I iegeling over schoolzwemmen :al gewijzigd moeten worden 3* Kinderen gaan zelf kermis in elkaar zetten „Jimmy Lawton Show" cB 121/2 JAAR O „Je kunt heel goed leven van eten zonder kunstmatige toevoegingen" „James Bond contra Dr. No in Cinemaclub De Korf leusder krant iemeente bezint zich over te nemen stappen Festiviteiten rond 121A jaar De Til Raad vergadert donderdag Film bij Blijhof Donderdag 28 april: KP0 sloot seizoen af DE TIL LEUSDEN i Leusder Krant Mevrouw Reuser tijdens avond alternatieve voeding cii Toegang f 12.50 Voorverkoop a f 10.- bij: FOTO-KOPIE NODIG? Bosanemoon DINSDAG 26 APRIL 1983 plaatselijk nieuws lin één onzer medewerkers) LEUSDEN Op dit ogen blik is er in Leusden sprake l(n een konfliktsituatle tus- schoolbesturen en ge- ente voor wat betreft het hoolzwemmen. Met ingang jin dit schooljaar verlangt de (meente een bijdrage in de isten van het schoolzwem- jen. Dit gebeurt boven op de |drage in de kosten van het voer naar en van het lembad die al lange tijd or de ouders betaald moest Irden. Schoolbesturen fcrden geconfronteerd met lole aantallen ouders die Jigeren de gevraagde bij- ige te betalen. Kinderen niet betalen mogen niet naar het zwembad en Jren op school. Voor de fiolen een onhoudbare si- }t ..eigen bijdrage-regeling" r het schoolzwemmen werd ïsteld om de onderwijsbegro- j sluitend te krijgen. Al voor- fde regeling van kracht werd, lok de maatregel op veel te- Istand bij de scholen te stui- 1 temeer daar zij zelf verant- fcrdelijk gesteld werden voor (innen van de bijdrage. In een «stadium werd het mogelijk Onafhankelijk Nieuws- voor de gemeente kusden. lerschijnt elke dinsdag p donderdag. (rantwoordelijk Klakteur: fcrnix Kreyns Idaktie: Irtien Engelkens fspar van Loo tevering kopij en adver sities: het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- 12 00 uur, voor het derdagnummer tot ui- lijk woensdagmiddag |.00 uur laktie en administra- Kantoor Leusder Krant, izendaallaan 9. Leus- Centrum Op werkda- geopend van 09 00 tot .00 uur en van 13.30 tot 00 uur. Telefoon 033- 1495. onnementsgeld: 40 per jaar; ,20 per half jaar: 5,35 per kwartaal tchten bezorging: abonnee dient u de voor dinsdag- of don- dagavond 18.00 uur te )ben ontvangen Is dat het geval, neem dan itakt op met onze hoofd bezorging (dinsdag donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel. 033- 1691. Bij geen gehoor u kontakt opnemen onze inspekteur bezor- overdag 03420- 41, toestel 44. «stellen foto's: [|fl( meeste in de Leusder ut gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit tering van archief- en brische foto's), bij voor afje staling van 5.-perex- pilaar (formaat 13 x 18 op giro. 871441 t.n v. b.v. te Barneveld, met lelijke vermelding van mste foto, aantal imer van krant, pagina 'op de foto werd ge- ist U kunt ook kontant ten op ons kantoor. Ro- laallaan 9. Leusden Irum. eveer drie tot vier we- "a betaling ontvangt u ewenste foto's thuis LEUSDER KRANT is Jitgave van de BDU- tenkombinatie te eveld. de bijdrage door elk kind afzon derlijk te laten betalen aan de kassa van het zwembad Scholen moesten met deze regeling dan wel accoord gaan. Leusden is beslist niet de enige gemeente die er toe over is ge gaan de ouders een bijdrage te vragen voor het schoolzwem men. In Harmeien stapte een moeder naar de rechteromdatzij niet bereid was een bijdrage voor haar kind te betalen. In principe moet het basisonderwijs koste loos zijn, zo vond de Harmelen- se. De rechter stelde de Harme- lense inwoonster in het gelijk; een bijdrage voor deelname aan het schoolzwemmen hoort niet in het basisonderwijs, zo meende ook de jurist. Mede door deze rechterlijke uitspraak zal ook de gemeente Leusden zich moeten beraden over de toekomst. De zwembad stichting heeft al laten weten dat zij geen partij is in de konfliktsi- tuatie tussen gemeente en schoolbesturen Als belangheb benden wil de stichting, als de gemeente daar om vraagt, wel deelnemen in een werkgroep die de gerezen problemen moet op lossen. AFSCHAFFEN ,,Voor de onderwijsbegroting zou het financieel voordelig zijn om met schoolzwemmen te stop pen" aldus de chef van de afde ling onderwijs donderdagavond in de vergadering van de school raad voor het openbaar onder wijs. Of het zover zal komen is nog maar de vraag. Voorlopig wordt er hard gestudeerd over de toekomst van het schoolzwem men. De keus lijkt te gaan tussen totaal afschaffen en teruggaan naar de oude situatie toen alleen voorde reiskosten betaald moest wor den Wellicht iserechterook nog een tussenweg mogelijk. Overde ideeën die op dit ogenblik in gemeentelijke kringen leven met betrekking tot het schoolzwem men wilde S. Lakeman. chef van de afdeling onderwijs, zich don derdagavond niet uitlaten. LEEFTIJDEN Los van de hele discussie over de bijdrageregeling voor het schoolzwemmen wordt er op dit ogenblik ook een discussie ge voerd over de mogelijkheid om op vroegere leeftijd te beginnen met het schoolzwemmen Op dit ogenblik krijgen leerlingen van de vierde klas nog elke week een half uurtje zwemles terwijl de overgrote meerderheid van de leerlingen op die leeftijd al één of meer diploma's in de zak hebben Ook vanuit Achterveld worden geluiden gehoord dat men daar graag zou zien dat zo vroeg mo gelijk met schoolzwemmen wordt begonnen. Het school zwemmen zou dan een welkome aanvulling kunnen zijn op de zwemlessen die vaak privé ge volgd worden De gemeente zal spoed moe ten betrachten waar het gaat om een oplossing te vinden voor de gerezen problemen rond het schoolzwemmen. Vóór het nieu we schooljaar begint, zal er dui delijkheid moeten zijn over een nieuwe regeling, het zou anders wel eens zo kunnen zijn dat grote groepen ouders besluiten om hun kind niet meer deel te laten nemen aan het zwemmen in schoolverband. LEUSDEN Het R.K. Jeugd- en Jongerencentrum „De Til" bestaat deze maand twaalfen- eenhalf jaar. Een groot feest, compleet met receptie staat niet op het programma. Wel probeert men in de feestmaand voor de jeugd een aantal extra aantrek kelijke activiteiten te organise ren. Zo organiseert men op za terdag 14 mei een „kinderker- mis", waarbij de jeugd zelf voor de attracties moet zorgen. Als de weergoden meewerken wordt de kinderkermis rond het jongerencentrum „De Til" ge houden. Bij minder mooi weer wordt gepoogd alles binnen te doen plaatsvinden. De kermis wordt van 13.00 uur tot 16.00 uur gehouden. Om het geheel extra aantrekkelijk te maken voor de jeugd wordt er tijdens de middag een ballonnenwedstrijd gehou den. Rond twee uur zal elk kind een ballon de lucht in kunnen laten gaan. Degeen die de ballon oplaat welke het grootste traject aflegt, wordt de gelukkige bezit ter van een crossflets. De wat minder gelukkigen komen in aanmerking voor een wat kleiner prijsje. Veel Leusdense kinderen heb ben al eens meegedaan aan een kindermarkt of hebben een der gelijke markt bezocht. Op een meegebracht kleed of achtereen zelfgemaakte kraam verkopen de kinderen allerhande spullen. In de praktijk variëren deze spullen van speelgoed, boeken, sieraden tot zelfgefokte konijnen. De organisatoren van de kinder kermis hebben voor 14 mei iets dergelijks in gedachten. Enige verschil is dat de jeugd de mee gebrachte spullen niet zomaar kan verkopen. De opzet is dat elk kind, alleen of samen met een paar vriendjes en vriendinnetjes een spel bedenkt. Er kan gedacht worden aan bus sen gooien, hengelen, sjoelen en ga zo maar door ledereen die aan het spelletje mee wil doen, betaalt een klein bedrag, waarbij een absoluut maximum geldt van twee kwart jes. De meegebrachte spullen kunnen dan als prijsje weggege ven worden, dus net zoals op een echte kermis. Medewerkers van De Til reke nen er op dat er veel kinderen en jongeren zijn die een origineel spel kunnen bedenken De ouders kunnen wellicht ook een handje helpen. Het ligt voor de hand dat hoe leuker het spel is, hoe meer kinderen het betref fende spel willen spelen Op een groot aantal Leusdense scholen zal gevraagd worden of er een stencil uitgedeeld mag worden waarin de kinderen op geroepen worden om mee te doen. Bij het stencil zit een aan meldingsformulier voor de ker mis. Kinderen die niet in het bezit komen van een aanmeldingsfor mulier kunnen hun naam en adres leeftijd op een blaadje papier zetten en daarbij vermel den of ze alleen komen of hoe veel vriendjes en vriendinnetjes ze meenemen om een kraampje te bezetten. Zet er ook even bij wat je precies gaat doen tijdens de kinderkermis. Aanmelden moet vóór zaterdag 7 mei a.s. gebeuren bij Vincent Brouwer, Esdoornhof 3, tel 941601 of bij Willy van Dijk, Marterhoeve 44. tel. 945093 allebei in Leusden- centrum. Aanmelden in De Til is ook mo gelijk op dinsdagavond 3 mei van 18.30-19.00 uur of vrijdag 6 mei tijdens de tienerdisco van 19 00 tot 20 30 uur en op de uren dat De Til in het weekeinde open is. ledereen die wel een spelletje weet, maar geen spullen heeft VRIJDAG 29 APRIL 1983 AANVANG 20.00 UUR 55 CONCERTGEBOUW BARNEVELD INTERNATIONALE COUNTRY WESTERN SHOW MET O.A. JEANNIE DENVER, STEWART BARNES, THE HOT BEAVER BAND E.A. Barneveldse Krant Nieuwstraat 15, Barneveld Luntars Nieuwsblad - Dorpsstraat 60, Lunteren Ede Stad - Stationsweg 50, Ede De Stad Amersfoort - Leusderweg/Julianaplein BDU Amersfoort om weg te geven of iedereen die niets weet te verzinnen maar wel van alles in huis heeft om weg te geven, is toch welkom. Geef je dan toch maar op en zeg er bij met welk probleempje je zit. De kinderkermis op 14 mei is bedoeld voor alle Leusdense kin deren. Leeftijdsgrenzen zijn niet gesteld. LEUSDEN De gemeente raad van Leusden komt donder dag 28 april in vergadering bij een. Deze maandelijkse raads- conferentie begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. Zoals gebruikelijk publiceren we de volledige agen da: 1 Opening 2. Mededelingen 3. Notulen 4. Ingekomen stukken 5. Wijziging samenstelling werkgroep Naamgeving Wegen 6. Extra krediet t.b v openbare lagere school ,,'t Palet" (bordtrapjes en groepsta- fels) 7a. Energiebesparende maatre gelen scholen en gymna stieklokalen b Aanvragen ex artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve van diver se bijzondere lagere scho len in Leusden (energiebe sparende maatregelen) c Aanvragen ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van diverse bijzon dere kleuterscholen in Leusden (energiebesparen de maatregelen) 8 Subsidies sociaal-cultureel werk 9. Subsidiering wateraanslui ting gebouw op ijsbaanter- rein 10 Verkoop grond aan Urbi- bouw Bredero BV gelegen in Claeverenblad/Wilden- burg 11 Verkoop grond nabij de boerderij Munnikhove 12. Verkoop Clarenburg 3 (boerderij Munnikhove) 13 Verkoop grond aan de As- schatterweg aan de Stich ting Bejaardenzorg Leus den 14 Verkoop van grond in plan Claeverenblad/Wildenburg aan de Woningstichting Leusden 15. Verkoop grond in plan Ro- zenboom nabij de Torenak- kerweg 16. Verkoop pand Hamersveld- seweg 2 17 Verkoop pand Hamersveld- seweg 5 18 Ontpachting van grond 19. Krediet bouwrijpmaken Ha mershof-noord 20 Krediet bouwrijpmaken c a en aanleg parkeerplaatsen de Biezenkamp 21. Krediet aanleg riolering en verbetering wegvak Kerk dijk 22. Krediet aanleg riolering Pa- radijsweg 23. Krediet geluidwerende maatregelen Middenweg 24 Voorbereidingsbesluiten 't Ruige Velt. Centraal Buiten gebied, Leusderheide en de buurtschappen Bavoort en Waterloo 25. Voorbereidingsbesluit ge deelte Groenhouten-zuid 26. Diverse onderwijsvoorzie ningen ex artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 27. Automatiseringsplan 28 Eindwijzigmg Grondbedrijf 1981 29. Brug Lockhorsterweg 30 Verrekening kavels Langen- beek 31. Rondvraag 32. Sluiting. LEUSDEN Woensdag 27 april sluit Blijhof het filmseizoen af met een tekenfilm voor Jong en oud, getiteld „Sneeuwwitje en Rozen Rood". Er zijn twee voor stellingen van 13.30 tot 15.00 uur en van 15.30 tot 17.00 uur. Een kaartje kost voor leden f 1,50; niet-leden betalen f 2,50. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Truus Reuser gaf voorlichting over de ecologische schijf van vier LEUSDEN - „Bewust eten is één ding, maar je moet niet de hele dag letten op de hoeveel heid. De ene dag eet je wat extra uit het ene vak, de andere dag pak je weer wat uit het andere vak." Dit zei mevrouw Truus Reuser dinsdagavond op de voorlichtingsavond over alter natieve voeding volgens de eco logische schijf van vier, welke was georganiseerd door de Pa tiënten Belangen Vereniging. Truus Reuser is docente aan de Volksuniversteit Eemland en mede-oprichtster van de MOS- winkel in Amersfoort, een ecolo gische winkel. Truus Reuser begon haar ver- haa met waar het allemaal begon nen is. In Boxtel richtte een groepje mensen ,,De Kleine Aarde" op met als doel het telen van produkten zonder het milieu geweld aan te doen Dit werkte stimulerend naar andere groepen toe Er kwamen meerdere, vooral kleine, bedrijfjes waar een verantwoord produkt werd vervaardigd. Daarnaast wer den er winkeltjes opgericht Op het ogenblik zijn er zo'n 250 ecologi sche winkels Doordat de bewe ging steeds groter werd, was er een tussenschakel nodig tussen de be drijfjes en de winkels en ontston den er verdeelcentraVoor deze re gio zit er een verdeelcentrum in Woudenberg ..In de praktijk is gebleken dat je heel goed kunt leven van eten zon der kunstmatige toevoegingen. Waarom zou je het dan doen?. aldus mevrouw Reuser. Bij de teelt worden alleen natuurlijke bestrij dingsmiddelen en bemesting ge bruikt. maar ook een seizoensge bonden produktie is een belangrijk punt. „Waarom zou je in de winter sla gaan eten als dit seizoen wel groente levert die geen verwarmde kas nodig heeft en dus ook geen energie verbruikt." De voeding is overwegend plantaardig. In het begin was men sterk tegen vlees. Daar is men nu een beetje van teruggekomen. Weinig vlees, maar van goede kwaliteit. Gezond en bewust eten volgens de ecologische schijf van vier houdt in veel granen, groente en fruit. Daarnaast een kleinere hoeveelheid peulvruchten en zui- velprodukten en zuivelprodukten en de vierde tak staat voor oliën, vetten, zaden en noten. Wat betreft de eiwitten die we voornamelijk be trekken uit vak 1de granen en vak 3. de peulvruchten en zuivelpro dukten merkte Truus Reuser op. „Eiwitten zijn de belangrijkste bouwstoffen voor ons lichaam. Ei witten zijn nodig bij het vernieuwen en herstellen van weefsels Het is een van de stoffen waarvan geen reserve aangelegd kan worden in ons lichaam; daarom hebben we iedere dag eiwitten nodig Deze avond werd ook de moge lijkheid besproken in Leusden een ecologisch verkooppunt op te rich ten Hiervoor is nodig een verkoop ruimte en een vrij grote groep me dewerkers. Dat gezond ook heel lekker kan zijn werd deze avond bewe zen door het vegetarisch restau rant De Gang uit Amersfoort die de aanwezigen liet proeven van een aanta smakelijke lekkernij en. (Van de filmredaktie) LEUSDEN De Cinemaclub De Korf besluit haar filmseizoen 1982-1983 met de spektakulaire spionage-film „James Bond contra dr. No.", de eerste van de tot nu toe twaalf gemaakte Bond films..De voorstelling vindt plaats op donderdag 28 april (aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur) in de deze maand verbouwde Korf- zaak van het activiteitencentrum De Korf. De schepping van lan Fleming, geheim agent 007. maakt sinds ACHTERVELD Het K.P.O. seizoen werd afgesloten met de jaarvergadering. In verband met afwezigheid van de voorzitster was de leiding deze avond in handen van mevrouw Soesber gen. Na de opening van de bij eenkomst werd het woord gege ven aan de heer Van Wegen en mevrouw Breeën in verband met de actie hulp aan Polen. Door beiden werd uiteengezet wat de bedoeling van deze actie is en welke goederen er ingezameld worden. Ook een financiële bij drage is van harte welkom. Vervolgens werd het jaarver slag en het financieel verslag voorgelezen Er bleek een heel actief jaar achter de rug tezijnen ook financieel had men rond kunnen komen Nadat het officiële gedeelte was afgewerkt werd er onder lei ding van de heer Kees Bothof een gezellige bingo gespeeld. Er waren heel wat mooie en leuke prijzen te winnen, die door de leden zelf waren vervaardigd De kwismaster wist het spel leuk te leiden en de spanning er goed in te houden. Voor men het wist was het einde van de avond al weer aangebroken 1962 furore dankzij de vertolkin gen van Sean Connery (tot 1973) en Roger Moore (sinds 1973) als James Bond in vaak spektakulai re en voor filmbegrippen meestal verrassende spionagefilms van het producenten-duo Albert R Broccoli en Harry Saltzman Sinds het verschijnen van „Dr No" in 1962 heeft een groot pu bliek kunnen genieten van in middels twaalf Bond-films, ter wijl de dertiende „Octopussy" in de zomer van dit jaar is te ver wachten. Voor wie tot nu toe nog niet kennis heeft gemaakt met het fenomeen James Bond. kan de voorstelling van de cinemaclub De Kort zeer zeker worden aan geraden. LIDMAATSCHAPSKAARTEN Voor nieuwe lidmaatschaps kaarten en de daarbij behorende bonboekjes kunt u donderdag avond 28 april In de Korfzaal terecht. Voor aanvang van de voorstelling en tijdens de pauze kunt u zich inschrijven als lid of uw lidmaatschap kontinueren. Na 28 april zijn de lidmaat schapskaarten en bonboekjes verkrijgbaar op het kantoor van de Leusder Krant, Rozendaal laan 9, Leusden. (tijdens werkda gen en kantooruren). Voor nieu we leden geldt een inschrijfgeld van f 10,—. In loofbossen, onder kreu pelhout en heggen, kun nen we de bosanemoon (anemone nemorosa) aantreffen. Ook deze plant onverwintert, net als de meeste vroege voorjaars- bloeiers, door middel van een wortelstok. Deze is bij de anemoon maar dun, maar maakt veel zijscheu ten. Daarom zien we ze meestal met grote groe pen bij elkaar staan. De betrekkelijk korte tijd dat ze bovengronds aktief zijn, moeten ze goed be nutten want in mei, als de bomen hun blad ontplooid hebben, krijgt de plant niet genoeg licht meer en sterft af. In die korte tijd moeten ze blad ontwikke ien, bloeien en zaad vor men. De witte bloem, van buiten violet of rose aan gelopen, kan wel vier cen timeter groot worden en heeft veel meeldraden. Bij slecht weer buigt de bloem zich wat voorover, om de meeldraden tegen de regen te beschermen. Aangezien ze, evenals het speenkruid, behoren tot de ranonkelfamilie zijn ze giftig. Verse planten be vatten het giftige alkaloide anemonine waardoor het sap, bij gevoelige perso nen, blaarvorming kan veroorzaken. U moet ze ook maar niet eten, want er wordt beweerd dat en kele planten, bij inwendig gebruik, voldoende zijn om een mens te doden, het beste Is dus om ze rustig te laten staan en alleen van de bloei te ge nieten.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3