„Een box is meest veilige wereldje voor een kind" Wij moeten ons zo snel mogelijk uit de vreemde kuituren terugtrekken' eusd er Reran t Leusdense kindarts Dmy van Bruggen naar Bangkok VRIJDAG 13 MEI 1983 interview ■N jen ge- zijn jar-1 um est. per- loor ids- per- veld en van ten- l/RO 3 bij en). 3 15 1983 rage wik- Cen- van l te- hter- 10 en :uele telijk rden 1983, Idoor Anco Mali LEUSDEN/AMERSFOORT „Veel mensen beklemtonen t verschil tussen het werk, it ik in het Sint Elisabeth iekenhuis deed, en dat wat |t in Thailand ga doen. Ze leggen: „Je gaat heel ander rerk doen". Zélf zie ik toch ntinuïteit en een heel stuk ivereenkomst. Met name op in punt. Mensen zeggen: ,Je kon hier wat doen. Daar je naar vluchtelingen, en it is een uitzichtloze situa- waar je niets aan kunt len." Dan zeg ik vaak: Kijk, it is nou hetzelfde als wat ik ir had, want hier werkte ik ik vaak, dat ik de ziekte op :h niet kon genezen. Het lastische kind bleef spas- tch. Het dove kind bleef lof. Het blinde kind bleef lind. En het kind met het I kleine hoofdje heeft loit een groot hoofd gekre nt in mijn praktijk. Dus laten we ons niets verbeel- Ook in Nederland kunnen we heel veel dingen niets doen als Wat is je funktie als arts7 Dat dat dat spastische kind en dat ide kind en hun ouders tot een ner van leven kunnen komen die kinderen als spastische, nde of anderszins gehandicapte «teren tot een zinvol leven kun- komen. |Dat vond ik het ontroerendste op eceptie. Het tweede uur moch- ouders en kinderen komen. Ze len allemaal aan me voorbij, (dacht, precies als bij de vluch- Ingenaan je situatie heb ik niets men veranderen. Je bent nóg I. je bent nóg doof en je bent spastisch, je zit nóg altijd in je itoet. je hebt nóg altijd geen haar ie hootd Aan de andere kant je: wat hebben we fijne jaren id met elkaar, omdat het geiukt jet te verwerken, en dat je als rs en kinderen met elkaar een hebt kunnen opbouwen, irin je perspektief ziet, waarmee irder kan". .Ik vond de ouders daar een getuigenis van Mijn lamilie |#el eens. als ze al die ouders en ren zagen. „Wat is er toch ziekte!", en dan zei ik: „Wat is toch een troost, dat je er mee leren leven!" Aan de ene kant het een stuk gebrokenheid, dat je voorbijtrok, en aan de ande- int een stuk blijheid, een stuk iwektheid. dankbaarheid, 't ngeentranen, 'twasdaareen Diezeltde problematiek zal ik (te vluchtelingenkampen ook krijgen. Want ook daar kan ik |vluchteling zijn en de politieke ie niet veranderen jlkvind daar een situatie, die vol- uilzichtloos is. (Uitzichtloos véél te zwak woord. Ik wil wel gillen om aan te duiden de situatie daar is.) ook dóar kan ik in die situatie de mensen gaan staan, en hen proberen hoe we deze si- voor het moment nog weer ar kunnen maken, èn zien «e voor elkaar mens kunnen |haat ben Gereformeerd Vrijge- rt, en dat geeft een dimensie nljn werk, en een heel sterke ïr. Ik las gisteren nog er- dat je, als je in een wereld aat komt, de haat niet moet i haten, want dan wordt de nog groter. Toon alleen je Daarom ben ik zo blij, dat et dat God in de wereld van [tegen Hem Zijn Zoon gege- aft als liefde voor ons.'' fe ZOA is een Reformatori- [Stichting, die in zijn medische "ok wil duidelijk maken waar- an we het. Die dat ook doet pijn partnerorganisaties met >in Thailand, waar ze samen in een Christelijk medisch waarin zes internationale Olijke organisaties participe- '<noem Tear Fund, World Re cord Concern. Salvation Ar- fAMA. i deze organisaties bestrijken 'iheleboel landen, en kunnen gericht personeel recrute- 1 al deze samenwerkingsver- wordt door de Nederlan- en grote hap van het geld acht. De begroting van ZOA k P'us minus vier miljoen gul- pr jaar. Dat zijn gaven en gif- [Nederland, waar al deze pro- mee gefinancierd worden, (één van de stimulansen voor 1 dit interview te geven, om- jZOA verplicht is om aan ie- u. die daarom vraagt, te ver- Iwaórom wij mensen uitstu- Borstvoeding „Een ander punt is, dat ik het ontzettend goed vind, dat de borstvoeding het weer gehaald heeft. Toen ik begon was de strijd tussen fabrikanten van ba- bymelk en moeders met borst voeding volledig gewonnen door de fabrikanten met dure reklames en grote akties. Gelei delijk aan hebben, terecht, de moeders het weer gewonnen." ,,Ook zijn de ouders weer meer op hun eigen plek terecht geko men Tien jaar geleden waren we zó bang voor infekties. dat de ou- der-kind-relatie ernstig gestoord werd. De ouders mochten toen al leen achter glas naar hun kind kij ken. en soms zelfs dat niet. Nu is het verantwoord, dat je een ouder er met de neus boven op bij laat staan, met de hand op het kind, en ren Want verder zeg ik. laat mij maar rustig werken, en niet al dat gezeur erbij' „Zie je er nut in?", vragen de mensen. Ik zeg altijd die vraag over nut verbléékt als je vóór ie mand staat. Ik heb zelf met één Cambodjaan, getrouwd en twee kinderen, ontzettend goed kontakt Kim Salem. En het is gek: de hele Cambodjaanse problematiek hang ik op aan die Kim Na twee jaar kwam ik weer bij Kim, (ik heb al diverse malen die landen en kam pen bezocht), en Kim zat nog stééds in het kamp achter het prik keldraad Zijn kinderen zijn nu gro ter. één is gehandicapt ,,Diny", zegt ie, „Ikdacht na twee jaar komt ze terug, en komt ze me uit het kamp halen'" ,,Kim, ik kan niet", zeg ik Nederland neemt geen Cambodjanen op..Dmy, ik heb zo veel met jou beleefd, ik heb zo veel met jou geschreven Diny, jij haalt me er uit!". Nou, via een heleboel toestanten, Australische, Canade se ambassades, wie weet, krijgen we die ene naar Canada" ,,En al die anderen dan", zeggen ze tegen me Ja. er blijven nog 100.000 mensen achter. Maar zeg jij nou maar eens tegen zon Kim: .Sorry, hoor, er zitten nog 99 999 mensen als hij dus doe ik het maar niet" Dat zou toch een heel slecht antwoord zijn? Als ik Kim weer voor me zie, dan ben ik blij, en denk al heb ik alleen Kim er maar uitgekre gen. En dan ben ik heel verdrietig voor die 99 999 anderen, maar een mens lijdt zijn eigen leed, en als je één mens zijn eigen leed kunt ver lichten: verder kom je in Nederland toch óók niet: laten we eerlijk zijn." ,,Die Kim. Daar denk ik al door weer aan. Dan kom ik daar. en dan zeg ik „Kim, we wilden ook wel medicijnen voor jullie kopen, maar we hebben zó veel nodig, en ik kan maar de helft kopen, dus daarom doen we het maar nietDan kijkt Kim mij aan met zijn grote vragen de ogen, en dan gééf ik die helft van de medicijnen Zodra je het terug brengt op menselijk nivo, van mens tot mens, eigenlijk ben ik dan zo van. over een uur op het vliegtuig stappen'" Beademing Mag ik u. voordat we verder in gaan op uw werk in de vluchtelin genkampen, vragen een balans op te maken van negen jaar medisch werk in Nederland? Wat ging er vooruit, wat ging er achteruit?" Diny van Bruggen zegt „Bepaal de dingen zijn heel duidelijk voor uitgegaan. Wat zijn sommige tech nische ontwikkelingen tot grote ze gen geworden. Laten we dat even bedenken bij al ons schelden, dat we tegenwoordig doen op de tech niek Toen ik als kinderarts begon had een kind meteen onrijpe lon genziekte bij te vroeg geborenen vaak kans op sterven of zwakzin nig in leven blijven Die kinderen kwamen er nooit onbeschadigd door. Toen ik in opleiding ging be gonnen we met het beademen om dat zuurstofgebrek tegen te gaan. Sindsdien zijn de vooruitzichten uit zonderlijk verbeterd. Ik sluit zon kind nu aan op het beademingsap paraat De intensieve behandeling wordt dan vaak overgenomen door het Wilhelmina Kinder Ziekenhuis te Utrecht. Als die fase voorbij is blijkt vaak dat het goed gaat met het kind. Zo heb ik nu nog enkele kinderen in mijn praktijk, die het tien jaar geleden bij die stand van za ken van toen met gehaald zouden hebben of ernstig hersenletsel zou den hebben opgelopen. Dat er nu in onze techniek óók wel eens wat fout gaat, en we toch wel eens een keer hersenbeschadiging krijgen, betekent, vergeleken bij de groep, die vroeger zonder behandeling beschadigd werd. dat de balans nog steeds de goeie kant op is. Drs. Diny van Bruggen uit Leusden is begin deze maand naar de Thaise hoofdstad Bangkok vertrokken waar ze medisch coördinerend werk gaat verrichten voor de Stichting Hulpverlening Zuid-Oost-Azië (ZOA). De meeste mensen zullen Diny van Bruggen kennen als een van de kinderartsen in het Amersfoortse St. Elisabeth Ziekenhuis. Ruim negen jaar heeft zij daar samen met haar collega dr. Bakker vanuit de medische invalshoek veel kinder-lief-en-leed meegemaakt en begeleid. Stille en dankbare getuigen daarvan zijn de talloze briefjes, foto's en tekeningen die Diny van Bruggen bij haar afscheid in april kreeg van kinderen, die haar op handen dragen. Zij is daar intens blij mee. Nu zit de Leusdense in Bangkok voor de stichting Hulpverlening ZOA, een stichting die als grondslag Gods woord heeft, zoals beleden in de drie formulieren van Enigheid. Doelstelling is hulp te verlenen aan behoeftige naasten in of uit Zuid-Oost-Azië, gekoppeld aan en/of ter ondersteuning van de Evangelieverkondiging. Voordat drs. Van Bruggen naar Thailand vertrok had Anco Mali een uitvoerig gesprek met haar. „Een van de stimulansen om dit interview te geven is om bekend te maken waarom de ZOA mensen uitstuurt. Dit is de stichting verplicht te vertellen aan iedereen die daarom vraagt. Het gaat niet zo zeer om mij: laat mij maar rustig werken en niet al dat gezeur erbij". Diny van Bruggen aan het woord. n zelfs een kusje op de wang, als het even kan. „Wat is er achteruitgegaan? Er is een toenemende achteruitgang in basale kennis van kinderverzor ging. De ouders maken zich nu zor gen over gewone dingen. Dat is ei genlijk heel triest Een kind van een half jaar, dat niet praat. Nou. dat moet toch nog helemaal niet. Een kind van twee jaar, dat nog niet zin delijk is Mijn kind huilt een uur Pri ma, mevrouw, goed voor zijn lon gen Mag mijn kind fruit hebben of niet? Mensen belden mij: het kind had zich waarschijnlijk gestoten, want er zat een deuk in het hoofd (fontanel). Ik heb met spoed geke ken om de onrust bij de ouders weg te nemen Arme ouders, denk ik dan dat er in jullie omgeving zó weinig basale kennis meer is. Je moet ouders uitleggen dat hun kind heel gewoon, heel normaal en ge zond is. en dat alles goed gaat Over alle onmogelijkheden, die één keer op de 100 000 gevallen voor komen, maken ouders zich zorgen, dat juist hun kind dat ene op die 100 000 is De dingen, die bij 100.000 kinderen voorkomen, we ten ze niet Men kan daardoor niet meer onbezorgd genieten van zijn kind, en dat vind ik jammer.'' Overspannen „Dan het gekke anti-box idee dat er is. Een box is het meest veilige wereldje, waar een kind van negen maanden met zijn ei gen speeltjes alles kan ontdek ken van boven, onder, vierkant, rond, en weet ik wat. Maar, een box, zegt men, is belemmering van vrijheid. Dus het kind gaat in de kamer. Trekt de boeken uit de kast, haalt de planten onderste boven. Na drie maanden zijn va der en moeder helemaal hotelde- botel, is het hele huis tot één meter hoogte kaal geworden, en iedereen is overspannen. Het kind kan die grote wereld nog niet aan. Het kan net de wereio van die box aan, en heeft, voor zijn eigen bescherming, een stuk afsluiting van die grote mensen wereld nodig. Kennisoverdracht van familie en moeders tot de jonge moeders verdwijnt, en het is uitermate moeilijk om die na televisie of boeken in stand te houden." Toenemend zie ik ook een pro blematiek, die mij bitterder aan het hart ligt dan de vluchtelingenpro blematiek, en dat is dat de gezin nen uit elkaar gaan. Heel wat keer tjes zie ik. dat het kind een kwaal heeft, waarvan ik als dokter zou kunnen zeggen: hé wat fijn, hier kunnen we wat aan doen, maar waar ik het idee heb dat de diepste ellende niet in de kwaal zit, maar het gezin ligt weer uit elkaar Of vader komt op bezoek, of moeder, maar pa en ma willen elkaar niet meer zien Of moeder komt met het kind, dat iets giftigs heeft gedron ken, en pa komt alleen om moe uit te schelden, omdat die niet goed op het kind past. Het volledige wanbe grip tussen de ouders onderling, en tussen de ouders en het kind, is een problematiek, die je als arts massaal op je af ziet komen, en waaraan je in jouw funktie niets kunt doen. Gevechten over kinderen Wortel- loze kinderen. Op kleine schaal doen we hier hetzelfde als daar in die landen met vluchtelingenpoli- tiek op grote schaal gebeurt Face tot face „Tenslotte loopt de medische zorg gevaar te desintegreren dat men categorieën behandelt en geen personen meer Dat de ou ders verdwalen in het bos van hulp verleners, organisaties, teams. Wij hadden vroeger een uit spraak als de dossiers over het kind zwaarder worden dan het kind. is de prognose slecht Er worden in veel gevallen méér rapporten over een kind van team naar team gezonden dan dat er met ouders en kind een gesprek is ge weest. Het face tot face contact van de hulpverlener met de patiént daalt schrikbaren. Voor mijzelf ook. En ik denk. dat een grotere groep kinderen in deze categorie gaat vallen Samenwerking is goed. maar de individuele behandeling mag daar niet in verdrinken!' Mag ik u nu vragen hoe uw inte resse voor het werken in vluchtelin genkampen is ontstaan Waarom hebt u het besluit genomen om naar Zuid-Oost Aziè te gaan? Ze zegt. „Ik heb eigenlijk het idee, dat ik dat zelf niet genomen heb. maar dat ik er gewoon inge trokken ben, en dat is een verhaal, dat al jaren speelt 't Is begonnen in mijn studententijd, want ik had ook erg veel belangstelling voor ge neeskunde in derde wereldlanden. In de geneeskunde spreekt mij de kindergeneeskunde het meeste aan Maar ik heb altijd wel een bre de belangstelling gehouden Ik ben niet een superspecialist qeworden in de zin van veel weten over wei nig Ik ga werken voor de Stichting Zuid-Oost Azië, die sinds 1973 be staat, en die is opgericht om hulp te verlenen eerst in Zuid-Vietnam. en later aan vluchtelingen uit Zuid- Vietnam, en nog later aan vluchte lingen uit Laos, Cambodja. Het werkterrein verspreidde zich, volg de de politieke ontwikkelingen, en werd door deze verplicht om zich te verspreiden over geheel Zuid-Oost Azië." Wij verzorgen personeel, en met name ook erg veel fondsen om zorg te geven aan de mensen in de vluchtelingenkampen Het is vrijwil ligerswerk, ook mijn werk Dat houdt in, dat je een aantal werkaf spraken maakt en een aantal goe de regelingen treft Ik denk, dat ik in principe dit werk drie jaar ga doen „Ik heb van een afstand steeds meegeleefd in het advieswerk voor organisaties, die mensen uitzon den, en daar ben ik zeker al tien jaar mee bezig. In dat kader heb ik aanvankelijk ook werkbezoeken gebracht aan Nieuw-Guinea. en aan Suriname En heb op het veld met de werkers besprekingen ge had en dergelijke. Dat maakte me haast wel wat jaloers op dat werk, maar op dat moment vond ik toch, dat mijn taak hier lag Ik ben er toen nooit verder op ingegaan „Maar in 1980 is toen de omslag gekomen. In 1980 werd ik door de ZOA en Tear Fund samen ge vraagd om vier weken waar te ne men in vluchtelingenkampen En meteen een stuk organisatie en on derwijs ter hand te nemen. De eer ste week heb ik alleen maar geke ken en geluisterd De tweede week ben ik met hen tot de conclusie ge komen. dat hun grootste probleem was de opvang van accuut zieke kinderen, een stuip, een koorts, een bewusteloos kind, een te vroeg geborene. Waarbij iedereen met de handen in het haar zat van help, wat moeten we nou. Daar heb ik een soort richtlijnen voor gemaakt, en dat heb genoemd; guidelines for pediatric emergencies Zeven on derwerpen had ik gepakt. De derde week heb ik in overleg met hen die guidelines aangepast aan de lokaal beschikbare middelen Die derde week heb ik ook gebruikt andere guidelines te onderwijzen aan de medics, dat zijn Cambodjaanse jongens, die na eén jaar opleiding het artsenwerk ter hand nemen. Het is ongelofelijk, maar de vierde week kon ik met mijn handen op mijn rug lopen ik kon weggaan' De geplastificeerde lijsten hebben we op de afdeling gelegd, en wie er ook dienst had die pakte het „blau we" boek en zei. ik kijk - ik heb een bewusteloos kind - is ie dit of dat Cambodjanen „Het belangrijkste was eigenlijk, die Cambodjanen zijn zó leergierig, zó ijverig, die tonen zó veel begrip, en zijn zo zorgzaam voor hun eigen volk, dat ik daar jaloers op werd, en dacht, ik wil bij jullie werken. De Cambodjanen zijn een volk, daar word je verliefd op. Sinds die tijd ben ik via advies werk er bij betrokken gebleven, en ben ik in 1982 op verzoek van ZOA en World Relief in vier weken vijf kampen gaan visiteren. In verband met budget- en personeelsplan ning voor het komende jaar Om een stuk medische inbreng in de organisatie te brengen, die verder perfekt loopt Op die reis was ik weer zó onder de indruk van ver schillende dingen, van het nut van het werk daar. de verschrikkelijke noodzaak de mensen zijn volledig afhankelijk van ons. Aan de andere kant heb je het mooie werk. dat zulke geweldige resultaten heeft daar ledereen zegt tegen me Daar ga je dan De bodemloze put. En druppel op de gloeiende plaat. Maar als ik dat beoordeel naar ef- fektiviteit, dan kon ik wel eens even goed scoren als bij het werken in Nederland U begrijpt wel uit dit ver haal dat ik in een periode van tien jaar niet zélf bewust Amersfoort heb afgestoten, maar dat ik ben losgescheurd van Amersfoort door uitwendige faktoren Zal Diny van Bruggen Amers foort en alle luxe niet missen daar in Thailand? Ze houdt van goede menselijke relaties, en die kun je overal hebben. Ze houdt van muziek, en die kun je overal maken en beluisteren. Diny van Bruggen speelt piano, en dat in strument is natuurlijk zwaarder dan het toegestane gewicht aan luchtvracht. Daar zal ze wel wat mee in haar maag. Toen kregen in het ziekenhuis de kinderen een plastic blokfluit in het kader van een projekt: ast makinderen leren blokfluit spe len om de ademhalingsgymnas- tiek. Ze kreeg een ingeving, en leerde zichzelf blokfluit spelen. Op haar afscheid kreeg de diver se grammofoonplaten. Ze kocht een piepklein cassetterecorder- tje, en nam enkele platen op. Diny van Bruggen zet de casset te op, en speelt de begeleiding op haar blokfluit erbij. „Spiel mit", en zij spéélt méé met veel elan Wij genieten er beiden intens van Ver schrikkelijk leuke muziek. En te vens dé sleutel om in twintig kilo luchtbagage een stuk muziekple- zier mee te nemen Opofferen van comfort? Dat comfort weegt voor Diny niet op te gen de fijne gesprekken, het mu- ziekmaken (ze krijgt een Canadese sekretaresse, die óók blokfluit speelt) en hét mens zijn voor el kaar, fijne dingen die ze in het verre Azië tegemoet gaat Van de Amersfoortse collega-kinderartsen heeft ze een panfluit gekregen. Die kan óók in het koffertje. En een waar muziekfestijn volgens andere criteria gaat ze daar tegemoet. Vluchtelingen Wilt u nog iets toelichten over het vluchtelingenprobleem Welke vol keren zijn waar naar toegevlucht? „In 1975 werd Vietnam onder de voet gelopen Toen werd Vietnam communistisch De communisti sche Patet Lao kwam in Laos aan de macht. In Vietnam heerst het Russische communisme. In Cam bodja het Chinese Dat vecht ook weer tegen elkaar In vier jaar tijd zijn in Cambodja enkele miljoenen mensen onder Pol Pot omgeko men. In 1979 is Vietnam Cambodja binnengevallen, en sinds die tijd wordt Cambodja door Vietnam overheerst, en vechten in Cambod ja Cambodjanen en Vietnamezen tegen elkaar, of Chinezen en Rus sen. Oftewel de Cambodjanen wor den vermalen in de strijd, die zich daar afspeelt. Samenvattend in Zuid-Oost Azië is het na de tweede wereldoorlog nooit meer rustig ge weest Er is altijd oorlog geweest, en er is een oprukkend Chinees en Russisch communisme. Die ont wikkeling heeft geleid tot grote vluchtelingenstromen. Men brengt ze tijdelijk onder in kampen, van daaruit worden ze hergevestigd in een nevenland. voornamelijk Au stralië en Amerika (die mogelijk heid is nu praktisch op) De tweede mogelijkheid heet: vrijwillige repa triëring. Waarbij het vrijwillige vaak tussen zeer grote aanhalingste kens staat Aangezien beide moge lijkheden geen mogelijkheden zijn zitten de grote groepen nog steeds in de kampen. Op dit moment heeft een groot Cambodjaans kamp een inwoners aantal van 68 000 man In Noord- Thailand ligt een kamp van Hmong vluchtelingen uit Laos van 36.000 man. Dat gaat weer groeien ook Zonder toekomst Klem gereden door de politiek. In die kampen wordt een groot stuk van het me disch werk verricht door ZOA met partnerorganisaties. Momenteel werken er veertien ZOA mensen in de kampen drie artsen en een groot aantal verpleegkundigen plus een kultureel werkster Vakatures „Op dit moment zijn er twee zéér urgente vakatures voor art sen: één voor een doorgangs kamp op de Philippljnen, en één voor een kamp in Noord-Thai- land. We denken aan artsen met ervaring in huisartsenpraktijk of verloskunde. We verwachten bo vendien, dat ze meewerken in het team als hechte eenheid en dat ze instemmen met de statu ten van de ZOA." Waaruit zal uw taak bestaan ten slotte? „Mijn taak zal bestaan uit het coördineren van het werk. het ver zorgen van onderwijsmateriaal, het evalueren en plannen van werk, personeelsbehoefte, budget, het opstarten van nieuwe program ma's, dat dat medisch verantwoord gebeurt Een duidelijk voorbeeld is wel: in één kamp komt heel veel tetanus voor van de pasgebore nen Haast alle patiëntjes tetanus overlijden daaraan. Dat komt door een geinfekteerde navel Dat is erg moeilijk te bestrijden Het beste is dat je vaccineert tegen de ziekte. In dit geval, met een ongevaccineerde bevolking, moet je de zwangeren vaccineren Hier heb je een heel duidelijk or ganisatorisch probleem Als je kin deren hebt met tetanus moet je niet: méér kinderartsen sturen, maar moet je verloskundigen stu ren. Een ander punt is als er op een gegeven moment erg veel infu- zen gegeven worden bij uitge droogde kinderen: dan vragen we ons direkt af dat er niet meer aan dacht besteed moet worden aan méér infuzen maar aan orale rehy- dratietherapie, een behandeling vervolg op pagina 9 Gevechten in de grenskampen van Cambodja maken talloze slachtoffers onder de vluchtelingen. Duizenden mensen vluchten over de Thaise grens Onder hen zijn vele tientallen gewonden. Het Christelijk Medisch Team (CMT), uitgezonden door ZOA, Tear Fund, het Leger des Heils en anderen, helpt in deze noodsituatie. Storting van uw bijdrage op giro 29.14.600 ten name van de STICHTING HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË (ZOA) TE GRONINGEN Wilt U s v p bij de overschrijving onderstaande gegevens vermelden PROJECT NO. 171

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5