imiet 30 ur wordt kilometer per bestudeerd alisering wacht- 3rt woningzoekenden Speeltuin De Zonnebloem gaat weer open bijeenkomst in De Korf Zwanger- schapsgym Tijdelijke ruimte voor S0HA Dropping leusder krant leusder krant Touwtrekken op Koninginnedag BESLUIT VAN STAATSSECRETARIS Hobby instuif en kinderdisco bij Blijhof Vals briefje van duizend Nieuwe Mof Koninginnefeest Geen voorrang Fietser (86) tegen auto Dagje uit interview plaatselijk nieuws ISDEN - De Jaarlijkse ac- ering van de wachtlijst woningzoekenden zal "inden In de maanden en april. De Leusdense gzoekenden hebben on een brief ontvangen met egeleidend formulier voor ving op de wachtlijst woningzoekenden. Dit ivlngsformuller moet 5 april worden terugge- lingzoekenden die in de fcm Achterveld wonen of h of een bijzondere binding woonkern hebben.hebben lel ontvangen waarin zij wor- |inlormeerd over het project Pningen dat door de Woning- Jig Leusden in Achterveld is Bseerd. Omdat de toewijzing van deze huurwoningen moet plaatsvinden op grond van de pro vinciale VVT is het van belang om over recente gegevens van de Ach- terveldse woningzoekenden te be schikken Aan de Achterveldse woning zoekenden wordt ook gevraagd om schriftelijk uiteen te zetten waarom eventueel de voorkeur wordt gege ven aan wonen in Achterveld In Achterveld woonachtige doorstro mers en in Leusden woonachtige doorstromers met een binding aan Achterveld die nog niet als woning zoekenden zijn ingeschreven en belangstelling hebben voor een huurwoning in Achterveld kunnen zich wenden tot de afdeling Sociale Zaken en Huisvesting (kamer 128) LEUSDEN - In het kader van de volksspelen op Koninginne dag, zaterdag 30 april, wordt er ook een touwtrekcompetitie ge houden. Bij veel aanmeldingen zullen op zaterdag 23 april voor wedstrijden worden gehouden en vinden de finales op 30 april plaats. Verenigingen, buurt schappen, straten, enzovoort kunnen zowel dames- als heren- ploegen van zes personen en een coach laten inschrijven. Aanmelden vanaf heden bij A. A. Zwart, Ravenhorst 25, telefoon 943281, alwaar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn. combineerd met de muziek van Maarn Pala was daar ook dirigent Zijn we ergens heen geweest, maar ik weet niet meer waar naar toe De foto wordt aan een nader onderzoek onderworpen Na enige aarzeling brengt Brand uit zijn ge heugen naar boven, 't Is in Wou denberg geweest. Die foto is geno men op Geerestein met het Konin- ginnefeest De oude Toon (de post bode) staat er nog op. Hier zitten de Maarnsen er ook bij, leden van de Muziekvereniging Astra uit Maarn. De Oranjevereniging in Wouden berg had ruzie met de muziekver eniging Fidelio, en daarom hadden ze óns gevraagd." Zo, dat raadsel is ook weer opge lost De heren zakken in de stoelen achterover, drinken hun koffie, en lachen over alle wederwaardighe den, die door de foto's nieuw leven krijgen. De volgende foto is de opening van De Mof. Gijs ..De opening van de nieuwe Mof Dat was in 1936 Toen werd het toneel door onze eigen leden verzorgd „Jonas de recruut" nog op de uitvoering in de oude Mof vóór de pauze de officiële muziek. Na de pauze toneel door eigen leden Er moesl dan een fles drank op tafel staan. Die stond er ook. Het moest water zijn, maar het was wèl een fles jenever! Toen was Jan Termafen Jonas, en de smid was die kaptein. Nico Brons was. gaan ziften. En als ie de kans waar nam blies ie in één keer zo die lamp uil! Dal kon ie hoor! En dan praten ze in hef donker!" Gijs: „Hier heb |e een foto van Pala Toen was ie 24 jaar bij het 5e Onder dienst tellen ze altijd van 12, 24. 36. 24: de zilveren medaille Toen hebben we allemaal een bor rel van hem gekregen. Hè je ook meegemaakt, dat konsert in Maarn? Toen had Pala net een auto. En toen hebben we een kon sert gegeven. En na afloop 'n lek ker borreltje gedronken. Oude Dirk (de vader van Brand) pakt de smid zo in zijn nek, hè, en die zegt, on danks dat ie de bas op zijn rug had „op de fiets'" En zo ben ze naar Leusden gefietst. Ik herinner me, dat ik de hoorn in een zak op de rug had. en de grote trom achterop Maar je vader, Brand, die had de smid stevig beet Pala die net zijn auto had komt op de Lockhorster- brug. eerst de ene kant geraakt Daarna de andere kant Brand „Vroeger, hè, werd er veel gedronken, eerlijk, in muziek- kringen. Dat is er tegenwoordig he lemaal af, hè Bob „Dat kan ook niet meer Maar toen werd er veel gerepeteerd in zalen waar een café bij zat. lange jaren. In de pauze begonnen ze al Die pauze liep al tijd uit Dan waren ze nog aan het biljarten of zo. Vijf van rood nog ef- fentjes. En dan waren ze al lang aan de gang vóórdat ze kwamen! Dat was een bezwaar van in een calé repeteren Nu drinken we ook, maar dan is het een kopje koffie in de pauze. Tja, dat was dan die goeie ouwe tijd!" DONDERDAG 24 MAART 1983 «leest uit de notulen: „Begun- door mooi zomerweer vertrok lutobus op 23 juni om halt 11, rnveerde rond kwart over 12 in en. Gelukkig waren alle leden Pis jjd aanwezig, doch tot onze te- stelling kon ons getrouw lid J. naten wegens herhalingsoefe- ien niet aan het concours deel- len." ijs laat nog een toto zien uit 3 „Toen hebben we die op- it gehad. Toen Karellje de Be- irt 25 jaar burgemeester was rom is deze foto met die sjer- Je kijkt zo op de Marechaus- cazerne bij de Arnhemseweg. n kregen we daarop de Heili- jergerweg bowl, iets van die in. We zijn wel helemaal rond- ipen Van De Mot af en terug, was vroeger zo." en foto uit 1938 doet Brand ver- n over zijn militaire dienst. Hij il op de foto bij De Mot in uni- ,,lk ben voor mijn nummer, iber 1937, in dienst gegaan. Ik bij de infanterie. Bij de boeren le ik. Vijfeneenhalve maand ist je dienen. Je kon kiezen tus- zomer en de winter. Ik denk dan neem ik de winter. Dan kan ik in de zomer zo wat net zo veel verdie nen als het hele jaar. Toen werd het net al spannend. Vier dagen vóór dat we af zouden zwaaien, toen kwam Colijn voor de radio, en toen moesten we nóg vijf maanden die nen. Toen heb ik elf maanden ge diend. Toen ben ik op drie dagen na een jaar thuis geweest. Ik was bij de vóór-mobilisatie, en toen begon de mobilisatie." Bob: „Martien Jets staat erop. Speelt trompet. Was een zoon van de kastelein van Oud Leusden, waar nou Alberts Corner is. Pala was dirigent. Hier staat ook Jonker Noud nog bij op En onze oude vaandeldrager Klarus Versteeg Als we uittrokken was hij er bij, met het vaandel liep ie zo'n meter of vijf voor de muziek uit. Hij was voorlo per. Hij had een leren draagriem met huls. waar de stok in moest. Die hebben we nog. Als er een beetje wind was, was 't sterk werk, hoor. Toen waren er nog geen uni formen leder had zijn eigen kloffie aan, hè. Of 't nou groen, zwart ot blauw was, 't maakte niks uit. De eerste uniformen later waren blauw." Gijs: „We zijn es een keer ge- In de nieuwe Mof bij de opening Toen had Pala ook een programma in elkaar gedraaid. Toen kwam hij op in uniform van de huzaren. Weet je dat nog? Als bazuinblazer Met een héél lange trompet Ja, het ding was meer als een meter lang hoor Hij moest er van die hoge noten uit halen. Hij lachte om de ho ge E. hè En die hadden ze verge ten op het toneel te brengen, en die was toen nog in die koude kelder! De temperatuur was véél te laag. Maar 't móést er uit, en het kwam eruit: Saint Tropez, zijn bazuinsolo. Nou, en hij liep blaren aan," Pala was beroepsmuzikant van het 5e, van het Muziekkorps van het 5e Regiment Infanterie, dat was - Deze foto werd gemaakt bij het dertigjarig bestaan vanLisidunaIn 1938 dus. Op de achtergrondDe Mof' denk ik, een broer of zo van Jonas, want die kwam met zo'n zak heen. Jonas was onder dienst. Die kwam uit een boerenfamilie, en die dacht dat ze daar heel niet genoeg te eten kregen onder dienst. Toen moest daar Nico Brons hem bevoorra den." Brand:,,Was die worst niet voor de gelegen in Amersfoort. Dat is later opgeheven. Nou heb je nog vier beroepskorpsen." Brand. ,,Het 5e was heel bekend, hoor. Nou, bekend: berucht en be roemd. Berucht er zaten zuipers bij'" Van het begin, toen mijn vader er op was. toen repeteerden ze ook in de oude Mof, en de voorzitter, die oude Jan Pothoven, was een grap jas, hoor. En die blies die grote bas Ze hadden daar nog geen elek trisch of gas, ze hadden daar een petroleumlampje Die oue Jan Pot hoven wist precies hoe ie moest smid." Gijs: ,,Ja, die worst was voor de kaptein Die wilden ze een beetje goed stemmen Beetje lijmen, hè. Hahaha. Maar dat was nog in de oude Mof. - Vijftien jaar geleden vierde „Lisiduna" het zestigjarige bestaan. Van die tijd dateert deze foto LEUSDEN - Speeltuin De Zon nebloem in Leusden-Zuid gaat woensdag 30 maart om 14.00 uur weer open. Het wordt een feeste lijke opening aangezien er een nieuwe glijbaan, twee nieuwe schommels en nieuwe ringen zijn geplaatst. Deze toestellen zijn geplaatst dankzij de mede werking van de gemeente en een geweldige enthousiasme van twee medewerkers van het grondwerkersbedrijf van Schoonhoven. Als het niet regent zullen er pan nekoeken worden gebakken, kan men weer een envelop trekken voor één gulden en nog één keer naar de prijs van de glijbaan raden. Alle leden zijn die woensdagmid dag van harte welkom Wie nog geen lid is van de speeltuin kan zich opgeven bij mevrouw Reemst, Arn hemseweg 55. Ook kan men te recht bij een van de bestuursleden: voorzitter H G. Punt, Van Harden- broeklaan 69; penningmeester S J. van de Pijpekamp, Van Harden- broeklaan 73; secretaresse M Y. Eijnthoven, Van Boetzelaerlaan 47. Wie speeltuin De Zonnebloem wil steunen kan een gift overmaken op rekeningnummer 33 59.75.240. LEUSDEN - De Opel van W.B. uit Leusden raakte woensdag morgen zwaar beschadigd na een aanrijding met een vracht wagen van de firma Van Schoon hoven. Het ongeluk gebeurde op de kruising Burg. Van der Post- laan/Clarenburg. B. verleende geen voorrang aan de vrachtau to. LEUSDEN - In tegenstelling tot eerdere berichten vindt de al gemene ledenvergadering van het CDA niet in De Kom plaats maar in het aktiviteitencentrum De Kort aan de Smidse. De aan vang van het besloten gedeelte - alleen toegankelijk voor leden - is om 19.30 uur. Het openbare gedeelte begint om 21.00 uur. Dan zal burgemeester I. W. M. Rademaker spreken over enkele aspekten van het gemeentelijk reilen en zeilen. Na afloop is er gelegenheid voor discussie en tot het stellen van vragen. touringcar ging het in 1933 naar een concours in Putten Ter hoogte van Nijkerk werd nog even gestopt korte repetitie. Daar werd ook.deze toto gemaakt. om de maximumsnelheid in de bebouwde kom terug te brengen tot dertig kilometer per uur. Volgens de woordvoerder van de gemeente Leusden zal waarschijn lijk te zijner tijd de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke or dening (die ook de werkgroep ver keer vormt) zich buigen over de mogelijkheid om in sommige stra ten een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur in te voeren. Volgens staatssecretaris Scher- penhuizen is de limiet bedoeld voor straten en wegen die geen woonerf kunnen worden, maar ook niet ge schikt zijn om doorgaand verkeer te verwerken. Hij vindt het onnozel om voor een lange rechte weg een maximumsnelheid van dertig kilo meter per uur af te kondigen, omdat geen auto zich daaraan zal hou den De staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat vindt daarom dat de limiet slechts mag gelden voor straten en wegen waar men ziet dat hard rijden niet kan. Is dat niet het geval dan zal de gemeente eerst voorzieningen moeten treffen (versmallingen, drempels), voordat een wit bord met rode rand en het cijfer dertig daarin wordt geplaatst. De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) denkt, blij kens een artikel in de Volkskrant van dinsdag, dat juist door het moeten treffen van deze dure voorzieningen veel gemeenten zullen afzien van het verlagen van de maximumsnelheid. LEUSDEN - Maandag 28 maart om 20.45 uur en woensdag 30 maart om 19.45 uur starten er weer twee nieuwe cursussen zwangerschapsgymnastiek. De ze zijn bedoeld voor vrouwen die in de maand mei of begin juni een baby verwachten. De bijeen komsten worden gehouden in het wijkgebouw aan de Rozen- gaarde 33. Opgave en inlichtingen ter plaat se of telefonisch via telefoonnum- mer 941218. Aan deze cursus zijn geen kosten verbonden indien men lid is van de kruisvereniging. j één onzer verslaggevers) USDEN - Of in sommige en in de Leusdense be- vde kom de maximum heid omlaag gaat naar g kilometer per uur is op moment niet met zeker- te zeggen. Desgevraagd ien woordvoerder van de eente weten dat men be- i met de bestudering van betreffende besluit van Issecretaris Scherpen- sn van Verkeer en Water- L Hij maakte aan het be- van deze week bekend de gemeenten vanaf 1 de mogelijkheid krijgen LEUSDEN - De Stichting Opvang en Herstel van Alcoholici (SOHA) heeft sinds kort de beschikking over het boerderijtje aan de Hamersveldseweg 5 in Leusden. De gemeente heeft dit gebouwt/e, waarin voorheen de Schoolartsendienst gehuisvest was. lijdelijk verhuurd aan de SOHA Er liggen plannen om de stichting te zijner tijd blijvend onder te brengen in een van de voormalige gemeentelijke panden aan de Zwarteweg. waarna de boerderij verkocht zal worden De SOHA had tot voor kort haar domicilie aan de Arnhemseweg 10. maardedaar gehuurde ruimte was onvoldoende. In 1979 werd door ex-alcoholverslaafden hel initiatief genomen tot oprichting van de Stichting Opvang en Herstel Alcoholici Op dit moment werkt de stichting met een team van zeventien vrijwilligers. In de periode van 1979 tot en met 1982 werd er. behalve het op poten zetten van de organisatie, ambulante en telefonische hulp geboden. Directe hulp werd aan ongeveer 135 personen geboden In de meeste gevallen was opname noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling, als SOHA eenmaal door het ministerie van Volksgezondheid officieel is erkend, dal de stichting met behoud van identiteit zich zal inpassen in het behandelingscircuit van de verslaving LEUSDEN - Een 86-jarige Amersfoorter werd woensdag morgen licht gewond, nadat hij op zijn fiets tegen de auto van een inwoner van Nunspeet was gereden. Beiden reden over de Prinses Irenelaan in Leusden- zuid. De bejaarde fietser zwenkte plotseling naar links en kwam in botsing met de auto. Gijs: ,,'t Was toch wel gezellig toen. Op mars Onderweg even stoppen. Wat drinken. Je kon nog es lachen Brand ,,Hier lopen we met de kinderoptocht Bij mij op het hoekje bij 't school Nog in het oude uni form. Met Koninginnedag werd er een optocht georganiseerd. Dan liepen we helemaal vanaf De Mof, de Arnhemseweg, de Hamersveld seweg, Hamersveld rond, en bin nendoor terug naar De Mof." Bob: ,,Nou kan dat niet meer na tuurlijk. In de eerste plaats kan je niet meer op de Arnhemseweg lo pen, want dan rijden ze je van de sokken. En die Hamersveldseweg is tegenwoordig ook zo druk, daar kun je ook niet meer komen." Gijs „Ben jullie toen niet meege- weest naar Amsterdam? In '48 is dat geweest. We gingen naar Schiphol met de rondvlucht. Ben je ook mee geweest met de aapjes koetsier?" Brand. „Ja. dat vergeet ik nooit. We hebben bij Heek gegeten op het Rembrandtplein We hadden zo veel gegeten En er stond een weegschaal, en ze hadden zich la ten wegen. Toen ze terug kwamen wéér:was allerverschrikkelijkst!" Bob: „En we zijn 's avonds ge weest naar die revue in carré: „Oh kom er eens kijken.' Brand: „Ja, je had zo iets nog nooit gezien. Daar kwam |e gewoon niet Wij hier vandaan, van buiten Te genwoordig zie je van alles op de teevee.' Bob „Toen waren we op Schiphol wat met ons mee: een rondvluchtje Maar een heleboel hadden er al geen zin meer Want wij waren op weg naar Schiphol in die bus, en toen kwam over de radio dat er een KLM toestel was neergestort. In Bangkok Toen zeg ik zo tegen de jongens. „Noe gaan we gauw vliegen, want er vallen nooit twee toestellen op één dag!" Klaar ging ook mee Vrouw Beek. Aart niet. Die was nogal dik achter, en die kon die gordel niet vastkriegen Foto na foto gaan ze door, herinneringen ophalend aan die oude tijd. Met nadruk wil len ze tenslotte nogmaals stellen, dat Lisiduna alle steun heeft gehad van de fa milie De Beaufort van De Boom. „Als we die niet gehad hadden", zegt Bob, „ze de den er wel zo veel aan! De leden zijn wat dat betreft overal vroeger wel makkelijk aan gekomen!" LEUSDEN - Bij Blijhof aan de Ansfriduslaan 49 worden het ko mende weekeinde twee aktivitei- ten gehouden voor de kinderen. Zaterdag 26 maart zullen er aller lei paasknutsels gemaakt wor den, bovendien krijgt ieder kind 2 eieren die het mag verven of versieren. Entree: 1,50 voor le den. Deze instuif duurt van 10.30 tot 12.30 uur. Zondagmiddag van 3 tot 5 uur kunnen de kinderen vanaf 8 jaar zich helemaal uitleven tijdens de disco, terwijl er ook bingo zal wor den gespeeld Versnaperingen kosten allemaal één kwartje. En tree. 1,- voor leden. Voor beide aktiviteiten geldt dat niet-leden een gulden meer betalen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij de AMRO-bank in De Hamershof is een vals biljet van duizend gulden aangebo den. De persoon die met het bankbriefje bij de AMRO kwam is volgens de politie te goeder trouw. Maar de herkomst van het valse duizendje wordt door de re cherche een onderzoek inge steld. LEUSDEN - Het jongerencen trum De Til organiseert vrijdag 25 maart een dropping voor be langstellenden vanaf 15 jaar. Deelnemers moeten zich uiterlijk om 19.00 uur melden bij De Til aan de Hamersveldseweg. De kosten bedragen 4 gulden. De dropping vindt plaats buiten de gemeente Leusden en ook het punt van terugkomst bevindt zich niet in Leusden Van de deelne mers wordt verwacht dat ze er een gezellige avond van maken en zich aan de regels houden

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7