Men schrikt hier zo ontzettend gauw Kantlijn SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Oud papier aktie DWS r zijn de iende hanen leven? Klein probleem Kreyns Wethouder als ambtenaar van burgerlijke stand Ben haalde het niet Al vermeld in Wegwijs? rwachtingen Brug is er weer Voor Polen NCRV wel, OVL niet JNDERDAG 31 MAART 1983 loep op Leusden e: Caspar van Loo i: Marnlx Kreyns een herinnering: de ip Leusden van S.O.S. lorpen gaat nog steeds t het Inzamelen van geld it werk van zuster Maria het Zuldamerlkaanse '3' ras. „En stuk praktisch tie oor de vrede waarvoor ge meer mensen zich gaan >ni n", aldus Wlmde Jong werkgroep Leusden. gr els zijn er al bijna 119 inderd S.O.S. tv dorpen In meer dan "ei |g landen. Oprichter t id 1 prof. Gmelner heeft als „Op de dag dat wij met se vertulglng kunnen zeggen e s, kinderen van deze m. onze kinderen zijn, begint 1 vj Ie op aarde ".Inde lorpen wordt ouderloze in een tehuis geboden. eer M. Elzlnga, enburg70mlstde Ma ide hanen In Leusden. ge ]n ze gebleven, vraagt hij ht een brief aan de redaktle gyl ilk geval zijn er In het ,os inse niet veel hanen meer neeft Elzlnga itateerd. En dat verbaast ndat In het voormalige •veld grote tuinen zijn rzijn mening rustig unnen vertoeven, kippen sloten. „Niettemin wil in Leusden wel eens zo men onverwacht een _>aiende haan waarneemt 1 de buurt van het oude itehuis onlangs) en dat is aanwijzing dat er g nog wel hier endaar k,ring bestaat voor een -i Iraal gevederde baas In tderhok", aldus de heer brief geeft hij de oorzaak irom hanen niet meer worden in een arische omgeving: „In I zijn we sterk verrijkt lesontwikkelingen op terrein, hetgeen voor en psychisch zo'n zware ig betekent, dat het an een kraaiende haan in end te veel van het goede jn". Volgens Elzlnga er trouwen verschil „In mdheldvanhet met andere woorden laan kan mooier uken dan de ander. De K4'n9a besluit zijn brief lededeling dat door een lan verdraagzaamheid jna htlgevrijetljdshobby sell kortwiekt. En de fokkers 001 toch zulke mooie Er; inboeken, aldus de heer air en: g< eml Geacht college. Ik zit met een klein probleem. Ik heb in strijd met het bestemmingsplan en dus zonder bouwvergunning een bordeel gebouwd. Nu hebben jullie daar nooit iets van gemerkt, maar mijn buurvrouw wel. Die wil namelijk haar huis/e uitbreiden en dat mag van jullie niet, omdat dat in strijd met het bestemmingsplan zou zijn Dat vind ze niet eerlijk. Ze had het over rechtsongelijkheid of zo iets en nou wil ze een bezwaarschrift indienen. Geachte heer, naar onze mening kan er geen vergelijking worden gemaakt tussen een bordeel, zijnde een voorziening meer ten algemene nutte, en een woning, zijnde zuiver een particulier belang. Naar onze mening is er dan ook geen sprake van rechtsongehjkhedi Maar ondertussen staat dat bordeel van mij er natuurlijk wel in strijd met het bestemmingsplanzou dat geen probleem opleveren? Ach, ten aanzien van het bordeel als zodanig merken wij op, dat een dergelijke voorziening op deze lokatie door ons uit planologische oogpunten aanvaaardbaar wordt geacht, mede gelet op de omgeving en de in- en uitrijmogelijkheden. Bij de eerst volgende herziening van het bestemmingsplan passen we dat allemaal wel in. Maar ondertussen staat het bordeel er natuurlijk al wel. Als iemand daar over begint, dan dichten we zoiets als:,, wij betreuren het, dat vooruitlopend op de wijziging van het bestemmingsplan, in casu de besluitvorming rond het bordeel, een aanvang is gemaakt met de verbouwingen etcetera ten behoeve van het bordeel cum annexis Wij kunnen ons voorstellen dat hierdoor bij u de indruk is ontstaan, dat op generlei wi/ze met uw bezwaren rekening is ol wordt gehouden. Dit was echter uitdrukkelijk niet onze opzet. En als ze dan vragen, waarom jullie de verbouwingen niet hebben stopgezet? Dan hebben wij geen aanleiding gezien om tegen de premature realisering van uw nutsvoorziening op te treden, omdat uw bordeel naar onze mening geen planologische bezwaren oproept. Niet erg logisch, maar wel simpel. Dus er is eigenlijk geen viltje aan de lucht Nou ja, als die mevrouw gaat klagen over overlast van lawaai of zo. dan moeten we natuurlijk wel zeggen, dat het nietmag Maar op zich is dat geen reden voor ons om geen medewerking te verlenen aan de vestiging van zo 'n voorziening. Fijn. Maar zouden juliie nou eigenlijk ook nog niet iets kunnen doen voor mijn buurvrouw? Laat 'r maar eens een bouwaanvraag indienen, dan zullen we nog wel eens bezien of we toch geen medewerking kunnen verlenen aan de bouw van haar huisje. Dat vind ik nou fideel van jullie Hartelijk dank en graag tot wederdienst bereid Niets te danken. Wethouder Jan Wagenaar is een veelzijdig man. Afgelopen zaterdag moest hij in aktie komen als ambtenaar van de burgerlijke stand, een benoeming die onlangs door de gemeenteraad was bekrachtigd. Wagenaar werd even ambtenaar om zijn dochter Karin „voor de wet" in het echt te verbinden met Ab Fabius. Apart, maar toch leukl Veertien dagen geleden meldden wij in deze rubriek dat Leusdenaar Ben Muller een van de zoveel kandidaten was van de KRO-omroepverklezingen. CDA-lld Ben had zelfs speciale visitekaartjes laten drukken om zichzelf te promoten. Helaas, het heeft niet mogen baten. Hij liet ons deze week weten dat er nog vijftig gelovigen voor hem waren. Jammer vond hij, dat maar één van dezes kandidaten uit deze regio het gehaald had. Het bureau voorlichting van de gemeente Leusden bereidt op het ogenblik een nieuwe uitgave van de Informatiegids „Wegwijs in Leusden" voor. Onlangs hebben alle verenigingen instanties en organisaties die in deliuldlge uitgave genoemd worden of bij het Bureau Voorlichting bekend zijn, een brief ontvangen, waarop wijzigingen, verbeteringen en/of aanvullingen vermeld kunnen worden. Mogelijk zijn er (nieuwe) verenigingen, instanties of organisaties die nog niet bij het Bureau Voorlichting beken dzijn, maar wel voor vermelding In „Wegwijs In Leusden" In aanmerking willen komen. Hen wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk kenbaar te maken en wel door de gegevens in een envelop zonder postzegel te zenden aan het Bureau Voorlichting van de gemeente Leusden, Antwoordnummer 108, 3800 XA Leusden met in de linkerbovenhoek de vermelding „Wegwijs". De aandacht van de verslaggever is al geruime tijd gericht op de linkse van twee CDA-vlaggen, die inderhaast met plakband op de vouwrand van de Korfzaal zijn aangebracht. Reeds halverwege de avond is het dundoek gedeeltelijk losgeraakt en de vraag is, hoe lang de rest van het christen-democratisch vaandel op zijn plaats zal blijven. Vóór de scheidingswand, van waar achter de plaatselijke filmclub de meest vreemde geluiden produceert, bevindt zich in de persoon van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker de spreker van hedenavond. Ten overstaan van een 25-tal christen-democraten en twee verslaggevers laat de burgemeester zijn licht schijnen over „enkele aspecten van het Leusdense reilen en zeilen", daartoe uitgenodigd door de lokale afdeling van het CDA. Het bestuur lijkt zich licht gegeneerd te voelen voor de uiterst matige opkomst. Nog geen 10% van de leden is ter vergadering verschenen en degenen die er wel zijn, zijn er qualitate qua. Twee wethouders, drie andere raadsleden, een paar bestuursleden. Zij horen de voorzitter de spreker introduceren als „geen Koninklijke Hoogheid, wel een echte jurist". Het is zo ongeveer de laatste kwinkslag van de avond, want het betoog van Rademaker kenmerkt zich door soberheid. Al In zijn inleiding maakt Rademaker duidelijk, dat hij zich absoluut niet over partijaangelegenheden op het plaatselijk vlak wenst uit te laten. Zeker, hij is lid van het CDA. maar toch vooral burgemeester, hetgeen hem dwingt boven de partijen te staan. Wat hij zal zeggen, zegt hij op strikt persoonlijke titel, maar veel hoeven we er niet van te verwachten. „Allemaal open deurtjes, nieuws zal er niet in zitten", bekent de burgervader en een collega-verslaggever legt reeds zuchtend zijn pen neer. Inderdaad is de deun bekend. Leusden is geen slaapdorp, maar een leefdorp. 85% van de mensen vindt het fijn om hier te wonen. Er is sprake van verwevenheid van oud en nieuw. En Rademaker schroomt niet om Leusden zelfs aan te duiden als „wat ik toch wel vind een bijna-paradijsje", zij het dat er hier en daar zich natuurlijk wel eens een probleem voordoet. Nog steeds blijkt de burgemeester moeite te hebben met de wijze waarop hier problemen aan de orde worden gesteld en kritiek wordt gespuid. Niet aangenaam uitpakkende beslissingen van het gemeentebestuur worden gepareerd als betrof het „een aanval op iemands leven". Een kwestie van stijl, intonatie en wijze van brengen, weet Rademaker. Te zelden worden voldoening, genoegen en waardering geuit. Des te vaker ziet Rademaker in wantrouwen geheven vingertjes. „Men schrikt hier zo ontzettend gauw", verzucht de burgemeester, om in één adem melding te maken van „detaillisme, benepenheid en roddel". Aldus de strekking van het verhaal, dat echter voor meerdere uitleg vatbaar blijkt. Wanneer de gelegenheid tot het stellen van vragen daar is, oppert een der aanwezigen, dat de burgemeester vooral gedoeld zal hebben op de Leusder Krant, die immers het hare weet bij te dragen aan genoemde sfeer. Nee, antwoordt Rademaker, ik heb de pers niet bedoeld. Het ging hem om de meer algemene sfeer, waarin vermoedens meer gekoesterd worden dan feiten. „Sprookjes, daar houdt men hier nogal van", aldus de burgemeester, die het tot zijn taak rekent om fabeltjes naar het hen toegewezen rijk te verwijzen. Hoe staat het met de aansluiting van Leusden op Rijksweg 28? Wat de gemeente denkt te doen aan de mogelijke problemen van tweede generatie-buitenlanders in Leusden? Of er nu misschien toch op korte termijn gemeentepolitie komt in Leusden, nu het stopwetje door de Eerste Kamer is afgestemd? Hier en daar zijn woorden met snelle handbewegingen kracht bij zettend geeft Rademaker in zeer algemene termen antwoord op de gestelde vragen. Geen nieuws. Totdat een kennelijk autochtone Leusdenaar vraagt, wat het CDA bij die gigantische groei van het dorp nu toch eigenlijk betekend heeft voor de echter Hamersvelders. Maar de burgemeester laat zich niet uit de tent lokken. „Dat lijkt me een uiterst boeiend onderwerp voor een ledenvergadering, maar u mag van mij niet verwachten dat ik op die vraag antwoord geef". Jammer. De gebeurtenis van de avond wordt daardoor dan het toch nog ter aarde storten van het ene CDA-vaandel. Het linker. (MK) - T en tl ik verwachtte is niet ge er m. als ik denk aan het ver- 0.01 gen de weg door het stuk •an Amelisweerd. Die weg ichteraf toch niet zo erg e t( I bleek. 1. D 'eigen prof. mr. Van Dijk em 3tf eens uitspraak deed in ort geding van de winke- viei 'an de Biezenkamp tegen op imeente Leusden, en dat eesj f die paar winkeliers toen iizend piek, zou zijn oor- <even over het rooien van os en in hetzelfde uur 9n bulldozers de zaak al opt. En daar zit ik dan de Dodeweg en zie 'looien naaldhout tegen ond liggen, glanzende 'lammen, eiken, den sparren, struikgewas 1 lUiZI 77. - vffe hier en daar een huis, er mee, en niemand die 10 'em verheft. ige zoveel in onze contreien 1 b: ure het maar over ons ko- go! Het hart van Holland idsl in mootjes gesneden, nte: s een nieuwe haring. Nog I pu it/e erbij? Bn s verdwaald liggen nog 4 Paar vierkante meters To IIUR", om met de dichter Ne 1 le spreken: int* >7p - Wat is natuur nog in dit land een stukje bos ter grote van een krant een heuvel met wat villa 'tjes er tegen. De grote plannenmakers zwe ren bij beton, wegen en auto's: 't moet alles sneller. Zo zit ik daar te foeteren op dat plekje Dodeweg net zoals ik zit te toe teren als ik ergens tussen Brie- nenoord en Oude Rijn in een uren durende file sta En we zaten in de file omdat we onze mispoge gingen be zoeken d'r was een verrassing bij dat familiebezoek, een goeie, vonden wij. Na de ge bruikelijke koffie werd een glaasje aangeboden en dat was een glaasje „fris"! Er was in dat huis geen alco hol, hoogstens als 't warm was een flesje bier. 'I Waren geen geheelonthouders, als iemand nog weet wat dat zi/n. Ze wilden heel simpel geen al cohol in hun gezin, en dat wijkt wet erg af van het sociaal drin ken van deze tijd. Afhankelijk van de status wor den vaak grote variaties dran ken bij een bezoekje gepre senteerd, zo niet opgedron gen Het deed ons goed dat het hier anders ging. 'k Geloof overigens dat er meer mensen aan drank dan aan drugs tenonder gaan. Toen we bij onze mispoge wa ren hadden we het nog over de Rotterdamse Metro, d'r was weer een stukje klaar van west tot bijna aan Capelle onder de grond, dwars door de stad Zo maar open zonder dat er hoge Pieten aan te pas kwamen om te onthullen. Geen gevelsteen tje te ontbloten door iemand uit „hoge kringen". Instappen en wegwezen En toen waren we terug in 't dorp en ging ik af en toe bij de boerderij 't Claeverenblad kij- ken, om de rietdekker bezig te zien. Hartstikke koud daar op dat dak en die man maar bos sen riet met de hand aanschui ven, precies gelijk kloppen en van een bos koperdraad, dat om z'n hals hing. een stuk af knippen en het riet vastnaaien, laag voor laag. Wat een vakwerk, het deed me goed die man zo intens bezig te zien en hij floot er nog een liedje bij ook Nu die deken klaar is ben ik nog meer blij dat de bulldozer er niet overheen is gegaan. Die leerlingbouwvakkers had den er kennelijk ook veel ple zier in. Ik hoop vurig dat die jongelui waar dan ook aan 't werk kunnen blijven. „Breng je wat boodschap pen mee. als je toch in 't dorp gaat dwalen", zei zij die m'n verdriet verzacht en m'n vreugd vergroot. 'k Vind het meestal leuk - het ondernemersbloed kruipt toch waar het niet gaan kan - en dan zie ik hoe het gaat in som mige zaken, vaak een druk kend zwi/gen voor en achter de toonbank. Zwijgend en ge haast wordt het bestelde aan gereikt, andersnog' klinkt het weinig aanmoedigend 'k Krijg weieens het gevoel niet zo welkom te zijn. zelfs een eventuele chef of baas schijnt in de malaise te delen En dan kom ik in een zaak waar de sfeer merkbaar an ders is. Het is er vriendelijk, er is aandacht voor hetgeen ge vraagd wordt Ondanks dat het druk is, is er even tijd voor een woord/e en daar kom je met plezier terug 'k Kreeg eens een brief van een mevrouw die, het is allang geleden, toch wel onheus be handeld was door een winke lier en dat blijft soms lang han gen Anderzijds zijn er soms ook wel moeilijke mensen, die /uist dat onderste blikje uit een grote stapel moeten hebben Ben wel erg afgedwaald van de beuken langs de Dodeweg naar de winkelende stand van het dorp. Al dwalend kom ik nog bij de brug over het kanaal aan de Leusbroekerweg Leusbroek klinkt toch aardiger dan Leus den Zuid Die brug die opge knapt moest worden maar zo solide was dat ie bijna niet ka pot te krijgen was. na maanden en maanden is het dan bijna zover. Het leuke bruggetje in het Lockhorsterbos moet ook op geknapt. Is in Feijenoord ge maakt. 't staat er op, ook niet kapot te krijgen, kan nog hon derd jaar mee. maar je moet het wel onderhouden. Sp. De bewoners van de Wevershilt in De Hamershof kunnen weer de overstap maken. Voor wie niet goed weet waar we het over hebben: eind december vorig jaar ramde een vrachtwagen op de Kromhoutplaats de voetgangsersbrug die onderdeel uitmaakt van de Wevershilt, een bovengrondse voetgangersstraat in het woongedeelte van De Hamershof. De Bailey-achtige brug was ontzet en moest vervolgens worden weggehaald. De overspanning heeft vervolgens triest en eenzaam gelegen op het braakliggende terrein naast 't Erf. Gisteren werd ze daar weggehaald en door een grote hijskraan opnieuw geplaatst boven de Kromhoutplaats. Geraakt door een krantebericht over een mevrouw die In haar eentje naar Polen reisde om een pakketje levensmiddelen daar af te leveren is Achtervelder J. van Wegen uit Huize St.-Joseph een goedereninzameling voor de Polen gestart. „Wees er van overtuigd, dat wij in eer en geweten alle gaven (bedoeld wordt giften, red.), groot en klein, zeer zorgvuldig en nooit onnodig zullen uitgeven", aldus de heer Van Wegen. Alle spullen zijn welkom: lijfgoed, dames- en herenkleding, nachtgoed, panties, gordijnen en noem maar op. De goederen kunnen vanaf 16 april worden ingeleverd bij Lammers aan de Hessenweg in Achterveld. Leusdenaren kunnen terecht op Galicië 43 (Eurowoningen). Hoeveel snelheidsbeperkende verkeersdrempels en sla-om- heuveltjes moet je aanleggen om een snelheid van dertig kilo meter in Leusden te kunnen ga randeren? Ambtenaar: „Die vraag is on mogelijk te beantwoorden zo lang we niet weten op hoeveel bezwaarschriften we per ver keersdrempel moeten reke nen. Met een fietspad langs de As- schatterweg naar Achterveld komt de Kroon dan toch einde lijk over de tweede (fiets)- brug De Leusdense wethouder voor Bruggebouw:Ik vind datje dat breed moet zien. De liberalen in de raad hebben er genoeg aan om steeds op de S9 in de file te moeten staan- WD (e)motie. Toepasselijke naam voor dat NCRV-radioprogramma in De Korf: Los Vast. Zeker aan de vloerbedekking gedacht En ach, als de bezoekers aan „Los Vast"de tent willen afbre ken, dan kan Van TieI ze altijd nog verwijzen naar de Korfzaal om de bouwvakkers een hand je te helpen, nietwaar? De leden van de Stichtse Mi lieuraad moet ernstig worden afgeraden in de komende tijd een bezoek aan het dorp Ach terveld te brengen Het jeugdtoneel van Eendracht beschikt - als we de foto in de krant bezien - over fiks uit de kluiten gewassen jeugdle den Heeft Ben het nou gehaald? Nee, er waren nog vijftig KRO- gelovigen vóór hem Veel Leusdense verenigingen zouden graag net zulke leden willen hebben als de Cinema club De Korf heeft Tweede Paasdag gaan Leus denaren honk-fietsen tegen ki- lometerprijs Onder het motto: Eigen honk is een fietstocht waard. In Achterveld zijn carnavalsfo to's te bezichtigen. Dat lijkt me een gevaarlijke bezigheid toe voor mensen, die zich er maar weinig van kunnen herinne ren. Als DHV nou een jaar eerder zou zijn vertrokken, zou dat ge bouw prima onderdak hebben kunnen verlenen aan onze ambtenaren De Liniedijk verloedert, lees ik in mijn lijfblad Een goed voor beeld van wat er ooit met de Schoolsteegbosjes kan ge beuren. Overigens zal de eigenaar van de klandestiene bouwsel zich wel een rotje zijn geschrok ken Nee, die had een uitstekende smoes ,,lk heb deze schuur gebouwd van al dat dode hout, dat nutteloos en slordig op de Liniedijk rondslingerdeBo vendien berg ik er mijn vuilnis zakken in op. terwijl de kinde ren er spelen in plaats van op de dijk Er zouden dus eigenlijk méér schuurtjes op de Liniedijk gebouwd moeten worden Onze ambtenaren bestuderen nog steeds de verordening Bewegwijzering in Leusden", als we afgaan op de nieuw ver schenen (niet-uniforme) bor den Verheugt u zich ook zo op het touwtrekken en zakkenlopen op Koninginnedag? Natuurlijk is er geen sprake van rechtsongelijkheid Die woning van mevrouw Van de Biezen- bos is haér particuliere belang, de manege van Van Heugten de zijne Als ik het goed heb begrepen uit die brief van het college, dan is de gemeente vol vertrouwen geweest en is er van uitgegaan, dat die burger zich strikt aan de voorschriften zou houden. Nu dit niet is gebeurd, zijn de voor schriften aangepast En ik begrijp nu, waarom me vrouw van de Biezenbos zo lang op antwoord moest wach ten de manege was nog niet helemaal klaar. Mits het particuliere belang maar groot genoeg is mogen burgers het vertrouwen van het gemeentebestuur dus best be schamen Overigens - en dat ten over vloede - het meten met twee maten moet men aan de des kundigen van de gemeente overlaten. Daaar hebben parti culieren zich beslist niet mee te bemoeien1 Mocht u volgende week deze rubriek missen, dan komt dat niet, omdat er niets te verhap stukken viel. Ik ben dan ge woon eventjes met vakantie. In eigen land, dat spreekt. V. Het was te verwachten. De Oranjevereniging heeft gereageerd op het bericht in de Leusder Krant van jongstleden dinsdag, dat er vanuit „De Korf" volgende week een NCRV-radloprogramma zal worden uitgezonden. Drieduizend man In de sporthal om onder meer te kijken naar „Het Goede Doel" en „Normaal". Waarom reageert de Oranjevereniging daarop? Omdat de NCRV wel mag, wat de Oranjevereniging niet kan: gebruik maken van de grote sporthal. De OVL zou heel graag de jaarlijkse Koninginnedagviering doen plaatsvinden in de sporthal van „De Korf", en niet buiten, waar je het risico loopt van slecht weer. Vorig jaar was het bijvoorbeeld knap blauwbekken daar op het parkeerterrein naast De Hamershof. Wat nu is het verschil tussen NCRV en de OVL? Naar wij vermoeden een stuk vloerbedekking. De NCV zorgt er voor, dat de voor dit soort manifestaties te kwetsbare vloer van de sporthal met vloerbedekking wordt afgedekt voor de uitzending van volgende week zaterdag. Zou de OVL ook van de hal willen gebruik maken, dan zal men ook moeten zorgen voor afdekking van de vloer en dat zou voor die club een te kostbare zaak worden. Blijft het, zo meent mevrouw Vlugt van de Oranjevereniging en het CML, een wat navrante situatie, dat zo'n met Leusdense gemeenschapsgeld bekostigde voorziening als „De Korf wel te gebruiken valt voor organisaties van buiten, terwijl de eigen Oranjevereniging om financiële redenen op de stoep moet blijven staan. ACHTERVELD - In het kader van de oud-papieractie van mu ziekvereniging DWS zal zaterdag de container weer worden ge plaatst op het terrein van de heer J. Rutte ter hoogte van de Coö peratie. Allen die hun oud papier op wil len ruimen kunnen dit depone ren in deze container. Degenen die door bijzondere omstandigheden niet in de gele genheid zijn hun oud papier zelf te komen brengen, kunnen dit voor vrijdagavond 19.00 uur telefonisch melden bij de volgende nummers. W. van Hamersveld, tel. 1688 en W Wouters, tel 033-941197. De inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier eventueel brengen bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg Muren en ramen geïsoleerd? En wat dacht u van het dak! Ook daar verliest u veel van uw kostbare energie. Dakisolatie kan op verschillende manieren. Laat u adviseren door de 'kenners' van v.d. Donk Romeyn. vdDONK&ROMEYN Havenweg 5. 3812 PR Amersfoort Telefoon 033-16946

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11