)e Haaien voortreffelijk n kluchtige eenakters ,Wat er tegen katten- elasting is? De wet" Loysden exposeert in De Koperhorst Jitstekende zwemmende akteurs pen avond nnesty usden Amateurschildersvereniging ondenbelastingcontroleur goed voor 26 mille Christine M. in Vrouwenkafee Panfluitist in Hakhorst Nimmerdorruiters in de prijzen plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 MEI 1983 leusder krant Maandagavond 2 mei speelden leden van Zwemvereniging Oe laaien, op uitnodiging van de Oranjevereniging ter gelegenheid van e viering van Koninginne- en bevrijdingsdag, twee vrolijke éénak- trs In De Korf te Leusden-centrum. Voortreffelijk wat die zwemmers op amateur-toneelgebied lieten enl Ik kan helaas niet ingaan op de sl aardige intrige van beide stuk- ii, omdat de zwemmende ak- (isde kluchten op hun jaarlijkse astavond 7 mei, voor eigen gele ien zullen opvoeren, en de clou is niet onthuld kan worden. Dat =akt het te berde brengen van de inhoud niet mogelijk, waardoor het individuele spel van de akteurs in deze korte beschouwing minder re liëf kan krijgen. Vóór de pauze werd opgevoerd „Zeg het met bloemen" van Dick van Maasland Dit kluchtige geheel speelt zich af in de echtelijke wo ning van een zekere Jan en Willy, bij wie ook de moeder en de groot vader van Willy wonen, op de dag dat Jan een bosie bloemen voor Willy meebrengt. Door welke vrien delijke geste de poppen behoorlijk aan het dansen raken Aan het bos je bloemen blijkt het een en ander vast te zitten, waarbij iedereen op zijn ol haar manier betrokken wordt. Terwijl ook nog een journa liste en een vagebond er het hunne aan bijdragen. Ans Lensink, als de moeder van Willy, zette het stuk prima in en j (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het werk van de tijdelijke contro leur hondenbelasting zit er op. Na bijna een half jaar in Leusden jacht ge maakt te hebben op inwo ners die wel een hond hebben maar daar niet de (verplichte gemeentelijke belasting voor betalen, kan de gemeente de ba lans op maken. Resul taat: 300 betalers erbij die samen 26.000 gulden moesten afdragen. Vol gens Menno Douven, chef boekhouding en be lastingen van de gemeen te Leusden, heeft de con troleur zijn nut opge bracht. „Het ging ons er niet om geld te slaan uit de controle als wel om een stukje rechtsgelijk heid te bewerkstelligen. Er is namelijk een veror dening waarin staat dat er in de gemeente honden belasting wordt geheven; een grote groep mensen betaalt daarom, maar een kleine groep niet". gulden op Hel feit dat er begin dit jaar een controleur voor deze be lasting in dienst werd genomen, zou kunnen betekenen dat Leus den het bedrag niet hoog genoeg vindt Maar zoals Douven al eerder zei: de gemeente wilde er geen geld uitslaan Maar wat kostte nou die controleur? Is die zijn geld wel waard geweest? Douven „Zeer zeker, omdat deze persoon ons in leite niets kostte Deze man was werkloos en kon in het kader van de rijksregeling „werkverruimende maatregel" worden aangesteld. Zo'n regeling houdt in dat het Rijk hem voor honderd procent betaalt. Wij hebben deze tijdelijke contro leur nog een toelage op zijn salaris gegeven". Leusden maakt de hondenbe- tg sinds 1922 deel uit van het inkomsten van de gemeen te in 1897 in ons land deze ingevoerd om door de op- t het schoonmaken van tor hondepoep vervuilde stra- betalen, alras werd dit uit- ispunt verlaten. Veel gemeen- tagen deze belastingpennin- neeren meer als extraatje Zo Leusden. „De opbrengst van Menbelasting gaat hier in de pot waar allerlei zaken in de ■enle van worden betaald", be chef van de afdeling boek ing en belastingen, ordat de controleur op pad gesluurd gingen er 1500 aan slagen voor hondebezilters bij de gemeente de deur uit. Volgens Douven betaalt 90 procent van hen onmiddellijk. Bij de overige 10 pro cent zitten mensen die vergeten te betalen of die geen hond meer heb ben Als er geen reactie komt op de aanslag wordt er een aanmaning verstuurd. „Daarbij volgen wij de wettelijke procedure. Of aanmanin gen meer kosten dan dat ze moe ten opbrengen? Dat weet ik niet. Er worden geen kosten-batenanaly- ses gemaakt van het versturen van aanmaningen. De gemeente moet zorgen dat het verschuldigde be drag wordt geïnd", aldus Douven De hondenbelasting leverde Leusden in 1981 ongeveer 86.000 SPION Hoe ging deze man nu te werk, vroegen we aan de chef boekhou ding en belastingen? Douven „De man ging op stap met een stel aan giftebiljetten en op adressen die in aanmerking kwamen voor een con trole belde hij aan. Nadat hij zich gelegitimeert had. volgde de uitwis seling van gegevens. Hij had een computerlijst bij zich waarop de na men stonden van mensen die elk jaar een aanslag krijgen" Maar stel dat iemand met een hond zegt: „ik heb geen hond" en er zijn niet een twee drie aanwijzingen te vinden, wat dan? Volgens Douven veran derde de controleur dan in een klei- ■USDEN - Over de belang- "9 voor de maandelijkse 'llavond van Amnesty Inter ma! in Leusden valt de laat- ib nlef te klagen. Iedere keer komen er volgens A. I. schrijvers en belangstel- tn. Uit nadere informatie "lauwe bezoekers blijkt dat "b wel wat drempels zijn om avonden te bezoeken. 1) Wrefl het schrijven van bul- "bse brieven, 2) ook den sommigen dat ze moeten 'fan van half 8 tot half 10,3) olie bestaat er twijfel over affect van al dit schrijven; loont het de moeite? Deze barriè res wil Amnesty graag ontzenu wen: - Voorbeeldbrieven in de taal van het betreffende land zijn aanwezig (inclusief de Neder landse vertaling ervan). - Men is geheel vrij In het bepa len van de hoeveelheid brieven die men schrijft. - Het effect van het schrijven loopt van geval tot geval uiteen. Het hangt o.a. af van de mate waarin de regering van een land gevoelig is voor kritiek uit Neder land op het punt van de schen ding van de mensenrechten. Daarnaast ontvangen schrijvers regelmatig brieven terug en kan er zo nu en dan melding gemaakt worden van toestandsverbete ring van de gevangenen waar voor geschreven is. Met andere woorden er zijn aanwijzingen voor dat men dit soort akties niet zonder meer naastzich neerlegt. De volgende schrljfavond wordt weer gehouden op de 2e maandag van de maand en wel op 9 mei. Deze avond zal een meervoudig karakter hebben n.l naast het schrijven van de maan delijkse brieven wordt men in de gelegenheid gesteld kaarten naar de autoriteiten van Libië te ondertekenen. Deze kaarten staan in het teken van de cam pagne politieke moorden. Over deze campagne wordt een korte uiteenzetting gegeven door de Landelijke Voorzitter van Am nesty International Nederland Dhr. D. van Norren. Daarnaast zal er een kleine tentoonstelling over genoemde campagne zijn èn er zal 'n algemeen Informatie ve film gedraaid worden over uit gangspunten, werkterrein en werkwijze van Amnesty. Bij al deze aktiviteiten wordt de ruimte van de school zodanig ingedeeld, dat u vrij bent aan elk van de onderdelen van deze avond ongestoord te kunnen Wettelijk amusement door de zwemmende akteurs van De Haaien. 5 de verhitte gemoederen sussende vrouwtje Dolly. Ans Lensink was overtuigend, en later zeer genuan ceerd, in haar rol van schoonmoe der De akteurs bewogen zich volkomen vanzelfsprekend over het toneel. bleet dit niveau volhouden, terwijl Eric Scholten als haar schoonzoon Jan en Alex Fieseler als haar vader ook dlrekt goed op dreef waren, en zich op hun gemak voelden. Hun spel was volkomen natuurlijk, en niet gechargeerd. Ze bewogen zich in hun diverse rollen en juist gety peerd, volkomen vanzelfsprekend, over het toneel Gerda Meenkes, als Willy moest even op dreef komen. In het begin sprak ze nog wat te clichématig, en gilde ze net iets te veel als ze boos was. Maar toen het stuk eenmaal goed op gang was, en direkt vanaf het begin van het tweede stuk, was Gerda losgespeeld en had ze daar geen last meer van Ook haar spel kwam zeer natuurlijk over Sita Kelder vulde een kittige jour naliste in, die belust op sensatione le onthullingen bij elke nieuwe ont wikkeling der gebeurtenissen, drif tig aan het noteren sloeg. Een aar dige rol. Hans Salters in de bijrol van vagebond kon mij wat minder overtuigen. Hij praatte vaak ondui delijk, en zijn typering was ook wat onduidelijk. Spel en handeling verliepen vlot, de akteurs kende hun rollen uitste kend, en er kon veel gelachen wor den NA DE PAUZE Na de pauze werd de eénakter Rustig, denk aan mijn zenuwen" van Ted Hughes opgevoerd. Dit stuk speelde zich af in een buiten huisje, waar een overspannen be drijfsleider Peter van Damme sa men met zijn vrouw Dolly tot rust proDeeri te komen. Maar Dolly's moeder en broer komen logeren, en willen veertien dagen blijven. Ook komt de direkteur van de zaak, waar Peter werkt, plotseling op be zoek Een vrijwel eendere bezetting van de hoofdrollen garandeerde een goed stukje amateur-toneel. Eric Scholten speelde met veel elan en plezier de wat curieuze dubbelrol, waarin zijn .schoonmoeder" hem drong Gerda Meenks leverde uit stekend tegenspel als het telkens En dan was er van Hans Salters een prachtig tvne direkteur, in het genre van de gekkemannetjes-ma- kerij getrokken, maar dat kon deze rol uitstekend hebben Vooral ook als tegenwicht tegen de wat realis tischer uitgebeelde hoofdrollen. Robert Jan Möhlmann moest er als Dolly's broer Fred nog wat inko men, Hij kon nog niet goed losko men van zijn tekst. Bracht die nog wat clichématig. Was het meest overtuigend toen ie dronken was Dat deed ie echt veel beter dan Hans Salters die in het eerste stuk als vagebond te veel alkohol op had, maar F die de rol van dronke lap niet echt goed over het voetlicht bracht De regie van Alex Fieseler, het licht en geluid van R Kelder en het grimewerk van mevrouw R van Ruitenbeek waren uitstekend. Al leen had ik Ans Lensink liever zon der die gekke pruik gezien Haar goede dictie en spel werden een beetje „mismaakt" door die pruik. Ook vond ik de vermomming van Hans Salters, in zijn rol van vage bond niet zo geslaagd. Maar mijn kritische opmerkingen betroffen uitsluitend details de bei de éénakters van De Haaien zorg den voor een avond van voortreffe lijk amusement. Alle hulde. LEUSDEN - Maandagavond, 9 mei, wordt in het vrouwenkafee de speelfilm „De stilte rond Christine M" vertoond (regie: Marleen Gorris). Het verhaal in het kort: In een Amsterdamse boetiek wordt een verkoper ver moord door drie vrouwen. Het is een daad, schijnbaar zonder mo tief. In het verloop van de film worden de achtergronden van de vrouwen belicht en wordt dui delijk dat de moord moet worden opgevat als een metafoor. Het gaat niet om die boetiekhouder, het gaat om „de mannenom de mannenwereld. De toeschouwer wordt naar deze ontdekking meegevoerd door de vierde be langrijke persoon in de film; een vrouwelijke psychiater die als getulge-deskundige een rapport probeert op te stellen en tot de conclusie komt dat de vrouwen volledig toerekeningsvatbaar zijn. In de rechtszaal blijkt ten slotte de mannenwereld zo on begrijpend en zo manifest aan wezig te zijn, dat de vrouwen al leen met de slappe lach kunnen reageren. Niet alleen de drie ver dachten, maar ook de vrouwelij ke psychiater begint te lachen, tot grote ergernis van de recht bank. Prijs per kaartje: zes gulden. Aanvangstijd: 20.45 uur. Ver koop kaartjes: Vrouwenkafee „De Hakhorst", Waarden 25, Riet van Heerewaarden, Melafier 7 (943689), Heieen van der Heide, Hertenhoeve 12 (942249). ne spion, die „verdachten" vanuit een oncpvallende plaats in de ga ten hield. Als zo'n persoon met hondn aar buiten kwam, werd ge wacht tot hij of zij terugkwam en weer naar binnenging. Vervolgens belde de controleur razendsnel aai) om de „verdachte" tintjes op zijn of haar hond te wijzen In de meeste gevallen gingen de mensen door de knieën en betaal den voor een jaar hondenbelasting plus een boete van honderd pro cent. Er waren ook Leusdenaren bij die het helemaal niet leuk vonden dat ze gesnapt waren Douven: „Die mensen waren zo razend dal ze bij wijze van spreken met hond en al het gemeentehuis wilden bin nenstormen" Een veel voorkomende vraag is: waarom wordt de hondenbe lasting niet afgeschaft: Douven weet het antwoord: „Deze belas ting is ingevoerd door middel van een democratisch besluit. Een zelfde democratisch besluit kan er voor zorgen dat de belas ting wordt afgeschaft. Tegen standers van de hondenbelas ting zullen zich dus tot de ge meenteraad moeten richten. Wat er tegen kattenbelasting is? De wet! Die schrijft dat niet voor". Wat de afschaffing van de hon denbelasting zou kunnen bete kenen, weten de inwoners van de buurgemeente Amersfoort in middels haarfijn. Onlangs stel den B&W de gemeenteraad voor deze maatregel te nemen. Dit leek een aardig gebaar, maar was niet omdat de tarieven van de onroerend goedbelasting ver volgens verhoogd zouden moesten worden. Niet-honden- bezitters op de achterste poten, omdat ze niet wilden opdraaien voor het afschaffen van de hon denbelasting. B&W namen uit eindelijk hun voorstel terug. Ge volg: mensen met een hond blij ven in Amersfoort geld opbren gen voor de gemeenschap. Geef Fikkie dus nog maar een extra brokje. (CvL) In de grote rekreatieruimte van het verzorgingstehuis De Koper horst, Paladijnenweg 275 in Amersfoort, stelt de Leusdense ama teurschildersvereniging Loysden een vijftigtal werkjes van acht van zijn leden tentoon. Het is de tweede tentoonstelling van Loysden in De Koperhorst. Op dinsdagochtend 3 mei open de Loysdenlid Theo Uilenbroek de tentoonstelling voor de bewoners van het huis en enkele genodigden met een korte toespraak, waarin hij een kleine uitleg gaf over de diver se toegepaste technieken. Koffie en gebak zorgden voor een feeste lijk tintje. De leden van Loysden blijken het nog steeds erg gezellig met elkaar te hebben. Ze helpen elkaar, on derhouden spontaan kontakt met elkaar, en leveren af en toe kritiek op eikaars werk Voor elke nieuwe tentoonstelling zijn ze weer even benieuwd naar en enthousiast over eikaars werk! Ze werken met veel animo en dat is dan ook van de tentoonstelling af te lezen. Het puur beleven van ge noegen aan het schilderen en teke nen straalt de toeschouwer tege moet. Ook is het werk smaakvol in groepjes bijeen op schotten en be schikbare wandruimte opgehan gen. Klaasje Visser laat een hoekje van het Grote Spui zien met een stuk van de Koppelpoort, enkele clowntjes en een erg teer geschil derde azalea. Van haar is het alle maal olieverfschilderwerk, in na tuurlijke kleuren. Loes Richter heeft verschillen de landschapsakwarellen, gedaan in een zeer gedetailleerde verfijnde techniek. Vooral de wat grotere akwarel van een bosgezicht be staat uit een heel fijn gestippeld na tuurgebeuren, waarin honderden blaadjes aan bomen hun plaats vin den Van haar zijn er ook twee olie verfjes van herfstasters en ge mengde bloemen te zien. Alex Zuiderwijk is een typische over het Valleikanaal, dat op de no minatie staat vervangen te worden door een betonnen doorlaat. Fraai ook de akwarel van de Lochemse- berg met rechts een frêle panora ma. Rietje Wisman heeft haar gelief de genre geschilderd: honden en poezen Ze doet dat levensecht en zegt ook dat ze met de dieren praat, als ze ze al schilderend tevoor schijn laat komen op haar doeken. Ze heeft dit keur ook es een stille ven (met lekkere glimlichtjes op de flesjes: het werd in mijn bijzijn ver kocht aan Almere) en een stukje Muurhuizen vastgelegd Het nieuwe lid Wim Wouden berg is een typisch traditioneel olieverfschilder Hij laat paarden hoofden. boslaantjes, boerderijen, heidegezichten zien. Stuk voor stuk plaatjes, die het goed doen. De Loysden expositie blijft tot en met maandag 23 mei in De Koper- horst, en is er elke dag te zien van 8.00 tot 20.00 uur. stemmingsschilder. Met stemmin gen van landschappen weet hij goed raad Slecht weer, dreigende donkere luchten, opkomende storm: in bewogen toetsen en toch een beetje harde onwezenlijke kleuren geeft hij die sfeertekeninq in het landschap weer. 'n Dorpje in Frankrijk daarentegen houdt hij in heel lichte blonde tinten Een kloof op Kreta schildert hij massief in donkere zware streken met het paletmes. Bij het doek „zomer vakantie" laat hij het wit van het linnen door de voorstelling heen- spelen, als felle lichtplekken tussen de bladeren door. Bram Schouten heeft nieuwe boten geschilderd Telkens sta je ervan verbaasd, dat hij weer met nieuwe modellen komt. Het Duitse jacht Windliese klauwt lekker tegen de bries op. En dan zijn er vissers boten bij fuiken in de Javazee. En heel stemmig is er de mon ding van de Westerschelde bij avond. In dat typische rood en geel dat zo'n avondstemming kan ople veren Diny Pot is de meesteres van de stillevens Van de potjes, schaal tjes, bloemen en vruchten. Van haar zijn te zien een wit met blauw schaaltje, gevuld met kersen, een schaal met diverse noten En fijn uitgewerkte bloemetjes als dui zendschoon, viooltjes en ane moontjes in akwarel en olieverf. Theo Uilenbroek toont een fraaie kollektie miniatuurtjes van molentjes, beide gezichtjes, oude architektuur, landschapjes. Ge daan met een penseel met één haar, hoogstens twee haren Heel mooi van hem, in warme kleuren, is het in olieverf geschilderde sluisje Een vrolijke clown geschilderd door Klaasje Visser. LEUSDEN - Op een concours in Driebergen hebben pony-ruiters I van de landelijke rijvereniging en 1 ponyclub Nimmerdor j.l. zaterdag diverse prijzen in de wacht weten te slepen In de B-dressuur behaalde Jo- landa Freede met haar pony Kitty een 6e prijs. In de L-dressuur vielen 3 Nim- merdor-ruiters in de prijzen. Mar- janne v. Daatselaar met Silver en Niels Volbeda met Ankie behaal den een eerste prijs. Evelien Hei wegen eindigde met Polly op een j fraaie tweede plaats. De M-dressuur werd gewonnen door Jeannice Massar met haar po ny Krijn Een vijfde plaats was er voor Ellen Steenbeek met Iriz weg gelegd. Op het laatste onderdeel, de B- spring-wedstrijden, werden zesde I plaatsen behaald door Ineke Walet met Bento en Sascha v. d. Brink met Baldur. LEUSDEN - De Roemeense panfluitist Daman Luca geeft zondag 8 mei vanaf 13.00 uur een koffieconcert in De Hakhorst aan Waarden 5a in Leusden. Daman Luca (47) heeft een tijd lang met een Roemeens orkest concerten gegeven in de Verenig de Staten en was gatdocent aan de Washington-umversiteit in Seattle Hij verblijft sinds 1981 in België van waaruit hi| regelmatig naar Neder land gaat om concerten te geven deelnemen. De schrijfavond wordt gehouden in de Hamers- veldseschool, Lijsterbeslaan 54 en duurt van 19.30-21.30 uur. Van de hand van Theo Uilenbroek is deze watermolen in Barneveld.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5