„Meer voor- dan tegenstanders ongerenaccommodatie in Zuid" Stil protest in Hamershof Tennismuur door B W van Juinen in gebruik gesteld Zinsnede over vredesonderwijs niet geschrapt „Ambtenaren moeten harder werken als ze gemeentelijke hypotheek krijgen" 23 geslaagden B-cursus EHBO nf; Ie—5der knait IUID biedt burgemeester 427 handtekeningen aan UW jaar- vergadering Receptie Rooie Vrouwen K <v_ /vul* i runt Boekenbestand bieb vergroten RAADSLID TON ZWART (CDA) TIJDENS RAADSVERGADERING: KI/I/IEK yk VERKLARING VVD, CDA, GPV/SGP: Kwiek voor bliksemsnelle en haarscherpe kopieën ^>Tr Speenkruid WOENSDAG 6 APRIL 1983 plaatselijk nieuws 3 ran een onzer verslaggevers) LEUSDEN De jongeren- roep JUID uit Leusden-Zuid eelt dinsdagmorgen aan urgemeesler mr. J.W.M. Ra- emaker een verklaring aan- eboden, die was onderte- end door 427 inwoners van eusden-Zuid. In die verkla- rg wordt aangedrongen op e snelle realisering van een jugd- en jongerencentrum in eusden-Zuid. Volgens JUID [ijkt uit het grote aantal on- ertekenaars van de verkla ag, dat er in Zuid meervoor- en tegenstanders van een commodatie voor jeugd en geren zijn. iNamens JUID sprak Hanny n Staveren bij de overhandi- ng van de handtekeningen en- ile woorden tot de burgemees- Zij wees er op, dat JUID voor leugd en jongeren uit Leus- ï-Zuid al drie jaar lang aktivi- Iten organiseert. Alle aktivitei- zoals feestelijkheden ter ge- jenheid van Koninginnedag fbben tot nog toe op ander- ins terrein moeten plaatsvin- „Op een grasveld in de re en in de garage van meneer litenhuis. We hebben onze ak- iteiten dus altijd onder niet te te omstandigheden moeten I Onafhankelijk Nieuws- jlad voor de gemeente eusden. Herschijnt elke dinsdag i donderdag. erantwoordelijk ■dakteur: arnix Kreyns edaktie: ertien Engelkens aspar van Loo levering kopij en adver- nties: 3or het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- Iig 12.00 uur, voor het mderdagnummer tot ui- rlijk woensdagmiddag 00 uur edaktie en administra- Kantoor Leusder Krant, izendaallaan 9, Leus- Centrum Op werkda- geopend van 09 00 tot 00 uur en van 13.30 tot .00 uur Telefoon: 033- 1495. jonnementsgeld >9,40 30, achten bezorging: i abonnee dient u de int voor dinsdag- of don- rdagavond 18.00 uur te bben ontvangen. Is dat it het geval, neem dan ntakt op met onze hoofd- ent bezorging (dinsdag donderdag tussen 18.30 19 30 uur) tel 033- 0691 Bij geen gehoor it u kontakt opnemen onze inspekteur bezor- lg. overdag 03420- 141toestel 44 .20 15,35 per jaar; per half jaar; per kwartaal bestellen foto's: meeste in de Leusder int gepubliceerde foto's it u nabestellen (met uit- idenng van archief- en torische foto's), bij voor- letaling van 5.- per ex- plaar (formaat 13 x 18 op giro. 871441 t.n.v U b.v. te Barneveld, met delijke vermelding van venste foto, aantal, nmer van krant, pagina srop de foto werd ge- atst U kunt ook kontant alen op ons kantoor, Ro- daallaan 9, Leusden itrum. leveer drie tot vier we- na betaling ontvangt u jewenste foto s thuis. LEUSDER KRANT is uitgave van de BDU- ftenkombinatie te neveld. organiseren, omdat we geen ei gen ruimte hebben En daar is echt een grote behoefte aan", aldus Hanny van Staveren Zij wees er verder op. dat de gemeentelijke plannen om in de voormalige school De Woelige Hoek ruimte te maken voor jeugd- en jongerenwerk geblok keerd worden door de weinig meewerkende houding van de omwonenden Daar moet. aldus de woordvoerster van JUID, wor den uitgekeken naar alternatieve mogelijkheden. Zij wees daarbij op een leegstaand winkelpand in het winkelcentrum De Bieshaar en het gebouw aan de Ooi- evaarshorsterweg. Ook noemde Hanny van Staveren de mogelijk heid ergens in Zuid een noodge- bouwtje neer te zetten ..Zoals u uit dit grote aantal handtekenin gen kunt zien. zijn er in Leusden- Zuid meer vóór-dan tegenstan ders van een jongerenaccommo- datie Wij vertrouwen er op dat het gemeentebestuur nu op kor te termijn met een goede oplos sing weet te komen", aldus de woordvoerster van JUID Burgemeester Rademaker liet weten de handtekeningen en de verklaring door te zullen spelen naar het college van burgemees ter en wethouders. Hij wees er op. dat het gemeentebestuur er van blijk heeft gegeven de jonge ren in Leusden-Zuid van dienst te willen zijn Het meest concrete plan van de gemeente, namelijk dat ten aanzien van De Woelige Hoek. stuit nu echter op proble men bij de omwonenden De bur gemeester zegde toe de door JUID genoemde alternatieven serieus te zullen bekijken Wel moest Rademaker gelijk duide lijk maken, dat het gebouw aan de Ooievaarshorsterweg niet langer tot de reële mogelijkhe den gerekend kan worden Direkteur gemeentesekretarie L. Boogaard voegde daar aan toe. dat ook het in gebruik nemen van de leegstaande winkel in de Bieshaar niet zonder meer mo gelijk is. Daartoe zou een wijzi ging van het bestemmingsplan nodig zijn en dan moet de vereis te procedure worden gevolgd. Boogaard wees er tenslotte op. dat het gemeentebestuur on danks de bezwaren van de om wonenden nog steeds vast houdt aan De Woelige Hoek als toe komstige lokatie voor het jeugd- en jongerenwerk. ..Het wordt als Jongeren uit Zuid bieden burgemeester Rademaker de handtekeningen aan zodanig opgenomen in de wijzi ging van het bestemmingsplan Wie het daar niet mee eens is. kan zijn bezwaren kenbaar ma ken en desnoods tot de hoogste instantie uitvechten. Dan zal daar wel worden uitgemaakt, welke belangen het zwaarst we gen." Burgemeester Rademaker be sloot de bijeenkomst met de me dedeling. dat het college de handtekeningenaktie van JUID niettemin als een extra aanspo ring zal opvatten LEUSDEN De CDA-raads- fractie heeft voorgesteld de Leusdense bibliotheek te belo nen voor de uitstekende begro tingen die door het bestuur wor den ingediend. Volgens Evelien Blom zou als blijk van waarde ring de bieb door de gemeente In staat worden gesteld het tanende boekenbestand aan te vullen. Tijdens de komende begro tingsbehandeling in de gemeen teraad zal de CDA-fractie nader op haar suggestie terugkomen. LEUSDEN Donderdg 14 april houdt de stichting Unie van Vrijwilligers zijn jaarvergadering in Llsidunahof aan de Bavoortse- weg. De aanvang is om 9.30 uur. Naast het summiere huishoude lijk gedeelte vermeldt het pro gramma het spelletje „Babbelo- nië" en een muzikale act door een aantal UVV-medewerken- den. Met een drankje en een koud buffet wordt de bijeen komst besloten. LEUSDEN - Leden en sympathisanten van het Vredesplatform Leusden hebben zaterdag in De Hamershot bijna de gehele dag stil geprotesteerd tegen de kernbewapening. Zij droegen sandwichtborden waarop teksten waren afgedrukt die vorig jaar ti/dens de landelijkse anti-kerwapenaktie als Leusder Heitje in deze krant verschenen. Het Leusdense Vredesplat lorm had voor een stil protest gekozen, omdat de bewapeningswedloop de leden ,,stil en sprakeloos" maakt. Tijdens de aktie in De Hamershol werden aan voorbijgangers stencils met een verklaring uitgereikt. ACHTERVELD Vorige week vrijdag is er bij de tennisvereni ging De Eemelaar een attractie bijgekomen. Een lang gekoester de wens van een aantal leden is hiermede in vervulling gegaan. De Eemelaar is een tennismuur rijker. Achter het clubgebouw is de hele winter hard gewerkt om deze muur, die grotendeels door zelfwerkzaamheid is ontstaan, op tijd klaar te krijgen. Onder de bezielende leiding van het be stuurslid Jan Jehee is er hard gewerkt waarbij vooral de inzet van een aantal jeugdleden zeker (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De raadsfractie van het CDA, de VVD en de GPV/SGP zien geen aanleiding de zinsnede over het vredesonderwijs uit het beleidsprogramma van het colle ge van B&W te schrappen. Dit hebben de drie fracties meegedeeld in een gezamenlijke verkaring. De PvdA had gevraagd de bewuste passage over het vredesonderwijs in Leusden door te halen, nadat de schoolraad een voorlichtingsavond had gegeven over het doel en nut van vredesonderwijs op lagere scholen. In de verklaring zeggen CDA, VVD en GPV/SGP: „De voorlichtingsavond heeft ons geen aanleiding gegeven de zin uit het beleids programma te schrappen, daar de onderwerpen die op deze avond ter sprake kwamen veelal reeds in lessen wereldoriëntatie, groepsgesprekken, aardrijkskunde en geschiedenis worden verwerkt of kunnen worden ver werkt. Een specifiek vak vredesonderwijs is ons inziens dan ook niet nodig, daar vraagstukken betreffende oor log en vrede met al zijn politieke tegenstellingen invals hoeken daaromheen tot de verantwoordelijkheid van de ouders behoort". Dit laatste staat ook verwoord in het beleidsprogramma. De PvdA en D'66 hebben zich gedis tantieerd van dit standpunt. niet onvermeld mag blijven. Het zou de Eemelaar niet zijn als er niet iets bijzonders van gemaakt was. Ook de datum 1 april was heel goed gekozen. Volgens de bekendmaking zou den B en W van Juinen op uitno diging hiervoor de muur officieel in gebruik stellen. Om ongeveer 20.45 uur arriveerden ze dan ook op het park met wethouder Hek- king voorop. Het tweetal kwam over de nog omgeploegde banen naar het clubhuis Na een wel komstwoord van de voorzitter Ton van Bergen wilde de burge meester ook nog iets zeggen. De ongeveer 70 aanwezige leden dachten in eerste instantie met de echte Koot en de Bie te maken te hebben, zo treffend was de gelijkenis De burgemeester zei dat het Hekkingsbouwbedrijf een grote wens van de leden in vervulling had doen gaan Dit vooral voor de jeugd. Na de toe spraak van de burgemeester overhandigde hij aan de voorzit ter de eerste hondenhoop hap- per, een ding dat ze in Juinen reeds lang in gebruik hebben Daarna toog men naar de muur die in gebruik werd genomen op de manier waarop men een schip doopt men liet er een fles mou- serende wijn tegen stukslaan. Wethouder Hekking verwijderde daarna de Eemelaarvlag die voor de muur was gehangen. Tot zijn grote verbazing kwam er een bord te voorschijn waarop stond ,,De Jehee kooi" Hierdoor ont stond veel hilariteit onder de aanwezigen. Het bleek n I dat Hekking werd gespeeld door Jan Jehee en de rol van burgemees ter werd vervuld door de toer- nooileider Jan van de Essen- burg Buiten de voortreffelijke gelijkenis met Koot en de Bie werd het spel door hen geweldig goed gespeeld Hierna ging men naar het club gebouw waar een gezellig begin werd gemaakt met het nieuwe Eemelaar seizoen Hoewel de ba nen nog niet klaar waren toch een hele leuke start Als alles naar wens gaat zal de jeugd vrijdag zijn eerste balletje (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN „Het ver strekken van hypotheken door de gemeente aan ambte naren kan een uitstekend middel zijn om hen harder te laten werken. Ze krijgen in feite wat en dan moeten de ambtenaren er ook maar iets voor terugdoen. Dat is echt nodig". In woorden van deze strekking liet CDA-raadslid Ton Zwart zich uit tijdens de raadsvergadering vorige week. De hilariteit die zijn op merking veroorzaakte vond hij niet terecht, omdat hij meende wat hij zei. Ton Zwart (zelf ambtenaar bij het Rijk) deed zijn uitspraak bij de behandeling van het voorstel tot het instellen van een ..finan- cierings- en grantieregeling ei gen woningbezit ambtenaren" Deze regeling komt er op neer dat ambtenaren onder gunstige voorwaarden een hypotheek van de gemeente kunnen krijgen Het geld hiervoor leent de gemeente bij de bank van Nederlandse Ge meenten. De gemeenteraad ging in meerderheid na veel vijven en zessen akkoord met de regeling Na uitvoerige behandeling van het voorstel in de raadscommis sies Algemene Bestuurszaken en Financiën vonden de fracties het toch nodig in de raadsvergade ring uitgebreid'op het voorstel terug te komen De technische LEUSDEN Maandagavond 7 maart was voor de jeugdige EHBO-ers, die twee jaar geleden reeds hun A-diploma behaalden, een spannende avond. Na het volgen van zestien lesavonden, welke werden verzorgd door de dames S. v.d. Pijpekamp en S. van Vliet, volgde voor de kinde ren het B-examen. Instrukteur P. Nierkes nam het examen af. De diploma-uitreiking vond maan dagavond 28 maart plaats in aan wezigheid van diverse ouders. Op deze avond werd er tevens een diapresentatie verzorgd door het Rode Kruis met als the ma ..Gezond Leven" Na afloop werden de diploma's uitgereikt en waren er kleine attenties voor de EHBO-instrukteur en de me- LEUSDEN De afdeling Leusden van de Rooie Vrouwen viert volgende week woensdag (13 april) het eerste lustrum. De festiviteiten rond het lustrum, dat officieel al in februari van dit jaar plaatsvond, worden gehouden in de schuur van de Hakhorst, Waarden 25 a. Tussen 16 en 18 uur is er een receptie. Na zes uur staan er onder meer muziek, een optre den van het Leusdens Vrouwen- kabaret, de vertoning van teken films, een fototentoonstelling en een optreden van het PvdA-koor op het programma. ledereen is welkom. kunnen slaan tijdens hun ope- ningstoernooi Zondag zullen dan de senioren hun openings- toernooi houden Door de jeugdcommissie zijn de jongeren die graag kennis willen maken met tennis uitgeno digd om a s donderdagmiddag naar het sportpark te komen. Dit kan vanaf 15.00 uur Voor rackets wordt gezorgd. Sportschoenen zelf meebrengen. De sport schoenen moeten wel zijn voor zien van een gladde zool. Dus geen noppen of een grof profiel dewerker van het Rode Kruis Namens de kandidaten kregen de dames Van de Pijpekamp en Van Vliet een bloemetje overhan digd als dank voor de leuke EHBO-lessen Ook de heer P Brandsen, hoofd van de Kinder land, kreeg een attentie aange boden voor het beschikbaarstel len van een van de lokalen On derstaand de kandidaten die slaagden voor het B-certificaat Annemiek Bloemendal. Majelle Bogaard. Christiaan Wessels, Peter Vaarkamp. Jeanette Mater. Gerda de Lange, José Wanner. Marja van Zwol. Ria de Jager, Renate Voormolen. Francis Hoogendoorn. Michèle Veth. Jo ke van Loenen. Kees Jan van Heusden. Annelies van Heusden. Johnny Houtveen. Lisette van Vliet, Astrid Herder. Cees Coe- nen, Edwin van Woudenberg. Marieke Wesenaar. Dafne Wese- naar en Iris van Woerden, (van 1 tot tienduizenden) Kwiek staat klaar om in te springen wanneer zich pieken voordoen in uw kopieerwerk Is daarbij uiterst flexibel verzorgt even gemakkelijk snel één of enkele kopietjes als een gecompliceerd en omvangrijk kopieerkarwei. Enkel-o( dubbelzijdig, met verkleining van het origineel, desgewenst vergaard, ingebonden, geplastificeerd. Besteedt het uit: da's sneller, da's voordeliger centrum voor tekstverwerking Bergstraat 10 Postbus 337 3800 AH Amersfoort Tel 033-631824 Viditel blz 350492 Ton Zwart en andere vragen over de finan- ciermgsregeling lokten antwoor den van B&W uit, die weer aanlei ding waren voor nieuwe vragen of onduidelijkheden opriepen. Uiteindelijk gingen alleen de PvdA en GPV/SGP niet akkoord met de regeling De sociaal-de mocraten zijn van mening dat hierdoor de ambtenaren te veel aan de gemeente gebonden ra ken en niet meer kunnen door stromen naar functies bij andere gemeenten. GPV/SGP was tegen de regeling omdat de financiële gevolgen voor de gemeente on voldoende bekend zijn. De VVD had aanvankelijk moeite met het voorstel uit oog punt van concurrentievervalsing en het voordeel dat ambtenaren, met de regeling op anderen ge-, nieten, maar gingen uiteindelijk, overstag. Volgens woordvoerder Gerrit Valkhof vanwege de argu menten van B&W. Onduidelijk is welke hij bedoelde. Eén van de eerste voor- jaarsbloeiers is wel het speenkruid. Samen met klein hoefblad, groot hoefblad en bosanemoon is het een wedstrijd wie de eerste is. Meestal wint het speenkruid. We kunnen het vinden langs slootkan ten en in wegbermen. Ze houden van een vochtige standplaats. Doordat de hartvormige bladeren donkergroen zijn en mooi glanzen door zetmeel be vattende opperhuidcellen, vallen de gele bloemen meteen op. Althans als het helder weer is, want bij donker weer sluiten de bloemen zich en zijn dan bijna niet te zien. Het speenkruid (Ranunculus ticaria) is een lid van de ranonkelfamilie, waaron der ook de bekende boter- bloemen vallen. Het komt vrij algemeen voor, wordt vijf tot twintig centimeter hoog en overwintert door middel van knotsvormige wortelknolletjes. Die knol letjes lijken wel wat op spenen en de plant heeft daar dan ook de Neder landse naam aan te dan ken. Alle ranonkelsoorten zijn meer of minder giftig. Bij het speenkruid zijn het in hoofdzaak die knolletjes. Jonge planten zijn niet gif tig en bladeren werden vroeger wel als salade toe bereid. Na de bloei is de plant wel giftig en smaakt dan brandend bitter. Vee zal er dan ook beslit niet van eten. Ook werd vroe ger het plantensap in de Alpenlanden wel als pijlgif gebruikt. Bovengronds vinden we in de onderste bladscheden ook nog de broedknolletjes, wat voor de plant een middel is om zich voort te planten. Bi) zware regenval worden de knolletjes meegevoerd en zo verspreid. De bloemen staan apart in de bladok sels en bestaan uit 3-5 kelk- en 8-12 kroonblaad- jes. Ze bloeien van maart tot mei en vormen maar zelden zaden. Na de bloei sterft het bovengrondse gedeelte van de plant af. De knolletjes hebben re- servevoedsel opgeslagen en wachten onder de grond op het volgend voorjaar. (G. van L.) Speenkruid: voorjaarsbloeiers.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3