eusden Aardig Vaardig trok eel publiek naar „De Hakhorst" Geen detailhandel in bedrijfsgebouw Biezenkamp ECW ADVISEERT NEGATIEF Lions organiseerden tentoonstelling voor derde maal Ie—erter hrant Inwonertal stijgt met 70 BOEREN DE KOOLMEES DINSDAG 15 MAART 1983 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Honderden Leusdenaren brachten hetafgelo- Jen weekeinde een bezoek aan eetcafé „Hakhorst" om te zien iat dorpsgenoten op cultureel gebied zoal presteren. Onder iet motto „Leusden Aardig Vaardig" exposeerden 65 Leusde- aren hun creatieve voortbrengselen. De algemene indruk van e organiserende Lionsclub was dat het aanbod gevarieerder gn de kwaliteit hoger was dan voorgaande jaren. „Leusden Aardig Vaardig" werd voor de derde maal georga niseerd om Leusdenaren die op cultureel gebied Iets presteren bij elkaar te brengen. Naar kwali teit wordt hierbij minder geke ken, deelnemen wordt belangrij ker gevonden. Uitgangspunt voor de drie dagen durende expositie is het tot stand brengen van een soort „culturele happening" die laat zien waartoe Leusdenaren in staat zijn. Een „hangcommissie" beoor deelt formeel of een bepaald werkstuk al of niet in aanmerking komt voor een plaatsje op de expositie. In de praktijk werd er tot nog toe echter geen enkele inzending geweigerd. Wel werd er een limiet gesteld aan het aantal inzendingen per deelne mer. Het aantal Leusdenaren dat werk had ingezonden voor de manifestatie Leusden Aardig Vaardig" bedroeg dit maal 65 De vorige manifestatie, die twee jaar geleden plaatsvond, trok opval lend veel mensen die zich bezig hielden met .weven". De weef- stukken hadden dit jaar duidelijk aantal miniatuurtjes te bewonde ren. De heer J. Jehee heeft zich tot nog toe vooral met olieverf be ziggehouden. Voor Aardig Vaar dig had hij echter ook een aantal aquarellen ingezonden. Op de wand met schilderijen na men een paar exposanten een aparte plaats in omdat zij niet te beschouwen zijn als schilder. Marga ter Schegget liet zien dat zij aardig bedreven is op het gebied van linoleumdruk. Chris- tien Boersen exposeerde voor het eerst met een aantal fraaie potloodportretten. Machiel de Vos had al eerder tijdens een manifestatie laten zien waartoe hij op het gebied van fotografie der natuur in staat is. De nodige belangstelling voor de volksdansdemonstraties in De Hakhorst Zondag werden tijdens.Aardig Vaardig" volksdansdemonstraties gehou den. KERAMIEK minder de overhand De ver scheidenheid van inzendingen was dit jaar duidelijk groter Een aantal inzendingen waren duidelijk curieus. Op het podium van de schuur van Hakhorst stond een klavecimbel te pron ken Het fraaie muziekinstru ment werd gemaakt door Leus- denaar Pieter Limer. In totaal werd er vijf maanden gewerkt aan het klavecimbel. Vlak naast het muziekinstrument stond een werkstuk dat ook erg de aandacht trok. Anton Tol boom exposeerde een paard dat geheel was opgebouwd uit voor- namenlijk onderdelen van een oude landbouw-maaimachme Ook elders op de expositie was werk van ,,de smid" te zien SCHILDERIJEN De expositie toonde dat veel Leusdenaren aardig vaardig zijn met penseel of potlood Een aan tal inzenders was lid van één van de twee Leusdense „schilder- clubs", een flink aantal had nog nooit eerder geéxposeerd Th. Uilenbroek had een aantal schilderstukken ingezonden die Leusdense situaties uitbeelden. Behalve twee aquarellen en een olieverfschilderij waren ervan de amateur-schilder ook een groot Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bedien Engelkens Caspar van Loo nlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon 033- 941495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar, 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de trant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te lebben ontvangen. Is dat net het geval, neem dan tontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 ?n 19 30 uur), tel 033- J40691. Bij geen gehoor tunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420- 16141toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en nstorische foto's), bij voor uitbetaling van 5-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro; 871441 t.n.v. BDU b v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, lummer van krant, pagina waarop de foto werd ge kaatst. U kunt ook kontant tetalen op ons kantoor. Ro zendaallaan 9. Leusden. Centrum Ongeveer drie tot vier we- (en na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is *en uitgave van de BDU- ^antenkombinatie te terneveld. Deze keer tijdens Aardig Vaardig veel aandacht voor keramiek. Een aantal inzenders hebben al enige naam verworven in Leus den Wicky Nobels en Anny v.d. Zande zijn echter betrekkelijk nieuw in dit gezelschap. Beide dames hebben zich tot nog toe vooral beziggehouden met „tex tiele werkvormen" Het laatste jaar hebben zij zich echtertoege- legd op het vervaardigen van ke ramiek. Om zich in het vak te bekwamen hebben zij beide les van dezelfde lerares in het Gel derse Brummen. Beide amateur kunstenaars halen hun inspiratie vooral uit de natuur, hetgeen dui delijk te merken was aan de inge zonden werkstukken. Vermeldenswaard zijn ook de in zendingen van twee andere Leusdenaren. Marlies van der Klugt is. zoals zij zelf zegt, pogin gen aan het ondernemen om flui ten van aardewerk te maken. Voor wat betreft vormgeving slaagt Marlies er goed in om iets fraais te maken. Of de tonen die de fluiten voortbrengen ook om aan te horen zijn werd op de expositie niet duidelijk. Het werk van Will Bunnik trok erg de aandacht van het publiek. Will Bunnik houdt zich bezig met het vervaardigen van sieraden. Nieuw waren de bronsplastieken die de heer Bunnik exposeerde CINECLUB Afgelopen vrijdag ging in De Hakhorst de tentoonstelling van Aardig Vaardig" van start. Een aparte plaats nam de cine astenclub „CINE-LEUSDEN" in op de manifestatie Leusden Aar dig Vaardig In een hoek van de Hakhorstschuur lieten de ama teurfilmers werk van de leden zien. De wijze waarop men de films toonde wordt achteraf een beetje betreurd. De films van de leden waren eerder overgeracht op videofilm. Op T V. schermen was dan ook goed te zien waar toe de Leusdense cineasten in staat zijn Het misverstand werd echter gewekt dat de club zich tegenwoordig vooral bezig zou houden met video Niets is echter minder waar. Cine-Leusden blijft vooralsnog een enthousiaste club van amateur-filmers. LEVEND GEDEELTE Een belangrijke plaats werd tij dens Aardig Vaardig ingenomen door een „levende" presentatie Vrijdagavond, na de opening van de manifestatie door burge meester mr J W M Rademaker, speelde het kwintet van Pardy Leopold Het kwintet is te be schouwen als een gelegenheids formatie die speciaal voor Aardig Vaardig samengesteld was Twee van de vijf musici kennen elkaar van vroeger toen ze bij de bekende „Millers" speelden. Het kwintet speelde vrijdagavond in een Benny-Goodman-achtige stijl Halverwege de avond werd het orkest aangevuld met iemand uit het publiek die zijn saxofoon even thuis opgehaald had Het kwintet is niet van plan het optre den bij een eenmalige zaak te laten. Stuk voor stuk waren de muzikanten zo enthousiast over het optreden dat er een goede kans bestaat dat het geheel nog een vervolg krijgt. Hierbij wordt onder meer gedacht aan een re gelmatig optreden op zondag middag in de Hakhorst Op zijn vroegst zal dit echter pas in sep tember gerealiseerd kunnen worden De dansschool van Els Loot liet zaterdagavond zien wat de leer lingen presteren Muzikaal werd de avond opgeluisterd door „de vatencreakers", een groep muzi kanten die bijna allemaal ook in het korps van „Lisiduna" spelen KOFFIECONCERT Zondagmiddag was er veel be langstelling voor het koffiecon cert Het concert werd verzorgd door een aantal Leusdenaren die werken van Quantz, Van Eyck, Mozart en Alexander Voormolen ten gehore brachten. Ook voor het concert gold dat meedoen belangrijker werd gevonden dan het bereiken van een hoog kwali teitsniveau. Een ander evenement op de zon- LEUSDEN - Er mag in het bij het winkelcentrum De Bie zenkamp te bouwen bedrijfs gebouw geen detailhandel komen. Dat advies heeft de werkgroep Economische Za ken, Consumentaangelegen heden en Werkgelegenheid (ECW) uitgebracht aan het college van b. en w. Wethou der Jan Wagenaar (VVD, Ruimtelijke Ordening, Eco nomische Zaken) zei, als voorzitter van de werkgroep ECW, blij te zijn met dit stand punt van de werkgroep. Ver wacht mag dus worden, dat het college het advies van ECW zal overnemen en de tailhandel in het bedrijfsge bouw niet zal worden toege staan. Zoals bekend gaat de firma Bouwmeester binnenkort starten met de bouw van een bedrijfsge bouw met daarboven wooneenhe den in de voormalige boomgaard bij het winkelcentrum De Biezen kamp. De bedrijfsunits in het ge bouw zijn bestemd voor ambachte lijke en dienstverlenende bedrij ven De vraag, of er ook detailhan del in zou kunnen worden toege staan, was actueel geworden door een verzoek van een Leusdense lamilie. Deze zou in een van de units een sigarenwinkel annex lec- tuurshop willen beginnen Ook zou men er postzegels en dergelijke willen gaan verkopen. De vraag, of dergelijke detailhandel in het be drijfsgebouw zou moeten worden toegelaten, legde het college voor aan de werkgroep ECW Daar boog een subgroep zich over het onderwerp en kwam dus tot een negatieve conclusie De heer H. A. Voortman. lid van ECW namens de Kamer van Koop handel, motiveerde het advies van de subgroep door te wijzen op eer der gedane onderzoekingen, waar uit is gebleken, dat uitbreiding van het aantal winkels in De Biezen kamp geen goede zaak zou zijn. ,.De Biezenkamp heeft eerder een groter draagvlak dan meer opper vlakte aan winkels nodig", aldus Voortman. Uit zijn betoog bleek te vens, dat de werkgroep vreest dat van het toestaan van één detail handelsvestiging een precedent zal uitgaan Als de sigarenwinkel zou worden toegestaan, hoe zou men dan andere middenstandsza ken kunnen afwuzen? Wethouder Jan Wagenaar bleek zich geheel in de redenering van de leden van de subgroep te kunnen vinden Hij zei de bouwer van het gebouw en de makelaar over dit standpunt in te zullen lichten De tailhandel is in het gebouw niet toe gestaan en verzoeken in die rich ting hoeven aan het gemeentebe stuur niet meer geadresseerd te worden. Gert de Weerdt, als raadslid lid van ECW. vroeg de wethouder naar de mogelijke overplaatsing van de amusumentenhal vanuit De Hamershof naar het bedrijfsge bouw bij de Biezenkamp. Wethou der Wagenaar antwoordde daarop, dat het inderdaad de bedoeling van het college is geweest om de amu sementenhal slechts tijdelijk in de Hamershof onder te brengen De exploitant van de amusementenhal heeft een claim liggen op eén van de units in de nieuwbouw bij De Biezenkamp Maar. aldus Wage naar. duidelijk is geworden dat de vestiging van een amusementen hal in het gebouw de verkoopbaar heid van de overige units sterk ne gatie! beïnvloedt. Bouwer en ma kelaar zouden er daardoor steeds minder voor voelen om inderdaad een unit aan de exploitant van de amusementenhal te verkopen Wethouder Wagenaar. ..Ik kan me dat goed voorstellen Maar wij zit ten dan wel met de moeilijkheden. Waar moeten we dan met die amu sementenhal heen?" Volgens de heer G. Reimus, wiens makelaardij RBR sedert kort belast is met de verkoop van de bedrijfsunits en de bovenlig gende appartementen, Is er van verschillende kanten belangstel ling getoond voor de bedrijfs ruimtes. Tot de belangstelten den behoren onder meer een sauna-exploitant, een sport school, een computerfirma een bedrijf dat zich bezighoudt met de vervaardiging van audiovi sual. De heer Reimus bevestigt, dat de eventuele vestiging van een amusementshal In het gebouw de verkoopbaarheid van de ove rige units nadelig zou kunnen beinvloeden. Overigens is het de bedoeling om met de bouw van het door Van Eys/Hopstaken ontworpen gebouw voor de bouwvakvakantie van start te gaan. Het gebouw omvat acht bedrijfseenheden en zes appar tementen. INGEZONDEN Corry Tolboom, een Leusden se boerin, reageert op een artikel in de krant van vorige week over een mededeling van de gemeen te, dat de helft van de Leusdense boeren geen opvolger heeft. Ik ben het daar volstrekt niet mee eens. Dit is gewoon mislei dende voorlichting van B&W aan de bevolking van Leusden B&W werken in de gemeente als een bom: waar ze valt daar moet ie dereen wijken. Omdat ik boerin ben, vraag ik mij af of wij onze kinderen eerst een beroep moe ten laten leren, uit angst dat zij geen kans hebben als boer in Leusden Of moeten zij uitwijken naar elders? Hoe vaak gebeurt het niet dat kinderen geen boer willen worden, maar zich later bedenken? Is met deze categorie rekening gehouden bij de bere kening over de opvolging van de Leusdense boeren? Waar delen B&W de boeren in die twee of meer opvolgers hebben? Dan nog de jonge boeren die (kleine) kinderen hebben of nog krijgen, die helemaal nog niet weten wat ze willen, onder welke categorie vallen die? Wij boeren hebben het gevoel uitgerangeerd te worden Spreekt de gemeente over kleine bedrijven die broodnodig grond willen om rendabel te werken, waarom voert de gemeente dan een politiek van onverantwoorde grondaankopen tegen prijzen die anno 1983 niet meer kunnen? Geef ondernemende agrariërs de kans deze grond te kopen zodat Leusden landelijk en leef baar blijft. Wij zijn van mening dat in dagmiddag was het optreden van de volksdansgroep van Blijhof. Met ingang van zondag heet de dansgroep anders. Nona v d Burg en haar dansers gaan voortaan als de groep „Saméach Gan" door het leven, hetgeen overigens ook gewoon „Blijhof" betekent. De nieuwe (Israëli sche) naam is gekozen omdat de groep wil benadrukken dat zij zich naast het internationaal re pertoire vooral bezighoudt met dansen afkomstig uit Israël. Ook zondagmiddag liet de groep t/ooral Israëlische dansen zien LIONSCLUB De manifestatie Aardig Vaardiq is een initiatief van de Leusdense Lionsclub. Met de manifestatie wil de Lions club het kreatief talent in Leus den bij elkaar brengen, in de hoop een soort „culturele kern" in Leusden te creëren De reacties om tot een dergelijke kern te komen zijn echter mini maal. Een culturele kern zou naar de mening van de Leusden se Lions in de toekomst exposi ties, concerten en dergelijke kunnen organiseren. Of er over twee jaar een vierde „Leusden Aardig Vaardig" wordt georganiseerd is op dit moment nog niet bekend Het liefst orga niseert men volgende maal „iets anders". Leusden voldoende gebouwd is Meer huizen zijn slechts tot meerdere eer en glorie van de bestuurders van deze gemeente Knipogen naarkopers van buiten hoeft niet. Een zeer verontruste boerin uit Leusden, Corry Tolboom LEUSDEN De bevolking van de gemeente Leusden is in de maand januari toegenomen met 70. In deze maand werden er 21 kinderen gebo ren en overleden er 14 leusdenaren. De gemeente schreef 132 nieuwe inwoners in en 69 personen lieten zich uitschrijven. Het inwontertal van de gemeente Leusden bedraagt per 1 februari 22.172. U hebt ze waarschijnlijk, afgelopen winter, ook in de tuin gezien, de altijd bezige, fraaie koolmees jes. Mezen zijn van huis uit insecteneters doch in de winter schakelen ze over op oliehoudende zaden. Ze komen dan ook graag af op de pinda's en vetbol len die we voor hen op hangen. Ook zijn ze bij zonder blij met vet of een stukje spekzwoerd. De koolmees is onze grootste mezensoort. Hij is onge veer zo groot als een mus. Aan de zwarte streept die over de gele buik loopt, herkent men hem gemak kelijk. Vooral bij het man netje is deze streep zeer duidelijk, hij reikt tot de staart. Bij het vrouwtje is deze stropdas wat smaller en korter. Het is u mis schien niet opgevallen, maar van al de mezen in uw tuin is er één beslist de baas. De anderen worden geduld, maar dat is dan ook wel alles. Als de baas wil eten en er zit een ander op de vetbol, neemt die ander zonder meer de wijk. Is er in de omgeving ook nog een goede broed- gelegenheid dan worden, in het voorjaar die ande ren beslist niet meer ge duld. Dat wordt kenbaar gemaakt door een luid ge zang. Op een vaste plek wordt een, in de wijde om trekt hoorbaar „ti-ti-fu ti- ti-fu" uitgezonden. Dat wil zeggen: „Hier zit een man met een eigen grondge bied en een huis en nu zoek ik een vrouw". Wee de man die zich in dat gebied durft te vertonen. Komt er echter een vrouw op dat aanbod af dan wordt dadelijk, vol trots, de woning getoond. In het bos is dat meestal een hol letje in een boom, maar bij de huizen zal het wel een nestkastje zijn. Erg veel eisen aan afmetingen, plaats en dergelijke heeft de koolmees niet. Zono dig neemt hij genoegen met een brievenbus, een oude fluitketel of een niet gebruikte pomp. Maar als het even kan geelt hij wel de voorkeur aan een in wendige maat van acht bij acht centimeter en een vlieggat van 32 millimeter rond. Misschien een tip voor de handige doehet- zelver om nog gauw iets in elkaar te knutselen. Heeft de man de vrouw duidelijk gemaakt, door enige ma len het huis in en uit te wippen, dat dit de bedoel de woning is, gaat de vrouw op inspectie. Dit gebeurt erg grondig en duurt soms dagen. Eerst wordt het vlieggat met di recte omgeving onder zocht. Is het hout wel ste vig en niet vermolmd? Want als het niet sterk ge noeg is zou een ekster, een Vlaamse gaai of een eekhoorn het gat groter kunnen maken en straks de eieren of de jongen kunnen roven. Ook de wanden worden van bin nenuit degelijk uitgepro beerd. Dagenlang kan het aanhoudend getik tegen de wanden worden ge hoord. Is alles naar de zin van haar dan kan het hu welijk worden gesloten en met de inrichting van het huis worden begonnen. Zo niet, dan zal zij zelf wel even wat anders zoeken en als dat niet lukt in het territorium van de aan staande echtgenoot dan gaal het huwelijk niet door. De woning is be langrijker dan de eige naar, want hierin moet het nekroost een redelijke kans maken om volwas sen te worden. Verderop zit nog een kandidaat, misschien heett die een betere woning. Hoe het verder gaat met het echt paar zullen we over enige weken als het huwelijk is gesloten, vertellen. (G. van L.) De koolmees

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3