I „Vrouwen worden gebruikt als klapstoelen. Als ze niet meer nodig zijn, worden ze ingeklapt en tegen de muur weggezet" Ans van Kemenade, gemeenteraadslid en Rooie Vrouw: Daar maak ik me ook kwaad om. Dan wordt Leusden een slaapdorp genoemd. Wat thuis blijft, slaapt. Dat slaapt, want dat werkt met". door Anco Mali Gezamenlijk Abstrakt Deeltijdarbeid Rampenplan Voor wie? Vredesonderwijs Gepakt DONDERDAG 14 APRIL 1983 interview isteren heeft de afdeling isden van de „Rooie iwen haareerst lustrum lierd. Een receptie, een stavond in de Hakhorst en ijubileumkrant onder de „De Rooie Lap" vormden literlijke kenmerken van jebeuren. ns van Kemenade is een sdense Rooie Vrouw van eerst uur. Ze was vijf jaar iden aanwezig bij de ite vergadering van de lie Vrouwen en is er ertdien aktief in geweest, er meer als kontaktvrouw de Rooie Vrouwen in het ilingsbestuur van de A. edert december vorig jaar ikt Ans van Kenemade luit van de leenteraad. Het waren Ide Rooie Vrouwen, die >or zorgden, dat zij bij de eenteraadsverkiezingen vorig jaar op een verkiesbare plaats op de PvdA-lijst kwam. De PvdA-fraktie telt nu vier leden, onder wie twee vrouwen. Ans van Kemenade houdt zich binnen de fraktie vooral met onderwijszaken bezig Naar aanleiding van het eerste lustrum van de Rooie Vrouwen had onze medewerkster Anco Mali een gesprek met Ans van Kemenade. Natuurlijk over de Rooie Vrouwen, maar ook over de emancipatienota, deeltijdarbeid, een rampenplan, vredesonderwijsen mannen en vrouwen in de politiek. „Ik hoop meteen stuk politiek werk een stukje verandering teweeg te brengen, zodat mijn twee dochters niet dezelfde dingen politiek behoeven te verrichten". \USDEN - ..Ans. vijf jaar Vrouwen in Leusden. jij daar van hel begin af aan Mokken?" ierJera Joosten heeft de jgle Vrouwengroep van de Hou|d getild. Ik was bij de eer- lijeenkomst, met de ge- 'g<it: Hé, Rooie Vrouwen, tn|4olitiek bezig zijn, dat ga ""'"^kijken. Ik zat niet in de nroep, was gewoon lid, Amersfoort. Dit soort voorzienin gen, moet je dicht bij huis hebben!" /di ïde méé; het was voor 1IMgen stuk verkenning". Pjtai was de noodzaak om deze ;s9 jengroep Ie starten en de mo- raar ouw partij, de Partij je I6 Arbeid. toe? itholouwen9roePen werden lan- t enloveral opgericht Vrouwen- 'was er eerst. Dat is omge- (a(Jde Rooie Vrouwen. Vrouwen VdJ" méer politiek betrokken eulde partij. Het blijkt toch ook, apleen partij als de Partij van de vrouwen een aparte groe- deüf moe,en vormen om gewoon nuïïjmale eisen boven tafel te Dat zijn helemaal geen bij- e dingen, die de vrouwen Gewoon aandachtspun- vergeten worden Hier in in is zelfs door het bestuur of ze een vrouwengroep starten, Pieter Arts was toen ratter. Het bestuur hier Ier dus zeer positief tegen- irrouwen werden aktief Het i alleen een leuke vrouwen- jze gingen zich écht met poli- toeien Dat heeft best wel rat moeilijkheden opgele- Jeens waren er een heleboel De*'eden bij! on«t begin zijn we vooral bezig awiifct met het ontdekken van: 'ldefn je voor jezelf politiek bezig landelijke Rooie Vrouwen idaar boekjes voor uitgege- |de zin van: wat betekent het als er beslissingen moe- Srden genomen. Daardoor Mie steeds dingen van Hé. apt iets niet. Dat wist je wel, ging er over nadenken. De preekt zich er dan wel over vrouwen allerlei ontplooi den moeten hebben, maar iet kinderen zit, kan je dat sl vergeten. Je moet het al- lussendoor zien te regelen, nderopvang is er niet, zelfs tiet eens overblijfmogelijk- jDe peuterspeelzaal is heel raar dat is ook maar voor tienden of twee middagen ïk. Als je gaat studeren of jfteb je er niets aan Dat zijn L héél gewone zaken, ont- imogelijkheden. onderwijs luwen ledereen is ervan dat vrouwen óók de Imoeten hebben Alleen jn Leusden er wél voor naar ,,Was daar begnp voor bij de mannen in Leusden Wilden ze die zaken méénemen in hun pakket?" ..Er was wel begrip voor Ik zou liegen als ik zei dat het niet zo was. Maar wat we wél te horen kregen was: waarom doen jullie dat nou gezamenlijk? Ze hadden het idee, dat wi| een of ander machtsblok wa ren, die daar van alles binnen hun partij aan het bespreken was. Dat hebben we ook te horen gekregen Nou moet ik ook zeggen zo stellen we ons best af en toe op' We gingen vóórvergaderingen houden vóór partijvergaderingen. Dit gebeurt er vanavond. Dat ge beurt er vanavond. Dót zijn onze standpunten Vrouwen kwamen goed beslagen ten ijs op de verga deringen. en één deed het woord. Dan hadden ze ook zo iets van: móét dat nou, eén woordvoerster? Dat vonden ze heel moeilijk, terwijl wij daarin iets van een stuk kracht ontwikkelden". „In een partij zijn mannen er al tijd op uit geweest om hun ideeèn uit te dragen en te verwezenlijken, zonder meer stellende dat dat alge meen menselijke ideeën zijn?" „Ja precies. Daar wordt weinig over nagedacht. Er worden heel leuke stellingen op politiek gebied ingenomen Maar als ik dan aan mannen vraag: wat betekent dat nou voor je zélf, herverdeling van werk binnen- en buitenshuis (een schitterende kreet, waar iedereen van overtuigd is dat dat moet ge beuren), dan blijkt dat politiek iets is. waar ja heel leuk over kunt filo soferen, wat je heel leuk op papier kan zetten, maar als je het écht wilt gaan verwezenlijken, dan komt het héél dicht bij je zélf, en dan moet je wat gaan dóén. Met name zijn de Rooie Vrouwen daar erg mee be zig"- „Ik denk dat dèt erg bedreigend is voor mannen. Zij zijn gewend om abstrakt te praten. Hun persoonlij ke beleving blijft erbuiten?" „Ja, vrouwen wordt vaak ver weten, dat ze te emotioneel zijn, en niet logisch kunnen denken. Zélf zeg Ik graag: laat die emo ties maar zien! Maar mannen hebben dat niet geléérd. Bij de Rooie Vrouwen zijn we daar erg mee bezig: persoonlijk houden. Dan helemaal als je op plaatse lijk politiek gebied bezig bentl Kijk, Den Haag staat erg ver van je af. Dat is wat moeilijk te grij pen. Plaatselijk ligt het zó dicht bij: dat moet je raken" ..Kun je een paar voorbeelden noemen van plaatselijke zaken die de Rooie Vrouwen aanpakken „In de afgelopen vijfjaar hebben we bijvoorbeeld aktie gehad voor kinderopvang. Een werkgroep is daar erg druk mee bezig geweest Toen de emancipatiesubsidie werd aangevraagd, daar was ook 900.- bij voor kinderopvang, wei gerde de gemeente deze dóór te sturen naar Den Haag. Helaas is het nog steeds niet gelukt. Dat gaat onder het mom van; „Als vrouwen willen werken, moeten ze het maar betalen, moeten ze er maar iets voor over hebben. Het is onzin om dat gesubsidieerd te krijgen!" Ik moet zeggen dat je ook nog bij veel vrouwen weerstand ondervindt! Helaas, helaas! Als er in de Vrouwenraad tegen me werd gezegd. „Ja. maar je moet zélf voor je kinderen zorqen. dat doe ik ook" zei ik: „Prima, dat je dat doet. Als je je daarin kan vin den: houden zo! Maar geef mij de ruimte, net zo goed als ik jou de ruimte geef om thuis te blijven zit ten". Dan is er de emancipatienota, die we gemaakt hebben naar aan leiding van de emancipatienotitie van de gemeente. Die is aangebo den aan de gemeente, maar ze hebben er nooit wat mee gedaan. Het is natuurlijk van de gekken, dat er nota's liggen waar echt niks mee wordt gedaan!" „Ik neem aan. dat die emancipa tienotitie van de gemeente een ba sisstuk is. waarop inbreng van al lerlei zijden moet worden méége nomen?" „Er zal ook wel mee gewerkt worden. Dat schreven ze ook. Ik weet alleen niet waar ze er mee werken. Overblijven op de scholen, ja of neede gemeente heeft er niks aan gedaan Twee |aar geleden hebben de Rooie Vrouwen een overblijfaktie georganiseerd Op al le scholen hebben wij gevraagd of wij overblijven mochten regelen. Daar hebben vrouwen gezeten om de kinderen op te vangen. Het was een stimulans om daarmee verder te gaan. ook voor de scholen zélf. Zo zijn er meer van die dingen". „De werkgroep deeltijdarbeid waarin naast Harm Offereins enige ambtenaren zitten, zou over een bepaalde tijd een rapport uitbren gen. Ik ken het rapport niet. maar dat wil niet zeggen, dat het er niet is. Ik heb al van Corri (Verduin) ge hoord: daar moeten we weer eens hard achteraan! Carrière-planning van ambtena ren hier. Vrouwen zie je niet in de hogere regionen Ik heb het al ver schillende keren genoemd, en dan wordt er een grapje over gemaakt. „Als er eens een direkteur Ge meentewerken nodig is, dón zullen we eens denken aan een vrouw!" Nou dat vind ik van een mentaliteit getuigen, waar ik echt eng van word! Dat zijn zaken, die binnen de Rooie Vrouwen bespreekbaar zijn Wat kunnen we er precies mee? Invalshoeken zijn zo moeilijk' Het betekent, dat vrouwen in het gemeentelijk apparaat van Leusden nog niet zijn binnenge drongen?" „Eigenlijk zou je dat zo héél hard kunnen zeggen. Er werken veel vrouwen als typiste als koffiejuf frouw, de burgemeester heeft een sekretaresse, direkteur huppele pup zal ook wel een sekretaresse hebben. Het gaat om de hele car rière-planning voor vrouwen, waar aan extra aandacht zal moeten worden besteed. Voor mannen is dat vanzelfsprekend. Laatst moest er een hoofd van een school benoemd worden Dat werd een man, en geen vrouw. Dan wordt er gezegdDaar kan ik niets aan doen, want er zijn geen vrou wen, die gesolliciteerd hebben" Ik denk dat er ook nog óndere wegen zijn om vrouwen extra te stimule ren. Als je dat écht wilt, ga je een advertentie zetten, datje met name vróuwen zoekt. Nou, dat zijn in feite kleine dingetjes, en die gebeuren niet" Vijf jaar Rooie Vrouwen is daar uit geresulteerd, dat er in jullie frak tie meer vrouwen zijn gaan méé doen?" „Niet iedere vrouw bij de Rooie Vrouwengroep is natuurlijk geïnte resseerd om in de gemeenteraad te gaan zitten. Het is wel héél dui delijk geweest met de laatste ver kiezingen. We zeiden „Er moeten theek. Ik weet, dat er een plan ligt om dat te gaan reconstrueren, maar ondertussen moeten de kin deren wél de Hamersveldseweg over Met groot gevaar Kijk hoe lang het duurde met het viadukt en de Lockhorsterweg! Ik denk. dat vrouwen daar veel alerter op zijn. Veel dingen die je dagelijks om je heen hebt, worden door mannen vergeten De héél grote zaken wor den vaak wél overzien. De heel grote zaken De nabij heid van Soesterberg stelt bijzon dere eisen aan de besturen van na burige gemeente Werken de brandweer instanties samen Is ei een rampenplan?? „Of er een rampenplan bestaat? Ik vrees van met Het wordt heel erg weggeduwd Als je alleen al denkt aan de aktie „Leusden kernwapen- vrij" van het Vredesplatform, waar in ook de Rooie Vrouwen aktief zijn dat wordt wèggestemd Dat moet Den Haag uitzoeken, alsof je niets te maken hebt met wat er dicht bij je zit, met Soesterberg bijna in je broekzak. Er mag niet eens over gepraat worden kennelijk. Zo'n ak tie: Leusden kernwapenvrij" is een kwestie van pratenwat kunnen we binnen onze gemeente aan dit soort zaken doen. Dat wordt van tafel geveegd. Sterker nog: er is nu kort gele den een brief gekomen van het Landelijk Overleg Vredesorgani saties. Dat zijn een aantal burge meesters, die in gesprek gaan met het IKV op 9 juni op een lan delijke overleqdag. Alle gemeen tebesturen zijn door voor uitge nodigd. Wat kun je als gemeen ten tegen de wapenwedloop en 't opstellen van kernwapens doen? Die brief is gericht aan B W. Daarin staat een uitnodiging of ze willen komen, èn of ze die brief willen doorgeven aan de gemeenteraadsleden. Dat is dus niet gebeurd. We kregen alleen In de krant te lezen, dat B W niet zullen méédoen aan het lan delijk overleg. Dan denk ik: op deze manier wordt er met deze zaken omge sprongen. Rampenplan? Ik zou het niet weten! Ik weet, dat de burge meester graag een eigen schuil plaatsje heeft Een noodcentrum, zodat hij in tijd van calamiteiten de veel vrouwen op de lijst" Buiten de maandelijkse bijeen komst komt onder meer de werk groep „gemeentepolitiek" bijeen, die volgde Corri (Verduin), nam met haar dingen door besprak de vergaderingen. Van daaruit heb ben we gezegd er moeten méér vrouwen binnen dat raadsgebeu- ren zitten Aanvankelijk hebben we ge dacht aan opvolging voor Corri, als die een keer uit de raad zou gaan. wanneer dat ook zou mogen zijn Dat is ook de reden geweest waar om we de aktie hebben gevoerd om mij op de derde plaats te krijgen Ik stond aanvankelijk lager. Dat het heel gunstig is uitgepakt, en dat we vier plaatsen hebben gekregen in de raad, is fijn. Vandaar dat ik er nu ook in zit". Buiten Corri Verduin en Ans van Kemenade zijn er twee man nen voor jullie partij in de raad?" „Ja, wij hebben de 50% ge haald! De landelijke norm is. 25% vrouwen. De laatste verkiezingen hebben de Rooie Vrouwen een eigen cam pagne gehouden waar we veel ple zier aan hebben beleefd Politiek hóéft niet alleen maar moeilijk en zwaar te zijn. Je kunt het net zo gewichtig maken als je het zelf wilt. We hebben er een cabaretachtig gebeuren van gemaakt Onze wen sen voor de komende raadsperio de hebben we gezongen. We had den ook een eigen folder gemaakt We hebben met de hele groep een weekendhuisje gehuurd en daar hebben we de campagne voorbe reid en afgerond Dat is gebleken een stuk groei van de groep te zijn. Dat je met elkaar kunt bezig zijn, en zo ideeèn naar buiten kunt brengen Het allerlaatste is de krant die we uitgebracht hebben, „De Rooie Lap". Daar is een hoop werk voor verricht, en er is ontzettend veel plezier aan beleefd. Alleen het ma ken was al vreselijk leuk. Ik heb van partijleden gehoord, dat die de krant erg leuk vinden. We hebben een beetje de draak gestoken met gemeentelijke beslissingen, die ge nomen worden" ,,Hoe is jouw mening over het besturen van een gemeente Moet dat manlijk-autoritair, abstrakt re presentatief zijn, of moetje een be leid voeren, waarbij je werkelijk de bevolking vertegenwoordigt?" „Je merkt hier vaak, dat er nog al eens een keer beslissingen worden genomen, waarvan je denkt voor wie worden die beslissingen eigen lijk genomen? Als je uitgaat van Leusden, waar overdag ontzettend veel vrouwen zitten, het merendeel van de mannen trekt 's morgens om half negen weg, merk je dat er beslissingen worden genomen ge richt op de mensen, die overdag buiten Leusden zijn, waardoor je de helft van de burgers vergeet in je beslissingen te betrekken. Heel konkreet. er is een nieuwe werkgroep van de gemeente: Eko- nomische Zaken, Konsumenten- belangen en Werkgelegenheid. In de raad hebben we gezegd, kun nen die konsumentenbelangen door vrouwen worden vertegen woordigd Het was niet de bedoe ling dat de Konsumentenbond dat zou zijn. Het zouden burgers zijn „Dat kon wel" zei men „hoewel, mannen kunnen dat óók. Waarom moeten dat persé vrouwen zijn?" Vrouwen maken erg veel gebruik van het Leusdense winkelbestand Laat ze alsjeblieft meepraten!" De werkgroep was opgericht er zat een vrouw in! Het waren allemaal mannen Dan denk ik waar ben je nu mee bezig. En wordt dat dan expres vergeten? Volgens mij wel. Ik ben naar de werkgroep gestapt. Via de Vrou wenraad zouden er toen eventueel twee vrouwen worden afgevaar digd Dat is ook een stuk beleid, waar ben je dan mee bezig als ge meentebestuur?' Ik denk wel eens: stel dat alles, dat nu zo loopt, allemaal door vrou wen zou worden gedaan, dat vindt ik niet een ideale situatie. Maar ik wil het alleen maar omdraaien: dat zou toch geen kerel pikken' Die zou zeggen Godverdorie, mag ik niet méédoen9 Wat is dit voor een on zin? Daar maak ik me dan ook wel eens kwaad om. Dan wordt zoiets een slaapdorp genoemd. Wat thuis blijft, slaapt. Dat zijn de kinderen, vrouwen en de oude ren. Dat slaapt, want dat werkt niet. In ieder geval niet betaald. De meesten niet. Je ziet aan de manier van wegen aanleggen altijd gericht op. hoe kom ik er zo snel mogelijk door, en hoe kom ik er weer zo snel mogelijk uit en er weer in. Ik heb een keer een stukje in de krant geschreven. Ik liep met een kinderwagentje, en toen bleek dat ik vier keer de stoep op en af moest om bij het winkelcentrum te komen Ik moest slalom maken, want de stoep hield op, en die ging aan de overkant verder. De schelpen- en grintpaden zijn leuk om te zien, maar ze lopen niet lekker Aan dat soort dingen wordt kennelijk niet gedacht. Er wordt al heel lang gevraagd om een behoorlijke oversteek plaats voor kinderen naar de biblio boel toch dóór moet besturen. Ik vraag me af wèt je dan nog door moet besturen. Dat is voorlopig in een commissie behandeld als: laat dat maar even zitten, dat is niet de hoofdprioriteit, die er is. Het is je plicht, datje als gemeen tebestuur naar je bevolking toe, de ze bescherming biedt Maar als je maar met een paar staat, dan red je het niet De raad heeft beslist, dat we daar niet over hoeven te praten, door de motie „Leusden kernwa penvrij" wég te stemmen. Het lan delijk overleg der gemeenten - daar worden geen standpunten in genomen over kernwapens - bete kent: wat zijn we als gemeentebe stuur verplicht naar de burgers toe te doen Bijna alle Eemland-ge- meenten hebben afgezegd Door deze afwijzing geef je je gemeente raadsleden niet eens de gelegen heid om daar in mee te praten, al zouden ze dat willen. En dat vind ik het meest kwalijke wat er is ge beurd' Gelukkig komt er nu nog een brief overheen, die gericht is aan de gemeenteraadsleden. Dan kun je zelf beslissen of je daarheen wilt. Uiteraard gaan er van de Partij van de Arbeid mensen heen. Het is niet een zaak van Den Haag, zoals vaak gezegd wordt: het is een zaak die heel Nederland aangaat, en de mensen, die er in leven. Ik denk, dat dat vaak wordt vergeten, dat we met mensen in Nederland zitten' Ze schuiven het weg om over de ernst van die vernietigende wa pens te praten Als je er maar niet over praat, dan bestaan ze niet. Kop in het zand, als de struisvogel. Je sluit een aantal dingen bewust af om er niet over behoeven te den ken. „Het vredesonderwijs mag hier niet gegeven worden Dót vind ik ook iets. Geen woorden voor! Vre desonderwijs is héél gewoon hoe mensen met elkaar omgaan Niet elkaar vernietigen, maar leren sa menleven Wat mag dan wél9 Zeg dan oor- logsonderwijs vinden we prima. Er is een voorlichtingsavond geweest over vredesonderwijs, door men sen. die het exact als vak geven. Wij dachten toen: dan kun je toch met meer volhouden, dat vredes onderwijs niet gegeven mag wor den. Ze zijn altijd maar bang, dat het het IKV is dat gaat indoctrine ren, en zegt dat kernwapens niet geplaatst mogen worden. Ik heb gevraagd of ze nou die zinsnede uit het programma wilden halen, omdat we vinden dat zij die na die voorlichtingsavond niet meer konden handhaven Het ant woord is net binnen. VVD, CDA en GPV vinden, dat alles wat ze op de voorlichtingsavond hebben ge hoord, al gegeven wordt in wereld oriëntatie en dat dat overal onder gebracht kan worden. Dus vonden ze het niet nodig, dat er een apart vak vredesonderwijs werd gege ven. Dus laten ze de zinsnede staan, want dan zou je weer politiek krijgen. Ik vind het, nou, niet eens meer dan een naieveteit! Ik denk, dat het iets heeft van jullie kunnen mooi praten, maar we geloven jullie nooit. Het is een mentaliteitskwes- tie „Hoe heb je je intrede in de ge meenteraad ervaren, Ans?' „Ik vond het héél spannend om er in te stappen. Het had iets heel nieuws voor me. Ik voelde me niet op mijn gemak, moet ik je eerlijk zeggen, de eerste keren Het is niet een omgeving, waarvan ik zeg hier voel ik me op mijn gemak en hier ga ik aan het werk. Het is meer een omgeving van: ik moet ergens tegen aan, ik moet ergens voor knokken. Nou wil ik best knokken, maar het is de ma nier. waarop je bezig moet zijn". „Hoe bedoel je dat, Ans? „Ik hou nogal van een wat veilige omgeving moet ik zeggen Ik vind deze omgeving beslist niet veilig, zelfs wat vijandig, met name naar inhoudelijke dingen, die je zegt. Ik merk, dat daar slecht naar geluis terd wordt in de gemeenteraad. Dat je bijvoorbaat een stempel hebt, het stempel dat je Partij van de Arbeid lid bent, maar óók nog es een keer dat je vrouw bent. Ik denk, dat dat ook een heel groot stempel is. Een voorbeeld ik zat er koud in Een nieuwe raad, vrij veel nieuwe mensen! Toen vroeg één der man nen aan me: „Zeg, jij bent toch de specialiste op onderwijs?" Nou. al leen het wóórd al. Dan denk ik: waar zijn we hier mee bezig! Hij vroeg me een aantal dingen. „Dat heb ik niet paraat", zei ik. Dat zal ik moeten nakijken!" Wat blijkt dan? Dan stijg je in achting' Dan denk ik: wat heb ik nou aan mijn laars han den! Aan de andere kant is het ook zo: ik zit er met mijn neus bovenop, en hopenlijk kan ik dan ook wat in vloed uitoefenen, want dat wil ik eigenlijk wel. Ik merk, dat ik de afgelopen tijd persoonlijk gepakt ben, en dat ik op heel vervelende dingetjes. Als Rooie Vrouwen zijn we altijd bezig met. houd de politiek begrijpelijk En ook in woorden gewoon, want er wordt wat rondgeslingerd! Op een gegeven moment lees ik stukken en daar staan woorden in, die ik niet ken. Dus ik heb een woorden boek er bij gepakt. Ik zeg in de vol gende raadsvergadering: „Ik heb er een hekel aan om stukken te lezen met het woordenboek er naast; zou daar gewoon Neder lands voor gebruikt kunnen wor den9 Dat vraag ik niet alleen voor mezelf; ik vind dat politiek begrijpe lijk moet zijn voor iedereen'" Dat heb ik geweten! Meteen werd er gezegd ..Ik zal het even vertalen voor mevrouw Van Kemenade!" En dan lachen! Meneer Ummels pres teert het om hele verhandelingen te houden die ik niet begrijp, hoor! En ik lijk echt niet de enige te zijn! Ik heb wel eens het idee, dat mensen met een heleboel dure vervolg op pagina 10

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7