Ondermijnden voetbal en 't weer Jrede Maatschappelijke Discussie? Ernstig gewonde na aanrijding op nieuwe kruising Donderdag pas echte inspraak avond in Leusden Vrouwenraad vergaderde Veel plezier op kermis „De Til" Inbraak en vernielingen bij Don Bosco Leusden HANDJEVOL MENSEN AANWEZIG TIJDENS VOORRONDE Laatste vergadering N.C.V.B. Leusden Geraniummarkt in de Biezenkamp Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN Vooijaarsinstuif vlaamse gaai DINSDAG 17 MEI 1983 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De inwo ners van de gemeente Leusden hadden afgelo pen woensdag de gele genheid om zich te laten informeren over de zaken waarmee de Stuurgroep Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid zich be zighoudt. In het kader van de Brede Maatschappelij ke Discussie waren twee heren in de schuur van eetcafé De Hakhorst neer gestreken om de plaatse lijke bevolking te informe ren. Volgende week don derdag zal, als we de heren achter de tafel mo gen geloven, de discussie pas echt losbranden. Op donderdag 19 mei vindt de echte inspraakavond pas plaats. Vorige week ging het om een soort voorron de. In Nederland worden de inspraakavonden, die de stuurgroep in veel plaatsen organiseert, over het alge meen slecht bezocht. In Leusden schijnt het wel bitter legen te vallen. Voorzitter Wijnand Rietman, die in deze regio overal inspraakavon den organiseert, gaf woens dag de schuld aan de voet balwedstrijd Real Madrid- Aberdeen die op de televisie werd uitgezonden. Ook het slechte weer kreeg de schuld dat er nog geen twintig men sen naar de Hakhorst waren gekomen om mee te praten over het energiebeleid dat de regering moet voeren. Ook aan de propaganda voor de discussie-avond heeft het ontbroken. De voorzitter schijnt zelf de aanplakbiljet ten op te moeten hangen als hij ergens een avond belegt Voorzitter Wijnand zegt zich vergist te hebben in de om vang van Leusden. ,,De aan plakbiljetten die ik verspreid heb zullen wel niet opgeval len zijn", gaf hij eerlijk toe Het is te merken dat Leus den niet de eerste plaats was waar Wijnand Rietman met zijn compagnon Henny Blaas een inspraakavond organi seerde Aan het begin van de avond legt Wijnand uit waar het allemaal om gaat De be volking van Nederland moet zich uitspreken over de ener giebronnen die zij in de toe komst wil gaan gebruiken. Bij de regering zijn inmiddels al zo'n 4000 brieven binnenge komen van allerlei verenigin- gen en instanties die een standpunt innemen met be trekking tot de toekomstige energievoorziening. Ook zijn er inmiddels al zogenaamde hoorzittingen in de kamer ge weest Nu is het woord aan de bevol king, zij mogen ook hun zegje doen Óf er ook echt naar de stem van de bevolking geluis terd zal worden kunnen de heren achter de tafel niet be loven Uiteindelijk zullen de politieke partijen moeten be slissen, nietwaar „REAGEER MAAR GEWOON" „Het is de bedoeling dat U vanavond aan het woord bent" aldus woensdagavond de voorzitter van de avond. Voor het echter zover komt houdt hij zelf een inleiding over het hoe en waarom van de hele Brede Maatschappe lijke Discussie. Het veelbe sproken „Tussenrapport" wordt veel verkocht, zo ver telt de voorzitter. Er zijn zelfs al bibliotheken waar het rap port is uitverkocht. Gelukkig heeft hij er zelf een flink stel bij zich. Belangstellenden kunnen het a raison van 5 gulden bij hem kopen. Na de voorzitter is het woord aan Henny Blaas, de discussieleider Voor het tot discussie komt moeten er echter nog dia's vertoond worden waarin de problemen die er zijn. verduidelijkt wor den. Ondanks zijn oproep om „gewoon te reageren" als iets niet duidelijk is of als men nadere informatie wil. bli|ft het stil in De Hakhorst. Alleen een meisje wil even weten wat ..horizonvervuiling" ei genlijk is SCENARIO'S Na de dia's wordt de huis- aan-huis verspreide krant ter hand opnom^n De viBr daar in beschreven scenario's ko men aan de orde Een prak tisch ingestelde meneer wil weten wat hij in het jaar 2000 in zijn loonzakje vindt In de krant staat dat de werkweek dan aanzienlijk bekort zal zijn en dat er sprake is van loon matiging De meneer vraagt zich nu af of hij voor de dertig uur die hij dan werkt evenveel krijgt als nu met veertig uurof dat zijn loon evenredig zal dalen De heren achter de tafel weten het antwoord niet De oplossing schijnt ook niet te staan in het „Tussenrap port". dat gedurende de rest van de avond op vrijwel alle andere vragen het antwoord geeft. Na de pauze, het kopje koffie is op kosten van de Stuurgroep, kan de discussie losbarsten Het wil niet direct vlotten De eerste bezoeker die het woord neemt zegt ge komen te zijn voor informa tie „Ik kan wel van alles gaan beweren, maar ik weet er wei nig van" zo maakt hij de voor zitter duidelijk Discussielei der Henny legt het allemaal nog een keer uit Door met elkaar te discussieren zullen meer zaken duidelijk worden zo leert de ervaring Daarop kwam er toch nog een discussie op gang. Ham vraag is welke energiebron nen) gaan we in het jaar 2000 gebruiken Aanwezig VVD- raadslid Sjef ten Berge zegt dat we vertrouwen moeten hebben in de technologische ontwikkeling. „We moeten een gok nemen op basis van wat we nu weten", zo stelt hij Verder houdt de liberaal nog een uitvoerig betoog over kostprijs van de energie, in ternationale concurrentiepo sitie en winstgevendheid van bedrijven Niet iedereen bleek het met de zienswijze van het raadslid eens te zijn, hetgeen de discussie toch nog even levendig maakte. Geheel volgens het program ma zoals dat door 70 koppels van de Stuurgroep twee maal per week in het hele land wordt afgedraaid, werd de discussie even na tien uur gestaakt. Een meneer wilde op de valreep nog even van de voorzitter en discussieleider horen of de hele Brede Maat schappelijke Discussie ei genlijk wel zin heeft. De rege ring laat, vooruitlopend op de te nemen beslissingen, nu al hoogspanningsleidingen aanleggen naar een te bouwen kerncentrale, zo wist de meneer te vertellen De Leusdense bevolking zal het antwoord van de heren ach ter de tafel niet vernemen De kennelijk als „lastig" beoor deelde vragensteller had de vraag kennelijk ook al in Hoe velaken gesteld en kreeg daarom nu geen antwoord meer VRAGENFORMULIER De mensen die de avond in Leusden bijwoonden kregen een vragenformulier mee naar huis. Diegenen die vol gende week donderdag te rugkomen voor de „echte" discussie kregen het advies om het formulier met potlood in te vullen. „Het blijkt dat tijdens de discussie mensen nog wel eens van mening ver anderen. Volgende week moet U natuurlijk tijdens de discussie wel de hele zaak met een pen invullen" aldus voorzitter Wijnand. Niet ie dereen is van plan nog eens een avond bij te wonen in het kader van de Brede Maat schappelijke Discussie, zo bleek woensdagavond. Zij kregen een antwoordenve- loppe mee om hun mening rechtstreeks naar de regering te sturen. (F. v. B.) Onafhankelijk Nieuws- iJad voor de gemeente .eusden. erschijnt elke dinsdag donderdag. erantwoordelijk edakteur: larnix Kreyns ledaktie: ertien Engelkens aspar van Loo ilevering kopij en adver- nties: oor het dinsdagnummer l uiterlijk maandagmid- ig 12.00 uur. voor het )nderdagnummer tot ui- fiijk woensdagmiddag 00 uur edaktie en administra- Kantoor Leusder Krant, ozendaallaan 9, Leus- n-Centrum Op werkda- fn geopend van 09.00 tot 00 uur en van 13.30 tot 00 uur. Telefoon: 033- 1495 bonnementsgeld: 59,40 per jaar, 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal }be.i Bb erbl rw oudi ,25! i van Ne kes 'p 01 ut l(L u,k-, ichten bezorging: n ïi i abonnee dient u de ft int voor dinsdag- of don- dagavond 18.00 uur te bben ontvangen Is dat Tei< t het geval, neem dan ntakt op met onze hoofd- ;nt bezorging (dinsdag donderdag tussen 18.30 1930 uur), tel. 033- B91. Bij geen gehoor u kontakt opnemen ,25jJtonze inspekteur bezor- overdag 03420- 141. toestel 44. uur) T'"ïbestellen foto's: meeste in de Leusder int gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit tering van archief- en iorische foto's), bij voor- lelalingvan5-perex- plaar (formaat 13 x 18 op giro 871441 t.n.v. 9b v te Barneveld, met delijke vermelding van •enste foto, aantal, "mer van krant, pagina 4rop de foto werd ge ilst U kunt ook kontant Hen op ons kantoor, Ro- tiaallaan 9, Leusden/ ttrum. jeveer drie tot vier we- na betaling ontvangt u Sewenste foto's thuis LEUSDER KRANT is uitgave van de BDU- ttenkombinatie te toeveld. LEUSDEN \an het ontmoe tingscentrum voor vrouwen in de kelder van het gemeentehuis wordt niet alleen door bouwvak kers hard gewerkt, de werkgroep van de Vrouwenraad voordit ont moetingscentrum is druk bezig de organisatorische kant voor elkaar te krijgen. Tijdens de Vrouwenraadsver gadering van afgelopen woens dag deed Hermien Gierman, als dagelijks bestuurslid van de Vrouwenraad en als lid van de werkgroep ontmoetingscen trum, verslag van de diverse af delingen binnen de werkgroep. De afdeling Openingsaktivi- teiten verzorgt een programma voor de open dag in september, waaraan ook de Biljartvereniging en de Muziekschool, die even eens in de kelder gaan huizen hun medewerking verlenen De afdeling Inrichting heeft een voorlopige begroting ge maakt van het aan te schaffen meubilair, serviesgoed enzo voorts De afdeling Aktiviteiten heeft tot december 1983 een pro gramma rond voor de open och tenden De afdeling Gastvrouwen tenslotte heeft een rooster opge steld en de diverse vrouwenver enigingen gevraagd meer vrijwil ligers voor het gastvrouwschap te leveren. Het eerste concept van de sta tuten voor het ontmoetingscen trum zijn door de werkgroep doorgesproken en in september hoopt men het concept aan de Vrouwenraad voor te kunnen leggen GEHANDICAPTENBELEID Het gehandicaptenbeleid van de gemeente zal door het initi atief van de Vrouwenraad beter gaan funktioneren Naar aanleiding van een thema ochtend in het jaar voor gehandi capten is de Vrouwenraad gaan bekijken wat er op gemeentelijk niveau aan bestaande knelpun ten gedaan kan worden Gehan dicapten, gemeentelijke funkti- onarissen en een afgevaardigde van de Vrouwenraad hebben re gelmatig om de tafel gezeten en dat heeft geleid tot een werk groep van gehandicapten in sa menwerking met de gemeente. DISKUSSIETECHNIEK In oktober start de Vrouwen raad een cursus diskussietech- niek onder leiding van mevrouw van Gestel. Eerder verzorgde mevrouw Van Gestel de cursus vergadertech niek. De reakties daarop waren heel positief De cursus diskus- sietechniek wordt op vier och tenden gehouden, kosten f 20.—. Voor 1 oktober kunt u zich opge ven bij Joke Traats tel. 943031 LEUSDEN De NCVB Leusden-centrum heeft 9 mei j.l haar laatste vergadering in dit seizoen gehouden Mevrouw Hisseeuw uit Maars- sen, die deze avond leidde, had als onderwerp „Kleding en tex- I tiel" Rondom dit onderwerp werd een quizspel gehouden. Zo werd op een aardige manier weer nieuwe kennis opgedaan. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN Botsautootjes en een draaimolen zijn natuurlijk erg leuk op een echte kermis. Met zelfbedachte spelletjes en miniprijsjes kun je ook veel lol hebben. Dat was j.l. zaterdag vast te stellen op de kinderkennis die werd gehouden ter gelegenheid van het 121/2 jarig bestaan van het jongerencentrum „De TH". Speciaal voor de gelegenheid was het deel van de Bavoortse- weg ter hoogte van het jongeren centrum zaterdagmiddag voor alle verkeer gesloten Rond het jongerencentrum waren een aantal marktkramen neergezet. Directe verkoop was er niet bij Alle uitgestalde waar moest ge wonnen worden De over het al gemeen tweedehands spulletjes dienden slechts als prijs. Zowel de over het algemeen jonge kinderen achter de kraam als de honderden kinderen vóór de kramen beleefden zaterdag veel plezier aan de kermis Een kwartje was de kennelijk vastge stelde prijs waarvoor alle spelle tjes gedaan konden worden Nie mand werd echter arm on de kermis terwijl er aan de andere kant ook geen kapitalen werden verdiend. Het jongerencentrum „De Til" had alle kosten voor de middag geheel voor eigen rekening ge nomen Buttons werden kwistig rondgestrooid waarop duidelijk te lezen stond dat het jongeren centrum feest viert. Hetzelfde gold voor een hele lading petjes die men nog over had gehouden van 21/2 jaar geleden, toen de Til haar tienjarig bestaan vierde le dereen kreeg nu wel het verzoek om de button op het petje te bevestigen, zodat de ,,10' niet meer zichtbaar was. Even na twee uur gingen er tegen de driehonderd ballonnen de lucht in ledereen die op dat moment in de buurt van „De Til" was kon meedoen met de, ook weer gratis, ballonnenwedstrijd Voor diegeen wiens ballon het verste komt. staat er een echte crossfiets te wachten. Voorwaar de is natuurlijk wel dat het kaartje dat aan de ballon bevestigd is, wordt teruggestuurd. De maand mei is door de me dewerkers en het bestuur van „De Til" uitgeroepen tot feest maand, ter gelegenheid van het feit dat het jongerencentrum 121/2 jaar geleden werd geopend. Officiële recepties worden er echter met gehouden. „De festi viteiten rond het tienjarig be staan liggen ons nog veel te vers in het geheugen", aldus zater dagmiddag iemand die nauw bij het jongerencentrum is betrok ken. Koekhappen bij De Til LEUSDEN - Winkelcentrum De Biezenkamp had afgelopen zaterdag als attractie voor het winkelend publiek een geraniummarkt op poten laten zetten door de Koninklijke Maatschappij Tuinbou en Plantkunde, atdeling Amersfoort en omstreken In deze periode waarin de geraniums weer buiten gezet kunnen worden waren diverse bloemisten niet alleen naar De Biezenkamp gekomen om deze planten aan de man te brengen, maar ook om voorlichting te geven Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1983 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op de nieuwe kruising Burg. Van der Postlaan/ Hamersveldseweg is zaterdag bij een aanrijding een inwoner van Leusden ernstig gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde nadat J N. uit Leusden met zijn auto op het kruispunt geen voorrang verleende aan M A uit Leusden, die over de Van der Postlaan in de richting van de Hamershof reed. De auto van A. ramde die van N waarna deze te gen een lichtmast tot stilstand kwam N moest met ernstige ver wondingen in een Amersfoorts zie kenhuis worden opgenomen. De andere automobilist kwam er vol- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het internaat en de school van Don Bosco aan de Dodeweg in Leusden hebben het afgelopen weekeinde bezoek ge had van onbekenden die vernie lingen aanrichtten en videoap paratuur ontvreemdden. In beide gebouwen werden ve le deuren en ramen kapotgesla gen. Dit is volgens de rijkspoltie gedaan met gereedschap uit de technische school van Don Bos co. Een videorecorder en veertig banden worden vermist. gens de rijkspolitie zonder noe menswaardig letsel af Beide au to's waren total loss ACHTERVELD Zaterdag avond werd door de Stichting De Moespot in samenwerking met de K P J een voorjaarsinstuif ge organiseerd voor alle inwoners van Achterveld. Er kon bingo worden gespeeld, er was een sjoelcompetitie en er was een doorlopende vertoning van een tekenfilm. Na afloop van de spelen kon men genieten van de gezellige muziek van de band van Loon uit Amersfoort De avond werd be sloten met een optreden van Black Power Voor de organisa toren was het wel jammer dat op deze avond alleen de jeugd aan wezig was De opzet een samen zijn van jongeren en ouderen Jammer genoeg is dit niet uit de verf gekomen Ondanks dat heeft de aanwezige jeugd zich toch heel goed geamuseerd Een vogel met veel uit eenlopende eigenschap pen, kleuren en namen. Hij is goed en slecht, mooi en lelijk. Naast zijn eigen lijke Nederlandse naam, Vlaamse gaai, wordt hij plaatselijk ook eikelek ster, schreeuwekster, marrekolf en meerkol ge noemd, om maar een paar namen te noemen. Mooi is zijn verenpak: opvallend zijn de blauw-zwarte veertjes in de zogenaam de spiegel van de vleugels. Lelijk is zijn alarmroep: een rauwe, krijsende schreeuw. Hij is goed in hel verdelgen van schade lijke rupsen en insekten, hij is slecht om het roven van eieren en jonge vo gels. Overal kunnen we hem aantreffen, in loof bossen, naaldbossen en vaak in struikgewas. Meestal horen we hem eerder dan we hem zien, als hij met zijn krijsende alarmroep hel hele bos waarshuwt voor onze aan wezigheid, want Vlaamse gaaien zijn erg schuw en gauw verontrust. In de broedtijd laat hij zich bijna helemaal niet zien. Het nest wordt gebouw van jonge twijgen en gevoerd met mossen en gras. In dichte sparretakken ver geet hij de ombouw wel eens en bestaat het nest uitsluitend uit mos. Het wijfje legt vijf tot zeven grijsgroene bruingevlekte eieren en deze worden door beide ouders om beurten bebroed. Na ze ventien dagen komen de jongen uit het ei en twintig dagen later verlaten ze het nest. De famiie blijft nog lang bij elkaar en pas na de winter verlaten de jon gen hun ouders. In noor delijke landen trekken de Vlaamse gaaien in het late najaar naar het zuiden, in I onze streken is het een zogenaamde standvogel en trekken dus niet. Eten doen ze praktisch alles wat eetbaar is, dierlijk en J plantaardig. Zoals we al I opmerkten maken ze in het voorjaar nogal wat ele- ren en jongen van andere vogelsoorten buit. Zelfs fazanten en patrijzen moeten er aan geloven. In I de zomer zijn het voor een belangrijk deel insekten, wormen en zelfs muizen en kikkers. In hel najaar j staan bessen, eikels en beukenoten op het menu, I waar ze ook voorraden van aanleggen. Die wor- den nogal eens vergeten en daardoor helpen ze on- gewild mee aan versprei- j ding en instandhouding I van het bos. G. van L. Vlaamse gaai

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3