)rie prijzen voor fotograaf De Smalen Traditionele open week „De Hof 'n Leuke kennis makings SVA dames i ■eusder krone: lommelmarkt Euterpeplein weer oor Pego Longo ZONWERING I'lllil tijd Een verzekering kent veel raakvlakken 111 w Kreatief Centrum De Hof kooijman assurantie advies groep bv DINSDAG 10 MEI 1983 amersfoort/leusden lakfotograaf Paul de Sma- kon vorige week drie eer oorkonden in ontvangst men die hij gewonnen had een door Kodak uitge geven wedstrijd voor be- .psfotografen. In totaal ieg de jury, onder voorzit- schap van Pierre Janssen, lOfoto's voorgelegd die in- sluurd waren door in to- 331 fotografen. Van de )0 ingezonden foto's, ver- eld over vijf categorieën, amen er 85 in aanmerking een eervolle vermel- Dat er hiervan drie in {den kwamen van de usdense fotograaf kan dus t recht een prestatie ge- >md worden. zou kunnen zeggen dat Paul de plaatselijk nieuws Smalen het fotografievak met de paple pel is ingegeven. Vader De Smalen be gon al op zijn 16de jaar het vak van fotograaf uit te oefenen. Met zijn Kodak- je achter op z'n fiets ging vader De Sma len, nu al weer ruim zestig jaar geleden, de boerderijen en andere huizen in de streek langs om ter plaatse familiepor tretten te maken. Op deze manier viel er een aardige boterham te verdienen, zo weet Paul de Smalen te vertellen, .te meer daar vader zijn mondje mee had en mensen al snel wist te bewegen een foto te laten maken." Alhoewel ,,Foto De Smalen" bij velen bekend staat als een Amersfoorts be drijf, de winkel is tenslotte al sinds 1935 gevestigd aan de Kortegracht 6 in Amersfoort, is de familie De Smalen al generaties lang in Leusden woonach tig. P. d Smalen werd 46 jr geleden wel iswaar geboren boven de zaak aan de Kortegracht, op zijn tweede verhuisde hij met het gezin mee naar Leusden. Grootvader De Smalen die aannemer was heeft ongeveer de helft van de Leusdense Schutterhoeflaan gebouwd. Lange tijd woonde de familie De Sma len in het huisje.Klein Hertekop" bij het bekende kruispunt dat die naam draagt Paul de Smalen heeft in de loop der tijd de zaak van zijn vader overgeno men De winkel aan de Kortegracht was tientallen jaren een fotozaak, zoals men deze nu nog meestal ziet. Men kon er terecht voor een filmrolletje, een fotoca mera, een projektor en meer van dat soort zaken, terwijl men er ook portret ten kon laten maken. Verder stond en staat De Smalen bekend als maker van bruidsreportages. Anderhalf jaar geleden verwierf Paul de Smalen in vakkringen landelijke be kendheid Reden hiertoe was een ingrij pende beslissing die hij op dat moment genomen had. De hele handel in fotoar tikelen werd aan de kant gezet. Paul de Smalen ging zich verder concentreren op de vakfotografie In de eerste plaats voelde De Smalen zich meer aange trokken tot de fotografie, in de tweede plaats liep de handel in fotoartikelen duidelijk terug, een tendens die zich overigens nog steeds voort schijnt te zetten. Paul de Smalen is achteraf erg blij dat hij ruim een jaar geleden de opzienba rende stap heeft genomen ..Ik ben ei genlijk een fotograaf in hart en nieren, apparatuur ligt me gewoon niet," zo zegt De Smalen van zichzelf Toen de winkel in apparatuur er nog was moes ten portretfoto's, reclameopdrachten of reportages nog weieens erg snel ge maakt worden omdat er weer een klant in de zaak wachtte. In feite was er te weinig om nog iets echt goed te doen. De creativiteit die Paul de Smalen graag in zijn foto's tot zijn recht laat komen, verdween vrijwel helemaal. ,,Je deed eigenlijk niets echt goed en je werkte je eigen kapot," zo herinnert De Smalen zich de tijd van vóór de verbou wing van zijn zaak Voor een filmrolletje en een opdracht WERSFOORT -Zaterdag 11 juni phet Euterpeplein weer de jaar rommelmarkt van de aktle- '71 gehouden worden. Een mclmarkt die terecht de enige la rommelmarkt In Amersfoort en omgeving mag worden ge ïnd en die nu voor de 12e maal fl georganiseerd. Enkele hon- «n vrijwilligers zijn die dag van wgens vroeg tot laat in de avond 3 om een zo groot mogelijke op- gst te bereiken, terwijl een klel- santal al weken van te voren met 53 Amersfoort doorkruist om fen voor de rommelmarkt op te snals de voorgaande vier maal is pbrengst van de rommelmarkt op Euterpeplein dit jaar bestemd voor iLongo, de krottenwijk in het Portu- 'Queluz, ongeveer dertig kilometer mde hoofdstad Lissabon. Over dat Longo bent u in ,,De stad Amers- meerdere malen geïnformeerd öarom zullen wij hier de huidige van zaken laten volgen. Er wordt •kzij de steun, die vanuit Amers- Joorde Aktiegroep'71 endestich- *ego Longo wordt gegeven - nog gebouwd aan het nieuwe Pego Maar eerst nog dit. Wie spullen fstaan om daarmee de rommel- 1983 tot een nog groter succes Je vonge te maken, kan die bren- raar ,,de Brug" aan de Schuilen- ï/weg of kontakt opnemen met één volgende telefoonnummers 09, 728308 of 724430. Het door u «schikking gestelde wordt dan opgehaald GO longo dan nu Pego Longo. Wanneer we die naam neerschrijven zijn we terug in Portugal, denken aan de uren die we er doorbrachten In de bouwsels, die - zo als we toen schreven - vaak nog minder. bewoonbaar" zijn dan de jeugdvakan- tiefeesten in elkaar geknutselde bouwwerken", maar ook in de nieuw gebouwde woningen, die helder wit met rode daken langs de provisorische hoofdstraat van het nieuwe Pego Longo staan. De eerste aanzet om de ellende van de veelal uit Noord Portugal afkom stige „misèrables" te lenigen is door een Zwitserse verpleegster gegeven, daarna hebben ,,de wilde ganzen" voor Pego Longo gevlogen, maar het bleef ,,een druppel op de gloeiende plaat" tot Amersfoort via de Aktiegroep '71 zich het lot van de mensen in de krotten van Pego Longo ging aantrekken. Nog kan niet gezegd worden dat de mensonwaardige leefomstandigheden voor het merendeel van de mensen in Pego Longo tot het verleden behoren, wel dat er bij iedereen de hoop leeft - en hoop doet leven - dat ook hij of zij eens in een betere woning zal zijn gehuis vest. Want langs die provisorische straat de heuvel op staan nu in totaal een 40 woningen, eenvoudig, maar praktisch en vriendelijk ogend. En het is duidelijk gebleken, dat met die nieuwe huisvesting ook nieuwe geest zich van de mensen meester maakt geen wegwijzers Terwiil we in de aeest weer met Pego Longo bezig zijn lezen we in één van de omroepbladen een verhaal over de ac teur Rudi Falkenhagen, dieweg is" van Portugal, Nederlandse toeristen uitno- H,qt om er vakantie door te brengen Hij praat over het meest westelijk puntje van Portugal, de Cabo Sao Vincente, maar vermeldt er niet bij dat nauwelijks enige tientallen kilometers daar van daan de toerist gekonfronteerd kan worden met een situatie, die in Europa niet meer verwacht wordt Keurig ver stopt - men komt niet zo gemakkelijk in Pego Longo, er staan geen wegwijzers naar toe. De mensen daar echter weten dat men in Nederland aan hen denkt, dat men met name in Amersfoort en de regio helpen wil om hen lot te verbete ren. Nu ja, helpen wil? In feite zijn de spul len, die wij voor de rommelmarkt af staan slechts de kruimeltjes van onze ontbijttafel. Maar met die kruimeltjes helpen we toch, zij het eigenlijk in een veel te laag tempo Wie in deze tijd, waarin met miljarden gegoocheld wordt, zich realiseert dat met 5 6 mil joen de hele huisvestings problematiek van Pego Longo tot het verleden zou behoren, die kan zich afvragen waarom deze ontwikkelingshulp met de kruimel tjes moet gebeuren. En dat terwijl we weten dat hier elke cent werkelijk aan de bewoners ten goede komt. De man die in Pego Longo de touwtjes in han den heeft - ds S Langner - schnjft in recente brieven dat juist dezer dagen weer een huis gereed is gekomen, dat eind mei weer een woning klaar is. In het huis, dat eind mei betrokken kan worden kom het gezin Sousa te wonen ,.Ze leven nu - met een kind, een 6- jarige jongen - in een houten hut, erg slecht, zonder raam. Licht, wind, regen en kou komen tussen de kieren in de planken door in de hut." niet alleen huizen In het huis dat vlak na Pasen gereed kwam woont nu de 60 jarige invalide bouwvakker Alberto Fonseca met zijn vrouw en twee kinderen van 18 en 22 jaar Ten gevolge van een infektie is enkele jaren terug Alberto's linkerbeen geamputeerd tot 20 cm boven de knie. Hij had een rolstoel, kon die echter niet gebruiken want het paadje naar de „woning" was hooguit 35 cm breed. ,,ln april verhuisde Alberto naar zijn nieuwe woning, gebouwd met geld van de rom melmarkt 1982. Een drie jaar oude droom werd werkelijkheid. Voor zijn slaapkamerraam zijn, in de kleine tuin, struiken en bloemen geplant. Alberto is een herboren mens en ik wil proberen om hem op krukken te laten lopen, zodat hij zich in huis en misschien wel daarbuiten kan verplaatsen. Misschien is het mogelijk om hem met fysiothera pie te behandelen, de kosten daarvan zijn echter erg hoog. Misschien na de volgende rommelmarkt?" De vraag van ds Langner roept mis schien een vraag bij de lezer op het geld van de rommelmarkt is toch be stemd voor de bouw van woningen in Pego Longo? Inderdaad wordt het leeu wendeel van de opbrengst daar voor gebruikt, maar met alleen maar een huis is men er soms niet. Aanvullende steun kan nodig zijn! Dat is bijv het geval met de 15-jarige Celeste, dochter van mevr. Rossas, die samen met haar moeder, 2 broers en 2 zusters, waarvan er een zelf een kind heeft die als eerste kind in Pego Longo de uit 8 klassen bestaande lagere school heeft afge maakt Het is een kind met een goed stel hersens, schrijft ds Langner, dat al langer de wens heeft om medicijnen te gaan studeren Ze gaat nu, ook dankzij de opbrengst van de rommelmarkt, naar een middelbare school! Voor binnen en buiten. Deskundig en eerlijk advies over zonneschermen, rol- en reepgordijnen. Vraag naar de uit stekende service en garantie. Technisch bureau Wonnink en Co. B.V. Hamseweg 89 3828 AC Hoogland Telefoon (033) 802244* Uw persoonlijke adviseur. Dhr. Smit, Dordogne 13, 3831 EJ Leusden. Tel. 033-943130 L^esiMJiiuig en cei 11jrv ouvies BVOOR Al UW ZONWERINGEN SURFCENTRUM RENSWOUDE Het vertrouwde, voordeligste en meest service gevende adres voor uw surfplank. TENCATE, HUNTER. BEACHER, SPACER, LEAPEfl, WINDSURFERS, WIND6UDERS, ALLE TYPEN ENZ. TEVENS DIVERSE OCCASIONS. Nieuw adres: Moten straal 24a, Renswoude. Tel. 08387-1868. tot ontwikkelen en afdrukken kan men nog altijd terecht in de winkel aan de Kortegracht. Zwaartepunt ligt echter op de vakfotografie, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de inrichting van de zaak Overal hangen foto's die in het verleden gemaakt zijn en die Paul de Smalen graag als voorbeeld van zijn foto's aan klanten laat zien. Nu Paul de Smalen zich helemaal toelegt op de fo tografie (hij maakt een paar honderd bruidsreportages per jaar) heefl hij wat meer tijd om zich bezig te houden met de organisatie die hem lief is: het Ne derlandse Fotografengilde. Het Foto- grafengilde wil een club van vakfotogra fen zijn die zich ten doel stelt eerste kwaliteit foto's af te leveren Verder doet het Fotografengilde erg veel aan pro motie van de vakfotografie als zodanig Aanstaande bruidsparen kunnen bij voorbeeld bij Paul de Smalen binnen stappen en geheel gratis een „Trouw- dagboek" in ontvangst nemen. In dit dagboek, dat uitgegeven wordt door het fotografengilde staan allerlei wetens waardigheden behandeld, die van be lang kunnen zijn bij een trouwpartij Lo gisch dat bij het overhandigen van het trouwdagboek even wordt gewezen op de mogelijkheid om een bruidsreporta ge te laten maken. Paul de Smalen hoopt dat het in de toekomst met het fotografengilde zover komt dat men er ook terecht kan voor klachten. Op dit ogenblik wordt hard ge werkt aan een systeem om te komen tot een selectie van fotografen die toe kun nen treden tot het fotografengilde. zo dat het gilde vanzelf een zekere kwali teitsgarantie krijgt. hoog peil De door Kodak uitgeschreven wed strijd voor vakfotografen leverde inzen dingen van een erg hoog peil op Foto grafen uit het hele land konden hun bes te foto's inzenden in de categorie bruidsfotografie, dierenfotografie, groepsfoto's, ouderenportretten en kin derportretten. De jury kreeg 1600 foto's te beoordelen. De beste in elke groep kreeg een aparte prijs verrfpr werden er over de diverse groepen verdeeld 85 eervolle vermeldingen in de vorm van een oorkonde uitgereikt. In Leusden behoorde Carel Gijsen, werknemer bij Foto Verwey tot een van de uitverkorenen in de categorie kinder portretten Paul de Smalen kreeg een drietal eervolle vermeldingen en wel in de groepen bruidsfotografie, dierenfo tografie en groepsfotografie. Het was dat in elke groep maar één eervolle ver melding per fotograaf gegeven werd, anders had Paul zeker in aanmerking gekomen voor meer van dergelijke ver meldingen zo heeft hij van deskundigen vernomen Alle 85 uitverkoren foto's zijn op dit ogenblik te zien in het hoofdkantoor van Kodak in Odijk. Later gaat de tentoon stelling „het land in" De bekroonde fo to's van Paul de Smalen zijn te bewon deren in de etalage van zijn zaak aan de Amersfoortse Kortegracht nummer 6. AMERSFOORT - Van maandag 16 tot en met vrij dag 20 mei houdt Kreatief Centrum De Hof zijn traditio nele open week. De open week is een ideale mogelijk heid voor belangstellenden uit Amersfoort en omgeving om vrijblijvend kennis te ma ken met het centrum, de kur- sussen en de docenten. Het centrum is in vol bedrijf, en u kunt er binnenlopen om een kijkje te nemen bij de kursus- lessen. U kunt in de loop van de week terecht bij tekenen, schilderen, grafiek, senio renvaardigheden, keramiek, textiel, fotografie, video, beeldhouwen, edelsmeden, emailleren, bloemschikken en mime-spel. De open week is hel einde van het lopende kursusseizoen, en u kunt er dus tevens een tentoonstel ling zien van het werk van kursis- ten. Dit jaar voor het eerst biedt De Hol elke avond een evenement aan, dat door iedereen (buurtbe woners: komt u óók kijken, die Hof is er óok voor u!) gratis kan worden bijgewoond. Maandag 16 mei om 20 00 uur wordt er een schimmenspel opgevoerd. Om 20 45 uur geeft klarinettist Herman de Wit improvisaties ten beste bij een wandkleed van Cily Padmos. Dinsdag 17 mei geeft Peter van Bussel een demonstratie bloem schikken om 19.30 uur, en om 20.00 uur maken een trio en een duo, leerlingen van de Regionale Muziekschool Amersfoort gezellige muziek. zoals: vermogensbescherming economische aspecten financiële gevolgen fiscale en juridische consequenties Een goed antwoord hierop vraagt om specialisatie. De Kooijman Assurantie en Advies Groep bundelt alle kennis die hierbij betrokken zou kunnen zijn. Dit om U het beste advies te kunnen geven De Kooijman Assurantie en Advies Groep bestaat uit: Nationale Bemiddelings Combinatie (NBC) BMS Assurantiën Pensioenadviesburo van Son Kooijman Assurantiën Vraag vrijblijvend inlichtingen in Ede of Leiden tel. 08380-19050 resp 071-895400. Voor een kompleet advies en financiële zekerheid. Notaris Fischerstraat 27. Postbus 1o, 6710 BA EDE, tel 08380 -19050, telex 37010 Hoge Rijndijk 264, Postbus 314, 2300 AH LEIDEN, tel 071-895400. telex 37010 De kinderen komen op woens dag 18 mei aan bod. Om 14.30 uur kunnen ze zich gaan schminken als clowns, en om 16.15 uur (kinderen uit de buurt: dat mag je gewoon niet missen!) kunnen de kinderen kennis maken met de professione le clown Mariolmo. Om 18 00 uur geeft Hetty Thielemans met leerlin gen van ,,De Adelaar" een gratis demonstratie beatdansen Donderdag 19 mei houdt Willem Borra open huis met zijn taaldruk- werkplaats van 9 00 tot 18.00 uur. 's Avonds om 20.00 uur vertelt Ben Borgart over het werk en het prive- leven van een hedendaags schrij ver. Tussen zijn 20e en 30e levens jaar had ie twaalf ambachten en dertien ongelukken. Hij was kaai werker, klerk, sloper, kermisbok- cor fabrieksarbeider, boereknecht, GGD broeder, varensgezel, clown, reisleider en kitschschilder Maan denlang zwierf hij op de fiets door Europa. In 1972 kwam zijn eerste boek, ,,De vuilnisroos" uit bij De Bezige Bij. toneel Op vrijdagavond kan het publiek uit Amersfoort en Omstreken een toneelvoorstelling bijwonen. De to neelgroep van De hof voert Rainer Werner Fassbinders (1946-1982) „Katzelmacher" op. Het is zijn eer ste toneelstuk, dat hij op 22 jarige leeftijd schreef. Het stuk laat de brutalisering zien van een groep jongeren uit een provinciestad. Ze hebben geen uitzicht, en ze voelen zich onmachtig iets aan hun situa tie te doen. De voorstelling begint om 20 30 uur. Om 22.00 uur sluit het Trio Jaap Dekker met lekker jazzy music de open week en het kursusseizoen 1982-1983 af. KURSUSPAKKET 1983-1984 Ook in het kursuspakket 1983- 1984 zijn een paar nieuwigheden gekomen Er zijn in de eerste plaats enkele evenementenblok jes voor kinderen toegevoegd. Steeds 5 bijeenkomsten rond een thema als Sinterklaas, Kerst, het voorjaar, Pasen. Kortlopende gerichte kursusjes, die elk kind tus sen de 6 en 12 jaar graag zal willen volgen. Voor de kosten hoeven ze het niet te laten, die bedragen 4- per middag. Nieuw is ook het inlooppakket Als u zin heeft om naar model te tekenen, te schilderen of te boetse ren, maar u voelt er niet voor om meteen een hele kursus te gaan volgen, kunt u op 5 data zo maar De Hof binnenlopen, en per keer beta len. Deskundige leiding kan u raad geven bij uw problemen op artistiek gebied. Geheel nieuw Is de dansafde- ling. Klassiek ballet voor kinde ren van 5 tot 12 jaar (kinderen uit de buurt: je kans om lekker dicht bij huis te leren balletten!) Beat- ballet voor volwassenen en kin deren vanaf 14 jaar. Volksdan sen voor beginners. KREATIVI TIJD In de door Adri Colpaart uit Leus den opgezette krant ..Kreativi Tijd", die in de loop van het seizoen nog een paar zal uitkomen, vindt u het ele kursuspakket bijeen. Compleet mèt de kaderkursus voor vrijwilli gers in jeugd- en jongerenwerk. „Eigenlijk", zegt de nieuwe di- rekteur van De Hof, André Oud- heusden, „maken wij onze doel stelling om ook de minder draag- krachtigen in onze samenleving te bereiken, nog steeds alleen maar incidenteel waar. In het komend seizoen willen wij ons er op bezin nen of we iets voor de werkloze jongeren kunnen doen. Misschien zal tweedekans-onderwjs voor jon geren, die zich willen omschake len, binnen onze mogelijkheden lig gen." ACHTERVELD Zondag speelden de Achterveldse dames een thuiswedstrijd tegen de B.V.C. dames uit Bilthoven. Voor Achterveld de voorlaatste com petitiewedstrijd van dit seizoen en tevens een belangrijke, omdat zij met B.V.C. en Nijenrodes nog in de race zijn voor het kam pioenschap. Wilde Achterveld het kampioenschap behalen, dan moesten zij zowel deze als de nog te spelen wedstrijd win nen. B.V.C. begon afwachtend te spelen en had hierdoor de wed strijd aardig onder controle, en hoewel Achterveld de aanvallen de ploeq was, bleef B V C. ge vaarlijk in de counter Ongeveer 10 minuten voor de pauze was er een Achterveldse aanval over rechts. De bal werd goed afgegeven en Linda van Hamersveld wist met een mooie boogbal te scoren. Een hoekschop die genomen werd door Marion Hak, kopte Betty van Ruitenbeek jammer genoeg tegen de lat. De terug- stuitende bal werd door Lia Kerk hof overgeschoten. Na de rust speelde B.V.C. veel sterker. Achterveld moest terug in de eigen verdediging. Karin Prinsen verspeelde de bal waar door de B.V.C midvoor alleen op de Achterveldse keepster afging Deze liep goed uit, maar de te genspeelster kon de bal meene men en zo de stand op 1-1 bren gen. Achterveld was aangeslagen, doch B.V.C. profiteerde daar niet van. En de laatste 20 minuten begon Achterveld er weer in te geloven De aanvallen werden steeds beter en B.V.C.- begon fouten te maken Door een hand van een B.V.C speelster kreeg Achterveld juist buiten het 16 meter gebied een vrije trap te nemen. Lia Kerkhof gaf een kort tikje naar Marion Hak die met een prachtig schot in de bovenhoek scoorde Een ju weel van een doelpunt. Zowel door B.V.C. als door Achterveld werd het spel nu wel erg klein gehouden waardoor soms rare situaties ontstonden. Het was Lia Kerkhof die op een gegeven moment de bal kreeg en een solo-race inzette van onge veer 70 meter. Ze omspeelde vier B.V.C. speelsters en kwam alleen voor de keepster Met een heel goed schot bracht zij de stand op 3-2 Kort daarom floot de zeer goed leidende scheidsrechter v d. Molen uit Ermelo het einde van de wedstrijd Door het verlies werd B V C. uitgeschakeld voor het kampioenschap. Wint Ach terveld de nog te spelen wed strijd tegen Nijenrodes. dan be halen zij het kampioenschap

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5