VERNIEL UW EIGEN VREUGDE NIET Kantlijn SPAANSE ONTBOEZEMINGEN «<anse sdsleden naar iisden ïrgemeester rifde 9 ichtwagen uit Sandervan Dongen super-supporter Ajax FPP en een lege korfbalzaal fg - HM In het veld Vreugde Mei I 00)' J' Mei II FPP (2) i BRUGGETJE Kreyns Hilhorst contra Eurofleur Rommelmarkt RIJDAG 13 MEI 1983 loep op Leusden aktle: Caspar van Loo. ragen: Marnlx Kreyns, Ma- Schepers, Peter op den 3VÉ n s/tl H orti .eu mi r d len bef oio Ivan de maand zullen dertig ise raadsleden naar Eden komen. Niet omdat gemeente zo'n attraktieve 3af ts is voor de Fransozen, dt r omdat Leusden zulke leuke 9 rlvoorzieningen heeft voor inderen. Het bezoek van de 'dl isen, die ook andere eenten zullen aandoen, Is op 'Sillgezet door de Franse '"i itlngOpal.de stichting 'llet nte van het Bouwcentrum en to dlnisterie VROM kshuisvesting, Ruimtelijke ■P' >ning en Milieuhygiëne). Oe Isleden, naar het schijnt van alistische signatuur, zullen to rusden onder meer een ,e> «kje brengen aan „kasteel •gouwen", een rlvoorzlening voor kinderen wijk Rozendaal. De ismannen en -vrouwen rn eerst In het gemeentehuls elr' den ontvangen, waarna ze diaserie over Leusden te krijgen, getiteld „Van Jduna tot Leusden". Het mentaar bij deze beelden zal iv Jen verzorgd door Michèle nels, de dochter van de louder. Zij is lerares Frans eeft vroeger in Frankrijk v". oond. Michèle Is door de eente meteen gecharterd lis tolk voor de buitenlandse sleden op te treden. ego liel Burgemeester Jan imakerisnletstedol.HIj s'< lop crossfietsjes, bestijgt 'JS"[ hanische stieren, maakt ni'J} sop minipony's en klimt In Srschoolbankjes. Een kleine "ke p. Afgelopen 6 dagmorgen zorgde de cmeester wederom voor en, toen hij om 04.00 uur in lerveld aanwezig was om irachtwagen met voedsel en nöe ing voor Polen uit tewulven. Later vroeg hij aan voorlichter Han Hermans, die in Achterveld woont, waarom hij niet was komen opdagen. Hermans schijnt het toch even Iets te dol hebben gevonden. Sander van Dongen uit Leusden en voetballer bij Roda E3 Is uitgeroepen tot super-supporter van Ajax. Terwijl Eef van Dongen (senior), na Ruud Stoelhorst goed voor het grootste aantal doelpunten voor Zaterdag 1 door problemen met de trainer uit het standaardteam werd gelaten, krijgt Sander van Dongen (junior) de eervolle uitnodiging voor de dag van zijn leven. Reeds enige tijd activeert de nationale kampioensploeg de jeugd van Nederland tot het uiten van hun bewondering voor Ajax. Dat gebeurt in de vorm van brieven, gedichten, tekeningen en ander creatief knutselwerk. De jonge Leusdenaar behoort nu tot de uitverkorenen van deze week. A.s. zaterdag - dan wordt Ajax-Fortuna gespeeld - is Sander volledig te gast bij de Meerclub. Hij mag eerder genoemde wedstrijd bezoeken envoorennadewedstrijdin het spelershome komen voor een nader contact met zijn favorieten. De visite is verder qua eten en drinken volledig inclusief. Dat is wat je noemt boffen. Een volledig lege Korfzaal maandagavond. Tafels, stoelen, projector, spreekster, alles stond gereed om belangstellenden te ontvangen en om informatie te verstrekken over het Foster Parents Plan. Maar niemand die opeigen initiatief reageerde op de uitnodiging van de Hamershof-winkeliers, volgens onze waarneming. De organisatie beweerde twee bezoekers gezien te hebben. Zoals bekend (hierover is reeds eerder in de Leusder Krant mededeling gedaan) gaat de jaarmarkt van het winkelcentrum „De Hamershof hand In hand met een actie die gelden moet opbrengen die ten goede komen van het Foster Parents Plan. Een actie, die maandagavond van start ging. Een mislukte start dus. Verbluft, maar niet ontmoedigd gingen de drie afgevaardigden van de Hamershofcommlssie, mevrouw Hanny Leeglang (medewerkster van het Foster Parents Plan) en de secretaresse van de mm Oil is een cynisch plaatje Geschoten door Janus Visser in het open jeugdcentrum ,,De Geut" aan de Zwarteweg We waren er heen geroepenomdat onbekenden er in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week een ravage hadden aangericht. Disco-installatie ge/at, vernielingen, brandblussers leeggespoten Scha de meer dan tienduizend guldens En wat hing er ongeschonden aan de wand Dit bordje: ..Verniel uw eigen vreugde niet" De een z'n vreugd is kennelijk die van de ander niet Katholieke Plattelands-Organisatie om de tafel zitten. De film werd er evengoed om gedraaid door de heer B. Hogendam van Audio Visuele Produktie, vragen werden gesteld en informatie werd verstrekt. De film „Kind van de rekening" llet zien wat er gebeurt met de gelden die FPP ontvangt door middel van financiële adoptie van hulpbehoevende kinderen in ontwikkelingslanden. Het is zeker niet zo dat die 45 gulden per maand ten goede komen van de éne kind. Via dat éne (financieel geadopteerde) kind wordt haar of zijn hele leefgemeenschap geholpen. Het zijn de allerarmsten waar de hulp naar toegaat. Deze armoede houdt de mensen gevangen in een vicieuze cirkel, waar ze zelfstandig nooit uit kunnen komen. Het FFP verleent hulp door middel van bijvoorbeeld het verbeteren van woonomstandigheden, medische hulp, drinkwatervoorzieningen en onderwijs. „Want", zegt het FPP, „onderwijs geeft kennis, geeft overlevingskansen". Het Foster Parents Plan ontstond in 1937 tijdens de Spaanse Burgeroorlog. Engelse en Amerikaanse pleegouders boden hulp aan de slachtoffers van die oorlog. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verbreedde het FPP voor Oorlogskinderen zijn taak en richtte zich op alle kinderen. In 1956 veranderde de naam van de late' ren» Het is alweer mei. en naar i'n gevoel is het nog maar een aar maanden geleden dat het tok mei was, de ti/d lijkt toch re/ snel te gaan. ik hoor het inderen zelfs soms zeggen Is het al zo iaat, of is het al- teer die of die dag?" Het lijkt ook of de snelheid en te omvang van het zo jonge jtoen alsmaar toeneemt. Het _ta/ wel verbeelding zijn. maar 1 tl voorjaar barst het met enor- <e kracht uit. aan de eik achter S3 «i huis zaten verleden week 'eg dode bladeren en nu prijkt '1 (m'v) in teer groen. Omstui- tig en bi/na niet in de hand te euden groeit het atierwege. ienl«et is een vruchtbaar dorp narin we wonen. Drie en veertig jaar geleden tas het om deze tijd ook mei. ej® n op zo'n schone stralende "orgen nep onze vader bene- teii aan de lange trap naar de older waar we sliepen ,.Jon- Pens, d'r uil, 't is oorlog.Vaag tedden we wat gerommel ge- offl to/d, maar we werkten lange tegen en sliepen vast. We techten dat pa grapjes maakte. had nogal wat van die stre- wi. Maar nu zaten we in een genblik in de dakgoot en wat ik ten zag had ik gezien toen ik eg heel jong was. Ik was mis- xhien een jaar of zeven, dat ik roomde van een helder blau- lucht vol met grote vliegtui- en en daar boven kleine, die II"1 onddartelden in de stralende 'on en precies zo zag ik dat nu snuit de dakgoot en was niet ur) i vrbaasd- ffaar het was nu twintig jaar en het was echt groot, ooral echt toen we bommen die vliegtuigen zagen vallen de haven en de olietanks. K fokken hout en ijzer vlogen fi tor de lucht en dikke zwarte Rookwolken stegen uit de olie- inks maar zitten in die dak goot. kleine blinkende vlieg tuigjes dartelden hoog boven die grote, die reeksen bommen uitgooiden Het was jaren gele den een vreemde droom die nu werkelijkheid was geworden, en hoe zou het nog worden i6é Het was mei '42, beneden ons woonde een schrijnwerker, een man die in een meubelfa briek bloemen en ranken sneed in meubelen Het moet een artiest geweest zijn in zijn vak. Hij was met een Joodse vrouw getrouwd, 'k hennner me alleen nog dat ze heel vriende lijk en hartelijk was Een prach tig Joods type, fijn gesneden profiel omgeven door golvend zwart haar. Op die meidag stond m'n vrouw met een buurvrouw te praten, er kwam een ziekenau to aan rijden, een broeder bel de aan des schrijnwerkershuis en zei tegen die vrouw dat ze even mee moest voor een klein onderzoek Ze zei dat ze dat met wilde, maar onder zachte dwang werd ze in de auto ge zet We hebben haar nooit weer teruggezien. Des avonds was de straat in rep en roer door de man die zijn vrouw ner gens kon vinden Politie noch ziekenhuis wisten ergens van. Mijn vrouw en de buurvrouw waren radeloos, daar sta je zo meer bij en niks kan je doen. 't Was mei '44. een natte donkere avond, voor de spertijd was m'n vrouw nog even weg geweest. Toen ze naar huis kwam hoorde ze snelle en zwa re laarzen van een Duitse sol daat achter zich steeds sneller. De soldaat liep haar voorbij en vroeg in 't voorbij gaan of ze „geheiratet" was. Ze raakte bij na in paniek Toen ze bang,ja zei, zei die soldaat dat haar man weg moest wezen want er zou die nacht razzia zijn. Met een ouurman Den ik in een Klein onvindbaar hokje onder een trap gekropen De razzia ging die nacht om onbekende rede nen niet door. We wisten toen samen wat angst was, voor je gezin en voor jezelf, de vrou wen hebben die nacht om beur ten zitten posten. Diezelfde meimaand kwam iemand vragen of we een PTT- er. die nodig moest duiken, konden hebben. Hij kwam een aantal weken maar was le vensgevaarlijk, hij liep maar raak, in en uit. totdat hij mij weer redde van een uitzending naar Mofrika. En toen kwam mijn zuster uit Den Haag gevlucht, geallieer de vliegers hadden per ongeluk de woonwijk gebombardeerd waar zij woonde, man en kind gespaard, verder alles kwijt En weer in mei kwam de ver lossing, voor velen te laat. Ik zie ze nog over de daken scheren, die zware viermotorige vliegtui gen voedsel uitwerpend, alsof de hemel openging. Ik stond met een verrekijker, m'n buur man zei: „Vindje ze nog niet groot genoeg.We stonden in een vlaggenzee toen de groen teboer tegen een Duitse officier die daar nog liep, zei „Man ga weg,en speels tegen het ge weer duwde Zonder omhaal schoot de officier de groente boer dood En iedereen, ook wij stoven alle richtingen heen, nee. ik was geen held. Die meidagen worden te recht herdacht, maar hoe lang nog. Toen ik heel jong was werd elk jaar nog de slag bij Waterloo, de ondergang van Na poleon, herdacht. Met 'n man nenkoor werd een muziekspek takel gegeven, inclusief kanon slagen Dat gebeurde in de „muziekten ten" van het stadje. En weer is het mei, 't is vliegdag vandaag, straaljagers scheuren over het dorp en maken even het luiste ren onmogelijk „Wees maar blij dat het geen Russische zijn,zei iemand, toen ik geïrri teerd een opmerking erover maakte. We zijn sterk in het dorp met onze geluidswallen 't Mot toch kenne,ook voor die straaldmgen organisatie van FPP voor Oorlogskinderen in het Foster Parents Plan, om aan te geven dat het doel van de organisatie is het helpen van kinderen, ongeacht de oorzaak van hun hulpbehoevendheid. De formule van het FPP, financiële adoptie en contact met je pleegkind, is een succes gebleken. Ook blijkt dat het FPP 83% van de totale inkomsten aan hulpverleningsprojecten kan besteden. De resterende 17% wordt besteed aan informatie, administratie en publiciteit. De Hamershofwinkellers kozen voor het FPP om deze door middel van een groots opgezette loterij te steunen. Als alle loten verkocht worden (deze loten kosten een tientje per stuk), zal er 70.000 gulden overblijven die öf een project óf een pieegKinaterenj veraer kunnen helpen. Harry van Schaik, Joop Kersbergen en Joop Spronk, die de werkgroep Hamershof vertegenwoordigden, zeggen dat dit nog verder besproken moet worden, waarbij niet vergeten zal worden dat financiële adoptie voor het FPP centraal staat. De lotenverkoop gaat in elk geval nu van start en op 17 september zal oud-premier Dries van Agt bekend maken naar wie de hoofdprijs, een VW-polo,gaat. Voor mensen die op een andere manier niet aan loten kunnen komen of die gewoon de voorkeur geven aan deze manier van kopen, is een speciaal bankrekeningnummer geopend. Door zoveel maal tien gulden over te maken als men loten wil ontvangen worden deze gereserveerd en binnen enkele dagen thuisbezorgd. Het bankrekeningnummer is: 55 31 42151. Mocht u binnenkort in het veld een blij en bevrijd mens tegen het lijf lopen, dan hebt u waar schijnlijk te doen met de heer Upperman, brandweercomman dant. Vermoedelijk draagt hij in zijn rechterhand een portofoon, die u kunt beschouwen als de bron van al zijn vreugde. Leest u maar eens dit voorstel van het college van B en W aan de ge meenteraad: „Onderwerp: Krediet voor aankoop van 13 stuks alarm-ont vangers en één portofoon De alarm-ontvangers van de brandweer moeten nu ongeveer 7 jaar worden vervangen omdat de betrouwbaarheid ervan dan onvoldoende wordt en de onder houdskosten te hoog worden. De afschrijvingstermijn van der gelijke installaties is dan ook be paald op 7 jaar. In de investeringsstaat beho rende bij de begrotlng-1983 is met deze vervanging reeds reke ning gehouden. Daartoe is een bedrag van 24.000,- opgeno men. Door concurrentie zijn de prij zen voor alarm-ontvangers in middels niet onbelangrijk ver laagd. Deze verlaging schept de mo gelijkheid om binnen het op de investeringsstaat geraamde be drag een portofoon voor de brandweercommandant aan te schaffen. Momenteel is het na melijk zo, dat de commandant „in het veld" contact met zijn eenheden moet houden via de bevelvoerdersportofoon. Prak tisch wordt hij hierdoor ten zeer ste gehinderd om zich vrij te be wegen en een totaal beeld van de actie te krijgen. Met een eigen portofoon is hij vrij in zijn bewegingen en is hij daardoor in staat om tijdens het aanrijden informatie „uit het veld" te krijgen, hetgeen een goede commando-uitvoering zeer zeker ten goede zal komen. De met de aankoop van de 13 stuks alarm-ontvangers en de portofoon voor de brandweer gemoeide kosten bedragen 22.951,-. Wij stellen u dan ook voor ter zake van voormelde aankoop krediet te verlenen tot een be drag van 22.607,-" Waar dat verschil van 344,- vandaan komt mag Upperman weten. De batterijen? Mijn persoonlijke gevoelens ten opzichte van het bruggetje m de Lockhorsterweg 7 J Ambivalent, verscheurd. I qespleten Mijn inmiddels boven middelmatig ontwikkelde autochtone gevoel zegt mij dat J dat bruggetje over mijn lijk nog I niet opgeblazen mag worden. En als Wagenaar er met één vinger naar zal durven wijzen. I da t dan zijn gehele hand afgehakt dient te worden. Mijn nog rudimentair aanwezige allochtone deel daarentegen wijst erop, datje dit rotdorp werkelijk nog nooit I ook maar van één kant fatsoenlijk binnen hebt kunnen komen en dat de beschaving wellicht een aarzelende voetstap deze rich ting uit zou I kunnen zetten als dat klerebruggetje eindelijk eens geslecht werd Ik voel mij uitstekend gepresenteerd door de I gemeenteraad in z 'n geheel. Daar strijden thans opnieuw I Hoeksen tegen Kabeljauwsen met elkander over de vraag, of j er behouden dan wel I vernieuwd dient te worden De positie van de j christen-democraten is daarbij duidelijk. De autochtonie zelve j en daarom afkalvend heeft het I CDA de kant van het Behoud gekozen Tot nog toe is namens de fraktie het hoogste woord ge voerd dooreen fraktielid dat al eerder zeer uitvoerige maar weinig effektieve betogen over oeververbindingen heeft gehouden en dat ik niet durf te verdenken van de ware geest Maar daar achter staan figuren als Evelien Blom. die na de verovering van het Claeverenblad thans met waar Jean d Arcisme de brug zal proberen te behouden En wethouder Gijs, die in zijn portefeuille weliswaar alles behalve het bouwen van bruggen heeft, maarzo lang gesprekken maarm een prettige sfeer verlopen voor een heleboel te porren is Dubieuzer vind ik de houding van de PvdA. Alsof het nieuwe realisme nog door Max van den Berg gebaard moet worden, blijven Corrien de haren vasthouden aan het idee, dat behoud van wat er is pas echt progressief is Liever een oud bruggetje met een shot specie het leven gerekt dan nog eens medewerking verleend aan een snood plan van de gevreesde tandem Wagenaar Pais. Staan daar, zoals dat hoort, de liberalen tegenover. No-nonsense types als Alrich Parson, die weten datje links debet en rechts credit noteert (of andersom, daar wil ik van af T wezen). Vóór een nieuwe brug, dat spreekt Resteert de vraag, hoe de gemeenteraad met uw en mijn gevoelens wenst om te springen en wat er dus met de brug in de Lockhorsterweg gaat gebeuren. Er van uit gaande dat politici voor 90% hun maag plegen te consulteren en slechts voor het resterende deel hun hersens, blijft het gissen Dat het een verstandig besluit zal zijn is op voorhand uitgesloten natuurlijk Het moet een compromis worden Bijvoorbeeld een nieuwe brug, maar dan met de oude leuningen. Of zou er een slimmerik op het idee komen I om er een handeltje met de kavels in Langen beek van te maken Bijvoorbeeld die te grote kavels hoeven verder niet betaald te worden (VVD zijn zin), maar dan wordt het bruggetje in de Lockhorsterweg gerepareerd (CDA en PvdA hun zin) Of de te grote kavels moeten wel worden betaald (PvdA en CDA hun zin of een deel daarvan) en er komt een nieuwe brug (VVD zijn zin) Het wordt tijd dat ik in de politiek ga. Opgefokte lantaarnpalen en wat klein uitgevallen Eiffelto- rens mogen niet op het ge meentehuis, blijkt nu tot mijn verbijstering Opgefokte lantaarnpaal? Ze ker die Pais weer Die weet van een peuleschil nog een com plete snijboon te maken Eerst twintig meter, toen veer tig. nou al vijftig Dat is toch een aardige paal hoor, Pais Door de wol geverfde Leusde naar met de blik op de rose hemel gericht .Hmm. Wed den dat die mast steeds hoger wordt totdat ie tot Belgié reikt7 Heijdenrijk zal wel gedacht hebben „Zo is het mooi ge noeg Heijdenrijk? Mocht die dan over die mast beslissen7 Daar was toch een speciale com missie voor die maanden ach tereen heeft liggen bakkeleien over futiliteiten als de kleur en zo7 Dat van de Eiffeltoren vind ik trouwens aardig gevonden. Daar zullen de jongens van de Michelin-gids erg gevoelig voor zijn Eigenlijk is het pnma, dat er geen CAI-mast op het ge meentehuis komt. We zitten véél te dicht bij Soester- berg Hoezo Denk je dat de Russen dat rose geval dan voor een gecamoufleerde lanceennrich- ting-met-zendmast aan zullen zien? Laatste nieuws „In de palen fokkerij van Pais is een Eiffelto- rentje geboren Toch flauw, Kantlijner Die Pais doet zo zijn best. Hij raakt straks helemaal van streek en vergeet die paal écht te me ten Mortel-injekties moeten het bruggetje redden. Laat de raad maar oppassen. Aan mjekties kun je verslaafd raken, opbla zen doe je maar één keer De krachtige taal van Evelien Blom over de Woelige Hoek deed de plaatselijke flatgebou wen schudden op hun grond vesten Van Agt krijgt een eigen kraam op de Hamershof-jaarmarkt, lees ik Als marktkoopman of als standwerker7 Die Bram Vroon van het CDA Ik heb me altijd al afgevraagd hoe het CDA steeds tot die ui termate verrassende stand punten komt Gewoon een kwestie van eigentijds le zen dus 50 000 kuub zand, dat is een hele bult, mensen, beseffen we dat eigenlijk wel? Jawel hoor, de gemeente heeft dan ook beloofd direkt met af graven te zullen beginnen om het niet al te hoog te laten wor den. Hmm. Dat zei de gemeente toch ook ten aanzien van dat beantwoorden van brieven van burgers7 Hoe direkt is direkt? Cynische Leusdenaar die doordraaft „Hmm. 't Is toch aan het Valleikanaalhè?Bij de Liniedijk in de buurt van de We tering? Hoe hoog zei je?" Bederfvliegjes in 't gemeente huis een raadsel Welnee 't Is de kleur die 't em doetI Hoezo kleur? Zijn het commu nistische vliegjes dan 7 In ieder geval geen slimme vliegjes, anders zouden ze wel wijzer zijn om Gert de Weerdt aan te vallen De minachting voor de raad is niet zo groot als Corn denkt, zei Jan Wagenaar, maar hoe weet ie nou in welke groothe den Corri denkt7 Kop Begeleider voor de Geut kost de gemeente f 15.000,- per jaar Welja, denk je dan. doe maar duur! Overigens het niet juist bege leiden van onze plaatselijke opgroeiende jeugd kost ook niet niks, gezien de veroor zaakte ravage in diezelfde Geut Als het aan onze Fons ligt, krijgt de Geut een marinier bij de ingang. Dat v/il de VVD ook wel. als er maar een wat vriendelijker, sympathieker naam voor wordt bedacht. Wat te zeggen van „een met- zachte-hand-opstandige jeugd- verwijderaar7 Maar eigenlijk kun je voor f 15 000 - ook weer niet zó veel verlangen Het is stil geworden rond De Korf Logisch De omwonenden zit ten met gespitste oren en inge houden adem te luisteren of ze nog iets kunnen horen Die bezoekende raadsleden hebben ze wel gehoord, maar die hoorden niets Raadsleden zijn toch in het al gemeen doof voor de roep van de burger? Oh Zwarte Maagd' Ontferm u over al deze dwazen Maar re ken het hen niet aan. want ze schijnen het écht niet beter te weten Kwekerij-bloemisterij Hilhorst spreekt van „superlullig tuincentrum Eurofleur spreekt van „service voor de klanten". Waar gaat het om. Marga Hilhorst belde ons op en vertelde het volgende: afgelopen zaterdag stond op de Ursilineweg ter hoogte van Eurofleur een jongen op de weg die automobilisten aanhield en vroeg waar ze naar toe moesten en vervolgens wees op de parkeergelegenheid bij het tuincentrum Eurofleur. Marga Hilhorst denkt dat eigenaar Hendriks de jongen op de weg geposteerd heeft om klanten te trekken. Nu moet u weten dat de kwekerij-bloemisterij van Hilhorst honderd meter verderop ligt en klanten eerst langs Eurofleur komen. „Ik vind dit geen eerlijke concurrentie. De mensen moeten zelf een keus maken welke zaak ze willen bezoeken", aldus Hilhorst. De heer Hendriks van Eurofleur gebeld. Hij zegt: de jongen verwees automobilisten uitsluitend naar de lege plekken op het extra, onverharde parkeerterrein nabij zijn tuincentrum. Er werden geen mensen aangehouden. Hendriks heeft de jongen op de weg neergezet als service voor zijn klanten. „Op zo'n zaterdag voor Moederdag komen er zo n 100 tot 200 bezoekers en dus ook veel auto's. Om het parkeren niet tot een chaos te laten uitlopen heb ik die jongen gevraagd de boel in de gaten te houden. Collega's met dergelijk grote tuincentra doen hetzelfde. Voor mij was het de eerste keer", aldus Hendriks die het niet leuk vindt dat Hilhorst zijn bezwaar over die jongen niet meteen aan hém heeft doorgegeven. De rommelmarktcommissie van de Gereformeerd/Hervormde Gemeente had onlangs op vijf verschillende plaatsen zelfgemaakte borden geplaatst waarop de rommelmarkt morgen op het plein voor de Dorpskerk onder de aandacht werd gebracht. Weg met die borden, zei de gemeente Leusden terecht, die mogen niet zomaar op openbare grond worden neergezet. De commissie was echter voor geen gat te vangen en haalde de vijf borden (twee waren er stuk gegaan en moesten worden vernieuwd) bij de gemeente op. Vervolgens werden ze op particuliere grond geplaatst op strategische punten in Leusden. Met toestemming van de eigenaar van de grond, uiteraard. vervolg van pagina 5 waarbij men uitdroging voorkomt. De uitdroging ontstaat door diarr- hee Je moet hele onderwijsprogram ma's opzetten, dat alle moeders weten dat zo gauw het kind een dunne broek heeft, ze een beker geven met water-zout-suikermeng- sel Heel simpel, kan in alle om standigheden gegeven worden Als je dat bijhoudt heb je zelfs geen dokter nodig Het is net als met een lekke emmer, dat je er nèt zo veel ingiet als er uitloopt. Zo simpel is dat. Dus ook daar moet je niet méér kinderartsen heen sturen, maar ge zondheidswerkers, die een stuk onderwijs en scholing geven met een simpel betaalbaar overal toe pasbaar middel." „In de kampen is iedereen hard aan het werk, en ik ben de gelukki ge die rond mag reizen Ik vlieg van het ene naar het andere kamp. Ik heb op éen van mijn andere reizen wel eens gezegd dat er verschrik kelijk veel schoon water in een kamp was. waarmee ik informatie bedoelde, maar zei ik tegen de mensen jullie hebben geen goten van het ene naar het andere kamp. Laat mij nou maar de goot zijn, waardoor jullie informatie van het ene naar het andere kamp komt." Hok ..Leuk in een kamp hadden ze Drs. Diny van Bruggen. een stuk gezondheidsvoorlichting over tandheelkundige zorg inge bouwd in hun onderwijs-schoolsys- teem van het kamp. Toen kwam ik in een ander kamp, en daar werd door de tandartsen geklaagd dat hun hok, want meer was het niet, in elkaar klapte, en dat ze nu geen onderwijsruimte meer hadden om voorlichting te geven. Ze vroegen welke organisatie een budget ter beschikking wilde stellen om een nieuwe onderwijsruimte te maken Waarbij ik als gast alleen kon vra gen: Hebben jullie scholen in dit kamp9 Dan heb je geen geld nodig, want je kunt het integreren in het onderwijssysteem Dit is een voor beeld. dat ik zelf niks bedenk, al leen maar informatie dóórgeef. Ik wil steeds blijven benadrukken die mensen in de kampen doen het werk. Ik ga trouwens zelf ook af en toe een maand in een kamp werken, gewoon om het leven te blijven voelen, zoals ik dat noem. Ik heb diep ontzag voor de mensen daar, de buitenlanders, die daar werken en de mensen uit het land zelf: daar heb ik nog méér respekt voor. Ons hele systeem is daar ook op gebaseerd Zó snel mogelijk overdragen. Zo veel mogelijk met middelen ter plekke verkrijgbaar. En: geef ze een stuk zelfstandig heid terug. Uiteindelijk in heel veel kampen zijn de mensen gevangen Dus is het al therapeutisch, als je hun zélf weer taken geeft „Je moet het volk in zijn eigen kuituur benaderen, en zo gauw mogelijk alles zelf laten doen. Wij blijven daar vreemden. Het volk zelf is de beste hulpverle ner. Met onze klompen gaan wij door hun kuituur heen. Wij moe ten ons dus zo snel mogelijk te rugtrekken. Zolang ze klem gere den zijn, en in die gevangenkam pen zitten, waar niets van de grond kan komen, blijven ze af hankelijk van onze hulp."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9