„Tron" - hard gevecht in de vleesgeworden computer „Pikant plezier met Burt Reynolds en Dolly Parton FASCINERENDE VORMGEVING „Donna" if Vrouwenk! Stir Crazi morgenav in De Til „THE BEST LITTLE WHOREHOUSE IN TEXAS FILMS IN HET KORT kijk op de film OONDERDAS 17 MAART 1983 ICHSjCl* BCIMlHlr LEUSDEN - Morgenavond, 18 maart, wordt in De Til de s| „Stir Crazy" van regisseur Poitier vertoond met als Nede se titel: „Twee maffe vogels' hoofdrollen Gene Wilder, Pryor en anderen. „Stir Crazy" is een tamelijk vangenisklucht rond twee vr< gels, die via allerlei misverstai gevangenis terecht komen, ons veroordeeld tot maar liefst 125j vangenisstraf De beide heren, een adspirant toneelschrijver erj der een aankomend acteur, d( best, maar het gevangenislevecj niet helemaal wat ze ervan hat wacht Als Skip (Gene Wilder)! ontdekking komt dat hij uitstekt weg kan met de elektrische r< lijken er kansen aanwezig te zf| de gevangenis te ontsnappen name aan rodeo-wedstrijden tedj dere gevangenissen Er wordl' melijk ingewikkelde ontsnapp raamd. „Stir Crazy" Is een leuke] spannende klucht met tweel mieken In de hoofdrol. Gene' bekend ais regisseur en a< verschillende komedies Saddle's onder meer) vormtf ma tegenwicht voor Richardj de zwarte acteur/komlek/ente die met name in de Verenlgdt] veel roem oogst met zijn ces en one man shows. Bir verschijnt van hem een film,! een dergelijk optreden Is vas (De Til, 20.00 uur, vrijdag 18i 11 LEUSDEN Maandag 21 wordt in het vrouwenkaféf „Donna" vertoond. Deaanvaf 20.30 uur. De toegangsprijsb] drie gulden. Het uitgangspunt voor deze^ een inval van een groep fast radiostation voor de vrouw i» Op het moment n.l. dat j Scholten, reglseur van deze^ zig was met het scenario vo-: na" gebeurde dit. De film geeft een indruk] verzet van vrouwen; tegen opgelegde tegen onderdrukking in De vrouwenradio i vrouwen hun gevoel de teruggeven, hun afgestraft door het mando Voor vragen en/of b kaartjes kan men konta met Francine, telefoon leen. telefoon 942249 foon 943689. ger ontslagen - wordt door vrienden het gigantische computercomplex van En- com binnengesmokkeld om de opstand van het brein te bedwingen, voordat er ergere dingen gaan gebeuren En dan gebeurt, wat je eigenlijk het Clarke- effect" zou kunnen noemen Arthur C. Clarke, een befaamd SF- schrijver (2001die zich met name in de zestiger jaren Intensief met onze toekomst heeft beziggehouden (zie: „Tasten in de toekomst") ontwikkel de het idee, dat de magneetband (voor het opnemen van geluid en vi deo) in de verre toekomst misschien zo zou gaan evolueren, dat ons hele leven op één simpele tape samenge bracht zou kunnen worden. Sterker nog: uit rationele overwegingen zou de technologie er wellicht toe kun nen leiden, dat we zélf de tape zou den worden. Een wereld vol tapes, verbonden door en geactiveerd door de computer. Met andere woorden: we zouden evolueren tot louter com puterprogramma's. Dat is, wat er in „Tron" gebeurt. Natuurlijk niet vla tapes, maar als Clarke toen zou heb ben geweten van het bestaan van chips, zou hij wellicht hetzelfde be dacht kunnen hebben als de makers van „Tron". Kevin Flynn wordt - terwijl hij voor het toetsenbord van één der computerter minals zit - door het computerbrein „naar binnen getrokkenvia een pas ontdekte laserstraaltechniek Opeens is hij gevangen in het ontzagwekkende doolhof van menselijke technologie Gevangen tussen micro-processors, chips, bits, half-geleiders en printgan gen. Maar bovenal: gevangen in een wereld van de videospelletjes. Hij wordt gekonfronteerd mei videoslagschepen. Sark (David Warner) samen met het meesterbrein, de MPC, de „Master Control Program", in Walt Disney's fascinerende SF-film „Tron" videostrijders en met door hemzelf ont worpen programma's, die de vorm van levende wezens hebben aangenomen, gewapend met een uiterst handige maar soms dodelijke identiteitsschijf. Clu - zo blijkt - is door het computer brein uitverkoren om als programma de strijd op te nemen tegen zijn eigen scheppingen. Hij wordt daarbij gehol pen door zijn vrienden Alan (nu Tron) en Lora (in de wereld van Tron het „pro gramma" Yori) De grote tegenstander is Sark, de uitverkorene van het brein (en buiten de computer beter bekend als Dillinger), gespeeld door David War- Wat daarna ontstaat is in feite een tamelijk oppervlakkige avonturenfilm, waarin de goeden de strijd opnemen tegen het kwaad Maar dat gebeurt in een uitermate bizar, wonderlijk land schap. Een elektronisch landschap, vervuld van pure energie Het is die uit zonderlijke vormgeving, die „Tron" tot een filmische gebeurtenis van de eerste orde maakt. En dat het brein, de elektro nische god, uiteindelijk het onderspit delft, is eigenlijk vanzelfsprekend. Maar het gebeurt allemaal op een uitermate fascinerende wijze, vol nieuwe verras singen, vondsten, landschappen „Tron" is de nieuwe trend in de ge schiedenis van de film. „Tron" moet je gezien hebben, ook al is het maar één keer in je leven. Wat daarna volgt"7 Ach ik denk dat we straks mits „Tron" een succes wordt, worden overstroomd met imitatie„Trons" tot het onze strot uitkomt Het wachten is dan op een in ventieve effectenmaker, die de volgen de stap bedenkt. Want - en dat bewij zen de talrijke films overduidelijk - in feite is niets onmogelijk. Alles kan in beeld omgezet worden. En voor we het weten, belanden we in de wereld van Arthur c Clarke en zij we zélf computer programma's geworden Wat zou het aardig zijn, als we dan Me in die wereld naar de elektron bioscoop zouden gaan om t naar films over die wonderlijke wereld buiten de computer, h stralende zon, haar blauwe zee groene gras. Wedden, dat computerwereld van de toekon mand zal komen, die een filrr maken over een computer, fl lastige tegenstanders uitspuw rug in de wereld, vanwaar men men is. Het wordt echter tijd voore deospelletje. Tijd voor Tron. Be (Van de fllmredaktle) „Tron," 1983, USA. Regie Steven Lis berger. produktie. Donald Kushner, scenario Steven Lisberger, gebaseerd op een verhaal van hemzelf en Mac- Bird; muziek Wendy Carlos, songs Journey; artontwerpen Jean Giraud, Syd Mead; Peter Lloyd; speciale effec ten Richard Taylor en Harrisson El- lenshaw; met Jeff Bridges, Bruce Boxleitner. David Warner, Barnard Hughes, Cindy Morgan. Dan Shor. Pe ter Jurasik en Tony Stephano Keuring alle leeftijden Theater Cinema 1. Amersfoort Première Nederland DOOR BERT VOS Natuurlijk kennen we allemaal die gezellige videospelletjes, waar hele volksstammen zo langzamerhand verslaafd aan zijn geraakt. Van on schuldige handzame doosjes, die met een draad aan de TV zijn verbon den tot de meest geavanceerde huis- computers: videogames. In de speel hallen, die als paddestoelen uit de grond schieten, vermaken tiendui zenden Nederlanders zich met de steeds ingewikkelder wordende, 'steeds spannender spelletjes. De eenvoudige flipperkasten worden ta melijk eenzaam bemand door de ou- derwetsen onder ons. Door hen, die niks moeten hebben van al dat mo derne gedoe, maar genoegen nemen met de eenvoudige loden kogels op een mechanisch speelveld. Toch is die tijd bijna voorbij. We staan met z'n allen op het punt de fascineren de, maar toch ook angstaanjagende wereld van „Tron" binnen te gaan. Een wereld die wordt beheerst door Scène uit de elektronische wereld van microprocessors, Leds, bits, chips en al die andere grootheden die sa men de wereld van de computer vor men. Het is een tamelijk logische ontwikke ling. dat filmmakers, geteisterd door een steeds dalend bioscoopbezoek, op zoek zijn gegaan naar nieuwe ideeën, naar nog grotere, indrukwekkender speciale effecten, die de filmische tove narij van „Star Wars' zouden overtref fen Ze kwamen terecht in de wereld van de computer En het is computer zélf geweest, die een deel van de beel den heeft geschapen. Het idee voor „Tron" is afkomstig van Steven Lisberger en Donald Kushner. die in 1980 naar Walt Disney stapten Hun plan werd zo ongewoon gevonden, dat de filmbazen eerst opdrachten ga ven tot het maken van een twee minu ten durend proeffilmpje Toen gaven ze zich gewonnen en zes maanden later, in april 1981werd gestart met de opna men voor „Tron" 'alt Disney „Tron" Eigenlijk is het verhaal van „Tron" ondergeschikt aan de vormgeving en hoewel dat misschien jammer is. doet het niets af aan de fascinerende wereld, die door Lisberger en Kushner - in sa menwerking met verschillende filmto venaars - werd geschapen De wereld van ,,Tron" is de wereld van de vleesge worden elektronika Want stel u voor de computerindustrie is steeds verder gevorderd met haar technieken De computers zijn uitermate „intelligent" geworden, niets is eigenlijk onmogelijk. Te midden van al die computers staat een computer, die net een tikkeltje op weg is naar echte „menselijke bescha ving". Het heeft geleerd zélf te hande len en te denken. En hij komt in opstand tegen zijn schepper En Dillinger. presi- dent-direkteur van „Encom", de eige naarvan de computer, iszijn trouwe-op meer macht belust - profeet Maar de schepper slaat terug, samen met vrien den De geniale computerdeskundige Kevin Flynn (Jeff Bridges) - door Dillin- vriendelijk, vaak collegiale manier. Alles zou nu nog net zo zijn, als Te xas niet werd geteisterd door het te levisiefenomeen Melvln P. Thorpe, die vla zijn wekelijkse televisieshow waakt over de maagdelijkheid van Vrolijke scène uit „The best little whorehouse in Texas. het pure Texaanse leven. Een televi siester met macht, dat spreekt en de autoriteiten beginnen al te sidderen als Thorpe (een prima rol van Dom DeLuise) met z'n vinger wijst. Die Meivin P. Thorpe, kortom, komt op het spoor van dat bordeel, dat ver derfelijke oord van lust en besluit een ware kruistocht tegen de Chic ken Ranch te beginnen. Sheriff Ed Earl is daar echter allesbe halve van gediend. Hij heeft maling aan Meivin P Thorpe en zijn blaaskakerige vrienden en mikt de televisieheld tijdens een opruiende toespraak in het stadje in de nabijgelegen vijver. En daarmee wordt de oorlog verklaard tussen Thor pe en sheriff Dodd. die zelf niet hele maal onbaatzuchtig tegenover deze zaak staat vanwege zijn tamelijk intie me vriendschap met Miss Mona. Maar toch. moet hij uiteindelijk zwichten voor hogere politieke machten, als zelfs de gouverneur (gespeeld door Charles Durning) buigt voor de televisiemacht van kruisvaarder Thorpe Dat is echter nog maar een begin van alle ellende, want ver voordat Thorpe zijn dikke neus in de Chicken Ranch stak, was er een afspraak gemaakt met een voetbalteam voor een verblijf van een nacht in het bordeel als de cupwedstrijd werd ge wonnen. En de knapen winnen de wed strijd. dat spreekt „The best little whorehouse of Te xas" is ongetwijfeld een plezierige ko medie Burt Reynolds, Dolly Parton en Dom DeLuise zijn prima op elkaar inge speeld en het resultaat komt erg ont spannen over. waaraan de aanstekelij ke songs van en met Dolly Parton (al dan niet met koor en dansgroepen) wat mij betreft ook voor een belangrijk deel debet zijn. Zonder dat „The best little whorehouse of Texas" een echte musi cal wordt, is het muzikale gedeelte de moeite waard en ongemerkt een geïn tegreerd onderdeel van de film gewor den Een musical voor boven de zestien, maar verder dan wat onschuldige pi kanterieën komt het niet in deze film Het blijft allemaal netjes voor zover je in een bordeel van netjes kunt spreken. Burt Reynolds en Dolly Parton vormen een schitterend comedyduo en het zou aardig zijn die twee eens wat vaker in dit soort ontspannen films te zien „The best little whorehouse In Te xas" is een film, zoals André van Duin ze bij voorbeeld had kunnen maken, als hij wat méér fantasie en schrijverstalent achter zich had staan. En daarmee Is ongeveer het genre aangegeven, denk Ik. Gewoon entertainment voor een ontspannend avondje uit. Niet meer, maar beslist ook niet minder. Dom DeLuise als de zedelijkheidsprofeet Meivin P Thorpe, belager van het aardig ste bordeel in Texas „The best little whorehouse in Te- THE SWORD AND THE SORCERER In navolging van Conan - of liever gezegd in het kielzog van Conan de barbaar - was het duidelijk, dat het zwaard-en-magie-genre niet tot die ene film beperkt zou blijven Bovendien hadden we „Excalibur" ook al gehad en het was bewezen, dat er een publiek voor was Dus maakt de mij onbekende regisseur Albert Pyun zijn „The Sword and de Sorcerer" en het is geen slechte debuutfilm geworden. (Als je tenminste van het genre houdt). In deze film heet de held met Conan. maar Talon, de zoon van koning Richard, heerser van een rijk in vervlogen tijden. Talon neemt de strijd op tegen de snoodaard Titus Cromwell, die zijn vader en moeder heeft gedood Talon mét toverzwaard gaat de tiran te lijf, uiteraard met de hulp van een magiër „The sword and the scorcerer" is in ieder geval geen slechte vertegenwoordiger van dit opbloeiende genre. De speciale effecten zijn goed en liefhebbers van avontuur, magie, spektakel, geweld en sex zullen beslist aan hun trekken komen Te zien in Grand 4, Amersfoort, keuring 12 jaar THE CANTERBURY TA- LES In de Dmsdag-Movie Cyclus van het Grand Theater draait voor de echte lief hebber van films van Pier Paolo Pasoli- ni „The Canterbury Tales" naar het boek van G. Chaucer. Klassiek werk, dat door Pasolini met de nodige vrij moedigheid wordt verfilmd, ook al zijn de normen intussen behoorlijk gewij zigd. Het verhaal is wellicht bekend pelgrims op weg naar Canterbury ver tellen elkaar verhalen om de tijd te do den. Pikante verhalen en wat dat betreft lijkt de opzet veel op de Decamarone. waarin dit procédé ook wordt gehan teerd. Pasolinfs manier van filmen is tamelijk apart te noemen en je moet van deze stijl houden om het op prijs te kun nen stellen De film kreeg in 1972 de Gouden Beer van het Filmfestival van Berlijn. In de hoofdrollen Laura Betti, Franco Citti, Alan Webb en anderen Dinsdag in het Grand Theater in de Dinsdag-Movie Cyclus. Keuring 18 jaar LA PASSANTE DE SANS SOUCI In Grand 5 kan men deze week kijken naar de film „La passante du Sans- Souci", een film van Jacques Rouffio en tevens de laatste film, waarin Romy Schneider een hoofdrol speelde. „Een xas. USA, 1983 Regie Colin Higgins, produktie: Thomas L Miller. Edward K Milkis en Robert L Boyett. Scenario Larry L. King, Peter Masterton en Colin Higgins, gebaseerd op het toneelstuk van King Masterton Muziek teksten Caron Hall. met songs van Dolly Parton. camera William A Fraker. choreogra fie Tony Stevens; muziek: Patrick Wil liams. Met Burt Reynolds, Dolly Parton, Dom DeLuise, Charles Durning en Jim Nabors. Genre komedie; keuring 16 jaar Theater Euro Cinema. Amers foort Door Bert Vos Scène uit „The sword and the scorcerer' leven vol liefde" zoals de Nederlandse titel luidt, zou omschreven kunnen wor den als een fraai gemaakt melo-drama en de film zou wellicht ongemerkt zijn gebleven, ware het niet, dat Romy Schneider hier haar laatste rol speel Hoewel we ongetwijfeld een sterkere afscheidsfilm hadden kunnen voorstel len, is Schneider als Elsa'Linda, vrouw van een Joodse eigenaar van een Zwit sers verzekeringsbedrijf, groots in haar spel naast Michel Piccoli. Het verhaal zelf - de lijdensweg van een Joods jon getje via concentratiekampen - kun je zonder meer klasseren als melo-drama omdat regisseur Fouffio niets heeft ge daan om cliché's te voorkomen Voeg daarbij de oogstrelende fotografie van cameraman Jean Penzer en je hebt een film, die aan de ene kant zeer fraai oogt. met een weer uitstekend acterende Ro my Schneider, maar aan de andere kant door de clichématige aanpak niets opwindends te bieden heeft Voor de fans van Romy Schneider niettemin een must. (alle leeftijden). SOLO SUNNY In het weekprogramma van het Film huis Appelmarkt deze week de Oost- Duitse speelfilm „Solo Sunny" van re gisseur Konrad Wolf uit 1979 In de hoofdrol Renate Krössner als Sunny. Ingrid Sunny") Sommer heeft haar werk op een fabriek voor een karrière als zangeres bij de popgroep De Torna do's. Ingrid is non-komformistisch en niet gemakkelijk in de omgang Haar gedrag is een doorn in het oog van de brave burgerij in de woonkazerne waar zij haar kamer heeft. In werkelijkheid is Ingrid onzeker en eenzaam Voortdu rend is zij op zoek naar mensen die haar liefde en een gevoel van eigenwaarde kunnen geven Zij heeft echter niet veel geluk op dit gebied De leden van de groep zijn of onverschillig of vallen haar lastig. Een van hen wordt zelfs hand tastelijk Wanneer Ingrid met de groep op toernee is ontmoet zij Ralph, een in zichzelf gekeerde filosoof en saxofoon- Renate Krössner als „Sunny" speler Zij wordt serieus verliefd op hem en na wat aarzelingen van zijn kant ont staat er een verhouding. Maar het ware geluk wil voor Ingrid toch nog niet ko men. Haar pogingen om als solozange res op te treden worden door de leidei' van de groep getorpedeerd, en haar plaats wordt bedreigd door een andere zangeres. Ingrid krijgt nu de ene teleur stelling na de andere te verwerken zij wordt uit de groep gegooid en Ralph blijkt in de tussentijd een andere vrien din te hebben Opnieuw doet Ingrid een poging om als solozangeres te begin nen maar het wordt een jammerlijke mislukking. Ten einde raad probeert zij zelfmoord te plegen Terug in het zie kenhuis gaat Inqrid in op de avances van een reeds lang achter haar aan zit tende taxichauffeur, een degelijke, bur gerlijke figuur die haar graag zou willen trouwen Maar het lukt haar niet werkelijke gevoelens voor hem op te brengen, zij kan zichzelf niet bedriegen Zoals zij leeft, zal zij blijven leven, en blijven zoeken naar echte liefde Als zangeres van een andere popgroep be gint zij op nieuw Renate Krössner. de hoofdrolspeelster in Solo Sunny. kreeg op het Filmfestival van Berlijn in 1980 een Zilveren Beer uitgereikt voor haar spel in deze film. (Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag, 20 15 uur). De „Chicken Ranch" is een fraai bordeel ergens In de woestijn In Te xas, niet zo ver van de gokpaleizen van Las Vegas, als je tenminste geld hebt om het speciale vliegtuig naar dit bijzondere bordeel te nemen. De madam van het bordeel is miss Mona (een fraaie rol van de al even fraai geproportioneerde Dolly Parton) en de verdediger van law and order is sheriff Ed Earl Dodd (Burt Reynolds), die naast al het andere saaie werk, ook nog een oogje houdt op de „Chicken Ranch" en ook wel iets méér dan datJe zou de „Chicken Ranch" een erg net bordeel kunnen noemen. Alles gaat daar volgens de regels. Miss Mona heeft wat dat be treft de wind eronder, zij het op een Burl Reynolds als sheriff Ed Earl Dodd. hier met Dom DeLuise die wat problemen heeft met zijn corset. Scène uit: The best little whorehouse in Texas

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10