„Je moet niet in Woudenberg op de muziek gaan. Leusden is veul beter, veul gezelliger" Dumsbergen bekijken foto's van 75-jarig s van Buuren, Brand Hofland en Bob Lisiduna Verkeerde roet Veel steun Fanfare Aart Beek Muziektent Een broer Veel Familie door Anco Mali interview Een recente opname van „Lisiduna". Er is een tijd geweest dat we met z'n vieren tegelijk er op waren. Ging mijn broer Marinus eraf, kwam mijn jongste zuster Dien er weer bij Bob Duinsbergen pakt het blauwe schriftje erbij met het witte gekartel de etiket (opdruk J. J. Berends, boekhandel te Amersfoort). In het sierlijke handschrift van Lisiduna's eerste sekretaris W. Snapper leest Bob uit het eerste jaarverslag van het Harmoniegezelschap Lisiduna te Leusden ,,Op den 9en October 1908 's avonds ten half acht werd een ver gadering belegd in De Mof, die al leen toegankelijk was voor geno digdenen waar tegenwoordig wa ren; J. Pothoven, A. Brons, E Schreuder, K. Termaten, W. Deet- man, B. Keurhorst, C Duinsber gen, T. van Raaij, Th. de Neeling, J. Versteeg, T. Lagemaat. A Bud ding, J. van Loenen, J Broekhui zen. R. Kamerbeek, W Ipenburg, J Donkelaar, G. de Kruif en W Snapper. De vergadering werd geleid door den heer Pothoven, die in zijn ope ningswoord mededeeling deed aangaande 't doel dezer bijeen komst zijnde 't oprichten van een muziekvereniging, waartoe wij op zoo gemakkelijke wijzen waren in staat gesteld. Als eerste bestuur werden geko zen; J. Pothoven, voorzitter. W Snapper, sekretaris. A. Brons, pen ningmeester; E. J. Schreuder en K Termaten, commissarissen Op ini tiatief van de voorzitter werd de jonggeborene plechtig gedoopt Li siduna. Welke plechtigheid met een dronk door alle leden werd ge wijd." zitter. Die is overleden. Hij is burge meester van Markelo geweest Hij heeft ook nog meegespeeld, altsa xofoon. Kijk maar, hier Gijs. ,,ln Zuilen zijn we naar een concours geweest We hadden de eerste prijs gewonnen. We gingen eten in Utrecht. Jonker Noud stuur de de rekening naar zijn vader toe. Vóór de oorlog, 189,-." De heren daveren van het lachen Bob ,,Mr. A J de Beaufort van De Boom, de vader van juffrouw Annie, is van het begin af onze be schermheer geweest. De dirigent van de vereniging haalde elke drie maanden zijn salaris bij de rent meester van De Boom. We hadden veel leden, die daar werkten Snap per was de trimbaas op De Boom. Jan den Daas was er chauffeur Knoppes was een zelfstandige aannemer, maar die voerde alle werk van De Boom uit. Pothoven was de architekt van De Boom (en van De Mof). Ook juffrouw Annie droeg Lisiduna een warm hart toe. Tot haar dood bleef ze bescherm vrouw. De broer van juffrouw Annie is jong gestorven. De jongeheer kon niet lopen. Met jagen en zo reden ze 'm altijd in een karretje. De Stichting De Boom steunt ons nóg altijd Wij krijgen alle jaren de programma's gedrukt van De Boom Als er geld overschiet aan het eind van het jaar, schrijven ze een bedrag op onze rekening over De Boom moet bepaalde doelen steunen. We hebben nu Baron van Boetselaer, die is onze bescherm heer Als eén man haken Gijs, Brand en Bob in op de term ,,op zoo ge makkelijke wijzen": ,,De Beauforts van Huize De Boom en juffrouw An nie. daar heeft de vereniging héél veel steun aan gehad. De instru menten kregen de leden gewoon door hen betaald. De Beauforts be taalden ook anderen dingen, zoals de huur van De Mof. Het tweede vaandel kreeg Lisiduna van De Beauforts geschonken De dames van De Boom hadden het gemaakt. Als er wat nodig was gingen de le den er naar toe, en het kwam er. Tot op heden toe hebben we daar plezier van Na Pothoven was Willem Vee- nendaal, de smid, voorzitter. Van 1935 tot 1949 was Jonker Noud (Arnoud de Beaufort) daarna voor- De heren laten de foto zien van het marsconcours in Zuilen Gijs: ,,De oude Pothoven heeft de hele mars op de verkeerde voet gelo pen Ja, je moet altijd links begin nen. Brand, ben jij mee geweest naar Zuilen? We staan op de tent. en Pala, onze dirigent zei tegen Toon, de postbode, onze trompettist. ,.AIs je het hart in je donder hebt om een borrel te nemen, schop 'k je van de tent af Na afloop mag het." Pala was uit zijn humeur door Toon. We spelen dat stuk in marstempo, ik geloof dat het van Jozef was Veenendaal. de smid, staat achter de grote trom. Hij zag de meter van de jury heen en weer slaan, en houdt prompt dat tempo aan. Pala had hem wel dood kunnen kijken. We komen van de tent af, en daar barstte Pala los, hè. Je kan nog zo er vóór staan,maar als de trom - Brand Hofland in 1968 meteen overgehaald om hier op de muziek te komen. Ik heb 32 jaar trombone gebla zen. Daarna heb ik de grote trom gespeeld Nou kan ik dat niet meer Tenminste niet meer lopen. Ik kan in mijn eigen tempo lopen, maar niet meer marstempo Bob. ..Hij is nog wel aktief lid. Dat is ie zeker nog'" Brand Hofland blijkt nog eerder op de muziek te zijn gekomen. Bob. ,,Hoe oud was jij. Brand?' Brand. ,,Een jaar of elf, zal wel. Ik kan nog iets leuks vertellen hoe of ik hier op gekomen ben. Mijn vader was hier vroeger ook op de muziek geweest, hè En toen had ik ook zin om op de muziek te gaan. Hier hadden ze toen Pala als dirigent. Maar mijn vader vond Van der Werf een geweldige dirigent, hè. Die was toen in Woudenberg Toen zegt mijn vader „Gaat dan in Woudenberg op de muziek", zegt ie. ..Daar is Van der Werf. Dat is een prima dirigent." Ik zeg: ..Wat moet ik daar naar toe gaan?" „Nou", zegt ie. ..Gaat maar naar Jan Versteeg toe. Die was toen in Woudenberg op de muziek. Ietsje vóór de poort woonde die. En gaat daar maar es vragen.' Ik daar naar toe Op een zaterdag. Ik vergeet het nooit, he." Bob ..Toen was Jan Versteeg niet meer in Woudenberg op de mu ziek. want hij had al ruzie! Haha! Brand: ..Toen zegt ie ..Oh. dat moet je helemaal niet doen' Leus den is véül beter, véül gezelliger! en zodoende ben ik toch naar Leusden gegaan. (Ik woonde ook in Leusden, hoor). En toen is mijn vader er óók meteen weer op ge gaan." Bob: „Ja, vroeger wisselde het nog wel es met de leden. Onder ling hadden ze dan wel es mot met elkaar. Als ik het lees, denk ik aan die film Fanfare. Dat ze kwaad wegliepen. Dat was hier ook om de haverklap zo. Vooral mensen als de smid, Veenen daal, en Gert Boshuizen uit Wou denberg, die was óók smid. En Jan Versteeg. Heethoofden wa ren dat. Met jaarvergaderingen altijd dezelfde die aan de gang bleven. Gert Bartelink. Nico Brons, die was ook moeilijk, hoor.'' Brand ..Deze oudste foto ik ken ze niet goed. Hier staan er ook uit Woudenberg op. Co Muller Jan van Lingen Het waren heel goeie muzikanten Die hadden ook weer ruzie in Woudenberg waren ze hier op de muziek. En de jongens van Lietsink. De concerttrom speelde Gijs Lambalgen Uit eén van de stapeltjes valt de foto van het concours in Putten in 1933 Gijs ..We deden mee aan het concert- en marsconcours. We zijn met de bus gegaan over Nijkerk. Zijn we nog gestopt. Daar hebben we toen onder die bomen, net door Nijkerk héén daar heb je zo'n soort buitenplaats, Salentijn, nog effe geoefend. Ik zie het nog voor me de palen van de ingang Dat is bij motel Nulde, daar loopt zo'n bin nenweggetje XSHQSDHH JNDERDAG 24 MAART 1983 van Buuren met vrnbone in de zestiger jaren. dóórgaat, moet ie méé, hè De trom kan het tempo dan aangeven. Toen zegt de smid „Ik heb dat tempo volgehouden En toen zegt Pala .Dan is 't goed En we hebben daar een punten verzameld! Hg zag dat tempo wii hadden het te langzaam in gestudeerd' De smid redde het optreden ten voordele!'' Bob vindt, dat ze nu even de voorzitters van Lisiduna op een rij tje moeten zetten. Bob ,,Na Jonkheer Noud was onze burgemeester Kwint één jaar voorzitter. Toen hebben we hem benoemd tot erevoorzitter Dat is ie ook niet lang geweest. We konden niet met hem opschieten. Toen heeft ie bedankt. Hij wou niks meer met ons te maken hebben. Die man was niet mee te praten. Hij is dood Ik praat geen lelijke woorden over hem." Brand ..Aart Beek'" Bob. ,,Oh ja. Aart Beek Had ie ook zo'n hekel aan ,,Die man van de Beauforten", zei ie. Kwint kon niet met De Beauforten opschieten. En Aart Beek. Nou ja, die vond De Beaufort goed Net als wij, wij vin den de Beauforten ook best. waar om niet Op Aart Beek had ie ook alles wat tegen. Aart Beek werd toen voorzitter na Kwint. Die is voorzitter geweest van 1949 tot 1957. Toen kwam Keytz twee jaar Die was hoofdonderwij zer van de openbare school, 't Was wel een mannetje, die wat deed voor de vereniging. Hij is verhuisd naar Dordrecht, geloof ik. Van '59 tot '73 is Brand toen voorzitter ge weest." Brand: ,,lk heb ruim dertig jaar in het bestuur gezeten. Toen kwam H. Verhoef tot 1981en nu hebben we Cees van Winden." Er komt uil één der stapeltjes van de heren een foto tevoorschgn van de muziektent In Leusden Die links in de tuin stond bij De Mol Het publiek stond bij een uitvoering op „het Leusbroekerstraatje' Bg zo- meruitvoeringen was het er stikvol Kan er niemand meer langs Later is de tent nog verplaatst, maar toen werd ie al haast niet meer gebruikt. Gijs: „Ik ben in mei '32 op de muziek gekomen. Ik was in Amers foort op de muziek bij Emanuël. Dat is later Hosanna geworden Dat was van de jongelingsvereniging in Amersfoort In het Soesterkwartier was dat. Toen verhuisden we naar Leusden. en toen kwam ik meteen in kontakt met Jan Duinsbergen Dat was dan zijn oudste broer, de oudste zoon van zijn vader, zullen we maar zeggen. En die heeft me - 1934 Koninginneteest op Geerenstein en van „Lisiduna" in 1922. Op de voorgrond dirigent Pala. Veenendaal, de smid, staal de grote trom. tweeën hebben: met een streep: Correspondence Adress, omdat ze als ansicht kaart aan familieleden en be kenden werden gezonden. Brand „Hé, Bob,datiseenoude foto! Daar sta ik niet op. Daar staat mijn vader nog op' Van Galen staat er ook op Een Adriaan Pothoven Die man met de kepi is Van Eist Gijs er tussendoor: „Hier was ik toch nog zó n broekie!" Bob „Is dat Wouter of Jan van Eist?" BrandDat is Wouter van Eist. Die was geluk met mi| onder dienst. Jan van Eist staat op die andere foto Die is overleden Dit is een heel onduidelijke foto. 't Was met een serenade bij Deel man Die bakker Deetman woonde toen achter de Zandbrinkermolen. waar nou mijn zwager woont Hoe oud zou die foto zijn?" Bob. „Ik weet er helemaal niks van. Ik kan er geen mens van zien. Het was nog vóór mijn tijd." Brand In die boerderij waren toen mijn schoonouders komen wonen. Dal zal jij niet wetenBob! Die boer derij hebben ze proberen in brand te steken, die moffen toen nog, dat mijn schoonouders er in zaten, 't Waren allemaal oude muren. Dat is niet gelukt. Wel die schuur daar achter Die hebben ze verbrand Op een andere foto wordt de eer ste sekretaris van Lisiduna, W. Snapper, herkend. En de oude kos ter Karei Termaten. Een Jan Potho ven, de vader van Adriaan. En Jan Versteeg uit Woudenberg. Die is er ook jaren op geweest? En hier: Jan Duinsbergen?" Bob Duinsbergen begint te lachen. ,,Ja, die Jan er gens is het een broer van me. Het is van dezelfde vader, maar niet van dezelfde moeder. Wij hadden vijf soorten kinderen. Mijn moeder is twee keer getrouwd, en mijn vader drie keer. En allemaal kinderen hadden ze Uit het laatste huwelijk zijn er weer drie gekomen. Daar zijn ertwee van overleden. Ikbende derde en overlevende?" Gijs: ,,Die overleden is, een broer dus, was met mijn zuster ge trouwd." Bob ,,Maar je hebt het nooit kun nen merken bij ons vroeger. Het was één groot gezin. Er waren twee Jannen Grote Jan en Kleine Jan. En twee Mienen: Grote Mien en Kleine Mien. Op de foto, dat is Gro te Jan," Gijs: ,,Dat was een oude buurman van me. Ik ben Leusdenaar van ge boorte. Ik ben in de Van Bemmel- straat geboren in 1912. Dat is nu Amersfoort geworden. Na de oor log heeft Amersfoort met Leusden grond geruild. Op 3 maart 1932 zijn we naar Leusden verhuisd." Brand „Vroeger was er veel fa milie op. Mijn vader was er op. Zijn broer Oom Bram, die weer met Gijs zijn zusje was getrouwd. Bij ons thuis zijn er wel vijf op geweest Beaufort, zie zoveel voor „Lisiduna" heeft gedaan. Aan dirigent Pala, die jarenlang het Leusdense muziekgezelschap heeft geleid. Aan de ruzietjes, het vaandel en de jenever. „Met Koninginnedag liepen we helemaal vanaf De Mof, de Arnhemseweg, de Hamersveldseweg, Hamersveld rond en binnendoor weer terug naar de Mof. Nou kan dat niet meer natuurlijk. In de eerste plaats kun je niet meer op de Arnhemseweg lopen, want dan rijden ze je van de sokken. En die Hamersveldseweg is tegenwoordig ook zo druk, daar kun je ook niet meer komen." paa/s 1933 Burgemeester De Beaufort („Kareltje" voor een lert zijn zilveren ambtsjubileum als feester Lisiduna rukt uit over de Arnhemseweg. IDEN - Ze zitten over foto's gebogen, de Irijze eminenties van inse muziekvereni- -isiduna, die dit jaar 5 jarig bestaan viert, met Jans van Asselt irn lopen Gijs vanBuu- rand Hofland en Bob ,fi lergen (verreweg de Al e van het stel) al zo'n u k ken dikke dertig jaar met de Leus dense muziek mee. Ze hebben de vergeelde fo to's tevoorschijn gehaald. Waarvan de beelden wat schimmig, de hoeken versle ten, en de glans en fleur be duimeld zijn. Het zijn foto's, die op de achterkant deftig vermelden: Post Card, Bri tish Made. Die een indeling in De Leusdense bestaat dit jaar 75 wordt ter tftnheid van dit jubileum "ncert gegeven in het wvan Pon's lobielhandel aan de nslag. EN Ut daag een gesprek met den van de jarige kvereniging. Gijs van goj n.Brand Hoflanden jinsbergen lopen alle tientallen jaren met de ense muziek mee. en met onze jrerkster Anco Mali en deze drie grijze nties van Lisiduna een oude foto's. Daarbij de herinneringen naar Aan de familie De

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5