Plantsoenendienst legde tuin achter nieuwe gemeentehuis aan Om naar te kijken en om in te verpozen DINSDAG IS MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 27 door Marnix Kreyns LEUSDEN - Een niet on belangrijk aspect van het nieuwe gemeentehuis wordt gevormd door de aankleding van het gebouw, met name door het groen om het ge bouw heen. Zoals menige Leusdenaar inmiddels ont dekt zal hebben, heeft het ge meentehuis aan de kant van de burgemeester Van der Postlaan (oostzijde) een tuin. Deze tuin, met een totaal-op- pervlakte van 1600 vierkante meter, is ontworpen door de afdeling plantsoenen van de Dienst Gemeentewerken van Leusden. Met name de chef van deze afdeling, Henk van der Kamp, heeft zich inten sief beziggehouden met het groen in en om het gemeente huis. Bij het plan voor de inrichting van de tuin is er van uit gegaan, dat de tuin verschillende funkties moet hebben. Het is niet alleen de .aan kleding" van het gemeentehuis en een buffer tussen het gebouw en de Burgemeester van der Post laan. De tuin is ook bedoeld als „ki|kgroen", met name vanuit de trouwzaal en de kelder van het ge meentehuis. waarin onder meer de muziekschool Leusden zijn plaats zal krijgen. Voorts is het de bedoe ling dat de tuin gaat dienen als een «erpozingsruimte voor ambtena len. wachtende ouders van mu ziekschool-leerlingen. relaties van bruidsparen, en winkeliers en be woners van de Hamershof. Ten slotte kan de tuin ook een funktie hebben als achtergrondgroen voor hel maken van trouwfoto's. De tuin is verdeeld in diverse njimten, met als twee hoofdele menten de beide binnentuinen. De ze binnentuinen worden via een soort „groene poorten" ontsloten, waardoor een verrassingselement ontstaat en de tuin groter lijkt dan ze in werkelijkheid is. Ook wordt beslotenheid geschapen. De be slotenheid van beide binnentuinen zal overigens pas over een paar jaar goed uit de verf komen, wan neer de struiken zich wat hebben kunnen ontwikkelen. In enkele artikelen in het perso neelsblad van de gemeente Leus den, 't Slakkenhuis, heeft Henk van der Kamp onlangs het een en an der uiteen gezet over de inrichting van de tuin. Op een rijtje gezet zijn als uitgangspunten gehanteerd: 1elk |aargeti|de moet de tuin een interessante aanblik bieden 2. de wisseling van de seizoenen moet in de tuin te zien en te beleven zijn. 3. de beplanting moet intimiteit scheppen, beslotenheid geven. 4 het karakter en de uitgangsprin cipes van het overige groen in Leusden moeten er in terug te vin den zijn. (voor een groot deel in heems materiaal, zowel houtige- als kruidachtige gewassen). 5. het onderhoud mag niet extra duur zijn. (ook bij geen of minimaal gebruik van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen) 6. de beplanting moet een educa tieve functie kunnen hebben. Grote binnentuin Die uitgangspunten hebben ge leid tot het volgende inrichtings plan: De grote binnentuin (700 m2) wordt aan de oost-zi|de omsloten door enkele „groene schermen", die aan de kant van de Burg. van der Postlaan steeds hoger worden. Hierin zijn o.a. winter-groene strui ken verwerkt. Het groene scherm tussen fietspad en voetpad moet op een grondwal- letje worden geplant. Hierdoor wordt ook in de wintermaanden het besloten karakter van de binnen tuin wat behouden (als veel strui ken kaal zijn) Vanuit de trouwzaal gezien, vor men deze groene schermen een soort groene coulissen op de ach tergrond Er is dan ook een heel duidelijke visuele relatie tussen „binnen en buiten. Het talud langs de kelder, is met kruipende, winter groene beplanting ingeplant. De overige beplanting in de binnentuin is meestal ook laag Kruidachtige planten nemen een belangrijke plaats in en hebben een natuurlijk karakter. Een en ander moet onderhouds- extensief zijn (dit geldt uiteraard ook voor de kleine binnentuin) In het midden staat een solitaire boom. Het is een trompetboom, die uit de tuin van het oude gemeente huis komt. Deze boom beïnvloedt door zijn omvang al direct de sfeer in de binnentuin, terwijl de overige beplanting dit pas over een paar ro*/n/& L//r/>c C^ro/e. bfnnen /ui"/} me-* roe<?<anj jaar zal doen, als ze wat gegroeid is. Kleine binnentuin Hoewel de kleine binnentuin niet zo'n centrale plaats inneemt, als de grote binnentuin, is het karakter, in grote lijnen het zelfde. De relatie met het „binnerigebeuren" is ech ter veel minder aanwezig. Door het aanbrengen van een bepaald ac cent (ornamentje, zithoekje of i d.) kan toch een verschil worden aan gebracht met de grote binnentuin. De route is ten oosten van het ge meentehuis van belang voor de ontsluiting van de kelder van het gemeentehuis. Tevens is een voet gangersverbinding nodig tussen het parkeerterrein en de noordelij ke ingang van het gemeentehuis Om de tuin bij het gemeentehuis zoveel mogelijk als een stuk open baar groen te laten funktioneren en niet alleen maar een groene aan kleding van het gebouw te laten zien, is deze looproute niet langs het fietspad gelegd, maar naar „binnen" gehaald, door de tuin. ,'t Erf Het grote plein vóór het ge meentehuis, 't Erf, is vorige win ter omplant met platanen. Vol gens Van der Kamp is de plataan een stadsboom bij uitstek. Ze ontwikkelen nogal brede kronen en, gezien het feit dat ze in de Hamershof nogal dicht op elkaar en tegen gevelwanden aanstaan, kan het in de toekomst nodig zijn om ze door snoeien wat „bij te sturen". Het parkeerterrein aan de zuidkant van het gemeente huis, dat de afgelopen weken is aangelegd, wordt ingeplant met paardekastanjes. Helmaal aan de zuidkant, langs de Kooikers gracht, wordt nog een dubbele rij linden aangeplant. Deze rij lin den is een onderdeel van de lan ge Lindenlaan, die de Smous- sesteeg is geworden.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 35