azda 6261.6 CX Sedan GERU, GOEDKOPER EN BETER! Renault 9 diesel: zuinig alternatief De nieuwe S.E.V. Marchal bougies NIEUW AUTO BEVEILIGINGSSYSTEEM Nieuw gekleurde mist- en bermlampen van Cibe door Henk Budding r- HORIZONTALE JALOEZIEËN DINSDAG 29 MAART 1983 Pr.Bernhardlaan 16 18. Veenendaal. Tel.08385-10682 'Meeneemprijzen incl.BTW voor doe-tiet-zelf-montage of 12544 Openingstijden. Maandag 13 18 uur. Dinsdag Meten en montage door Geru tegen meerprijs t/m vrijdag van 9-18 uur Zaterd. van 10-16 uur. De jarenlange nauwe samen werking tussen SEV Marchal en de vele automobielfabrikanten heeft geleid tot betere aanpassing van de bougieprestaties in de moderne hoog gecomprimeerde en zuiniger motoren, alsmede tot een aanzien lijke kwaliteitsverbetering van de bougies Cibie introduceert een serie ge kleurde mist- en bermlampen. Het bekende type 35 dat tot heden slechts in chroom of zwarte uitvoe ring leverbaar was, wordt thans ook geleverd in wit, rood, blauw, geel en groen. Door de geringe afmetingen 155- Een van de belangrijkste voordelen van de nieuwe serie SEV Marchal bougies is het zeer compacte pro gramma. Met slechts 6 verschillen de typen kan men nagenoeg het hele personenwagenpark bedie nen De isolator van de nieuwe bougie heeft een hoger aluminium gehalte gekregen en de isolatorneus kon hierdoor verlengd worden. Dit geeft een betere werking bij hogere toe rentallen. Het warmtebereik van de bougie werd daardoor vergroot. De nieuwe vormgeving van het porce- leintje heeft de uitwendige weer stand met 40% procent verhoogd, waardoor vonkvorming langs de buitenwand uitgesloten is. x94x49 mm, is dit populaire type op bijna alle auto's te monteren Door dat de inbouw 180 te draaien is, kan de lamp zowel staand als han gend gemonteerd worden. Men heeft keuze uit de mistlamp- en de verstraleruitvoering. De lamp heeft een H2 halogeen gloeilamp. Sinds enkele weken staat bij de Re- naultdealers een negen" met die selkrachtbron Renault ontwierp een gloednieuwe viercilinder in-lijn- motor voorzien van een gietijzeren motorblok en lichtmetalen cilinder- kop Rechtstreeks door een boven liggende nokkenas worden de kleppen van deze 16 liter motor bediend Dit blok is goed voor een maximum vermogen van 40 kW (55 pk) bij 4800 t/min. Het maximum koppel bedraagt 100 Nm (10,4 mkg) bij 2250 tpm. De compressie- verhouding is 22,5 De slechts 898 kg wegende voorwielaangedreven ,,Neuf" heeft onafhankelijk geveer de wielen met vóór McPherson veerpoten en achter wieldraagar- men in lengterichting plus twee kor te torsiestaven Zowel vóór als ach ter completeert een stabilisator stang de wielophanging. EERSTE RIJ-INDRUK Renault Nederland stelde ons in de gelegenheid om in de schitterende omgeving van het Schotse Edin burgh de diesel en de nieuwkomer enkele dagen stevig aan de tand te voelen. Elk soort wegdek lieten we onder de wielen wegrollen tot de Hooglanden toe. Bekend is de smaakvolle, keurig afgewerkte woonkamer waarbij de unieke ..montrace" voorstoelen veel zitcomfort bieden. Na een kou de nacht moeten we eerst 10 sec voorgloeien, waarna de diesel" vlot start. In die wachttijd leggen we natuurlijk even rap de veiligheids- gordels om. Uiteraard horen we dan de specifieke dieselpingel. Al na enkele minuten rustig rijden - eerst de motor op bedrijfstempera- tuur laten komen - mindert dit ge luid danig De zware capitonnering van de motorkap draagt daar een krachtig steentje toe bij Comforta bel en aangenaam vertoeven we aan boord Het stuur ligt lekker in de handen, maar mist weer de toe ter in 't hart Prima verwerkt de ve ring alle oneffenheden. Tijdens snel genomen bochten blijft het overhel len binnen de perken Ondanks de vrij zware motor heeft de wagen een bijna neutraal stuurkarakter met uiteindelijk een lichte neiging richting onderstuur. Uitbreken van de achteras bemerken we niet. Bij parkeren moeten we nogal stevig in het stuur hangen. Op hobbels in 't wegdek en zijwind reageert de wa gen niet Licht, direct en met een vrij korte slag schakelt de vijfver- snellingsbak Hierbij hebben we weinig voetkracht voor de koppe ling nodig. De remmen voldoen uitstekend. Wel vertonen de voorwielen tijdens paniekstops lichte blokkeerver- schijnselen Windgeruis horen we slechts boven 120 km/u. Tijdens de Schotse testdagen gebruikten we zowel verwarming als ventilatie in tensief zonder enige reden tot kla gen. PRESTATIES Het .dieseltje" wil best. Bij kleine acceleraties pakt de motor soepel op en valt bij loslaten van de rech- terpedaal niet sterk terug Zowel in't drukke verkeer als op de grote weg staat de Renault z'n mannetje. Om de motor lekker pittig te laten draaien, moeten we tamelijk veel schakelen. Qua prestaties is de R 9 diesel bijna vergelijkbaar met een benzine broertje. Van 0 - 80 km/u kost 13,9 sec. Van 0-100 km/u duurt 18.7 sec en van 0-120 km/u lukt in 29 sec. Wij kregen de klok op 160 km/ u. De fabriek geeft als topsnelheid 140 km/u op en daar houden we het maar op. Na onze uitgebreide test ritten tanken we vlak voor Edin burgh af. Na enig rekenwerk ko men we op een verbruik van 1 liter per 15,6 kilometer. Aangezien we de wagen stevig aan de tand voel den met tientallen kilometers plankgas, een prima verbruik. PRIJZEN De Renault 9 TD kost 21 400,- Voor de luxere 9 GTD moet men 22.800,- neertellen Leuke prij zen voor een voortreffelijke Re nault 9 diesel i i Stage One inlriduceerl een nieuw beveiligingssysteem voor auto's. Het bijzondere zit 'm in de werking en simpele montage. Door I aansluiting van slechts twee draden, werkt het Automatic Auto I Alarm. Aangezien men een autoclaxon makkelijk van buitenaf uitschakelt, funktioneert dit systeem met een eigen claxon. Het mechanisme schakelt in zodra men de sleutel uit het kontaktslot neemt Zo n 16 sekonden nadat van enig stroomgebruik sprake is, bijvoorbeeld binnenverlichting, treedt het alarm in werking. Prijs ca. 125.-. inladen tot kinderspel. Atlegruimte vinden we in een afsluitbaar kastje, links onder het stuur kleiner kastje dat niet op slot kan, vakken aan de deuren en in de console. TECHNIEK In het vooronder van onze test wagen staat dwars geplaatst een watergekoelde viercilinder-in-lijn benzinemotor met bovenliggende nokkenas. Deze vierpitter heeft een inhoud van 1587 cm3 De voe ding verloopt via een tweetraps carburateur met handchoke. Als maximum vermogen noteert de ..626" 60 kW (81 pk) bij 5500 tpm, terwijl het gunstigste koppel van 120 Nm (12.2 kgm) bij 3800 onw/ mm. vrijkomt. Ons model heeft als extra een volledig gesynchroneer- de vijfbak, met een slecht vergren delde achteruit. Electronisch be stuurde contactpuntloze ontsteking maakt onderhoud overbodig. Vóór bezit de 626 onafhankelijke wielop- hang volgens het MacPherson- systeem, gecombineerd met drie hoek draagarmen, links en rechts van ongelijke lengte. Deze onder vangen ongelijke reacties in boch ten, veroorzaakt door de uit het midden geplaatste motor. Achter zien we onafhankelijke wielophan ging volgens het door Mazda gepa tenteerde TTL (Twin Trapezoidal Link) systeem. Het hydraulisch werkende diagonaal gescheiden bekrachtigde remsysteem omvat vóór schijfremmen, achter trom- melremmen. In het achterwielrem- circuit is een remdrukbegrenzer opgenomen De besturing is van het tandheugelprincipe. RIJDEN Met de gloednieuwe 626 reden we onopvallend onder winterse omstandigheden, een weekje op de Nederlandse wegen. Alle soor ten wegdek gebruikend. De wagen ontpopte zich als een prettig, be trouwbare en probleemloze reisge zel. 't Rijgedrag staat op prima ni veau. Vooral de rustige besturing en het comfort in de salon stemmen tot tevredenheid. Instappen zowel vóór als achter gaat makkelijk Voorin ruimte voldoende, achter zitten langeren onder ons met het hoofd tegen het dak. De royale stoelen laten zich tot een prettige zit instellen. Ondanks het forse stuurwiel blijft een goed zicht op het duidelijk afleesbare instrumenta rium vnj. Alleen het diep in de mid denconsole weggedoken digitale klokje valt slecht in het oog. Starten doet de motor na het uittrekken van de (zwaarwerkende) handchoke, ondanks de vrieskoude, vlot. Zo'n minuut of dne moeten we met de knop spelen om de motor aan de praat te houden Daarna klinkt er slechts een gering gezoem uit het vooronder. Dit motorgeluid blijft ook bij fel accelereren en topsnel heid bescheiden. Windgeluid over stemd dan. Tevens horen we de banden. Het prettig in de hand lig gende korte pookje bedient de vijf- bak kort, licht en direct, echt Ja pans. De koppeling grijpt soepel aan en vraagt weinig pedaalkracht De achteruit is matig beschermd. Misschakelen kan daardoor voor komen. De besturing werkt direct en nauwkeurig Bij hoge snelheden wordt het contact met het wegdek vager. Een voordeel: vrij goed koersvastheid op de rechte weg. Op zijwind en oneffenheden in de straat reageert de wagen licht. Tij dens scherp bochtenwerk doet de ..Japanse en USA auto van het Jaar 1983" het prima. Dan open baart zich een lichte mate van on derstuur. STRAF GEVEERD De vering is wat korl. Grote hob bels worden mooi glad gestreken, met de kleine kost dat meer moeite Weinig pedaalkracht vragende remmen zorgen voor een hoge ver traging, waarbij zich vóór blokkeer- eeft lang geduurd maar nu staat Opeis Benjamin, de bij de dealers. Tijdens de Personenauto RAI trok het te broertje van de Kadett enorm de aandacht. In twee iringen rolt de Corsa vanuit de hypermoderne fabriek in paanse Zaragoza van de band. Een driedeurs en een i, met aparte kofferbak dus. Deze laatste doet zijn intre- TR in het turbulente autowereldje. De Sedan heeft een leruimte met een inhoud van 430 liter, terwijl de 3-deurs tussen 225 en 556 liter bagage vervoerd. Naar gelang nd van de neerklapbare achterbank. Dankzij de wind- Ivan Pininfarina in Turijn kregen de Corsa's de gunstige reerstand van 0.38 voor de TR en 0.36 voor de drie- Dankzij de extra spoilers bereikt de sportieve SR zelfs w-waarde van 0.35. Met de Corsa nestelt G.M. zich nog ler boven in de automerken toptien. IREN 140 km/u rijdt van 0 - 100 km/u in kan men uit drie motoren: sec '®™/ijl de 1_2 S een snel- 1.2 S en 1.3 S Goed voor ha'd bereikt van 152 km/u Deze tevelijk 33 kW (45 pk) 40 kW laatste accelereert van 0 -100 km/u len51 kW(70 pk) Desnel- m exact 16 seconden, rsa, de 1.3 S heeft een top- OP DE WEG id van 162 km/u en accele- Ondanks z'n buitenafmeting van an 0 - 100 km/u in 13,5 se- 2.62 m lang en 1,53 m breed biedt De 1 0 S met een top van (je corsa opvallend veel binnen ruimte Vóór vinden we hoofd- en beenruimte voldoende. Achter blijkt er genoeg ruimte voor niet té grote kinderen De rugleuningen van de prima zittende stoelen ver stellen we traploos. Zijdelingse steun vergat Opel niet Sober, doch goed overzichtelijk is het kleine dashboard. Vreemde ervaring is de zit achter het schuin naar binnen staande stuur. De koude motor start vlot via de electronische ont steking. Daarna moeten we vrij lang met de choke spelen om het motortje aan de praat te houden. Het korte, prettig in de hand liggen de pookje bedient de vierbak soe pel en licht. Vrij rustig blijft het van uit het vooronder. Alleen tijdens ac celereren en boven 120 km/u ne men we steviger motorgeronk waar. terwijl de wind zich dan ook meer laat horen. De transmissie is niet helemaal vrij van bijgeluiden. Ronduit uitstekend vinden we de wegligging Zelfs tijdens parkeer- manoeuvres stuurt de Corsa prettig Geru maakt alle zonweringen zelf. Omdat ze dan beter èn goedkoper zijn. Vergelijk zelf. Bijvoorbeeld Met perspex draaistang voor het 'fijn' regelen van de lichtval. Keuze uit 46 kleuren en 3 lamelbreedtes, raambreedtes tot 270cm. Bijvoorbeeld 80x160cm in wit, beige, lever of donkerbruin voor ten matzwart. Tot de uitwendige uitrusting van dit strak in het con fectiepak zittende model hoort ver der onder meer: getint veiligheids glas rondom, ruitenwissers met twee snelheden en vaste interval, dubbele achteruitrijlampen en mist- achterlichten, van binnenuit ont- grendelbaar kofferdeksel en benzi neklepje. binnenschilden in de voorschermen. PVC-coating dor pels, sleepogen voor en achter, geïntergreerde frontspoiler, anten ne in de linker raamstijl en verlichte en beklede kofferruimte De wagen staat op 165 SR 13 radiaalbanden INTERIEUR Binnenskamers biedt de 626 een keur aan luxe die veel Europese merken als „extra" kennen De Ja panners kijken nu eenmaal niet op een accessoire meer of minder. Het comfort begint al bij het plaats nemen achter het met kunststof be klede twee-spaaks stuurwiel met: jawel, een joekel van een toeter in het hart. Een omvangrijk instru mentarium waaronder een hele rits controlelampjes geeft alle qewen- ste informatie. Slecht zichtbaar weggefrommeld achter het stuur vinden we in.onze" 626 LX diverse schakelaars. In de duurdere uitvoe ringen zien we deze schakelaars vlak naast het stuur. Een sfeervol klokkenspel waarschuwt bij het verlaten van de auto als het licht nog brandt en een irritante zoemer bij een niet goed gesloten deur. Speciale aandacht besteedde Mazda aan stoelen en achterbank. De met verstelbare hoofdsteunen voorziene zetels zijn bekleed met velours. De voorstoe len zijn in zes verschillende stan den te verstellen, terwijl de achter bank a-symetrisch in twee delen kunnen neerklappen. Hierdoor wordt de toch al ruime kofferbak nog aanzienlijk vergroot Zo veel zelfs, dat we er royaal een racefiets in kwijt kunnen. De tot aan de bum per lopende achterklep maakt het Onze testwagen: Mazda 626 1 6 LX Sedan Modern, strak vierdeurs koetswerk licht. Zijwind en oneffenheden in het wegdek hebben geen invloed op de recht toe recht aan koers. Grote hobbels in de weg verwerkt de vering goed, met de kleinere kost dat aanmerkelijk meer moeite. Remmen doet de dreumes uitste kend. Door z'n geringe afmetingen frommelen we de Corsa in bijna elk beschikbaar gaatje. PRESTATIES EN PRIJZEN Al naar gelang de motoruitvoering doet de liliputter niet onder voor zijn klassegenoten. Vooral de 1.3 SR is een snelle rakker met een topsnel heid van 162 km/u en een accelera tie van 0 -100 km/u in 13,5 sec. Het brandstofverbruik hangt uiteraard nauw samen met de rijstijl. Met een beetje beleid moet 1 liter per 15 km best te realiseren zijn. De voorde ligste Corsa komt op 13 990,-. Voor de TR 1.0 moet u 14.536,- neertellen en voor de luxe TR 15.929,-. Van de overige uitvoe ringen zijn de prijzen nog niet be kend. benjamin, de Corsa is leverbaar in twee uitvoenngen. erzichtelijke dashboard geelt alle gewenste informatie. verschijnselen voordoen Door het vele glaswerk rondom genieten we ruim zicht. Alleen de achterstijl vin den we een beetje fors. Vóór zien we niet alles door de sterk aflopen de neus. terwijl de markering ach ter ook niet optimaal is. Vanuit de rechthoekige koplampen komt een zee van licht. Tijdens onze winterse testdagen maakten we driftig ge bruik van kachel en ventilatie. Kou leden we niet en de ramen bleven door de naar alle zijden te regelen luchttoevoer schoon. Een snelle rakker is de 626 1.6 liter niet. Hiervoor gebruikte motor 40 6 liter normale benzine, wat neerkomt op 1 Werper 12 3 km Prima verbruik PRIJZEN Onze testwagen de 1 6 LX kost 19.795- Voor de goedkoopste 1 6 DX moet men 18.995 - neer tellen, terwijl de duurste 626. de vijfdeurs Hatchback GLX op 24 155- komt Daartussen lig gen de overige prijzen. Prijzen incl B T W., exclusief 360,- afleve- nngskosten. Voor die betiteling komt de 2.0 L meer in aanmerking. Wat zeker niet zeggen wil, dat deze 1.6 tot de groep luilakken hoort. Van 0-80 km/ u klokken we in 8.6 sec. Van 0-100 km/u lukt in 11.8 sec Daarna blijft de motor nog lekker pittig, gezien de 18.4 sec die het vergt om van 0-120 km/u te komen De fabriek noemt in z'n informatie een top snelheid van ruim 170 km/u. Dat vinden we hard zat. Wij reden 500 km stads- binnen en snelwegen, (redelijk) de Nederlandse snel heidsnormen in de gaten houdend. Deze fraai geh/nde 626 Hatchback geniet onze voorkeur. ie 323, de eerste Mazda met voorwielaandrijving, ver in zojuist een tweede voorwielaangedreven Mazda op de de nieuwe 626. Van de jongste voorbereidingen op de iafel tot het uitkomen van deze nieuweling duurde ruim ar. Mazda leverde de „oude" 626 alleen in een Sedan- en uitvoering. Thans hebben 626 kopers keus uit nog een werk. De naar onze mening bijzonder fraai ogende vijf- hatchback. Bezit de Coupé een gunstige luchtweer- scoëfficiënt van 0,34, de Hatchback en Sedan komen ilechts respectievelijk 0,01 en 0,02 boven. Volgens Maz- le 626 volledig nieuw. Zelfs het kleinste boutje of moer- im men niet over van het vorige model. Uiteraard geldt kvoor de 1.6 L en 2.0 L motor. Speciaal ontworpen voor ilelaandrijving. Dankzij uitgekiende maatregelen ter ver- jvan het gewicht kwam één der lichtste motoren in z'n tot stand. Ten opzichte van de vorige 626-serie daalde otorblok 6 kg in gewicht; de krukas 6,5 kg en de radiator Wij reden de Mazda 1.6 LX Sedan met als extra een ik". tIEUR z'n lengte van 4.430 m. en e van 1.690 m. oogt de 626 Alle modellen hebben de :ins rondlopende neus waar- grote vierkante halogeen npen tot om de hoeken lo ipe richtingaanwijzers vóór lde spoiler opgenomen. Alle 626 typen bezitten een gelaagde voorruit De buitenspiegel laat zich van binnen uit verstellen. Op de flanken voorkomen brede strips kleine parkeerschades. Alleen de Sedan bezit chroom aan de buiten zijde. Bij de twee- en vijfdeursver- sie zijn deze delen met uitzonde ring van de voor- en achterraamlijs-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9