RENAULT 11LEUK OGENDE 3- OF 5-DEURS HATCKBACK Citroen CX diesel turbo Verhoging benzine-accijns Accutester, verlichte sleu telhouder en reserveriem Nieuwe Toyota Starlet modellen en verlaagde prijzen Bosch dubbele ruitesproeikop met verwar ming NIEUW: OPEL KADETT GT/E door Henk Budding Het is weer zover. Zoals voorspeld heeft onze re gering de automobilist weer herontdekt als melk koe. Gaat eindelijk de du re brandstof in prijs naar beneden, dan jagen de dames en heren in Den Haag in prijs middels en accijnsverhoging van 3,5 cent excl. BTW weer om hoog. En het einde is vast nog niet in zicht. Deze accijns verhoging zal dit jaar maar liefst 127,5 mil joen opbrengen en vol gend jaar 170 miljoen. Dat we daar Indirect dan 42,5 miljoen bestemd voor de wegenbouw van meepakken is een pleis ter op de wonde. de voorruit, afsluitbare tankdop met houder in deksel, sierlijsten, mist- achterlicht en achteruitrijlampen Nog altijd een hele waslijst. Bijzonder luxe voerde Renault de TSE electronic uit Standaard bezit deze* lichtmetalen wielen, 175/70 SR 13 banden, brede zijbe schermstrips tot aan de bumpers, striping. ruitewisser op achterruit, getint glas en metallic lak. Dat moet wél betaald worden natuurlijk. INTERIEUR Wij reden uitvoerig de Electronic voorzien van ontelbare electroni- sche snufjes. Naast standaard za ken als twee electnsch te bedienen buitenspiegels, infrarood afstands bediening van de electrische ver grendeling van portieren en ach terklep. electrisch te bedienen zij ruiten, van binnen uit te verstellen koplampen vinden we tevens een uitmuntende 4 x 20watt Hifi stereo- installatie. Deze bestaat uit 5 com ponenten ontvanger, versterker, casetterecorder, zes luidsprekers en afstandsbediening. Als klap op de vuurpijl verving Renault in de TSE electronic het conventionele dashboard door een paneel dat via het LCD systeem een ongelooflijke vloed aan infor matie geeft. Teneinde de tijd voor het aflezen zo kort mogelijk te hou den geeft dit brokje technisch ver nuft alleen de strikt noodzakelijke informatie. Alle inlichtingen vereist voor het goed functioneren van de wagen liggen permanent opgesla gen in het geheugen van het instru ment en verschijnen, hetzij op aan vraag van de bestuurder, hetzij au tomatisch in geval van storing of als waarschuwing vooraf. Om het ef fect van de waarschuwing nog te vergroten, koppelde Renault de ap paratuur aan een spreeksynthesi- zer, die de inzittende (vrij onduide lijk) toespreekt over een opgetre den storing, mogelijke storing of vergeten of niet uitgevoerde han deling Negentien berichten geeft deze computer weer Voor ons Ne derlanders echter wel in het En gels In tegenstelling tot de Fran- De zelfklevende accutester, een voudig aan te sluiten, is van een schakelaar voorzien, die men in drukt om éên van de LED-lampjes te laten branden. Groen accu vol, geel accu halfvol, rood accu leeg Bij draaiende motor kan men tevens controleren of de stroom verbruikers niet te veel energie af nemen. Prijs 9,80 Zeer handig is de sleutelhouder met ingebouwde verlichting, ge voed door een kleine celbatterij. Te bevestigen op alle platte sleutels Geen gezoek meer naar deur- of contactslot in het donker. Prijs /6,- Dan is er nog de elastische re- serve-ventilatorriem die onmiddel lijk zonder demontage of montage een gebroken riem kan vervangen. In 3 maten leverbaar September a s brengt Citroen een turbo geblazen CX diesel in twee uitvoeringen op de Neder landse markt Geen auto die als broodjes de winkels uit zullen vliegen, maar voor de liefhebber een geweldig brok rijplezier biedt De CX 25 RD Turbo en de CX 25 TRD Turbo zijn uitgerust met een nieuwe diesel turbocompressor motor met een cilinderinhoud van 2500 cm3 Dit blok levert bij slechts 3700 tpm 95 DIN pk en bezit een maximum koppel van 22 mkg bij 2000 tpm. Beide modellen verschillen uit sluitend in uitrustingsniveau Zij worden gevoerd naast de normale CX 25 diesels De nieuwe diesel turbomotor is verbonden met een 5-versnellingsbak Hij is 30% krachtiger dan de CX 2500 diesel motor en heelt een 47% hoger kop pel. De prestaties 0-1000 min 35,1 sec. 0-100 km/u in 13,3 sec en een maximum snelheid van 174 km/u liegen er niet om. Dit alles met min der dieselolieverbruik. 5,7 liter per 100 km bij 90 km/u 7,3 liter bij 120 km/u en 8,6 liter bij stadsverkeer Over de prijzen valt nog geen zin nig woord te zeggen. Tegen de herfst ook bi/ ons te koop, de Turbo geblazen Citroên CX Volgende week staat er een gloednieuw Renault bij de dea ler in de showroom; de 11 - elf -. Deze op basis van de R9 gebouwde 3- of 5-deurs hatchback oogt oogt bijzonder fraai, dat zal niemand ontkennen. Met de komst van de R11 ver dwijnt de R14 met stille trom. Die „veertien" beantwoordde de afgelopen jaren niet aan de gestelde verwachtingen. De gloednieuwe 11 gaat dat naar wij denken wel doen. Met de „elf" gaat Renault penetreren in het meest belangrijke seg ment vna de Europese automobielmarkt; de middenklasse. Het betreft een wagen rond 4 meter lengte met een motoren aanbod van 1100 tot 1600 cm3. Samen met de R9 moet de Renault 11 het opnemen tegen klappers als de Opel Kadett, Ford Escort, Toyota Corolla, Nissan Sunny, Talbot Horizon, V. W. Golf en ga zo nog maar even door. Een zware knokpartij, maar het moet lukken. Het gamma bestaat uit 6 uitvoeringen met keuze uit 3 ver snellingsbakken met 4 en 5 versnellingen en een automati sche transmissie. Renault levert voor de 11 drie typen moto ren; 48, 60 of 72 paardekrachten sterk en 4 uitrustingsni veaus, waarvan één „electronic" versie. Voor elk wat wils zouden we zo zeggen. EXTERIEUR Natuurlijk bepaalde de windtun nel voor het grootste deel weer de vormgeving Dat resulteerde uitein delijk in een voor deze klasse gun stige Cw-waarde van 0,385 voor de TC en TL (vierbak) en 0,350 voor de TL, GTL (vijfbak) en TSE Door z'n grote panoramische achterruit la Fuego (nog steeds de enige Renault met een echte naam) en de kleine grill met dubbe le koplampen kreeg de R11 toch een eigen gezicht Een beetje spor tief eigenlijk. Qua uitvoering en uitrusting ver schillen de types nogal Het voert te ver om daar diep op in te gaan De goedkoopste 3-deurs TC biedt zoal forse bumpers van kunststof doorlopend tot aan de wielkasten, vier halogeen koplampen, gelaag- Onze testwagen de Ft 11 Electronic. met in eikaars verlengde liggende torsiestaven Tevens vinden we rondom hydraulische telescoop schokdempers. Zowel vóór als achter een stabilisatorstang Vóór bezit de R11 schijfremmen, achter zeltnastellende trommel- remmen, werkend via een rembe- krachtiger De besturing is van het type tandheugel. Draaicirkel tus sen trottoirs bedraagt 9,75 meter Er zijn 4 omwentelingen nodig om het roer van uiterst links naar uiterst rechts te draaien RIJDEN Dit keer gaan we vrij kort in op de rij-eigenschappen van de R „elf". Ze komen bijna exact overeen met die van z'n broertje „Negen". Niet verwonderlijk overigens Renault reageerde op ons jaren lange gemopper over het ontbre ken van een gelaagde voorruit Van huis uit krijgt de R11 (en thans ook de R9) zo'n stukje ingebouwde vei ligheid mee. Gezeten op de bijzonder fijne stoelen valt natuurlijk in „onze" TSE electronic het futuristische dashboard op. Eerlijk gezegd, voor ons hoelt het niet. Nog even en de auto's staan op het parkeerterrein onderling een gesprek te voeren met alle roddelpartijen van dien over de inzittenden. Overigens, bn Een studie op zich vraagt de electronische cockpit. sen en Duitsers, die wel in hun ei gen taal worden toegesproken. Het voor deze grappen en grol len verantwoordelijke dashboard bestaat uit twee groepen en is nota bene van Japanse makelij. Een be- dieningsmoduul en een controle- scher ernaast Het beeldscherm omvat drie delen: een centrale zó ne die door middel van vloeibare kristallen informatie verstrekt over snelheid, toerental, oliepeil, koel- vloeistoftemperatuur oliedruk, brandstofvoorraad en richtingaan wijzers Tevens een extra digitale indicatie voor snelheid. De linker- zóne meldt reparatiemaatregelen die men in de nabije toekomst dient te laten uitvoeren, legio waarschu wingen met betrekking tot de tech niek of nalatigheid van de berijder en controlelampjes Rechts zien we een LCD controle paneel voor stoplichten, parkeerlichten, niet af gesloten portieren, motorkap of kofterdeksel, Kortom teveel om op te noemen We zouden bijna vergeten, dat de Renault 11 nog uit meer zaken bestaat dan alleen een dashboard. Over de geweldige „Monotrace" stoelen spraken we reeds veel lof uit tijdens eerdere testen van de Renault 9. Uiterst compleet en De bolvormige achterruit, .gepikt' sporfiel uiterlijk smetteloos blijkt de woonkamer. Zeker geen Franse-slag-werk" TECHNIEK In de eenvoudigste uitvoering, de TC 3-deurs, staat in het vooron der een dwars geplaatste 1.1 liter vierpitter gekoppeld aan een vier- versnellingsbak Dit blok levert een maximum vermogen van 34,5 kW (48 pk) bij 5250 tpm. Daarnaast staan de 1397 cm3 versies met res pectievelijk 43 kW (60 pk) en 52 kW (72 pk) bij 5250 en 5720 tpm Het maximum koppel van onze TSE testwagen bedraagt 104 Nm (10,8 mkg) bij 3500 tpm. De R11 bezit vanaf de TL model len electronische ontsteking. Dit agregaat drijft via een vijfbak de voorwielen aan. Rondom is de wielophanging on afhankelijk, vóór met schroefveren en negatieve stuurstraal, achter van de Fuego, geeft de wagen een Toyota wijzigde z'n Starlet op een aantal belangrijke punten ingrijpend. We noe men de nieuwe aërodyna misch gevormde voorzijde, het gewijzigde en ruimere in terieur en een derde of vijfde deur die nu tot vlak boven de bumper doorloopt. Verder is de Toyota Stariet- De Toyota Starlet kreeg een stevige voorjaarsbeurt Het Bosch-assortiment is uitge breid met een ruitesproeierkop die niet kan bevriezen. Het ingebouw de verwarmingselement reageert op de buitentemperatuur en ver- bruikt 80 130 mA. Het element treedt in werking door het inscha kelen van de ontsteking. De sproei kop kan gemonteerd worden in plaats van de bestaande sproeier Bij andere typen is een aanpassing noodzakelijk. Door middel van een meegeleverde naald kunnen de beide kogeisproeiers in de kop af zonderlijk worden gericht Prijs i I 30,-. Ja, u leest het goed. BMW komt dit najaar met een die selversie. Voorlopig eerst in de 5-serie. In de Oostenrijk se Steyr fabriek voor diev?<j, motoren legt men n- hand aan de gloednieuw „diesel", waarvan ze er 40f tot 500 stuks per dag hoper te vervaardigen. De helt Ü^rvan gaat naar BMW. Alle versies hebben het.smoeltje" met dubbele koplampen Toyota verlaagde de prijzen van de overige Starletmodellen. zonlicht inval is dit type dashboard slecht afleesbaar Eenmaal op de weg blijkt de „11" een uiterst aangename reisgezel Lekker veel trekkracht onderin waardoor veel schakelen geen „must" is. Dat schakelen verloopt bijzonder licht en soepel. De besturing via het tweespaki- ge stuurwiel is mooi neutraal. Zoals bij een voorwielaandrijver te ver wachten, laat de wagen in een bocht zich enigszins van de onder- stuurde kant kennen Wie normaal rijdt, merkt dat echter nauwelijks. En zo hoort het natuurlijk ook bij een op het grote publiek afgestem de kleine middenklasser. Remmen doet de wagen uitstekend. Bij ste vig remmen vertonen de voorwie len blokkeerneigingen Enkele negatieve kanten van de R11 de slecht bereikbare asbak (we roken dan wel niet, maar toch), een deel van het omvangrijke in strumentarium wordt bedekt door het stuurwiel, hobbels en dergelijke hebben licht invloed op de recht- toe-recht-aan koers. Als top noteert de 861 kg. we gende wagen 165 km/u. Cijfers vol gens opgave fabriek. We hadden nogal moeite om die snelheid ook daadwerkelijk op de teller te krij gen. Wellicht veroorzaakt door de nieuwigheid van onze testwagen. Accelereren wil de R11 TSE best. reeks uitgebreid met een Starlet 1.0 Economie en een sportieve versie de Starlet 1.3 S. De Starlet 1.0 Econo mie rondt de serie aan de on derzijde af. Het is 'n op een aantal punten wat vereen voudigde Starlet met de be kende 1 liter motor van 33 kW (45 pk). x-cmun ais een afsluitbare klep voor de tankopening, achteruitrij lampen en een achterruitverwar ming zijn in deze Toyota zonder meerprijs aanwezig Prijs van de nieuwe aanwinst 12 895,-. De Starlet 1.3 S is het topmodel; uitgerust met een 1.3 li ter motor van 48 kW ofwel 65 pk, gekoppeld aan een vijfversnel lingsbak, combineert deze Starlet sportieve prestaties aan een gun stig brandstofverbruik Een top snelheid van 155 echte kilometers per uur en een verbruik van 1 op 19,6 bij 90 km/u of 1 14,7 bij 120 km/u (normale benzine1) spreken duidelijke taal. Uiterlijk en in het interieur onder scheidt deze sportieve Starlet zich van de andere modellen Lichtme talen velgen met brede 165/70 SR 13 laag profielbanden en een vertijnde rode accent-streep in het front en op de danken maken deze S-versie duidelijk herkenbaar Te vens paste Toyota de vering aan een sportieve rijstijl aan. Het instrumentenpaneel kreeg een toerenteller en een andere lay out De sportieve exclusiviteit van de Starlet 1.3 S wordt benadrukt door de kuipvormige sportstoelen vóór en de fraaie stoffen bekleding met in kleur verlopende stoffen middenbaan Pri|S van dit topmodel 16.250,-. Supersneiie Kadett, deze GT'E-uitvoering. Met een top van 187kmu hij vele mede-weggebruikers alleen het achterwerk zien. Op de RAI prijkte als wereldpri meur de Opel Kadett GT/E met in het vooronder een 1 8 liter injectie motor, standaard gekoppeld aan een 5 versnellingsbak. Vanuit stil stand tot 100 km/u heeft de Kadett GT/E 9,5 sekonden nodig, terwijl de topsnelheid 187 km/u bedraagt. Ondanks het hoge prestatie-ni veau van de nieuwe 1800 cc motor met elektronisch gestuurd brand- stotinjectiesysteem. is het benzine verbruik gunstig. Bij konstant 90 km/u is het verbruik 5,7 liter. In stadsverkeer en bij 120 km/u zijn de verbruikscijfers resp. 11 liter en 7,6 liter (volgens DIN norm). De GT/E valt op door de vóór- en achterspoiler, fraaie lichtmetalen 51/2 J sportvelgen, spatbordverbre- ders, bumpers en doroels in de kleui van ue auto gespolen e ontbreken van chroom De I bezit Recaro kuipstoelen. sportinstrumentarium en stuur. Het onderstel van de GE E derging diverse aanpassinger gens het gestegen motorve gen, zoals montage van een demper, geventileerde schi|S men vóór en gasgevulde s:l dempers achter, plus een sluol afstelling van het verlaagde ozl stel. Standaard staat de wage| 185/60 HR 14 banden. De 1796 cm3 krachtbron S bij 5800 tpm een max. verm: van 85 kW (115 pk), terwijl hett koppel van 151 Nm (15,4 kgn 4800 tpm wordt bereikt Het B LE-Jetroic brandstofinjed steem verzorgt de voeding Van 0-80 km/u lukt in 8,0 sec 0-100 km/u kost slechts 13,0 Wat het verbruik betreft, bere/ R11 een mooi resultaat. Tij onze testdagen verbruikte de tor slechts 1 liter superbenzir; 17,6 kilometer. Hierbij moeten direct opmerken vrij recreatielt de gezellige Frans-Bretonse gen getoerd te hebben Gaal er stevig tegenaan (waarom e/j lijk?) dan zal een verbruik van 12 S 13 zeker tot de realiteit tx ren Ja, de Renault 11 is voor hei togebeuren in de kleinere denklasse zeker een aanwinst we stellen, dat Renault met t nieuwe voorwielaandrijver een tentiële bestseller in huis heelt, niemand ons van overdreven misme betichten. di PRIJZEN De prijzen zijn best leuk vai R11. De 11 TC 3-deurs kont 17.200-Voorde 11 TL 5-d moet u 18.300,- neertellen. 11 GTL 3-deurs kost weer 1(X meer Terwijl de TSE electro 25.500,-moet opbrengen D tussen bevinden zich dan noj GTL en TSE. kostprijs n 20.100,- en 22.900- Prj incl. B.T.W

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8