Beheersplan moet verloedering Liniedijktot staan brengen Fraai natuurgebied wordt op vele manieren misbruikt leusder kwat" Snoeiwerkzaamheden worden deze weken uitgevoerd plaatselijk nieuws 6 'oorbeeld van illegale vergroting van de particuliere tuin ten nadele van de Liniedijk Dit tuinhuisje staat elemaal op de dijk gebouwd. her op veel plaatsen fraaie stukjes natuurschoon en droegen in be langrijke mate bij tot de verfraaiing van het landschap van de Gelderse Vallei. Om de opgeheven verdedi gingswerken zoveel mogelijk als monumenten van cultuur en na tuurschoon te behouden, werden in 1952 besprekingen geopend tus sen de Inspectie der Domeinen, de stichting „Menno van Coehoorn", de Genie, het Staatsbosbeheer en de stichting „Het Utrechts Land schap". Na een tussenti|dse over dracht aan de Provinciale Water staat van Utrecht, werd in 1976 een deel, van de voormalige Grebbeli- nie als natuurreservaat eigendom van het Ministerie van CRM. Het beheer van deze terreinen wordt door Staatsbosbeheer gevoerd. Het gedeelte van de Liniedijk, waar de hierboven gemelde verloe dering zich het sterkst voordoet, is gelegen aan de noord-oostkant van Leusden-centrum, tussen de woonwijk ,,De Wetering" en het Valleisportpark. Dat gedeelte van de dijk is op dit moment nog steeds in het beheer bij de provincie Utrecht, sinds de overdracht door het Ministerie van Defensie. De wijk ,,De Wetering" verrees er aan de zuid-westkant van in de jaren 1972/1973 Vanaf 1977 werd aan de noordzijde van de Liniedijk het Valleisportpark aangelegd. Door deze ontwikkelingen wordt dat ge deelte van de Liniedijk de afgelo pen tien jaar intensief betreden en misbruikt. Hetzelfde probleem doet zich overigens ook voor bij het ge deelte Liniedijk langs de wijken Alandsbeek en Langenbeek. Te vrezen valt dat met de realisering van de wijk Bosveld de verloede ring van de dijk in zuidelijke richting verder zal toenemen. Overigens is er tussen deze jongste wijk van Leusden en de dijk wel een forse vijverpartij aangelegd WAARDE De waarde van het onderhavige stuk Liniedijk is meerzijds. Als zijn de een onderdeel van de Grebbeli- nie heeft het een militair-histori sche waarde. Daarnaast is er de al eerder genoemde landschappelij ke waarde. Het dijklichaam en de aangrenzende lage, vochtige ge deelten zijn met houtopstanden be groeid en vormen een fraai stukje natuur. Onderwerpen we de flora aan een nadere beschouwing, dan kan sa menvattend worden gesteld, dat de Hora op diverse plaatsen uit drie etages is opgebouwd, een boom- laag, een struiklaag en een kruid- laag. Tezamen vormen zij de ideale opbouw van een bosbestand. De boomlaag bestaat uit veel jon ge bomen, die dicht opéén staan. Op de hoge gedeelten komt een vrij grote variatie aan soorten voor; op de natte lage gedeelten komt in hoofdzaak zwarte els voor en plaat selijk schietwilg. De struiklaag is door intensieve betreding sterk aangetast en vaak verdwenen. De bergvlier komt vrij vaak voor. Deze struik wordt met name apart genoemd, omdat ze haar noorde lijkste verspreidingsgebied voor Nederland in de Gelderse Vallei heeft. Naast de bergvlier komt ook de zwarte vlier voor. Eén van de belangrijkste struiken is de bos- braam. Niet alleen vanwege haar veelvuldig voorkomen, maar ook omdat ze in staat is de veelvuldige betreding van de Liniedijk nog enigszins „in banen" te geleiden. In toenemende mate komt de laat ste jaren de Amerikaanse vogel kers voor. Ondanks het teit dat de ze struik over het algemeen in Ne derland tel wordt bestreden, kan men zich afvragen of dat in dit geval ook moet. Het is hier één van de weinige struiken, die tegen de verdrukking in groeit en het hoofd boven water houdt De kruldlaag wordt steeds meer aangetast en weggelopen Bloemen worden geplukt en planten uitgestoken. In het voor jaar komt op in de lage, natte ge deelten vaak massaal speenkruid voor. De grote brandnetel vervult dezelfde „geleidende en bescher mende functie" als de bosbraam, ten aanzien van veelvuldige betre ding. Door zijn ligging en voorko men, als houtwal tussen het half open landschap van de Gelderse Vallei en de woonbebouwing, is dit stuk Liniedijk een geliefde verblijfplaats voor veel vogels. Vooral de zangvogels zijn goed vertegenwoordigd. Als andere voorkomende diersoorten kun nen worden genoemd: hazel- worm, mol, verschillende mui zensoorten, gewone pad en egel. De bruine kikker heeft er een paarplaats. Tot voor enkele jaren kwamen konijnen voor. Deze zijn nu verdwenen, waarschijnlijk vanwege de Intensieve betre ding en de vele loslopende hon den en katten. De mogelijkheid bestaat dat er ook vleermuizen voorkomen en dat deze in de bunkers overwinteren. Maar na der onderzoek zal nodig zijn om dat vast te stellen. FUNCTIES De bovengeschetste landschap pelijke en natuurlijke waarde van de dijK komt uiteraard ook naar vo ren in de functies, die de dijk mo menteel heeft. In de eerste plaats is het een landschappelijke begren zing De bebouwing van Leusden wordt, vanuit het landschap gezien, op natuurlijke wijze gecamou fleerd Verder Is het een groene bufferstrook tussen het sportpark en de woonwijk. En natuurlijk is het ook een wandel- en speelgebied. Met die laatste functies komen we op de problemen, die het gebied de Liniedijk momenteel teisteren. De dijk wordt intensief betreden Voor veel hondenbezitters is de dijk een geliefde uitlaatplaats voor hun hond(en). De jeugd vindt op de Li niedijk een interessant en avon tuurlijk speelterrein, waar hutten gebouwd, kuilen gegraven en boompie geklommen kan worden. men beheersmaatregelen is het realiseren van de hoofddoelstelling van hel betreffende gedeelte Linie dijk, te weten; - „Natuurgebied met cultuur (mili- tairj-historische waarde". De te nemen beheersmaatregelen kunnen onderverdeeld worden in maatregelen op korte termijn en maatregelen op lange termijn. De maatregelen op korte termijn zijn erop gericht de huidige achterstand in het onderhoud weg te werken en het proces van achteruitgang van de Liniedijk te stoppen. De maatre gelen op lange termijn betreffen het jaarlijks beheer, uitgaande van een stabiele situatie met een goede on- derhoudstoestand, waarbij ge tracht wordt de Liniedijk met bijbe horende beplanting in een zo goed mogelijke staat te behouden. Bij het beheer van de boomlaag moet ondershceid gemaakt wor den tussen de hoge en lage gebie den. Het beheer op de hoge gebieden zal zich beperken tot plaatselijk, op onbeperkte schaal, wat uitdunnen en soms zonodig individuele boom verzorging plegen Het beheer van de boomlaag op de lage, natte ge bieden, vraagt meer zorg. Men vindt hier in hoofdzaak elzen. De beste gedeelten kunnen als op gaan bos behandeld worden. De meeste delen zijn voor een dergelijk beheer achter kwalitatief niet goed genoeg. Hier moet geko zen worden voor een zogenaamd „hakhout-beheer." Pleksgewijs worden gedeelten van dit elzenbroekbos „teruggezet" tot op een hoogte van 50-70 cm., waarna de oude „stoven" weer uit lopen. Dit „terugzetten" kan met een omloopti|d van 10-20 jaar ge beuren Het vochtige wilgenbos aan de noord-west-kant van de dijk bevat veel slechte bomen, met veel dood hout (waarschijnlijk water- merktziekte). Door terugzetten en tussenplanten van elzen kan ook dit gedeelte tot een elzenbroekbos worden omge- Dood hout op de Lmiedi/k Vervuiling braagt bij tot de verloedering van de dijk. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Liniedijk is aan verloedering onderhevig. Doordat mensen er allerlei ongewenste aktiviteiten op doen plaatsvinden holt de landschappelijke waarde van de dijk achteruit. Ondermeer het crossen met fietsen en bromfietsen, het storten van vuilnis en het gebruik van de dijk als bouw speelplaats betekenen een ernstige aanslag op de dijk als natuurgebied. Bovendien blijken aanwonenden soms hun privétuin te vergroten door deze uit te breiden met een stuk van de Liniedijk. Om dit ongewenste proces van achteruit gang van de Liniedijk te stoppen, is er door de gemeente - in overleg met een aantal betrokken instanties - een beheers plan opgesteld. In het kader van dat beheersplan worden er deze weken snoeiwerkzaamheden verricht op de Liniedijk. De Liniedijk dateert uit de achttiende eeuw en is nu zo n 250 jaar oud. Al veel eerder - bij voorbeeld ten tijde van de tach tigjarige oorlog - heeft men al het plan gehad om de moerassi ge landstreek tussen Utrecht en Gelderland Ie benutten als mili taire verdedigingslinie tegen aanvallen vanuit het oosten. Het ging daarbij om de verdediging van „Het Sticht" en Holland. Het uitbreken van de Oosten rijkse Successieoorlog (1740- <1748) gaf echter pas de stoot tot Ide daadwerkelijke aanleg. In 11741 werd opdracht gegeven ,een uitgewerkt plan te maken. In jde' jaren 1742-1755 wordt de Grebbellnie aangelegd. Een sys teem van dijken, verdedigings werken met de mogelijkheid van Inundatieën (onder water laten lopen van het land). In de jaren 1939-1940 is de Grebbellnie voor de eerste maal in staat van verdediging ge bracht. In de meidagen van 1940 Is er verbeten weerstand gebo den tegen Duitse aanvallen. Na de Tweede Wereldoorlog heeft deze verdedigingslinie in de Gel derse Vallei als militair verdedi gingswerk voorgoed afgedaan. Op 18 oktober 1951 werden de laatste vestigingswerken als zo danig opgeheven. VERFRAAIING Door de begroeiingen er op vormden de Liniedijken van ouds- Ook crossen met fietsen en brom fietsen wordt graag gedaan. Aan grenzende bewoners voegen on gevraagd gedeelten van de dijk bij hun tuin of planten de dijk naar ei gen goeddunken in. Zelfs tuinhuis jes worden op de dijk gebouwd. In de lage natte gedeelten is de waterstand de laatste jaren gezakt, waardoor deze vroeger ontoegan kelijk natte gebieden nu droogval len, en toegankelijk zijn geworden, met alle gevolgen van dien. Boven dien verandert het hele milieu hier ter plaatse. Puntsgewijze kunnen alle facto ren, waardoor de algehele kwaliteit van dit stuk Liniedijk achteruitgaat als volgt worden opgesomd: - Graverijen in het dijklichaam. - Clandestiene tuinuitbreidingen. - Waterstandsverlaging in de nat te gedeelten. - Storten van tuinvuil en afval. - Buiten de paden lopen Steeds nieuwe paden maken. - Fiets- en bromfietscrossen. - Aanbrengen van privé-beplan- ting op de dijk. - Hutten bouwen in het dijkli chaam en in de bomen. - Bomen en struiken vernielen en afbreken. - Bramen plukken en het plattrap pen van struiken en kruidachtige planten hierbij. - Verstoren van broedvogels. - Verstoren en vernielen van paar- plaatsen van kikkers. - Planten plukken en uitsteken. BEHEERSPLAN Teneinde deze verloedering van de dijk te stoppen en het gebied te behouden voor enkele toekomstige functies - bijvoorbeeld in de na- tuur-educatieve steer - is een plan opgesteld, dat een pakket van be heersmaatregelen omvat. Het uitgangspunt voor alle te ne- Inmiddels is men begonnen met het terugzetten van het elzenhout op de dijk. Steeds duidelijker worden de paden op de Liniedijk. Niet alleen bij het gedeelte langs de wijk De Wetering, ook steeds meer in zuidelijke richting. meld, ook in de boomlaag voorzich tig gedund moeten worden, plaat selijk moeten nieuwe struiken wor den bijgeplant of, nog beter, spon tane vestiging van nieuwe struiken worden gestimuleerd. Te denken valt aan braam, gelderse roos, bergvlier, vuilboom en kampferfoe- lie. Ongewenste paden kunnen wor den dicht geplant De Amerikaanse vogelkers hoeft in deze situatie niet direct bestreden te worden. Het is één van de weini ge struiken, die op dit moment de strijd om het bestaan volhoudt op de dijk. Bovendien blijft ze tot lang in de winter groenvoor een groene bufferstrook, zoals de Liniedijk hier is, een voordeel. Wanneer, na dun ning, wel massale uitbreiding van de Amerikaanse vogelkers zou ont- Ook het bouwen van huiten door kinderen in de bomen is nietbevordelii voor de natuurlijke gesteldheid van de Liniedijk. vormd. In alle natte bosgedeelten, zal door tussen planten van jonge elzen, een dichter plantverband moeten worden nagestreefd. Ook moet van spontane vestiging van bomen en struiken worden geprofi teerd. Om verjonging van de struiklaag te bereiken moeten sommige strui ken worden teruggesnoeid (o.a. hazelaar, zwarte vlier en Ameri kaanse vogelkers). Wanneer men dit doet, moet er wel voldoende licht door de boomlaag heendrin gen, om opnieuw uitlopen goed mogelijk te maken. Hiertoe zal plaatselijk, zoals reeds eerder ver staan, kan overwogen worden wel tot bestrijding over te gaan. Storende particuliere aanplant moet verwijderd worden en de oor spronkelijke toestand moet worden hersteld. Met betrekking tot de kruidlaag moet gestreefd worden naar spontaan herstel. Dit moet, onder andere, bereikt worden door de reeds eerder genoemde be heersmaatregelen. Een deel van de werkzaam heden wordt deze weken uit gevoerd. Het is het begin van een langdurend programma, dat er toe leiden dat de Liniedijk verschillende functies behouden. Uiteraard een dergelijke operatie de medewerking van het bliek. Want ieder behei plan zal falen, wanneer de gebruikers van de Li dijk mee willen werken aa het stoppen van de verloedi ring van dit eens zo fraaie gi bied.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 6