I „Fysieke kracht en positieve agressiviteit worden in onze sport wel op prijs gesteld" e geschiedenis van Jan Cock Blomhoffs leven en werk ugbyclub Eemland zoekt jonge leden eiende en beeldende tentoonstelling in Flehite j Leusder Krant DE LEUSDER KRANT FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 26 APRIL 1983 ERSFOORT-De ite sportverenigingen, ch niet met voetbal houden, klagen er over jn sport inpersen op en TV maar weinig acht krijgt. Rugby kun je oe toch niet rekenen dat is een tak van sport gezette tijden op het Ischerm zeer levendig erverend ten tonele icht wordt. Het zijn die trijden tussen de jenwoordigers van het Koninkrijk en zo af en egt zich daar Frankrijk linde rugby sport ook an wanten weet. Voor niddelde buiskijker, die jort houdt, iszo'n rugbywedstrijd een afwisseling. Alleen al inier waarop zo'n enorm d stadion meeleeft is li|kom te bekijken en ser er zo'n kerel, vooral half-kaalen wat ngen is en vanwege lermaat aan strijdlust ien Is van een grote lap nd om zijn voorhoofd, ten wilde galop in lom die merkwaardig mdebalmet een sprong achter de lijn te en. De leek kan zich ijniet aan de indruk kken dat die kerels zich idenmeteen spel i| heel veel geoorloofd taarvoorje moet ikken over de kracht en ntaliteit van uitsmijters en body-guards. Het wordt wellicht nog wat in de hand gewerkt door die spelmomenten waarop beide partijen zich als reeën in de bronstijd tegenover elkaar opstellen, waarbij op een gegeven moment die bal weer zichtbaar wordt en daarna wederom zo'n sensationele klopjacht een aanvang neemt. Dit verhaal is voor de echte rugby- liefhebber niel zo aardig. Want - en dat in de eerste plaats - deze sport rugby is aan zeer strenge spelregels onderwor pen die alle vormen van welke ge- menigheid dan ook onmogelijk maakt Rugby is evenmin een sport waarbij bloed vloeit en de brancards al en aan moeten worden gevoerd. Sterker, het aantal blessures is veel en veel minder dan bij het zo geliefde voetbal waarvan de beoefenaars elke maandagmorgen op het spreekuur van de huisartsen in groten getale aanwezig zijn. Natuurlijk is het wel zo. dat de vorm van rugby zoals die op de TV wordt vertoond geen maat staf is voor het rugby zoals dat door gewone amateurs wordt beoefend La ten we ons eigen land als voorbeeld nemen Wat weet u van het beoetenen van rugby door landgenoten? Waar schijnlijk niet veel, hoogstens dat het hier en daar door wat groepjes liefheb bers in de schaduw van het publiektrek- kende sportgebeuren welwillend wordt beoefend. Ook dat is niet waar. Rugby bevindt zich in Nederland heel duidelijk in de lift en het is alleen maar het al in de aanvang gesignaleerde ontbreken van aandacht van de publiciteitsorganen waardoor de opmars van het Nederlandse rugby aan het gezicht van de in de sport geïnteres seerde landgenoten onttrokken wordt. TALENTEN Een man die deze zaak aan het hart gebakken is Hans- Peter van Heusden, voorzitter van de jeugdcommissie van de Amersfoortse Rugby-vereniging Eemland en tevens trainer-coach van het succesvolle twee de team van deze vereniging die zijn domicilie heeft op het sportcomplex De Isselt in het Industriekwartier bij de Pe ter v d Breemerweg We schrijven hier met opzet het „succesvolle" tweede team omdat dezelfde omschnjving he laas niet kan worden gebruikt voor het eerste team dat in de degradatiezone vertoeft Op het moment dat wij dit schrijven is de beslissing nog niet ge vallen. Wat wel zeker is is de promotie van het genoemde tweede team van Hans-Peter van Heusden, dat met slechts één nederlaag trots en fier bo venaan de ranglijst eindigde. Waaraan is dat succes toe te schrijven? Van Heusden wil daarop niet direkt ingaan omdat het dan net zou lijken of alleen dat tweede team goed draait en de rest niet Bij hem gaat het hoofdza kelijk om een goede opbouw van de vereniging bij de jongste jeugd, wat na tuurlijk niet wegneemt dat hij over de resultaten van zijn eigen team bijzonder tevreden is. „Er is grandioos gespeeld dit seizoen en het is gelukt om van vijf tien individuele spelers vijftien rugby ers te maken die een team vormen. Naar mijn mening beschikken wij over veel talenten, zoals de 17-jarige Gernt Ribberink uit Soest. In ons team spelen vier jongens van onder de achttien. Dat is aan de ene kant heel plezierig want die jongens leren gelijk rugby op een behoorlijk niveau. Aan de andere kant ontmoeten die jongens vaak tegen stand van spelers die fysiek zwaarder en volgroeider zijn. Wij hebben bij de vereniging nu zo'n tien jongens onder de achttien jaar en het zou beter zijn wanneer die jongens met elkaar een jeugdteam vormen. Om die reden zijn we met een wervingsaktie begonnen op de middelbare scholen We hebben alle betrokken leraren van het middelbaar onderwijs aangeschreven en we hopen op die manier een aantal nieuwe leden in de leeftijd van veertien tot achttien jaar te knjgen". Als Eemland voldoende van deze jonge spelers ter beschikking heeft kan dus in het nieuwe seizoen met een echt jeugdteam worden gestart. Van Heus den wil evenwel niet te hard van stapel lopen. „We hebben als jeugdcommis sie besloten dat team nog niet volledig aan een competitie mee te laten doen We zullen ze vriendschappelijke wed strijden laten spelen om zonder te for ceren er geleidelijk één geheel van te maken Het seizoen daarop kunnen we met dat team deelnemen aan de com petitie en tegelijk willen wij dan starten met een nieuwe wervingsaktie van jon gens onder de veertien jaar die op hun beurt ook weer zonder forceren tot een team kunnen worden gesmeed". Het lijkt misschien niet zo aanlokkelijk voor jonge jongens om alleen maar vriendschappelijke wedstrijden te spe len maar zo ligt dat niet. Zeker niet bij rugby. Voetbalmensen hebben de nei ging deze sport met de mentaliteit bij hun eigen balsport te vergelijken Rug by is veel meer een sport van gelijkge stemden Wie meent zijn agressie in deze grimmig lijkende sport kwijt te ra ken, louter en alleen om eens lekker in zijn eentje van leer te trekken, heeft het bij het verkeerde eind en valt bij rugby direkt door de mand. Rugby-ers hebben zo hun eigen code Er wordt tijdens de wedstrijd geapplaudiseerd voor een prestatie van een tegenstander en na afloop wordt er gezamenlijk gezongen en vindt er elke keer een verbroede ringsfeest plaats waar boze gezichten volkomen taboe zijn. Hier niet, zoals bij het voetbal, de teleurgestelde spelers die na een nederlaag met de staart tus- Hans-Peter van Heusden. sen de benen naar huis gaan Het resul taat wordt vergeten en er blijft alleen de vreugde om de sport over. Als er een fij ne wedstrijd wordt gespeeld is de echte rugby-er vrolijker gestemd dan wan neer er in een nietszeggende match een overwinninkje wordt geboekt. Zo ligt dat bij rugby en wie daar niet bij past vertrekt weer, vroeg of laat. Rugby is trouwens ook een echte teamsport. De ego-tripper, de balsolist en de indivi duele uitblinker komt er niet uit de verf. Een goed resultaat kan namelijk alleen met het gehele team worden geboekt Hans-Peter van Heusden: „Bij rugby is er natuurlijk agressiviteit maar het gaat erom dat die agressiviteit in acceptabe le banen wordt geleid. Het kleine man neke dat erin slaagt om tussen grote kerels door te kruipen om enkele me ters terreinwinst te boeken is even be langrijk als de grote kerel die hoog naar de bal kan springen Hij is ook even belangrijk als de jongen die de honderd meter in elf seconden, met de bal, kan lopen. Natuurlijk is er in het veld agres sie maar het mag geen aangelegenheid van geweld worden. Fysieke kracht en positieve agressiviteit worden in onze sport wel op prijs gesteld maar het gaat om kracht die fair bedwongen moet worden. We zijn als rugbyclub ook wel zo arrogant om tegen bepaalde jongens te zeggen: voor jullie is rugby een te gevaarlijke sport, omdat je een gevaar voor jezelf bent. Je kunt beter gaan ten nissen want dan zit er een netje tussen. Jongens die bang zijn kunnen we pro beren dat af te leren maar een jongen, die een schop geeft in de richting van elk been dat hij ziet en die niet tegen zijn verlies kan, kan beter weggaan" JEUGDLEDEN Hoe het ook zij, Eemland zou graag jonge spelers erbij willen hebben Van Heusden wil het alle plezier verdere in formatie verstrekken. Telefoon 14145 Ook de ASLOS kan inlichtingen geven. De 38-jarige Van Heusden, van oor sprong Amsterdammer maar meer op gegroeid in Apeldoorn, is enthousiast bezig met zijn sport. De commissie, die hij voorzit, bestaat uit zes man, waarbij twee trainers-Bottenberg en v d.Berg - die hun sporen al duidelijk op het ge bied van rugby hebbenverdiend De jeugdtrainingen vinden plaats op woensdagavond (de hele avond) en za terdag van 12 tot 2. De vraag zou kunnen worden ge steld Is rugby duur? Het antwoord luidt in grote trekken, neen. Zeker niet voor zo'n jeugdlid We komen dan gelijk bij iets wat ook specifiek bij deze sport be hoort, namelijk de gedachte om jonge leden een mentor te geven. De oudere geroutineerde spelers wordt gevraagd om als het ware een pas beginnend jeugdlid te „adopteren" Zij geven hun shirt aan zo'n lid. Dat lijkt misschien wel wat vreemd maar men moet daarbij be denken dat een rugby-shirt erg duur is. Het is namelijk niet zo'n voetbalhemd ook beschikbaar stellen om de jongens vanaf een afgesproken punt uit de stad naar het wat afgelegen veld op De Isselt te brengen. Met andere woorden, de ouders behoeven niet ongerust te wor den Wij vertellen u dit even om duidelijk te maken dat er bij deze sport inderdaad een andere sfeer heerst, laten we zeg gen - en dat bedoelen we heel positief - een soort padvinders-sfeer Bij Eemland is men ook van mening dat het drinken van bier door jongens onder de zestien jaar niet kan worden toege staan. Hans-Peter van Heusden „Bij rugby is de zogenaamde derde helft, het gezel lig samenzijn na de wedstrijd, ook bij de jeugd belangrijk Ook die jeugd moet kunnen zingen en wij vinden dat dit niet met bier gepaard moet gaan" Als de nodige jeugdspelers komen - en er zijn al aanmeldingen - kan de jeugdcommissie met gerust hart ver dergaan met het volgende plan. Dat is het nationale jeugdtoernooi in Castri- cum op Hemelvaartsdag waar het zo- Veel gymnastiekleraren weten maar amper hoe het spel moet worden ge speeld en de al in de aanvang" beschre ven misverstanden over de rugbysport kunnen dan weer eens uit de weg wor den geruimd. Of dat meteen zal lukken is natuurlijk de vraag maar misschien komt rugby op den duur zo in de algehe le belangstelling dat de sportliefheb bers. net als in Groot-Brittannië. de spelregels leren kennen. Dan zullen ze pas goed beseffen dat rugby geen sport is voor wildemannen en pootjelichters, maar een sport voor flinke, niet bang uitgevallen kerels die in een gezonde sfeer van sportiviteit elkaar bestrijden Het is Immers een Engelse sport en ledereen weet wel dat men in het Britse Rijk anders denkt over het sportlef een spel bedrijven dan op het vasteland of b.v. In de zuidelijke landen. Engelsen accepteren meer en hebben vrede met de beslissing van de arbiter. Niet dat het zulke lieve jongens zijn maar het oogt toch iets plezieriger wanneer men niet langer Spelmoment van een rugbywedstrijd. dat door de tegenstander kan worden gescheurd. Rugby-shirts kunnen niet worden stukgetrokken maar ze kosten dan ook wel iets meer dan een eenvou dig T-shirt Die jeugdleden krijgen dus geen afdan kertjes maar goede stevige shirts die zij eerst zelf niet behoeven te bekostigen. Een seniorlid kan bereid worden gevon den om jongens te vervoeren voor een symbolische vergoeding. Hij kan zich genaamde seven-o-side wordt toege past In tegenstelling met het normale spel met vijftien spelers wordt seven-o-side gespeeld met zeven spelers en omdat het met zo'n aantal een stuk sneller gaat wordt er maar tweemaal tien minu ten gespeeld. Het is in pnncipe een speltype voor snelle jongens De hard lopers van de club komen dan fijn aan hun trekken Bij Eemland zijn dat jon gens als Lex van Hamersveld, Patrick v. d. Meyden, Rinus Bosma. Roel Cle ment en Willem van Andel. moppert dan wanneer men de scheidsrechter ondersteboven loopt om totaal vergeefs tegen zijn beslis singen te protesteren. Om van erge re dingen maar niet te spreken. Wie door de scheidsrechter bij een rug bywedstrijd op het ruilformulier als verveiend ventje wordt genoteerd, loopt de kans dat dit in wezen neer komt op een mededeling voor de be trokkene om er maar mee te stoppen. Dat Is andere koek dan de gele en de rode kaart. Dat Is met recht „van de kaart". Een scrum Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om fe melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden. Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft, wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar als het om snelheid én kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 RSFOORT - Een boeiende en de tentoonstelling is tot en dag 15 mei te zien In Museum Westsingel 50. „Jan Cock Blomhoff (1779-1853), van Deshlma naar Amersfoort". Jan Cock Blomhoff kocht in 1824, toen hij na een fortuinlijke handelscar rière in het buitenland naar Nederland terugkeerde, het mooie landgoed Birk- hoven, bestaande uit bossen en een aantal aan boeren verpachte landerij en Aanvankelijk ging Blomhoff zelf op één der boerderijen wonen In 1844 be trok hij het gereedgekomen herenhuis, dat ook de naam Birkhoven kreeg In 1853 stierf hij daar Samen met zijn tweede vrouw werd hij begraven op het Achter Davidshof. Zijn grafsteen, die er nog is, vermeldt „Hier rust Jan Cock Blomhoff, oud-opperhoofd te Decima" De geschiedenis van Blomhoffs le ven en werken, wordt in Flehite op een zeer aanschouwelijke wijze uit de doeken gedaan door middel van schilderijen, prenten, dokumenten en een Japanse kunstverzameling. Blomhoff werd in 1779 geboren in Amsterdam Hij startte zijn carrière in het leger, maar vertrok in 1805 naar Java om er zijn geluk in de handel te beproeven In 1809 werd hij pakhuis meester op Deshima. een kunstmatig aangelegd eilandje in de baai van Na gasaki De enige buitenlanders, die in Japan in die tijd wsrden toegelaten, wa ren Chinese en Hollandse handelaren Sinds 1540 waren er Portugezen in Ja pan geweest. Zij dreven echter niet al leen handel, maar trachtten de Japan ners te bekeren tot het rooms-katholi- cisme. De angst voor het oprukkende Christendom deed de Japanse regering in 1614 besluiten alle rooms- katholieke geestelijken uit Japan te verdrijven en het Christelijk geloof te verbieden. De Portugezen werden verplicht zich vanaf 1636 te vestigen op het voor hen spe ciaal aangelegde eilandje Deshima, maar al in 1639 kregen zij het bevel Japan te verlaten. De Nederlanders mochten in Japan blijven. Zij waren de vijanden van de Portugezen, en hielden zich bovendien alleen met de handel bezig. Wel kregen zij het bevel hun fac torij in Hirado te verlaten, en zich te vestigen op het door de Portugezen verlaten eilandje Deshima FACTORIJ Deshima had de oppervlakte van twee voetbalvelden, was door middel van een brug met de stad Nagasaki ver bonden en was bebouwd met pakhui zen, kantoren en de woningen van het personeel van de factorij. Aan het hoofd stond de opperkoopman, die de Neder landers opperhoofd noemden. Tot het hoger personeel behoorden onder an dere de koopman, de pakhuismeesters en de arts Pakhuismeester Blomhoff had van 1809 tot 1813 de verantwoording voor de in- en uitgaande goederen, die in het pakhuis van Deshima werden opgesla gen. Het was een heel moeilijke tijd. De Nederlandse schepen werden veelvul dig door de Engelsen gekaapt, en in 1810 werd Nederland door Frankrijk in gelijfd De Engelsen namen Java in be slag, en wilden Deshima bezetten Zij verzonnen een list. en rustten twee schepen uit onder Nederlandse vlag teneinde de Japanners te misleiden. Maar opperhoofd Doeff en pakhuis meester Blomhoff lieten zich niet intimi deren Zij namen de Engelse goederen in beslag, en lieten de Engelsen beta len, met welk geld de Hollanders hun schulden bij de Japanners konden be talen De Japanners wilden op de hoogte blijven van de toestand in de wereld, en verplichtten elke kapitein, die met zijn schip aankwam, met een nieuwsbulle tin voor de dag te komen, over de oorlo gen. de huwelijken tussen vorsten en zovoorts De Nederlanders deden dat zeer gedetailleerd, maar zoals op de tentoonstelling in Flehite is te zien niet ongekleurd Ze hadden er belang bij, dat de Japanners bleven denken dat Nederland een Europese grootmacht was. en ze zwegen over de Franse be zetting In 1817 berichtten ze, dat Lode- wijk Napoleon, die in de koninklijke fa milie was opgenomen geweest, was gestorven, en dat opnieuw een prins van Oranje het land bestuurde Een scala van portretten in Flehite laat zien hoezeer de Japanse kunste naars onder de indruk waren van die curieuze Hollandse man Blomhoff met zijn lichtblauwe ogen. zijn blonde haar en zijn rode kuitbroek. En hoe zeer zij geïnspireerd werden door de komst van zijn gezin Want in 1816 vertrok Jan Cock Blomhoff na zijn Hollandse verlof met zijn vrouw Titia Bergsma. hun zoon Johannes en de min naar Deshima. Met veel moeite kreeg Titia een voorlopige verblijfsvergunning, maar Titia mocht niet blijven, en keerde met haar zoontje door Anco Mali en de min naar Nederland terug. In 1821 stierf zij van verdriet en eenzaamheid INSPIRATIEBRON Vele portretten, afbeeldingen en beeldjes werden er van haar gemaakt Een westerse vrouw had zich nog nooit daar vertoond Een makemono van Ka- wahara Keiga toont de hele familie Blomhoff compleet met de min Mar- retje. de baboe en de djongos. Titia werd het symbool van de westerse vrouw. Japanners, die in die tijd Naga saki bezochten, namen vaak een af beelding van haar als souvenir mee naar huis 't Zal heel wat geweest zijn om op dat geïsoleerde Deshima als vrouw verbleven te hebben te midden van 'n oosters volk, van wie de bedoe lingen niet konden worden geraden, en die er zo'n totaal andere leefwijze op na hield Titia overleed aan de scheiding. Jan Cock Blomhoff liet zich troosten, getuige de vele op rijstpapier geschre ven brieven door meisjes uit Maruya- ma. Later hertrouwde hij met een Ne derlandse vrouw. In de bovenzaal van Flehite is een kostelijke kollektie Japanse voorwer pen, door Blomhoff verzameld, te zien. Beeldig speelgoed stokpaardjes, dui kelaartjes, een rammelaar. Langwerpi ge boeken met de geïllustreerde le vensgeschiedenis van een mens van zijn geboorte tot zijn dood Een enorme kijkdoos voor het vertellen van een reis verhaal De verteller toonde verschil lende achtergronden, die hij door mid del van koorden kon verwisselen. Een kastje voor een picknick. Een fraaie ver zameling waaiers en prachtige oude speelgoedpoppen, gemaakt voor het Japanse meisjesfeest De Japanse meisjes stelden elk jaar hun poppen en hun lakwerkminiatuurvoorwerpen uit. Ze kregen er dan ook nieuwe bij. waar mee de familie hun goede hoop op voorspoed en een gelukkig leven wen ste. Deze werkelijk aantrekkelijke ten toonstelling is te zien van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Rozendaallaan 9 LeusdenC.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7