Bedrijven zijn motor van ontwikkeling van gemeente" Antwerps Kamer- muziekensemble in Dorpskerk ble Use Road in De Geut We willen contact rijgen met de olitieke partijen" „Aansluiting op de rijksweg 28 heel belangrijk" WOENSDAG 13 APRIL: heren Biesta en Van de Burgt van bedrijvenkrmg Leusden Romero- herdenking FOTO-KOPIE NODIG? i Leusder Krant Groene cursus bij het IVN ONDERDAG 31 MAART 1983 interview |ds 1981 kent Leusden een bedrijvenkring, een jjniging van plaatselijke bedrijven (bouw, lichte jstrie, dienstverlening, handel) die de ingenbehartiging centraal heeft staan. Veel in lubliciteit komt de Leusdense bedrijvenkring het bestaan en de doelstellingen van deze tniging waren daarom rond in de anonimiteit, en voor een gesprek met de heren P. Biesta (63) ioest, eigenaar van een technisch bureau in sden, en T. van de Burgt (35) uit Amersfoort, cteur van de plaatselijke Rabobank. De itgenoemde is voorzitter van de bedrijvenkring, nder is secretaris. jdens het interview met beide heren blijkt dat wegaansluiting op de A28 en de inmiddels in ng geraakte deregulering twee zaken zijn, die nenteel erg leven binnen de Leusdense rijvenkring. „We willen over deze onderwerpen eens van gedachten wisselen met de ltselijke politieke partijen". r Caspar van Loo JSDEN - Het vraaggesprek lepland met de heer Biesta Hij heeft echter secretaris e Burgt bij het interview uit- llgd. Voor het gemak wor- jdaarom belden aan het gelaten. Tijdens het ver- an het gesprek blijkt, dat de taris van de Leusdense be nkring gedrevener over- dan zijn voorzitter. Ik stel nookzo voor dat Biesta als Jedaard, ervaren man de Ittershamer hanteert en dat e Burgt ambitieus en aktlef drljvenkring aanspoort, is eerst zaak de bedrijven- .eusden nader voor te stel- 1981 ontstond deze vereni- in Leusden er niet meer in aanmer king komen. Resultaten Over de doelstelling zegt Van de Burgt „De belangenbehartiging staat centraal. Door de directheid waarmee we kunnen handelen wordt er een hoger rendement van resultaten behaald. Zo heeft de be drijvenkring al meteen met de ge meente afspraken kunnen maken over de huisvesting van nieuwe werknemers, die in de buurt van het Zijn er door de bedrijvenkring in zijn korte bestaan al resultaten ge boekt? Van de Burgt somt op: „De weg- bewijzering naar bedrijven en in stellingen in Leusden is nu eindelijk goed geregeld. Verder is er een in ventarisatie gemaakt van de moge lijkheden ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, dat geresul teerd heeft in een zogeheten stage plaatsenplan. Daarnaast is door toedoen van de bedrijvenkring de gasvoorziening in het werkgele- genheidsgebied aan de Ambachts navolging van Soest, dat twee jaar geleden met een stageplaatsen plan begon, zijn wij er ook mee ge komen Een en ander met de SBBO (Streekschool voor Beroeps Begeleidend Onderwijs, CvL), die de stagiaires uitzendt Bij de zich aangemelde bedrijven in Leusden kunnen in totaal twintig stagiaires aan de slag. Op dit moment zijn er slechts tien aan het werk. Inder daad, de start is niet zo flitsend ge weest. Maar het wordt langzaam maar zeker beter. De stagiaires van de streek- ging op initiatief van de Kamer van Koophandel. Leusden moest in na volging van vele andere Neder landse gemeenten ook maar een dergelijke kring krijgen, vond de Kamer van Koophandel Onder lei ding van de heer Witte van de KvK werden de bedrijven die in aanmer king kwamen voor een lidmaat schap van de bedrijvenkring aan geschreven. Het criterium dat ge hanteerd werd was. dat de onder neming of instelling minstens tien werknemers in dienst moest heb ben Het resultaat is nu, dat zo'n veertig bedrijven aangesloten zijn bij de kring. Dit aantal zal voorlopig niet drastisch groeien, omdat van de in totaal vierhonderd bedrijven De heren Biesta (links) en Van de Burgt: ,,Ook in Leusden moet er gedereguleerd worden bedrijf moeten wonen". Biesta voegt eraan toe: „De be langenbehartiging van het bedrijfs leven richt zich in de meeste geval len naar de plaatselijke overheid toe. Ik vind dat de kring goed func tioneert. Direct contact met alle aangeslotenen is er via de vier le denvergaderingen per jaar". Heeft de bedrijvenkring een gro tere bekendheid naar buiten toe nodig? Biesta: „Ik denk van niet of schoon we geen bezwaar hebben tegen publiciteit". Van de Burgt vult aan: „Als we naar buiten willen tre den zullen we dat zeker doen". weg eindelijk in orde gemaakt.. Dit zijn al enkele tastbare resultaten". Ervaring Kunt u iets meer vertellen over het Leusdense stageplaatsenplan voor werkloze jongeren die een la gere beroepsopleiding hebben ge volgd? De start is geloof ik niet flit send geweest? Secretaris Van de Burgt neemt het woord: „Ik zal bij het begin be ginnen Het Rijk stimuleert al een tijdje het bedrijfsleven om werkloze jongeren praktijkervaring te laten opdoen in de vorm van stages. In krijgen? Wethouder Wagenaar doet alle mogelijke moeite - hij heeft bijvoorbeeld Economische Zaken ingeschakeld -om het werk- gelegenheidsterrem De Princenhof definitief op te vullen Beide heren kijken elkaar aan. De vraag schijnt niet goed begre pen te worden. Na een korte uit leg mijnerzijds zegt Biesta: „Bin nen de bedrijvenkring leeft geen behoefte om te oordelen over de komst van nieuwe bedrijven, le dereen is welkom, mits bonafide. Vestiging van nieuwe bedrijven raakt ons niet zo. Dat is meer een zaak van de gemeente". Van de Burgt gaat verder: „Wat De Princenhof betreft: het is een probleem van Wagenaar om dit gebiedje vol te krijgen. Bij de middenstand zal de komst van een nieuwe onderneming ster- keerde spoor zitten, omdat de be drijvenkring naar haar zeggen wei nig bemoeienis heeft met de vesti ging van bedrijven A28 Daarom de volgende vraag, sinds een half jaar functioneert de werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werk gelegenheid. De bedrijvenkring is daar met drie mensen in vertegen woordigd Voldoet die werkgroep? Van de Burgt, die lid is van de werkgroep ECW. antwoordt „De werkgroep bestaat te kort om nu iets te zeggen over het functione ren. Als Bedrijvenkring kunnen we in ieder geval bepaalde zaken, zo als de eerder genoemde wegbewij- zering, bespreken Toch blijven er een aantal zaken school mogen niet langer dan drie maanden bij een bedrijf in dienst zijn, omdat ze anders wellicht inge zet worden als een volwaardige, goedkope arbeidskracht En dat is niet de bedoeling De filosofie ach ter het plan is om deze jonge men sen bedrijfservaring te laten op doen, opdat ze door hun werkloos heid niet uit de boot vallen Daar bedoeld ik mee, dat voorkomen wordt dat ze op hun 23ste jaar nog nooit een bedrijf van binnen heb ben gezien" Wat zou er volgens de bedrijven kring gedaan moeten worden om nieuwe bedrijven naar Leusden te ker leven, omdat ze met branche verdeling te doen heeft". Maar de bedrijvenkring heeft toch wel een standpunt over de vestiging van nieuwe bedhjven in Leusden? Biesta: „Nee, eigenlijk. Het is niet een zaak van de bedrijvenkring om zich daar druk om te maken". Dus u behartigt zuiver en alleen de belangen van de aangesloten bedrijven? Van de Burgt reageert verras send tel: „We zitten niet alleen in bestuur om het behartigen zelf". Concluderend komen we tot de slotsom dat mijn vragen op het ver over die we rechtstreeks met het college van B&W willen bepraten Zoals? „De Invulling van bedrijfster reinen. maar ook de aansluiting op rijksweg 28. Want die Is echt nodig voor het bedrijfsleven in Leusden. Leveranciers, project ontwikkelaars en noem maar op klagen steen en been over de slechte bereikbaarheid van Leusden als ze eenmaal van de snelweg afkomen". Voor de minder goed geinfor- meerden: Leusden stelt al jaren pogingen in het werk om een goede rechtstreekse verbinding te krijgen van en naar de rijks weg 28. De aansluiting zou ter hoogte van de Bankgirocentrale moeten komen. Probleem Is dat het Rijk. dat het leeuwendeel van de weg moet betalen, niet over de brug wil komen. Van de Burgt: „Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat door het Rijk aan Soesterberg een aansluiting op het verlengde van de A28 is aangeboden, ter wijl die gemeente daar helemaal niet om zit te springen". Dat kan voor Leusden dan een nieuw aanknopingspunt zijn om de onderhandelingen mei het Rijk op nieuw te openen? Van de Burgt knikkend: „Inder daad. en dat zal ook wel gebeuren. Want het is heel belangrijk dat Leusden goed bereikbaar is. Zo heeft zich eens een postorderbe drijf, nee niet Ter Meuten, hier ge meld dat zich wilde vestigen in Leusden. Dit is niet doorgegaan, omdat het voor de vele transport- auto's te omslachtig was in en uit Leusden te komen." Deregulering Het gesprek gaat vervolgens verder over het contact dat de be drijvenkring wil met de politieke parti/en in Leusden. Is er nog een bepaalde voorkeur7 Biesta „Nee hoor, we willen ge woon eens met partijen praten over zaken met betrekking tot het be drijfsleven We vinden dat in de programma's door de politici weinig aandacht is besteed aan het be drijfsleven Van de Burgt gaat ver der „De politieke partijen hebben de laatste jaren meer belangstel ling gehad voor welzijn en welvaart Maar ze moeten zich realiseren dat bedrijven nu de motor van de ont wikkeling van de gemeente zijn De bedrijvenkring heeft trouwens nog geprobeerd om vorig jaar voor de gemeenteraadsverkiezingen ge sprekken aan te knopen met de plaatselijke partijen Dit is niet ge lukt, omdat de verkiezingspro gramma's zo laat van de persen kwamen en er geen tijd meer was discussies voor te bereiden" Is het een kwestie van onwil dat de politieke partijen het bedrijfsle ven genegeerd hebben Van de Burgt „Nee, dat niet. Ik denk dat de bedrijvenkring te wei nig wat dat betreft op de trom heeft geslagen Over welke zaken zou de bedrij venkring van gedachten willen wis selen melde heren en dames politi ci in Leusden? Van de Burgt weer „De aanslui ting op de A28 en lastenverlichting voor bedrijven bijvoorbeeld. Niet al leen een financiéle lastenverlich ting, maar ook een administratieve. Er zijn namelijk zoveel regeltjes waar een bedrijf zich aan moet hou den. dat is onvoorstelbaar Ja, de reguleren dus Met een voorbeeld geeft secretaris Van de Burgt aan dat niet alleen regeltjes, maar ook ambtenaren bedrijven tot wanhoop kunnen drijven. „Een Leusdens bedrijf, ik wil de naam niet noemen, is lan ge tijd met een ambtenaar in de slag geweest over een procedure voor bedrijfsuit- breiding. Het schoot maar niet op. Tot het moment dat de ambtenaar uit de gemeen te vertrok en zijn vervanger heel snel met het bewuste be drijf rond was". Over het con tact met de gemeente heeft de bedrijvenkring niet te kla gen. Er Is zelfs een ambtelijke bedrijfscontactfunctionaris aangesteld. Nu nog een bete re communicatie met de poli tieke partijen en de bedrijven kring Leusden kan verder vooruit. INGEZONDEN Van vrijdag- tot zaterdagavond 25 en 26 maart j.l. vond in Leus den een 24 uurs herdenking plaats in het kader van de Natio nale Romero Herdenking van 24 maart tot 1 april. Deze herdenking in Leusden was georganiseerd door de stuur groep van het Oekumenisch Avondgebed en werd gehouden in de Marcuskerk. Om de drie uur werd een korte meditatie en ge bedsdienst gehouden telkens voorbereid door twee deelne mers, waarin werd nagedacht over gedeelten uit de laatste preek van bisschop Romero, om lijst door liederen en voorbeden. Tweemaal werd een videoband vertoond resp. over El Salvador en Nicaragua, waarna de aanwe zigen met elkaar diskussieerden over de problemen in die landen, waarbij onze Leusdenaar Joke Schravesande met haar helder en deskundig kommentaar on misbare hulp verleende. In de tussenliggende uren werd door de aanwezigen in de kerkzaal stil gemediteerd of in een van de zalen samen van gedachten ge wisseld over de problemen in de landen van Midden Amerika en hun betrokkenheid daarbij. Ve len brachten de 24 uur vastend door, alleen gebruik makend zo nu en dan van wat warme thee en droog brood. Op de piekuren vrijdagavond en zaterdagmiddag en avond wa ren er een 40 tot 60 deelnemers, Behalve de trouwe bezoekers van het oekumenisch avond ge bed namen ook enkele andere Leusdenaren deel. Toch hadden de organisatoren meer belang stelling van de Leusdense bevol king verwacht, gezien de vele uitnodigingen die waren ge stuurd naar diverse verenigingen en groeperingen en de oproepen via de kerken en kerkbladen. Jammer in dit verband vond men het dat de Leusder Krant die wel een korte aankondiging in een van de edities had geplaatst, niet een wat langer artikel dat was aangeboden, had opgenomen. Vanuit diverse kerken en met name van de katholieke bevol king was meer belangstelling verwacht, juist omdat het toch deels ging over hun eigen katho lieke bisschop en over hun eigen kerk in die landen. Bijzonder werd de aanwezigheid gemist van de plaatselijke pastores, zo wel van katholieke als van refor matorische zijde, die allen per soonlijk waren uitgenodigd; met uitzondering van één van hen, liet niemand zich zien of ook maar Iets van zich horenJe zou toch verwachten dat juist zij die zo graag hun gemeenteleden en parochianen willen aktiveren een dergelijke initiatief zouden waarderen door zelf aktief deel te nemen. Des te meer werd de zeer aktieve deelname van een predi kant die ook altijd meedoet in het oekumenisch avondgebed ge waardeerd. Hoe dan ook, zij die wel deel namen hebben deze herdenking als zeer waardevol en indringend ervaren. Na de laatste gebeds dienst zaterdagavond die beslo ten werd met een tafelgebed waarbij brood en wijn werden rondgedeeld, ging ieder wel ver moeid en hongerig maar toch uiterst dankbaar en voldaan naar huis, een ervaring rijker die nie mand had willen missen. J. Sleumer (Melaffer 16, Leusden) Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - De serie Vallei- concerten van dit seizoen zal op woensdag 13 april worden afge sloten met een concert door het Antwerps Kamermuziekensem- ble. De muziekuitvoering vindt plaats In de Dorpskerk in Leus den zuid en begint om 20.15 uur. Het ensemble, dat uit vijftien mu sici bestaat, werd in 1975 opgericht door zijn huidige dirigent, Louis Gil les. De instrumentalisten, strijkers en blazers, zijn allen solisten bij vooraanstaande orkesten in Bel gië. De samenstelling van het ge zelschap maakt uitvoering van composities voor niet alledaagse bezettingen mogelijk. Ook moder ne, veelal Belgische componenten hebben werken aan het ensemble opgedragen. Op 13 april zal te be luisteren zijn. Serenade Op. 44, d.kl.t. van Antonin Dvorak, Baletti a 9 van J. Novak en Thema con Va- riazone Op. 9 van L van Hove Het concert is toegankelijk voor abonnementhouders. Los se kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. Toegangsprijs: 10 gul den. CJP-ers en 65plussers be talen f 7,50. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. voor het eerst 's middags van 14.30 tot 17.00 uur open Deze scholierensoos, die elke vrijdag middag open is. mag uiteraard ook door niet-scholieren bezocht wor den. De Geut is op vrijdag- en zater dagavond geopend van 20.00 tot 01.00 uur; vrijdag van 14.30 tot 17.00 uur; woensdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag vanaf 14.00 uur. TOP 30 LEUSDEN/AMERSFOORT - Ook dit jaar organiseert het Insti tuut voor Natuurbescherming (IVN), afdeling Amersfoort en omstreken, een Groene Cursus. Op zeven achtereenvolgende maandagavonden, te beginnen op 11 april om 19.30 uur zullen verschillende onderwerpen wor den behandeld waarmee men zijn kennis van natuur en milieu kan opfrissen. Iedere avond wordt een afge rond geheel, bijvoorbeeld over eko- logie, planten, bomen ol vogels. Daarnaast zal een tweetal excur sies worden georganiseerd naar in teressante natuurgebieden. Het cursusgeld bedraag 40 gulden. De bijeenkomsten worden gehouden in de Rijksscholengemeenschap. Thorbeckeplein in Amersfoort, (in gang achterzijde). Nadere inlichtin gen zijn te verkrijgen bij cursuslei der B. Harskamp. De Schaapher der 27, Leusden Telefoon 943050 (na 19.00 uur). De Geut heeft nog meer nieuwe aktiviteiten Allereerst De Geut-top 30. Voortaan zullen elk weekend kaartjes uitgedeeld worden waarop ieder zijn/haar top 5 kan invullen. uit deze kaartjes wordt door de DJ's j een top 30 samengesteld Elk num mer 1 op het kaartje krijgt 5 punten, elke nummer 2 4 punten, enzo voort. Het volgende weekend wordt deze Geut-top 30, voor zover de platen aanwezig zijn. gedraaid. In ieder geval valt de hele top-10 te beluisteren. De rock roll-cursus inmiddels op woensdag gestart. Dit houdt in dat de Geut van 20.00 tot 21.30 uur rock roll gebied is en daarna tot 24.00 uur open. Een andere nieuwe aktiviteit van De Geut is sporten. Afgelopen zon dag deed een Geut-team mee aan een baskebal toernooi in Odijk tus sen diverse jongerencentra. De Geutspelers hadden niet veel suc ces. Ze werden tweede in een pou le en waren dus al vroeg uitgescha keld. Misschien hebben ze meer geluk op het komende volleybal toernooi De entreeprijs voor de disco avond op vrijdag is verhoogd. De toegang kost nu 1,50. Dit houdt in dat - zaterdag - mits er geen bij zondere evenementen zijn - de en tree gratis is. Use Road Show. Van links naar rechts: Tibor. Marcel. Hans en René - Zaterdag 2 april de „Double Use Road In de Geut. Deze groep is tuzlkaal projekt van de fan Amersfoortse Musici bestaat uit René, bas; gitaar; Tlbor, slagwerk en zang. René en Hans spe- mersfoortse new wave Dzerzjlnskl Dance" en Tl- 1 Marcel komen uit „Fast een band die enkele In het voorprogramma heeft gespeeld van wild Roman ce, de ex-begelelding van Her man Brood. Double Use Road Show speelt felle moderne rock roll, aangevuld met gitaarsolo's en strakke bas-partijen. De groep brengt voornamelijk eigen nummers ten gehore. Het optre den beglntom 21.00 uur-De Geut Is vanaf 20.00 uur open - en de entreeprijs bedraagt 3,50. Het sirene-bier vindt plaats op vrijdag 1 april. Dan is De Geut ook

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5