I Vlot spel toneelvereniging Culdoto ..«Operatie „Los Vast" geslaagd *- A Hoefblad DINSDAG 12 APRIL 1983 plaatselijk nieuws (stellen foto's: heeste in de Leusder I gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit- ring van archief- en ische foto's), bi| voor- italing van 5 - per ex- laar (formaat 13 x 18 'P giro 871441 t.n.v. b v te Barneveld. met ili|ke vermelding van insle foto, aantal, ner van krant, pagina op de foto werd ge- st U kunt ook kontant an op ons kantoor. Ro- aallaan 9, Leusden 'um Wer drie tot vier we- la betaling ontvangt u ■wenste foto's thuis lEUSDER KRANT is jNgave van de BDU- penkombinatie te «veld. innementsgeld: ',40 per jaar; ".20 per half jaar; i,35 per kwartaal. ihten bezorging: abonnee dient u de Ivoor dinsdag- of don- agavond 18.00 uur te )en ontvangen. Is dat hef geval, neem dan ikt op met onze hoofd- il bezorging (dinsdag onderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel. 033- >91 Bi| geen gehoor u kontakt opnemen nze inspekteur bezor- overdag 03420- 1. toestel 44. trekpleister: Buizen Normaal. Jnafhankelijk Nieuws- voor de gemeente Ksden. [schijnt elke dinsdag ponderdag. antwoordelijk lakteur pix Kreyns Iktie: i Engelkens [par van Loo (vering kopij en adver- |ies: het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- 1200 uur, voor het (Jerdagnummer tot ui- woensdagmiddag uur iktie en administra- antoor Leusder Krant, mdaallaan 9, Leus- Centrum. Op werkda- geopend van 09 00 tot K) uur en van 13 30 tot 10 uur. Telefoon: 033- 495 LEUSDEN De operatie „Los Vast", zaterdag in hetak- tiviteitencentrum „De Korf", kan geslaagd genoemd wor den. Zonder dat dat nare gevolgen had voor personen of het gebouw, woonden za terdagmiddag tussen 2000 en 2500 enthousiaste belang stellenden de uitzending van het NCRV-radioprogramma bij. Top-attracties waren, zo als te verwachten de groe pen „Het Goede Doel" en „Normaal". Vooral het op treden van de Achterhoekse formatie deed „De Korf" trillen op zijn grondvesten. De radio-uitzending onder lei ding van presentator Jan Riet man vond zaterdagmiddag tus sen twaalf en twee uur plaats. Maar de operatie ,,Los Vast" ging al veel vroeger van start. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de sporthal van ,,De Korf" geschikt gemaakt voor de uitzen ding. Vloerbedekking leggen, het opbouwen van een podium en het installeren van de beno digde apparatuur vereisten vele uren nachtelijke arbeid. Toen te gen negenen 's morgens de zaal ver in gereedheid gebracht was, had zich voor de ingang aan de achterzijde van het gebouw al een behoorlijk lange rij wachten den gevormd. De allervroegste van de kerk heeft geleend. Men beweegt hem ertoe dit maar op papier te zetten. Terwijl hij hier mee bezig is wordt hem een zwaar verdovend middel toege diend waardoor hij buiten be wustzijn raakt De dokter wordt gewaarschuwd en de man blijkt nog te redden. Inmiddels is me vrouw Marple, die alles ziet en van alles wat in het dorp gebeurt op de hoogte is, zover gekomen dat zij weet wie de dader is. Een geheel onverwachte onthulling. Het stuk werd met uitzonde ring van enkele te verwaarlozen haperingen vlot gespeeld. Hoe meer het stuk het einde naderde des te gespannerder werd de sfeer In de zaal. Zonder de an dere spelers en speelsters te kort te doen mag zeker de ge speelde rol van de dames Map- ple en Price Ridley naar voren worden gebracht. De overigen vertolkten hun rol ook op een vlotte en ontspannen wijze. Jammer was dat er minder pu bliek in de zaal aanwezig was dan voorgaande jaren. Wel op vallend was dat er veel jongeren aanwezig waren. De regie was in handen van Wout Bakkenes, souffleur was Henk Smit en gri- meuse Marijke Hulshof. Na afloop kregen allen een bloe metje aangeboden. Zondag 17 april zal het stuk nogmaals wor den opgevoerd. VOLLEYBAL Het optreden van ..Normaal" sloot de uitzending van „Los Vast" vanuit „De Korf" af. Jan Rietman verzocht het publiek ten spoedigste de zaal te verlaten, omdat onmiddellijk met het af breken van het podium en het wegnemen van de vloerbedek king begonnen moest worden. Om half vijf 's middags stond er namelijk al weer een volleybal wedstrijd uit de eredivisie op het programma en de sporthal moest daar voor om vier uur in gereed heid gebracht zijn. Medewerkers van „De Korf". NCRV, NOS en niet te vergeten LEOS de ver eniging, die de volleybalwed strijd organiseerde —zorgden er voor, dat de zaal inderdaad op tijd weer voor de sportieve strijd gereed was. Waar drie uur eerder nog honderden jongeren ston den te deinen op de klanken van „Normaal", werd om half vijf al weer een volleybal geserveerd De geforceerde deur was op dat moment ook al weer door een inderhaast opgetrommelde tim merman provisorisch op zijn plaats gebracht. Na afloop van het evenement toonde een ieder zich tevreden over de gang van zaken Een woordvoerder van de NCRV liet weten, dat „De Korf" als accom modatie voor een dergelijke uit zending zeer bevallen was Vol doende kleedruimtes, een bar, waar men de artiesten kon ont vangen en een hal die voor zo'n evenement prima te gebruiken blijkt. Al vanaf 's morgens vroeg werd er gewacht. Meer dan 2000 jongeren bijeen in De Korf ACHTERVELD Zaterdag avond voerde toneelvereniging Culdoto een stuk op getiteld „Moord in de Pastorie". Het was een stuk bestaande uit twee be drijven geschreven door Agatha Christie. Tijdens de lunchtijd In de pastorie waar de dominee (Wlm Vos), zijn vrouw (Eveline Hak), de neef (Martin de Jong), de hulppredikant (John van Mid delaar) en de vriendin van de neef (Magaret van Druten) aan wezig zijn, krijgt de dominee een telefoontje van een lid van het kerkbestuur dat deze de andere dag naar de pastorie komt. Dit wekt enige verwarring want men vermoedt dat hij de boeken komt controleren. Als de dominee de andere dag thuiskomt, een half uur later dan was afgesproken, treft hij de betrokken persoon dood in zijn studeerkamer aan. Tijdens het door inspecteur Slack (Timo v d. Burgwal) inge stelde onderzoek, komt er een aantal personen de pastorie bin nen. Dit is de dokter (Henk Schouten), de echtgenote van de dominee, een schilder (Jan Wunderink), juffrouw Marple (Riek v.d. Hengel), een vriiqezel- belangstellenden, die kennelijk verzekerd wilden zijn van een plaatsje vóór in de zaal, hadden al om zeven uur 's morgens tus sen de dranghekken plaatsgeno men. In de loop van de ochtend zwol de rij wachtenden aan tot een gigantische sliert, die zich van de achterzijde van „De Korf" langs de Burgemeester Van der Postlaan voort kronkelde. Het lange wachten werd enigszins minder vervelend gemaakt door de naar buiten doorklinkende geluiden van de in de sporthal plaatsvindende repetities. FLAUWVALLEN Toch duurde het wachten voor sommigen te lang De EHBO- mensen moesten een stuk of vijf jongens en meisjes, die flauwvie len of last kregen van hyperventi- latieklachten weer op de been helpen. Opvallend was, dat toen de toegangsdeur eenmaal ge opend was en het publiek bezit van de zaal had kunnen nemen, de EHBO nauwelijks meer in ak- tie hoefde te komen. Eén meisje raakte bekneld in een dranghek met haar knie en moest door de GGD naar een Amersfoorts zie kenhuis voor behandeling wor den afgevoerd. De achterdeur van „De Korf" ging om ongeveer kwart voor twaalf open. Bij de deur hadden zich naast medewerkers van „De Korf" ook enkele politiefunctio narissen in burger er waren in totaal vijftien politiemannen en -vrouwen in en om „De Korf" aanwezig geposteerd Ook enkele vertrouwensmensen uit de verschillende Leusdense jeugdcentra verleenden hun me dewerking bij het binnenlaten van het publiek. Door al die maatregelen verliep de binnen komst van het publiek redelijk ordelijk, zij het dat één van de twee toegangsdeuren het ge weld niét overleefde De sporthal in „De Korf" bleek het aantal opgekomen belang stellenden met gemak te kunnen opvangen. Voorin was de zaal bomvol, maar achterin was vol doende loopruimte. Daar stond ook een bar opgesteld, waar het publiek bier en frisdranken in plastic bekertjes kon kopen. Het programma zelf verliep in een hoog tempo. De ene artiest na de andere beklom het podium om na een onbenullig praatje met Jan Rietman zijn of haar liedje te zingen. De artiesten wer den over het algemeen welwil lend ontvangen, maar het grote enthousiasme kwam pas los toen Henk Westbroek van „Het Goede Doel" het podium betrad. Num mers als „Vriendschap" en „Hou van mij" werden uit volle borst meegezongen Het echte hoog tepunt was echter het optreden van Normaal De leden van de Achterhoekse formatie hadden zichzelf reeds vanaf de ochtentu- ren met bier van eigen merk op temperatuur gebracht. Ook tij dens het optreden iets meer dan een half uur oorverdoving hielden Buizen Berend en zijn collega's de kelen soepel met Normaal-pilsener. Voor in de zaal deinde men ritmisch mee op de golven van geluid en hier en daar waagde men zich aan een kleine rondedans. Ie dame, en mevrouw Price Rid ley (Greet Wessels) De inspecteur stelt een onder zoek in en alle aanwezigen wor den gehoord. Tijdens dit onder zoek waarbij ook het dienst meisje van de dominee aanwe zig is (Mien van Dalen) komt ook de echtgenote van de vermoor de binnen. De hulppredikant krijgt het geweldig op zijn zenu wen De schilder haalt een pis tool uit zijn zak en wordt als dader aangezien. Het onderzoek verloopt zodanig dat vrijwel ie dereen als de dader kan worden aangemerkt. Er ontstaat een aantal ernstige doch ook komi sche situaties. De politie inspec teur stelt zijn onderzoek in op zijn manier en wel in de concrete dingen Mevrouw Marple doet het op haar manier en zoekt de sporen in de menselijke natuur Zondags na de kerkdienst is het hele gezelschap in de pastorie bijeen. Men is zeer verontrust over de dominee die blijkbaar een bijzondere preek heeft ge houden. Vooral de hulppredi kant is erg verontrust Het blijkt dat hij een som geld uit de kas - Een ernstig moment in Moord in de pastorie (van een onzer verslaggevers) Jan Rietman in gesprek met enkele bezoeksters. Geluidstechnici van de NOS In deze tijd van het jaar, zo van begin maart tot eind april, zien we hier en daar plotseling bosjes ge le bloemen staan. Blad hebben ze niet, alleen een roodachtige geschubde stengel. Het zijn de bloe men van het klein hoef blad (tussilago larfara). Bij een vluchtige be schouwing zien we ze aan voor paardebloemen en daar hebben ze wel iets van weg. Ze komen recht streeks uit een zoge naamde wortelstok, die overwintert en naar alle kanten uitlopers vormt. We kunnen ze meestal aantreffen op vochtige en ruige plaatsen, waar wei nig andere begroeiing is, want het hoefblad heeft graag het rijk alleen en laat zich gauw verdrin gen. De stengel staat fier rechtop met lancetvormi- ge roodachtige schub ben. Elke stengel heeft maar één bloem. Later, als de bloei voorbij is, ver schijnen pas de hartvor- mig-rondachtig-hoekig gevormde bladeren en of schoon we spreken van klein-hoefblad, mogen die bladeren er best zijn. Zo'n tien tot vijftien centi meter doorsnee en aan de onderzijde viltachtig be haard. De plant hoort bij de geneeskrachtige krui den. Het groot-hoefblad (pe- tasites hybridus) heeft met het klein-hoefblad gemeen dat ook het eerst uit de wortelstok de bloem verschijnt. Ze staat ook graag op vochtige plaatsen, bijvoorbeeld de slootkanten. Alleen ver schilt de bloem, op het eerste gezicht, zoveel dat ze schijnbaar niets van el kaar weghebben en ei genlijk is de enige over eenkomst dat beide tot de familie der composieten (samengesteldbloemigen) behoren. De bloemsten gel kan wel veertig centi meter hoog worden en is bezet met een groot aan tal bloemen. Zo in de geest van een hyacinth. De kleur is roodachtig. Na de bloei verschijnen de bladeren en dan is de ge lijkenis met de hyacinth ver te zoeken. Dan lijkt de plant, met de enorme bla deren meer op rabarber. De stengel van het blad heeft een purperen kleur, soms wel zestig centime ter lang, met van onderen witbehaarde bladeren die een breedte van meer dan een halve meter bereiken. De plant ruikt onaange naam en is, over het alge meen vrij zeldzaam. Vroe ger gebruikt als middel te gen pest. Tenslotte vinden we hier ook nog het wlt-hoef- blad (petasites albus). Oorspronkelijk is dit een alpenplant, die hier als sierplant is Ingevoerd, maar hier en daar verwil derd. Groei en bloeiwijze ongeveer als de vorige soort. De bloemhoofdjes zijn echter vuilwit van kleur. De bladstelen kun nen nog langer worden: de bladeren minder groot, met duidelijke aderen en stekelvormig getand. (G. van L.) - Klein Hoefblad

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3