Dok ouders kunnen bij onderwijsbegeleidings dienst binnenstappen Geslaagde natuur- avond iarold Robbins en de schijnheiligheid fan „De Schijnheiligen" Jezus in Poncho" i leusder krant I e wijsheden en humor an Snoopy en Garfield Garfield OITHA Boeken in het kort choolraad werkt aan „alternatieve onderwijsnota" Cursussen School voor Wijsbegeerte AMBC houdt Koninginnerit Auto schept bromfietser 1 Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. Kent u de Kwiek Wens Winkel al? Unicef-aktie voor Bhoetan Samenstelling: Bert Vos TROUWKAARTEN ;v/ KWIEK ENS WINKEL DINSDAG 26 APRIL 1983 plaatselijk nieuws tan één onzer medewerkers) LEUSDEN De schoolraad oor het openbaar onderwijs reeft ernaar voordat zij formeel ordt opgeheven en overgaat In gemeenschappelijke me- szeggenschapsraad" een im- osant werkstuk afleveren. Le en van de schoolraad, aange- ild met deskundigen van bul- naf zijn al geruimte tijd bezig «t het schrijven van een „alter- etieve onderwijsnota". Deze )ta zal aangeven welke kant het sar de mening van de school- ad op moet met het openbaar iderwijs in Leusden. orige week werd er van gedach- n gewisseld over het onder- erp „onderwijsbegeleiding", sn medewerker van de onder- ijsbegeleidlngsdienst „Eem- nd", één van de twee schrijvers n het hoofdstuk om de visie van de O.B.D. nader uiteen te zetten. Ook de verhouding tus sen ouders en O.B.D. werd uit voerig besproken. „Negenennegentig procent van de ouders weet niet dat er een onderwijsbegeleidings dienst bestaat" aldus voorzitter Jaap Brandligt donderdagavond in de schoolraad Toch kunnen ook ouders wel degelijk terecht bij de dienst die in de eerste plaats werkt ten behoeve van de scholen in de regio. Op een en kele uitzondering na begeleiden medewerkers van de onderwijs- adviesdienst, gevestigd aan de Amersfoortse Heiligenbergweg, alle scholen in het verzorgings gebied. Men houdt zich bezig met zogenaamde „systeembe geleiding" en met individuele be geleiding. verder heeft de dienst specialisten op het gebied van psychologie, logopedie en school- en beroepskeuze in dienst Elk jaar bezoeken heel wat ou ders het gebouw van de onder wijsbegeleidingsdienst om te praten over de schoolproblemen van hun kinderen. Toch is de dienst beslist geen soort klach tenbureau waar men met zijn grieven terecht kan. Bij gerezen problemen wordt de oplossing altijd gezocht in de schoolsfeer, bij uitzondering wordt wel eens verwezen naar „derden" Medewerkers van de O.B D zullen nooit op eigen houtje aan het werk gaan met een leerling. Samen met de school waarop het kind zit, wordt naar oplossingen bij bijvoor beeld leerproblemen gezocht. Het omgekeerde komt ook voor Leerkrachten die de hulp van de O B.D. inroepen als ze proble men hebben met een bepaald kind Als besloten wordt tot indi viduele begeleiding van het kind wordt altijd kontakt opgenomen met de ouders om de plannen te bespreken Omdat de onderwijsbegelei dingsdienst in nauw kontakt staat met de school kan ook aan de school gevraagd worden om de O.B.D. in te schakelen bij problemen die het kind op de school ondervindt Het komt re gelmatig voor dat de O B.D op deze wijze wordt ingeschakeld. Ook in de gemeente Leusden is de O.B.D aktief. Voor 18scho lenkoppels in Leusden gebruik maken van de hulp van een aan tal medewerkers van de dienst Om precies te zijn 1,15 medewer ker voor systeembegeleiding. 1.4 medewerker voor orthodiodac- tiek (meer individueel gerichte hulp) en 0,41 psycholoog Om dat financiële middelen ontbra ken heeft de gemeente Leusden besloten om geen logopedische hulp van de O B.D. te vragen. De O.B.D heeft zijn medewerkers gegroepeerd in zogenaamde be geleidingseenheden De open bare scholen in Leusden hebben te maken met één begeleidings- eenheid. Pieter Schuurman, schoolbe- geleider van de O.B.D. maakte donderdagavond in de school raad duidelijk dat het kontakt tussen ouders en school erg be langrijk is. De O.B.D. stelt zich met betrekking tot de ouders passief op. Het ligt niet op de weg van de O.B.D. om de ouders te informeren over het bestaan van de dienst, zo meent de schoolbe- geleider. „De school moet de ouders informeren over het be staan van de O.B.D. en moet vertellen wat de O.B.D. allemaal doet en kan doen", aldus de heer Schuurman. LEUSDEN De Leusdense vereniging „De Vogelvrienden" houdt zich in hoofdzaak bezig met het houden en kweken van kanaries, parkieten en tropische vogels. Maandagavond 18 april organiseerde ze echter een na- tuuravond, die voor iedereen toegankelijk was. Het thema was het natuurbeheer van de Oost- vaardersplassen in zuidelijk Fle voland, welke momenteel volop in de belangstelling staan. De heer F. Vera uit Wijk bij Duurstede liet zeer fraaie dia's zien en hield een duidelijk be toog over de flora en fauna in dit aebied De heer Vera is bioloog bij Staatsbosbeheer en als zoda nig nauw betrokken bij de pro blematiek in en rond de Oost- vaardersplassen. Dit uniek moe rasgebied vormt het belangrijk ste zoetwatergebied van Noord- Europa en het is mogelijk om met minimaal menselijk ingrijpen de plassen in stand te houden. Wordt er namelijk niks aan ge daan, dan dreigt dit gebied te verbossen Het ligt als het ware ingeklemd tussen Lelystad en Al- mere en zal veel te verduren heb ben bij toekomstige uitbreiding van de industrieën van deze ste den Industrieën die men kan bestempelen als zeer verontrei nigend. Momenteel dienen de plassen als broed- en rustgebied voor vele zeldzame vogelsoorten Bij ver- bossing zullen deze (watervo gels wegtrekken en gaat een uniek langschap verloren. Een landschap dat qua biotoop is te vergelijken met de Camarque in Zuid-Frankrijk. Een zeer geslaagde natuur- avond, die in de toekomst zeker voor herhaling vatbaar is. LEUSDEN In de maanden juli en augustus worden er op de Internationale School voor Wijs begeerte enkele zomercurssen georganiseerd. Van 4 tot en met 8 juli is er voor jongeren tot 35 jaar een cursus „Humanisme en anti- huymanisme in de filosofie". De cursus van 18 tot en met 22 juli gaat over „Wittgenstein" en die van 8 tot en met 12 augustus over „het systeem-denken van White head Voor opgave en inlichtin gen kan men kontakt opnemen met de School voor Wijsbegeer te, Dodeweg 8, 3832 RD Leus den. Telefoon 15020. ACHTERVELD De A.M.B.C. organiseert zaterdag 30 april de Koninginnerit. Deze rit voor auto en motor wordt verreden onder het eigen reglement. Er kan ge start worden in de sport- en tour klasse. De uitzetters zijn de heren K. Lorist en A. Born. De eerste deelnemer zal star ten op 9 30 uur Inschrijven vanaf 9 00 uur in Hotel De Roskam Er is weer een aantal mooie prijzen te winnen terwijl deze rit meetelt voor het kampioenschap Tij dens het rekenen zal de wachttijd weer aangenaam worden door gebracht met een gezellige bin go. Inschrijfgeld leden f7,50, en met-leden f 12,50. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN Donderdag 28 april 19.30 uur: Raadvergadering, raadzaal ge meentehuis Donderdag 28 april 19.30 uur: Opening Loysder Hoek Donderdag 28 april 20.00 uur: Deelnemersvergadermg CML. De Hakhorst Maandag 2 mei 20.00 uur: Com missie Welzijn en Onderwijs, ge meentehuis Dinsdag 3 mei 20.00 uur: Com missie OW/RO, gemeentehuis Dinsdag 3 mei 20.00 uur: Bijeen komst Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. De Korf LEUSDEN Unicef, het Kin derfonds van de Verenigde Na ties, houdt deze week een aktie voor Bhoetan, dat het armste land ter wereld wordt genoemd. Het ligt ingeklemd tussen China en India en telt 1,2 miljoen inwo ners. Op radio en tv zal deze week uitgebreid aandacht wor den besteed aan deze Unicef-ak tie. LEUSDEN - Twee inwoners van Leusden zijn zondag ge wond geraakt toen de bromfiets waarop zij zaten geschept werd door een auto. Het ongeluk ge beurde op de kruising Burg. de Beaufortweg/Groene Zoom. Op dit met verkeerslichten beveiligd kruispunt stak de bromfietser met zijn vrouwelijke duopassa gier over toen zij werden gegre pen door een auto die vermoede lijk door rood licht reed. Beide Leusdenaren kwamen te val waarbij de één een duim brak en de ander een elleboog. boek en plaat Harold Robbins kan worden ge- nals één van de meest befaamde stseller-auteurs In de traditie van hur Hailey, Rosemary Rogers, Iney Sheldon en anderen. Veel mour, rijkdom en macht beheer- veelal de Intriges, zoalsdat ook geval is in bekende Amerikaanse eries als „Dallas", „Dynastie" en Icon Crest". Kortom, romans die resultaat zijn van de grootst ge ne deler, vol afgesabbelde ell 's, die steeds tegemoet komen het beeld, dat het brede publiek van de rijken dezer aarde, ongeleden verscheen van Harold >bins een nieuwe roman, die binnen tijd een bestseller werd in de Ver gde Staten: „Spellbinder", in Neder- bij Elsevier uitgebracht onder de ,De schijnheiligen" Een roman, de opkomst behandelt van één van vele „televisie-dominees' waar de Amerikaanse beeldbuis steeds meer van vergeven raakt. Op zich een boeiend onderwerp, want zo langza merhand zou men kunnen spreken van een ware „dominees-plaag" voor wat de Amerikaanse televisie betreft. Domi- nee's, die al dan niet begaan met het lot van de mensheid weer hel en verdoe menis prediken voor de zondigen onder ons die van het smalle pad zijn afgewe ken, maar intussen wel schatrijk wor den van de talrijke giften die voor dit uiterst belangrijke zendingswerk bin nenstromen. Het evangelie als show business, de bijbel als handelsonder neming Toch is Robbins er in geslaagd om van dit gegeven opnieuw een doorsnee bestseller te maken, zonder zich te wa gen aan al te scherpe kritiek op het fe nomeen van de „zwijgende meerder heid" in de Verenigde Staten, die steeds meer aan invloed wint en boe- boeken,voor u besproken ken op de zwarte lijst zet of op de brand stapel gooit. Een „silent majority" die de echte meerderheid haar wil op wil leggen en met vaak harde hand tracht de ongelovigen terug te brengen in Gods schoot Robbins is bepaald niet over één nacht ijs gegaan en heeft zich aan alle kanten ingedekt, zich bewust van de vergaande inhaligheid der elektroni sche evangelisten, die maar al te graag naar de rechter snellen bij elke ver meende onrechtvaardigheid hen aan gedaan. Het gevolg is een roman, die in niets van de vorige verschilt Alle ele menten zijn er in terug te vinden: de corrumperende macht van het geld. het snelle succes, haat en liefde, sex en geweld. Kortom: een beschrijving van de wereld der rijken en machtigen met als enig pikant detail, dat een televisie dominee van goede wil de hoofdper soon is. Een man, die blijkbaar oprecht gelooft, maar wordt gemanipuleerd door mannen, die machtig en rijk zijn en hun talenten graag vertienvoudigd zien, overeenkomstig de Bijbelse op dracht „De schijnheiligen" is in feite een al even schijnheilig boek als de hoofd figuren, die deze bestseller bevol ken. Maar gezien het succes van JR en de zijnen zal ook de Preacher van Robbins best de weg naar het Neder landse publiek vinden. (Elsevier Amsterdam, gebonden) V. J?M PA'VtS otepT Zichzelf p»zus ioopy Flllsofleën", door Charles Schulz. Uitgave Loeb te Amster- 117,50. „Garfleld geeft zichzelf prijs", door Jim Davis. Uitgave Loeb Amsterdam, prijs 17,50. Simpele wijsheden, aardige filoso fietjes en humor. Het zijn deze evene menten die het werk van zowel Charles M Schulz als van Jim Davis bepalen. Schulz is befaamd geworden met de figuur Snoopy, terwijl Jim Davis onder meer bekend werd door de avonturen van de luie. vraatzuchtige, postbode- hatende aan lasagna verslaafde kat Garfield. Van Schulz verscheen kortgeleden bij Loeb „Snoopy Filosofieën", vol met wijsheden naast treffende illustraties. Simpel en eenvoudig, maar niettemin doeltreffend. Enkele uitspraken van door op je arm geleund in het niets te staren Bij zware depressies, van arm wisselen." Laat nooit een doos spelden op een hoogpolig tapijt vallen. Was ge tekend, Snoopy „In „Garfield geeft zichzelf prijs" kan men weer genieten van de eigenwijze, wijze, vertederende, lachwekkende, maar immer boeiende avonturen van Garfield de kat. Het is - net als „Snoopy" - typisch zo'n boekje, waarin je een beetje lusteloos begint te blade ren om schaterend of glimlachend te eindigen. Prima boekje om je humeur te verbeteren en je gevoel voor humor op peil te houden Aanbevolen „Er was een draad van het tapijt los, mama iktuuotk I.ANI» Het grote land Coitha. (De Arbeider spers. 606 bladzijden, gebonden). Wie zich graag op eerbiedwaardige wijze bezig houdt met pornografie inplaats van zich schuifelend en schichtig door de porno-zaken te moeten bewegen op zoek naar een goedkoop, maar toch sti mulerend boekje, doet er verstandig aan om het boek „Het grote land Coi tha" te kopen. Verkrijgbaar in elke res pectabele boekhandel en uitgegeven door een respectabele uitgever, de Ar beiderspers in Amsterdam. „Het grote land Coitha" verscheen eerder in verschillende delen, maar is nu in gebonden vorm opnieuw versche nen, waarin een keuze uit de beste ver halen. Oorspronkelijk verscheen „Coi tha" in Zweden, waar vooraanstaande schrijvers werd gevraagd om speciaal voor één bundel een erotisch verhaal te schrijven Dit werd zo'n overweldigend succes, dat de ene bundel na de andere verscheen. Ook in Nederland werden de verhalen enthousiast ontvangen in de vertaling van J. Bernlef en ook eze gebonden uitgave zal ongetwijfeld snel de weg naar de huiselijke boekenkast vinden. De verhalen op zich variëren van be paald eentonig tot verrassend stimule rend en origineel Dat ook overdaad hier schaadt, blijkt al snel als men de dikke bundel van meer dan zeshonderd bladzijden achter elkaar wil consume ren Dan blijkt, dat pornografische lec tuur lang niet altijd interessant is en het met name moet hebben van de onver bloemde taal. die rijkelijk wordt ge bruikt. Het beste verhaal is „Het land Coitha" van Ivar Ahlstedt waar het boek naar is genoemd De meeste overige verhalen halen zelden dat niveau. Voor de liefhebbers zal dit overigens geen enkel bezwaar zijn. Een speling van de natuur, door Theo Kars. (uitgegeven door Loeb te Amster dam. Paperback, 178 blz. Prijs Er is een tijd geweest, dat het eiland Ibiza een zeer geliefd oord was voor onder andere de Nederlandse intelli- gentia. Schrijvers, journalisten, acteurs actrices, schilders en beeldhouwers brachten een groot deel van hun tijd door op dit Spaanse eiland met zalig niksdoen of met het voeren van niets zeggende, maar interessant klinkende polemieken. Die tijd is grotendeels voorbij Je hoort er tenminste niets meer van, zoals ook Torremolinos in die kringen al geruime tijd passé is. Theo Kars is echter hardnekkig en doet net alsof er niets is veranderd Hij schrijft zijn verhalen op en over Ibiza met als hoofdpersoon zijn alter ego David Kel ler, die gelukkig en tevreden zijn tijd doorbrengt met twee vriendinnen Sarah en Diana. „Een speling der natuur" is niet slecht geschreven, biedt veel sfeer, maar de handelingen zijn tamelijk traag alsof het woord Ibiza alleen al voldoen de garantie biedt voor enkele uren op perste opwinding Maar dat is een ver gissing Mark Telford, bankier, door Brian Clark (uitgegeven door De Kern te Baarn, paperback, prijs Het is me niet helemaal duidelijk geworden wat er nou het eerste was: het boek of de televisie-serie, maar in feite is dat onbelangrijk „Mark Telford, bankier" is in ieder geval een roman, waarin de televisie-belevenissen van bankier Mark Telford zwart op wit na te lezen zijn. Voor hen die dat leuk vinden. Persoonlijk heb ik nooit zo'n behoefte om dat te doen. Het loopt altijd op een desillusie uit: of het boek is niet zo goed als de TV-serie of andersom. „Mark Telford" is een goede televisie-serie, gemaakt volgens de uitstekende Britse tradities op het gebied van TV-drama. De roman ademt dezelfde sfeer uit De kracht in jezelf", door Joseph Mur phy. (uitgegeven door J H Gottmer te Haarlem, paperback, 27,50) Er zijn heel wat boeken verschenen, die het allerbeste met u voor hebben. Boe ken over tal van Oosterse meditatie methodieken die u bevrijden van de jachtige, puur kapitalistische, westerse sfeer en u rust en vrede schenken, boe ken over de beheersing van de geest en boeken voor uw onbewuste, dat u beter moet gebruiken. Zo'n boek is „De kracht in jezelf" van dr. Joseph Murphy „Sinds Freud het onbewuste ontdekte, mag de ongehoorde kracht hiervan bij velen bekend worden verondersteld. Waar in de psychiatrie echter de nadruk ligt op het ziek makend vermogen van het onbewuste, belicht de auteur van dit boek vooral het heilzame effect van dat gene wat onder de drempel van het be wuste ligt," aldus de uitgever. Ik geloof dat graag Wie zich dit boek aanschaft, heeft er behoefte aan. Het zal duidelijk zijn, dat pas dan „De kracht in jezelf' kan werken Mijn behoefte is niet zo groot, toen ik Murphy's behartigens waardige woorden las. Niettemin staan er tal van zaken in, die voor velen nut tig zouden kunnen zijn. Als men er voor open staat. Snoopy in de vertaling van Peter Loeb): „Het valt niet mee je liefdesverdriet weg te moeten drinken met frambozenlimo nade" of „Depressies kun je bestrijden Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie I de selectie 1983 van de LEUSDER KRANT antoor Leusder Krent, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. intoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt ie modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje qeeft. in reserveren we de boeken voor u. Voor al diegenen, die geïnteres seerd zijn in en méédenken over „het continent van lijden en ellende", La tijns Amerika, is er zojuist een boek verschenen bij de Amersfoortse uit geverij De Horstlnk. Het boek Is te vens lezens-aanbevelenswaardig voor degenen, die nog altijd van me ning zijn, dat er In Zuid-Amerika naast het kapitalisme alleen maar de mogelijkheid van het communisme bestaat. Duidelijk wordt gemaakt, dat beide systemen imperialistisch zijn, slechts halve antwoorden kun nen bieden, dat beide de mens op andere wijze tot objekt vernederen, en dat er een veel gezonder alterna tief van de grond kan komen. Het boek is getiteld „Jezus in pon cho" Het bevat veel feitelijk materiaal over alles wat er in Zuid-Amerika ge beurt. In teksten van de Nobelprijswin naar voor de Vrede in 1980, Adolfo Pé- rez Esquivel. De titel heeft betrekking op een droom van Esquivel tijdens één van zijn eerste reizen in Ecuador. In die droom zag hij Christus aan het Kruis, met een I Indiaanse poncho om Enkele dagen la- ter zag hij tot zijn grote verwondering L zo'n beeld in een kapel in de buurt van Riobamba. Toen Esquivel, van huis uit beeldhouwer, schilderdocent in de kunstgeschiedenis, veel later voor zijn vredeswerk in de gevangenis kwam maakte hij na zijn vrijlating een schilderij van deze Christus in poncho. Voor hem en voor vele anderen werd Jezus in poncho het symbool van de armen, het gelaat, de handen en de voeten heb bend van de Indianen en doodarme boeren van Latijns-Amerika. In het boek komen vele getuigenis sen voor van geweldloos verzet. Van de moeders van de Plaza de Mayo, die in Argentinië stil, geluidloos strijden tegen het verdwijnen van hun kinderen. Ook van de Wilde Zwijnen in Brazilië, de arbeiders van een cementfabriek, die in een geweldloze aktie maandenlang hebben gestreden tegen de corruptie van werkgevers, rechters en staatsvak- bond. Het boek kan gezien worden als een ode aan de basisgemeenschappen, aan de kerk der armen Aan alle men sen. die eeuwenlang in Zuid-Amerika in armoede en verdrukking hebben moe ten leven Het bevat waardevolle uitspraken van mensen, die elders in de wereld het geweldloze verzet hebben gehanteerd Van onder andere Martin Luther King ,,'t Is niet de verdrukking door de slechten, die pijn doet, maar het zwijgen van de goeden" Omdat geweldloze weerbaarheid door tegenstanders vaak versleten wordt voor passiviteit geeft het boek an dere termen aan voor deze „kracht der participatie aan de basis, aan dit volks verzet Gandhi noemde het de kracht van de waarheid. Martin Luther King de liefdeskracht. In Brazilië pleegt men te spreken van permanente weerbaar heid. „Jezus in poncho" laat Adolfo Pérez Esquivel zien als coördinator van initia tieven ten aanzien van geweldloze kracht door heel Latijns Amerika heen In relatie tot de bisschoppenconferentie in Medellin in 1968 richtte Esquivel Ser- vicio Paz y Justicia op. de dienst die de groepen die aktief zijn voor vrede, ge rechtigheid en mensenrechten van el- kaars bestaan op de hoogte brengt En met elkaar doet samenwerken. Het boek spreekt over de drie fasen, die Servizio Paz y Justicia voor geweld loze aktie ziet 1 het onrecht aanwijzen, en onder de aandacht brengen van de verantwoor delijke instantie of persoon, 2. indien dat geen resultaat geeft het volk daar bewust van maken, 3 indien er dan nog geen resultaat is de burgerlijke onge hoorzaamheid organiseren. „Jezus in poncho" heeft een gedegen inleiding van Charles Antoine over persoon en werkzaamheden van Esquivel en de laatste jaren geschiedenis van Zuid- Amerika De vertaling uit het Frans is van Jules en Laura Pauwels. De actualiserende bewerking is van Joke Schravesande Uitge ver Cees Stavenuiter brengt het boek voor 18,75 op de markt. Anco Mali „Och, ik ben altijd al praktisch geweest." Wanneer u vrienden, familie, kennissen of relaties eens een originele gelukwens wilt sturen, moet u zeker even een bezoekje brengen aan de Kwiek Wens Winkel in Amersfoort Daar vindt u een onvoorstel bare variatie in wenskaarten voor werkelijk alle voorkomende gelegenheden In onze schrijfhoek kunt u de kaart schrijven en de envelop adresseren U kunt de kaart in de winkel posten Postzegels zijn uiteraard verkrijgbaar Wij hebben wat wenst! Leusderweg 7 Amersfoort Tel 033-631824 (tst. 39)

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5