„Heilige boontjes komen hier niet. En voor het leren van gezag zijn geen maniertjes" ï- Ik zou me heel goed kunnen voorstellen dat een korpschef geen politieman maar burger is" „Aan starre gezagsdragers hebben we niets. Die gaan in de praktijk kapot" „De lijnen binnen de gemeentepolitie zijn korter, wat efficiënter werkt" I )rs. A. Goedendorp, direkteur politie-opleidingsschool De Boskamp r FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? i Leusder Krant J door Caspar van Loo DONDERDAG 28 APRIL 1983 interview j_ I litieopleidingsscholen in Neder land De aanleiding voor dit vraaggesprek was de start van de honderdste opleiding op De Boskamp deze maand De school die in 1968 vanuit Was senaar naar Leusden kwam be gint bovendien in oktober van dit jaar met de Herziene Primai re Politie Opleiding (HPO) die de aspirant-agenten nog beter moet voorbereiden op hun toe komstig werk. Die leerlingen komen overigens uit de 39 bij de school aangesloten ge meenten uit de provincies Utrecht, Zeeland en Zuid-Hol land. In het najaar zal dit aantal worden uitgebreid naar 41 wan neer Hellevoetsluis en Papen- drecht ook leerlingen naar Leusden zullen sturen Den Haag, dat evenals Rotterdam een eigen politie-opleiding heeft, zal naar alle waarschijn lijkheid in oktober tevens aan komende agenten een oplei ding laten volgen op De Bos kamp. Vóór de zomer zal hier over een beslissing vallen. Een positief besluit in de fusiebeper kingen zal de opleidingsschool in Leusden goed van pas ko men, omdat momenteel van een ondercapaciteit sprake is. Met de Haagse leerlingen erbij zal De Boskamp weer rendabe ler worden; de capaciteit van ruim 250 aspirant-agenten zal dan benaderd kunnen worden Kunt u iets vertellen over de hui dige opleidingWelke vakken krip gen de leerlingen voorgeschoteld Goedendorp- ,,Ze krijgen natuur lijk les in de juridische vakken zoals strafrecht, burgerlijk recht, verkeerswet, bijzondere wetten enzovoorts. Ze volgen een schietoplelding waarin niet al leen de vaardigheid wordt aan geleerd maar ook de waardig heid. Dat wil zeggen dat hen geleerd wordt op welke momenten het pistool te gebruiken. De leerlin gen krijgen ook les in de ethiek van het geweld, dus hoe moet je als politieman geweld bestrijden en hoe hanteer je zelf geweld. Een verkeerd voorbeeld voor dat laatste is als een agent zijn pis tool trekt bij de aanhouding van een verdachte van een klein mis drijf. Een ander belangrijk onderdeel van de opleiding is sport Verder zijn er lessen praktisch politieoptre den. waarin aandacht wordt be steed aan hel vertalen van de ver gaarde kennis naar de praktijk Een agent moet namelijk zijn bevoegd heden weten in het optreden naar buiten Hij of zij moet ook leren dal mensen verschillend zijn en dus een verschillende aanpak nodig hebben Dergelijke situaties wor den nageboolsl met behulp van rol lenspelen en opgenomen op video Wij huren professionele acteurs in om de tegenpartij van de politie in de rollenspelen uit te beelden Op die manier kan de werkelijkheid het meest worden benaderd. Omdat de politie ook te maken krijgt met etnische minderheden nodigen wij ook Surinaamse en Turkse acteurs uit om mee te doen in de rollenspe len. De politie-opleiding voorziet ver der in lessen schriftelijk werk zoals het maken van proces-verbalen, en worden de leerlingen de EHBO-be- ginselen. het reddend zwemmen en het typen bijgebracht", In oktober gaat de Herziene Pri maire Politie Opleiding van stad. Hoe is dat zo gekomen en in welke opzichten verschilt die met de hui dige opleiding Directeur Goedendorp legt uit ..In 1970 is een onderzoek begon nen naar de vraag hoe sluit de poli- tie-opleiding aan op de werkelijk heid Conclusies van dit onderzoek later waren, dat de opleiding te juri disch was en er te weinig aandacht werd besteed aan de vaardigheden waarover een politieman moet be schikken. Via een stuurgroep van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie kwam uiteindelijk de aanbeveling een negentien maanden durende opleiding te starten onderverdeeld in elf maan den opleiding, vijl maanden stage en drie maanden waarin zaken bi|- gespijkerd kunnen worden die in opleiding en stage verwaarloosd zijn Deze drie onderdelen werden door afzonderlijke werkgroepen nader onderzocht en in feite goed bevonden" ROLLENSPELEN Dat wil zeggen dat de nieuwe po- litie-opleiding er volgens boven staand model gaat uitzien De hui dige leerperiode op De Boskamp en de andere opleidingsscholen in Lochem, Heerlen en Amsterdam duurt twaalf maanden en is versto ken van een stageperiode behou dens een korte snuffelstage bij het korps waar de aspirant-agent wordt ingedeeld. Uit een met minder ge bruikelijke woorden opgebouwd verhaal van drs. Goedendorp blijkt dat de HPO niet alleen door inhoud verschilt met de huidige politie-op leiding maar ook door vorm. Een andere, betere manier van training zal worden ingevoerd. U had het net over de rollenspe len om bepaalde situaties waar mee een agent te maken kan krij gen na te bootsen Die zullen onge twijfeld gehandhaafd blijvpn in de nieuwe opleiding? Goedendorp ,,De rollenspelen krijgen in de HPO een centraler plaats. We zullen nog meer des kundigheid hiervoor in huis halen Dat kost geld inderdaad, maar de financiën zijn er Door de rollenspelen kunnen we de leerlingen trainen hoe op te tre den in bepaalde gedragsituaties. Op de video kunnen ze later alles terugzien. Van een politieman wordt verwacht de situatie te be heersen. Als een agent een man vraagt uit zijn auto te komen om welke reden dan ook en de man weigert dat, dan moet een agent zo'n vent natuurlijk niet uit de auto sleuren. Laat hem dan maar zitten als de situatie dat toelaat. We pro beren de leerlingen dus ook voor te bereiden op het afnemend respect voor het gezag. De training van hoe een politie man moet optreden bij buren- en echtelijke ruzies zal geïntensiveerd worden ofschoon ik van mening ben dat in dergelijke gevallen meer professionele hulpverleners inge schakeld moeten worden." KRAKERS Vervolgens springt drs. Goeden dorp over naar de multi-raciale sa menleving. dus een samenleving met Turken. Marokkanen. Surina- mers, Vietnamezen. die niet aan de politie voorbijgaat. Vandaar dat in de nieuwe opleiding, waarvan Goe dendorp een fervent voorstander is. een plaats is ingeruimd voor het leren omgaan met de buitenlan ders in onze samenleving. Goedendorp meent: „Door meer informatie te geven over minderheden kweek je meer be grip. Ik merk deze ontwikkeling in de huidige opleiding waarin we nu ook al met dit bijltje hak ken. Ik realiseer met trouwens heel goed dat een politieman naast de vergaarde informatie zijn eigen waarden en normen heeft". Om dit enigszins te ver klaren pakt de directeur van De Boskamp de relatie tussen de politie en een andere minder heid, de krakersbeweging, bij de kop. Goedendorp: ,,Het begrip bij de politie voor de krakers is toegenomen, omdat men meer beseft dat er tegenwoordig een verschuiving is van eigendoms recht naar woonrecht. Echter het zijn de randverschijnselen in de krakersbeweging die het de poli tie moeilijker maken. Als je als politieman ziet dat ze vanuit de goot een wasmachine op je wil len laten neerdalen, kan Ik me voorstellen dat hij niet met de krakers wil praten. Dan komt er een stuk emotie om de hoek kij ken en gaat hij zo n groep defi niëren als een tegenstander". GEZAG U had het net over het afnemend respect voor het gezag Ook de jeugd bezondigt zich hieraan. Toch stapt een gedeelte van die jeugd hier naar binnen om politieman te worden Goedendorp gaat eens verzitten. ,,De mensen die hier een opleiding gaan volgen kijken anders tegen het gezag aan Het zijn natuurlijk geen heilige boontjes die hier ko men. maar ze hebben ook geen weet hoe ingewikkeld de gezags- politiek is". Maar toch zijn er jongeren die de politie lekker kunnen treiteren, maar later zelf agent worden. Geen ontzag voor het gezag, maar uitein delijk toch drager ervan. Kan dat? Goedendorp .Ik denk toch niet dat dergelijke mensen de opleiding zullen volgen Maar aan de andere kant er zijn natuurlijk geen manier tjes te leren voor het uitoefenen van gezag. Je moet als politieman wel je gezag waarmaken, maar aan starre gezagsdragers hebben we ook niets Die gaan in de prakijk kapot" Kunt u zeggen welke selektie- normen worden gehanteerd bij het aannemen van nieuwe leerlingen De directeur van De Boskamp legt uit: ..Wij krijgen de leerlingen aangeleverd door het selektiecen- trum in Hilversum Daar hebben ze een medisch onderzoek gehad en een psycho-technische test. Ik krijg niet de indruk dat de selektie ver keerd is Het afvalpercentage van leerlingen is zeer gering. Of de ver wachtingen over een agent in de praktijk ook uitkomen is moeilijk na te gaan. Momenteel wordt dit as- pekt onderzocht". Uw school kampt met een onder capaciteit aan leerlingen Neemt de animo voor de opleiding af of zijn er andere aanwijsbare oorzaken? Goedendorp: ,,De animo voor de opleiding is zeer groot getuige de 15 000 aanmeldingen per jaar die het selektiecentrum in Hilversum te verwerken krijgt. Maar omdat de korpsen vol raken of door bezuini gingen in sterkte afnemen zijn er minder politiemensen nodig. Wat de capaciteit van de school betreft, die proberen we op te vijzelen door een fusie met de opleidingsschool in Den Haag". KLEINSCHALIG Hoe kijkt u aan tegen de plannen om te komen tot provinciale politie, dus afschaffing van gemeente- en die nog op een afdoend antwoord wachten. Ondanks de plannen over pro vinciale korpsen wordt er zo nu en dan nog verhit gediscussieerd over de voor- en nadelen van rijkspolitie en gemeentepolitie. Ook in Leus den dat nu beschikt over een rijks politiekorps maar bij een voortdu rende groei van het aantal inwo ners over pakweg twee jaar aan spraak mag maken (als het zover komt) op gemeentepolitie Welke voordelen heeft een gemeentelijk korps volgens drs. Goedendorp bo ven dat van de rijkspolitie? RIJKSPOLITIE Goedendorp: ..De lijnen binnen het systeem van gemeentepolitie zijn korter en bevorderen dus een efficiëntere werkwijze Daarnaast is de beschikbaarheid van midde len, dus personeel en materieel, groter. Bij de rijkspolitie zijn de lij nen veel langer met postcomman- danten, groepscommandanten en districtshoofden. De rijkspolitie kan daardoor een groot bureaucratisch apparaat worden Een ander punt van belang is bij gemeentepolitie is de invloed die de gemeenteraad op het beleid van de politie kan uitoefenen. Dat vind ik een gezonde situatie hoewel ik me niet kan indenken dat de burge meester van Leusden bijvoorbeeld niet een beleidscontact met de groepscommandant heeft". De directeur van De Boskamp komt tot het oordeel dat de burger geen verschil maakt tussen rijks- of rijkspolitie ten gunste van een pro vinciaal korps? Goedendorp. die vast wel eens vaker over dit onderwerp zijn mening ten beste heelt gegeven, begint diplomatisch: „Op de eer ste plaats is het van belang dat er goede politie is die geaccep teerd wordt door haar omgeving. De politie moet werkbaar zijn en de dienstverlening geven die verwacht wordt. Het zal de bur ger weinig interesseren welke vorm de politie heeft zolang ze op de politie kan rekenen. Een probleem van provinciale politie kan zijn dat de eenheden per provincie te groot worden. Ik denk dat er dan gezocht moet worden naar de Invoering van posten binnen de provinciale po litie". Toch zal de afstand tussen poli tie en burger door een provinciaal korps toenemen Goedendorp „Ofschoon ik geen voorkeur heb voor grootschalig heid is kleinschaligheid minder gunstig voor de burger. Kleine korpsen in het huidige systeem moeten schipperen met de man kracht en dat is echt niet bevorder lijk voor de contacten met de bur ger Ik ken zelfs kleine korpsen die samenwerken, omdat ze dan veel werkbaarder zijn. Maar wat is con tact met de politie? Denk je dat in een plaats als Leusden de burgerij veel contact met de politie heeft7 De waarheid over klein- en groot schaligheid zal ongetwijfeld in het midden liggen' Drs Goedendorp bespeurt in po litionele kringen een voorkeur voor provinciale politie ofschoon de me ningen hier en daar nog verdeeld zijn Een groot punt vormen de toe komstige beheers- en gezagsver houdingen binnen de gewenste op zet Welke invloed gaat het provin ciaal bestuur uitoefenen, wie komt aan de top van de organisatie te staan? Twee vragen uit een reeks gemeentepolitie. Volgens hem is de burger alleen maar gebaat bij goede politie. Op de valreep van het ge sprek hebben we het nog even over de starheid in de hiërarchie van de politie. Als afgestudeerd agent van de opleidingschool kan je het hooguit tot adjudant schop pen. Een kaderfunktie is on bereikbaar en alleen wegge legd voor de jongens en meisjes van de politieacade mie. Leerlingen van De Bos kamp zullen dus nooit de titel van korpschef kunnen dra gen. „Trouwens", zegt Goe dendorp ineens, „ik zou me heel goed kunnen voorstel len dat een korpschef geen politieman maar een gewoon burger is met bepaalde lei dinggevende kwaliteiten. Want een korpschef hóeft toch geen tactische leiding te geven aan het recherche werk? Daar zijn politiemen sen voor. Voor mij is het geen wet van Meden en Perzen dat een korpschef politieman is". Rozendaallaan 9 Leusden-C. j •EUSDEN - Reeds bij de te- inische afspraak voor dit in- new viel de jonge, vriendelij- slem op. Niet de wat oudere, se stem die je onherroepe- verwacht van een directeur leen politieschool, toch een irnaam en streng (denk je) tituut Drs Goedendorp is echter niet de verwachte commissaris Bul- lebas Hij is 40, redelijk sportief gekleed, heeft een hoekig jon gensachtig gezicht met blond grijs haar en je zou hem eerder voor een vertegenwoordiger slijten dan voor de directeur van een van de vier regionale po- De directeur van de ilitieopleidingsschool iBoskamp in Leusden is s.A. Goedendorp, ilitieman én socioloog, jde sollicitatie naar de icante directeursfunktie eft zijn studie sociologie rmoedelijk voorde uzeheren de doorslag geven. Immers, bij de diensttreding van ledendorp op 1 januari 81 stond de ilitieopleiding al aan de oravond van een grijpende vernieuwing: leerling-agenten voor meentepolitie beter orbereidenopde aktijk, die ingewikkelder worden is door vele ciale invloeden. „De irlingen moeten weten top grond van latschappelijke twikkelingende insen zich niet meer nnen houden aan paalde regels en wetten, als de iximumsnelheid van 100 ometer per uur op elwegen die van alle nten wordt bekritiseerd. Blijft een agent dan op z'n strepen staan, dan is hij verkeerd bezig", meent Goedendorp (40). Na zijn HBS volgde hij de voormalige politie-officiersopleiding in Hilversum (tegenwoordig is er de politieacademie in Apeldoorn) en kwam in 1965 bij de gemeentepolitie Vlaardingen terecht. Na negen jaar verruilde hij het aktieve politieleven. (Goedendorp was inmiddels socioloog geworden) voor de baan van docent sociologie aan de Nederlandse Politieacademie. Hij werd daar tevens coördinator van het laatste semester, wat zoveel wil zeggen dat hij de leerlingen na hun stageperiode opving en verder begeleidde. Op 1 januari 1981 werd drs. Goedendorp directeur van De Boskamp. Het feit dat hij betaald wordt naar de funktie van commissaris van politie bewijst zijn status als politieman.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7