ZORGT U VOOR EEN NIEUWE ABONNEE? DAN ONTVANGT U VAN ONS ZO'N GEZELLIG hrant Kantlijn Leusder Krant )orlog en vrede 1) Vrede Kreyns FOTO-KOPIE NODIG? Tl Oorlog en vrede (2) Te vlug Raadsleden op onderzoek uit 50.000 m3 zand voor Leusden Bederfvliegjes in gemeentehuis Minachting valt mee Vrouwenkrant DONDERDAG 5 MEI 1983 loep op Leusden jdaktle: Caspar van Loo Ijdragen: Marnlx Kreijns Vredesonderwijs Is in zusden op de openbare cholen niet toelaatbaar. U weet. al de frakties van VVD, CDA en iPV/SGP dat hebben astgelegdinhet eleidsprogramma voor de ans lopende raadsperiode. En neet evenzeer, dat de frakties PvdAen D'66 het daar in het ■heel niet mee eens zijn. 8egin dit jaar nog vroeg de «IA bij monde van Ans van smenadeaandedrie noemde frakties, of het niet >nstijd werd om die passage ter het ontoelaatbaar zijn van edesonderwijs uit het Leusder igeerakkoord te schrappen. De thoolraad voor het openbaar iderwljs had toch immers een erllchtingsavond gegeven er de inhoud van hetvak edesonderwijs, waaruit was bleken dat het helemaal niet 'neenzijdige aangelegenheid >oj|p als waarvoor VVD, CDA en 2 'V/SGP lijken te vrezen. Ijj Inde Leusder Krant van ensdag 6 april van dit jaar bllceerden we het antwoord ede drie frakties op de vraag inl imevrouw Van Kemenadc. evoorlichtingsavond heeft sgeen aanleiding gegeven de uit het beleidsprogramma te hrappen, daar de derwerpen, die op deze avond sprake kwamen veelal reeds vfsssen wereldoriëntatie, Aj «psgesprekken, drljkskunde en geschiedenis rden verwerkt of kunnen rden verwerkt. Een specifiek ivredesonderwljs Is onzes ins dan ook niet nodig, daar istukken betreffende en vrede met al zijn ke tegenstellingen en billende Invalshoeken daar n tot de itwoordelijkheld van de behoort." itantwoord bevredigde de Vfraktie In het geheel niet. In lorige raadsvergadering llgde Ans van Kemenade dat zij er in de commissie ilzljn en Onderwijs" nog op terug wilde komen, idagavond las zij de nde verklaring voor: „Het foord van de drie frakties op vraag over het sonderwijs en de lichtingsavond hierover mijn fraktie verbaasd. In uw Hij zat er een beetje bij als de klasse-oudste die bij hel hoofd der school enige wandaden uit zijn achterban moet komen opbiechten. Nee. natuurlijk, hij had daar zelf vanzelfsprekend met aan mee gedaan, maar hij was nu eenmaal hun vertegenwoordiger en dat vergt soms wat van je Bram Vroon, nu al weer zo'n half jaar lid van de gemeenteraad ten fa veure van de christen-democratie, lijkt mij van huis uit al niet het type van de flitsende carrièremaker Maar als je dan ook nog eens door je fraktie wordt opgezadeld met hel recht breien van iets dat krom is, dan mag er sprake zi/n van een meervoudige handicap Bram Vroon heeft maandagavond jongstleden op gezag van zijn fraktie iets moeten verduidelijken overhel standpunt van het CDA inzake het vredesonderwijs, dat- zoals u behoort te weten - door Evelien Blom, Jan Wagenaar en Harm Offereins op de index is geplaatst. De fraktie was daartoe uitgenodigd - nou ja, wat heet uitgenodigd-door Ans van Kemenade van de PvdA, die al voor haar biecht bij onze Anco Mali door sommige CDA-ers en VVD-ers als een ernstig geval van radikaal feministisch-socialisme werd beschouwd Nu ben ik persoonlijk geen aanhanger van de klapstoel-theorie, maar inzake hel vredesonderwijs mag mevrouw Van Kemenade op mijn steun rekenen. De gewraakte zinsnede in het beleidsprogramma getuigt niet van veel doordachtzaamheid Christenen en liberalen, die in een soort TROS-Aktua/Telegraaf- tradilie het begrip vredesonderwijsgelijk maar wensten te associëren met Sovjet-Russische indoctrinatie Deangstdathet vak door Cubanen gedoceerd zal worden, of zo. Nu kunnen ook christenen en liberalen zich vergissen, dus was het van de Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs heel behulpzaam om over dat vredesonderwijs nog eens een voorlichtingsa vond te organiseren Dan zou een ieder kunnen merken, wat vredesonderwijs nu eigenlijk wél is. Maar neen, op de vraag van Van Kemenade, of dat vergissinkje na de verkregen informatie nu eens niet geschrapt zou kunnen worden uit dat regeerakkoord luidde het antwoord van niettes. Dus Van Kemenade nog even doorzeuren. En toen moest die arme meneer Vroon daar weer iets op antwoorden. Vrij vertaald kwam zijn bijdrage aan dit hoogstandje van plaatselijke politiek er op neer, dat je die zin gewoon verkeerd moest begrijpen Voorvredesonderwijsen daar is het CDA natuurlijk op tegen. En daarom moest dat zinnetje, dal wat meneer Vroon zelf betreft er natuurlijk netzo goed niet in had hoeven staat, erin blijven staan Dit soort redeneringen moeten wij rekenen tot de Hogere School der Politiek. Omwille van de lieve vrede iste hopen, dat ook Ans van Kemenade daar mee op de hoogte is. '3n Kemenade: oprech- i toe te geven, dat je je vergist iRozendaallaaji 9 Leusden-C. antwoord zegt u dat de voorlichtingsavond geen aanleiding geeft de gewraakte zin uit het beleidsprogramma te schrappen. Wel wordt er opgemerkt dat de onderwerpen die op de voorlichtingsavond ter sprake kwamen gewoon in het lesprogramma kunnen worden opgenomen. Waarom blijft u dan zeggen dat vredesonderwijs verboden Is? Als het als aparte les behandeld wordt is het dan ineens wat anders? Eigenlijk suggereert u dat u er geen fluit van gelooft van wat er daar gezegd is, dat een specifiek vak vredesonderwijs politieke geladen is en toch zal gaan over wel of niet plaatsen van kernwapens. In onze samenleving is meer aan de hand dan het wel of niet plaatsen van die krengen. Het snel opkomend fascisme en racisme bij voorbeeld. Hoe gaan we als medemensen met elkaar om? Hoe gaan kinderen met elkaar om? Hoe worden kinderen van minderheidsgroeperingen op school behandeld? Over een paar dagen is het weer 4 mei. Twee minuten stilte voor de slachtoffers, een dag erna een vrije dag. Eens per jaar mag erop school zeker gepraat worden over oorlog en vrede en natuurlijk In de geschiedenisles. Geen politieke partij die er tegen Is (behalve de Centrumpartij, maar die hebben we gelukkig niet hier in Leusden). Waarom dan toch dat verbod? Ik begrijp best dat het moeilijk is om te zeggen dat je je vergist hebt en geen idee had wat vredesonderwijs was, maar 'jen kollektie met diepte. Achter de markante gevel van F. H. schuilt meer diepte dan menigeen denktEen royale presentatie van het ff/ mooiste in klassiek woonkomfort. Met onder meer een kostelijke kollektie vloerbedekking en gordijnstoffen. Bekende merken in een scala van struk- turen en dessins. F. H. voor wie woonkomfort welbewust kiest oprechter zou zijn dat toe te geven. Tenslotte heb ik nog een vraag: Als een school besluit vredesonderwijs te geven en ook het materiaal dat voorhanden is aanvraagt, en daarmee gaat werken, welke sancties worden er dan toegepast?" En toen waren VVD en CDA weer aan stoot. Bram Vroon (CDA) maakte op zijn beurt gewag van gevoelens van verbazing. Waarom bleet de PvdA noutochopdat vredesonderwijs alsmaar terugkomen? Zijn partij had toch al duidelijk gemaakt, dat alleen maar tegen politiek gekleurd vredesonderwijs gekant is. Vroon: „Datduidelijk politiek-getinte vredesonderwijs, dat wekt ergernis bij sommige mensen. Dan wordt vredesonderwijs oorlogsonderwijs." Lilly van Amerom liet weten dat haar fraktie (de VVD) geen enkele behoefte gevoelde om nogmaals over dit onderwerp te gaan discussiëren. En toen mocht links weer. Ep Oostra (D'66): „Waar blijft dat verhaal van meneer Vroon nou? Hij zegt alleen tegen eenzijdig politiek getint vredesonderwijs te zijn. Maar in het beleidsprogramma staat dat iedere vorm van vredesonderwijs verboden is." Vroon: „U moet dat lezen als eenzijdig politieke getint vredesonderwijs. Zo lezen wij dat ook." En vervolgens ingaand op de hilariteit, die zijn laatste opmerking ter linkerzijde had veroorzaakt: „Ja kijk, u blijft daar maar moeilijkheden over maken. Van mij persoonlijk had die zinsnede er ook wel uit gemogen, maar ik ben niet bij de opstelling van het beleidsprogramma betrokken geweest. Maar u weet nu welke uitleg u er aan moet geven. En als u er nu zo over door blijft gaan, wordt dat vredesonderwijs nog een oorlogspunt." Gestreeld door een gevoel van moreel gelijk, stelde Ans van Kemenade toen alleen nog een keer de vraag, wat voor sancties er zullen worden toegepast, wanneer op een school wél vredesonderwijs wordt gegeven. Wethouder Van Woudenberg: „Dat weet Ik niet; dat zullen we nakijken." Bram Vroon, pinnig In de richting van Ans van Kemenade: „Daar zit u natuurlijk op te hopen, hè? Dat er ingegrepen zal worden of zoiets." Ansvan Kemenade: „Nee hoor. Integendeel!" Een SALT-akkoord In Genève lijkt voorlopig dichterbij dan overeenstemming over vredesonderwijs in de Leusdense gemeenteraad. Al bijna vijf jaar zit Evelien Blom nu in de gemeenteraad, maar nog steeds is de haar kenmerkende spontaniteit nauwelijks gesleten. In de vergadering van de raadscommissie „Welzijn en Onderwijs" verzuchtte de fraktievoorzitter van het CDA maandagavond: „Ik heb weer eens te vlug gereageerd. Ik dacht dat dat zo maar kon, maar technisch schijnt het niet te kunnen. Dat spijt me zeer." Het ging allemaal om de bibliotheek. Vorige maand keurde de gemeenteraad de jaarrekening over 1981 van de bibliotheekstichting goed en toen bleek dat het bestuur een zeer scherp beleid had gevoerd. Ondanks de ook al in 1981 aanwezige bezuinigingen, was het bibllotheekbestuur er toch ook nog eens in geslaagd om ruim twaalfduizend gulden minder uit te geven dan op de door de gemeenteraad geaccepteerde begroting stond vermeld. „Laten we het bibliotheekbestuur dat geld alsnog geven, dan kunnen ze daar hun boekenbezit mee vergroten", riep Evelien Blom spontaan. Te vlug. Technisch kan het niet zomaar. En het college van B. en W. wil het niet. In een voorstelletje aan de raad schrijft het college, dat het schenken van de twaalf mille aan de bibliotheek geen goede zaak zou zijn, want het zou een precedent kunnen betekenen. Iedereen die, gebruik makend van gemeentegelden, binnen zijn begroting blijft zou er op gaan rekenen dat men het overschot alsnog tot zijn beschikking zou krijgen. En dus maar niet doen. Inderdaad, zei mevrouw Bosma van de VVD, ondanks alle sympathie voor de bibliotheek. Wel doen, zeiden Jacobs (PvdA) en Oostra (D'66)gewoon een voorstelletje. Nee. zei wethouder Van Woudenberg, dat doen we niet. Gelukkig droeg Evelien Blom zelf de oplossing aan: „Bij de begroting van de bibliotheek voor het volgend jaar zullen we hier rekening mee houden. Sinds kort is de Korfzaal van Leusdens aktiviteitencentrum voor een slordige 400.000 gulden geluiddempend gemaakt. U kent de voorgeschiedenis: direct omwonenden klaagden over geluidsoverlast vanuit de zaal wanneer daarin discoavonden of andere evenementen met muziek plaatsvonden. Een hoop heisa tussen die omwonenden en de gemeente die uiteindelijk overstag ging. Na schoorvoetende goedkeuring van de gemeenteraad werd er opdracht gegeven de zaal In de Korf beter te Isoleren. Vorige week na de aprll-raadsvergadering werden de raadsleden uitgenodigd door de burgemeester om het resultaat in ogen- en orenschouw te nemen. Daarom trok tegen elf uur een delegatie van de raad naar het aktiviteitencentrum waar net de maandelijkse voorstelling van de Cinemaclub had plaatsgevonden. Korf-manager Gerrlt van Tiel toonde zich bereid de geluidsinstallatie aan te zetten en de volumeknop volledig open te draaien. Enigszins verwrongen klonk er muziek uit de geluidsboxen die volgens de aanwezige decibelmeter net 90db (A) produceerden. Buiten de stonden de raadsleden met gespitste oren te wachten, maar veel hoorden zij niet. Ofschoon op een feestavond meer dan 90 decibels gemeten worden, weten de raadsleden na vorige week toch zo n beetje waar die vier ton voor de isolatie van De Korf gebleven is. De gemeente Leusden heeft een dealtje gemaakt met de Provinciale Waterstaat: 50.000 kubieke meter zand uit het Valleikanaal zullen door Leusden voor een knaak (incl. BTW) per kuub worden gekocht. Waterstaat is momenteel bezig, en zal voorlopig bezig blijven, met het uitgraven van het Valleikanaal. Aangezien Leusden nog heel wat zand kan gebruiken bij de aanleg van straten, wegen en trottoirs leek het de gemeente heel niet gek Waterstaat van het uitgegraven zand te verlossen. De prut uit het kanaal zal beetje bij beetje worden opgeslagen in de buurt van 't Sluisje waarna de spuit er op wordt gezet. Als het goed is blijft dan het verlangde zand na dit zulverlngsprocdé over. Omwonenden hoeven niet bevreesd te zijn dat aan het Vallei kanaal een reusachtige berg zand zal verrijzen. De gemeente heeft beloofd dat na het spuiten van de smurrie het zand vrij snel gebruikt en dus afgevoerd wordt. Volgens mededelingen van ambtenaren en raadsleden stikt het in het nieuwe gemeentehuls van de bederfvliegjes. Of het de goede naam is voor deze gevleugelde mini-insekten is niet bekend, maar PvdA-raadslid Gert de Weerdt kwam ermee aanzetten. In de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening merkte hij tijdens de rondvraag op, dat hij bij het lezen van gemeentelijke stukken in de raadskamer telkens wordt belaagd door deze bederfvliegjes. Iemand merkte toen op, dat hij die beestjes misschien aantrekt maar alras werd duidelijk dat ook ambtenaren te lijden hebben onder de vllegjesplaag. Waarom die insektjes In massale hoeveelheden vertoeven In het gemeentehuis is niet duidelijk evenals waar die vliegjes vandaan komen. Een één-tweetje tussen Corrl Verduin (PvdA) en wethouder Jan Wagenaar (VVD) over de lang beloofde, maar nog nimmer plaatsgegrepen discussie in de raad over openbare aanbestedingen door de gemeente: Corri „Hier spreekt toch wel een minachting uit voor de raad." Jan: „Die minachting is niet zo groot als u denkt." Corri: „Dus toch wel een klein beetje!" Corne Verduin (PvdA) In de nieuwe Vrouwenkrant aandacht voor het voorbije lustrum van de Rooie Vrouwen. Het geeft een aardige indruk van de festiviteiten. Een aantal vrouwen uit Leusden heeft deelgenomen aan de grote STAR-demonstratle In Brussel. Het verslag ervan geeft er een persoonlijk beeld van. Hoe dubbelzinnig kinderliedjes zijn moge blijken uit „kun je nog zingen, bloos dan mee", een artikel uit een tijdschrift. Kortjakje, bijvoorbeeld, ligt niet In haar bed omdat ze zo vreselijk ziek Is: deze dame verdient haar brood tussen de lakens. Meer hierover in de Vrouwenkrant. Twee onderdelen van het vrouwencaféprogramma zijn de moeite van het zien zeker waard. Op 9 mei draaiden ze de film „De stilte rond Christiane M." en op 4 juli, de slotavond, treedt de cabaretgroep „In Damesverband" op. Het meinummer is voor een gulden verkrijgbaar op het redaktieadres Albast 17, in de boekhandel De Hamershof en in de bieb. 'k Schrok toch wel even, want dat van die vergiftigde sport velden in Borne had natuurlijk net zo goed hier in Leusden kunnen gebeuren, nietwaar? 't Is vandaag wel eventjes wen nen, nu onze ambtenaren niet mogen werken. Leusdense manege-politiek (1): Disco-dansen in de Klaveet mag, als het maar in galop ge beurt. Leusdense manege-politiek (2): Natuurlijk legt de gemeente het provinciale verzoek om de Buurtwegmanege tegen te gaan naast zich neer Leusdense manege-politiek (3) Om binnenkort een verklaring van geen bezwaar aan diezelf de provincie te vragen om het bestemmingsplan ten gunste van die maneges te mogen wij zigen. Daar ga je als rechtgeaarde Leusdenaar bijna van hinne- ken. „De Geut krijgt een beheer der". lees ik verheugd Zeker via een werkverruimende maatregel voor onze kortgele den ontslagen ambulant funk- tionaris. Joost de Jong wilde zijn forel len in de ijsbaan-plan uitzetten. Maar helaas. het advies was negatief. Inbraak in De Heerd portable radio gestolen. Zeker niet ge noeg gehad aan die broekjes en shirtjes Boos Konijntje in De Wetering „Die Miniatuurtjes-schrijver moet me toch eens komen op zoeken Ik zit hoog en droog in deze schitterende wijk, biolo gisch verwonderlijk of niet! „En mocht het u interesseren het bevalt me hier best. ook al zou ik best een wat grotere ka vel willen hebben. Eend in Langenbeek „Nou je het er toch over hebt. ik weet nu waarom die van mij zo klein is uitgevallen De VVD wil die extra grond ka- do doen, lees ik. Zouden we het wel over dezelfde partij hebben Als die vrije kavel-bezitters hun teveel aan grond terug geven aan de gemeente, krijgen we - zo begrijp ik - in Langenbeek extra brede trottoirs Ik heb een beter ideetje voor rekenmeester Pais. Even de meetlat erbij en met een beetje goeie wil is die extra grond zo in te delen, dat er hier en daar nog een blokhut neergezet kan worden Met welluidende stem, zo lees ik tot mijn genoegen, zong de burgemeester over de „Zilver vloot". Ik heb daar volledig begrip voor, ook al komt die vloot niet binnen door harder te zin gen. Is er een Achtervelder die een balletje over voetbal wil op gooien? In de gemeente Leusden wor den de koninklijke lintjes zó sporadisch uitgereikt, dat ze warempel nog enige waarde hebben ook Aan de andere kant zou je bij na denken, dat de gemeente ze zelf moet betalen Nee hoor, de klap die u hoorde was niet de brug in de Lockhor- sterweg. Dat was waarschijnlijk onze wethouder voor Bruggehoof- den, die wat al te hard met de huisdeur gooide na zijn terug keer van de commissie-verga- dering En nou maar hopen, dat geen ijverige ambtenaren van ge meentewerken inmiddels be gonnen zijn met het leggen van dynamiet Pais Ben je mal? Het is geen wal1" Die Ton Zwart van het CDA schijnt een offerte te hebben voor het opknappen van die brug. Cynische Leusdenaar: Inclusief btw of zwart?" Onze burgervader stortte de langste paal van Leusden Het zou nu wel wat al te goed koop zijn om vast te stellen, dat ie dus voor paal sond Hoezo goedkoop? Er zijn in Leusden beslist wel eens duur dere palen geslagen als ik me goed herinner, maar ook deze paal krijgen we beslist niet voor een koopje hoor Correctie in alle berichten, waarin „het college van B en VJ" haar mening te kennen gaf over die al te groot uitgevallen Langenbeek-kavels, dient u onverwijld de B te schrap pen Die had geen mening mogen hebben, zo is achteraf vastge steld. Jan Wagenaar kreeg dus voor één keer de ketting om. Door de wol geverfde Leusde naar: „Lag er dan sneeuw?" Nee hoor, maar het begon in middels wel aardig glad te wor den V. BINGOSPEL is een betaalbare krant die niemand mag misseniedereen wil toch op de hoogte blijven van het plaatselijk gebeuren?Dus een mooie kans voor u het prachtige Bingo-spel geheel gratis te verdienen. Bovendien ontvangt de nieuwe abonnee als welkomstgeschenk een prachtige plant. Vul nu de onderstaande f bon in en u ontvangt binnen enkele weken het gezellige Bingo-spel in huis. 1 Deze bon in open envelop opsturen naar de B.D U.t afd Abonnementent Antwoordnummer 21 3770 VB Barneveld t (postzegel plakken is niet nodig)' \fct>en ab°' rtoee Naat^ Adies. plaats en 9' iee1 a\s \aa rabo nnee op- Bram Vroon u blijft daar maar moeilijkheden over maken1 Naatf* Ad<es - Code p\aats Abonnementsprijs 59,40 (Met betaling wacht ik tot ontvangst van acceptgirokaart)

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11