Astronomisch uurwerk produkt van de Koninklijke Eijsbouts Naam in het vervaardigen van beiaards DINSDAG IS MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 21 systemen worden gebruikt. De speeltrommel is hiervan de oudste vorm. Tegenwoordig wordt voor automatische bespeling meestal een electromagnetisch systeem toegepast. PROCÉDÉ Het unieke van klokkengieten, dat inherent is aan het maken van beiaards, is stellig het pure hand werk. „Er komt geen machine aan te pas", aldus bedrijfsleider Van Leeuwen. De bier-reclame in de bioscoop zegt het al „vakman schap is meesterschap". Die man, die in dit filmpje over klokkengieten te zien is, komen we trouwens tij dens ons bezoek in Asten tegen. Een beiaard maken duurt onge veer drie weken. „Een klok is opge bouwd uit een kern en een mantel. Met kalkzandsteen en specie wordt de kern of basis gemaakt. Deze fa se gebeurt middels een mal", legt de heer Van Leeuwen ons uit. Een mal of sjablone zoals het ook wel wordt genoemd is een houten plank waaruit achtereenvolgens de halve binnen - en buitenkant van de klok wordt gezaagd, zodat door de kern respectievelijk de valse klok daar langs te schuiven precies het model wordt bereikt dat vooraf op papier is getekend. „Op de kern komt een laag Brussels zand, waarna de buitenmal, het profiel van de klok, wordt aangebracht". Er wordt een laag was opgebracht die moet zorgen dat de valse klok een uiterst glad oppervlak krijgt. „Nu is de fase gekomen dat de ver sieringen en letters - die vooraf in matrijzen uit was zijn gemaakt - worden aangebracht". De valse klok krijgt vervolgens een hitte be stendige massa (chamotte) en wordt helemaal ingepakt om te kunnen drogen; het zand valt weg en de kern blijft over. De ruimte die is ontstaan wordt volgegoten met brons. De mantel wordt er afgetild en de klok met harde kern blijft over. STEMMEN Het stemmen van de beiaard is een vak apart. Die stemmers, die een hogere technische opleiding hebben genoten, worden door de Koninklijke Eijsbouts zelf opgeleid. „Luisteren is ook musiceren", vindt de heer Van Leeuwen. Het stem men gebeurt electronisch per oc taaf Vroeger gebeurde dit met be hulp van een stemvork. In de tijd na de tweede Wereldoorlog ontwikkel de Eijsbouts in samenwerking met TNO en Philips een electronisch in strument om klokken te stemmen, dat tal van voordelen bood op de oude stemvork. Een voor die tijd vrij revolutionaire uitvinding die door vele klokkengieters met argwaan werd gadegeslagen. Door een tril lende pen tegen de klok te drukken en die trilling in een apparaat in te stellen, kon deze afgelezen worden en kon de klok zuiverder gestemd worden. De Koninklijke Eijsbouts is steeds bezig (geweest) met het ontwikkelen en verbeteren van de vervolg op pagina 28 - Vakmanschap is meesterschap noemt de heer Van Leeuwen, be drijfsleider bij Eijsbouts, dan ook het kritieke punt. Welke kunstschil der zal dit goed kunnen? Het be schilderen vraagt van de kunste naar namelijk toch wel enige affini teit met de astronomie. Nic Loning heeft het op een voortreffelijke wij ze aangepakt door voor iedere Leusdenaar herkenbare beelden op het uurwerk aan te brengen. BEIAARDS Asten ligt in Noord Brabant op de weg van Eindhoven naar Roer mond. De klokkengieteri] is niet moeilijk te vinden in dit kleine plaatsje. Ze staat midden in het dorp tegenover de kerk. Een betere „geografische" ligging is nauwe lijks denkbaar. De Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en fabnek van Torenuurwerken maakt uiter aard niet alleen astronomische uur werken Ze heeft in de 110 jaar van haar bestaan in Europa een grote naam gekregen in het vervaardi gen en reviseren van beiaards. De beiaard, carillon of klokken spel was in de late Middeleeuwen en Renaissance in gebruik om be langrijke gebeurtenissen te vieren. In de Middeleeuwen bestond de beiaard uit drie tot acht klokken, die meestal de tonen c, d. e, f, g. a, weergaven en soms ook bes. In de latere periode waren vooral in Ne derland de klokken niet meer van een klepel voorzien maar werden zij aangeslagen door hamertjes. In de zestiende eeuw werd het moge lijk om kleine melodieën op de beiaards te bespelen door middel van een klavier en door uitbreiding van het aantal klokken. De beiaard kan op twee manie ren worden bespeeld. Allereerst natuurlijk door de beiaardier door middel van een zogenaamd stok- kenklavier. Met de zijkant van zijn tot vuist gevormde hand speelt hij op de betrekkelijk grote toetsen. Hamers die aan de buitenkant van de klokken zijn aangebracht kun nen deze ook tot klinken brengen door middel van een automatisch speelwerk waarvoor weer twee - Beiaards Maar om gestemd te worden door Bertien Engelkens Tijd: een niet weg te denken verschijnsel in onze samen leving. Het fenomeen tijd beheerst ons dagelijks leven soms meer dan goed voor ons is, al willen we dat niet altijd erkennen. Uurwerken treffen we in elk interieur aan. We gaan niet meer af op de stand van de zon en maan, maar kijken gewoon op onze koekoeksklok, quartzhorloge of ratelwekker wanneer we willen weten hoe laat het is. In het nieuwe gemeentehuis hangt een astronomisch uurwerk. Het fraaie kunstwerk werd ver vaardigd bij de Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en fabriek van Torenuurwerken bv in Asten in Noord Bra bant. De Leusdense kunstenaar Loning schilderde de panelen. Hij liet zich inspireren door karakteristieke beelden uit de gemeente. Op het astronomisch uurwerk kan men op de wijzerplaat bijzonderheden over tijd, stand van maan, zon en dierenriem aflezen. Voor astro nomen en geïnteresseerden een lust om naar te kijken. - Het haantje op de toren wordt helemaal van blad goud gemaakt Het eerste vervaardigde astro nomisch uurwerk van de Koninklij ke Eijsbouts hangt in het Aerospa ce centrum in Parijs. Op het ogen blik bevindt de produktie zich in een stroomversnelling en worden er vier a vijf van dergelijke uurwerken per jaar gemaakt, leder uurwerk heeft een andere schaal van tijdsin deling en wordt op de graad uitge rekend. Immers tussen Maastricht en Leeuwarden zitten seconden verschil. Elk astronomisch uurwerk is qua mechanisme en afmeting identiek; elk beschilderd uurwerk is echter uniek. Een kunstschilder, aan wie de opdracht is gegeven, maakt er altijd weer iets anders van. Het moment dat cijferplaten en ringen beschilderd kunnen worden,

Leusder Krant | 1983 | | pagina 29