,Het Kamp Amersfoort" aangrijpende expositie Filmhuis draait „Die Bleierne Zeit" 1 I eiisder IHI C 1 dark Crystal" e beelden, maar weinig erhaal in veredelde Muppet-show „Satyricon" in movie-cyclus 'erk van J. Kopinski en J. Derksen Staats EUWE REEKS FILMS IN DINSDAG- MOVIE- CYCLUS FILMS IN HET KORT Schoolzwem men Met twee maten -Atf/lf. DONDERDAG 28 APRIL 1983 kijk op de film algemeen (Van de filmredaktle) De twee jongemannen (vrijgelaten slaven) Eucolpius en Ascyltus zijn vrienden, maar ook rivalen. Eucol pius heeft een vriendje (Giton) aan wie hij zijn hart heeft verpand. Maar Ascyltus vindt het absoluut nodig hem Giton op slinkse wijze afhandig te maken en hem dan als slaaf te ver kopen. Eucolpius Is wanhopig en gaat op zoek naar zijn geliefde Giton, waarbij hij de ongelooflijkste en vre selijkste avonturen beleeft. Door hem maken we kennis met vele facetten van het losbandige, dekadente maar ook burgelijke leven in Rome voor de komst van het christendom. Eucolpius moet gevechten leveren met reuzen, hij wordt gevangen geno men en verkocht als galeislaaf en daar na weer bevrijd Samen met Ascyltus ontvoert hij een hermaphrodiet. die hun als orakel veel geld op zou kunnen leveren, maar in de hitte van de woestijn sterft dit enge be klagenswaardige wezentje onder hun handen. Eucolpius klaagt na al zijn belevenis sen over impotentie, maar hij wordt door de priesteres Oenothea .daad werkelijk" geholpen Na de dood van zijn goede vriend, de dichter Eumolpus, gaat Eucolpius met Ascyltus scheep om verre landen te ontdekken En waarschijnlijk beginnen daar zijn avonturen weer van voren af aan „Satyricon" van Frederico Felllni dateert uit 1969 en juist In die tijd baarde de film nogal opzien, met na me ook door de tamelijke vrije sexue- le opvattingen, die een rol spelen in deze film, die ook weer kan worden gekarakteriseerd als „het rariteiten kabinet" van Felllni. Een typische Fellinl-film voor de echte liefhebbers van dit genre. Te zien in de dinsdagmovle-cyclus tan Grand, aanstaande dinsdag. POLYGOON JOURNAAL In het Polygoon Journaal nr. 16, dat deze week in de Amersfoortse biosco pen zijn roulatie begint, een drietal on derwerpen t w - Viering van het ..Koemb-Melah" feest in het Indiase Allahabad, waar 5 miljoen hindoes een ritueel bad in de Ganges nemen. - Een spectaculaire Rodeo-show in het Rotterdamse Ahoy-complex, waaraan o.a. militairen van het Ame rikaanse leger als ervaren cowboys aan deelnemen - Tot besluit van dit journaal in kleuren een onderwerp over de speciale maatregelen voor overleving van de padden, die in het voorjaar bij duizen den door het verkeer worden dood gereden. der die werd afgesneden van te levisiebeelden, omdat ze haar abbonnementgeld niet had be taald. Heet dit niet in goéd Neder lands: Meten met twee maten? Hoogachten, A. Beemsterboer, Grienden 37, Leusden. Naschrift redaktie: Voor alle duidelijkheid: nadat de gemeente eind december vo rig jaar aan de btrokkenen had duidelijk gemaakt, dat men tot verrekening van de te veel uitge geven vierkante meters wenste over te gaan, heeft een aantal ko pers zich schriftelijk tot de ge meente gewend. De kaveleigena ren maakten in hun schrijven kenbaar, dat zij meenden dat verrekening na zo lange tijd onte recht zou zijn. Tot de briefschrijvers behoor den niet de heren Rademaker, Van Gooi en Parson. De laatste twee genoemden hebben geen enkele reden tot schrijven: hun kavel is zo groot als in de koop overeenkomst was overeenge komen. Burgemeester Radema ker is wel één van de betrokke nen; zijn kavel is groter dan was overeengekomen. (Zie ook commentaar op pagina 3). van Van Trotla geen waarheidsgetrou we weergave van de realiteit, maar hoofdzakelijk fictie, bedoeld om een tijdsbeeld te geven van het leven in Wesl-Duitsland in de na-oorlogse pe riode. Van zaterdag (30 april) tot en met dinsdag (3 mei) te zien in het filmhuis Appelmarkt, Groenmarkt 9. Aan vangstijd: zaterdag tot en met dins dag 20.30 uur. Toegangsprijs: 6,50; CJP/65 5,50. SIX WEEKS In het Grand Theater in Amersfoort staat op het nieuwe weekprogramma de Nederlandse première van „Six weeks" met Dudley Moore, Mary Tyler Moore en Katherme Healy in de hoofd rollen. Een film, zoals de aankondiging zegt, over zes weken intense vriend schap. Helaas hebben we deze film voor u niet kunnen zien, zodat u een recensie zult moeten missen. Opnieuw (in Duo) de films „Skyri- ders", waarin onder meer via „luchtzei- lers" een Grieks klooster hoog in de bergen wordt aangevallen in een aktie- volle jacht op terroristen. In McVicar" speelt Roger Daltrey van The Who de hoofdrol in een gevan- genisfilm, met een redelijke hoeveel heid aktie. In Euro kunnen de liefhebbers hun hart ophalen aan de zoveelste reprise van „The Kentucky Fried Movie", de grote bescheurfilm Een aantal sket ches over het rijke Amerikaanse leven.. mei 1940 zijn Geuzenaktie, en staat tien maanden later voor het vuurpeleton. De Bekanntmachungen komen los. Eind april 1942 wordt in Nederland de gele jodenster ingevoerd Ontroerend is de foto van de oude Joodse president van de Hoge Raad der Nederlanden, Mr. L E. Visser, die door de Duitsers wordt afgezet. De Amsterdammer Jacques Kopinski werd als 19-jarige door de Duitsers op gesloten in het Polizeiliches Durch- gangslager Amersfoort. Wat hij daar vanaf 1943 aan onmenselijke wreed heid onderging liet hem nooit meer los Eind 70-er begin 80-er jaren kwamen de kampbeelden verhevigd terug en werd hij zo door angsten gekweld, dat hij in Oegstgeest bij Prof Bastiaanse in langdurige therapie moest gaan. MAAK VAN KLEI ANGST BEELDEN Onderdeel van deze therapie was het kreatief bezig zijn; gooi maar op papier wat je benauwt, maakt maar van klei de angstbeelden, die je voor je ziet Jac ques Kopinski had nog nooit getekend of gebeeldhouwd, maar zijn intens gro te geestelijke nood stelde hem er via zijn handen toe in staat om zich, al kne dend met de klei, en het potlood hante rend, te uiten. De meeste keren was hij er zich totaal niet van bewust dat hij aan het tekenen of beelden vormen was Het resultaat is een kollektie aangrij pende tekeningen en plastieken. In bruin bakkende klei zijn er een paar geketende handen te zien. Uitgemer gelde handen, naar redding omhoog gestrekt. Verkrampt in een kromming veroorzaakt door de zwaarte van boeien en kettingen. Het zou het sym bool kunnen zijn van het desperate ge vecht dat de politie-agent Kleinveld in het Kamp Amersfoort leverde door mid del van een kartelrand, die hij aan zijn eetlepel vijlde. Kleinveld was de enige, die de bunker, waarin de ter dood ver oordeelden aan kettingen in beton za ten vastgeklonken, overleefde In hard-rood bakkende klei staan in de glazen vitrine de gevangenen, kaal geschoren, vel over been, in lompen gehuld, bezig met een schop in de grond te spitten. Een menselijk wrak hangt tegen een stukje muur aan, grijpt naar zijn hoofd en naar zijn buik, In wit en groen-zwart gevernist ligt een uitge putte gevangene op de grond. De let ters PDA. voor Polizeiliches Durch- gangslager Amersfoort zijn naast hem gegrift, zoals ze gegrift zullen staan in ziel en geest van de mensen, die dit lijfelijk mee maakten Dan zijn er kleurpotlood- en zwart- krijttekeningen van gevangenen Een skeletachtige naakte man wacht bij de toonbank op uitdeling van kampkleding. In zwarte stippeltechniek zette Jacques Kopinski al zijn herinneringen op papier aan de armzalige koolsoep, die de ge vangenen te eten kregen, aan het grammofoonplaatje draaien, waarbij een Duitser met de karwats een gevan gene afranselde. Aan het aardappel- schilhok, aan P D A.-barak 8 volge propt met britsen. Aan de „rozentuin", waar de gevangenen urenlang onbe weeglijk tussen het prikkeldraad moes ten staan. Herinneringen ook aan de gevangene, die bij het spitten was ge storven, en door zijn kameraden op de kruiwagen werd vervoerd. Aan het transport, waarbij de gevangenen in beestenwagens werden geperst. En dan ligt daar in een vitrine het kamppetje van Jacques Kopinski, met zijn nummer 2326 NOODKRETEN Naast deze noodkreten van een ge marteld en gekweld mens. die vijfender tig jaar later er nog zo intens mee bezig is, dat hij de vernederingen en het leed op dat moment wéér tot in zijn diepste wortels ervaart, zijn er de akwarellen en tekeningen van J. Derksen Staats (1897-1973) Die in Zuid-Afrika werd geboren, en vanaf 1922 in Groningen woonde en werkte, waar hij een akte rpiddelbaar tekenen behaalde Hij was Het artikel in de Leusder Krant" van dinsdag 26 april jl.betreffende „schoolzwemmen" heeft mij doen besluiten het volgende onder uw aandacht te brengen 1 Gezien het vele water dat zich in en rond Leusden bevindt, vind ik dat het schoolzwemmen wel terdege aandacht dient te heb ben. Mede doordat zich in Leus den al enkele verdrinkingsge- vallen hebben voorgedaan vind ik dat het schoolzwemmen ge handhaafd moet worden. Het is een algemeen belang en niet alleen het belang voor de ou ders zelf. 2 Niet alle ouders zijn, hetzij om praktische, hetzij om financiële redenen in staat hun kinderen zelf te leren zwemmen, of zwemles te laten geven 3 De lichaamsbeweging ook in het water is goed voor de kondi- tie van de leerlingen. Volgens de inspecteur van onderwijs voor lichamelijke opvoeding is de konditie van de huidige schooljeugd niet al te best. 4. Uitgaande van het feit dat het vak lichamelijke opvoeding ver plicht is. het schoolzwemmen is een onderdeel van het vak li chamelijke opvoeding. Daarom dient het ook gehandhaafd te blijven. J. Duursema, Tjongerwijk 15, 3831 LP Leusden. filmredaktle) 1SFQORT - Voor de dinsdag- movie-cyclus in het Grand Theater zijn de films geprolongeerd The Night Por- voor de komende maanden de volgen- ter, the Elephant Man, From Mao to Mo zart, Time Bandits, The Servant, The Big Sleep, La Luna, Julia, Casanova en The Red Shoes Een niet alleen gevarieerd, maar ook sterk programma van films, die het (her- )zien ten volle waard zijn. de oprichter van de Groningse kunste naarsvereniging „De regenboogdie door de Duitsers werd verboden Hij werd van juni tot december 1942 in Kamp Amersfoort gevangen gezet. Van Derksen Staats zijn er een akwa- rel en een tekening te zien van de aan leg van de schietbaan van Kamp Amersfoort in 1942, een documentaire waarneming van werkzaamheden Derksen Staats moest portretten van Duitsers tekenen. Hij maakte een por tret, waarvan hij de achtergrond fel rood kleurde. Toen de Duitser bezwaar maakte, stelde Derksen Staats hem ge rust door te zeggen dat dit niet het bloed was, dat aan de Duitse handen kleefde, maar de dynamiek waarmee de Duit sers de zaken aanpakken. De Duitse kampbewaker Willy Engbrocks ver schafte hem tekenmateriaal en verf. en hielp hem zijn tekeningen uit het kamp te smokkelen Waar Derksen kampkle ding en klompen met zwart potlood te kent wordt dat met de aangebrachte schaduwwerking en de fraaie stofuit drukking een „stilleven", een lokaaltje met een potkacheltje wordt een schets van een „interieur". Hier vormen de es- tetische visie, de artistieke aanleg en de technische vakbekwaamheid een be lemmering om de tragiek naakt en lugu ber boven water te krijgen Het best komt de menselijke misère tot uiting in de kleine schetsboekblaad jes van Derksen Staats, waar hij met houtskool in enkele lijnen de mannen noteert, die wagens voorttrekken, met schop of houweel in de grond spitten, met hun hoofd op de handen gesteund op hun brits zitten In die kleine schetjes hindert de techniek de gevoelsuiting niet Daar is Derksen Staats bijna even onbelemmerd als Kopinski aan het werk. OP KORTE GOLF In eén der vitrines vindt u een num mer van het onafhankelijk nationaal weekblad van 28 juli 1945 „Op korte golf" van hoofdredakteur J H Scheps Daarin wordt gemeld dat het leed in het Polizeiliches Durchgangslager Amers foort vooral ook door Nederlanders aan Nederlanders werd aangedaan. Het systeem „Amersfoort", aldus dit artikel, was gebaseerd op een minimum aantal Duitsers en een maximaal aantal Ne derlandse lafheid. Een groot deel der Nederlanders leende zich voor de be waking, zó uit de onderwereld naar het P D A overgeplaatst, naast de Duitse kampbeulen Oberle. Kotalla en Max Ritter (die betrokken was bij de moord op de Amsterdamse Joodse wethouder De Miranda) werden in 1945 vele Ne derlanders gevangen genomen, zoals de kampbeul Westerveld, die de scep ter zwaaide over de „rozentuin' Een tentoonstelling die in klein bestek het leed in het Kamp Amersfoort weet weer te geven. Donderdag jl. vernam ik in de Leusder Krant dat in de wijk Lan- genbeek 'n aantal vrije sector ka vels enigszins te ruim bemeten zijn. Burgemeester en wethou ders stellen voor om de eige naars van deze grond de kosten hiervan niet in rekening te bren gen. Een en ander komt overigens wel In een kwalijk daglicht te staan wanneer blijkt dat de bur gemeester tot de eigenaars be hoort. Ook gemeenteraadslid Parson en gemeentesecretaris Van Gooi zijn bewoners van de vrije sector kavels van de wijk Langenbeek. Deze toch wat onverkwikkelij ke zaak wekt des te meer be vreemding wanneer heden in de Amersfoortse Courant het be richt staat dat de gemeente Leus den zich geen financiële tegen vallers kan veroorloven. Ik had nu juist gedacht dat de gemeente Leusden principieel had gekozen voor het standpunt, dat je moet betalen voor hetgeen je ontvangt. Ik meende dit te mo gen concluderen gezien het op treden tegen de bijstandsmoe- The Dark Crystal". tfilmredaktie) RSFOORT- Deze week begint ersfoort de film „The Dark tot stand gekomen dankzij «nningen van Muppet-show- Jim Henson en Frank Oz. ark Crystal" Is het verhaal van iwlge strijd tussen goed en en vanuit het standpunt be zien bepaald niet origineel te noe men. Het draalt om de oude wijze Mystics, die uit de donkere burcht worden verbannen, waar de wrede Skekses over het zwarte kristal, bron van macht en eeuwig leven, heersen. Volgens een voorspelling moet een Gelfllng de wereld van het zwarte kristal redden door vóór de samen voeging der drie zonnen haar mis send stuk terug te vinden. „The Dark Crystal" oogt erg fraai, dankzij de schitterende decors van Brian Froud en de poppen van Oz en Henson. Wie de Voda in „The Empire strikes back" heeft bewonderd, weet wat we bedoelen als we zeggen, dat de wezentjes tot leven komen, in feite een geheel eigen leven leiden. Maar fraaie decors en dat soort za ken zijn niet voldoende om een goede film te maken. „The Dark Crystal" is bedoeld als een fantasy-film volgens de al geruime tijd bestaande literatuurtra ditie (Tolkien, om een voorbeeld te noe men), maar mist eigenlijk het vernuft, originaliteit en spanning, wat dit genre kenmerkt. Een te mager verhaal is daar grotendeels debet aan. Voor het overi ge is „The Dark Crystal" een niet onaar dig gemaakt sprookje, een soort vere delde Muppetshow. In het filmhuis „Appelmarkt" draait vanaf aanstaande zaterdag „Die Blelerne Zelt" van Margaretha von Trotta. Begin maar ging in Ne derland Von Trotta's jongste film „Die Freundln" In première. „Die Blelerne Zelte" Is haar voorlaatste film. Deze werd in 1981 bekroond op het filmfestival in Venetië en vorlg- jaar door de Volkskrantlezers uitge roepen tot de op één na beste film van dat jaar. Twee Duitse vrouwen, twee zusters, geboren in de oorlogsjaren en opge groeid in „de loodzware tijd" van de jaren vijftig, zijn beide intensief betrok ken bij de opstand van de jaren zestig leder op hun eigen manier streven ze naar een nieuwe tijd en juist daardoor komen zij tegenover elkaar te staan Terwijl Juliane (Jutta Lampe), de oude re, de pragmatische weg gaat en zich als redactrice van een geengageerd vrouwenblad inzet voor geleidelijke ver andering, gaat Marianne (Barbara Su- kowa) ondergronds om haar idealen op een radikaler manier te verwezenlijken Als Marianne later gepakt wordt en gearresteerd, ontstaat een nieuwe emotionele band tussen de zusters tij dens de vele bezoeken van Juliane aan de gevangenis Tijdens een vakantie met haar vriend hoort Juliane dat Ma rianne dood is. Volgens officiële rappor ten heeft zij zelfmoord gepleegd In de vaste overtuiging dat Marianne zichzelf niet om het leven heeft gebracht, ris keert Juliane het totale isolement door RSFOORT - Op de e etage van Museum i, Westsingel 50, is tot t zondag 15 mei een tentoonstelling te zien de titel „Het Kamp foort". iexpositie, die bestaat teningen en beeldjes Kopinski, en tekenin- n akwarellen van J. Bn-Staats, wordt inge- nor enig fotomateriaal en aangevuld met enkele do cumenten en voorwerpen. Op de schotten bij de ingang van de tentoonstelling wordt in foto s en woor den de grensoverschrijding der Duit sers op 10 mei 1940 gemeld. Hun op mars in Nederland wordt door de ver nielde bruggen slechts enkele uren ver traagd. NSB-leider Mussert vraagt het Nederlandse volk onvoorwaardelijke trouw aan Hitier te betuigen De onder wijzer Bernard IJzerdraat start op de dag van de Nederlandse capitulatie 15 op haar eentje de omstandigheden van haar zusters dood te onderzoeken. De regisseuse Margaretha von Trotta maakt er geen geheim van dat haar ver haal is gebaseerd op het leven van de zusters Ennslin, Gudrun en Christiane Gudrun behoorde, tot de Baader-Mein- hofgroep Zij stierf in 1977 onder ver dachte omstandigheden in de Stam- heimgevangenis; Christiane besloot een boek te schrijven over de omstan digheden van haar dood. Toch is de film Scène uit ,Die bleieme Zeit".

Leusder Krant | 1983 | | pagina 13