„Als je te hard bezuinigt, ben je als een kat die zijn eigen staart vangt" „Wat dat betreft is oppositie in de Kamer erg frustrerend' Als een PvdA-motie door de Kamer wordt aangenomen, was het vast geen goede motie" „In dit hele Kamergebouw is geen kinderopvang, Terwijl hier ontzettend veel mensen werken" Elske ter Veld, lid van de Tweede Kamer: MOEILIJK ANTIEKE STRUKTUREN VER VAN ZE AF OVERLEG DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 5 MEI 1983 interview Tea Middelkoop Aanstaande dinsdag (10 i) spreekt het idA-Tweede Kamerlid ike ter Veld tijdens een inbare vergadering van de illng Leusden van de idA. Tijdens de inkomst, die om 20.15 jrln de Hakhorst (Waarden i) begint zal mevrouw Ter ld het hebben over de tueie politieke situatie. Zij haar inleiding toespitsen ide onderwerpen irkgelegenheid, lidstijdverkorting leringen en sociale irzieningen. i n). nel iza- ml lenj iele| ilske ter Veld is geboren in der|>ningen. Na de middelbare >ol ging zij aan de slag in vormingswerk voor de |d. Vandaar kwam zij htin het club-en irthulswerk. In 1972 ikte zij de overstap naar het secretariaat vrouwelijke werknemers van het FNV, waar zij tien jaar zou blijven. Anderhalfjaar geleden kwam zij voor de PvdA in de Tweede Kamer. Zij heeft zich gespecialiseerd op de terreinen sociale zaken, emancipatie en welzijn. Naar aanleiding van haar komst in Leusden werd Elske ter Veld geïnterviewd door onze medewerkster Tea Middelkoop. Over de noodzaak tot bezuinigen, het beleid van het kabinet, vrouwen in deTweede Kamer en de afstand tot de kiezer. „Ik denk dat er altijd het gevoel is van mensen dat je eerst iemand kiest als vertegenwoordiging en dan de enorme angst hebt dat degenen, die vertegenwoordigt, door de confrontatie met een breder probleemveld de specifieke problemen vergeet". )EN HAAG - Kamerleden zie je sstal alleen op de televisie tij debatten. Wat je verder leest vaak standpunten van partijen, 'van individuele mensen. Hoe is in de Tweede Kamer te ten? ike: „Het onderdeel dat je |de televisie ziet is maar een deel van het kamerwerk, ital zijn er maar heel weinig isen In de kamer. Je dan bezig met een wet of roting In de kamer zelf. Voor- irdt een wet voorbereid in de lecommlssles. Er zit verder Iwerk in de schriftelijke voor- ildlng van wetsontwerpen en ivlng". weekmdeling van Elske bij- leld bestaat uit het op maan- voorbereiden van kamerstuk- en het afhandelen van posl, er geen uitgebreide commis- irgadering is. Dinsdagochtend Iraktievergadering, dinsdag- ig moet Elske of in de Tweede !r zijn of zij vergadert met een de commissies. Werkbezoe- [en mensen die bij haar op be komen gaan tussendoor, isdag is het een gewone ka- fag evenals donderdag. Op worden alle werkzaamhe- Idie zijn blijven liggen afgehan- lenop zaterdag zijn er meestal ïkomsten. 's Avonds worden vergaderingen in Den Haag len of houdt Elske spreek- tan in het land. dere werknemers als vanzelfspre kend geldt. Wie een achterstand heeft in onze samenleving krijgt nu nog meer nadelen. Werkloosheid op zich discrimineert. Het treft zwakke groepen zoals vrouwen. m aaï" 'le' 9role aan'a'uren ^a'eer jptd werkt te rijmen met her- Reling van arbeid? „Bij de vakbeweging OP «ft ik dezelfde vraag. Je werkt ït gfpet daarbij aktiviteiten die an- mensen in hun vrije tijd doen. een die aktief is in een partij 'tenslotte na zijn normale dag- look in die partijHet loopt door heen Het zijn inderdaad oren maar daar staat tegen- il iedereen die aktief is in de of voor de vakbeweging ook aan avond vergaderingen onderwerpen die jij voor je 'ng neemt, doe je deze tericht? e: Vanuit je werk heb je de 'deling van arbeid en het eer- ilen van kennis, inkomen en altijd als achtergrond. Het tiuiSniksle voor mij is dat zaken "duidelijk gedeeld worden. Bij- ""Id de werkloosheidsuitke- jongeren die afgeschaft Een heel groot deel van die 8e jongeren zijn meisjes op zich is het schandaliger bepaald recht wordt afge- voor jongeren wat voor an- Groepen die toch al moeilijk aan het werk komen zoals woonwagen bewoners en buitenlandse werkne mers, daarin hebben de vrouwen en meisjes nog minder kans dan de groep in zijn totaliteit". Hoe is de reaktie van mannelijke collega's ten opzichte van vrouwe lijke. Is gelijkheid in alle opzichten gerealiseerd of moet er nog veel meer gebeuren? Elske: „Dat is een beetje moeilij ke te bekijken. Je waardeert colle ga's toch op de eerste plaats om de manier waarop en de deskundig heid waarmee zij hun werk doen. Toen ik in de Kamer kwam had ik het idee dat het nog wel een hele tijd zou duren voor ik iets zou mo gen. Nu zit ik anderhalf jaar in de Kamer en ben fraktievoorzitter van sociale zaken Ik heb vrij belangrij ke wetten behandeld. Dus is het echt niet zo dat er gedacht wordt: „Zij is een vrouw dus moet maar wat meer of wat minder doen" Moet je niet extra deskundig zijn om als vrouw op deze post te ko men? Elske begint te lachen. „Ik denk dat ik gewoon wat extra deskundig ben op een aantal terreinen. Dat heeft te maken met mijn tien jaar vakbondswerk. Ik denk dat je het verschil van mannen en vrouwen vooral merkt aan de invalshoek waaruit de pro blemen bekeken worden Als we het hebben over herverdeling van arbeid kijk je als vrouw niet alleen naar de effekten op de werkloos heid maar ook naar de manier waarop dit uitwerkt op de herverde ling van onbetaalde arbeid. Bij an dere wetsontwerpen kijk je nog eens extra hoe zo n wet uitpakt voor vrouwen. Wat het informele kontakt be treft: aan de ene kant is het zo dat wij als vrouwen een samenwer kingsverband hebben in de Twee de Kamer, het kamerbreed vrou- wenoverleg Op een aantal terrei nen werk je misschien nog wel meer samen met vrouwen uit ande re frakties. Aan de andere kant is het misschien ook wel zo dat je minder makkelijk in het formele cir cuit valt, maar dat ligt ook aan me zelf Ik ga 's avonds niet nog even snel een borrel drinken Ik geloof dat het probleem, dat mannen minder hebben dan vrou wen, is, dat het werk ontzettend moeilijk valt te combineren met je werk thuis Mannen hebben daar geen aandacht voor omdat ze bijna altijd een vrouw thuis hebben. Je merkt zelfs bij de werktijden dat er op geen enkele wijze rekening wordt gehouden met het feit dat mensen met thuis nog iéts te ma ken hebben. Ook mijn leefpatroon is niet bepaald een typisch voor beeld van hoe de meeste vrouwen in de wereld met hun kinderen en de verzorgende taken thuis leven Ik heb geen kinderen, maar een van de opvallendste zaken hier is bijvoorbeeld dat wij in dit hele Ka mergebouw geen kinderopvang hebben. Terwijl hier ontzettend veel mensen werken Ik merk bij jonge vrouwelijke kamerleden dat ze toch met het probleem zitten „En als ik nu kinderen wil? Hoe moet ik dat dan combineren? Als ik bijvoorbeeld kijk naar Ria Bec- kers(PPR), zij heeft kinderen Haar man heeft op dit moment geen be taalde arbeid Zij hebben volledig de rollen verwisseld. Wij vinden dat als Rooie Vrouwen niet zo goed omdat je allebei iets moet doen maar het is de enige manier om met een gezin Kamerwerk te kunnen doen". Vrouwen behandelen meestal onderwerpen in de zachte sector zoals welzijn en cultuur. Op het ter rein van sociale zaken worden ook steeds meer vrouwen aktief. Dat kun je bijvoorbeeld tijdens de de batten in de Tweede Kamer zien Financiën en economische zaken worden minder door vrouwen ge daan Dat geldt niet alleen in de Tweede Kamer maar ook op het nivo van gemeenteraden Aan de ene kant vindt Elske het belangrijk dat vrouwen zich mee met bijvoor beeld financiën qaan beziqhouden Wanneer je in de politiek verder wilt komen heb je bijvoorbeeld als wet houder van financiën een streepje voor op wethouders van welzijn en cultuur. Aan de andere kant vindt Elske ook dat je die onderdelen moet kiezen waar je de meeste in teresse in en deskundigheid voor hebt Zelf zou zij liever geen defen sie of landbouw willen doen. of schoon zij deze poster ook erg be langrijk vindt. Wat is jou op dit moment het be langrijkste dat speelt? Elske: „Ik heb de indruk dat het CDA en de VVD de economi sche crisis gebruiken om de machtverhouding terug te bren gen naar wat wij „antieke struk- turen" vinden. De zeggenschap van werknemers afbreken en de positie van de vrouwen terug dringen. Je merkt het aan de ma nier waarop er gesproken wordt over vrouwen in de gezinsver zorging. Er moet meer vrijwilli gerswerk gedaan worden, terwijl 90% van de gezinshulp al door vrijwilligers gedaan wordt. De economische crisis wordt gebruikt om de in hun ogen juis te machtsverhouding te herstel len. En daar komen alle mogelij ke problemen uit voort zoals de inkomensverdeling. Ik vind de inkomensverdeling goed. Hij is een stuk beter dan in landen waar echt heel arme en heel rijke mensen wonen. Maar we gaan toch aardig de kant op van grote groepen in onze samenleving die op een nivo van inkomen zijn gekomen, wat voor de Neder landse samenleving beneden het bestaansnivo ligt. Tegelijker tijd worden de voorzieningen af gebroken zoals het openbaar vervoer. Het recht van de sterk ste wordt weer belangrijk. De taak van de PvdA is er voor te zorgen dat de machtsverhoudin gen niet worden aangetast en de inkomensverdeling niet achteruit gaat. Anders krijg je de situatie dat mensen met een laag inkomen weer in de arbeiderswijken wonen, met slechte woningen, slecht ver voer en slecht onderwijs voor hun kinderen Dan krijg je een steeds grotere tegenstelling van mensen met een goede baan en mensen met een slechte baan of arbeidson geschikten. Heel fout is verder de manier waarop groepen tegen elkaar wor den uitgespeeld Bijvoorbeeld in de bezuiningen op de sociale uitkerin gen Wij vinden dat je dat sowieso niet moet doen omdat je uitkerin gen en inkomens aan elkaar ge koppeld moet houden Maar nu wil de VVD de AOW wat minder achteruit laten gaan. Dat betekent dat mensen met andere uitkerin gen maar meer moeten inleveren. Dan speel je groepen met hele lage inkomens tegen elkaar uit. De lage inkomens moeten ge handhaafd worden ten opzichte van hogere inkomens en niet ten koste van elkaar. Dit soort uitspe lingen van groepen tegen elkaar vind ik ontzettend gevaarlijk en je merkt ook dat het dé manier is om mensen in een machteloze situatie te dringen". In hoeverre heb je als oppositie partij macht om ideeën doorge voerd te krijgen? Elske „Het is een kwestie van neuzen tellen in de Kamer. Wij heb ben geen meerderheid dus als het CDA en de VVD samen iets willen, kunnen ze dat doen. Ik denk dat we alleen kunnen proberen zo weinig mogelijk van hen gezamenlijke plannen door te laten gaan, Ik denk dat de grootste macht op het mo ment dan ook niet zit in stemmen tijdens een Tweede Kamerzitting maar in de wijze waarop wij de be volking duidelijk kunnen maken dat dit beleid niet alleen leidt tot lagere inkomens maar ook tot die enorme grote problemen die we vroeger in onze samenleving kenden. Een grote groep mensen met een laag inkomen die niets te zeggen heb ben en blij mogen zijn dat ze rot werk mogen doen en een kleine groep bevoorrechten. Daarom bin den wij de strijd aan tegen dit beleid en hopen dat de bevolking ook dui delijk wordt dat zij dit beleid niet kunnen accepteren". ,,lk zou bijna zeggen: wat doen jullie dan nog in de Kamer als je daar niets kunt bewerkstelligen Elske: ,Wij proberen iedere keer duidelijk te maken dat het ook an ders kan en dat het ook anders moet We trachten de VVD te hou den aan hun eigen uitspraken. Wij proberen de regering duidelijk te maken dat waar ze mee bezig zijn in strijd is met hun eigen betoog Dat het ook de kiezers van CDA en VVD duidelijk wordt dat het zo niet langer kan. Als je heel concreet zegt „Wat kun je in de Kamer doen, moet je inderdaad constate ren dat de meerderheid, zolang ze het met elkaar eens wensen te zijn, gelijk krijgt, hoe goed onze argu menten ook zijn. Wat dat betreft is oppositie in de Kamer erg frustre rend.. ,,En moties dan „Als de moties niet worden aan genomen door de meerderheid ge beurt er nog niets. Je ziet het aan alle moties die door ons worden ingediend. Ze worden bijna nooit aangenomen" Lachend zegt Elske dan: ,,lk zeg zelt wel eens als een motie van de PvdA door de Kamer wordt aangenomen was het vast geen goede motie. Ik vindt dat de Partij van de Ar beid in de regering hoort. Wij zi|n de grootste partij en juist in een econo mische crisis is het belangrijk dat de PvdA meeregeert om ervoor te zorgen dat juist de belangen van mensen met de laagste inkomens zo goed mogelijk worden gewaar borgd" Gefrustreerd door deze machte loze situatie is Elske zeker niet. Zij ziet zelfs positieve kanten op dit moment Als voorbeeld noemt zij de laatste verkiezingsvoorspellin gen waarin de PvdA zeven zetels in de Tweede Kamer erbij krijgt. Ver der begint de achterban van zowel de VVD als het CDA zich te roeren en kan het niet meer met alles eens zijn, stelt Elske Hebben kamerleden nog direkt kontakt met mensen die een beleid ondergaan? Elske. „Aan de ene kant denk ik dat je inderdaad kan zeggen dat wanneer mensen niet aan de lo pende band of waar dan ook in de fabriek werken, een andere relatie hebben met dat werk. Aan de ande re kant vind ik het ook een beetje een betoog van: „Je moet in Zuid- Afrika geweest zijn om erover te kunnen oordelen". Wanneer je met een beleid bezig bent kun je niet altijd de volledige konsekwenties overzien van wat zo'n beleid bij individuele mensen teweeg brengt Het kan wel eens slechter uitwerken Het tweede probleem is dat mensen denken dat je zo ver van ze afstaat. Maar als ik dan kijk naar het grote aantal spreekbeurten in het land en het aantal werkbezoeken! Als mensen vinden dat Den Haag te weinig re kening houdt met hun problemen dan is een onderdeel van de demo cratie dat zij niet alleen blijven af wachten wanneer Den Haag naar hen komt maar dat zij zich ook rich ten tot Den Haag. Ik denk dat er altijd het gevoel is van mensen dat je eerst iemand kiest als vertegenwoordiging en dan altijd enorme angst hebt dat diegene die vertegenwoordigt, door de confrontatie met een bre der probleemveld, de specifieke problemen vergeet Ik kan me ook wel voorstellen dat die angst voor een deel ontstaat omdat je als ka merlid voortdurend afwegingen moet maken die breder zijn dan in dividuele mensen of gemeenten zelf overzien. Voor een gemeente is natuurlijk geld voor de gemeente het grootste belang en voor men sen is hun individuele inkomenspo sitie het belangrijkste. En dat moet je allemaal tegen elkaar afwegen" Overlegstrukturen zijn er binnen de PvdA genoeg. Elske is vanuit de provincie Utrecht gekozen Met mensen van gemeentefrakties en afdelingsbesturen uit deze provin cie, dus ook uit Leusden, heeft zij regelmatig rayonvergaderingen. Tijdens deze vergaderingen wor den de gemeentelijke problemen besproken en Elske vertelt op haar beurt wat zich in Den Haag af speelt. Verder onderhoudt Elske als Rooie Vrouw kontakten mefde gewestelijke en de landelijke Rooe Vrouwen. Informatie wordt tenslot te nog doorgegeven via de PvdA- bladen waar Elske zo nu en dan ook haar bijdrage aan levert. Wanner je in Leusden komt pra ten over de overheidsbezuinigin gen en de consequenties daarvan, zal dat dan alleen maar negatief zijn ten opzichte van de huidige re gering en voor 100% positief ten opzichte van de PvdA Elske „Wanneer wij goede din gen in het regeringsbeleid vinden steunen wij die ook Alleen het pro bleem is dat deze regering vanuit een verkeerde visie aan het werk is Dus het is lang niet altijd moge lijk om dè regering te steunen Voor mensen is dat altijd verwarrend maar ook de PvdA vindt dat er be zuinigd moet worden Het verschil is dat wij vinden dat je bezuinigin gen moet afwegen naar de konse kwenties en tegelijkertijd stimule rend moet werken Iedere bezuiniging leidt tot werk loosheid. Of je nu bezuinigt in het onderwijs of in de woningbouw. Zelfs als je bezuinigt op defensie leidt dat, merkwaardig genoeg, tot werkloosheid. Dat hoeft niet erg te zijn als je tegelijkertijd maar een deel van het geld wat je binnen haalt. bewust gebruikt voor het creëren van werkgelegenheid en voor de economische groei. Als je te hard bezuinigt krijg je een nega tieve spiraal Dan ben je als een kat die zijn eigen staart vangt. Ja moet gericht bezuinigen en daarbij in vesteren. Een ander voorbeeld is de ge zinsverzorging. Als je enorm be zuinigt op de gezinsverzorging krijg je onder andere dat mensen langer in 'n ziekenhuis moeten blijven omdat er geen verzorging thuis is. Of dat bejaarden eerder in een bejaardenoord moeten worden opgenomen. Dan heb je wel bezuinigd op de gezinsver zorging, maar een bejaard echt paar thuis verzorgen kost 15.000,- per jaar en datzelfde echtpaar in een bejaardenoord 65.000,-. Wil je bezuinigen op de ziekenzorg dan kan dat, maar dan moet je bezuinigen op de duurdere voorzieningen en tege lijkertijd ervoor zorgen dat men sen thuis kunnen blijven wonen. Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden. Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon. 033-941495

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7