Onderlinge" heeft na 87 -r een eigen kantoor Geslaagden EHBO-cursus Veel aktiviteiten op Koninginnedag Patiënten Belangen Vereniging ambitieus van start in Leusden 47 leerlingen slaagden voor jeugd EHBO-examen leusder krant Bijeenkomst Rooie Vrouwen irant: Bomen omgewaaid Auto in weiland De kievit plaatselijk nieuws BURGERLIJKE STAND Uil het bevolkingsregister van de gemeente LEUSDEN blijkt dat in de periode van 17 februari 1983 tot en met 21 maart 1983 zijn GEBOREN: 18 febr. 1983 Sarina, d.v. B A. Bos en J. Koster 27 febr. 1983 Francisca Cathari- na, d.v F M. Kerkhof en F Vos 28 febr. 1983 Barbara, d.v. H.P Houtzager en M.H. van derSteen 1 mrt. 1983 Johannes Andreas, z.v. J.J. van Nes en G.M. Grif fioen; Fleurine Leonora Karen, d.v W.F Witterland en TM Dijksman 2 mrt. 1983 Johannes Gijsbertus Harry, z.v G G. Lagerweij en E.A.C de Vries. Bas, z.v. R J Bouwer en P.J Staal 6 mrt 1983 Martijn, z.v B Rook- huijzen en L.S de Jong 7 mrt 1983 Michiel Arnaud Hans. z.v. H. de Looze en W.A.M. van Leeuwen 8 mrt. 1983 Yordy, z.v. J F Soff- ner en I Hulsman 11 mrt. 1983 Barend Jacobus Hendrikus, z.v. B.J. van de Lage- maat en E H. Vogelaar 16 mrt. 1983 Danielle, d v. J.W. van den Berg en E.C. Brouwer 21 mrt. 1983 Mariska. d.v M de Greef en A J Overvest; Jessica, d.v. T. Prins en J.M.H. Garritsen GEHUWD: 8 mrt 1983 M.H.A. van Dijk en A Barten 17 mrt 1983 S T. Kuijt en J.J H. Hardeman OVERLEDEN: 17 febr 1983 H G van Tienho ven, oud 81 jaar 26 febr 1983 W J Keizer, oud 79 jaar 28 febr 1983 J.G.F. Troost, oud 66 jaar 1 mrt. 1983 J. Greefhorst. oud 73 jaar 2 mrt 1983 J Budding, geh. gew. met C.J. Stubenitsky, oud 81 jaar 8 mrt. 1983 A. Buitenhuis, geh gew. met R. Maassen. oud 89 jaar 11 mrt. 1983 H.C. Rietveld, geh. gew. met M.W. Kronenburg, oud 89 jaar 15 mrt 1983 G. van Ruitenbeek, oud 76 jaar. E H L Libert, geh. gew. met C. Doelman, oud 87 jaar 18 mrt. 1983 B.J. van de Lage- maat, oud 73 jaar DINSDAG 29 MAART 1983 LEUSDEN Dinsdagavond 22 en donderdagavond 24 maart deden 28 E.H.B.O.-kursisten examen in „de Heerd". Het exa men werd afgenomen door de heer Dijkstra en mevrouw Korpo raal. Deze kursisten werden op geleid door de heer P. Nierkes en de arts-docenten Verhagen en v.d. Berq. De geslaagden zijn Hr L. v. Beek. Hr R Veenendeel, Mevr A Schoenmakers. Hr J Schoen makers. Mevr. C. Cavalcanti Aravja, Mevr. W. Kuijper, Mevr. B. Versteeg. Mevr C. v Eijkeren. Mevr. A. Hormann, Mej. M. v.d. Klugt. Mevr. M Burger, Mevr. M. Hoekstra, Mevr. I. Borrius. Hr H v d. Heuvel, Hr. J. Vermeulen, Hr. J. Loth, Hr. F. v.d Wiel. Mej. M. de Greeg, Mej. J ter Maaten, Hr. A v.d. Hoeven. Mevr E. v.d. Hoe ven, Mevr. T Bontenbal, Mej. A. Mossink, Mevr. G. Lutz, Mevr. A. van Rhee, Mevr. F. Eek, Mevr. Troost, Mevr. J. Pater LEUSDEN Woensdag 30 maart komen de Rooie Vrouwen in De Til bijeen voor hun maan delijkse bijeenkomst. Aanvang 20.15 uur. Er wordt nagepraat over het Rooie Vrouwencongres van 11 en 12 maart en de laatste voorbereidingen voor het lus trum op 13 april worden afge rond. Inlichtingen bij Ted Jans sen, telefoon 940169. Een nest met kievitseieren één onzer medewerkers) IUSDEN Geen vlaggen, hoogwaardigheidsbekle- geen grote mensenmenigte geen toespraken bij het in ruik nemen van een eigen oorruimte door de onderlin- randwaarborg Maatschappij iden". Niet dat de opening een eigen kantoortje geen jaal zou zijn in de geschiede- an de 87 jaar oude plaatselij- erenlging. „We denken erg llsch, bovendien hoort bij de »re levensstijl van de boeren maal geen feestelijke ope- l" aldus voorzitter G.W. Tij- isen. „We zijn erg nuchter, gaan gewoon door en sturen iden een berichtje dat we een uw kantoor aan de Hamers- seweg hebben". Ie ..Onderlinge Brandwaar- I Maatschappij Leusden" is rschijnlijk één van de oudste tselijke verenigingen. De is niet uitgesloten dat de atschappij" zelfs de aller- ste. nog bestaande vereni- is in Leusden. Onderlinge Brandwaarborg tschappij werd in Leusden in opgericht. Voor die tijd ging met de pet rond als er er- brand was geweest. De ge- eerde kreeg dan een zekere ideloosstelling van de boe- uit zijn omgeving. Een vorm burenhulp dus. Met de op- jmg van de „onderlinge" ti er een eind aan deze situ- De „onderlinge", waarvan reen lid kon worden keerde taan uit bij schade als gevolg brand. Om lid te worden van Onafhankelijk Nieuws- ad voor de gemeente usden. •rschijnt elke dinsdag i donderdag. irantwoordelijk dakteur: arnix Kreyns edaktie: ïrtien Engelkens aspar van Loo levering kopij en adver- nties: >or het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- ig 12 00 uur, voor het inderdagnummer tot ui lak woensdagmiddag 00 uur. edaktie en administra- i: Kantoor Leusder Krant, izendaallaan 9, Leus- m-Centrum. Op werkda- in geopend van 09.00 tot 00 uur en van 13.30 tot 00 uur. Telefoon: 033- 1495 lonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de int voor dinsdag- of don- rdagavond 18.00 uur te bben ontvangen. Is dat it het geval, neem dan ntakt op met onze hoofd- ent bezorging (dinsdag donderdag tussen 18 30 1930 uur), tel. 033- 691. Bij geen gehoor it u kontakt opnemen t onze inspekteur bezor- ig. overdag 03420- [6141, toestel 44. ibestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde foto's it u nabestellen (met uit- idering van archief- en itorische foto's), bij voor- letaling van ƒ5,- per ex- iplaar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 t n.v. JU b v te Barneveld, met delijke vermelding van venste foto, aantal nmer van krant, pagina irop de foto werd ge- tst U kunt ook kontant Jen op ons kantoor, Ro- 'aallaan 9, Leusden itrum leveer drie tot vier we- na betaling ontvangt u [gewenste foto's thuis LEUSDER KRANT is uitgave van de BDU- itenkombinatie te leveld. de „onderlinge" moest men een inleggeld betalen en verder elk jaar een bepaalde premie. Omdat het hier in feite een vereniging betrof, behoefde er geen winst gemaakt te worden. Als er lang achtereen geen schade was ge weest kregen de leden automa tisch een winstuitkering Zevenentachtig jaar later, in 1983, is deze situatie eigenlijk niet veranderd. De „Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Leusden" bestaat nog altijd. De coöperatieve verenigingsvorm is door alle jaren heen ongewijzigd gebleven Nog altijd vormen agrariérs of mensen met een bin ding met het boerenbedrijf het bestuur van de vereniging De zaken worden alleen wel wat pro fessioneler aangepakt en de O B.M. verzekert meer dan alleen maar brandrisico. BURGERRISICO Uit alles is te merken dat de O.B.M van huis uit een zaak van de boeren is Men spreekt dan ook van „burgerrisico's" als men duidelijk wil maken dat de O.B M. niet uitsluitend verzeke ringen accepteert van agrariërs. De Leusdense O.B M. heeft op dit ogenblik 50% „burgerpan den" tegen brandschade verze kerd. ledereen, burger en boer, die een brandverzekering afsluit bij de O.B M. wordt automatisch lid van de vereniging en mag mee praten over het beleid van de vereniging. Kontributie betaalt men niet. wel een bijdrage naar gelang men te verzekeren waarde heeft. VRIJWILLIGERSWERK De eerste 80 jaren in haar be staan werd de administratie van de O B.M. geheel gedaan door vrijwilligers. In de praktijk waren dit de bestuursleden die één en ander in hun avonduren deden. Door de groei van het aantal leden, op dit ogenblik zo'n 600, en de groei van het aantal te verzekeren objekten werd de klus te omvangrijk om er „zo maar even" bij te doen Vanaf 1975 werd de administratie dan ook professioneel aangepakt. Na die tijd maakte de O.B M. een stormachtige groei mee. In 1975 had men nog maar voor f 75 mil joen verzekerd kapitaal, op dit ogenblik loopt dit bedrag al aar dig naar de f200 miljoen We hebben het dan nog altijd alleen maar over brandverzekeringen De laatste jaren is de O B.M. echter actief op alle terreinen van de verzekering. Van bromfiets plaatje tot reisverzekering kan men bij de O.B.M terecht. Op dit ogenblik is mevrouw L.V. Kreikamp de administratrice van de brandwaarborgmaat schappij Daarbij wordt ze gehol pen door mevrouw A. Leusink. Tot voor enkele weken geleden werd de hele administratie van de O.B M. gedaan op een kamer tje in het huis van mevrouw Krei kamp Gekscherend werd er in de omgeving gesproken over de „Rosse Buurt" Regelmatig kwamen er heren op bezoek bij mevrouw Kreikamp, om met haar verzekeringszaken te bespreken. Aan deze toestand is nu een - Bestuursleden en de twee administratrices van de O B.M. heffen het glas einde gekomen. In de laatste le denvergadering gaven de leden goedkeuring aan het voorstel om uit te kijken naar een eigen kan toorruimte voor de vereniging De paperassen puilden op dat moment letterlijk het bovenka mertje van de administratice uit HAMERSVELDSEWEG Het bestuur van de O.B.M kreeg nadat het besluit gevallen was allerlei suggesties aange dragen van haarleden. Uiteinde lijk werd besloten om een deel van het kantoor van de coöpera tie „De Eemstroom" te huren Het bestuur van de O.B.M vond deze plaats aan de Hamersveld- seweg erg geschikt. Enerzijds is de plek gunstig gelegen in het werkgebied van de O B.M,, an derzijds werkt ook „De Eem stroom" vanuit de coöperatieve gedachten. Een andere relatie dan die van huurder en verhuur der is er overigens niet. Donderdagavond werd het nieuwe kantoor officieel in ge bruik genomen. Van een plech tigheid was geen sprake. Voor zitter G.W. Tijmensen en de be stuursleden E. v.d. Bremer, E.J Gieskens, J van Apeldoorn en J. van Loenen hielden een korte vergadering waarbij ook de oud voorzitter R H. v.d. Hengel was uitgenodigd. Samen met de da mes die op het kantoor werken en een vertegenwoordiger van de pers werd het glas geheven Geen toespraken, geen cham pagne en geen uiterlijk vertoon dus Het kantoor waarover de O.B M nu beschikt is leuk opgeknapt en modern ingericht. De admini stratie van de O.B M wordt voor een belangrijk deel uitgevoerd op de centrale computer van de N O V.O een overkoepelende organisatie van „onderlinge" verzekeringen. Bij deze organi satie is ook een belangrijk deel van het risiko van de Leusdense vereniging herverzekerd. De aansluiting bij de overkoepe lende organisatie heeft voor de brandwaarborgmaatschappij in Leusden bovendien het grote voordeel dat men niet alleen brandverzekeringen meer af sluit. Er zijn dan ook vergevor derde plannen om de naam van de vereniging te wijzigen zodat duidelijker tot uitdrukking komt dat de OBM, meer doet dan alleen brandrisico's verzekeren. Het bestuur van de Leusdense O.B M vertrouwt er op dat steeds meer met-agrariërs de weg naar „hun" kantoortje aan de Hamersveldseweg weten te vinden Een echte Leusdense aangelegenheid is de O.B M trouwens al lang niet meer. Ook vanuit de omliggende gemeen ten heeft men de weg naar de „O B.M Leusden" allang weten te vinden, terwijl men ook al rela ties heeft in andere delen van het land ACHTERVELD Het Achter- veldse feestcomité heeft inmid dels het feestprogramma voor Koninginnedag in zijn geheel klaar. De feestelijkheden begin nen op zaterdag 30 april om 8.00 uur. Dan zal er een kinderop tocht worden gehouden waaraan ook muziekvereniging D.W.S. haar medewerking zal verlenen. Alle kinderen uit Achterveld en Stoutenburg kunnen gratis aan deze optocht deelnemen, leder een kan verkleed meedoen als enkeling, paar of groep. Ook kan er worden meegedaan met ver sierde wagentjes en versierde fietsen. De optocht zal worden ontbonden bij Ons Gebouw waar elk kind een verrassing krijgt. Om 9.00 uur starten de kinder spelen in Ons Gebouw. Alle kin deren tot en met 8 jaar kunnen geheel gratis aan deze spellen- morgen deelnemen. Voor de kinderen vanaf 9 jaar en ouder start om 9.30 uur een Vos senjacht. De start is in de kelder van Ons Gebouw. Eveneens om 9.30 uur start een door de A.M B.C. uitgezette puz- zelrit, de z.g. Koninginnerit. Start en finish zijn bij hotel de Roskam Ouders die aan deze rit willen deelnemen kunnen hun kinderen naar Ons Gebouw brengen waar zij zullen worden opgevangen. Ook zal er dit jaar weer een mini-straatvoetbal wedstrijd worden georganiseerd De aan vang hiervan is om 13.30 uur op het Kersensportpark. De entree is een gulden, kinderen gratis. Aan dit toernooi kunnen alleen ploegen uit Achterveld en Stou tenburg deelnemen. De ploegen moeten bestaan uit 9 spelers zes veldspelers en drie reserves. Alle spelers moeten uit een en dezelf de straat komen. Dit jaar kunnen er ook damesploegen of ge mengde ploegen deelnemen Degenen die aan dit straatvoet baltoernooi willen deelnemen kunnen zich vanaf heden opge ven bij de heer W. van Middelaar, Jannendorp 11 tel. 2001 Het inschrijfgeld bedraagt f 10,— per ploeg, te voldoen bij inschrijving. LEUSDEN - De brandweer van Leusden moest zaterdagochlend vroeg in aklie komen om vijf omge- LEUSDEN - Een inwoner van Barneveld raakte zondagmorgen omstreeks 3.30 uur van de As- schatterweg af en reed met zijn au- aan de ombudsgroep en bereik baarheid. Deze code moet de mensen van Leusden bereiken. Voorlopig zal eerst gemikt wor den op alle eerste lijnshulpverle- ners Binnen de vereniging zijn er nog mensen nodig Mensen die hart hebben voor de gezond heidszorg en willen helpen om wat donderdag van start is ge gaan zo goed mogelijk te laten De prijsuitreiking vindt direct na afloop van het toernooi plaats Vorig jaar namen 18 ploegen deel; 17 heren- en 1 damesploeg. Het organiserende comité hoopt dit jaar op nog meer ploegen te mogen rekenen De winnaars van de wisselbeker, de ploeg van de Ruifweg zal deze beker dit jaar moeten verdedigen. Als besteen sportiefste coach werd vorig jaar uitgeroepen Gerard van de Pol, die niet alleen zijn eigen ploeg doch ook de tegenstanders aan moedigde. Ook de ouderen en de oudere jeugd zijn r.iet vergeten. Voor de kaartliefhebbers wordt er om 20 00 uur weer een kaartavond georganiseerd in D'Ouwe Peer- destal Er kan zowel geschut-als geklaverjast worden. Inleg: f3,50. In Ons Gebouw is er om 20.00 uur een Disco voor de jeugd van 16 jaar en ouder De muziek wordt verzorgd door Bebo. En tree f 4,50 Voor de jeugd van 12 -16 jaar is er onder leiding van Black Power een disco in de Moespot Ook hier is de aanvang om 20.00 uur en de entree f 2,50. Beide disco avonden zullen om 23.00 uur worden beëindigd. Zondag 1 mei wil het feestco mité weer een gezellige fiets tocht organiseren, ledereen kan en mag aan deze tocht deelne men. De route zal worden uitge zet in en rondom Achterveld. De start en finish zijn bij de Moespot waar ook vanaf 11.15 uur kan worden ingeschreven. De start is om 11.30 uur Inschrijfgeld is f 1,50 De prijsuitreiking vindt na afloop van de tocht plaats in de Moespot. Het feestcomité is momenteel als volgt samengesteld: W.J van Middelaar. Jannendorp 11, tel. 2001, voorzitter; Marian Neer voort. Hessenweg 6. Stouten burg, tel. 033-945460, secreta resse; Annie van Dalen-Born, Hessenweg 365, Achterveld, tel. 1437, penningmeesteresse; le den Aline Bijl, Kees Jonkman. Jan Rijnsoever en Wim Schouten Jr waaiae oomen over de Doornse- weg nabij de Chevron-benzine pompen op te ruimen. Twee bomen die op het punt stonden om om te vallen werden eveneens opge ruimd. Om vijf voor zes was de klus geklaard. to in een weiland Aan de politie vertelde hij, dat een tegenligger hem verblind had. Een blaasproef wees echter uit, dat de man te veel had gedronken. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. funktioneren. „Er is veel werk aan de winkel We moeten aller eerst onszelf bekend maken. De mensen moeten weten dat wij er zijn en waar we zijn." aldus voor zitter Ton Kuipers Het secreta riaat van de Patiënten Belangen Vereniging zetelt op het adres van Dorothé Hilverts. Grebbe- wijk 6, 3831 LW Leusden-Cen- trum. Telefoon 033-945882. De beste stuntvlieger van onze weidevogels is onbetwist de kievit. Vooral nu in de balstijd, dat is de tijd dat de paren gevormd worden, laat het mannetje zijn mooiste toeren zien. Wij mogen ervan meege nieten, maar zijn kunsten zijn natuurlijk bedoeld om indruk op de vrouwtjes te maken. Hij laat daarbij de baltsroep horen, dat klinkt als „kieoe-wiet". De beide seksen lijken veel op el kaar, alleen de prachtige kuif is bij het vrouwtje iets kleiner. Ze roept ook niet zo uitdrukkelijk haar naam maar een wat minder luid „ieuw". Ze hebben in de broodtijd een scherp be grensd terrein. Het vrouw tje kiest uit de vele, door de man gemaakte kuiltjes, de beste uit en bekleedt dat met wat plantedelen. Het meest geschikte kuil tje is dat, waarin het vrouwtje als ze op het nest zit, het terrein kan over zien. Daarom ligt het vaak op een lichte verhoging. Het gras in de omgeving mag niet te lang zijn, het kopje van de zittende vo gel moet er juist bovenuit komen. Nu de weilanden door bepaalde grassoor ten en intensieve bemes ting steeds vroeger in het jaar hoog worden, wordt de tijd dat ze een geschikt broedterrein zijn, steeds korter. Daarmee valt de teruggang van het aantal kievitten te verklaren. Het is daarom verwonderlijk dat het rapen van eieren nog steeds is toegestaan. Als het nest klaar is legt het vrouwtje daarin vier bruinachtige ol olijfkleuri ge gevlekte eieren die al tijd met de spitse kant naar binnen, als een klavertje vier, in het nest liggen., Dat voorkomt dat ze er uit rollen. Nu begint de broedtijd die ongeveer vijfentwintig dagen zal du ren en hoofdzakelijk door het vrouwtje wordt waar genomen. Het mannetje belast zich met de verde diging, die dan ook fana tiek wordt uitgevoerd. El ke indringer, of dat nu een mens, kraai of ekster is, wordt met aanvallen van uit de lucht bedreigd. Het vrouwtje gaat alleen noodgedwongen op de vleugels en zal nooit rechtstreeks van het nest opvliegen, maar zal eerst een eind in gehurkte hou ding ervan weglopen. Ook als ze weer naar het nest terugkeerd gaat dat heel omzichtig. Twee dagen na het uitkomen verlaten de jongen het nest en lopen in de buurt daarvan rond. Bij alarm drukken ze zich plat tegen de grond. Door hun gevlekte donskleed zijn ze moeilijk te ontdek ken. Na een week of vijf beginnen de jongen te vliegen en al in augustus trekken ze zuidwaarts. Kievitten voeden zich met weekdieren, wormen, za den en groene plantende len. LEUSDEN De Patiënten Be langen Vereniging hield afgelo pen donderdag haar definitieve oprichtingsvergadering. De mensen van deze tijd zijn zich veel bewuster van het belang van de gezondheidszorg en hun ei gen zorg voor de gezondheid. Ook in Leusden vormde zich een werkgroep die een aantal avon den omtrent dit thema organi seerde. De belangstelling voor deze avonden was zo groot dat er gezocht werd naar een weg om de belangen van een ieder, die aangewezen is op de diensten van de gezondheidszorg in de gemeente Leusden te beharti gen. Dit is gevonden in de vorm van de Patiënten Belangen Ver eniging, die voorlichting geeft gericht op de eigen verantwoor ding tot het behoud van een goe de gezondheid en bewustwor ding van de mogelijkheden en rechten van de patiënt. Zij bemiddelt tevens bij proble men die zich kunnen voordoen tussen hulpverleners en patiën ten Daarnaast neemt zij deel aan beleids- en advieskommissies op het terrein van de gezondheids zorg en welzijnszorg en bestu deert de gezondheidszorg en de zich wijzigende structuren en verhoudingen daarbinnen De Vereniging heeft twee sub groepen: de subgroep Voorlich ting en de subgroep Belangen behartiging. Vanuit de subgroep Voorlichting, die ook de afdeling publiciteit met zich meedraagt, werd medegedeeld dat er plan nen zijn om een aantal thema avonden te organiseren. Vast staat al een open voorlichtings avond over alternatieve voeding volgens de ecologische schijf van vier Deze thema-avond vindt plaats op dinsdag 19 april in de Hakhorst De ombudsgroep van de Patiënten Belangen Vereni ging presenteerde deze avond haar werkcode Deze werkcode omvat de volgende onderdelen doel, werkwijze, vertrouwelijk heid, documentatie, deelname - Leerlingen van De Hegenboogschool bezig aan het praktijkgedeelte. ACHTERVELD - Op de drie basisscholen de Regenboog- school, de St. Jozefschool en Onze Wereld werd weer een cur sus jeugd EHBO gegeven aan een aantal leerlingen. Het aantal deelnemende leerlingen was 49 waarvan 12 van de Regenboog- school, 13 van de St. Jozefschool en 24 van de school Onze We reld. De lessen werden verzorgd door mevrouw Kleinveld, theorie en mevrouw Van Eist, praktijk. Zij werden bijgestaan door Ria Vos, Nel Teunissen en Gerda Jans sen. Vorige week vonden de exa mens plaats. Deze werden afge nomen door de arts Boersema, mevrouw Kleinveld en mevrouw Van Eist Hoewel de zenuwen wel een rol speelden was de uitslag heel gunstig. In totaal werden er slechts twee leerlingen van Onze Wereld afgewezen. Van de beide andere deelnemende scholen slaagden alle leerlingen. De jeugd E.H.B.O.-cursussen - De ionge EHBO-cursisten werden door dr Boersema aan de tand gevoeld worden al een grooi dcmlal jaren in Achterveld gegeven. Er werd in het begin wel een examen afgenomen, doch er was toen nog geen diploma aan verbon den. Het was nu voor de derde maal dat het diploma A aan de cursus is verbonden. Op een nog nader te bepalen datum zullen tijdens een gezamenlijke bijeen komst de diploma's worden uit gereikt.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3