Problemen rond De Geut centraal in Jeugdraad Antwerps Ensemble meer dan fraai [avels in Langenbeek blijken e groot: gemeente in de boot Geslaagde viering Isodorusfeest 111151 out gemeente wordt niet op kopers verhaald Stichting houdt per 1 augustus op te bestaan De bruine kikker h plaatselijk nieuws LEUSDEN De problemen rond het Jeugd- en jongerencen trum De Geut beheersten de bij eenkomst van de Jeugdraad van vorige week. Op de vergadering kwamen geen nieuwe punten naar voren. Het standpunt van de medewerkersraad blijft ongewij zigd. De medewerkers willen doorgaan als de gemeente tege moet komt aan hun vier eisen. Het eisenpakket van het dage lijks bestuur en de medewerkers- raad is vorige week al uitvoerig in deze krant beschreven. De men sen van De Geut willen per 1 mei een beheerder en subsidie voor de huisvestingskosten en het te kort op aktlviteiten. Verder staat er nieuw meubilair op hun lijstje en moet hun onderkomen nodig geïsoleerd worden. Het ziet ernaar uit dat er per 1 mei geen beheerder kèn komen. Sociale Zaken moet toestem ming geven voor plaatsing. Nu schijnt Leusden al aan de beurt te zijn geweest Andere plaatsen komen dus eerder in aanmerking voor een beheerder in het kader van de Werkverruimende Maat regelen Iemand met behoud van uitkering het beheerderswerk la ten doen, lijkt een oplossing. Maar ook dan zijn er weerdiverse regels die het aanstellen van een beheerder per 1 mei onmogelijk maken. Wat overblijft is een vrijwilliger. Niet alleen De Geut-jongeren kampen met problemen. De Roc kers en de JUID vragen om huis vesting. Mocht het jeugd en jon gerenwerk in deWoelige Hoek" in Leusden-zuid mislukken om dat omwonenden er last van heb ben. dan moet een alternatief meteen voorhanden zijn. Vanaf nu moet men daar al naar uitkij ken, bleek uit de Jeugdraad-ver gadering. Het gebouwtje van de rockers moet van de huidige standplaats verdwijnen omdat daar te zijner tijd de streekschool komt te staan. Waar het heen moet is nog onduidelijk, maar de Hamersveldseweg lijkt nog plaats te hebben Als de Rockers daarheen zouden verhuizen dan onstaat daar een concentratie van jeugd- en jongerenwerk. Het probleem is dat er geen plaats is ingeruimd voor jeugd- en jonge renwerk in de ruimtelijke orde ning plannen Aan het slot van de bijeen komst deed de voorzitter de me dedeling dat de Jeugdraad per 1 augustus ophoudt te funktione- I ren. Alleen zaken die verband houden met het vertrek van de ambulant funktionaris worden na die datum nog afgehandeld. I BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 15 maart 1983 Florens Sybren z.v H. Runhaar en M Schep; Eveline Maartje Maria d.v J de Weerd en J. van Leeuwen 17 maart 1983 Thijs z.v A.M.J. Elverding en H L. de Smalen 21 maart 1983 Antonie z.v. J.A. Nijhof en M Kreuger 22 maart 1983. Justin z.v. J.W. van IJken en J.M Geerdink Jana Maria d.v. G.J. van Lamoen en S. Eeckhout 23 maart 1983. Hendrik Matthias z.v. J.T. Havinga en H Brand 24 maart 1983 Leonie Maria d v. R A. van den Heuvel en W.T.M van Lierop; Phuong Dung d.v. V C. Nguyen en T N. Nguyen 27 maart 1983; Hilbert Jos z.v. J. de Groot en H.R Mulder 28 maart 1983; Jonkheer Klaas Willem Reint z.v. Jhr J O.R Al- berda van Ekenstein en P.G Stek; Olav Koos z.v G.K. van den Beek en J B. Honing 29 maart 1983; Michel z.v. D Duinsbergen en J P.H. Doorn kamp. Mathijs Hugo z.v. J H Lugthart en C J Meijer 30 maart 1983 Gerben Matthijs z.v R. de Wild en G.C Bos 31 maart 1983. Jorrit Niels z v. R. Rijnders en J Wernsen; Ward Adriaan zv P.P.A. van Meel en E.F M Aarts 1 april 1983; Joost Willem z.v. C.J. van Hassel en W C H.J. Strij- bosch, Edwin Sebastiaan z.v A. Kunenborg en W Vedder 2 april 1983; Hugo Lodewijk z.v. H.J. Dechesne en M.E. Falke 6 april 1983 Marjolein d.v. J.F. Visser en I. van Esch 11 april 1983; Bianca Jacoba Aleida Maria d.v. C.H. van Val kengoed en J.A.M. Hak 12 april 1983; Margarethad.v. J.D. de Ruiter en S.H. Penninga GEHUWD: 26 maart 1983 A. Fabius en G.K. Wagenaar 8 april 1983; H.J. van Nimwegen en H.M. van Rijnsoever OVERLEDEN: 28 maart 1983; R. Dekker, oud 51 jaar 29 maart 1983: W.H. Klelle. geh m. H.C de Jong, oud72jaar; J B. van Doorn, geh.gew.m. A.N Schoonderbeek, oud 76 jaar 30 maart 1983 F Belle, geh.m. E van den Kolk. oud 51 jaar 1 april 1983 W.J Lammers, geh gew.m. M J.E.A. van Nimwegen, oud 72 jaar 4 april 1983: Jvr. E. Bicker, geh gew m C.C. Pels Rijken, oud 87 jaar 9 april 1983: W. Veerbeek, geh. gew.m. W.C. Priem, oud 73 jaar 10 april 1983" H van Renswouw, oud 74 jaar. DINSDAG 19 APRIL 1983 iBll'rfMffi* faPfflfc Verleden week zijn In mijn vijver de bruine kikkers ontwaakt uit hun winter slaap. Ze hebben zich dit voorjaar klaarblijkelijk verslapen want normaal kunnen ze, als het weer meewerkt, In februari of begin maart al wakker worden. Het mannetje laat zich horen door een bescheiden gekwaak, meereen laag gebrom. De kikker, die zo hard kwaakt dat hij op tientallen me ters is te horen, dat is de groene kikker. Maar die slaapt nog. Heeft de brui ne kikker een vrouwtje ge vonden, dan wordt ze met de voorpoten stevig om klemd en onder geen voorwaarde meer losgela ten tot ze haar duizend tot vierduizend eieren heeft afgezet. De eieren worden dan door het mannetje bevrucht. Dit samen rond zwemmen en huppelen kan soms dagenlang du ren. De eieren zijn door een gelatine-achtige stof omgeven die, wanneer het met water in aanra king komt, uitgezet en het bekende kikkerdril vormt. Dit dril dient de larve, wanneer deze na drie of vier weken uitkomt, de eerste tijd tot voedsel. Wanneer dat op is leeft het verder van algen en ander plantaardig plank ton. De kikkervisjes, of donderpadjes, of dikkop- jes, hoe u ze noemen wilt, maken in het water een ontwikkeling door die al gemeen bekend is. U weet wel, eerst de achterpoot jes dan de voorpootjes en tenslotte verdwijnt de staart. Al die tijd zijn ze omgeven door duizend en één gevaren. Ze vormen namelijk een lekker hapje voor vissen, libellelarven en roofzuchtige watertor ren. Wanneer er van die vierduizend eieren, na twee of drie maanden, tien kikkertjes aan land kruipen, valt het niet te gen. Pas drie jaar later, althans in onze streken, zijn ze geslachtsrijp. De volwassenen bruine kik kers, waarvan de kleur nogal varieert; van geel bruin vla roestbruin tot donkerbruin, verlaten na het leggen van de eieren het water, wanneer de omgeving vochtig Is. In drogere streken doen ze dit hoofdzakelijk 's nachts om op zoek te gaan naar allerlei gedierte; insekten, spinnen, wormen, slak ken en dergelijke. Daar leeft hij namelijk van. Bij grote hitte houdt hij ook wel eens een zomerslaap. Eind oktober trekken de volwassen dieren weer naar het water om te over winteren. Onvolwassen dieren overwinteren ook wel eens aan land onder stenen, bladhopen en dergelijke. G. van L. en van een Gallische warmte in de lyrische passages, ritmisch gedecideerd en haarscherp, en altijd zó uitgebalanceerd dat alle dynamische en atmosferische contrasten in één overkoepelen de visie passen, als veelkleurige segment/es tn een mozaïek. Dit Is zeker, naast de kwaliteiten van de musici, te danken aan de vita le en beheersl-warme directie van Gilis. De serenade in d klein van Antonin Dvorak rondde het pro gramma af; goed gespeeld door het Antwerps ensemble, maar na de stukken van Novak en Van Hove enigszins tam en gezapig, - alsol een simpel en smaakma kend voorgerecht né een gecom pliceerde haute cuisine-creatie werd gegeven: je kan de eenvóu- dige charmes dan niet meer op waarde schatten. Ik hoop dat de Stichting Vallei concerten dit ensemble nog eens terug haalt. Dat wil zeggen, als de stichting blijft bestaan. - want ik kan me voorstellen dat deze kwaliteitsgevoelige organisatie er wel eens de brui aan wilgeven, wanneer zelfs een internationaal hoog aangeschreven attractie als het Antwerps Kamermuziek- ensemble met meer dan een dik ke vijftig man op de been weet te brengen En dat zou een gevoelig verlies betekenen voor het toch al niet overdreven rijke culturele leven in onze streek. R. de W. werd. Onder meer doordat de onderhandelingen met één van de realisatoren van koopwonin gen in het deelplan uitermate moeizaam verliepen, was er niet tijdig een matenvast plan be schikbaar. Ondertussen wilden wel een aantal gegadigden snel in de vrije sector gaan bouwen. Om die mensen terwille te zijn heelt de gemeente indertijd (1979) vooruitlopend op het ma- tenvaste plan kavels in de vri|e sector uitgegeven. De met de uitmeting van de kavels belaste ambtenaar heeft door het ont breken van het matenvast plan zijn werk niet naar behoren kun nen doen. Er zijn fouten ge maakt, die de gemeente nu ene- kele tienduizenden guldens kosten. Toen het Kadaster vorig jaar de nameting in Langenbeek ver richt had, is aanvankelijk wel een brief gegaan naar de betrokken huiseigenaren Daarin kondigde de gemeente aan, dat de teveel uitgegeven vierkante meters als nog verrekend zouden moeten worden. Volgens Wagenaar was de gemeente formeel verplicht een dergelijk schrijven te doen uitgaan, maar is men nooit van plan geweest om daadwerkelijk tot inning van de bedragen over te gaan. De brief veroorzaakte bij de Langenbeekers nogal wat ongenoegen VVD-raadslid Alrich Parson sprak in de commissievergade ring vorige week van een „onver kwikkelijke zaak". Hij vond ech ter dat de gemeente het niet meer kon maken om nazoveei laernog eens te proberen de te veel uitge geven grond te verrekenen. Ook de andere commissieleden kon der er mee instemmen, dat de zaak wordt afgesloten. Overi gens merkte Henk van der Sloot (CDA) op, dat het hem opviel, dat bij de premiewoningen in dezelf de wi|k geen vierkante meter te veel is opgegeven Wethouder Wagenaar liet de commissie weten, dat de ge meente thans met een andere werkwijze tracht fouten, zoals gemaakt In Langenbeek, te voor komen. De uitmeting van kavels wordt nu verricht door de GEO- meetdlenst. Dit bedrijf heeft van de gemeente de opdracht gekre gen om ongeveer een jaar na de uitmeting de eigen meting nog eens te controleren. |Onafhankelijk Nieuws- voor de gemeente usden. Irschijnt elke dinsdag 1 donderdag. |rantwoordelijk lakteur: nix Kreyns idaktie: (tien Engelkens (spar van Loo ivering kopij en adver- vHties: |or het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- 12 00 uur, voor het KJerdagnummer tot ui- |i|k woensdagmiddag |Ó0 uur. laktle en administra- Kantoor Leusder Krant, Izendaallaan 9, Leus- Centrum. Op werkda- geopend van 09 00 tot 0 uur en van 13 30 tot uur. Telefoon: 033- 495 onnementsgeld: 9.40 per jaar; 1.20 per half jaar; 5.35 per kwartaal lac bei lal chten bezorging: abonnee dient u de voor dinsdag- of don- lagavond 18 00 uur te len ontvangen Is dat het geval, neem dan lakt op met onze hoofd- nt bezorging (dinsdag londerdag tussen 18.30 19 30 uur), tel. 033- 191 Bij geen gehoor u kontakt opnemen onze inspekteur bezor- overdag 03420- [41. toestel 44 lestellen foto's: meeste in de Leusder I gepubliceerde foto's lu nabestellen (met uit tering van archief- en Insche foto's), bij voor- Italingvan 5,-per ex- laar (formaat 13 x 18 lop giro 871441 t nv 1 b v te Barneveld, met fli|ke vermelding van Fnste foto, aantal, mer van krant, pagina de foto werd ge lat U kunt ook kontant fn op ons kanloor, Ro- pallaan 9, Leusden lveer drie tot vier we lja betaling ontvangt u fwenste foto's thuis. Musder krant is V'gave van de BDU- Tenkombinatie te pveld. LEUSDEN Het Antwerps Kamermuziekensemble is een groep van maximaal 15 blazers en strijkers uit vooraanstaande Belgische orkesten, die onder leiding van oprichter Louis Gilis een reportoire speelt, dat dankzij de variabele bezetting de ge baande paden te buiten kan gaan en onalledaags terrein kan betre den. Het is één van die eerste klasformaties die ook op buiten landse presentaties niet een re putatie komen verdedigen met veilig standaardrepertoire, maar een programma brengen dat voor ruim de helft uit hedendaag se composities bestaat. Nu moet ik er wel meteen bij zeggen dat de gespeelde werken van de Belg Luc van Hove (The ma con Variazione) en de Tsjech Novak (Balette a 9) weliswaar twintigste eeuws zijn, maar daardoor geenszins moeilijk toe gankelijk zijn. Vooral het werk van Novak heeft een tintelende ritmische speelsheid die ook de meest verstokte anti-modem aan moet spreken, zeker als die zo voortreffelijk wordt gerealiseerd als afgelopen woensdag gebeur de in de Dorpskerk in Leusden- Zuid. Van Hove's stuk was iet of wat diepgravender, maar toch nog steeds vrij makkelijk verteer baar, en ook hier ruimde het meer dan fraaie spel van de Bel gen eventuele barrières die bij luiteraars konden bestaan onge twijfeld weg: de klank van dit ensemble is dan ook in alle op zichten bevredigend. Zangerig Werken en Ruimtelijke Orde ning" heeft wethouder Jan Wa genaar een en ander vorige week bekend gemaakt. De leden van de raadscommissie waren het er mee eens, dat niet geprobeerd moet worden de eigenaren als nog de hen te veel gegeven vier kante meters in rekening te bren gen. De verkeerde inmeting van de verschillende kavels in Langen beek is vorig jaar aan het licht gekomen, toen het Kadaster een nameting kwam verrichten. In de contracten met de kopers is de clausule opgenomen dat over- of ondermaat met een maximum van tien vierkante meter niet ver rekend wordt ,,Maar", aldus wet houder Wagenaar, ,,er zijn veel grotere afwijkingen geconsta teerd dan de bedoeling was. He laas is het in een aantal gevallen niet binnen die marge van plusof min tien meter gebleven." Er zijn in het deelplan Langen beek van de Tweede Kamer 56 kavels voor vrije sector-bouw uit gegeven. Eén daarvan is later kleiner gebleken dan overeenge komen was en de eigenaar heeft een evenredig deel van de koopsom teruggekregen. Twin tig kavels zijn groter dan de be doeling was. Acht daar van vallen binnen de genoemde marge van plus of min tien meter. Twaalf kavels zijn groter met afwijkin gen tussen tien en vijfendertig vierkante meter. De voornaamste oorzaak van de verkeerde inmeting van de kavels in Langenbeek is het feit, dat er indertijd nog geen maten vast plan was, toen met de ver koop van de kavels begonnen behaalde daar haar M.U.L.O.-di- ter Heintje van de Wetering nam haar mee naar Achterveld waar brengen, zal dat niet gebeu ren. De geconstateerde afwij kingen zijn namelijk veroor zaakt door fouten van de ge meente zelf. In de vergadering van de raadscommissie „Openbare spraakgebrek en de buurvrouw zal hem er even vanaf helpen. Nu wordt de dochter geweldig ja loers. Uiteindelijk verschijnt er een verslaggeefster en een Ame rikaan die komt mededelen dat de vader de eerste prijs in een puzzelwedstrijd gewonne heeft, een nieuwe auto. De vader is in de wolken, doch zijn enthousi asme zakt iets af als blijkt dat het geheel uit een bouwpakket be staat. Een vlot gespeeld stuk. A.B.T.B.-TONEEL Na de pauze was het de beurt aan de A.B.T B. waarvan een aantal leden een stuk opvoerden getiteld ..boer Harmsen gaat gokken". Boer Harmsen heeft zijn varkens verkocht en wil met het ontvangen geld naar het casi no. Zijn echtgenote is daar ge weldig op tegen De knecht die weet wat zijn baas wil geeft hem geld mee om ook voor hem wat geld bij te verdienen. Ook de buurvrouw is het te weten geko men en geeft hem ook geld mee De buurman heeft op voorhand vast een nieuwe auto gekocht en de knecht heeft zich in het nieuw gestoken. Als de boer terugkomt blijkt hij alles te hebben verloren Dit geeft wel een geweldige con sternatie. Hij wordt thuis ge bracht door een Amerikaanse filmproducer. Deze bekijkt even de zaak en is getuige van een vechtpartij tussen boer Harmsen en de overigen. De Amerikaan brengt uiteindelijk redding. Hij (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Een twintigtal kavels voor de vrije sector in Langenbeek blijkt groter te zijn dan in de gesloten koop overeenkomsten was over eengekomen. Sommige ka vels blijken wel dertig tot vijf endertig vierkante meter groot. Hoewel het gemeente bestuur formeel het recht lijkt te hebben om de kosten van deze vierkante meters alsnog aan de kopers in rekening te Achterveld Vrijdagavond werd door de afdelingen van de A.B.T.B. en de K.P.J. gezamen lijk het isidorusfeest gevierd. De avond werd begonnen met een H.Mis in de St. Josephkerk. Na afloop van deze kerkdienst ver zamelden de aanwezigen zich In Ons Gebouw waar zij werden ontvangen met een kopje koffie. Hierna werd door de voorzitter van de A.B.T.B., de heer Kooloos de avond geopend met een hartelijk welkomstwoord. In het bijzonder verwelkomde hij zuster Blom die werkzaam is in de Mis sie op Noord Sumatra. Deze was vergezeld van Trees, een blind meisje dat bij haar op de Missie post werkzaam Is. Na dit welkomstwoord was het de beurt aan een aantal leden van de"K.P.J die een toneelstuk op voerden, getiteld ,,De Automani ak". De vader van een gezin kan met zijn vrouw en dochters ner gens anders over praten dan over auto's. Op zijn verjaardag krijgt hij een auto stuur, een gedeukte motorkap en een autoband. Als de vriend van een van de doch ters komt feliciteren krijgt hij van hem een nieuwe fiets. Dit valt niet direct in goede aarde, doch de fiets wordt toch geaccepteerd. Als ook de buurvrouw op het toneel verschijnt ontstaan er en kele komische situaties. De vriend wordt door de buurvrouw meegetoornd. Hij heeft een huurt de boerderij voor het ma ken van een film voor een hoog bedrag terwijl de ook de boer met zijn vrouw en de anderen als figuranten worden ingehuurd. Ook dit stuk werd heel vlot en met enthousiasme gespeeld. In de pauze werd nog even het woord gevoerd door zuster Blom. Zij dankte voor de gift die vorig jaar bij de Missiepost werd ontvangen ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de A.BT.B. Ook Trees voerde nog even het woord. Dit blinde meisje werd in Indonesië geboren. Kwam daarna naar Nederland waar zij een opleiding kreeg aan de blindenschool te Grave. Zij het benodigde geld bijeen werd gebracht voor de reis. Trees dankte allen nogmaals hartelijk hiervoor. De blindenschool is er gekomen en zij geeft er les. Om dat zij nog graag eenmaal naar Nederland wilde heeft zij jaren lang elke cent opzij gelegd om de reis te kunnen betalen. Toen z'j het geld bijeen had is zij met zuster Blom meegekomen. Als dank voor het vele werk dat zij op de post gedaan heeft mocht zij echter haar geld hou den en werd de reis door haar pleegouders betaald. Na een verloting bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen waar bij de band ,,Het Mixtrio" voor gezellige muziek zorgde. Een fragment uit een van de toneelstukken. Een volle zaal in Ons Gebouw

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3