Dud-minister Gardeniers opent anavond „De Loysder Hoek" De Til zet deuren wijd open tijdens feestmaand I leusder krant libliotheek verhuist na Pinksteren Zwangerschapsgym Oude jongensschool werd goed draaiend jongerencentrum in eisen stijl wanen Commentaren Meningen De schijn ver mijden i. DONDERDAG 28 APRIL 1983 plaatselijk nieuws 3 en de gelijkgezindte kleuter school „De Woelige Hoek". De Loysder Hoek huist in het oude schoolgebouw van Loysden, dat pas verbouwd is om de twee scholen een goed onderkomen te ver schaffen. Mevrouw Garde niers, oud-minister en thans lid van Raad van State, zal de opening verrichten, bijge staan door de Leusdense wethouder van onderwijs, de heer G. van Woudenberg. Hel afgelopen half jaar zijn de gemeenschapsruimte en de hal van het gebouw vernieuwd. Ook kwamen er nieuwe toiletten, een keukentje en een magazijn. Vlak voor Pasen kon De Woelige Hoek verhuizen. Na Pinksteren zal ook de bibliotheek van Leusden-Zuid in het vernieuwde schoolgebouw on dergebracht worden. Tot ergernis van veel inwoners van Leusden- Zuid lag de bibliotheek ver uit de buurt, maar omdat de ongeveer ze ventig leerlingen van De Loysder Hoek maar vier van de zes klaslo kalen gebruiken, kan de bibliotheek voortaan over de overige twee lo kalen beschikken. BASISSCHOOL Door de verhuizing van de kleu ters naar de verbouwde school, zal de overgang in 1985 naar het nieu we verplichte basisschool-sys teem, gemakkelijker zijn. Dan zul len er in Nederland geen kleuter en lagere scholen meer zijn, maar slechts basisscholen: scholen met een éénhoofdige leiding, zonder overgang van kleuter en lager on derwijs. In de laagste klassen zul len de kleuters al een beetje klaar gemaakt worden voor bijvoorbeeld schrijflessen. De Loysder Hoek heeft nu nog twee schoolhoofden: de heer W. Bos van de lagere school en hoofd leidster Wilma Ploeg van de kleu terschool. De scholen doen al veel samen De heer Bos ,.We hebben een gezamenlijke oudercommissie en we hebben bijvoorbeeld de kerstviering en de sportdag vorig jaar samen georganiseerd. We zul len straks ook gezamenlijk de vaste lasten van dit gebouw, zoals gas, licht en schoonmaakkosten, op ons nemen". In 1951 startte Loysden in een gebouw aan de Ooievaarshorster- weg Door het steeds groeiende aantal leerlingen werd een nieuw gebouw noodzakelijk. In 1957 werd een school met vier klasloka len aan de Prinses Beatrixlaan het nieuwe onderkomen. Het aantal leerlingen bleef groeien en in 1966 werden er twee nieuwe lokalen bij gebouwd. Toen Loysden weer naar vijf klassen terugging, kon het be ginnende schooltje De Woelige Hoek in het lege lokaal gehuisvest worden. In 1970 kreeg De Woelige Hoek haar eigen gebouwtje met twee lokalen TERUG LOPEN De leerlingenaantallen van de beide scholen lopen de laatste ja ren hard terug. Loysden heeft nu drie klassen (53 leerlingen) en De Woelige Hoek één (15 leerlingen). Er mag in Leusden-Zuid niet meer gebouwd worden, dus jonge gezin nen kunnen zich er niet meer vesti gen „Leusden-Zuid vergrijst", concludeert Bos. De kleuterschool Zo n vijf jaar geleden is met de voorbereidingen voor de samen voeging begonnen. Er zijn stapels bouwtekeningen gemaakt er is veel vergaderd, maar uiteindelijk is De Loysder Hoek een feit „Ik sta erg positief tegenover de samenvoe ging", zegt hoofdleidster Wilma Ploeg van de kleuterschool „Toch vond ik het niet leuk om het oude gebouw van De Woelige Hoek te verlaten. Het was waarschijnlijk de mooiste en gezelligste kleuter school van Leusden Dit gebouw is niet zo gezellig". Wat er met het oude gebouw van De Woelige Hoek gaat gebeuren is nog niet ze ker de gemeenteraad moet er nog over beslissen Vanavond wordt De Loysder Hoek officiéél geopend Voor be langstellenden bestaat de moge lijkheid het gebouw vanaf half tien vanavond te bekijken. Morgen is het feest voor de leer lingen Op het programma staan een ballon-wedstrijd (wiens ballon komt het verst?), een spelletjes middag. een musical, pannekoe ken eten en een feest Onafhankelijk Nieuws- ilad voor de gemeente eusden. Verschijnt elke dinsdag in donderdag. Verantwoordelijk edakteur: Varnix Kreyns ledaktie: ierlien Engelkens aspar van Loo nlevering kopij en adver- enties: /oor het dinsdagnummer ol uiterlijk maandagmid- 12.00 uur, voor het londerdagnummer tot ui- erlijk woensdaqmiddag 2.00 uur. ledaktie en administra- ie: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9, Leus- en-Centrum. Op werkda- en geopend van 09.00 tot 2 00 uur en van 13 30 tot 700 uur. Telefoon: 033- 141495 lbonnementsgeld: 59.40 per jaar; 30.20 per half jaar; 15.35 per kwartaal ilachten bezorging: lis abonnee dient u de rant voor dinsdag- of don- lerdagavond 18 00 uur te ebben ontvangen Is dat iel het geval, neem dan ontakt op met onze hoofd gent bezorging (dinsdag n donderdag tussen 18 30 n 19 30 uur), tel 033- 40691 Bij geen gehoor unt u kontakt opnemen iel onze inspekteur bezor- ing, overdag 03420- 6141, toestel 44 labestellen foto's: i meeste in de Leusder I rant gepubliceerde foto s unt u nabestellen (met uit- öndering van archief- en historische foto's), bij voor- itbetaling van 5,-perex- mplaar (formaat 13 x 18 H) op giro: 871441 t n.v DU b v te Barneveld, met uidelijke vermelding van swenste foto, aantal immer van krant, pagina aarop de foto werd ge- aalst U kunt ook kontant stalen op ons kantoor. Ro- htfaallaan 9. Leusden entrum ngeveer drie tot vier we ll na betaling ontvangt u i gewenste foto s thuis. E LEUSDER KRANT is 5941 !n u'tgave van de BDU- antenkombinatie te jkaaf irneveld. De nieuwe Loysder Hoek die vanavond officieel geopend zal worden. Een van de nieuwe klaslokalen '-v - LEUSDEN - Maandag 2 mei om gymnastiek. 19.45 uur en woensdag 4 mei om Deze zijn bedoeld voor vrouwen 20.45 uur beginnen er twee nieu- die In de maand juli of augustus we cursussen zwangerschaps- een baby verwachten. De cursussen worden gehouden in het wijkgebouw aan de Rozen- gaarde 33. Opgave en inlichtingen ter plaatse of telefonisch op 941218 Er zijn geen kosten aan verbonden indien men lid is van de kruisvereniging. Vanavond zal de gemeen teraad zich uitspreken over het voorstel van het college van B. en W. om de eigena ren van de te grote kavels te Langenbeek de overmaat aan grond niet in rekening te brengen. Het feit, dat de overmaat te wijten is aan een fout van gemeentezijde én de lange periode, die sedert de verkoop van de kavels verstreken is, zijn daarbij de belangrijkste argumenten voor het college. Dat lang niet iedereen die argumentatie steekhoudend vindt en dus het college standpunt deelt, Is inmid dels wel duidelijk geworden. Het onderwerp kan ook van avond in de raad nog pittige discussies opleveren. Voor sommigen geeft de betrokkenheid van burge meester mr. J. W. M. Rade maker bij deze kwestie er een extra dimensie aan. De burgemeester is één van de eigenaren van een te grote kavel. Tegelijkertijd is de burgemeester de voorzitter van het college, dat voorstelt om de eigenaren voor de overmaat aan grond geen re kening te presenteren. De conclusie Is snel getrokken: Rademaker stelt voor zich zelf een voordeeltje te gun nen. Bij het trekken van een dergelijke conclusie worden een paar punten uit het oog verloren: op zich is het een toevalligheid dat de burge meester een van de betrok kenen is; het voorstel betreft niet alleen de burgemeester maar ook een aantal andere bewoners van Langenbeek; en het voorstel is in de eer ste plaats voor de verant woordelijkheid van de wet houders van financiën en ruimtelijke ordening. Niettemin geldt in dit soort situaties dat alle schijn van enige kwalijkheid vermeden dient te worden. Wanneer de raadsleden bij bepaalde raadsvoorstellen persoonlij ke of zakelijke belangen heb ben. ziet men ze zich terecht onthouden van de discus sies en de besluitvorming over dat onderwerp. Rade maker had er In dit geval goed aan gedaan zich pre cies zo op te stellen. Om de schijn van beïnvloeding van de meningsvorming binnen het college ten eigen faveure te vermijden, had de burge meester zich moeten ont houden van deelname aan de discussie over dit onder werp en het nemen van het besluit als zodanig. Uit het raadsvoorstel blijkt van zo n opstelling van de burgemeester helaas echter niets. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Til zet ter gelegenheid van haar twaalf eneenhalfjarig bestaan de komende maand zijn deuren wijd open. In de meimaand is er voor jong en oud wel wat te doen in het jongerencentrum aan de Hamersveldseweg, op de hoek van de Bavoortse- weg. De feestelijkheden star ten op 6 mei met een tiener avond voor de jeugd rond de tien jaar. De laatste activiteit vindt plaats op 26 mei. Op die datum wordt er een extra kaartavond gehouden voor schutjassers en klaverjas sers. Tussen die twee data vinden er nog tal van andere activiteiten plaats. Zo kan ie dereen op de middag van de veertiende mei in De Til een kijkje komen nemen. Het jongerencentrum De Til is gehuisvest in een oude R.K. jon gensschool. De jongensschool kwam in 1968 leeg te staan. Een hobbyclub, die overigens nog steeds bestaat legde al snel be slag op één van de vrijkomende lokalen. Om de gehele school ter beschikking te stellen van het jeugdwerk was een idee van de voorzitter van de toenmalige K.P.J. „Hamersveld de heer A. van Roomen. Het bestuur van de Katholieke Jeugdbeweging nam het Idee van het KPJ-bestuur over en ging praten met burge meester Schneiders. Voordat het college van b. en w. een defi nitief besluit nam gingen er een paar maanden voorbij. In sep tember 1970 kreeg men definitief toestemming om de school in gebruik te nemen en om noodza kelijke verbouwingen uit te voe ren. Het bedrag om de aller noodzakelijkste voorzieningen aan te brengen mocht echter niet meer zijn dan 1500,-. Mede door geweldige steun uit het be drijfsleven en een grote dosis zelfwerkzaamheid kwam er in twee maanden tijd een gezellig jongerencentrum tot stand. Dat alles op een koopje ging bewijst wel het feit dat het plafond dat werd aangebracht bestond uit 1200 schrootjes, overblijfsel van verpakkingsmateriaal. Om het geheel er wat beter uit te doen zien waren alle latjes door vrij willigers eerst nog „gebrand Op zaterdag 7 november 1970 werd het jongerencentrum officieel door de toenmalige loco-burge- meesler W. A van Zandbrink ge opend Wie de naam voor het jon gerencentrum bedacht heeft is nooit bekend geworden. De naam „De Til" werd gekozen uit een aan tal inzendingen naar aanleiding van een uitgeschreven wedstrijd. De enveloppe die de naam van de inzender moest bevatten, bleek slechts gevuld met een stukje blan co papier VEEL BELANGSTELLING De woonstijl verandert, kwaliteit blijft bestaan. al een eeuw vooraan op het gebied van woninginrichting. Kom maar kijken om uw woning te verrijken ochterbergh Amersfoort, Westsingel Tel. 033-13048 De til aan de Hamersveldseweg zet in mei zijn deuren open voor iedere belangstellende Vanaf 1970 heeft De Til altijd veel belangstellenden getrokken Soosavonden en disco-avonden staan al vanaf het begin van het jongerencentrum op het program ma. Later kwamen daar ook spel- middagen voor de jeugd, film- en tieneravonden bij In feite was De Til al direct na de opening van het centrum te klein. Veel activiteiten moesten nog in hel oude Ros Beyaart gedaan worden omdat er in het jongerencentrum niet genoeg ruimte was. Toen de kleuterschool, direct aan de oude jongensschool ver bonden, in 1973 leeg kwam, stapte het Tilbestuur dan ook direct naar de gemeente. Resultaat van het gesprek was dat in het najaar van 1974 werd begonnen met de ver bouwing van het gehele jongeren centrum plus de vrijgekomen kleu terschool Uiteindelijk werd de ge heel verbouwde „Til" op 15 maart 1975 door burgemeester Van der Post heropend. Sinds 1975 heefl „De Til" de beschikking over - een achterzaal met een muziek installatie en een vaste bar Door middel van een vouwwand kan deze ruimte in tweeën gedeeld worden. - een voorzaal met een grote bar en een professionele disco-in- stallatie. Onlangs heeft deze zaal een opknapbeurt onder gaan zodat de ruimte er weer modern en fris uitziet. - een ruimte voor de hobbyclub, waar entousiaste knutselaars driemaal per week terecht kun nen. Naast deze drie ruimten heeft het jongerencentrum nog een ruim berghok en een zolder met een kantoortje tot haar beschikking GEEN RECEPTIE Rond het 12'/2 jaar bestaan or ganiseert De Til tal van activiteiten. Een galafeest met receptie hoefl men niet te verwachten, wel een aantal extra aardige activiteiten voor elke leeftijdsgroep. Op vrij dagavond 6 mei begint er om 19 00 uur een tieneravond. Naast de ge- vervolg op pagina 5 Mevrouw Waals, echtgenote van de leider van de hobbyclub, onthul de op die 7 november de naam van het jongerencentrum.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3