Mevrouw Gardeniers opent lasisschool Loysder Hoek Lange nasleep te in kwestie kavels verwachten Langenbeek ieuwe naam voor verbouwde school I leusder krant Tieneravond Oud ijzer- aktie KPJ geslaagd Filmavond Virus op 5 mei Donderdag familie spelen in „De Korf" rant: Leusder Krant COLLEGEVOORSTEL EN CDA-TUSSENV00RSTEL WEGGESTEMD AVO- collecte Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. Auto's vernield FOTO-KOPIE NODIG? TROUWKAARTEN Het konijn DINSDAG 3 MEI 1983 plaatselijk nieuws Afgelopen donderdagavond vond de opening plaats van de Chrls- Ijke basisschool „De Loysder Hoek", In Leusden-zuid. Wat tot voor )rt de kleuterschool „De Woelige Hoek" en de basisschool „Loys- n" was is nu de basisschool „De Loysder Hoek". Nadat mevrouw Gardeniers, oud-minister en onderwijsspecialiste van het CDA, de am van de verbouwde school had onthuld en nadat de heer oerds, ontwerper van de nieuwe schoolvlag, deze vlag had gehe- ii, was de opening een feit. Een openingsavond die verder werd )'rgebracht In de moderne gemeenschapsruimte van de school. haar toespraak herinnerde ivrouw Gardeniers de aanwe- en aan die mensen die het jr elkaar kregen dat er in 1949 it heette hier nog Leusbroek) christelijke basisschool am Zij vindt dat ook deze ■ichters gefeliciteerd moeten rden. „Niet alleen is het op- hten geen gemakkelijke zaak, t er ook om een school in ind te houden. De Woelige lek is er nu niet meer, maar het ft ook in de Loysder Hoek wel elig En dat moet ook". Me- uw Gardeniers zegt verder: nderwijs is meer dan kennis- irdracht en wanneer je zelf bepaalde levensbeschou- ig met je meedraagt wil je ook ag dat diegenen die je kinde- onderwijzen vanuit diezelfde irtuiging werken." )e Leusdense wethouder van onderwijs, de heer G van Wou denberg, die mevrouw Garde niers bij de officiële handeling assisteerde, zei dat het bijzonder onderwijs, waartoe ook het christelijk onderwijs behoort, de gemeente heel wat werk be spaart. Zij zorgen voor hun eigen scholen KARWEI GEKLAARD Op deze feestelijke avond uitte een ieder zijn blijdschap over de samenvoeging van de twee scho len. De heer Bos, hoofd van de lagere school, zei met enige vol doening: „Het karwei is ge- LEUSDEN - Aan de Paradijs- weg en Dodeweg werden vorige week twee auto's vernield. Van een auto werden alle ruiten inge slagen, terwijl van de andere wa gen de zij- en achterruit werden stukgegooid. Uit een auto van een mevrouw uit Leeuwarden die geparkeerd stond bij de begraafplaats Rust hof werd een tasje met enkele waardepapieren gestolen. Van de auto waren de achter- en zij ruit vernield. Mevrouw Til Gardeniers onthult de nieuwe naam van de school. klaard. Vijf jaar geleden waren het nog gedachtenspinsels en daarmee zijn we verdergegaan Dit hier is het resultaat Samen komen in één gebouw." De heer Bos beschouwt dit samenkomen als een belangrijk punt in de integratie. „Ook 1985 (het jaar waarin alle kleuterscholen en la gere scholen op zullen gaan in basisscholen) zal wel niet het einde zijn, maar wij zijn bezig en wij blijven bezig Wilma Ploeg, hoofdleidster van de kleuterschool, zei in haar toespraak: „De stap voor de kleuter naar de 1e klas is nu veel gemakkelijker te maken." Uit handen van de heer Breimer, vi- ce-voorzitter van het schoolbe stuur, kreeg het schoolteam een roos aangeboden. Dit mocht het symbool zijn voor de plantaan- kleding van de nieuwe school, die het schoolbestuur voorne mens is te schenken. Meerdere geschenken mocht het schoolbestuur deze avond in ontvangst nemen, waaronder een wandkleed voor de nieuwe gemeenschappelijke ruimte, ver vaardigd door de leerlingen, en een tafeltennistafel aangeboden door de vier bedrijven die deze verbouwing gerealiseerd heb ben Later op de avond werd er een musical opgevoerd door leerlingen van de vijfde en zesde klas De dag erop werd deze musical herhaald, maar dan voor alle kinderen van de nieuwe school „De Loysder Hoek" Op vrijdag 6 mei is er in de Til weer de maandelijkse tiener avond. Deze avond isergelegen heid om buttons naar eigen ont werp te maken. Het enige watje moet doen is je favoriete tekst, foto of tekening uit te knippen en deze mee te nemen naar de Til. Daar wordt er, met behulp van een apparaat, een button van gemaakt. De eerste is gratis, elke volgende button kost f 1,—. Naast het maken van buttons is er deze avond uiteraard ook weer mogelijk om te dansen op de muziek van de disco ledereen van 10 tot 14 jaar is om 19.00 uur welkom in De Til. De entreeprijs bedraagt f 1,— Onafhankelijk Nieuws- lad voor de gemeente .eusden. erschijnt elke dinsdag in donderdag. 'erantwoordelijk edakteur: larnix Kreyns peda kt ie: lertien Engelkens :aspar van Loo Severing kopij en adver- enties: /oor het dinsdagnummer ot uiterlijk maandagmid- Jag 12 00 uur. voor het ionderdagnummer tot ui- eriijk woensdagmiddag I2 00 uur. Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30.20 per half jaar, 15,35 per kwartaal De heer S/oerds hijst de door hem ontworpen schoolvlag Redaktie en administra- ie: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9, Leus- len-Centrum Op werkda- jen geopend van 09 00 tot I2 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Telefoon 033- 141495 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de irant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te lebben ontvangen. Is dat net het geval, neem dan rontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033' 940691 Bij geen gehoor (unt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141toestel 44 ACHTERVELD - De jaarlijks terugkerende oud ijzer actie van de KPJ is ook ditmaal weer een geweldig succes geworden. Reeds de vrijdagavond trokken de oud ijzer-verzamelaars er op uit om in de buitenwijken het oud ijzer op te halen. De zaterdag morgen werd het werh voortge zet. Gezien het geweldige en thousiasme waarmee werd ge werkt vlotte het heel voorspoedig en groeide de stapel op de op slagplaats gestadig. Veel werd er opgehaald. Tot zaterdagavond werden de volgeladen contai ners weggebracht. Daar de op slagplaats te Barneveld toen vol was moest het afvoeren gestaakt worden tot de maandag. De K P.l Hamoe 7r\rQriar\ or die dag wel voor dat de ophalers geen honger en dorst leden. De dag werd afgesloten met een ge zellig samenzijn in de Moespot. De KPJ. dankt alle medewer kers voor hun geweldige inzet doch zeker in het bijzonder al degenen die hun oud ijzer heb ben bewaard en beschikbaar ge steld. Verder werd er deelgenomen aan het kring volleybal tournooi te Eemnes. Er werd deelgeno men met een heren- en een da mesteam De dames brachten het er ditmaal beter af dan de heren. Met slechts enkele punten verschil werden de dames tweede achter het team uit Eem nes De heren moesten genoe- 0Pr> npmon mot oon viordc plaats Vrijdag 6 mei zal er in Ons Gebouw een improvisatieavond worden gehouden. Dit beloofd weer een echte gezellige en mooie avond te worden Deze avond is voor iedereen toegan kelijk tegen betaling van de en treeprijs van vier gulden. LEUSDEN Op donderdag 5 mei organiseert jongerenvereni ging Virus een informatie avond over het nationaal-socialisme in jongerencentrum „De Til". De avond zal om 21.00 uur starten. Er wordt informatie gegeven door middel van twee films. De eerste film bestaat uit fragmen ten van propagandafilms waaruit het beeld naar voren komt van de extreem nationalistische leider van de NSB, Mussert, die steeds verder in fascistisch vaarwater terocht kwam ©n in 1946 als landsverrader, mede verant woordelijk voor de terreur tijdens de bezettingsjaren werd terecht gesteld. Daarna wordt er een videofilm getoond die bestaat uit vier de len. Deze filmpjes willen de ont sporing van de nationalistische ideologie aantonen aan de hand van oorlogsdagboeken, nazi- propaganda en andere nazi-do cumenten. Nu, in 1983, blijkt ongeveer de zelfde situatie te ontstaan als in de dertiger jaren. Toen breidde het nationaal-socialisme zich snel uit. Ook nu sluiten mensen zich weer bij deze stroming aan. Daarom organiseert Virus deze avond die voor iedereen gratis toegankelijk is. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto s), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Ro zendaallaan 9. Leusden Centrum Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggever^) LEUSDEN Het ziet «r- naar uit dat de kwestie van te te grote kavels in de wijk Lai- genbeek een onverwach, wellicht vervelend, staart) j gaat krijgen. De gemeente raad bleek donderdagavonc in meerderheid namelijk niet akkoord te gaan met het voorA stel van B&W om de 273 vier kante meters te weinig bere kende grond aan de vijftien verschillende eigenaren kado te doen. De raad kon zich ook niet vinden in een tussen voorstel van het CDA om met de betrokkenen „tot een re geling" te komen. Zoals bekend is een aantal vrije sector kavels in Langenbeek groter dan indertijd in het koop contract met de gemeente was overeengekomen In totaal verte genwoordigen de stukjes grond een waarde van circa 40 000 gul den exclusief BTW (prijspeil 1979). De metingen van de bouwkavels zijn destijds on nauwkeurig geweest vanwege het feit dat in 1979 er nog geen „matenvast" plan voor deze wijk in de Tweede Fase was Sommi ge kavels, waar nu vrijstaande huizen op prijken, zijn twintig tot dertig vierkante meters groter dan men had willen kopen Omdat B&W onder meer de fout van de gemeente bij de me tingen erkenden, stelden zij de raad voor de niet berekende grond aan de betreffende eige naren kado te doen. De gemeen teraad, met uitzondering van de VVD. was het daar niet mee eens 13 tegen 6 stemmen waarbij de twee CDA-wethouders tegen het voorstel van het college stem den. Het tussenvoorstel van het CDA haalde het eveneens niet 11 tegen 8 stemmen Wat de konsekwenties hiervan zijn is nog niet helemaal duidelijk, maar hetzou kunnen impliceren dat de gemeenten de te veel uitgegeven grond in rekening moet brengen De 15 betrokkenen zullen het daar ongetwijfeld niet mee eens zijn. Hetzal dan wellicht een zaak worden tussen de juristen van hen en die van de gemeente, waarbij de rechter de beslissen de stem krijgt. BURGEMEESTER Voordat het tot stemming kwam, werd er In de gemeente- aad nog het nodige gezegd over Jeze kwestie, die al uitvoerig aan e orde was geweest in de com- lissies openbare werken/ruim- tijke ordening en financiën. Het ikdsdebat werd voorgezeten <2br wethouder en loco-burge- teester Jan Wagenaar, omdat brgemeester Rademaker één V» de vijftien betrokken grond- snaren is. Wagenaar bena- dikte dat de burgemeester zich oötijdens de besprekingen over dewestie in het college steeds a,21ig heeft gehouden. Hij be- tretje het, dat hierover geen melng was gemaakt in het raaCyoorstel. Htk van der Sloot (CDA) was blij &t deze toelichting en lan ceer^ vervolgens zijn tussen- voora Corri Verduin van de PvdAigg met zo veel in deze onderVidse regeling. „Mijn fracties Van mening dat het contra* moet worden uitge voerd \arjn staat dat na juiste metingferrekening zal plaats- vinden'ierkiaarde Verduin. Zij concluded© dat het college ..willekejg vijftien toch al be- voorrech jnwoners cJie op de mooiste Wis van de Tweede Fase wok_ bevoordeelt". Dat voordeelqhadden die vijftien met de atijcJs lage kavelprijs van gemiL|(j 135 gulden per vierkante ker, terwijl toen (in 1978) de g^ddelde marktwaar de op 175 gulden per vierkante meter lag Harm Offereins (GPV/SGP) was kort. Op zakelijke gronden was hij tegen het voorstel van B&W. „De eigenaren moeten aan het contract worden gehouden", meende Offereins Namens de VVD stelde Alrich Parson dat voor de kopers van de omstreden kavels niet duidelijk is geweest dat het matenplan niet goed was. „Pas in november 1982, dus twee jaar na de grondoverdracht, wer den de kadastrale metingen be kend die aantoonden dat de ge meente fouten had gemaakt bij de uitgifte van de kavels. Juri disch zou je van wanprestatie van de verkoper kunnen spre ken", aldus mr. Parson. Hij waar schuwde zijn gehoor voor moge lijke akties van de vijftien betrok kenen als zij moeten gaan beta len. „Er kunnen tegenclaims bij de gemeente binnenkomen voor de kosten van het wijzigen van tuinafscheidingen en dergelij ke", stelde het VVD-raadslid. Zijn fractiegenoot en wethouder, Jan Wagenaar, merkte op dat de be trokkenen ook de grond kunnen teruggeven aan de gemeente „Maar daar zijn we niet klaar mee, omdat veel van de bewuste grond aan de voorkant ligt, dus aan het trottoir. Dat wordt een dure zaak voor de gemeente om die kleine stukjes aan de omge ving aan te passen", dreigde de loco-burgemeester. LEUSDEN De Oranjevereni ging Leusden organiseert op Be vrijdingsdag (aanstaande don derdag 5 mei) een spelmorgen in „De Korf". Tussen 10.00 en 12.30 uur kunnen er door iedereen oud-Hollandse familiespelen worden gedaan in het aktivitef- tencentrum. Door wie dat wil kan er worden gesjoeld, gedamd, geschaakt, mens-erger-je-nlet worden gespeeld en nog vele andere spelletjes worden ge daan. De toegang is voor alle leeftij den gratis. LEUSDEN In het overzicht van de collectes in de maand mei, zoals dat vorige week stond afgedrukt in de Leusder Krant, was de periode waarin de AVO- collecte wordt gehouden, niet juist vermeld. De juiste data, waartussen deze AVO-collecte wordt gehouden, zijn: van 16 tot 21 mei. Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw lamilieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1983 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u BURGERLIJKE STAND Uit het bevolkingsregister van de gemeente Leusden blijkt dat in de periode van 10 april 1983 tot en met 22 april 1983 zijn GEBOREN: 10 april 1983 Laura Marije, d v T.R W. Kroes en C.J Hecke- mann 11 april 1983 Grietje, d.v. D. Aar- sen en H M. Jongman 12 april 1983 André Carel Jan, z.v J.C.A de Groot en A. Postma 16 april 1983 Hilde, d.v H. Kroes en R. Scheltes 17 april 1983 Bob Everardus, z.v EA. van den Hengel en A.W.H. Theelen 19 april 1983 Gerritje, d.v. R. Wanner en W. den Hartog GEHUWD: 15 april 1983 R.C Walter en P J J H Pennekamp 22 april 1983 H.T.Th. Settels en M. Bobma OVERLEDEN: 15 april 1983 A de Jong, geh m J E. de Jonge, oud 56 jaar Er wordt wei beweerd dat er een konijntje woont in „de Wetering". Hoe hel beestje daar is gekomen en vooral dat het daar blijft wonen, is een biologisch raadsel. De leelsomstan- digheden zijn daar name lijk geheel ongeschikt voor deze kleine huppe laar. Normaal komen ze alleen voor in lichte bos sen en in de duinen. Ze leven doorgaans kolonie- gewijs in zelfgegraven ho len met verschillende in- en uitgangen. Vandaardat ze het lielst hoge en droge grond onder de voeten hebben. Ze blijven altijd in de buurt van het hol om zich, bij naderend gevaar, mei grote sprongen in vei ligheid te kunnen bren gen. De normale voortbe weging is huppelen met opgeheven staart(je). In één van de holen kan de voedster, dat is vrouw ko nijn, per jaar vijfmaal jon gen ter wereld brengen, hel aantal per keer is meestal vier lot acht. Ze komen naakt en blind ter wereld en na ongeveer tien dagen gaan de oogjes open. Als hel wijfje de jongen alleen laat, wordt de in gang van het hol zorgvul dig afgesloten. Het konijn is hoofdzakelijk een dier van de schemering, dan wordt op voedsel uitge gaan. Het voedt zich vege tarisch, grassen kruiden, jonge loten en ander groen. Als er 's winters veel sneeuw ligt en moei lijk voedsel te vinden is, willen ze wel het schors van de bomen knagen. Vooral in jonge aanplant kunnen ze dan veel scha de aanrichten. Dat hun aantal binnen de perken blljtt, niettegenstaande hun spreekwoordelijke vruchtbaarheid, komt door de vele natuurlijke vijanden en in de eerste plaats wel door de „sport 'jager. In 1953 is in Frankrijk een voor het ko nijn meestal dodelijke ziekte, de myxomatose, ingevoerd. De ziekte ver spreidde zich in de kortst mogelijke tijd over geheel Europa, waardoor het ko nijnenbestand een enor me slag werd toegebracht. Men vreesde zells dat het konijn, in dit werelddeel, geheel zou uitsterven. Ge lukkig werden de konij nen, na verloop van tijd, min ot meer immuun voor deze ziekte, hoewel er toch, van tijd tot tijd, een epidemie optreedt. Dat ons huiskonijn, die ten slotte afstamd van het wil de konijn, deze ziekte niet krijgt, is het gevolg van het teit dat de besmetting blijkbaar alleen plaats vindt in het hol onder de grond. Gelukkig zijn er nog steeds konijnen en zelfs één in de „Wetering". Ot zou dat soms een klei ne haas zijn? G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3