Amerikaans stadje krijgt koekje vai i nationaal deeg Laatste film van Louis de Funès Singin' in the rain", reprise t de goeie, ouwe tijd Gespreksavond van de kruisvereniging over bejaardenzorg Films in het kort Beiisder krant IRST BLOOD" MET SYLVESTER STALLONE: „LE GENDARME ET LES GENDARMETTES" Het niet te stuiten, energieke mannetje DE DINSDAG MOVIE-CYCLUS: LOUIS DE FUNÈS: pONDERDAG 31 MAART 1983 kijk op de film 13 „First Blood", USA, 1983. Regie: Ted Kotcheff. Produktie Buzz Feits- hans; scenario: Michael Kozoll, William Sackheim en Sylvester Stallone, geba seerd op het boek van David Morell; camera: Andrew Laszlo. met Sylvester Stallone, Richard Crenna, Brian Den- nehy, David Caruso, Jack Starrett, Mi chael Talbott, David Crowley e.v a. genre aktiefilm Keuring 12 jaar, thea ter: Grand, Amersfoort DOOR BERT VOS We kunnen ons natuurlijk plezieri ger Paasfilms voorstellen dan „First Blood", de nieuwe Stallone-fllm, die ook in Amersfoort In Nederlandse première gaat. Niettemin is deze kei harde aktiefilm In Grand 3 Ingezet en dat betekent, dat men er nogal wat van verwacht. Of die verwachting te recht Is, blijft nog een open vraag. „First Blood" is een keiharde film. Daarover bestaat geen twijfel. De ak- tie Is navenant en Sylvester Stallone, die de bokshandschoenen heeft ver wisseld voor mes, geweer en blote handen, knokt er behoorlijk op los, zodat de liefhebbers van dit genre beslist aan hun trekken komen. Toch hou ik enige aarzelingen over. Regisseur Ted Kotcheff is een tame lijk bekende Hollywood-filmmaker, die onder meer „Fun with Dick and Jane" en „North Dallas Forty" op zijn naam heeft staan. Hij maakte met „First Blood" een aktiefilm, waarin alle be staande cliché s ten aanzien van dit genre plichtmatig zijn verwerkt achter volgingen, ontploffingen en knokpartij en, waarbij de politie in de meeste ge vallen het onderspit delft. Niettemin heeft „First Blood" ook elementen in zich, die de film boven het gemiddelde doen uittillen. „First Blood" is het verhaal van John Rambo, een Vietnamveteraan, die we gens zijn moed en vindingrijkheid in Vietnam is onderscheiden met de „Congressional Medal of Honor", en een kleine stad opzoekt in het noorden van de Verenigde Staten om een be zoek te brengen aan zijn enige kame raad uit de oorlog, die het óók heeft over leefd Dan hoort hij, dat ook deze vete raan is overleden aan de gevolgen van de chemie, die in Vietnam is gebruikt Rambo raakt daardoor van streek en zwerft korte tijd later doelloos rond in het nabijgelegen stadje, waar hij wordt opgepikt door de plaatselijke sheriff Teasle (Brian Dennehy). wegens land loperij. Teasle houdt niet van dat lang harig tuig en is niet voor rede vatbaar. In het politiebureau wordt John Rambo nogal hardhandig aangepakt en tijdens die „behandeling" komen de verschrik kingen van de Vietnam-oorlog weer bij hem boven Resoluut maakt hij een ein de aan de politie-behandeling. Hij slaat de tamelijk sadistische vertegenwoordi gers van de wet neer, vernielt het halve interieur van het politiebureau en slaat op de vlucht. Sheriff Teasle is er echter de man niet naar om zoiets op zich te laten zitten en zet een grootscheepse achtervolging in, later bijgestaan door mannen van het Federale Leger. Maar dan krijgen de brave Amerikaanse bur gers een koekje van eigen deeg: John Rambo, de overlevende uit de hel van Vietnam, pakt zjn oude. vertrouwde handwerk weer op en begint een gueril- la-oorlog tegen de naar zijn mening nog al onredelijk handelende sheriff en zijn kornuiten In feite is dat essentie van de film: de Amerikanen zijn zich er nauwelijks van bewust wat hun zonen in Vietnam in werkelijkheid hebben gedaan, hebben meegemaakt Zorgvuldig opgeleid tot goed geoliede moordmachines hebben de Vietnam-soldaten zich overeind we ten te houden tegen - over tegenstan ders, die thuis waren in de jungle. En Green Beret - veteraan John Rambo (een voortreffelijke rol van Sylvester Stallone), is zo'n moordmachine, die niet meer te stuiten is. De enige die misschien een eind aan het bloedbad zou kunnen maken, is kolonel Traut- man (Richard Crenna), die Rambo per soonlijk kent en diens commandant is geweest Maar ook hij moet aanvanke lijk lijdzaam toezien hoe Rambo de vloer aanveegt met zijn wel wat al te optimistische tegenstanders Wie wind zaait zal storm oogsten. Ame rika heeft wind gezaaid in de vorm van het opleiden van jonge Amerikanen tot moordmachines in Vietnam. Terugge keerd na die zinloze oorlog werden de ze mannen aan hun lot overgelaten Of, zoals Rambo aan het slot van de film tegen kolonel Trautman zegt „Ze had den nog niet eens een baantje als par keerwachter voor me" In dat kleine Amerikaanse stadje oogstten de thuis gebleven Amerikanen hun eerste storm. Het enige bezwaar tegen „First Blood" is wat mij betreft, dat de Vlet- nam-syndromen In deze film al te Scène uit „First Blood" van regisseur Ted Kotcheff subtiele uitwerking kregen, ook al zullen Amerikaanse bioscoopbezoe kers daar misschien anders over denken. Of niet en zien ze „First Blood" als één van die vele aktle- Amerlkaanse ingrediënten. En wordt John Rambo, ondanks zichzelf, zo'n typische Amerikaanse held. Een werkloze, langharige held weliswaar, maar toch. mannenfilm. Er komt geen vrouw In voor, of het zou een serveerster moe ten zijn, die de hongerige mannen een fikse halfrauwe biefstuk voor zet.En zoiets wreekt zich natuur films, opgebouwd uit die typische „First Blood" is ook een typische lijk ook. (DOOR BERT VOS) Funès in z'n laatste filmrol; die van gendarme van Saint Tropez. een rol die hem mede beroemd maakte. „Le gendarme et les gendarmettes" (De gendarme in paniek) 1983 - Frankmk. Reqie: Jean Girault. Scenario: Jacques Vilfrid; produktie: Gerard Beytout; camera: Jean Boffety. Met: Louis de Funès. Michel Galabru, e.v.a. Genre, komedie; lengte: 95 minu ten; keuring: alle leeftijden. Theater: Grand, Amersfoort, première Neder land. Natuurlijk is het niet direkt de schuld van Louis de Funès geweest dat diens laatste film „Le gendarme et les gendarmettes" nu niet bepaald uitblinkt door originaliteit, noch door de gebruikte humor. Het was met na me de laatste jaren al duidelijk, dat er sprake was van een dalende lijn In de kwaliteit van de Funès-films. Tame lijk saaie, soms zelfs uitgesproken slechte scenario's waren daar debet aan en bovendien had De Funès blijkbaar niet de moed om te weige ren iets beneden zijn niveau te spe len. Dat wreekt zich opnieuw in deze laatste film van de man, die terecht de grootste komiek van Frankrijk werd genoemd. En het is erg jammer, dat „De gendarme in paniek", zoals de Nederlandse titel luidt, niet het waardige afscheid is geworden zoals men eigenlijk (tegen beter weten In) had gehoopt. Bovendien - en dat is misschien ook wel één der oorzaken van het falen - is het thema: de gendarme in Saint Tro pez in de problemen (welke dan ook) zo'n uitgemolken thema, dat iets nieuws en vooral origineels verzinnen zonder meer moeilijk is. De introduktie van vrouwelijke agenten is in deze tijd van het gevestigde feminisme dan ook niet opzienbarend, ook al raken de bra ve borsten van de gendarmerie in Saint Tropez daardoor danig van streek De reakties van de mannen zijn uitge sproken flauw en nog onnatuurlijk ook. gespeend van alle realiteit De humor werkt dan ook niet De gendarme van Saint Tropez krijgt aanvulling en wel met vier charmante agentes, die nog een praktische „oplei ding" moeten hebben. Het spreekt van zelf. dat de mannen zich uitermate uit sloven om die opleiding tot in de puntjes te verzorgen Totdat één van de dames wordt ontvoerd Paniek in de tent. te meer omdat de kolonel van plan is met de minister aan het eind van de week het „experiment" persoonlijk te beoor delen Als tenslotte alle „gendarmet tes" zijn ontvoerd is de ontreddering compleet in het gloednieuwe onderko men van de gendarmerie met hun trotse computer. Cruchot (Louis de Funès). zijn neef Gerber (Michel Galabru) en zijn man nen zijn ten einde raad. maar Cruchot komt op het spoor van de daders (tegen wil en dank overigens) en probeert te redden wat er te redden valt. De ont voerders hebben het voorzien op de computer, die in verbinding staat met veel regeringscomputers, barstensvol geheimen, dat spreekt Als tenslotte na veel escapades het zaakje toch ge klaard is. kunnen de gendarmes en de gendarmettes trots door de straten van Saint Tropez paraderen. De enkele keer, dat ik echt moest gniffelen, was te danken aan de soms onnavolgbare expressie van dat kleine driftige mannetje De Funès Maar dat is ten enen male onvoldoende om een he le film op te baseren Regisseur Jean Girault mist de espnt, die veel Franse komedies kenmerkt Zijn verfilming is ongeïnspireerd, grijs. In een interview zei Louis de Funès vlak voor zijn dood, dat het maken van een komedie één van de aller moeilijkste zaken Is in de filmwe reld. Louis de Funès was een uitge sproken vakman In dit genre. Hij had dan ook een betere film en een betere regisseur als afscheid verdiend. „Le gendarme et les gendarmettes" is misschien een aardige film voor de kinderen, die tijdens de Paasvakan tie niets anders te doen hebben. Niet meer, helaas, voor volwassenen in leder geval minder. V. b filmredaktie) i' In the rain", USA. Regie Ge- 1 en Stanley Donen Produktie Freed, scenario Betty Comden >oh Green. Met Gene Kelly, Reynolds. Donald O'Connor en agen Lengte 103 min. Genre wiekfilm. Theater Grand, sort, dinsdag-movie-cyclus. Don's ongenoegen verlaat Kathy de stad en hij kan haar niet terugvinden Ondertussen is de eerste gesproken film „The Jazz Singer" een enorme hit geworden en de baas van Imperial Stu dios. R. F. Simpson (Millard Mitchell) besluit om van de nieuwe "Lockwood/ Lamont"-film „The Duelling Cavalier" een gesproken film te maken. Tijdens het maken van deze film verschijnt Ka thy. die een bijrol in een andere musical heeft, ook in de studio en Don wint al snel haar liefde. The Duelling Cavalier is een grote flop bij de première, voornamelijk van wege de nasale stem van Lina Cosmos komt op het idee om er een musical van te maken en i.p.v. Una's stem de stem van Kathy te gebruiken Simpson is zo blij met het resultaat dat hij van plan is om van Kathy zelf een ster te maken. Als de film, inmiddels herdoopt tot The Dancing Cavalier, in première gaat is het meteen een enorm succes. In een poging om haar eigen carrière te red den, ten koste van Kathy, dwingt Lina Simpson om Kathy's stem als stand-in voor haar eigen stem te gebruiken. Door haar als een bedriegster aan het publiek bloot te stellen verijdelt Don. met behulp van Cosmo en Simpson, haar plannen Lina wordt belachelijk ge maakt. Kathy wordt een ster en Don krijgt zijn geliefde terug vijftiger jaren vierde de musl- de dansfilm hoogtij In Holly- jkiéén van de vooraanstaande J Wn was in leder geval de dan- ^ur Gene Kelly. Eén van de toe films op dit terrein Is wel 1 In the raln", waarin Gene 3 Debbie Reynolds als partner ■en film, die ook nu nog vol- sprankelende scènes heeft or een hedendaags publiek die kunnen zijn. ttkwood (Gene Kelly) en Cos- (Donald O'Connor), onaf- vrienden en partners in een Mie" zang- en dansnummer bde twintiger jaren naar Holly- aar zij een baantje als musici m de Imperial Studios. Don 3 Heen gewonde stuntman in een krijgt een contract als ac- bj wordt een ster van de „stom die voornamelijk romantische, rollen speelt tegenover de Drnaar domme Lina Lamont •9en) Ofschoon Don, van geen l-ma, een snob is, gelooft zij in 5_ >'eit welke hen afschildert, zo- ..echt" als op het witte doek, romantisch paar en ondanks 'ontuurtjes beschouwt zij zich 'verloofde. 5 bij Kathy Meadows (Debbie i). een getalenteerd zangeres d'os ontmoet, wordt hij meteen Pbaar. Lina gebruikt dan haar Kathy van haar baan als ^^pangeres te ontslaan. Tot EXTRA VOORSTELLINGEN Tijdens de paasvakantie wordt in de Amersfoortse bioscopen extra middag voorstellingen ingelast, terwijl tijdens de beide Paasdagen zowel 's middags als 's avonds extra voorstellingen zullen plaatsvinden. Zie ook de filmagenda van deze week. GEPROLONGEERD De vierde man, van regisseur Paul Verhoeven. In Grand Een uitstekende verfilming van Gerard Reve's novelle, die als boekenweekgeschenk werd ge weigerd en door Verhoeven en scena rioschrijver Gerard Soeteman tot een film werd verwerkt, die Reviaanser is dan Reve zelf. Een mystiek-occulte thriller, van internationale allure, waar mee Verhoeven een nieuwe mijlpaal heeft bereikt in zijn roemruchte carrière als Nederlands meest besproken film maker. (16 jaar) „Als je begrijpt wat Ik bedoel", de eerste Nederlandse Bommelfilm van Rob Houwer en Marten Toonder. Een uitstekende tekenfilm van eigen bo dem. die - zoals in de praktijk blijkt - toch nog teveel gezien wordt als een typische kinderfilm, wat „Als je begrijpt wat ik bedoel" niet alleen is. Met name ook voor de volwassen liefhebbers van de Bommelstrip is deze film de moeite van het bekijken waard. (Grand) - Alle leeftijden Aas der Azen (L'As des As). Jean Paul Belmondo doet het uitstekend in deze aanstekelijke Franse komedie, waann het Duitse nazi-regime - on danks de ernst van de zaak - danig op de hak wordt genomen Ondanks wat voorspelbare elementen, kostelijk amu sement voor jong en oud. Alle leeftijden. The best little whorehouse In Te xas. Komische en pikante venwikkelin gen rond een bijzonder bordeel in de woestijn van Texas met Burt Reynolds als verliefde sheriff, Dolly Parton als bordeelhoudster en Charles Burning als de zedelijkheidsapostel, die via zijn TV-show een eind aan de ont -cht wil maken. Met veel muziek en songs. Grand. 16 jaar Fame. De film, waarnaar de televi sie-serie werd gemaakt „Fame" werd eerder uitgebracht zonder opmerkelijk succes. Sinds de komst van de TV-se- ne op het Nederlandse scherm, is de belangstelling voor de film ook ge groeid. ook al blijven de meningen over deze film verdeeld Te zien in Cinema. Alle leeftijden. An officer and a gentleman. Ri chard Gere en Debra Winger in een prima uitgebalanceerde kazerne-film. waarin Gere graag marine-officier wil worden en daartoe wordt afgeknepen door een niet loslatende sergeant-ma joor. en Debra Winger, die graag offi ciersvrouw wil worden om het armoedi ge. uitzichtsloze bestaan van de haven plaats te kunnen ontvluchten. Euro, twaalf jaar. REPRISES Een aardige reprise is „Slngln' In the raln", de dans-muziek-klassieker uit de gouden vijftiger jaren van Holly wood met Gene Kelly en Debbie Rey nolds. (Zie ook elders in deze filmru briek - Dinsdag-movie-cyclus. Grand. Seawolves. Een oorlogs-avonturen- film van regisseur Andrew V. McLaglen en Gregory Peck, Roger Moore, David Niven, Trevor Howard en Barbara Kel- lerman in de hoofdrollen. De veteranen van de „Calcutta Light Horse" worden opgetrommeld om hun aandeel aan de tweede wereldoorlog te leveren met een nogal gewaagde onderneming (Duo, nachtvoorstelling. za., 16 jaar). Goldflnger. Sean Connery als Ja mes Bond in de reprise van één der betere Bondfilms Te zien in het week- programma van Duo. Voor de liefheb bers van 007 een mooie gelegenheid om deze film nog eens te gaan bekijken Frank en Frey (The Fox and the hound). Amusante tekenfilm van Walt Disney over een jong vosje, die samen optrekken totdat ze volwassen worde- n. ACHTERVELD Woensdag avond vond de derde en laatste gespreksavond plaats georgani seerd door de kruisvereniging. De avond werd geopend door de arts Koch. „Het is gebleken dat de gespreksavonden wel hebben voldaan. Er was elke avond een grote belangstelling. Ik ben hier mede aanwezig als bestuurslid van de W.O.L. De stichting W.O.L. Is benieuwd wat de oude ren uit Achterveld nog voor wen sen hebben. Indien er bijvoor beeld belangstelling is voor een gezellig koffieuurtje onder elkaar e.d. dan horen we dat graag", aldus dr. Koch. Vervolgens gaf Lenny van Duin, hoofdleidster van de be jaardenzorg uit de regio een kor te uitleg over de bejaardenzorg. De bejaardenhulp is er voor de bejaarden en langdurige zieken. Indien men als oudere het werk thuis niet meer zelf aankan, kan bejaardenhulp worden aange vraagd Deze hulp is er wel opge richt dat niet alles uit handen wordt genomen. Men moet wel zoveel mogelijk zelf blijven doen De eigen bijdrage is afhanelijk van de hoeveelheid hulp die ge boden wordt. Indien er belangstelling voor is ligt het in de bedoeling om ge spreksavonden met groepen te organiseren. Deze gespreks groepen staan onder leiding van opgeleide gespreksleiders en -leidsters Tijdens de gesprekken zal een aantal onder werpen aan de orde komen die voor de ouderen van groot be lang zullen en kunnen zijn. Hierna was het de heer Hilhorst. directeur van het bejaardente huis St Joseph die sprak over het gaan naar een bejaardenwo ning of een bejaardentehuis. De stap naar een bejaardentehuis is niet altijd even gemakkelijk. Men gaat weg uit de vertrouwde om geving waar men veelal jaren gewoond heeft Daarom kan het wel belangrijk zijn om indien het mogelijk is eerst naar een bejaardenwo ning te gaan Hierbij gaf de heer Hilhorst uitleg over de bejaar denwoningen die in Achterveld reeds zijn gebouwd en die waar men op dit moment nog aan bezig is. Een dergelijke woning is een heel goede tussenoplossing. Voor toewijzing voor dergelijke woningen komen altijd het eerst de Achterveldse inwoners in aanmerking Bewoners van die woningen kunnen van alle facili teiten van het bejaardenhuis ge bruik maken Zo raakt men be kend met het reilen en zeilen van het huis en zal de stap dan later ook gemakkelijker zijn. Momenteel verblijft 10% van de bejaarden in Nederland in een bejaardentehuis. Men wil dit te rugbrengen naar 7%. Men gaat er momenteel van uit dat de bejaar den zolang mogelijk een zelf standige huishouding blijven runnen Een indicatie-commis sie stelt een onderzoek in of men zo ver is dat men in aanmerking komt voor het bejaardentehuis. Indien men toestemming krijgt kan men in alle tehuizen in Ne derland terecht Na een medi sche keuring komt men dan op de wachtlijst. Het is aan te beve len om vanaf het moment van de aanvraag reeds het een en ander te gaan voorbereiden Een be richt dat men kan komen kan plotseling komen en dan heeft men soms maar enkele dagen tijd om alles te regelen. Wil men goede inlichtingen over de plaatsing in het bejaardente huis dan kan men altijd bij de heer Hilhorst terecht. Een goede voorlichting voordat men tot de stap overgaat is alles waard De avond werd afgesloten door de heer Gerrit Tijmensen. De begin dit jaar aan een hart aanval overleden Franse ko miek, Louis de Funès, kreeg al In 1975 - hij was toen 61 jaar - zijn eerste zware attaque. Allerwege dacht men toen dat het met hem afgelopen zou zijn. Hij deed ook veel te veel. De Funès maakte soms vier films per jaar. Maanden lang lag de komiek in een Parijs' ziekenhuis en daarna kreeg hij van zijn dokto ren de niet mis te verstane op dracht mee naar huls: rust hou den! Hij was wel zo erg ge schrokken, dat hij daar weinig moeite mee had. Op zijn gemak kon hij af en toe nog wel eens een film maken, maar theater werk werd hem zonder meer ver boden. Hij heeft sinds die tijd nog wel twee films In de befaam de „Gendarme "-serie gemaakt én hij kwam eindelijk toe aan de vervulling van een jeugddroom: de verfilming van het in 1660 ge schreven bekende toneelstuk van Molière „De vrek", waarin hij de titelrol van de vrek Harpa- gon voor zijn rekening nam. De Funès was in zijn vrije tijd een verwoed sportvisser en tui nier. Daarom ook vond hij advies van zijn doktoren niet moeilijk op te volgen. Allen, die hem wel eens in één van zijn vele films gezien heb ben en zeker z'n vele fans zullen hem niet snel vergeten. Dat man netje, dat om de haverklap in de meest doldwaze situaties verzeild raakt Dat zich om het minste of genngste vreselijk opwindt. Dat kortom een film lang zorgt voor een continue aanslag op de lachspie ren. Met die kleine priemende oog jes, die altijd alles en iedereen in de gaten willen houden. Dat De Funès onvergetelijk is. zal je pas beseffen als je zijn laatste film hebt gezien Monsieur De Funès. zoals hij door medewerkers én vrienden al tijd eerbiedig werd genoemd was in alle opzichten een perfectionist Dat blijkt ook weer uit zijn nieuwste rolprent, die hij enkele maanden geleden, vlak voor zijn plotselinge dood voltooide. Daann wordt het politiekorps van het kleine Franse vakantieplaatsje, ineens uitge breid met een viertal zeer aantrek kelijke vrouwelijke recruten. Het zal niemand verbazen dat met de komst van deze meisjes het leven van hun mannelijke collega's in de badplaats op drastische wijze ver anderd wordt De Funes heeft ook in deze film weer bewezen, dat hij terecht tot één van de grootste ko mieken van de Franse film wordt gerekend. Een heel ander aspect van het energieke mannetje was het feit dat hij zo'n uitstekende leermees ter was voor zijn jonge collega's Nooit was het hem te veel moeite om iedere keer weer alles uit te leggen en voor te spelen. Dat is ook gebeurt tijdens de opnamen van „De gendarme in paniek" De vier hoog op de ranke benen staande meisjes, die het politie korps komen versterken, werden vaak door De Funès te hulp ge schoten. En de tot dan vrij onerva ren actrices waren hem daar dan ook zeer dankbaar voor. Louis de Funès heeft tijdens zijn theaterleven ongeveer in 60 hoofdrollen geschitterd. Daar naast nam hij ook nog zo'n 80 klei nere rollen voor zijn rekening. Het oegin van zijn carriere werd geken merkt door de Fantomas-films. Trouwe fans van De Funès heb ben er met smart op zitten wach ten. Het moment dat zijn volgende - en helaas allerlaatste - film in de bioscopen zou gaan draaien. Deze week is het zover.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 13