I „Het is niet meer zo, dat de boerin klakkeloos achter haar man aandraaft" leusder krant IFORMATIEAVOND VERSTERKTE MOGELIJKHEID n Opgerichte boerinnengroep Noord Oost Utrecht doet veel aan scholing 9 EH door Anco Mali Bedrijfs overname Oefentherapeute Realiteit Emancipatie Maatschap Programma P kJ DONDERDAG 24 MAART 1983 plaatselijk nieuws ellicht in 1985 in Leusden oortgezet Basis Onderwijs (Van een medewerkster) f -USDEN - De nieuwe lente heeft in Leusden voor een f, w geluid gezorgd, VBaO-school, ofwel school voor tgezet Basis Onderwijs. De grote opkomst op de maan- gehouden informatieavond (ongeveer 300 beiangstelien- over de eventuele oprichting van deze nieuwe school het idee versterkt, dat Leusden mogelijk in augustus een, tot voor kort zo genoemde, Middenschool binnen grenzen krijgt. De informatieavond werd georganiseerd het initiatiefcomité dat al een tijdje bezig is met het rzoeken van de mogelijkheden om te komen tot een fe lol voor Voortgezet Basis Onderwijs in Leusden. cijn inmiddels al 35 intentle- aringen van ouders die hun ren op deze school willen en. Voor het echter zo ver is nog veel en hard gewerkt n worden, met name door iusiaste en aktieve ouders hter dit initiatief van een samenwerkingsschool een school waar kinderen geledingen gezamenlijk ijs kunnen volgen, hel Jansen, een van de le- van het initiatiefcomité Ie de avond. Waarover zou laan? Allereerst voorlich- J >r het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- •J 12 00 uur, voor het iderdagnummer tot ui- i|k woensdagmiddag -4 00 uur. n laktie en administra- Kantoor Leusder Krant, tendaallaan 9, Leus- i-Centrum Op werkda- i geopend van 09 00 tot 30 uur en van 13 30 tot 30 uur Telefoon 033- 1495 bnnementsgeld: B.40 per jaar; b.20 per half jaar; p.35 per kwartaal. ihten bezorging; abonnee dient u de it voor dinsdag- of don- lagavond 18 00 uur Ie Iben ontvangen Is dat het geval, neem dan takt op met onze hoofd- it bezorging (dinsdag londerdag tussen 18 30 19 30 uur) tel 033- 591 Bij geen gehoor I u kontakt opnemen onze inspekteur bezor- overdag 03420- [41toestel 44 li T stellen foto's: eeste in de Leusder it gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit- lenng van archief- en rische foto's), bi) voor- italingvan 5-per ex- laar (formaat 13 x 18 Op giro: 871441 t n v b v te Barneveld. met lijke vermelding van nste foto. aantal ler van krant, pagina op de foto werd ge ilst U kunt ook kontant lenopons kantoor, Ro- 'aallaan 9 Leusden irum. eveer drie tot vier we- a betaling ontvangt u ewenste foto's thuis LEUSDER KRANT is uitgave van de BDU- tenkombinatie te leveld. ting omtrent een school voor VBaO of Middenschool, vervol gens het beantwoorden van vra gen over dit onderwerp door een terzake kundig forum en tenslot te 't ontwikkelen van verdere ni- tiatieven waarbij nadrukkelijk de medewerking van de ouders werd gevraagd. Wat is en wordt er door 't comité gedaan? Henk Jansen, een van de leden hield een korte beschouwing over de werkzaamheden. Uitgebreid ver slag hierover heeft u reeds kun nen lezen in de Leusder Krant van 10 maart. Doel is in ieder geval een school van de grond te krijgen op samen- werkingsbasis. Een VBaO-school waar kinderen na de lagere school drie jaar lang onderricht krijgen in allerlei vakken en zodoende pas op hun 15e jaar min of meer een keuze moeten maken voor een andere vorm van vervolgonderwijs. Kinde ren krijgen op een dergelijke school een breder aanbod van vakken, het gaat niet alleen om hun verstande lijke maar ook om hun culturele, Ongeveer driehonderd belangstellenden waren aanwezig tijdens de informatieavond over de VBaO-school artistieke en technische ontwikke ling en hun individuele ontplooiing, waardoor eventuele achterstan den, weggewerkt kunnen worden. De nadruk die gelegd wordt op de samenwerkingsschool is deels uit ideële motieven: het is belang rijk dat verschillende levensbe schouwingen elkaar treffen. Een goed kontakt tussen leerlingen, ou ders en docenten garandeert een betere vorming dan nu in bestaan de schooltypen voorkomt. Het niet ideële aspect is het feit dat een school in deze vorm in Leusden het meest haalbaar is, gezien het aan tal leerlingen. Een dergelijke vruchtbare samenwerking heeft zich ook afgetekend binnen het co mité Gestart vanuit de Montessori school, werd al spoedig aansluiting gevonden bij de openbare scholen en prot. chr. scholen door een waarnemer van het bestuur. De he ren Ido van Bockel, Ab Borg, Hans Bult, Henk Jansen, Michel Jansen (geen familie), en Henk Vink zijn allen vaders en schoolgaande kin den en hebben meestal ook direkt of zijdelings met het onderwijs te maken, als leraar, begeleider of voorlichter. Wat staat het comité nu te doen? Na deze avond zal de voorlichting worden uitgebreid Materiaal en kennis kan worden verschaft voor schoolavonden die georganiseerd gaan worden door ouderraden en besturen Het comité moet worden verbreed en zal een bestuur gaan vormen van een stichting in oprich ting die een aanvraag voor een op te richten VBaO-school in samen werkingsverband bij het Ministerie moet indienen. Deze aanvraag moet worden vergezeld van een prognose van het aantal leerlingen in Leusden tot 1993, een School werkplan (een beschrijving van wat er op de school gaat gebeuren en van de onderwijskundige begelei ding) en tenminste 70 intentie verklaringen (die overigens geen bindend karakter hebben) Vóór of vlak na de grote vakantie zal er een bestuur moeten zijn die dan vóór Kerstmis van dit jaar een aanvraag zal indienen. De verwachting is dat het Ministerie binnen enkele maan den met een besluit komt en dat zou weer betekenen dat al in au gustus 1985 met drie eerste klas sen kan worden gestart. SAMENWERKING Aan het woord maandagavond kwam ook de heer H J Ramakers, rector van het Strabrechtcollege in Geldrop, een samenwerkings school voor HAVO en VWO In een helder betoog zette hij uiteen wat de samenwerking op zijn school in de praktijk inhoudt. In ieder geval niet het wegmoffelen van de ver schillende achtergronden van de leerlingen, eerder het aanscherpen hiervan om zodoende respect en verdraagzaamheid ten opzichte van de ander te ..leren" Ook een docent mag op een samenwer kingsschool voor zijn eigen opvat tingen uitkomen Per trimester or ganiseren de docenten onderling een praatmiddag over levensbe schouwelijke vraagstukken. Nog onlangs zijn hiervoor rabbijn Soe- tendorp en een arbeidssocioloog uitgenodigd. De onderwijskundige invulling van deze samenwerking springt het meest in het oog door het vak Kennis van het geestelijk leven Juist op een samenwer kingsschool zijn de verschillende levensbeschouwingen immer on derwerp van gesprek en dat werkt, volgens de heer Ramakers, heel inspirerend. VRAGEN Na de getoonde banddia de vra gen. Het forum met de heren (wei nig emancipatoir, aldus iemand uit de zaal) J. C. Overbosch. jurist, de heer Ramakers: Henk de Jong van het Chr. Ped. Studiecentrum in Hoevelaken en middenschooldes- kundige. en Ido van Bochel, ook werkzaam bij het Chr Ped Studie centrum stond onder leiding van Ab Borg. Er werden zeer gerichte vra gen gesteld over o.a. de opleiding van docenten en de aanpassing van de leerlmiddellen, waarop voor iedereen bevredigende antwoor den konden worden gegeven Gevraagd werd hoe het zat met de praktische mogelijkheid van het vestigen van een nieuwe school en de kosten die dat voor een ge meente met zich meebrengt. Tot 1987 komen er 50 experimentele middenscholen of VBaO-scholen bij. In Leusden zou gestart kunnen worden met drie eerste klassen van zo n 25 a 30 leerlingen in een be staand gebouw. Een nieuw te stich ten school moet 200 leerlingen hebben Is er al ervaring opgedaan met de aansluiting naar andere vormen van Voortgezet Onderwijs, was een vraag. Wordt dat niet zoiets als springen op een rijdende trein7 Cij fers konden er niet gegeven wor den maar onderzoek, verricht door een meneer Jan Koopmans van de Universiteit van Nijmegen heeft uit gewezen dat veel leerlingen, voor HAVO getest, na het volgen van de middenschool doorstroomden naar het VWO. Percentages konden wel worden gegeven waar het ging om drop-outs, leerlingen die voor een examen de school verlaten. Op de Middenschool is dat slechts 1%, tegen 8% MAVO/HAVO-leerlingen en 18% bij het Lager Beroeps On derwijs GIGANTISCH KARWEI Veel aanwezigen achtten het voor docenten een gigantisch kar wei een dergelijke vorm van onder wijs te bieden aan een groep qua niveau waarschijnlijk zeer verschil lende leerlingen. De verantwoorde lijkheid ligt echter niet bij de docent alleen, aldus Henk de Jong. De ver antwoording ligt ook in de groep, dat is een van de dingen die geleerd moeten worden Loopt de Middenschool niet het gevaar een doorgangs- school te worden? Na drie jaar moeten de leerlingen zich toch weer verkassen. Wat is dan het voordeel, onderwijskundig ge zien, ten opzichte van scholen met 2 tot 3-jarige brugklassen? Dit zijn zo enkele twijfels die Henk de Jong ook deelt. Liever had hij dan ook gezien dat de oorspronkelijke opzet van de Middenschool, een 4-jarige op leiding, was gehandhaafd. Toch blijkt in de praktijk dat er mee te leven valt. Er wordt een anders- soortige en bredere opvoeding gegeven ten opzichte van de scholengemeenschappen, waar juist door de adviezen die de kin deren meekrijgen vaak met ze gesold wordt. Dit werd beaamd door een lerares in een beeldend vak op een scholengemeen schap, die zei dagelijks de gevol gen te zien van de gehaktmolen. Zij vroeg zich wel af hoe besla gen de docenten ten ijs kwamen en of er niet geëxperimenteerd zou gaan worden over de hoofden van de kinderen heen. De motivatie echter om aan een Middenschool te willen lesgeven is bijzonder groot, weten enkele forumleden. ONRUST Voor enige onrust zorgde een le raar van de katholieke lagere tech nische school Don Bosco, die zei dat z'n school reeds 'n aanvraag had ingediend om als VBaO-school in aanmerking te komen. Don Bosco is al een experimenteerschool in oprichting (een z.g. resonans- school). Navraag van enkele leden van het initiatiefcomité bij de direk- teur van de school, de heer Ste vens, en een lid van het bestuur, de heer Kleuters, bracht aan het licht dat er een brief naar het Ministerie is met de vraag of de school een aanvraag kan indienen, of ze daar voor niet te klein is. Don Bosco is wel op zoek naar samenwerkende scholen, maar wil als katholieke zuil blijven bestaan Een aanvraag als zodanig is dus nog niet inge diend Marie wordt steeds wijzer. Ook de Marie in de agrarische sector. Ze denkt na over haar positie, bakent haar eigen wegen werk af, wil achtergrondinformatie over het dagelijks werk van haar man, die boer is. Toen Agrarisch Jongeren Kontakt in Hoogland de film „Als je met een boer trouwt" had vertoond, richtten vrouwen uit Leusden, Eemnes, Hoogland, Soest, Achterveld en Woudenberg in december 1982 de A. J. K. boerinnengroep Noord Oost Utrecht op. Scholing van de boerin staat bij de nieuwe groep voorop. De moderne boerin wil weten wat er zich op het bedrijf afspeelt. Ze wil ingelicht worden over allerlei bedrijfszaken, met name over bedrijfsveiligheid, bedrijfsovername, keuze van stieren en de argumentatie daarvoor, over de criteria waarop de melk gecontroleerd wordt enzovoorts. De boerinnen willen onderling ervaringen uitwisselen. Ze willen van elkaar weten hoe ze over bepaalde zaken denken. Ze willen ook een stuk gezelligheid aan elkaar bele ven. LEUSDEN - Het is niet meer zo, vertelt de in Achterveld wonende en werkende boerin Marga Blom, voorlopig bestuurslid van de groep, dat de boerin klakkeloos achter haar man aandraaft Ze gaat meer meedenken. Het is net zo goed voorde mannen veel leuker als hun vrouwen over het bedrijf kunnen meepraten". Even belangrijk als voor de jonge boer is het voor de jonge boerin om te weten hoe een bedrijf gerund wordt. Over het algemeen nemen nog steeds vele jonge boeren het bedrijf van hun vader over. Jonge boeren kunnen een maatschap met hun vader vormen als hun va der nog niet uit het bedrijf stapt. Ook kunnen ze bij hun vader in loondienst gaan. De financiële kon- sekwenties van deze keuze komen net zo goed voor rekening van de vrouw als voor de man. Tegenwoordig is het voor een vrouw niet meer vanzelfsprekend dat ze. als ze met een boer trouwt, automatisch thuis blijft om in huis houding en bedrijf te werken. Vroe ger was dat wel het geval. Er werd echt niet gevraagd of de vrouw thuis wilde blijven. Ze had weinig te vertellen, en had geen keuze. Nu zijn er verscheidene boerinnen, die evenals andere getrouwde vrou wen een baan buitenshuis hebben In de A. J K boerinnengroep Noord Oost Utrecht zitten vrouwen, die met een boer getrouwd zijn en die in het huishouden en in het be drijf werken. Er zitten vrouwen in die zelf een baan hebben en die in huishouden en bedrijf zo nu en dan de handen uit de mouwen steken Er zijn twee meisjes bij. die zélf boer willen worden Een van hen gaat na de middelbare school een landbouwopleiding volgen. De an der werkt nog in een winkel, maar wil in een bedrijf opgeleid worden. Tenslotte is er de groep, die ver kering met een boer heeft. Voor de ze meisjes zijn er allerlei verande ringen op til, wanneer zij als boerin in het bedrijf zullen gaan funktione- ren. Zij moeten daar nog ingroeien. En dat ingroeien heeft veel te ma ken met allerlei dingen tussendóór doen: telefoontjes aannemen, ver tegenwoordigers opvangen, een koe die kalven moet in de gaten houden, de dierenarts waarschu wen, de k(unstmatige) insemina tie) opbellen enzovoorts. Marga Blom heeft een opleiding gehad en is werkzaam als oefen therapeute Ze heeft variabele werkuren en perioden. Soms werkt ze 12 tot 14 uur in de week, soms minder: dat hangt van het aantal mensen en hun klachten af. In de zomer is het over het algemeen minder druk De vrijkomende tijd kan Marga dan besteden aan het werken in de tuin. „Dat ik mijn baan heb aangehou den heeft, voor mezelf grote voor delen". zegt ze „Ik blijf zo kontak ten buiten het bedrijf behouden Spreek niet alleen met handelaren en vertegenwoordigers. In feite heb je op deze manier een eigen hoofd beroep, en werk je toch ook wat mee in zijn bedrijf" Marga Blom wist wat haar te wachten stond, toen ze met haar boer trouwde Ze is van huis uit boerendochter, kende de werk zaamheden op de boerderij. Ze wil de in de oefentherapie blijven door werken, en verkeerde in de gelukki ge omstandigheid, dat ze daarover kon overleggen met haar echtge noot. Het beste bewijs van een ver anderd tijdsbeeld. Overigens hangt het van het bedrijf af of de vrouw haar eigen werk kan behouden. In de tijdrovende en arbeidsintensie ve tuinbouw moet de vrouw wel full time meewerken Een knecht is niet te betalen! De boerinnengroep A J K Noord Oost Utrecht heeft inmiddels twee bijeenkomsten georgani seerd. De eerste avond vormde to neel de aanleiding tot praten over de realiteit van het bedrijf De twee de avond bracht een andere boe rinnengroep verslag uit van het rei len en zeilen van hun groep. Marga vertelt, dat een boerin nengroep uit Wageningen een to neelstuk opvoerde over een jonge, getrouwde boerin. Ze werkte als onderwijzeres tot er een baby kwam. Ze kwam thuis, maar dèt viel tegen' Ze moest van alles „tussen door doen"! Had geen tijd meer om es even uit te gaan. In groepjes werd er over nagepraat of en welke dingen de vrouwen er in herken den Of er situaties bestaan, waarin de schoonmoeder haar zoon extra verwent en de jonge boerin het idee geeft, dat zij het niet goed doet. Of er vrouwen zijn, die bang zijn om geld van het bedrijf „af te nemen", omdat ze zelf „geen geld verdie nen". Of vrouwen vaste taken wil len, als ze helemaal in het bedrijf zouden meewerken „In het emancipatiegebeuren werden boerinnen vaak als voor beeld gesteld in het boerenbedrijf bestond van oudsher een taakver deling tussen man en vrouw „Nou, het is heel vaak noodzaak geweest, hoor", zegt Marga Blom. „Er was geen keuze in". „In tegenstelling tot het werk van de huisvrouw zou de inbreng van de boerin financieel erkend zijn". Marga „Er bestaat een bepaal de regeling dat de boerin een zeker percentage van het inkomen van haar man verdiend, afhankelijk van het aantal uren dat ze meedraait Dat heeft belastingtechnische voordelen Maar in de praktijk blij ken verschillende vrouwen met huishoudgeld te moeten werken Ze krijgen een bepaald bedrag om in de maand te besteden Over het algemeen zijn boerinnen niet royaal in de uitgaven Het is nog altijd: zuinig doen met alles". „Tegenwoordig wordt gespro ken over even grote zeggenschap in het bedrijf van man en vrouw. Leeft die gedachte bij jullie?" „In dat geval zou je richting maatschap man-vrouw moeten gaan. Beiden evenveel uren ach- Vier leden van de boerinnengroep Noord Oost Utrecht ter, en eventueel uren vóór. En als de man iets wil investeren er sa men over praten, en andersom. Ik denk dat als de boerin helemaal meedraait man en vrouw het zo zouden kunnen regelen. In de prak tijk zullen weinigen daar nog aan toe zijn Op de tweede bijeenkomst van de boerinnengroep A. J. K. Noord Oost Utrecht vertelde de groep Kromme Rijn hoe de aanpak was van hun groep, en welke ervarin gen zij hadden opgedaan Het was een gezellige en leerzame avond, zegt Marga. Inmiddels werd er een enquête onder de boerinnen gehouden wel ke onderwerpen zij het liefst behan deld wilden zien Ideeen uit de en quête werden door het voorlopig bestuur opgepakt Op dinsdag 29 maart is de vol gende bijeenkomst in jongerencen trum De Neng aan de Engweg 4 in Hoogland Aanvang 20 00 uur. Er zal een groot ganzenbord zijn. Daarin komen vragen voor over si tuaties, waarin een boerin terecht kan komen Marga geeft een voor beeld: „Je ligt eindelijk lekker in de tuin te zonnen, en je man roept, dat vervolg op pagina 11 Groter, maar ook smaakvoller dan u vermoedt.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3