■eu5dep kruit Conferentie over vrede in School Wijsbegeerte Paaseieren zoeken met De Moespot Heksen bezem DINSDAG 22 MAART 1983 plaatselijk nieuws Ientesecretaris Reijer van Gooi demonstreerde aan de heer Van hoe het interne transportsysteem functioneert. vervolg van pagina 1 vergjestellen foto's: [neeste in de Leusder gepubliceerde foto's ju nabestellen (met uit kering van archief- en "rische foto's), bij voor- Jtalmg van 5 - per ex- 33-94Éaar (formaat 13 x 18 ^lop giro: 871441 l.n.v. b v. te Barneveld, met ilijke vermelding van nste foto. aantal, er van krant, pagina p de foto werd ge- 1 U kunt ook kontant n op ons kantoor, Ro- allaan 9. Leusden um iveer drie tot vier we- 0 betaling ontvangt u iwenste foto's thuis eusder krant Is en [Uitgave van de BDU- ttenkombinatie pveld. LEUSDEN - In de Internationa le School voor Wijsbegeerte wordt op zaterdag 26 en zondag morgen 27 maart een weekend conferentie gehouden over „confrontaties rondom vrede", met prof. dr. E. van der Velde, mr. J. C. M. Wlllems, drs. L. Chr. Fretz en dr. G. Benthem van den Bergh. Vraagstukken van oorlog en vrede, bewapening en ontwape ning staan op het ogenblik in het middelpunt van de belangstel ling. Dat mensen in beweging komen om hun ideeën en ang sten kenbaar te maken blijkt wel het meest uit de vredesdemon straties. Er Is veel te doen over de rol van vredesbewegingen. Men hoeft maar te denken aan IKV en ICTO In eigen land en de „Freeze-Movement" in de V.S. Het START-overleg In Genève en de verschillende nieuwe wapen systemen krijgen volop aan dacht. Op deze conferentie wordt vanuit een filosofisch ge zichtspunt dieper op deze ont wikkeling ingaan. Het zal daarbij gaan om het scheppen van dui delijkheid temidden van de vele argumenten en emoties die de vredesproblematlek oproept. Wat wordt met vrede bedoeld? Een filosofische beschouwing van de verschillende wijzen waar op we over vrede kunnen denken zal worden gegeven door prof dr. E. van der Velde. Ook zal vanuit een meer juridische invalshoek be sproken worden welke normen en regels we ten aanzien van oorlogs handelingen en bewapening kun nen hanteren. Mr. J. C. M Willems zal de leer van de rechtvaaardige oorlog van Hugo de Groot aan de orde stellen Hij zal hierbij nagaan hoe deze leer in de huidige situatie nog toepasbaar is. Drs. L. Chr. Fretz zal filosofische kanttekenin gen plaatsen bij het functioneren van de vredesbeweging. Daarbij zal met name de tegenstelling van ethische overtuigingen en prak- tisch-politieke overwegingen ter discussie staan Tot slot van de conferentie zal de betekenis van de ontwikkeling van kernwapens voor de internationale politiek expliciet worden gesproken door dr. G. van Benthem van den Bergh De confe rentie begint zaterdagmorgen om half elf en wordt zondag om ca half een besloten. Voor nadere Inlichtingen kunt u schriftelijk of telefonisch con tact opnemen met de administra tie van de ISVW, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden (U). Telefoon: 033-15020. Wij zijn 2a Paasdag vanaf 17.00 uur geopend en kunnen u dus een voortreffelijk voorjaarsmenu presenteren Een keuze la carle is uiteraard ook mogelijk. Graag tot ziens op 4 april 1983. Hoevelaken, Oosterdorpsstraat 11. Tel. 03495-34120. e onthulling van het gemeentewapen en het oplaten van de ballonnen sprak de heer Van Vollenhoven net enkele kinderen. Van de plaatselijke landbouworganisaties kreeg de heer Van Vollenhoven een rieten mand met ..lekkers" aangeboden, waaronder roggebrood, ham en worst, eieren en een lies Leusder Spul. Tekst van de oorkonde, vervaardigd ter gelegenheid van zusters Norbertinessen van het klooster St.-Catharinadal te Oosterhout. Dit gemeentehuis van Leusden werd op 18 maart 1983 officieel geopend door Mr Pieter van Vollenhoven. Op 31-8-1978 besloot de Raad van de gemeente Leusden tot de bouw van een nieuw gemeentehuis ter vervanging van de diverse gebouwen waarin bestuur en medewerkers tot dan toe waren gehuisvest. Dat waren: het gemeentehuis aan de Hamersveldse- weg 2, gebouwd in de jaren 1955-1956 ten behoeve van de toenmalige gemeenten Sloutenburg en Leusden, die tezamen circa 6000 inwoners telden, alsmede het voormalige gemeente huis aan de Burgemeester de Beaufortweg 63, daterend uit 1882. en de gebouwen aan de Zwarteweg 5, 14/16A en 18. Als gevolg van het op 27-2-1969 door de gemeenteraad van de gemeente Leusden vastgestelde structuurplan Leusden- Hamersveld en de uitvoering van de eerste fase hiervan in de jaren 1969-1975, alsmede van het eveneens door de Raad op 28-4-1977 vastgestelde bestemmingsplan Leusden-centrum Tweede Fase nam het Inwonertal toe van 9507 op 1-1-1969 tot 19.079 op 1-1-1978 en 22.004 per 1 januari 1983. De groei van Leusden leidde tot een omvang van het ambtelijke apparaat in evenredigheid met haarvele taken, hetgeen noopte te voorzien In een adequate huisvesting ten behoeve van een optimale dienstverlening. Op 26-4-1979 stelde de Raad het programma van eisen voor het nieuwe gemeentehuis vast en op 6-11-1979 verstrekten Burgemeester en Wethouders aan archi tectenbureau Environmental Design te Amersfoort met name aan de heer ir L.J. Heijdenrijk de opdracht tot het maken van een ontwerp. De gemeenteraad stelde het definitieve ontwerp op 27-11-1980 vast. Aan de Uithoornse Bouw- en Aannemingsmaatschappij BV te Uithoorn werd op 16-4-1981 de opdracht tot de bouw gegeven. Deze ving aan op 4-5-1981 en het uiteindelijk resultaat werd op 17-12-1982 opgeleverd om drie dagen later in gebruik te worden genomen. Moge het voor de inwoners van de gemeente Leusden een open en toegankelijk huis zijn en een vruchtbare werkplaats voor allen die de gemeente uit hoofde van ambt ol opdracht naar best vermogen besturen en bijstaan. Ondertekend door: Leusden, 18 maart 1983. Mr P. van Vollenhoven. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leusden. Ir C.J. Heijdenrijk, Architectenbureau E.D. Ing A. de Reus, bouw- en aannemingsbedrijf E.D. De heer Van Vollenhoven onthult het gemeentewapen dat gemaakt is door email leur Jan de Valk in samenwerking met edelsmid Everard van Daatselaar Nu de bomen nog kaal zijn vallen ze op, de don kere proppen in, meestal, berkebomen. Verlaten eksternesten wordt vaak gedacht. Maar vroeger wist men het wel beter. Het zijn heksenbezems. Hoe die dan in de bomen terechtkomen? Wel, heel eenvoudig. In het donker, want de tijd dat de heksen zich op hun bezems ple gen te verplaatsen is 's nachts, zien ze een boom soms te laat en vlie gen er dwars doorheen. De bezem blijft wel eens in een mik steken, wordt van de steel gerukt en blijft in de boom achter. Aangezien rijsbezems van berkenrijs (berketak- ken) worden gemaakt is het niet verwonderlijk dat die meteen aan de boom vastgroeien. Een steel al leen is geen bezem en vliegt dan ook niet verder. De onfortuinlijke heks komt op de grond terecht en kan naar huis lopen. Zie je veel heksenbezems in de bomen dan kan je er van opaan dat in de buurt, bij lichte maan, een hek- sensabbath wordt ge vierd. Blijf daar dan uit de buurt, je bent behekst voor je het weet. Maar zonder gekheid. Elke boom heeft zoge naamde slapende knop pen. In het voorjaar gaan de bomen uitlopen. Slechts enkele van deze knoppen gaan blad en twijgen vormen. De rest blijft sluimeren. Wanneer door late vorst, ol door kaalvraat van bijvoor beeld rupsen, deze twij gen een vroege dood sterven, geen nood, an dere knoppen worden wakker en nemen de taak van de gesneuvelden over. Ze gaan op hun beurt uitlopen. Wanneer nu een boom geïnfec teerd wordt door een be paalde schimmel brengt deze het huishouden van de gastboom danig in de war. Op de plaats waarde infectie heeft plaatsge had, gaan alle slapende knoppen spontaan uitlo pen en vormen een dichte massa takken: de bezem. Er komen nog blaadjes aan ook, maar dat is van korte duur. De tak kan zoveel voeding voor al die loten niet aanvoeren en de twijgen sterven dan ook een vroege dood. Zelfs de hele tak kan af sterven en bij veel infec tie, de hele boom. Ook mijten en bladluizen kun nen dit verschijnsel ver oorzaken. Niet alleen ber ken maar ook andere bo men kunnen hiervan het slachtotfer worden, zoals eiken, beuken en elzen, verschillende naaldbo men en vruchtbomen. Doch de berk is er wei het meest gevoelig voor, of het moet zijn dat de schimmel van de berk wat agressiever is dan de an deren. Elke boomsoort heeft namelijk zijn „ei gen" schimmel. (G. van L.) Een heksenbezem ten voeten uit. De heer Van Vollenhoven maakte een rondleiding door het gemeen tehuis Hier staat hij in gezelschap van onder andere de burgemees ter en architekt Leo Heydenrijk Irechtsop een van de binnenplaat sjes. Ilaktie en administra- ■Kantoor Leusder Krant, lendaallaan 9, Leus- 1-Centrum Op werkda- I geopend van 09 00 tot |o uur en van 13.30 tot uur Telefoon 033- H95 Innementsgeld: 1,40 per jaar 1,20 per half jaar; H^.35 per kwartaal ■hten bezorging: abonnee dient u de 1 voor dinsdag- of don- jagavond 18 00 uur te len ontvangen. Is dat hel geval, neem dan kl op mei onze hoofd- t bezorging (dinsdag nderdag tussen 18 30 J9.30 uur), tel 033- 191 Bij geen gehoor u kontakt opnemen anze inspekteur bezor- overdag 03420- ën?N#l. toestel 44 n ook ;ors 2( IARK" kaas, boter, fruit, eieren, aardap pelen. planten, ham en worst, bloemen en roggebrood. OORKONDE Hoogtepunt van de bijeen komst in de raadszaal was de ondertekening van een oorkon de, gemaakt door de zusters Nor bertinessen van het klooster St.- Catharinadal in Oosterhout. Na de handtekeningvandeheerVan Vollenhoven volgden die van de Commissaris van de Koningin, gemeentesecretaris R. van Gooi, architekt L. Heydenrijk, UBA-di- recteur ing. A. de Reus en burge meester J. Rademaker. Na deze ceremonie werd de heer Van Vol lenhoven rondgeleid door het nieuwe gemeentehuis, dat reeds drie maanden in gebruik is. In de raadzaal waren overigens de 10.000ste inwoner van Leusden, de 15.000 en de 20.000ste aanwe zig, respectievelijk Gerard Pon (13), Pascal van Wieringen (9) en Johan Kraanen (3). Aan hem was het de eer om aan de man van prinses Margriet een bos bloe men aan te bieden bij diens ver- Irek. Johan deed het prima al werd de jonge Achtervelder er een beetje verlegen van. De heer Van Vollenhoven verliet het ge meentehuis zo tegen kwart over vijl. Hij werd gevolgd door de heer Van Dijke die tot half vier die vrijdagochtend een Statenverga dering had voorgezeten. Na het vertrek van deze twee gasten was het tijd voor het ge meentebestuur om de geschen ken. die men bij dit soort gebeur tenissen placht te geven, in ont vangst te nemen Van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kreeg de gemeente een wand kleed, dat is opgehangen in de trouwzaal. Van de gezamelijke landbouworganisaties mocht Leusden een reproductie van een schilderij van de voormalige boerderij annex raadzaal De Swartesteegh in ontvangst ne men Burgemeester A. Schreu- der schonk namens de gemeente Amersfoort een tinnen schaal met inscriptie en namens het ge west Eemland een aquarium met vissen dat nu in de hal van het gebouw is te zien, onder het weerstation dat de ambtenaren het college hebben geschonken Het bouwbedrijf Urbibouw/Bre- dero liet een glasapplique op de De dansgroep van Blijhol was uitgenodigd enkele demonstraties te geven. toegangsdeuren van de trouw zaal vervaardigen door glazenier Van Tetterode De bouwer van het gemeentehuis, de UBA, en het architektenbureau van Hey denrijk schonken een keramiek, „De Zwarte Maagd", dat ge maakt is door Nicolaas van Os. Eerder had aannemingsmaat schappij Van Schoonhoven de gemeente Leusden een gemeen tewapen in steen aangeboden De raadsleden die in de commis sie Nieuwbouw Gemeentehuis zaten, gaven een koperen scheepsbel, aldus ex-raadslid en ex-commissielid Rinze Bloem hof. De bel krijgt een plaatsje in de personeelskantine De Bedrijvenknng Leusden bood deze bronzen kop van Majesteit de Koningin aan aan de gemeente Hare Johan Kraanen uit Achterveld mocht als 20.000ste inwoner van Leusden een fraai boeket bloemen overhandigen aan de heer Van Vollenhoven. De bloemen zijn bestemd voor prinses Margriet. pnafhankelijk Nieuws- voor de gemeente Lsden. ■schijnt elke dinsdag ■donderdag. |antwoordelijk akteur: Inix Kreyns baktie kien Engelkens Ipar van Loo ■vering kopij en adver- lies: Ir hef dinsdagnummer 1 uiterlijk maandagmid- 12 00 uur, voor het derdagnummer tot ui- |k woensdagmiddag BO uur. Pieter van Vollenhoven werd na aankomst verwelkomd door burge meester J. Rademaker en de Commissaris van de Koningin, mr P van Dijke. ACHTERVELD Stichting De Moespot organiseert op eerste Paadag. zondag 3 april, een gro te paaseieren zoekaktle voorkin deren vanaf vier jaar. Het verza melpunt is bij de Moespot. Ou ders die hun kinderen brengen, kunnen tijdens het wachten in De Moespot blijven om te lulsteen naar een kottieconcert.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3