deze basis opbrengen" „Niemand kan het op Aardig illustratiemateriaal voor modieuze tijdschriften leusder krant Frank de Brouwer exposeert in De Hakhorst I Mr. E. Wage over de exploitatie van de tennishal; Kwaliteit haal je bij VdDONK&ROMEYN Onmogelijk Belangstelling DONDERDAG 14 APRIL 1983 plaatselijk nieuws door Marnlx Kreijns Vorige maand kwam naar buiten, wat sommigen al vreesden: het gaat niet zo erg goed met de tennishal aan de Groene Zoom. Mr. E Wage, als direkteur van TeHa B.V. exploitant van de hal, nam kontakt op met de gemeente Leusden, eigenaar van de tennlsaccommodatie. De vraag was, of het contract niet herzien zou kunnen worden, want de opbrengst van de hal valt tegen. De pachtsom zal omlaag moeten, anders is de zaak niet te runnen, aldus de boodschap van Wage. In een besloten bijeen komst heeft financiën-wethouder Fons Ummels (CDA) de leden van de raadscommissie LEUSDEN Hij begint met de mededeling, dat hij geen vergaande uitspraken wenst te doen. De onderhandelin gen met de gemeente zijn lo pende en hij vindt het niet de „Financiële en Economische Zaken" In kennis gesteld van de peri kelen rond de tennishal. De gemeente weet nog niet precies, wat er met de hal moet gebeuren. Herziening van het contract behoort tot de mogelijkheden, maar ook is al de suggestie gedaan om de hal te verkopen. In de loop van deze of volgende maand moet het gemeente bestuur tot een voorstel aan de raad komen. Ondertussen sprak Marnix Kreyns met E Wage. Over de tegenvallende resultaten, de oorzaken daar van, de kritiek op zijn management en de oplossing van het probleem. „Let wel: wij zijn er van overtuigd, dat nie mand het op deze basis op kan brengen. Kijk, het gaat niet om tien- of vijftiendui zend gulden minder. Het ligt in een iets andere orde van grootte." plaats en het moment om al lerlei boude beweringen te doen. „Het enige, waar het om gaat", zegt mr. E Wage, „is dat er indertijd tussen ge meente en TeHa B.V. een pachtsom is afgesproken, die nu niet haalbaar blijkt te zijn. Dat is in goed vertrouwen ge beurd en in datzelfde goede vertrouwen moet er nu een oplossing gevonden worden". - Als die pachtsom van f 580.000.-per jaar te hoog is. dan waren de calculaties van de gemeente dus niet juist Wage „Nou, dat moet je zo niet zeggen Het is niet alleen de opzet van de gemeente, wij als exploitant hebben dezaak ook veel te optimistisch inge schat. Zelfs bij optimale ex ploitatie is dat bedrag niet haalbaar Bovendien hebben we, dat is begrijpelijk, van doen met aanloopverliezen Die overigens ook bepaald zijn door factoren, die de ge meente in de hand had. Zo als? Zoals het feit dat we op 15 oktober 1981 van start moesten gaan, maar de hal op dat moment helemaal nog niet klaar was. Het feit, dat het parkeerterrein pas met Pasen het daarop volgend jaar ge reed is gekomen. De buiten banen waren ook pas op het allerlaatste moment klaar. En bovendien heeft de gemeente ook nog eens besloten om bij de andere tennisverenigin gen een aantal banen ver sneld aan te leggen Toen wij onze calculaties maakten, was er bij de andere vereni gingen een wachtlijst van 600 man Dat wordt doorkruist door zo'n gemeentelijke be slissing en dan duurt de aan loopperiode langer". Er blijken nog meer oorza ken van de tegenvallende re sultaten te zijn. Wage „Squash heeft niet die hoge vlucht genomen, die wij ver wachtten Het buitentennis ook niet. En het binnentennis ondervindt toch wel concur rentie van hallen in Soest, Baarn en Nieuwegein Nu hebben we dat wel op probe ren te vangen doorextra-akti- viteiten, zoals het organise ren van toernooien. En ik moet ook zeggen er zit een stijgende lijn in Bij een aan gepaste pachtsom zijn er echt mogelijkheden. En laat ik hier aan het begin al meteen dui delijk stellen: ik wil niet van de hal af. Ik wil niet alleen de ellende gehad hebben en er dan op het moment dat het leuk zou kunnen gaan wor den er uit te stappen om een ander te laten oogsten. Dat ben ik niet van plan". vervolg van pagina 7 LEUSDEN - Frank de Brouwer, tekenaar, illustrator uit Nuenen. die platenhoezen voor CBS ontwerpt, werkt voorbladen als Privé, Libelle. Elegance en Cosmopolitan, en ont werpen maakt voor reklameburo's. exposeert tot vrijdag 29 april kleu renlitho's en - tekeningen bij Gale rie De Hakhorst, Waarden 259 te Leusden-centrum. Het zijn voornamelijk portretten van vrouwen hie hij laat zien, por tretten van hun gelaat, van hun naakte lichamen. Meestal zijn het beroemde sexidoten, die hij uit beeldt. en sterren uit de showbizz Zijn prenten hebben allemaal Ame rikaanse titels, en hoewel uitdruk kelijk wordt vermeld, dat de authen tiek gesigneerde litho's in een zéér beperkte oplage verkrijgbaar zijn vind ik die mededeling lot de (Ame rikaanse) showbizz behoren. 250 exemplaren van elke litho afdruk ken is misschien voor Amerika een zéér beperkte oplage. Voor Neder landse begrippen is dat zeker niet het geval Ik ken kunstenaars, die zó artistiek gevoelig zijn. dat ze bij 15 afdrukken het welletjes vinden, en het merendeel stopt bij 50. In al het begeleidend materiaal staat, dat De Brouwer met beschei den middelen een wereld van sub tiele gevoelens en emoties op bij zondere wijze vorm weet te geven ..De op puur persoonlijk gevonden middelen gebaseerde kunstwer ken zijn een weerspiegeling van gedachten en diepe menselijke re laties'' vermeldt de tekst verder „Zijn geëxposeerde litho's zijn poë tisch van inhoud, maar bovenal sophisticated en dynamisch opge zet. Een expositie, die zeer zeker verrassend genoemd mag wor den". juichen de teksten verder Bescheiden middelen oké. Kleurenlitho, kleurpotloodtekening. Maar:een wereld van subtiele ge- voorbeeld, dat u onvoldoende aan promotie van de tennishal heeft gedaan. Er was daarvoor een budget van f 10 000- be schikbaar en daar heeft u nauwe lijks of geen gebruik van ge maakt. Wage ..Dat is onjuist. Er is aanzienlijk meer dan f10 000,— uitgegeven aan advertenties en dergelijke. Kijk. de zaak moet hier van start gaan en wat doe je dan adverteren, toernooien or ganiseren, een eigen vereniging oprichten Dat is allemaal ge beurd. Maar men moet niet ver geten dit is een andere zaak dan De Korf. Dat is een multifuncti oneel gebouw. Dit is een tennis hal. Hier kun je alleen maarten nissen - Kritiek is er ook op de slordi ge administratie van TeHa. Wage ..De kritiek op dat punt is gedeeltelijk juist. De facture ring heeft een aantal kinderziek tes gekend Nu loopt het alle maal goed. We hebben ons door de accountants laten vertellen, hoe we het wel moeten doen en nu gaat het goed." - Nog een punt van kritiek. Zo'n tennishal zou prima te run nen zijn op basis van het roem ruchte pappa-mammasysteem, maar je moet niet proberen om daar voor jezelf en je vrouw dik ke salarissen uit te halen U zou dat wel doen. Wage ..Ik begrijp niet. hoe men daar aan komt. Ik heb vorig jaar gehoord dat dat gerucht ging Ik ben toen naar de ge meente gegaan en heb aan een betrokken ambtenaar inzicht verleend in de salarisadministra tie van TeHa Ik heb hem ge vraagd. of hij het daar voor wou doen Het antwoord luidde ont kennend. Verder heeft niemand inzage gehad in onze admini stratie en ik begrijp dus ook niet. hoe men tot zulke vreemde con clusies kan komen". - Ik heb met de wethouder van financiën gesproken en die zegt, dat de tennishal op de hui dige basis wel te runnen is, als het management maar goed is. Wage: ..Het is onmogelijk. Als u alleen al weet. dat de hal een investering heeft gevergd van 4.2 miljoen gulden en dat er van het geïnvesteerde bedrag een rendement van 15% in de pachtsom is opgenomen. Dat kan eenvoudig niet." - Dan verbaast het me, dat u een dergelijk contract bent aange gaan. Wage: ..Dat kan ik me voor stellen. Wij hebben indertijd on ze calculaties gemaakt. We heb ben ons zo goed mogelijk trach ten te informeren Toch zijn we te optimistisch geweest U moet niet vergeten: we spreken over 1981 en we werkten toen met prognoses uit 1980 Op dat mo ment waren de gevolgen van de economische maleise nog niet zo voelbaar als nu het geval is Dat heeft echt vreselijk doorge werkt." - Wat voor bedrag zou er van de pachtsom af moeten? Wage: ,,lk begrijp niet, hoe men tot zulke vreemde conclusies kan komen" Wage: ,,Dat kan ik niet zeg gen. Het bedrag op zich vormt een onderdeel van het totaal pakket. Om een voorbeeld te ge ven ik moet om de tent hier te verlichten de PUEM een bank garantie geven van f15.000.—. Dat bedrag staat op de bank. krijg je 0.1% over of zoiets en je kunt er verder niets mee doen Stel dat de gemeente die garan tie voor zijn rekening wil nemen, dat wordt de situatie toch wat anders Het is een voorbeeld om duidelijk te maken, dat het niet alleen om een pachtsom gaat, maar dat het gaat om een heel pakket van dingen, die allemaal mee kunnen spelen." - Stel dat de gemeente zegt wij willen het contract niet her zien. Wat gebeurt er dan? Wage, aarzelend: ..Dan zal moeten worden afgewacht of TeHa de pachtsom over dit jaar wel kan opbrengen." - Als u dat zo zegt, dan denk ik: TeHa zal aan het eind van het jaar niet betalen. Wage ,,We kunnen het niet betalen En. let wel. wij zijn er van overtuigd, dat niemand het op deze basis op kan brengen Kijk, het gaat niet om een tien- of vijftienduizend gulden min der. Het ligt in een iets andere orde van grootte." - De gemeente verkeert in een wat netelige positie. Men is bang, dat u aan het eind van het jaar komt vertellen, dat u de pachtsom inderdaad niet kunt betalen. Of erger nog: dat TeHa in de loop van dit jaar failliet gaat en de gemeente helemaal naar dat half miljoen kan fluiten. Wage. ..Ik neem wel aan. dat er bij de gemeente dat soort ge dachten leven. Dat is een logi sche zaak. Meer dan een jaar geleden heb ik de zaak bij de gemeente aangekaart De ge meente is dus op de hoogste." - Ik heb de indruk, dat het gemeentebestuur wellicht be reid is de pachtovereenkomst te herzien, maar met een andere pachter. Wage: ..Die geluiden heb ik nog nooit gehoord. Ik weet al leen. dat de gemeente over weegt om de tennishal te verko pen. Dat dan in het kader van de privatisering, waartoe de ge meente door het Rijk zijn aange spoord Wij als TeHa komen in dat geval, op grond van een be paling in de overeenkomst tus sen gemeente en ons. in aan merking als koper. Ja, belang stelling hebben we in dat geval wel. Maar we zijn in eerste in stantie pachter. Misschien wi we wel kopen Dat zijn we aan het bekijken In dat g zullen we in ieder geval paar ..meeliggers" moeten te vinden." Wage haalt koffie en merkt dertussen op: ..Ik heb inmi<j wel geleerd, dat de exploit van een hal als deze nooit o maal zal zijn Een bezettingir buurt van 100% haal je niet dan kan je aan promotie <j voor opvulling van je zwa uren en daarmee krik je da baanbezetting en je horeca omhoog. Maar op een geg; moment is het op En dit is q onderneming, waar gezegd* worden laten we nog een aj artikel in het pakket opnen Dat kan niet." - U bent nu een jaar of> met de tennishal bezig. AH momenten gehad, waaro; dacht: waar ben ik in vre naam aan begonnen? Wage ..Ik heb er slape nachten van gehad en die hi nu ook nog wel eens. Ik werï samen met mijn vrouw, l voor Dan wil ik er ook graag keer het plezier van beleven nog toe is het vaak een ro geweest, zijn er veel spanne momenten geweest. Nu w graag doorgaan En als ik eens bij me zelf denk. waar je aan begonnen, dan is da leen vanuit de optiek, datj realiseeit. dat het contract! je aan vast zit op verkeerde; names berust." - Komt dat nu ook niet d dat u volkomen onervaren aan bent begonnen? Wage: ..Het klopt, dat iki ervaring had in het exploit van een tennishal. Maar vo. er aan begon heb ik me uitvoerig geïnformeerd bij a re hallen Ik heb contact g< met de tennisbond. met de rechtse Sportraad. Ik heb de Ie zaak door een in die rich specialiseerde econoom I doorrekenen, ledereen di dat het op die manier wel mi lijk was Dat blijkt niet zo tez - Wat zijn nude afspraken de gemeente? Wage ..We zijn in ondei deling Nee. ik zit niet een i tie af te wachten. Voor mij dat aspect van de verkool gekomen. Ik ben aan het oi zoeken wat voor TeHa op punt de mogelijkheden zijr de zaak zal dan de kom weken tussen gemeente er Ha verder aangevat moeten den Terwijl ik mijn blocnote ruim, zegt Wage peinz „U zei nu wel, dat de meente in een moeilijke atie verkeert, maar ik minder. Ik kan die pach derdaad niet opbrengen, dat de gemeente zegt: mer Wage, je komt de c eenkomst niet na, hou maar mee op. Dan is al ellende voor niets gewi Dat wil ik niet. Ik wil doorgaan. En daarom r ten we, gemeente en T gezamenlijk een oplos zien te vinden." woorden een heleboel dingen ver bloemen. Hoe meer moeilijke woorden je gebruikt, hoe beter het staat waarschijnlijk ol zo. Dan den ken ze: Gó, dié weet er wat van Alleen weet je dan niet waarvan!" „Hel maakI dan ook geen ver schil meer uit als vrouwen op deze manlijke manier politiek gaan be drijven?" „Precies. Ik denk. dat je erg je best moet doen om daar niet in ver zeild te raken. Om het vast te hou den, wantje moet nogal wat bergen daar verzetten. Je bent dan toch iemand, Ja. die het spel niet méé- speelt'" Daarom denk ik dal er niets ver andert in de politiek, als vrouwen niet hun eigen visie en hun eigen manier van doen bli/ven volhou den, hoe er ook word! gelachten „Ik blijf erin geloven: ook de politiek moet veranderd worden. Als jij maar mee blijft doen met het gebruikelijke stramien, dan verandert er niets. Dan gaan alle beslissingen weer door, zoals ze altijd gevallen zijn. Dan kun je het wel vergeten. Daarom ben ik blij dat de werkgroep gemeente politiek en de steunvrouwen naast ons staan, dan kunnen ze me signaleren om de dingen te blijven doen, zoals wij dat willen doen. Maar ik vind het niet leuk. Het is voor mij mijn werk, maar Ik weet andere banen die leuker zijn. Ik heb ik de zwakzinnigen zorg gezeten: dat vond ik leuk werk. Dit doe ik niet met tegen zin, anders zou ik me niet op de lijst hebben laten zetten uiter aard, maar nee, ik kan niet zeg gen: dit is nou mijn levensver vulling of zo ,nee" „Zie je het zo. dal je er mee bezig bent om hel politiek bedrijf op zich zelf Ie veranderen „Ja, dat is één van de redenen, waarom ik vind dat vrouwen in de politiek moeten gaan, en waarom ik er zelf ook in ben gegaan Als er geen vrouwen in de politiek zitten, krijg je een aantal dingen gewoon niet voor elkaar Als je dan een aan tal dingen wél voor elkaar krijgt, vind ik het leuk en dan geeft dat best een stukje voldoening Als je ook eens merkt dat er naar je ge luisterd wordt. Als mensen niet van je weglopen en eggen „Oh god. dat is weer een vrouw, die moeili|k doetDus in zoverre ik loop niet gefrustreerd rond of zo, hoor, hele maal niet. Ik verbaas me er over hoe het merendeel van de mannen én een volle baan, én het gemeenteraads werk en dan nog vaak een gezin erbij heeft. Dan denk ik. dat kan niet Ik zou het niet kunnen. Er moet iets inde knel komen Als ie de hele dag met een baan bezig bent, en heel veel avonden op pad bent. dan blijft er voor mij de thuissituatie over. die er tussendoor méégeno men moet worden Tot slot dit. Ik hoop met een stuk politiek werk een stukje verandering teweeg te bren gen, zodat mijn twee doch ters - ja, wij leven hier in een „vrouwenhuis" - niet dezelf de dingen politiek behoeven te verrichten. Je kunt er men taliteitsverandering te weeg brengen. Een stukje verande ring in het rollenpatroon. Neem de opleiding voor jon gens en meisjes. Dat merk je aan de doorstroming van VOLLEDIG BETAALD - Er is in een artikeltje in de Amersfoorlse Courant gesugge reerd. dat u de pachtsom met korting over 1982 weliswaar be laad heeft, maar daarbii gebruik heeft moeten maken van een bankgarantie. Is dat juist? Wage „De pachtsom is volle dig betaald - Door TeHa of door de bank Wage, glimlachend „Dat gaat u geen donder aan Die pacht som is volledig betaald Hoe dat gebeurd is, uit eigen inkomsten of met vreemd geld, dat is niet interessant. Trouwens, als er ex tern gefinancierd zou zijn, dan begrijp je ook wel, dat de bank die dat doet een bepaalde zeker heid wenst. Maar het ts niet van belang en het gaat niemand iets aan - Bi/ de gemeente zijn nogal kritische opmerkingen te horen ten aanzien van het management bit TeHa. Wage: „Ik ken die kritiek met - Een punt van kritiek is bij meisjes en jongens vervolgonderwijs. En dat merk je ook van recessie. Zodra breder zig zijn dan binnen vit ren en bij het aanrecht: een recessie is, word weer achter het aanred ruggezet. Vrouwen gebruikt als klapstoele ze niet meer nodig zijn den ze in geklapt teg muur weggezet. Waaromikindepolit m zig ben gegaan heeft ken met een stukje krijgen. Macht heeft eei betekenis, we denke mannenmacht, macht werkgevers, macht dictatoren. Dat heeft al te maken met: de ma< gi de macht. Vrouwen n or leren om macht te kunr bruiken om die dingen werkstellingen, die derd moeten worden' el "f - ..De aanleg van het parkeerterrein heeft ook veel te lang geduurd" voelens en emoties, die op bijzon dere wijze vorm wordt gegeven Ik zie meer aardig materiaal voor illu straties in modieuze magazines en trendbewuste vrouwenbladen. De bijzondere vorm kan ik nergens ontdekken Dan zijn de kunstwerken geba seerd op puur persoonlijk gevon den middelen". Wordt daar het kleurpotlood mee bedoeld, het kon- takt met de showbizzfiguur, of is het zomaar een puur stukje reklame- tekst Tevergeefs heb ik ook gespeurd naar het ..poëtische van de inhoud, de weerspiegeling van gedachten en diepe menselijke relaties" Ik kijk zeker verkeerd, maar ik zie al leen maar uiterlijke weergave van jonge vrouwen, naakt, in elegante strandkleding of met gezichtjes, stevig bewerkt door de schoon heidsspecialiste. Sophisticated en dynamisch op gezet, oké. Maar verrassendnee, ik kan niets persoonlijks ontdek ken, niets origineels ook Niets ver rassends in de zin van. vormver- nieuwends of getuigend van een eigen visie op het uitgebeelde feno meen. Er zijn ook originelen en litho's te zien van Indiaanse mannen, meest in gevechtshoudingen, vlot van op zet, goed getypeerd in de uiterlijke kenmerken van het ras. Het aardigst vind ik Happy birthday", de kleurenlitho van een klein meisje met een kadootje in de hand, reikend naar een jongetje, dat ze een verjaarskusje geeft, en de kleurenlitho van de twee elkaar groetende mannen op de fiets. U kunt het werk van Frank de Brouwer dagelijks gaan zien na 16.30 uur, op zondag na 14 00 uur. Op maandag is galerie De Hak horst gesloten De open haard als middelpunt van uw huiselijke gezelligheid. Akkoord! Maar dan wel op de juiste wijze gebouwd en met een veilige rookafvoer. Bij v.d. Donk Romeyn adviseren ze u niet alleen over de vorm, maar ook over de techniek van de open haard. vdDONK&ROMEYN Havenweg 5, 3812 PR Amersfoort Telefoon 033-16946

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10