Oudste gemeentehuis was boerderij De Swarte Steegh DINSDAG IS MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 25 Het beeld van Vrouwe Justitia. dat in de raadskamer in De Swarte Steegh de schouw sierde. plaats de versiering boven de voor deur, blijkbaar een vrij gestyleerde voorstelling van de Levensboom Wie daar onder door was gegaan trof vanuit de gang, die midden door het huis liep, links de gelagka mer en rechts de raadskamer. In de gelagkamer werd de schouw ver sierd door een buste van Bacchus, volgens rector Van den Hengel in dit lokaal veelvuldigd geëerd. De raadskamer werd vanaf de schouw beheerst door een afbeelding van „Justitia", die rector Van den Hen gel inspireert tot de volgende pas sages in zijn „Sic transit": „Hier werden blijkbaar in de meer-dan- volmaakt-verleden tijd gewichtige zaken beslist en beslecht, onder de ver reikende auspiciën van de he ren van Heiligenberg en omgeving. Waarheid en recht moesten hier door de vroegere vaderen en rech ters ook notarieel worden omschre ven en vastgelegd, om de lieve vre de te bewaren en te bewaken. Bestuursmacht houdt nu een maal de bevoegdheid in, om wetten uit te vaardigen, te beoordelen in d'r feitelijke toepassing, en te wra ken, zo 't moet wezen. Daarom légt de strakke figuur van de godin het wetboek - het kan ook het levens boek zijn van de in haar toga weg duikende „putto" - de weegschaal en het zwaard in de gestrekte ar men en handen. Wat die hulpeloos naakte baby' bij dit Salomons-oor- deel te wachten staat, is nog onze ker, maar dit staat vast, dat Justitia oordeelt „zonder aanzien en om zien des persoons", letterlijk en fi guurlijk. Zij gaat niet uit de weg voor de links en rechts opdringende machten van leugen en geweld Van links. Daar hanteert zij de on verbiddelijk eerlijke gepolijste handspiegel, waarop de giftige las tertong van de oude „diabolische" slang en de heimelijk aanleggende peil afstuiten. De zinnebeeldige bloemtrossen, door de volksmond daarbij te hulp geroepen, wijzen ook in die richting". De vraag is, waar deze schouw gebleven is. Sommigen zeggen, dat de schouw terecht zou zijn ge komen in het Openluchtmuseum in Arnhem, maar aldaar heeft men ons nog niet kunnen bevestigen dat dat zo zou zijn. Anderen zeggen, dat de schouw na de sloop van de boerderij verkocht is. Overigens was de boerderij de Swarte Steegh toen al lang niet meer in gebruik als vergaderruimte voor het gemeentebestuur, in 1884 kreeg de gemeente Hamersveld de beschikking over het gemeente huis aan de Burg. De Beaufortweg. De boerderij was in de eerste helft van deze eeuw als boerenbedrijf in gebruik bij de familie Van den Hen gel, die generaties lang op De Swarte Steegh heeft gewoond. Het was toen een gewoon boerenbe drijf en de voormalige raadskamer was de „mooie kamer" geworden. Achterveld In de gemeente Stoutenburg, waaronder tot aan de samenvoe ging In 1969 Achterveld en Stou tenburg vielen, heeft zich een soortgeli|ke situatie voorgedaan Daar was het bestuurscentrum vroeger de boerderij „De Ruyter", die thans nog langs de Hessenweg tussen Achterveld en Stoutenburg staat. Later verrees het raadhuisje aan de Koningin Julianaweg, dat tot 1969 in gebruik bleef psmenf van de schouw de spiegel, zoals die door rector Van den Hengel beschreven is mersveld voor het eerst sprake was van een voorloper van wat thans het gemeentebestuur is. Van den Hengel spreekt van „een eerste zwakke aanwijzing", wanneer hij doelt op een document, dat ver meldt: „Ten huijse van Geurt Si mons, waerl aan de Swarte Steegh op Hamersfeit op den VI Martij 1667 o.s. heeft de executoriale ver koop plaats van de haeffelijke en andere goederen van Jan Jansz uit Asschat". Herberg Het oudste gemeentehuis van Leusden was dus een herberg/ boerderij. Zoals toenderlijd alom gebruikelijk was, vergaderde het bestuur in de herberg, waar tevens recht gesproken werd. Eigenlijk was de keuze voor De Swarte Steegh voor dit gebruik volstrekt lo gisch. De herberg/boerderij stond indertijd op de meest strategische plaats van het dorp, namelijk daar waar Asschatterweg, Zwarteweg en Hamerveldseweg samen kwa men. Wanneer de boerderij ge sticht is hebben we (nog) niet kun nen achterhalen, wel dat „de heer van Heiligenberg" er het initiatief toe genomen heeft. Vermoedeli|k dateerde de Swartesteegh uit het begin van de zeventiende eeuw; uit de zelfde tijd dus als 't Claevern- bald, dal momenteel gerestaureerd wordt. Is de stichtingsdatum van het gebouw onduidelijk, zeker is hel wel het |aar waarin de monu mentale boerderij uit het dorps beeld verdween. Dat was in 1958 en op de plaats waar eens de Swar te Steegh stond staat nu de Rabo bank aan de Biezenkamp. We hebben het aan een andere Van den Hengel te danken, dat er over de voormalige herberg/boer derij nog veel bekend is. Toen de boerderij op de nominatie stond om te worden afgebroken, heeft rector W. van den Hengel een soort be schrijving van het gebouw laten maken. Ook liet hij de schouw in de kamer, waar eens het gemeente bestuur vergaderde, op de foto vastleggen. Zijn gedenkschriftje „Sic transiten de bijbehorende foto's verspreidde hij onder een aantal Van den Hengels Deze fa milie heeft namelijk generaties lang, tot aan de afbraak in 1958 aan toe, de boerderij De Swarte Steegh bewoond. Van Rector Van den Hengel zelf was het het geboorte huis. Hij wijst op een paar bijzonderhe den van het gebouw, in de eerste De familie Van den Hengel heeft generaties lang gewoond op de boerderij „De SwartesteeghVermoedelijk was Johannes Theodorus (Jan) de eerste Van den Hengel op de Swarte Steegh Hileefde van 1762 tot 1843 en staal te boek als „notaris van Hamersveld" Deze beide portretten tonen Gerardus van den Hengel en zijn echtge note Margaretha Hartman. Gradus van den Hengel leefde van 1843 tot 1929. Margaretha Hartman was afkomstig van Hoogland, werd daar in 1845 geboren en overleed in Hamersveld op 20 maart 1918. De laatste Van den Hengel, die de Swarte Steegh bewoonde was eveneens een Gradus. Hij verliet de boerderij, toen deze in 1958 werd afgebroken. Met zijn gezin vertrok hij naar elders en daarmee was hij de eerste boer in Leusden, die voor de uitbreiding van het dorp huis en haard moest verlaten. Ie gestyleerde levensboom boven de deur van de Swarte Steegh. joor Marnix Kreyns LEUSDEN - Wie Iets wil veten over de geschiedenis jan Leusden, voorheen Ha- nersveld, stuit op het niet ge- inge probleem, dat er nog naar bijzonder weinig ge- laan is aan Leusdense ge- ichiedschrijving. Er is nog lauwelijks iets gepubliceerd iver het verleden van dit dorp en de belangstellende al zich dan ook moeten wen- len tot de archieven van bij- loorbeeld de gemeente en de irovincie. Eén van de belang- ijkste bronnen buiten de ar- hieven vormen de „Bijdra- ien tot de geschiedenis van ausden tot 1811" van histo- Icus Cor van den Hengel. Bij em is iets te vinden over het udste „gemeentehuis" van eusden. Cor van den Hengel spreekt van en tijdperk van Hamersvelds verwicht, wanneer hij het heeft jer de periode tussen ongeveer 650 en 1815. Draaide in de eeu- en daarvoor werkelijk alles om de ad Amersfoort, in het midden van zeventiende eeuw begint daar irandering in te komen. Niet zo- ser in economisch opzicht, want i Hamersvelders worden niet Disklaps eigenaren van de grond, aal zo lang in handen van ande nis Maar toch begint de positie in Hamersveld belangrijker te arden Allereerst is er een zekere (Olkmgsgroei Maar er komt bij- orbeeld ook een school en voor ilhet katholieke volksdeel betreft )gl het kerkelijk leven zijn cen- im in Hamersveld En wat in dit rband het belangrijkst is: „ook li bestuurscentrum komt uit de ad en uit de Joriskerk en de Rode euw en kiest domicilie in de «berg De Zwarte Steeg, dat tot igthuys promoveert", aldus Van n Hengel. Volgens de auteur van de „Bij- agen lot de geschiedenis van usden,' kun je zeggen dat er ruim shonderd jaar geleden in Ha-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 33