Vooral techniek maakt „De Lift" spannend Brandende Liefde" komt 15 september uit .hitterende rol van Paul Newman Sidney Lumet's: „The Verdict" John Hurt schittert in boeiende en ontroerende The Elephant Man Eerste Nederlandse suspense-thriller" Movie-cyclus op dinsdag PIJ DAG 13 MEI 1983 kijk op de film n Dalsum (rechts) valt tegen als de jaloerse echtgenote van Felix Adelaar ,,De Lift", Nederland 1983 Regie Dick Maas Produktie Malthijs van Heijnmgen. Scenario Dick Maas Camera. Mare Felper- laan Met Huub Stapel, Wiileke van Ammel- rooy, Josine van Dalsum, Piet Romer, Gerard Thoolen, Hans Veerman, Manfred de Graat, Onno Molenkamp, Siem Vroom, Carola Gijs- bets van Wijk en anderen Theaters Grand 3 Amersfoort; Euro 2 Arn hem, en De Reehorst Ede door Marnix Kreyns Nog niet zo lang geleden stond er een berichtje in de krant over een computer, die er toe was overgegaan Verdict" (De uitspraak), USA Regie Sidney Lumet Produktie: j D Zanuck. Scenario: David .gebaseerd op de gelijknamige van Barry Reed. Muziek Johnny I Met Paul Newman, Charlotte ng, Jack Warden, James Mason deren Genre, psychologische •nkfilm Keuring. 16 jaar Thea- ind, Amersfoort. urlijk had Paul Newman een verdiend als beste acteur voor lortreffelljke hoofdrol In Sld- umet's film „The Verdict", Newman puntgaaf een aan la- I geraakte advokaat neerzet, n dagen doorbrengt met het ;en van begrafenissen In de og Iets te kunnen verdienen, jseld met de kroeg. Tenslotte advokaat Frank Calvin er In - geholpen door zijn vriend en iMIckey Morrlssey (Jack War- om een zaak te krijgen. Een waarbij zelfs een dronken Calvin niet In de fout zou kun- Het gaat hierbij om een touw, die door het toedienen teerde narcose in coma is ge- onder dat er nog enige hoop zlekenhulsdlrektle wil - om :htszaak te voorkomen - een lie regeling treffen. Calvin ileen maar de papleren te te- Maar het ondenkbare ge- de door zijn collega's veraf- de Frank Calvin laat de zaak Newman - die we kortgeleden televisie konden zien in de be- fiimExodus" van Otto Premin- Eeft een reeks voortreffelijke ka- •!en op zijn naam staan en voegt he Verdict" die van Frank Calvin aan die reeks toe Hoewel regisseur Sidney Lumet op zich misschien niet de beste film van zijn leven maakte (met „The Twelve Angry Men" uit 1957 le verde hij wat dat betreft een onovertrof fen rechtbankfilm met Henry Fonda in de hoofdrol) is het met name aan Paul Newman en Jack Warden Ie danken, dat „The Verdict" ver boven de middel maat terecht is gekomen Ook al kreeg Newman dan niet die Oscar Voor het verhaal van „The Verdict" koos Lumet en producent Zanuck voor een roman van Barry Reed Ik ken dat boek niet. maar jammer is. dat de rol van Laura Fischer (Charlotte Rampling) weinig relief heeft gekregen Haar spel is voortreffelijk, maar de toeschouwer wordt gekonfronteerd met een vrouw, die aan de ene kant de minnares en toegewijde helpster is van een man. die alle hulp heel hard nodig heeft om deze rechtzaak te kunnen winnen, terwijl die zelfde vrouw aan de andere kant nogal dubieuze betrekkingen onderhoudt met Calvin's opposant de geslepen advo kaat Ed Concannon (een verbazend goede rol van de oude James Mason) Dit laatste, zonder dat goed duidelijk wordt waarom zij verraad pleegt ten op zichte van de man van wie ze zegt .te houden. Maar in feite is deze tekortko ming niet essentieel voor de totale film In „The Verdict" valt in de eerste plaats veel te genieten van het acteurs- spel. Ook al ontbreekt het niet direkt aan aktie, toch is „The Verdict" een echte acteurs-film, die het moet hebben van goede dialogen en de geloofwaar digheid van de hoofdrolspelers En die is zonder meer erg groot, op alle fron ten. Lumet's intentie was het psycholo gisch portret te tekenen van een man, die totaal niets meer te verliezen heeft, alle moed en waardigheid heeft verlo ren en er desondanks toch in slaagt om zich uit de goot omhoog te werken, om zich tegen de stroom in te gooien en te overwinnen Wat mij betreft Is Lumet In zijn op zijn eigen programma te schrijven. De micro-elektronica in het apparaat bleken in staat een funktie over te nemen, die de mens tot nog toe zich zelf had toegedacht. Restte de mens weinig meer dan het uit het stopkon- takt trekken van de stekker. Dat even beangstigende als fasci nerende berichtje zou het uitgangs punt kunnen zijn geweest voor Dlck Maas, toen hij het verhaal bedacht voor zijn film „De Lift". In deze als „suspense thriller" aangekondigde nieuwe Nederlandse speelfilm speelt, naast Huub Stapel en Willeke van Ammelrooy. een lift de hoofdrol. Een lift, die evenals bovenvermelde computer, zelf het heft in handen neemt en zich weinig meer aantrekt van de mensen, die hem hebben ont worpen. Een lift, die zelfs een ernsti ge bedreiging wordt voor de mens. Vanaf donderdag is „De Lift" tegelijk te zien in veertig Nederlandse theaters. Dat mag een forse start heten voor de debuutfilm van een nog volslagen on bekend regisseur, die bovendien zelf het scenario voor zijn film schreef Pro ducent Matthijs van Heijningen durft het aan en lijkt niet slecht te gokken „De Lift" heeft veel in zich, dat het tot een redelijk kassucces zou kunnen maken. KUREN In de eerste plaats heeft „De Lift" een redelijk, maar niet geweldig sterk ver haal Hoofdpersoon Felix Adelaar is een liftmonteur, die te hulp wordt geroe pen. wanneer een lift in een tamelijk Paul Newman als Frank Calvin en Jack Warden als diens vriend in ,,The Verdict" van Sidney Lumet. zet geslaagd. Op sommige momen ten staat het zweet in je handen als je als toeschouwer machteloos moet toezien hoe Frank Calvin zichzelf naar de donder helpt. Het Is deze Identifikatle met de hoofdpersoon, die van „The Verdict" een belevenis van de eerste orde maakt. Aanbevo len! Bert Vos FINSE MUZIEK EN DANS Vrijdag (13 mei) vindt in het crea tief centrum naast het theater De Flint een Fins-Nederlandse ontmoe tingsavond plaats. De avond staat In het teken van de dans en muziek uit belde landen. Aan de avond wordt medewerking verleend door de ver eniging Nederland-Finland en door de volksdansvereniging Terpsicho- De avond wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging Nederland-Fin land. Er is deze avond een volks dansgroep uit Finland aanwezig, die een aantal dansen uit dat land zal vertonen. Het is de bedoeling dat het op 13 mei een open avond wordt, waarin alle aanwezigen zelf met de Finse dans en muziek kennis kunnen ma ken. Dit betekent dat er niet alleen door de Finse dansgroep en de de- monstratlegroep van Terpsichore wordt gedanst, maar dat er ook dan- n (rechts) in een scène uit The Verdict The Verdict. sen worden uitgelegd en alle aanwe zige volksdansliefhebbers zelf mee dansen. De avond in het creatief centrum begint om acht uur. De toegang Is gratis. VOLKSDANSAVOND IN DE FLINT Zaterdagavond (14 mei) vindt in theater De Flint een grote volksdans avond plaats. De avond wordt ver zorgd door de volksdansvereniging Terpsichore. Behalve de demonstra- tiegroep van Terpsichore, treden de ze avond ook de volksdansgroep Cioful, een zanggroep en een orkest op. Terpsichore en Cloful presenteren dansen uit Hongarije, Roemenië, Po len, Rusland, Israël, Yemen en - ui teraard - uit Nederland. Na het optreden in de theaterzaal van De Flint vindt een volksdansbal plaats in de foyer van het theater. Dit bal zal onder leiding staan van Lies Eikelboom. De voorstelling begint om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt ne gen gulden. De kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van De Flint. nieuw kantoorgebouw kuren begint te vertonen Eerst raken vier mensen in een liftkooi buiten westen, wanneer de lift blijft hangen en bovendien de aircon ditioning uitvalt. Adelaar kan bij een eer ste inspektie echter niets vinden. Ver volgens tuimelt een blinde man in* de liftschacht, wanneer de deuren van de lift zich weliswaar geopend hebben, maar er geen liftkooi verschenen is De nachtwaker, die het lijk van de blinde man aantreft in de liftschacht wordt op zijn beurt door de neerkomende liftkooi onthoofd. Al die verschrikkelijke gebeurtenis sen kunnen de gealarmeerde politie niet tot grote aktiviteiten bewegen Een ongelooflijk slome en cynische politie- inspekteur (fraaie rol van Siem Vroom) heeft al spoedig geconstateerd dat het hier om ongelukken gaat Maar dat ge looft Felix Adelaar niet meer. Samen met de eveneens geïnteresseerd ge raakte journaliste Mieke de Beer speurt de liftmonteur naar de ware achtergron den van de vreemde gebeurtenissen met de lift. Een bijna-ongeluk met een kind, een echt ongeluk met een schoon maker en een ernstige crisis binnen het huwelijk van Adelaar zijn nog nodig voordat het spoor leidt naar een grote multinational, die het elektronisch ge deelte van de lift heeft geleverd. Van daar is het nog maar een korte stap naar de echte ontknoping van het ver haal, dat de heer Adelaar overigens niet zonder kleerscheuren haalt Een tweede te vermelden punt vormt de kwaliteit van het spel in „De Lift" Huub Stapel - een voor mij nog onbe kende akteur, die overigens iets Ita liaans filmsterachtigs over zich heeft - vind ik voortreffelijk spelen Ook Willeke van Ammelrooy in de tweede hoofdrol doet het deze keer bepaald niet slecht. En dan zitten er ook in de bijrollen nog een aantal prima vertolkte karakters: de al eerder genoemde Siem Vroom en Gerard Thoolen als nachtwaker Alleen Josine van Dalsum als de jaloers gera kende echtgenote van Adelaar komt niet bijster uit de verf. Hier en daar te onbenullig en op andere momenten juist weer te veel van het goede SUGGESTIE De belangrijkste kwaliteit van de film lijkt mij echter het technische nivo Een film in dit genre moet het hebben van veel suggestie, waarvoor vaak techni sche hoogstandjes verricht moeten worden Daarin is Dick Maas met zijn crew volledig geslaagd. Wie naar „De Lift" kijkt kan niet ontkomen aan de ge weldige spanning, die beeld en geluid oproepen Prima camerawerk van de uit de VPRO-school afkomstige Mare Felperlaan en ondersteunende muziek, waarvan ik de maker niet heb kunnen achterhalen Al met al is „De Lift" een spannende film geworden, die binnen ziin genre be paald niet slecht is Dat is niet alleen verbazingwekkend, omdat het een de buutfilm is voor de regisseur scenario schrijver. maar vooral ook omdat het in dit genre een Nederlands debuut is. Ik kan mij niet herinneren, dat er in Neder land eerder een „suspence thriller" met horrorachtige trekken is vervaardigd. Jammer blijft dat ook deze van Heijnin- gen-rolprent v/eer zo boordevol recla me zit. Wanneer Adelaar een shaggie draait lijkt het alsof er een STER-spot wordt uitgezonden, terwijl ook wat al te duidelijk limonade- en automobielmer- ken in beeld gebracht worden Het is een van de weinige smetten op deze film. die ongetwijfeld het gezonde trap- pen-lopen zal stimuleren. Van die dingen gebeuren er in „De Lift" John Hurt als de Olifant ManJohn Merrick in „The Elephant Man van David Lynch (Van de filmredaktie) In de movle-cyclus op dinsdag draait komende week „The Elephant Man". Een film van regisseur David Lynch, met In de hoofdrollen John Hurt, John Gielgud. Anne Bancroft en Anthony Hopkins. „The Elepant Man" vertelt het waar gebeurde verhaal van John Merrick, bij genaamd de „Olifant Man", die aan het einde van de vorige eeuw in Engeland leefde Deze John Merrick leed aan een ongeneeslijke ziekte, waardoor hij er vreselijk misvormd uitzag „The Ele phant Man" van David Lvnch qeeft een uitstekend beeld hoe toentertijd met misvormde mensen werd omgespron gen De film is tegelijkertijd ontroerend en wreed. Ontroerend vooral op die mo menten als de „Olifant Man" in een kli niek wordt opgenomen en met enige menselijke waardigheid wordt omringd Begin deze maand zijn de opnamen begonnen voor de film „Brandende liefde" naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. In deze nieuwe Rob Houwer-produktie. die op 15 september aanstaande in vijftig Nederlandse bioscopen moet gaan draaien, worden de hoofdrollen gespeeld door Moniek van de Ven en Peter Jan Rens. Dat betekent nieuw naast wat ouder talent In deze film van regisseur Ate de Jong (onder andere „Een vlucht regenwulpen"). Voor Peter Jan Rens is het zijn eerste film, terwijl het voor Moniek van de Ven precies tien jaar geleden Is, dat zij eveneens in een Wolkers-verfilming debuteerde, de inmiddels wereldberoemd geworden rolprent „Turks Fruit". Naast beide hoofdrolspelers zullen verder in deze film te zien zijn; Ellen Vogel, Siem Vroom, Huub van der Lubbe, Berend Boudewijn, Johan Mitertreiner en Hetty Blok. Voor Rob Houwer is het zijn derde produktie van dit jaar. Eerder kwamen de Bommel-film „Als je begrijpt wat ik bedoel" en de Reve-verfllming „De Vierde Man" uit. En wreed in de scenes waarin de „Oli fant Man" wordt tentoongesteld op ker missen, achterna wordt gezeten door een onwetende menigte, of zijn dagen moet slijten, weggestopt door zijn „baas", in een Londense achterbuurt „The Elephant Man" dwingt respekt af Niet alleen voor de geweldige ak teerprestatie van John Hurt als John Merrick, maar ook door de voortreffelij ke regie van David Lynch. Zijn in zwart wit opgenomen film boeit van begin tot eind. „The Elephant Man" begint trouwens erg sterk Stukje bij beetje wordt iets opgelicht van de sluier rond de „Olifant Man". Zonder hem echt te zien, kan het filmpubliek zich een voorstelilng maken van de misvormde John Merrick We kunnen zogezegd aan hem wennen en misschien is dat voor sommigen ook wel nodig, want John Merrick is niet meer dan een gedrocht. Maar als het leedvermaak en de nieuwsgierigheid van het verhaal zijn verstomd in de film, konfronteert David Lynch zijn publiek met een ontroerend stukje mens-zijn. John Merrick is niet zozeer eng. als de jutezak over zijn hoofd wordt weggehaald, maar gewoon zielig „The Elephant Man" is gebaseerd op een waargebeurd verhaal John Mer rick leefde in het Victoriaanse Engeland van 1862 tot 1890 Hij stierf 27 jaar in de kliniek, waar hij zijn laatste levens jaren doorbracht. De kwaal, een soort huidziekte, waaraan hij leed wordt neu rofibromatosis genoemd. Deze ziekte bestaat ook nu nog. Vrij vertaald gaat 't om vergroeiingen van zenuw- en bind weefselcellen, die verspreide tumoren tot gevolg hebben. In het filmverhaal vooral merkbaar aan het vreselijk grote achterhoofd van John Merrick. Zoals gezegd speelt John Hurt de rol van John Merrick, waarmee hij een bij zonder boeiende akteerprestatie heeft neergezet Voor zijn rol moest hij dage lijks zo n acht uur geschminkt worden door grimespecialist Christopher Tuc ker. John Hurt moest zijn rol vooral door mimiek gestalte geven Hij verduidelijk te zichzelf door onverstaanbare gelui den Niettemin beschikte John Mernck over een normale intelligentie Dat wordt duidelijk als hij met behulp van dokter Treves (gespeeld door Anthony Hopkins), die hem uit de Londense ach terbuurten weghaalde leert oraten John Merrick krijgt dan echt iets men selijks, door David Lynch in beeld ge bracht middels de Londense sociëty, die de „Olifant Man" de hand komt schudden. De film neigt iets teveel naar sentiment, maar David Lynch weet dit enkele zwakke moment snel weer te doen vergeten. Daarvoor is „The Ele phant Man" ook te ontroerend en bo venal te boeiend. Voor de filmliefheb bers die „The Elephant Man" toentertijd hebben gemist, is er dinsdag in de mo- viecyclus een nieuwe kans. die we warm aanbevelen. dvr

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11