i Schaken is op je handen zitten" gratis etentje aan HAAKVERENIGING LEUSDEN Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Brink De Deel? Dr de Polen (2) Oplossing zedenbederf Collega Kreyns Aktie voor gemeentehuis Handtekeningen vergeten SNACKBAR DE BERKEN Geen etentje, wel patat! Rooi 1 Rooi (2) Toch geld voor riet Leusdense kaarten VRIJDAG 8 APRIL 1983 loep op Leusden Rozendaallaan 9 I Leusden-C. I Redaktie: Caspar van Loo Bijdragen: Marnlx Kreyns oei de woonhof rondom -derlj 't Claeverenblad nou Jeel of De Brink gaan heten? vraag kwam in de Isvergadering van vorige kaan de orde bij de andeling van een voorstel de naamgeving van wegen, er meer werd voorgesteld gebiedje rondom de lumentale boerderij, die van omer gerestaureerd wordt leverd, de naam De Deel te m.CDA-raadslid Evelien n.van agrarische huize, jde benaming niet juist. De is het achtergedeelte van joerderlj en heeft daarom ens Evelien niets met het ■ngebeurenrondde derij te maken. „Ik stel voor oonhof de naam De Brink te in. Voor de boeren is elijk het terrein rondom hun de Brink", aldus het raadslid. haar voorstel wordt genomen hangt af van de lie van de eigenaar van 't iverenblad, de heer Vial. ens de burgemeester hecht ote waarde aan de naam De G*\ lent? t plgensE I weet u trouwens wat de |de naam die aan het frencentrum aan de ■veg is gegeven, t?Nee, niet de goot of Evelien Blom is het lats achter de keuken of kken in de boerderij waar de pussen worden pngemaakt. ep op Leusden van vorige i melding gemaakt van !„Hulp aan Polen", laniseerd door de heer J. fegen. In dit bericht werd sbekend gemaakt dat de sren zoals kleding, Jsmlddelen, schoenen en |lljke gebracht konden n bij de heer Lammers, iover bakkerij Schouten. In Ind met onvoorziene ■ndlgheden Is dit nu niet nogelljk. De goederen e Achtervetdse hulp aan Ikunnen vanaf heden Icht worden bij Schouten Ikeringen aan de g. Ook giften zijn van elkom daar financiële ok dringend nodig Is. kunnen worden pmaaktophet fcummer 300712154 t.n.v. J. liegen of giro 22344 Rabo krveld met vermelding Actie Een hulpvaardige, maar helaas anoniem gebleven lezer heeft ons een knipseltje uit het Parool van 26 maart van dit jaar doen toekomen. Het is een stukje van columnist Nico Merx uit zijn dagelijkse rubriek „Plein". De stukkiesschrijver buigt zich naar aanleiding van een krantebericht over de in vele vijvers voorkomende verwildering der eendenzeden. Het krantebericht meldde dat de gemeente Eindhoven het plan heeft opgevat om mannelijke eenden af te schieten. Er zijn veel meerwoerdendan vrouwtjeseenden en verkrachtingen door geile mannetjeseenden zijn in de Eindhovense vijvers aan de orde van de dag. Nico Merkx, die zelf ook al eens een vrouwtjeseend door vijf mannelijke soortgenoten tegelijk heeft zien bespringen, heeft het probleem voorgelegd aan „mijn vriend, de biologisch onderlegde drs. Ph. Vlakers". Deze bioloog zegt dat het afschieten van mannetjeseenden geen enkele zin heeft. „Dat is dweilen met de kraan open. Wat je nu afschiet is er binnen een seizoen weer bij." Het probleem wordt veroorzaakt, zo zeat meneer Vlakers, door „alle oude vrouwtjes en kinder tjes die in de goedheid van hun onbenul eendjes voeren. Eenden hoeven niet gevoerd te worden, die scharrelen zelf hun eten bij elkaar." Volgens Vlakers horen ze dat eigenlijk 's nachts te doen en zich overdag in het riet schuil te houden. Maar stadseenden zijn gedegenereerde wezens, die zich maar al te graag te goed doen aan de hen toegeworpen beten broods. Daardoor hoeven ze niet meer op voedseljacht en hebben ze een neiging tot seksuele uitspattingen. Bovendien groeit overal in ons land door het voeren de eendenpopulatie zeer sterk. Waaraan Vlakers toevoegt: „Het rare is dat in dit soort schijnbaar onbezorgde omstandigheden meer mannen dan vrouwen worden geboren. Ergo: een mannenoverschot waar je beroerd van wordt. Ik bedoel eigenlijk, waar die vrouwelijke eenden beroerd van worden. Vandaar dat die verkrachtingstaferelen steeds vaker te zien zijn. Ik ben er van overtuigd dat er al heel wat eenden onder een woerd zijn verdronken.". Waarom dat hele betoog hier overgenomen? Omdat de onbekend gebleven toezender van het knipseltje er op heeft aangetekend, dat dit verhaal zijns inziens ook geldt voor Leusden. Dat zal best zo wezen. Leusden wemelt van de vijvers, waarin het vervolgens wemelt van de eenden. Maar of we nu mogen concluderen, dat de knipselaar ook de in het stukje van Merkx aangedragen oplossing onderschrijft, weten ze niet zeker. Vlakers: „Weetje wat de oplossing is? Alle oude vrouwtjes en kindertjes die eenden voeren in de vijver duwen. Dat is de oplossing." Durft u nog een ambtenarengrap te maken Ik vroeger wel Geen feestje zo saai. of ik wist het wel op te vrolijken met een witz over een Rijks- of gemeentefunctionaris, die bij het knipogen langzaam één ooglid optilde of wiens as tezijnertijd te gebruiken zou zijn als de basis vooreen patent slaapmiddel. Maar nu? Nu heb ik meer iets van: ach gut. wanneer ik van ambtenaren hoor. Aanvangssalarissen verlaagd, driedubbel extra gepakt, vacatures die niet meer vervuld mogen worden, prijscompensatie ingeleverd. En geen Dutman of Van der Scheur die dat tegen heeft kunnen houden. Ga je de koelies toch met wat andere ogen bezien, nietwaar? Diep plaatsvervangend gekwetst voelde ik mij dan ook door het optreden van Ton Zwart, raadslid voor het CDA. tijdens de raadsvergadering van vorige week Aan de orde was een voorstel om de jongens en meisjes van de gemeente, die het dus buitengewoon zwaar en verdrietig hebben, tenminste nog wel een beetje goedkoop onder de eigen pannen te brengen Een regeling voor het aflsuiten van hypotheken via de gemeente tegen tarieven die je bij meedenkers en anderen niet schijnt te kunnen krijgen Kost de gemeente geen cent Hoe het werkt mag Harm weten, maar dat doet er ook helemaal niet toe 't Is gewoon een stukje sociaal werk vooreen kansarme groep, zo moetje dat zien. Hoop gekibbel natuurlijk in de raad Maar toch een meerderheid door de bocht, waaronder het CDA bij monde van eerdergenoemde Zwart Kan ook niet anders, denk je. beetje christelijke naastenliefde Maar nee, meneer Zwart plaatst een kleine kanttekening. In essentie samengevat die regeling akkoord, maar dan wel allemaal een beetje harder werken. Ik zag op dat moment een lichte rilling door de ambtenarengelederen gaan, want die jongens werken soms 's a vonds net zo hard als overdag en wonen dan om niet een raadsvergadering bij Enik voelde mee, dat kan ik u verzekeren. Moet je je voorstellen datje bijvoorbeeld jaar in jaar uit de ideeën van Jan Wagenaar moet doorgronden én uitwerken OfdatjeGijsvan Woudenberg een sociaal-cultureel plan moet zien te slijten. Of dat je meneer Ummels behulpzaam moet wezen bij het ten uitvoer leggen van een doorhem bedachte inhaaloperatie. Slavenarbeid, let op mijn woorden. Komt er eindelijk een voorstel, waardoor je je schaarse vrije tijd tegen een iets aantrekkelijker tarief thuis kunt doorbrengen, moetje van Zwart nóg een stapje harder gaan lopen. Was ik ambtenaar - wat ik, de Here zij dank, niet ben dan had ik vriend Zwart iets uitermate onwelvoeglijks toegevoegd Iets van zandhaas'of nog erger Want dat is het allermisselijkste van Zwarts ambtenarengrap: hij is zélf ambtenaar. Van je collega moet je het maar hebben. De heer J. G. S. Overmaat, Gironde 44 uit Leusden wil een aktie beginnen om het voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg beschermd te krijgen. Bovendien wil hij dat het gebouw vanaf de weg zichtbaar blijft. Overmaat, die zich eerder niet onbetuigd liet met ingezonden brieven over het behoud van het voormalige gemeentehuis, roept mensen op die het met hem eens zijn hun naam en adres bij hem bekend te maken. In een begeleidende brief schrijft Overmaat verder: „Uit betrouwbare bron vernemen we dat ook het voornaamste bijgebouw van het oude stadhuis mogelijk vanaf de weg zichtbaar zal blijven. De kwestie is dus alsnog bespreekbaar en daarom meer dan ooit urgent geworden. Het lijkt me dus niet overbodig nogmaals te wijzen op de schoonheid van genoemd optrekje waarvan de constructie doet denken aan die van een miniatuur Griekse tempel. Ook de situering ten opzichte van het hoofdgebouw en de plaatsing met de waterpartij op de voorgrond komt, althans op ondergetekende, als artistiek doordacht over. Zo'n fotogeniek geheel verstop je toch niet achter een paar woonhuizen. De Volkskrant schreef ergens dat je geen alleluja moet zingen voor het Pasen is; de geslaagde aprilmop van de Leusder Krant, waarin totale afbraak werd aangekondigd, scheen genoemde uitspraak op niet al te zachtzinnige wijze te I rechtvaardigen. Maar ook nu, na Pasen, hebben we er nog steeds geen behoefte aan alleluja te zingen. Want met onze wethouder weet je het maar nooit. Die ziet er zo nodig geen been in om afbraak te ruilen voor een gevelsteenhet Wapen van Leusden. Een fraai Ook aktlevoeren gaat niet alt! jd van een telen dakje. Als je bijvoorbeeld handtekeningen gaat aanbieden aan de burgemeester, dan moet je natuurlijk wel zorgen, dat je handtekeningen bij je hebt. Bij de jongens van JUID, die dinsdagmorgen de burgemeester kwamen bezoeken, leek het even fout te gaan. De afspraak was om kwart voor elf ten stadhuize. Ruimschoots op tijd was de afvaardiging van JUID bijeen. Op één persoon na: ambulant jeugdfunctionaris Pim van Esch. Lichte paniek onder de aktlevoerders, want Pim had de handtekeningen in zijn tas zitten. Gebel naar zijn huis en zijn kantoor. Geen gehoor. Afwachten dan maar en jawel om kwart voor elf scherp komt Pim aanlopen, tasje onder de arm. Aktievoerders opgelucht. Totdat Pim vraagt: „Hebben jullie de handtekeningen bij je?" Aktievoerders: „Nee, die zou jij bij je hebben. Pim, in zijn tas zoekend: „Nee, die heb ik niet. Die zouden jullie toch meenemen." Na enig heen en weer gediscussieer wordt duidelijk waar de handtekeningen op dat moment zijnin Pims kantoor in het oude gemeentehuis. Terwijl ze natuurlijk in het nieuwe gemeentehuis hadden behoren te zijn. Pim tot fotograaf en verslaggever: „Hebben jullie vijf minuten. Ga ik even die handtekeningen halen." Vol begrip als wij zijn, hebben we vijf minuten gewacht. Totdat een licht gejuich onder de JUID-jongeren de terugkeer van Pim mét handtekeningen aankondigde. Zodat burgemeester Rademaker met een lichte vertraging alsnog onder flitslicht de 473 zuidelijke autogrammen in ontvangst kon stukje sculptuur, inderdaad, maar wel het symbool van de macht: vandaar. Wezijn er dus bij lange na niet gerust op. Noch op de definitieve behoud, noch op de open expositie van het gehele complet". Pim. glunderend op de achtergrond, moest even de handtekeningen haten Ons eerste lustrum vieren wij op 1-4-'83. Door medebrenging van deze advertentie bieden wij u tussen 17.00 en 19.00 uur een Welkom bij Jan en Coby Hessenweg 228, Achtervela. Deze advertentie stond in de Leusder Krant van donderdag 31 maart. En jawel hoor, het bleek een 1 april-grap te zijn. Nu denkt u natuurlijk dat Jan en Coby die lolbroeken waren. Mispoes. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon was zo leip om deze advertentie op te geven. Wij stonken er in plus circa vijftig mensen die zich op 1 april tussen 17.00 en 19.00 uur in de snackbar kwamen melden. Om de welkome maar eigenlijk niet uitgenodigde gasten niet teleur te stellen, boden Jan en Coby hen een zak patat aan. Als de leipe onbekende sportief is maakt hij zich bekend. Kan ie gelijk even de advertentie betalen. Hij staat bij ons voor 55 gulden in het krijt. Meenden wij de ontwikkelingen rond het warenhuis in Leusden intensief te volgen. Hebben wij ons op het moment suprème toch laten kloppen door een concurrent. Het staat te lezen in het eerste nummer van de eerste jaargang van „De Rooie Lap": „Toch Bijenkorf in Leusden". De redaktie van het „Nieuwsblad in kleur", zoals de ondertitel van „De Rooie Lap" luidt heeft tijdens een onlangs gehouden raadsvergadering uit de mond van wethouder Karremaar opgetekend, dat het KBB-concern toch op voor Leusden gunstige voorwaarden hier een vestiging wil openen. Die raadsvergadering is ons kennelijk even ontgaan, evenals genoemde wethouder Karremaar, die nog meer belangwekkende mededelingen gedaan blijkt te hebben. Zo komt er in Leusden een pretpark voor vrouwen, zo heeft de wethouder -die ons vagelijk doet denken aan Jan Wagenaar-ookal medegedeeld op een plaats, waar wij niet geweest zijn. En „De Rooie Lap" onthult ook nog. dat er problemen zijn rond de invulling van de zolder van het gemeentehuis, waar het mannenontmoetingscentrum, de golfclub „Leusden Parbleu" en de afdeling experimentele moestuinen van Latent Talent een onderkomen moeten krijgen. Mooie primeurs, dat kunnen wij niet ontkennen, in „De Rooie Lap" en de aparte gestencilde kinderkrant, „Het Rooie Lapje" getiteld. Lap en Lapje zijn uitgaves van de afdeling Leusden van de Rooie Vrouwen. Het eerste nummer is verschenen ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum, die volgende week woensdag in De Hakhorst plaats zal vinden. De redaktie wordt gevormd door Barbara Bastiaansen, Heieen van der Heide, Ineke Jansen en Noortje Klinkenberg. Als medewerksters staan vermeld: Ans van Kemenade, Tine van Leersum, Chita van Luikinga en Carolien Magnus. Gezamenlijk hebben zij in het eerste nummer vier pagina's vol geschreven. De eerste Rooie Lap is niet alleen gevuld met bovengenoemde fake-berichten. De krant opent met een interview met de drie kontaktvrouwen, die tot nu toe in Leusden aktief zijn geweest. Onder de kop „Dit is de plek waar ik voor mezelf politiek bezig kan zijn" kijken Ted Janssen, Ans van Kemenade en Vera Joosten terug op vijf jaar Rooie Vrouwen in Leusden en met name hun eigen betrokkenheid daar bij. Van Kemenade vertelt dat het haar bij haar politieke aktiviteiten vooral te doen is om een verandering van mentaliteit. „Voor mij", aldus Ans van Kemenade, „is verandering van mentaliteit het belangrijkste. Dat zie ik ook als mijn belangrijkste taak in de raad. Als het me lukt de komende tijd een stukje mentaliteitsverandering op gang te brengen, dan voel ik me geslaagd." Ook een aardig verhaaltje is het interview met Jeroen van de Heuvel geworden. Hij heeft sedert enige tijd een halve baan, evenals zijn echtgenote. De rest van de werkweek wendt Van de Heuvel tegenwoordig aan in het huishouden en voor politieke en andere maatschappelijke aktiviteiten. Hij lijkt er wel bij te varen en verklaart onder meer: „Voor mij bestaat er geen huismannensyndroom". In het „Thuishoekje" nuttige adviezen voor het herstellen van kleding en het maken van een andijviestamppot. In de medische rubriek opent dokter Dirk Janssen ons de ogen ten aanzien van de niet geringe gevaren van inlegkruisjes. Een feministisch cryptogram - „afhankelijk sloofje (11- en het helaas al twaalfde deel van het vervolgverhaal „De gepaneerde leguaan" completeren dit eerste nummer van „De Rooie Lap". Leden van de PvdA hebben dit nummer gratis gekregen. Ander belangstellenden zullen er één gulden aan moeten spenderen. Het redaktieadres is Hakhorst 12. De krant is verkrijgbaar bij de boekhandel in De Hamershof en bij de bibliotheek. De heer A. Herder uit Stoutenburg kan toch een gemeentelijke subsidie van duizend gulden tegemoetzien voor de gedeeltelijke vernieuwing van het rieten dak op zijn huis aan de Ruifweg. Begin dit jaar zag het er naar uit dat hij geen cent van de gemeente zou krijgen toen B en W. zijn aanvraag om subsidie afwezen. „Het pand aan de Ruifweg kan niet als monument-waardig en waardevol worden aangemerkt", motiveerde het dagelijks bestuur van Leusden de afwijzing. Ingevolge artikel 7 van de „subsidieverordening rieten daken" ging de Stoutenburger In beroep tegen het besluit van B. en W. Hij werd eind februari In de gelegenheid gesteld zijn beroepschrift toe te lichten tegenover de commissie bezwaarschriften. Die concludeerde dat B. en W. onterecht de subsidieaanvraag van de heer Herder hadden afgewezen. Want in de artikelen 1 en 2 van de subsidieverordening staat namelijk dat de gemeente subsidie kan verlenen voor het behoud van rieten daken, „indien de met riet afgedekte gebouwen, mede door de dakbedekking, uit een oogpunt van dorps- en/of landschapsschoon van bijzondere waarde zijn. Volgens de commissie voldoet de boerderij van Herder exact aan deze artikelen. Dat het pand niet monument-waardig is, of waardevol Is, zoals het college meent, heeft er niets mee te ma ken, oordeelde de commissie. In de jongste raadsvergadering nam de gemeenteraad het advies van de commissie over en schonk de heer Herder de duizend gulden voor zijn rieten dak. „Mag ik van jou van de horecagelegenheden De Swarte Steegh?" Vragen als deze lijken binnenkort gesteld te kunnen gaan worden. Als het aan de Leusdense Zwem- en Poloclub „De Haaien" ligt tenminste, want die zijn de uitgave van een Leusdens kaart- en kwartetspel aan het voorbereiden. Dat gebeurt in navolging van andere steden en in samenwerking met de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden. De Haaien willen het spel deze zomer in een oplage van 2500 stuks op de markt gaan brengen. Het gaat waarschijnlijk 7,50 per stok kosten en eventuele baten komen ten goede aan de zwem en poloclub. Zoals elk kaart- en kwartetspel bestaat het Leusdense spel straks uit 13 groepen van vier gelijk gestemde objecten. Dat moeten typisch Leusdense herkenningspunten worden en de Haaien denken daarbij aan een selectie uit: historie, wonen, scholen, sportaccommodaties, kerken, onmoetingscentra, bejaarden, openbare gebouwen, buurtschappen, muziekleven, recreatie en zo voort. Daarnaast zullen ook enkele „commerciële" rubrieken In het spel worden opgenomen, waarbij gedacht wordt aan garagebedrijven, makelaars en banken, bedrijfsleven, rijscholen, winkels en horeca. Leden van de Haaien beginnen dezer dagen met het benaderen van mogelijke kandidaten voor medewerking aan het spel. Wat het op zal leveren, zie we deze zomer op het moment dat de eerste stok kaarten off icieel wordt overhandigd aan burgemeester Rademaker. e ei M n I SDEN- Schaakvereniging en is een van de twee oud- tortvereniglngen in Leus- rnï 11946 werd de vereniging ieU cht. Aanvankelijk als dam- haakverenlging maar al a9en de dammers het niet tltten. In het kleuterschool- de Oolevaarshorsterweg n de eerste zetten gedaan, in van de gebouwen op het Viningpark heeft de schaak- l'ng nu op dinsdagavond este schaakavond Zo ook &nd Aan twee lange tatels diverse schakers rustig te Het gesprek dat in eerste e met Joop van Santen zou vinden voer ik nu met 'eenendaal De contributie o kwartje per week waar de koffie bij inbegrepen was, die door mijn broer geschonken werd Joop van Santen, die een thuiswedstrijd moest spelen, komt regelmatig eventjes aan ons tafeltje zitten wanneer zijn tegenstander aan zet is. Cees „Wij hadden vrij snel na de oprichting al 30 leden De contribu tie was een kwartje per week waar de koffie bij inbegrepen was, die door mijn broer geschonken werd. De mensen van het dammen za gen het al snel niet meer zitten maar ook het schaken liep terug. Op een gegeven moment waren er nog maar vijf zes leden, van wie ik er een was Wij hadden geld ge noeg in kas en zijn reklame gaan maken waardoor wij er vier nieuwe leden bij kregen!" De schaakvereniging heeft nu ongeveer 50 leden van wie een stuk of negen junioren Vanaf zes jaar kunnen kinderen lid worden van de vereniging. Cees is prak tisch vanaf de oprichting lid. Zo'n 13 14 jaar is hij penningmeester geweest en is zoals hij het zelf zegt „nu nog zo'n beetje teamleider van het vierde Schakers spelen competitie in tientallen en dit jaar speelt het eer ste en tweede tiental van de vereni ging in de 2e klasse, het derde tien tal in de 3e klasse en het vierde in de 4e klasse De jongste groep in de leeftijd tot 12 jaar begint erg goed te schaken en was het afgelo pen jaar bijna kampioen van Ne derland CLUBCOMPETITIE Behalve Cees Veenendaal en zo nu en dan Joop van Santen komt er een derde schaker, Ad Wisman, aan ons tafeltje zitten. Ad is ook al jaren lid en over het onderwerp waar wij net over praten of scha ken moeilijk is, heeft hij ook wel het een en ander te zeggen Ad. „Pri mair is het van belang of mensen schaken leuk vinden Het I.Q. heeft daar verder niets mee te maken ledereen kan hier meeschaken zo wel dames als heren. Wij hebben nu geen dames die lid zijn maar wij hebben een periode gehad met drie dames die het ontzettend naar de zin hadden Ais senioren leren wij nooit meer zo te schaken als, ik noem maar iemand, Timman, maar de jeugd kan bij ons nog wel wat door groeien Wij houden als club een eigen competitie waarin iedereen op zijn eigen niveau uitkomt, lederj aar rolt er dan een clubkampioen uit de computer die simultaan moet spelen" (gelijktijdig tegen verschil lende spelers) Wanneer je Ad Wisman hoort vertellen over schaken zal nooit ie mand het meer in zijn hoofd halen om te zeggen dat schaken een saaie sport is. De spanning van het schaken manifesteert zich voorna melijk in de laatste fase van de wedstri|d Een schaakwedstrijd duurt vaak drie tot vier uur Door middel van een schaakklok kan de tijd verdeeld worden over de zet ten, maar vaak komt een schaker tijdens de laatste zetten in tijdnood. Als een echte schaakster loop ik samen met Cees en Ad even langs de competitiespelers, die in diep gepeins verzonken zijn. Ad Wis man is competitieleider en zo nu en dan neemt hij een beslissing wan neer een speler dit komt vragen Vooral in de laatste minuten is het van belang dat een competitielei der erop toeziet dat de zetten goed genoteerd worden SCHAAKJEUGD In het begin van de avond, van kwart voor zeven tot acht uur speelt de jeugd schaak. Regelmatig wordt er in deze tijd theorie gegeven maar ook op scholen vinden er re gelmatig schaaklessen plaats. Voor de jeugd zijn er bovendien di verse officiële diploma's te behalen waarvoor zij binnen de club worden opgeleid. Schaakvereniging Leus den organiseert ieder jaar een snel- schaaktoernooi waar iedereen aan mee kan doen en een snelschaak- toernooi voor het hele distrikt. Om de beste restultaten te krij gen bestaat er een uitdrukking in de schakerswereld die Ad Wis man als volgt formuleert: „Scha ken Is op je handen zitten ofte wel. leren niet te snel te zetten!" Tea Middelkoop

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9