Kleuren van gemeentehuis aanpassen aan Hamershof piiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllll llllllllflllllll Icusder krant GEHEIMGEHOUDEN AMBTELIJKE NOTITIE STAAT: ®l GEMEENTEBESTUUR GAAT NA KRITIEK OVERSTAG B. en W. van Juinen bij De Eemelaar Jongedame liet bejaarde schrikken Milieuvriend verplicht voor hondenbezitters Houdt Groeneveld voor ogen WEL VERLAGING HONDENBELASTING Groeneveld, de zon en ts^uw ogen...^^ Plattegrond Leusden weer verkrijgbaar Auto deukt bumper FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 VRIJDAG 1 APRIL 1983 plaatselijk nieuws oormalig gemeentehuis gaat ioch onder de slopershamer m één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het voormalige gemeentehuis aan Hamersveldseweg 2 zal toch worden gesloopt, staat in een geheimgehouden ambtelijke notitie, aannemer, die het gebouw heeft gekocht, ziet melijk geen enkele kans het voormalige gemeen- Ijk onderkomen te verhuren. Volgens de geheime titie zal Leusden hem toestemming geven het nd te slopen. Er liggen plannen klaar om op de jkomende grond vier huizen in de vrije sector te uwen. Het is de bedoeling vrijdagavond de sdscommissie openbare werken en ruimtelijke üening tijdens een ingelaste vergadering nader te lichten. egln deze maand was er lenaamd nog geen sprake i afbraak van het voormali- gemeentehuis toen de nnen werden gepresen- ■d voor de bouw van vijf woningen bij het gebouw de Hamersveldseweg. gens de Leusdense aan- Onafhankelijk Nieuws- ad voor de gemeente eusden. erschijnt elke dinsdag n donderdag. erantwoordelijk idakteur: «mix Kreyns edaktie: srtien Engelkens aspar van Loo levering kopij en adver- nties: aor het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- ig 12.00 uur, voor het inderdagnummer tot ui- irlijk woensdagmiddag '00 uur edaktie en administra- e: Kantoor Leusder Krant, ozendaallaan 9, Leus- fcn-Centrum Op werkda- in geopend van 09.00 tot 00 uur en van 13.30 tot 00 uur. Telefoon 033- 11495. bonnementsgeld: 59.40 per jaar; 30.20 per half jaar; 15,35 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de ant voor dinsdag- of don- irdagavond 18.00 uur te ibben ontvangen. Is dat et het geval, neem dan intakt op met onze hoofd- jenl bezorging (dinsdag •ten en donderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel. 033- 10691. Bij geen gehoor int u kontakt opnemen it onze inspekteur bezor- ig, overdag 03420- 15141, toestel 44 bestellen foto's: meeste in de Leusder 'ant gepubliceerde foto's mt u nabestellen (met uit- mdering van archief- en itorische foto's), bij voor- ibetaling van ƒ5,- per ex- plaar (formaat 13 x 18 op giro 871441 t.n.v. U b v te Barneveld, mei ndelijke vermelding van 'wenste foto, aantal, immer van krant, pagina tarop de foto werd ge- iatst U kunt ook kontant talen op ons kantoor, Ro- ndaallaan 9. Leusden. intrum. tgeveer drie tot vier we- n na betaling ontvangt u gewenste foto's thuis. i LEUSDER KRANT is n uitgave van de BDU- antenkombinatie te Irneveld. nemer en de gemeente zou er alles aan worden gedaan om het oude gemeentehuis als kantoor te verhuren. In prin cipe zou er plaats zijn voor drie afzonderlijke kantoren, die een centraal gedeelte (ba lie, telefooncentrale) In de hal zouden krijgen. De Barne- veldse Drukkerij en Uitgeverij BV, uitgeefster van de Leus der Krant, was geïnteres seerd in het bijgebouwtje waarin vroeger de afdeling bevolking zat. De BDU had plannen om daar een kantoor in te richten voor de redaktie en administratie van de Leus- der Krant. De uitgeverij bleek echter het enige bedrijf te zijn dat interesse toonde. Een in- Het voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg werd in 1956 officieel geopend- Drie jaar eerder, in oktober 1953, werd de opdracht gegeven voor een ontwerp van een nieuw raadhuis. De toenmalige behuizing aan de Burg. de Beaufortweg was. ook na diverse verbou wingen, te klein om de diensten goed te laten functioneren. Op 17 mei 1955 keurde de raad een krediet van 216.000 gulden goed voor de bouw van een nieuw gemeentelijk onderkomen. Niet veel later, op 29 september, werd reeds de eerste steen gelegd, waarna in de zomer van 1965 het gebouw officieel werd geopend. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De kleuren van het nieuwe gemeente huis moeten worden aan gepast aan die van het win kelcentrum De Hamershof. Het gemeentebestuur is er van overtuigd geraakt, dat de kleuren van Hamershof en gemeentehuis zozeer vloeken, dat aanpassing van één van beide voorzie ningen nodig is. Omdat het gemeentehuis kleiner van omvang is dan de Hamers hof en ook omdat het win kelcentrum min of meer de oudste rechten heeft, zal het gemeentehuis overge schilderd worden. Met de ze operatie is anderhalve ton gemoeid. Aldus blijkt uit een notitie van B. en W. die morgenavond aan de orde komt in een ingelaste vergadering van de raadscom missie OWRO. In de notitie zet het college uiteen, dat men al geruime tijd problemen heeft met de kleurstelling van het ge bouw, zoals die door architect Leo Heijdenrijk is gekozen. „Kleuren", zo schrijven B. en W., „hebben hun betekenis en symbolische waarde. Zeker van een kleur als rood valt niet te ontkennen, dat deze bij de burger associaties zal oproe pen. Het is achteraf de vraag of de door de architect gekozen kleurstelling wel zo geschikt is voor een gebouw, dat toch vooral een huis voor de hele ge meenschap moet zijn." Maar het gaat B en W niet al leen om de kleuren van het gebouw op zich, maar van belang wordt de kleurstelling in verhouding tot de naaste omgeving geacht. „Roepen de kleuren op zichzelf al vraagte kens op, meer nog ligt het detone ren van het gebouw met zijn naaste omgeving aan dit voorstel ten grondslag Met name de kleuren van het naastgelegen hoofdcen trum De Hamershof zijn dusdanig afwijkend van de nieuwe gemeen telijke behuizingdat de combinatie van beide als een vloek de kijker treft," zo schrijven B. en W in hun notitie. Zoals bekend heeft het gebouw van Heijdenrijk van meet af aan bloot gestaan aan kritiek vanuit de bevolking. Uit talrijke schimpende benamingen blijkt de geringe waar dering die velen voor de kleuren van het gebouw hebben. En inder daad stelde menigeen vast. dat het rood van het gemeentehuis wel erg sterk afweek van het groen/oranje van de Hamershof. Toch is het opvallend, dat nu pas wordt gedacht aan verandering van de kleuren van het gemeentehuis, dat sedert eind vorig jaar in gebruik is en amper veertien dagen gele den door mr Pieter van Vollenho ven officieel is geopend. Hans Her mans, voorlichter van de gemeente Leusden: „Zoals uit die notitie blijkt, speelde het college al langer met dit plan Maar het grote pro bleem was, dat het gebouw voor de officiële oplevering nog onder de formele verantwoordelijkheid van de architect viel. Met Heijdenrijk is wel eens gesproken over verande- nng van de kleuren, maar daar viel met hem absoluut niet over te pra ten. Nu het gebouw in gebruik is genomen en officieel is geopend liggen de verhoudingen anders. Bovendien is de ongezouten kri tiek, die de Commissaris van de Koningin bij de opening op het ge bouw leverde - de heer Van Dijke sprak van een „provocerend ge bouw" - door het college tamelijk ernstig opgevat ZELFWERKZAAMHEID De notitie doet het college het voorstel om het gebouw gefaseerd aan te passen aan de kleuren van de Hamershot Het gemeentehuis zal, als het college zijn zin krijgt, oranje en groen over geschilderd worden In totaal zou die operatie zo n 250.000.- gaan kosten Maar het gemeentebestuur hoopt ongeveer een ton te kunnen bepa- ren door zelfwerkzaamheid van het ambtelijk apparaat De rest van het bedrag zou in driejaar gelourneerd kunnen worden, waarmee het overschilderen dan ook in drie fa sen zal plaatsvinden. Nog dit jaar wil men de west- en noordgevel van het gebouw aanpakken. Deze liggen namelijk het dichtst tegen de Hamerhof aan. In 1984 kunnen ver volgens de oost- en zuidgevel aan bod komen. De operatie zou in 1985 moeten worden afgesloten met een opknapbeurt van het inte rieur Uit de notitie blijkt dat B. en W. zich voorstellen een werkgroep Aanpassing Nieuwe Gemeente huis (ANG) in het leven te roepen. In die werkgroep is plaats voor ge meenteraadsleden, ambtenaren en vertegenwoordigers van de Be langenvereniging Hamershof. Ge meentesecretaris Retjer van Gooi zal de groep coördineren AUTEURSRECHT In een eerste reactie toonde ar chitect Leo Heijdenrijk zich uiter mate verbolgen over de gemeente lijke plannen Heijdenrijk spreekt onomwonden van „een belediging van mijn werk en daarmee van mij zelf". Hij is niet van plan om het er bij te laten zitten. Allereerst zal hij via de inspraakmogelijkheden bij de commissievergaderingen pro beren het college van het in zijn ogen onzalige plan af te brengen. Mocht dat niet lukken, dan over weegt Heijdenrijk op grond van het auteursrecht juridische stappen te gen het gemeentebestuur LEUSDEN - Met ingang van morgen zijn de nieuwe, volledige aangepaste plattegronden van de gemeente Leusden weer ver krijgbaar. De nieuwe kaart Is up to date. Alle nieuwe wijken, in clusief Claeverenblad en Wil denburg, zijn er op te vinden. Er was de laatste tijd een grote vraag naar een recente plattegrond van Leusden De laatste oplage da teert van medio vorig jaar. Binnen enkele maanden was die uitver kocht. Daarna verscheen een zo genaamde nood-plattegrond in zwart-wit. Deze blijkt in de praktijk niet te voldoen Omdat de gemeente een storm loop verwacht op de verkoopadres sen van de plattegrond is besloten dat men schriftelijk een aanvraag moet indienen. Dat kan via een briefkaartje aan postbus II in Leus den. Bij de thuisgestuurde platte grond zal een acceptgirokaart, waarop een bedrag van 4,75 is in gevuld, worden bijgesloten. ACHTERVELD - Het college van Burgemeester en Wethou ders van Juinen zal morgen (vrij dag) een bezoek brengen aan Achterveld. De burgemeester en de heer Hekking komen naar Achterveld op uitnodiging van de plaatselijke tennisvereniging „De Eemelaar". De tennisvereni ging wil met deze Illustere gas ten enige luister bijzetten bij de opening van het nieuwe tennis- seizoen. Met name zijn B en W van Juinen gevraagd om het nieuwe oefen- muurtje van de Achterveldse ten nisvereniging in gebruik te komen nemen. Deze winter heeft „De Ee melaar" dat muurtje gebouwd en B en W van Juinen zullen er een eer ste balletje tegen slaan. De bijeenkomst, waarmee „De Eemelaar" zijn tennisseizoen opent, begint morgenavond om 20.30 uur op het Kerstenssport- park. middels plaatsgevonden marktonderzoek heeft uitge wezen dat het vrijwel onmo gelijk zal zijn het voormalige gemeentehuis onder de aan dacht van andere bedrijven te brengen. Dat is de reden dat de gemeente de aannemer toestemming zal verlenen het pand te slopen. Het gemeen tewapen boven de hoofdin gang zal worden gespaard en worden afgestaan aan de ge meente Leusden. SMOELWERK Dn nlannen voor de sloop van het vroegere gemeentehuis staan in schril contrast tot de uitspraken die over het gebouw werden ge daan tijdens de presentatie van de ontwerpen voor de vijftien wonin gen bij het gemeentehuis. Een van de ingeschakelde Amersfoortse ar- chitekten zei toen nog „Het oude gemeentehuis is een pand met ka rakter Het heeft smoelwerk. Zoiets spreekt bedrijven aan, omdat het gebouw dan veel meer representa tief wordt". Of de architekten op de hoogte zijn van de voorgenomen sloop is niet bekend. Ze waren niet voor commentaar bereikbaar. Het nieuws over de afbraak van het uit 1956 daterende gebouw is - tot het uitlekte naar deze krant - zwaar geheimgehouden om de opening van het nieuwe gemeente huis twee weken geleden in alle rust en gemoedelijkheid te vieren. De gemeente wilden niet het risico lopen dat de feestvreugde ver stoord zou worden door Leusdena- ren die tegen de sloop zouden pro testeren. Dat zou een slechte in druk hebben gemaakt bij de officië le gasten, mr Pieter van Vollenho ven. echtgenoot van prinses Mar griet, en de commissaris van de Koningin mr. P. van Dijke Inciden ten zouden, zo redeneerde de ge meente. slechts reclame zijn voor Leusden en ongetwijfeld de lande lijke pers halen Volgens de ambte lijke notitie zou het nieuw over de sloop, voordat het uitlekte, pas in mei, tijdens een vergadering van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening, openbaar worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De heer H. van E. (75) te Leusden heeft bij de poli tie aangifte gedaan van hetgeen hem overkwam tijdens een wan delingetje door het park Prln- cenhof. Hij liep daar jongstle den maandag tijdens zijn dage lijkse wandelingetje, toen er plotseling een jongedame uit het struikgewas verscheen. Voor de verbaasde ogen van de bejaarde manopendezijhaarjas, waaron der zij verder geen enkel kleding stuk droeg. Daarna sloot zij haar jas weer en verdween even plot seling als zij tevoorschijn geko men was. De heer Van E. kwam met de schrik vrij. Van de daderes ont breekt ieder spoor. De politie stelt niettemin een onderzoek in. LEUSDEN - In de Rozendaal- laan ramde gisteren M. K. uit Leusden met zijn auto bij het achteruitrijden een boom. De bumper van de wagen werd be hoorlijk beschadigd. De bestuur der zal zich moeten onderwerpen aan een rljvaardlgheidsproef. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bezitters van honden In Leusden zul len door de gemeente ver plicht worden gesteld een zogeheten Mllieuvrlend aan te schaffen. Met dit apparaat moeten zij de uitwerpselen, die hun viervoeter In het openbaar achterlaat, opra pen en via de geëigende weg (wc, vuilnisemmer, openba re afvalemmer) laten ver dwijnen. Ter compensatie van dit ongerief zal de hon denbelasting volgend jaar met terugwerkende kracht worden verlaagd met twintig gulden. De Mllieuvrlend (ook wel schljtknljper genoemd) zal met ingang van april ver plicht worden gesteld. De controleur hondenbelas ting zal in samenwerking met enkele ambtenaren vanaf mor gen de Milieuvriend afleveren bij de inwoners die de honden belasting hebben voldaan. De genen die in het bezit zijn van een hond, maar daarvoor geen belasting hebben betaald, kun nen volgens de gemeente niet in het bezit komen van een schijtknijper. Op die manier, zo zegt een woordvoerder van gemeente Leusden, kunnen niet-betalers langzaam maar zeker worden opgespoord en aangepakt De Leusdense Mi lieuvriend zal worden uitge voerd in een speciale kleur en worden voorzien van een merkteken. Zo wil men tegen gaan dat niet belastingbetalen de honde(n)bezitters via de handel aan een Milieuvriend kunnen komen. De schijtknijper is reeds in Engeland en Frankrijk met succes beproefd. Met name in de grote steden namen de klachten over overlast van hondepoep geleidelijk af. Bij het apparaatje dat de vorm heeft van hijskraangrijper, zal een bedieningshandleiding worden gevoegd De Milieu- vriend kost 19,45 gulden. De Milieuvriend die in Leusden verplicht wordt gesteld. üw Groeneveld opticien adviseert (J graag over een zonnebril op uw eigen afstands sterkte. Handig als reserve bril, maar bovenal is het veilig in de auto. Onmisbaar in zomer en winter. Van -1-3 tot —6. De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3