-tentoonstelling „Herleefd leden" over 2e Wereldoorlog Paardenshow in Den Treek istduiven egenuit Feestelijke programma's op Koninginnedag en 5 mei leusder krant JEUGDDORP VAN DE GLIND Programma van trim- en toerclub aliteithaaljebij Achterveld wint met 2-1 van aanvallend Nederhorst Uitslagen damesschieten Papiercontainer DONDERDAG 28 APRIL 1983 plaatselijk nieuws 5 e nacht van 11 op 12 maart hield Oostenrijk op te be- De door Berlijn betaalde nrijkse nazi's hadden gedu- vele jaren een terreurcam- gevoerd, waarbij vele man- het leven moesten laten, onder ie Oostenrijkse kanselier Dol- die op 25 juli 1934 door een van 154 SS'ers werd overval ue slechts één meter afstand hij door de keel geschoten Toen de bevolking murw ge maakt was trok het Duitse leger het land binnen. Hitier verklaarde bru taalweg dat Oostenrijk zich vrijwillig bij het Grote Germaanse Duitse Rijk had aangesloten In ons tand deed de NSB in 1936 mee aan de verkiezingen, temijl ze er juist op uit was het parlement en de democratie te vernietigen. De NSB kreeg 8% van de stemmen. Veel kiezers hadden zich door de fascistische propaganda laten be driegen. Twee jaar later werd de invloed van de NSB bij nieuwe ver kiezingen reeds gehalveerd en was zij op haar terugtocht De fascisten zouden eerst twee jaar later hun slag pogen te slaan, gesteund door de Duitse bajonetten. In de nacht van 9 op tien novem ber 1938 organiseerden de nazi's in Duitsland een verschrikkelijke pogrom (de kristalnacht). Tiental len /oodse bedehuizen werden in brand gestoken, joodse mannen en vrouwen en zelfs kinderen werden neergeschoten Bij honderden vluchtten vooral de joodse kinde ren over de Nederlandse grens, waar ze liefdevol werden opgevan gen. Deze foto-collage is één van de 32 foto-collages die er op de tentoonstelling in De Glind te zien zijn. onze parlementaire democratie". een woordvoerder van de I.K.V.-kerngroep De Glind/Achter- veld. Het .,5e mei comité Amsterdam" bestaat voornamelijk uit oud-ver zetsstrijders, die onder het motto „herdenkt de 4e mei. vier de 5e mei" tal van tentoonstellingen voor bereiden Er zal in de sporthal van De Glind ook een lektuurtafel zijn, waarop informatie materiaal ligt be treffende dit onderwerp. Alle scholen in De Glind, Achter veld en Barneveld hebben van de I K.V.-kerngroep een schrijven ge kregen waarin ze worden uitgeno digd om deze tentoonstelling in groepen van maximaal 20 perso nen te komen bezoeken. Op don derdag en vrijdag zijn er tijden ge reserveerd voor de scholen die hiervoor belangstelling hebben. Naast de tentoonstelling worden er op zaterdag en zondag ook nog een aantal films gedraaid, die goed aansluiten bij het onderwerp, leder een is van harte welkom op deze tentoonstelling Aanbevolen wordt door de I K.V.-kerngroep De Glind/ Achterveld om jonge kinderen on der begeleiding te laten komen. Kontakt adressen voor deze ten- toontelling zijn: P. H Rigter, Post weg 61. De Glind, tel 03425-1630 en F. R. Witteveen, Postweg 69. De Glind. tel. 03425-1571 TIJDSCHEMA Donderdag 28 april: 20.00-21.00 uur open voor ieder een Vrijdag 29 april: 10.00-12 00 uur gereserveerd voor scholen 13.30-15.30 uur gereserveerd voor scholen 20.00-21.00 uur: open voor ieder een Zaterdag 30 april 14 00-16 00 uur: open voor ieder een 20.00-22 00 uur' open voor ieder een en aansluitend film voor jonge ren van 14 jaar en ouder ..Samen op Weg". Zondag 1 mei: 21.00-22 30 uur 3 films die als the ma hebben het hedendaagse fas cisme. „Bertus of Achmed", „Hol lands reservaat" en „Die to be born". Maandag 2 mei: 10.00-12.00 uur: gereserveerd voor de scholen en eventueel mo gelijkheid om film te draaien 2000-22.00 uur thema-avond voor volwassenen met een spreker vn het ,,5e mei comité Amsterdam" en de films „Sachsenhausen" en „Wat dacht |e van herdenken" Dindag 3 mei: 10 00-1200 uur gereserveerd voor scholen 20 00-22.00 uur. open voor ieder een (laatste gelegenheid) Woensdag 4 mei: 1900-20.00 uur herdenkings dienst in de gereformeerde kerk van De Glind en daarna kransleg- ging bij hel monument aan de Post weg de week van 28 april tot en mei een tentoonstelling or- met als titel „Herleefd De tentoonstelling gehuurd van het „5-mel Amsterdam" en wordt In de oude speelhal Jeugddorp De Glind aan de weg 71. ongeveer veertig panelen tien aan de hand van foto's en zien en lezen wat er zich alle- heeft afgespeeld in de Twee- Ifereldoorlog. De I.K.V.-kern- iwil mede door deze tentoon- ig laten zien dat de jaren der- veertig uiteindelijk de oor zijn geweest van veel mense- led Tevens wil de kerngroep zien dat de daden van natio- socialisten uit die tijd niet wist mogen worden. In de he- aagse samenleving steekt ms de I.K.V.-kerngroep. het sme weer de kop op. „Veel ten zijn zich daar nog niet van ist maar het neo-fascisme een reële bedreiging voor De I.K.V.- De resultaten waren: A. v Dusschoten: 1, 6, 9. A. F Dieters 2. 14, 22, 23. H. Lambrechts: 3, 7. J Pouw. 4, 10, 13, 15. 16, 19, W. Vrijhoef: 5. 17. 18 H v.d. Hoek 8. 24 G. Dieters: 11 P. Buters. 12 Combi Vrij-Bra 20. Peters-Bransen 21. G Hoefakker. 25. LEUSDEN - De alweer een jaar oude trim- en toerclub heeft onlangs haar programma bekend gemaakt. De vereniging die op dit moment zo'n 80 leden telt, wil de komende zomermaanden behoorlijk aan de LEUSDEN - De Hackney Ver eniging Centraal Nederland or ganiseert op Koninginnedag, za terdag 30 april, een paarden show In Den Treek. Vanaf 13.00 uur kan men kijken naar tulg- paarden die zullen worden ge mend door In fraaie kledij gesto ken dames en heren, die zullen worden beoordeeld door een ju ry. De show wordt gehouden op het terrein aan de Buurtweg. Veel deelnemers doen zater dag aan de show mee. weg timmeren Voorde leden staan er diverse sterntten op de kalender Op 115 en 29 mei en 19juni kunnen de leden aan een rit van 30.60,90 of 120 km hun hart ophalen Het grootste evenement is de avondfietsvierdaagse die voor ie dereen openstaat en van 30 mei t/m 3 juni verreden zal worden De te rijden afstanden zijn 30 of 60 km per avond en voor iedereen die de avondvierdaagse uitrijdt ligt een medaille in het verschiet. Het ver trek is bij zwembad Bavoort en de kosten zijn 2,50 voor kinderen tot 12 jaar en 5,- voor deelnemers vanaf 12 jaar De trim- en toerclub Leusden die het rustig fietsen langs Neerlands wegen voor ogen staat, begint aar dig van de grond te komen. Wilt u meer informatie dan kunt u contact opnemen met P. van Nimwegen, tel 945833 Wilt u lid worden dan kunt u bij de plaatselijke rijwielhan del een aanmeldingsformulier krij gen. OPBRENGST HARTCOLLECTE LEUSDEN - De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Leusden zuid 2105,50 opgebracht. In Leusden was dit bedrag 8654.07. Collectanten en gevers worden hartelijk dank gezegd. ISDEN - De eerste vlucht in ivenseizoen 1983 zit er weer it fraaie weer leek jl. zaterdag nelle vlucht mogelijk te ma- Niets bleek echter minder Het concours duurde langer «wacht. I duiven werden 's morgens duurte Zundert (91 m) gelost i Ba kalme zuid-oosten wind. I rste duif arriveerde om 9.09 i de laatste 9.39 uur. DONK&ROMEYN Donk Romeyn levert al Hen jaren aan professione- wers. Profiteer van die s bij uw keuze voor 'en, ramen en deuren. IK&ROMEYN rnweg 5. 3812 PR Amersfoon Telefoon 033-16946 ACHTERVELD - Zondag speelde Achterveld een uitwed strijd tegen Nederhorst dat drie punten meer haddan Achterveld. Achterveld kreeg de aftrap en ging op het zeer drassige veld direkt in de aanval. Ook Neder horst ging aanvallend spelen. Aan beide zijden waren er kan sen die echter niet werden be nut. M. Boonen ging over rechts al leen op het vijandelijke doel af I Door echter te lang te wachten met 1 schieten werd deze kans wel om' zeep geholpen Enkele ogenblik ken later kroop Achterveld door het oog van een naald toen een Neder- horstspeler op de paal schoot. Dit overkwam direkt daarop ook een Achterveldspeler. Na ongeveer 15 minuten spelen moest G. Hak in verband met een opgelopen bles sure worden vervangen door A v d. Burgwal H Kerkhof ging nu laat ste man spelen. Na 20 minuten spelen kreeg Ne derhorst een vrije trap toegewezen De bal werd door de Nederhorst- aanvoerder onhoudbaar voor keeper H Kok ingeschoten Achterveld liet hierdoor het hoofd echter niet hangen en ging weer in de aanval Doch met steeds iets te lang te wachten om de bal te spelen liep men steeds in de buitenspel- val. In de tweede speelhelft een zelfde spelbeeld Na vijf minuten spelen ranselde keeper Kok een op hem afgevuurd schot uit het doel hetgeen de Achtervelders moed gaf. M Boonen ging alleen op de Ne- derhorstkeeper af en wist hem te verschalken Dit was echter niet voldoende. Gelukkig was KI. v. d Heuvel meegekomen en deze kon de gelijkmaker scoren. Achterveld bleel nu aanvallen. C. Horst werd goed aangespeeld, omspeelde en kele tegenstanders en ging daarna alleen op de keeper af Hij werd door de keeper echter binnen de 16 meter lijn onderuit gehaald Dit le verde een strafschop op die door A Tolboom goed werd ingeschoten Achterveld bleef aanvallen en pro beerde steeds te scoren, zonder resultaat echter. De eindstand werd dan ook 1-2 in het voordeel van Achterveld Door deze over winning dacht men uit de gevaren zone te zijn Odijk wist echter zo waarvan Austerlitz te winnen waar door het degradatiegevaar is ge bleven. Overige uitslagen: HVC 3-Achterveld 2 4-1 Kieviten 3-Achterveld 4 1-6 Amerf. Boys 6 -Achterveld 5 6-0 Dames: Achterveld-'s-Graveland 1-0 Programma voor zondag 1 mei: Hoogl veen-Achterveld Achterveld 2-KVVA 3 Dames: Nijenrodes - Achterveld 14.30 11 30 12 00 LEUSDEN - Bij de openbare lagere school 't Palet aan de W. de Zwl|gerlaan In Leusden-zuld staat dinsdag 3 mei van 10.00 tot 15.00 uur weer een papiercontai ner voor oud papier. vervolg van pagina 3 bruikelijke disco is er deze avond gelegenheid om zelf buttons te ma ken De buttons kunnen geheel naar eigen ontwerp gemaakt wor den. Een favoriete foto, een plaatje of een zelfbedachte tekst moet meegenomen worden. De eerste button komt voor rekening van De Til, elke volgende button kost 1,-. Zoals gewoonlijk zijn de consump tieprijzen aangepast aan de gemid delde leeftijd van de bezoekers, dus erg laag Entreeprijs bedraagt 1,- Zaterdags en zondags kun nen jongeren in ,,De Til" terecht voor ,,hun" disco Op 7 en 8 mei a s zal de wekelijkse disco opge luisterd worden met een video-pre sentatie. OPEN HUIS Op zaterdag 14 mei wordt er 's middags rond het jongerencentrum een kinderkermis gehouden. Al leen bij slecht weer zal het geheel naar binnen moeten verhuizen Te- I gelijk met de kinderkermis wordt er een ..open huis" gehouden in ,,De Til", ledereen die wel eens wil zien hoe het jongerencentrum er van binnen uitziet krijgt volop de gele genheid eens rond te kijken LEUSDEN - Ter gelegenheid van Koninginnedag en de her denking van 38 jaar bevrijding, heeft de Oranjevereniging Leus den dit jaar weer een fraai en feestelijk programma samenge steld, waarin jong en oud zich kunnen vinden. Vrijdag 29 april krijgt de Leusden- se schooljeugd een verrassing aan geboden en 's avonds om 19 00 uur is er een lampionnenoptocht in Leusden-Zuid. Op Koninginnedag zelf zal de be volking om 7.00 uur 's morgens op geschrikt worden door een hopelijk I daverende réveille. Het gedruis zal tot 7.30 uur aanhouden. De start van de rondgang is op de volgende I plaatsen Leusden-Zuid opstellen bij de chr. basisschool aan de Beatrixlaan. Leusden-Centrum voor het ge deelte ten westen van de Hamers- veldseweg bij het jongerencentrum ,,De Til"; voor het gedeelte ten oos ten van de Hamersveldseweg aan de Asschatterweg tussen de scho len De Vallei en De Bongerd De Oranjevereniging vraagt allen heel vriendelijk niet met brommers of au- to'sdeeltenemen Ook een alterna tieve réveille, die om 6.00 uur wel I eens van start wil gaan, is onge wenst. Voorafgaand aan de aubade is er een grote optocht waaraan ieder een mee kan doen. Inschrijven van 9 00 tot 9 30 ur aan de Bavoortse- weg. De optocht begint om 9 30 uur en de route is als volgt Bavoortse- weg, Rossenberglaan, Groenhou ten-Noord, Landweg, Dissel. Ha mersveldseweg. De Smidse en dan naar het nieuwe gemeentehuis waarom 10 30 uur de aubade wordt gehouden Het grote Volksfeest gaat van start om 11.00 uur en wordt gehou den op het parkeerterrein ten zuiden van het winkelcentrum ,,De Hamershof". Om 11.00 uur starten tevens de open fietscrosswedstrij- den op de fietscrossbaan Tekenfilms voor jong en oud zijn er vanaf 11 15uurindeKorfzaal. In de korfsportzaal zijn er speciaal voorde kleuters kinderspelen vanaf ongeveer 13.00 uur Hierop aan sluitend worden om 14.00 uur Volksdansdemonstraties gegeven De finale touwtrekken is om 15.00 uur op het feestterrein. Dit jaar ook touwtrekken voor damesploegen 's Avonds om 20.30 uur is er een Oranjeavond in de Korfzaal m.m.v de ..Desperado's" In verband met de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei worden op 2 mei in De Korf twee eenakters gespeeld door leden van De Haai en: ,,Zeg het met bloemen" en Rustig denk aan m'n zenu wen". Dit jaar is er ook weer kermis, op 3, 5, 6 en 7 mei Plaats nog onbekend. Donderdag 5 mei van 9 30 tot 12.30 uur gelegenheid voor gezel schapsspelen voor iedereen in ..De Korf' Bejaardensamenkomst in De Til vanaf 9.30 uur Grote kaartmiddag voor iedere be langstellende in De Korf om 13.30 uur/'Een schutjas- en klaverjastoer- nooi. Straattekenen in centrum en zuid voor kinderen van 5 t/m 10 jar om 14 00 uur. Zeskamp op feestterrein omgeving De Korf vanaf 18.30 uur, en om 21.00 uur prijsuitreiking in De Korf, met muzikale medewerking van het Trio Fremouw Vrijdag 6 mei Disco-avond in De Korf met ,,De Dom" Zaterdag 7 mei om 13.30 uur wan- delpuzzeltocht in ,,Den Treek". Start aan de Ooievaarshorst LEUSDEN-ZUID In Leusden-Zuid organiseert de jongerengroep JUID op Koningin nedag ook talloze aktiviteiten voor jong en oud. Op het feestterrein achter Het Palet aan de van Hardenbroeklaan zal een prachtige circustent gebouwd worden Dus ook bij slecht weer kan het feest gewoon doorgaan. Het programma ziet er als volgt uit: Optocht met versierde fietsen voor kinderen tot 14 jaar Vanaf 10 45 uur kan voor de optocht worden in geschreven, en om 1115 uur ver trekt de stoet vanaf het feestterrein Voor de mooist versierde fietsen zijn leuke prijzen te verdienen die om 12 00 uur zullen worden uitge reikt. Spelmiddag met tekenfilmfestival. Vanaf 13 00 uur kunnen kinderen tot 14 jaar zich aanmelden voor de spelletjesmiddag. De spelen begin nen om 14.00 uurenzullen ruim een uur duren Aansluitend is er dan een tekenfilmfestival. Stratenspel 's avonds in de garage van Buitenhuis. Stratenteams van tenminste 6 personen zullen in en kele spannende wedstrijden uitma ken welke straat in Leusden-Zuid het sportiefst en behendigst is. Aan vang 19.00 uur. Om het feestelijke karakter van de dag nog eens extra te onderstrepen is er vanaf 20 30 uur een feest avond in de garage Medewerking wordt verleend door de Disco „2170" en de band „The tremen dous Vistix". Het feestprogramma van Achter veld werd reeds gepubliceerd. Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden. Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar DE LEUSDER KRANT als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495 Op Hemelvaartsdag. 12 mei is er weer het traditionele dauwtrappen voor de wat sportievere Leusdena- ren ledereen die zin heeft in een frisse wandeling in de omgeving van Leusden wordt 's morgens tus sen vijf en zes uur in De Til ver wacht Deelnemers betalen 1.50 Voor degenen die daar prijs op stel len bestaat er de mogelijkheid om in het jongerencentrum na afloop te ontbijten a raison van 3,50 Om organisatorische redenen moet men zich hiervoor wel even aan melden bij Vincent Brouwer, tel 941601 of als De Til open is bij een medewerker van het centrum (tel. 941826). JUBILEUMKAARTEN Regelmatig worden er in De Til kaartavonden georganiseerd. Aan deze kaartavonden kan iedereen, jong en oud, vaak deelnemen Op 26 mei a s. wordt er een extra kaartavond ingelast Deze avond staat in het teken van het „jubi- leumkaarten". Zowel liefhebbers van het schutjassen als van het meer bekende klaverjassen kun nen vanaf 20.00 uur aan de slag Deelnemers kunnen zich vanaf half acht aanmelden voor de kaart avond. In verband met het jubileum hebben de organisatoren een aan tal extra prijzen ter beschikking ge steld De Til is in de jubileummaand ACHTERVELD - Door slechts zeven leden van de damesschiet- club werd deelgenomen aan de on derlinge schietwedstrijd. Een van de koploopsters had blijkbaar haar dag niet want zij eindigde ditmaal op de laatste plaats met 66 punten. Eerste werd Tiny Tolboom met 84 punten. De overige uitslagen wa ren: 2 Nel Tijmensen 78 pnt 3. Mien v.d. Burgwal 76pnt. 4 Theavan Riitenbeek 71 pnt. 5. RiaVos 71 pnt. 6 NelTeunissen 70 pnt. 7. An Voskuilen 66 pnt. niet alleen open als er iets bijzon ders wordt georganiseerd. Alle vaste activiteiten gaan gedurende de meimaand normaal door. Op 7 november 1970 werd De Til officieel geopend door de toenmali ge loco-burgemeester W A van Zand brink Hij moest de stevig vastgeplakte toegangsdeur met een scherp mes opensnijden Na de opening in november 1980 was het 's avonds gezellig toeven in De Til.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5