t „Garp": een haast niet te verfilmen boek prima verfilmd „Een zaak van leven of dood": ongeïnspireerde „thriller" Prijswinnaars Paaspuzzel van Leusder Krant Optreden Stoned Free in De Geut Magistrale Fonda en Hepburn in bekroonde „On Golden Pound" FILMS IN HET KORT DINSDAG MOVIE CYCLUS Spreekuur burgemeeste vervalt Vergadering commissie financiën DONDERDAG 14 APRIL 1983 kijk op de film 14 door Marnlx Kreyns AMERSFOORT - Hoe Ingewikkeld moet de verhaalstructuur van een boek zijn om het onverfilmbaar te maken? Het antwoord is natuurlijk niet exact te geven, maar lange tijd heb ik gedacht dat John Irvlngs best seller „The world according to Garp" aan alle eisen van onverlilmbaarheld voldeed. Het boek Is een bonte men geling van komische en tragische scènes. Het boek wordt uit verschil lende vertellersstandpunten verteld. En bovendien lopen er In het boek ook nog eens een aantal verhalen door elkaar heen. Een prachtig ge heel om te lezen, maar hoe zou je zoiets schoons in hemelsnaam kun nen verfilmen? Regisseur George Roy Hill heeft het voor elkaar gekregen De man. die eer der successen als „Butch Cassidy and the Sundance Kid" en „The Sting' ver vaardigde. heeft ..The world according to Garp" verfilmd. En hij is er in ge slaagd er een prima film van te maken. Natuurlijk zijn er verschillen tussen het boek en de film Het belangrijkste verschil is waarschijnlijk, dat Hill in zijn film de gigantische hoeveelheid mate riaal die het boek biedt, selectief ge bruikt. In feite heeft hij een keuze ge maakt voor het verhaal van hoofdper soon Garp zelf. waardoor de in het boek even aanwezige figuren als de moeder van Garp en haar transseksuele vrien din Roberta Muldoon enigszins op de achtergrond geraken. Bovendien heeft Hill binnen het verhaal over Garp nogal de nadruk gelegd op de ontwikkeling van het schrijverschap van Garp. Geor ge Roy Hill en zijn scenarioschrijver Steve Tesich hebben het zelfs aange durfd om in hun streven het schrijver schap van Garp naar de voorgrond te halen een toevoeging aan het boek van Irving te plegen. In de film schrijft Garp het verhaal „The magic gloves" en dat heeft de lezer van het boek hem niet zien doen. Daar staat tegenover dat Garps fameuze geschrift ..Pension Grillparzer" weer niet in de film is terug te vinden. Irving weigerde de rechten van dat deel van zijn boek te verkopen. Omdat het in Wenen speelt en hij geen enkele producent bereid achtte daar op lokatie te gaan filmen. Bovendien, zo redeneerde Irving, zou hij „Pension Grillparzer" nog wel eens apart aan een Garp (Robin Williams) ziet toe hoe zijn moeder Jenny (Mary Berth Hurt) over het onderwerp wellust" in gesprek raakt met een prostitué. filmproducent kunnen verkopen. CONCEPTIE Het meest duidelijk is de verschuiving van het accent naar Garp wellicht te merken aan de manier waarop Hill de wonderlijke conceptie van de hoofdper soon in de film heeft gebracht Zijn moe der, een verpleegster met een ontzet tende afkeer van iedere vorm van wel lust tussen man en vrouw, maakt zich zelf zwanger door in een ziekenhuis een op sterven liggende gewonde sol daat te bestijgen. Zij maakt van diens laatste orgasme gebruik om zwanger te geraken. Een wat vreemde manier van doen ongetwijfeld, maar Irving maakt in zijn boek duidelijk, waarom Jenny zo te werk gaat. Het is haar manier om een kind te krijgen zonder zich te hoeven bezondigen aan wellustigheden, die zij zo verafschuwt. In de film komt deze scene niet voor, maar vertelt Jenny op zeker moment het verhaal van de ver wekking van haar kind. Haar motieven blijven daarbij wat onderbelicht en daar door lijkt de moedei van Garp wellicht wat buitennissiger dan ze is. Deze beschouwing richt zich tot nog toe met name tot degenen, die „The world according to Garp" hebben gele zen. Dat is niet zo verwonderlijk, want het boek dat in 1979 in Nederlandse vertaling is een wereldsucces Er zijn in totaal meer dan drie miljoen exempla ren van verkocht en „Garp" moet daar mee een van de meest gelezen boeken van de laatste jaren zijn. Voor het geval er toch nog mensen zijn, die het boek niet kennen, hieronder een korte en dus onvolledige samenvatting. SEKSUEEL VERDACHT Jenny wil voor haar op onorthodoxe wijze verwekte zoon een goede oplei ding. Om dat mogelijk te maken wordt ze verpleegster in een befaamde high school Na zijn studietijd, waarin hij uitblinkt bij het worstelen, besluit Garp schrijver te worden. Zijn moeder vergezelt hem naar New York waar hij ervaring wil op doen en waar zij intussen een boek schrijft over haar leven en haar opinie over de wellust van mannen. Haar boek wordt uitgegeven onder de titel „Seksu eel Verdacht" en is vooral onder vrou wen. een geweldig succes. Ook Garps eerste novelle wordt uit gegeven maar heeft veel minder suc ces. Hij wint er alleen het meisje Helen mee op wie hij altijd verliefd is geweest. Ze trouwen en krijgen twee zoons. Dun can en Walt Helen geeft les aan een college en Garp probeert te schrijven en doet het huishouden. In alle stilte is Garp bezig met zijn gezin, terwijl zijn moeder het idool wordt voor alle teleur gestelde vrouwen van Amerika. Intussen versiert Garp wel eens een andere vrouw, maar hij is helemaal ka pot als hij ontdekt dat Helen een ver houding heeft met een van haar studen ten Geheel wanhopig veroorzaakt Garp een auto-ongeluk waarbij Walt wordt gedood en Duncan een oog ver liest. Het geteisterde gezin - ook Garp en Helen zijn gewond - wordt verpleegd door Jenny en bijgestaan door een be minnelijke transseksueel Roberta Langzamerhand komen Garp en Helen over hun verdriet heen en ze besluiten weer een kind te nemen. Het wordt een meisje, de kleine Jenny. Niet lang daarna wordt Jenny, tijdens een feministische bijeenkomst, door een vrouw-vijandige man neergescho ten De feministen houden een rouw dienst ter harer ere en Garp probeert die als vrouw vermomd bij te wonen. Hij wordt herkend en geholpen door Ro berta kan hij nog vluchten. Maar enige tijd later vindt hij zelf de dood door de hand van een gefrustreer de jonge vrouw. Alle rampen, die Garp door het schrijven van zijn verhalen POPEYE heeft willen bezweren, zijn uiteindelijk toch over hem gekomen. Nogmaals: de samenvatting is onvol- (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - In de Dinsdag- Movle Cyclus van het Grand Theater draait komende week op dinsdag de schitterende film „On Golden Pond" van regisseur Mark Rydell met Henry Fonda in zijn allerlaatste rol. Verder met Katherlne Hepburn, Henry's dochter Jane, Doug McKeon en Dabney Coleman. Zowel Henry Fonda als Katherlne Hepburn kregen voor hun vertolking een Oscar en dat Is terecht. De hele film draalt om dit magistrale duo en wordt door hen gedragen. „On Golden Pond" is van origine een toneelstuk dat door regisseur Rydell niet verder werd aangetast In de mise en scène dan voor een film noodzakelijk werd geacht. Het blijft dus in feite verfilmd Henry Fonda in z'n laatste, onvergetelijke rol in „On Golden Pound". toneel, maar wel magistraal toneel dankzij de inbreng van de twee Holly- wood-veteranen. Jane Fonda speelt voor het eerst in de film samen met haar vader. Dat dit niet eerder was gebeurd lag aan de privé-opvattin- gen van de nogal progressieve doch ter, die nogal botsten met die van de conservatieve vader. Vla het scena rio van Ernest Thompson (die ook het toneelstuk schreef), kreeg Jane Fonda de kans om ook in de film pri vé het een en ander recht te zetten. Genoemd mag ook het uistekende camerawerk van Billy Williams ge noemd worden. Het is de acht en veertigste keer, dat Ethel (Katharine Hepburn) en Norman (Henry Fonda) Thayer, de zomer door brengen in hun huis aan het meer Gol den Pond Hun huis is als 't ware een museum van gedenkwaardigheden en herinneringen aan hun lange en intense liefdesverhouding en het daaruit ge volgde gezinsleven met hun dochter Chelsea (Jane Fonda). Norman beschouwt het voortschrij den van de tijd als zijn vijand De ge dachte dat hij ook sterfelijk is. houdt hem voortdurend bezig. Hij tracht zijn angst voor de dood te verbergen in bi|- tende humor in gesprekken met zijn geestige en boeiende vrouw Ethel Ter gelegenheid van Norman's tachtigste verjaardag komt zijn dochter Chelsea op bezoek. Chelsea is gescheiden en brengt haar nieuwe vriend Bill (Dabney Coleman) en diens zoontje Bill (Dong McKeon) mede De verhouding tussen vader en dochter is altijd slecht ge weest Chelsea heeft nooit goed con tact met haar vader gehad en is bang voor hem. Chelsea en haar vriend Bill vertrek ken naar Europa en de jonge Billy blijft bij zijn surrogaat grootouders achter. Norman en Billy kunnen het samen goed vinden en allengs ontstaat er een vriendschapsband tussen hen beiden Chelsea komt terug uit Europa en ver telt, dat zij in Brussel met Bill getrouwd is. Op aandrang van haar moeder gaat Chelsea met haar vader praten. Dit openhartig gesprek leidt tot beter begrip tussen belden. Norman Is weer met het leven verzoend... „Een zaak van leven of dood", 1983, Ned. Regie scenario George Schou ten produktie Matthijs van Heijningen, camera; Mare Felperlaan; montage Edgar Burcksen; muziek: Hero Wouters Bart Ter Laak (The Two). Met: Peter Faber, Carla Hardy, Derek de Lint, Judy Doorman. Gerard Cox, Lex Schoorel en Henriette Tol Gebaseerd op het boek „Zonder dollen" van Hans Vervoort. Theater: Grand - Amersfoort Première Nederland. door Bert Vos „Een zaak van leven of dood" is de wat vage titel van de film, die regis seur George Schouten maakte naar de roman „Zonder dollen" van Hans Vervoort. Het is het verhaal van Hans (Peter Faber), een opinie-onderzoe ker, die een levenslustige typiste leert kennen, Eva (Carla Hardy), met wie hij trouwt. Als blijkt, dat de jonge vrouw na met werken gestopt te zijn, straatangst heeft, wordt van alles ge daan om dat te verhelpen. Thera peut, psychiater, pillen en drank. Kortom: het Is hopeloos. Zeker nadat Carla kennis heeft gemaakt met de wat eigenaardige concurrent van Hans, ene Jack (Derek de Lint), die het meisje volledig In zijn macht krijgt met een al even merkwaardige therapie. Hans kan er niet langer te gen en vertrekt. In het buitenland ontvangt hij bericht van de dood van zijn vrouw. Ze zou van een flat zijn gesprongen. Jack's flat. George Schouten laat in zijn film een soort rekonstruktie zien van wat er ge beurd zou kunnen zijn, gezien door de ogen van Hans, maar veel duidelijker wordt het er allemaal niet op. De kijker wordt gekonfronteerd met tamelijk ver warrende handelingen, zonder dat oor- zakenen gevolgen duidelijk relief krij gen. Op zich is het verhaal niet slecht in beeld gebracht, mede dankzij het uit stekende camerawerk van Mare Fel perlaan, maar afgezien nog van de weer ontstellende hoeveelheid recla- mfi die er in is verwerkt, mist „Een zaak van leven of dood" een duidelijke struktuur Echte motieven ontbreken, de karakters zijn slordig uitgewerkt. Want waarom krijgt zo'n levenslustige en bepaald niet preuts uitgevallen vrouw als Eva ineens straatangst? Wat zijn de eigenlijke drijfveren van die we reldvreemde Jack die zich gedraagt als een wat slap uitgevallen goeroe? Waar om gedraagt die Hans zich zo onvoor stelbaar slap en laat hij alles eigenlijk zonder enig verweer toe? Hans denkt dat Jack zijn vrouw over de balustrade heeft geduwd en pro beert hem tot een bekentenis te dwin gen. Daaruit vloeit dan uiteindelijk de waarheid voort. Een werkelijkheid, die al even ingeïnspireerd is als het vooraf gaande en waarbij de toeschouwer min of meer in de kou blijft staan „Een zaak van leven of dood" wordt aangekondigd als een soort psychologisch thriller rond fobie's Ik ben er geen steek wijzer van geworden. Echte spanning ontbrak en dat mani festeerde zich duidelijk op momenten, dat het publiek moest lachen om heel serieuze zaken De oiaiogen waren ronduit bedroevend en bovendien slecht nagesynchroniseerd. Uitstekend verstaanbaar, dat wel, maar niettemin storend om aan te zien Peter Faber als Hans en Carla Hardy als Eva leveren in het algemeen redelijk spel. maar echt óvertuigen doen ze evenmin en dat is dan - denk ik - voor namelijk aan het scenario te danken, waardoor het toneelmatige spel onont koombaar en ongeïnspireerd op het doek terecht is gekomen Nee, In het algemeen probeer Ik zoveel mogelijk positieve dingen In Nederlandse films te zien, zo chauvi nistisch ben Ik wel, maar „Een zaak van leven of dood" is niet meer dan een verwarrende film rond plastic zakjes, betaald door Caballero en an dere sponsors, die stuk voor stuk met name te noemen zijn. John Irving (links) in de rol van worstelcoach met rechts Robin Williams als Garp. Peter Faber en een bepaald sullige Gerard Cox in „Een zaak van leven of dood". Scène uit. „Een zaak van leven of dood", met Peter Faber en Carla Hardy FILMS IN HET KORT „We zijn zo langzamerhand de tel kwijt geraakt, maar hij is er weer „Once upon a time in the west" de klassiek geworden bestseller van Sergio Leone, met Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale en Jason Robards. Deze uit 1969 daterende western (leng te 165 minuten) had en heeft een enorm succes. Een succes, die afgezien van de verschillende genre's) vergelijkbaar is met „The sound of music", waar ook veel mensen meerdere malen naar toe gingen." Once upon a time in the west" is een uitstekende western en een film met een enorme uitstraling, wat onge twijfeld te danken is aan de perfekte beelden en de groots opgezette mise- en-scene. (Cinema, Amersfoort, 12 jaar). In Duo een reprise van „The final countdowneen groots opgezette SF- aktiefilm, waarin het atoomvliegdek- schip de Nimitz via een magnetische storm terug naar het verleden wordt ge slingerd en wel naar het tijdstip, vlak voordat Japan de aanval op Pearl Har bor zal uitvoeren Voor de commandant en zijn officieren een moeilijke beslis sing. de aanval voorkomen met de mo derne atoomwapenarsenalen en com putertechniek of de geschiedenis zijn loop laten hebben. Twee films naderen nu bijna de drie maanden roulatietijd in Amersfoort en dat is de Belmondo-film „Aas der azen", waarin een satirische kijk wordt gegeven op het Nazi-Duitsland van de dertiger jaren (met aardige humor en veel aktie) en de eerste Nederlandse Bommel-tekenfilm „Als je begrijpt wat ik bedoelBeide films beginnen deze week aan hun elfde prolongatie. WOENSDAG VOOR HET LAATST Vandaag (woensdag) kunt u nog terecht voor „The best little whore house In Texas", „Fame" en de films in het Duo-programma. Morgen ma ken deze films plaats voor nieuwe, zoals „The world according to Garp" en de Nederlandse première van „Een zaak van leven of dood". PAUL NEWMAN WIL GELD ZIEN LOS ANGELES - De Amerikaanse filmacteur Paul Newman heeft een pro ces aangespannen tegen Time-Life Productions, inc., die hem zijn aandeel in de winst op de film „Fort Apache, the Bronx" zou onthouden. Volgens Newman staat in een con tract uit 1980 met Time-Life dat hij 15 procent krijgt van de brutowinst op de film Dit komt er volgens hem op neer dat hij aanspraak maakt op minstens 450 000 dollar De acteur eist nu wegens contract breuk vaststelling door de rechtbank van de winst op de film, een schadever goeding van 1 miljoen dollar en boetes voor Time-Life van samen 2 miljoen dol lar. POLYGOON JOURNAAL In het Polygoon Journaal van deze week een portretje van Bettine Vriese- koop, de Nederlandse kampioene tafel tennis, die zich intensief voorbereidt op de Wereldkampioenschappen in Tokio. Voorts een reportage van het on langs nieuw geopende Grafische Oplei dingscentrum in Veenendaal, waar gra fici vertrouwd worden gemaakt met de nieuwe technieken in deze bedrijfstak. Het Polygoon Journaal besluit met opneman van pianist Rob Hooke, zan ger-pianist little Allio Littlefield en zan ger-pianist Memphis Slim, gemaakt tij dens het Hues Festival in de Amster damse Meervaart. (Van de redaktie) LEUSDEN - Niet helemaal waarheidsgetrouw maar wel de oplossing van de Leusder Krant-Paaspuzzel was: de Paashaas brengt de lente mee. Uit de grote stapel brief kaarten trokken wij vier prijswinnaars. De eerste prijs, een geschenkenbon van 25 gulden, gaat naar Jan van Gulik, Hendrik van Viandenstraat 16 in Achterveld. K. W. de Wit, Kornoelje 25 uit Leusden krijgt een bon van 15 gulden, zijnde de tweede prijs. J. Sjoerds- Wessels uit de Pr. Irenelaan 41 in Leusden-Zuid, A. Kroon, Leeuwenburg 68 en Ans Tijmensen, Tjongerwijk 3 wonnen de derde prijs en ontvangen ieder een ge schenkenbon van 10 gulden. LEUSDEN - Zaterdag 16 april speelt in jongerencentrum De Geut de Barneveldse band Sto ned Free, die in de stijl van de Rolling Stones spelen. Ook speelt de groep wat blues en mu ziek In het genre van Jlml Hen- drix. De band bestaat uit vijf perso nen Arthur op drums, Tinus en Ro nald op slag en solo-gitaar, Adé op bas en Danny de Leina is de zan ger. Stoned Free heeft een zekere landelijke bekendheid doordat de band een aantal talentenjachten gewonnen heeft en zo terecht kwam in o.a. het voorprogramma van Chris Latu en Daniel Sahuleka. Een kaartje kost slechts 3,50. De zaal is om 20.00 uur open en de band speelt vanaf 21.00 uur. ledig en doet onvoldoende rechj het verhaal Wel is het voldoenij duidelijk te maken, wat een gigar verhaal „Garp" is Daarnaast moj zegd worden, dat het ook een prirtj is. Hill en Tesich hebben voor een scenario gezorgd Bovendien dra- goede casting bij tot de kwaliteit y film. De hoofdpersoon Garp won speeld door Robin Williams. Date Amerikaanse acteur, die hier meer te zien geweest is in Robe mans „Popeye" Over die rol tj liams overigens niet bijster te sp in Amerika is Williams vooral bi dankzij twee komedie-series op t sie. „Mork en Mindy" is lange tiji van de tien meest bekeken Amei se televisieprogramma's geween menteel treedt Robin Williams i USA met veel succes op als perli in zalen en clubs. Williams is een alleszins overt; de,Garp" Hij voldoet in ieder gev; regaand aan de voorstelling, die maakte van de hoofdpersoon v vings bestseller Hetzelfde geldt Mary Berth Hurt als de moede Garp Eveneens vermelding ve John Lithgow in de rol van Robert doon. John Irving is zelf te zieni bijrol als worstelcoach en schoon van Garp. Zij allen zorgen er voor dat ee haast onverfilmbaar boek toch om kon worden tot een prima film A velenswaardig voor iedere Irving hen die dat nog moeten worden LEUSDEN-Hetspreekui J burgemeester Rademake dinsdag 19 april komt te vi len. In dringende gevallei vla de secretaresse van b meester en wethouders ei spraak worden gemaakt ve spreekuur van een der we ders op vrijdag 22 april. r 8. LEUSDEN - De raadsco sle financiën en econoi B zaken vergadert maand april vanaf 20.00 uur in di missiekamer van het gem huls. De agenda luidt als volgt 1Opening en inventarisa genstellers/woordvoeri j- 2. Mededelingen 1 - verrekening kavels l beek - Langlopende gelijk slukken ter inzage 3 Verslag vergadering 1* jl. 4. Beschikbaarstelling t.b v energiebesp maatregelen scholeffP gymnastieklokalen; gen ex artikel 50 van c teronderwi|Swet en aai ex artikel 72 van de derwi|swet met bijlai overige stukken ter ii 5. Extra-krediet t.b.v lagere school ,,'t Pali 6. Diverse onderwijskrei 7. Beschikbaarstelling t b.v. Sociaal-culturele) modatie Leusden-zu» Subsidiëring watera; gebouw op ijsbaantei Subsidiëring sociaal werk. Beschikbaarstelling t b.v. geluidwerende gelen Middenweg. Beschikbaarstelling t.b.v aanleg riolering weg; concept-raadsvi Beschikbaarstelling t b.v. aanleg riolering belering wegdek Kerk Beschikbaarstelling t.b v bouwrijpmaken aanleg parkeerplaat! Biezenkamp. Beschikbaarstelling t b v. bouwrijpmaken hol-noord Verkoop Hamervelds voormalige gems (onder voorbehoud) Verkoop grond aan l Bredero BV gelegen verenblad-Wildenburcfk: 17. Verkoop grond aan schatterweg te Leus ir de Stichting Beiaai Leusden. 18 Verkoop grond gelegjisti de boerderij Munnikfie Leusden 19. Verkoop grond geleg*rel plan Rozenboom nat 0 t renakkerweg Ie Leus s Verkoop pand Hamei lee weg 5 Verkoop Clarenburg derijMunnikhovejtel centrum. Ontpachting grond raadsvoorstel en -befdmi gaand Beschikbaarstelling t b.v. het opstellen va' tomatiseringsplan Eindwi|Ziging Gro 1981. Bespreking Financie'lrk: garantieregeling ningbezit ambtenarejs; 1 Rondvraag en sluitin nst 10. 11 12, 13 14 15 16 20 21 22 23 24 25 26 ïrbc Dor eu: lerl d nnc de

Leusder Krant | 1983 | | pagina 14