„Tootsie": sprankelende komedie met Dustin Hoffman in dubbelrol Begeleider voor„De Geut kost gemeente f15.000, Slagerij Willem Schakel „The Nightporter" omstreden film van Liliane Cavani Voorjaars feest Plantjesaktie kc Antilopen Dauwtrappen Zaalvoet bal in De Korf Singel ruiter promoveert Hockey-programma Schaakvereniging Uitslagen optochten en kinderspelen op Koninginnedag DONDERDAG 5 MEI 1983 kijk op de film 12 Dustin Hoffman (als Dorothy Michaels, midden) in een scène uit ..Tootsie „Tootsie", USA 1983. Regie Sidney Pollack Produktie Dick Richards Sydney Pollack; scenario. Larry Gelbart en Murray Schisgal, gebaseerd op een verhaal van Gelbart en Don McGuire, camera Owen Roizman; muziek Dave Grusin (met songs gezongen door Ste phen Bishop en geschreven door Alan Marilyn Bergman), met Dustin Hoff man, Jessica Lange, Ten Garr. Dabney Coleman, Sydney Pollack, George Gaynes, Charles Durning e.v a Genre travestie-komedie; keuring alle leeftij den. Theater; Grand. DOOR BERT VOS Over „Tootsie" is eigenlijk al heel veel geschreven. Sydney Pollack's sprankelende travestie-komedie kreeg verschillende prijzen en sleep te eveneens talrijke Oscar-nomina ties In de wacht. Jessica Lange kreeg een Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol. In Amerika een groot succes en ook in Nederland trekt de film veel publiek. Terecht, want ondanks de kritiek van enkele zwartkijkers, is „Tootsie" een filmische gebeurtenis van de eerste orde, met een uitgeba lanceerd gevoel voor humor ge maakt en vertolkt. Een film, waarin behoorlijk wordt gegoocheld met de sexuele rolpatronen, zonder dat wordt vervallen in de oubollige, dub belzinnige stijl lla „Charlie's Tante" en aanverwante films. „Tootsie" laat zich - ondanks de verschillende be naderingen - nog het beste vergelij ken met Blake Edwards' „Victor Vic toria", maar dan omgekeerd. In „Tootsie" gaat het niet om een vrouw, die een man speelt, maar om een man die. noodgedwongen, zich de rol aameet van een vrouw in de hoop als acteur eindelijk een goede rol te kunnen krijgen. Wat hem als man - mede zoor zijn eigenzinnige optreden - maar niet wil lukken. Dustin Hoffman, die we eigenlijk veel Dustin Hoffman als Michael Dorsey in ..Tootsie te weinig in films zien optreden, weet van deze dubbelrol een schitterend, ui terst geloofwaardige kreatie te maken. Na zijn succes in „Kramer versus Kra mer kan Hoffman met deze film op nieuw een streepje aan de positieve kant van zijn carrière zetten Michael Dorsey (Dustin Hoffman) is een werkloze acteur in New York. die steeds vergeefs probeert aan de bak te komen, maar daarin steeds weer wordt gedwarsboomd door zijn eigen - tame lijk eigenzinnige - optreden Michael jaagt regisseurs en producers tegen zich in het harnas door scripts te willen verbeteren en accenten te leggen die de regisseurs er niet in zien Michael Dorsey vindt zichzelf een uitstekend, maar miskend acteur, maar blijft on danks alles tamelijk optimistisch over zijn toekomst Hij helpt zijn vriendin Sandy (een lekker ontspannen rol van Teri Garr) bij het instuderen van rollen, geeft acteerlessen aan vrienden en vriendinnen, die evenals hij ook werk loos zijn. Zijn agent. George Fields (ge speeld door regisseur Pollack zélf), ge looft niet zo erg in de capaciteiten van zijn vriend Michael, ook al probeert hij INGEZONDEN GOED IDEE Als het Lockhorster bruggetje inderdaad voor f. 30.000,— te herstellen Is, zou het dan geen goed Idee zijn om daarvoor de f. 40.000,— te gebruiken van de inmiddels beruchte (en toch al goedkope!) kaveltjes In het plan Langenbeek? M. Jonges, Bohemen 15 DAAD VAN VANDALISME In de krant lees ik dat het bruggetje in de Lockhorsterweg gerepareerd kan worden voor f. 30.000,— aldus het CDA en de heer Wagenaar weet nergens van! Hij sprak al over opblazen en vindt verder dat het rustieke bruggetje maar een „bottleneck" is. Gelukkig maar, zou ik zeggen, wat dan is er voor die prachtige laan tenminste nog een kans van overleving. VVD, D'66 en PvdA noemen het opblazen van dit bruggetje een bewijs van realiteitszin, ik vind het veel meer lijken op een daad van vandalisme. In Leusden is er al veel te veel moois om zeep geholpen. Is het dan zo ver schrikkelijk erg om er een paar minuten langer over te doen als daardoor iets moois ontzien kan worden? Dit lijkt weer kiezen voor een duurdere oplossing als er ook een minder dure oplos sing mogelijk is! Indertijd werd er ook voor de peperdure oplossinge gekozen, toen besloten werd om dat nieu we, geheel niet passend in de Leusdense sfeer, gemeentehuis te bouwen. Toen dat eenmaal klaar was, konden we enige tijd terug In de Leusder Krant lezen, dat de architect van het voorma lige gemeentehuis ons liet weten dat dat gebouw zeer zeker ver groot had kunnen worden en ik kan me niet voorstellen dat dat dan ook f. 15.000.000,— gekost zou hebben. Nu komt er een Heer Zwart van het CDA met het idee om de aansluiting op RW 28 door de gemeente zelf te laten bekosti gen. Wordt het niet zo langza merhand tijd dat ook de gemeen te Leusden de tering naar de nering zet? Want die gelden ko men allemaal uit de beurs van de Leusdenaren. Het is malaise da mes en heren! Kom van uw stok paardjes af. De belastingen in deze ge meente zijn bepaald niet mis! M. Bruineman, Eikenlaan 21 TJOGIWA Naar aanleiding van het ver slag over de koninginnedag en met name over het touwtrekken willen we even iets rechtzetten. Evenals vorig jaar heeft „Tjogi- wa" meegedaan aan het touw trekken. Evenals vorig jaar wist ook nu de verslaggever niet de juiste omschrijving te geven. „Tjogiwa" betekent: Tjonger- wijk, Gildenburg en Waverwijk, een kleine, doch gezellige kla- verjasclub van bewoners van die straten, aangevuld met enkele vrienden van de nodige kilo's. Uit de stand van de touwtrek competitie was wel te zien dat het klaverjassen ons beter ligt dan het touwtrekken, maar we hebben het met plezier gedaan, namens Tjogiwa Roland Lunter. LEUSDEN CENTRUM - A s za terdagochtend houdt kc Antilopen - met vergunning - haar jaarlijkse huis-aan-huis-plantjesaktie Reeds enkele jaren gebeurt dat op zater dag, voorafgaand aan moederdag. De netto-opbrengst komt ten goe de aan de clubkas Met het kopen van een of meer plantje(s) slaat u twee vliegen in een klap. U helpt de plaatselijke korfbalclub weer een jaar de touwtjes aan elkaar knopen en u hoeft (wellicht is het slecht weer?) voor een moederdagplantje met speciaal de deur uit Antilopen heeft de „handel" gekocht bij een lokale bloemist (advertentie) uw zekerheid: 1e kwaliteit, tegen scherpe prijzen. Donderdag, vrijdag en zaterdag: MAGERE HAMLAPPEN 500gramO.50 heel kilo11.90 MAGERE VARKENSFRIKANDO 500 gram6.90 heel kilo13.50 MALSE RIBLAPPEN 500gramf .OU heel kilo13.50 STROGANOFFSCHIJVEN 4voor5.UU Dlnedag en woensdag: gehaktdag RUNDERGEHAKT 500 gram Voorde boterham: LEVERKAAS 150 gram 1.50 KOMKOMMER SALADE 150 gram. 1.90 KNAKWORSTJES 10 voor 5.00 LEUSDEN/CENTRUM - Voor komende zondag staat de laatste ronde van de lopende competitie (heren) op het programma Zowel aan de kop als aan de staart van de ranglijst moeten de beslissingen nog vallen Spanning genoeg uds. Gespeeld wordt: Culemborg-Amersfoort (0-1) Leusden-Soest (3-1) Rapid-Waalwijk (0-2) Maarssen-Shinty (1-0) Haaskamp is uitgespeeld. De eerste en de laatste ontmoe ting zijn niet meer van belang. De twee andere des te meer Leusden moet winnen om kampioen te wor den en dat zullen de Valleiparkers dan ook doen Overigens kan Soest bij een nederlaag - als Shin ty van Maarssen wint - nog in de gradatiegevaar komen. Maarssen is de laatste weken erg goed op schot en zal de buit wel in eigen huis houden LEUSDEN - Op 12 mei organi seert het jongerencentrum De Til in samenwerking met het Clae- verenblad het traditionele Dauw- trappen. Al jaren geniet deze wandeling een grote populari teit. Niet voor niets overigens, want de wandelingen voeren langs de mooiste plekjes van de gemeente Leusden. Ook dit jaar is men er weer in geslaagd een aantrekkelijke route uit te zetten. Inschrijven in De Til is mogelijk tussen 5.00 en 6.00 uur, vanwaar aansluitend het vertrek plaats vindt. De deelnemerskosten be dragen 1,50 per persoon. Na af loop is het mogelijk om een ont bijt te gebruiken. De kosten hier voor bedragen slechts 3,50 per persoon. Om organisatorische redenen moet u zich dan wel vóór 10 mei opgeven bij Vincent Brouwer, tel. 941601, of tijdens openingsuren bij jongerencen trum De Til, tel. 941826. Zaalvoetbalprogramma voor 6-5- 1983 in de Korf te Leusden: 2 KLASSE A; 18 30 D.K R V./De Groene Pan ters - Veer 3e klasse A 19.25 Adam - Nieuw Azië Amers foort 20.20 The Family Harderwijk - Ons Belang res. 3e klasse A 21.15 B.S.V. - Ons Belang 2 2e KLASSE B 22.10 Kamerbeek Groep - Texa co Boys 3e klasse A 23.05 Liendert United - Straalja ger Boys zoveel mogelijk te helpen Tijens een auditie voor een TV-serie komt Michael Dorsey op een groots idee als zijn vrien din voor een bepaalde rol wordt afge wezen: die rol wil hij zelf op zich nemen om te bewijzen, dat hij alles kan spelen Als Dorothy Michaels verschijnt hij op de set en het wonder geschiedt Doro thy krijgt de felbegeerde rol Sterker nog zij hij maakt er een grandioos suc ces van. Vrouwen in alle delen van het land voelen zich aangesproken door de ideeën die Michael als Dorothy venti leert Hij geeft veel vrouwen haar eigen waarde terug en ondermijnt de manne lijke hegemonie, waarmee hij als Doro thy steeds wordt gekonfronteerd Natuurlijk zijn er problemen genoeg Voor zijn vriendin Sandy moet hij alles op het spel zetten om ontmaskering te voorkomen Zij mag er niets van weten. Bovendien wordt Michael/d Orothy ver liefd op één van de medespeelsters in de TV-serie, Julie (een voortreffelijke rol van Jessica Lange, die haar King Kong- image nu duidelijk is ontgroeid). Julie ziet in Dorothy een echte vriendin, die haar met raad en daad terzijde staat, maar de problemen worden echt groot Dorothy Michaels (Dustin Hoffman) als babysitter inTootsie van Sydney Pollack als Julie's vader (Charles Durning) ver liefd op Dorothy wordt Hoewel het op papier er allemaal nogal gecompliceerd uitziet, is regis seur Pollack er in geslaagd om een helder filmverhaal te maken, waarin naast de vaak subtiele humor ruime plaats is voor een nadere beschou wing ten aanzien van de gevestigde rolpatronen. Zonder dat overigens gesproken kan worden van een „fe ministische film", want dat is „Toot sie" in eerste instantie duidelijk niet. „Tootsie" is bedoeld als puur amu sement voor mannen en vrouwen, waarin de uitgedeelde prikken ten aanzien van de man-vrouw-tradities spelenderwijs zijn verwerkt. Dat maakt „Tootsie" tot een sprankelen de filmkomedie met Inhoud Dust Hoffman excelleert door op verbij fende wijze een vrouw neer te zette die geen blad voor de mond ne« en wijsheden debiteert, die hijj man nooit zou hebben kunnen denken. Terecht een film, die n veel filmprijzen werd ondersch den. Een film om als een weldadij douche te ondergaan. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Regisseuse Lilia ne Cavani heeft een bepaalde manier van filmen, die niet iedereen kan waarderen. Vorig jaar wist ze menig een te schokken met „La Pelle" (De Huid), waarin de misstanden van het pas bevrijde Napels breed werden uitgemeten in een trouwens voor treffelijke film. In de dinsdag-movie-cyclus kan men nog eens yaan Kijken naai „ine Night porter'" uit 1974, waarin Cavani de toe schouwer confronteert met een gruwe lijke episode uit de tweede wereldoor log de concentratiekampen en wat daar onder meer plaats vond. Dat doet zij via Max (Dirk Bogarde), nachtportier in een Weens hotel anno 1957, en Lucia (Charlotte Rampling), vrouw van een bekende dirigent Max was concentra- tie-kamp-arts en SS-officier. Lucia het slachtoffer van deze man, die haar dwong zijn maitresse te worden in een sado-masochistische verhouding. Op een dag komt Lucia met haar man in Wenen aan en neemt haar intrek in het hotel van nachtportier Max Een hernieuwde konfrontatie is het gevolg en nog véél meer „The Nightporter'" is geen gemakke lijke film, de beelden die Cavani toont zijn ook niet de meest voor de hand liggende. Cavani is er op uit om de toe schouwers te schokken, niet alleen door de concentratiekamp-herinnerin gen te doen herleven, maar ook door de wijze, waarop zij de verhouding j Max en Lucia een nieuwe dimej geeft „The Nightporter" is een omj] den film, zoals Liliane Cavani i omstreden cineaste is, maar neemt niet weg, dat haar films a der meer de moeite van het i waard zijn en In ieder geval goedl voor een dlskusie achteraf. Dl dagavond in de dinsdag-moviej clus van Grand. LEUSDEN-CENTRUM - Met nog drie ronden te spelen en Harry Vossebeld. Leo de Rijke en Peter Sonder op kop van de ranglijst, zijn afgelopen dinsdagavond de navol- j gende partijen gespeeld E Halkes - H Vossebeld 1/2-1 '2. D. van I Ooik-L. de Rijke 1/2-1/2, R Berg- J. van Santen 0-1. Tj. Zijlstra - H Kroes 1-0, B Uneken-G Fróberg afg A Rietveld-H Loning 0-1. J v. d. Tang - A. van Kuipers 0-1, H Mus - A Wisman 0-1C. Veenen- dal-J Agterberg 0-1G. te Winkel - T. van Elschot 0-1Th. Arts - H van Egdom 1-0, H. van Dalen - H Struiwig 1/2-1/2, A Valkenburg - C Kerkhof 1/2-1/2, W. v. d Harst- Van Ooik jr 1/2-1/2, J Snijder - Wuts 0-1L Buurlage - Th Kreb- bers 0-1, K. Linse - J. Gerrits 0-1. A. Aldenzee-H Post 1/2-1/2 en A. Tolboom - N. v. d Meel 0-1 Eerder afgebroken en nu uitge speeld waren de drie remisen van J. Gerrits tegen Krebbers, Agter berg en Van Dalen ACHTERVELD - Zaterdag 30 april werd door de rijvereniging De Bosruiters in Driebergen een pony concours georganiseerd Jolanda Rutte lid van de Ponyclub De Sin gels kwam hier zeer goed voor de dag In de L2-dressuur behaalde zij met haar ponv Hey-Ong de vierde prijs met 123 punten. Tevens be haalde zij één winstpunt, waarmee zij haar derde winstpunt behaalde in de L2-dressuur Tijdens het springconcours wist deze combinatie ook een zeer goe de prestatie te leveren Zij reed een foutloos parcour waarmee zij twee winstpunten behaalde Jolan da heeft hiermede nu voldoende winstpunten behaald om in de vol gende wedstrijden in het M-par- cours te mogen starten (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De aanstelling van een begeleider voor het open jeugd- en jongerencentrum „De Geut" voor de duur van één jaar gaat de gemeente zo n twaalf tot vijftienduizend gulden kosten. De frakties in de raad lijken daar geen problemen mee te hebben. Wel is het volgens CDA-fraktie- voorzitter Evelien Blom hard no dig. dat het college aan de bestu ren van andere jeugdhonks eens uitlegt, waarom het aanstellen van een betaald kracht in „De Geut" nodig is. Volgens mevrouw Blom worden de ontwikkelingen rond ,,De Geut" met argusogen gevolgd door de andere jeugdcentra m Leusden Evelien Blom „Eerst hebben we op de voor alle jongerenorganisa ties werkzame jeugdwerker moe ten bezuinigen. Nu komt er wel een tijdeleijke kracht voor „De Geut" De mensen gaan zich wel afvra gen, waarom „De Geut" daar wel recht op heeft en andere niet Als we dat niet duidelijk uitleggen ont staan er wrijvingen met de andere jeugdhonks" Zoals bekend heeft wethouder Gijs van Woudenberg (CDA. Wel zijn en Onderwijs) onlangs een ge sprek gehad met het bestuur van „De Geut" Daarbij zegde de wet houder onder meer toe. dat „De Geut" in het kader van de zogehe ten Werk Verruimende Maatregel (WVM) de beschikking kan krijgen overeen beroepskracht De kosten daar van komen voor een deel voor rekening van het Rijk Overigens zei Van Woudenberg maandag avond. dat het onjuist is om die functionaris te betitelen als „be heerder" Van Woudenberg: „Die term „beheerder" wekt misver stand Het woord „begeleider" geeft aan, wat die WVM-er komt doen Hij moet het functioneren van „De Geut" inhoudelijk gaan opzet ten. Ik kan me voorstellen, dat dat bijvoorbeeld „De Til" een beetje steekt, maar toch kun je dat niet vergelijken In het beleidsprogram ma voor het college was de ruimte gelaten voor een tijdelijke kracht in „De Geut" Niettemin is het voor het college een zwaar onderwerp geweest." De wethouder somde de com missie op, wat verder nog in het gesprek met het bestuur van „De Geut" is besproken. De subside KORFBAL De leden van de Leusder korfbalclub Antilopen gaan zaterdag langs vele deuren om planten te verkopen Met deze actie op 7 mei - al een traditie ge worden op de zaterdag voor moe derdag - hopen de Antilopen de clubkas enigszins te spekken De verkoop vindt plaats in heel Leus den-Centrum en -Zuid en begint om 9.30 uur in de ochtend. Uitslagen optochten en spelen 5 jaar (12 deelnemers): 1 Emil de Vries 2. BobHickert 3 Bert Klaassens 6 jaar (11 deelnemers): 1 JanWendel 2 Petric Heine 3 Herman Hofmeijer 7 jaar (28 deelnemers): 1 Lilian Fretis 2. Koos van Empelen 3. Rogier Kuipers 4 Prustia Russchei 5 Kim van Wijngaarden 6. Tomasde Weerd 8 jaar (39 deelnemers): 1. Marieke Zielhuis 2. ReneVerwey 3. Alexander Vendeville 4. Peter Vente 5 Leome Warms 6. Bert van Empelen 7 Marion Keizer 8 Ramon van Roomen 9 jaar (31 deelnemers): 1 Niels Verwey kinder- 142 140 124 165 153 116 212 164 160 157 131 126 254 200 192 190 157 151 145 145 223 2 Roel Koekoek 207 3. Vincent Pak 193 4 M.Scheuerman 192 5. Marion Scheper 178 6 Anita de Jongh 155 7. Marlies Versteeg 154 8 AddaBunnik 154 10 jaar (21 deelnemers): 1.Jaco Jansen 234 2 Hejan de Dikken 143 3 Lisette Kippensluis 131 4Patrick Nefkens 126 12 jaar (13 deelnemers): 1 Sabina Zijlstra 112 2. MariskaBunnik 69 3. Danielle de Jongh 68 11 jaar (14 deelnemers): 1 Ferens Heneweer 162 2. Marco de Klupers 114 3 Jeanette Hofmeijer 85 Lampionnenoptocht Leusden- Zuid: 1 Roosje Smink. Pr. Irenelaan 16 2 Rogier Boks, Anna van Solms- laan 3 3. Erik Boutenkamp, v. Harden- broeklaan 11 Optocht op Koninginnedag: 1Sandra van Uffelen, Beverhoeve 79 2 Matthijs Smal, Horsterweg 1 3 Maurits Polke, Beverhoeve 26 Alle prijswinnaars krijgen hun prijs zo spoedig mogelijk thuisbe zorgd. voor het tweede kwartaal va jaar 10 000.-) is uitbetaald nenkort krijgt „De Geut" IS voor materiaal voor de verva ging van meubilair. De stich SOCCLE zal het gebouw van, Geut" aan de Zwarteweg vem delijk gaan beheren. En het gemeentebestuur za! kijken, welke mogelijkheden» warmte-isolatie van het gebou zijn. Inruil voor dit alles heeft het be van „De Geut", dat onlangs digde te zullen gaan aftreden, gezegd nog tot tenminste I aanstaande in funktie te blijvei De raadscommissie kon inë men met de door Van Wouder; aan het bestuur van het jongt centrum gedane toezeggin Puck Bosma (VVD) benadr sterk, dat de aanstelling van de roepskracht een tijdelijke i moet zijn. ACHTERVELD - Zaterds mei zal door de Stichting Moespot in samenwerking de KPJ een feestavond w* georganiseerd. Er is eeng rieerd programma same steld waarmee men wil prob om het elke leeftijdsgroep de zin te maken. Deze avfl voor iedereen toegankelijk aanvang is om 20.00 uur.D na de aanvang zal er een ge ge bingo worden gespeeld lijktijdig zal in een ander ge te een sjoelcompetitie van gaan. Ook hier zijn leuke f* te winnen. Om 21.00 uur gaat er een stop-tekenfilm draaien. Hel b spel en het sjoelen gaan da woon door Vervolgens zs 21.30 uur de Amersfoortse „The Bublin Joorop and N Vispers" gezellige bluesmuzis gehore brengen Zo tegen' uur zal de avond dan naa' hoogtepunt groeien door he'< den van het Achterveldse eig* ness centrum met een demo' tie van Aerobic dancing. De« zal worden besloten met een gend optreden van Discd Black Power

Leusder Krant | 1983 | | pagina 12