)e Derde Wereld verdient beter, als het aan ons ligt Het wordt een stuk mooier" leustien krant offie-abonnement brengt produkten bij u thuis ACJN zoekt leden achterbergh wonen Jaarvergadering Tour de Junior Tour gastgezinnen welkom Fietsenrally op tweede Pinksterdag Leusder Krant Groeneveld heeft ook een bril voor u. WOLSWINKEL OVER UITBREIDING FABRIEK: M\\ Houdt Groeneveld voor ogen FOTO-KOPIE 1 NODIG? DONDERDAG 19 MEI 1983 plaatselijk nieuws 3 (Van een medewerkster) LEUSDEN - SOS Save our souls - Red ons. SOS Stichting Ontwik kelingssamenwerking - Wereldhandel. De keuze voor deze Initialen niet toevallig. SOS-Wereldhandel is een kleine organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, die door het importeren van produk- len uit de Derde Wereld dlrekte steun wil verlenen aan de makers van het produkt. Sinds 1967 bestaat deze Stichting In Nederland en België. Verkooppunten van de produkten zijn Wereldwinkels en Soli- darlteitswinkels. Ook Leusden kent sinds 1979 een Solidariteitswinkel in februari lot een Stichting geworden Winkel is echter een te groot woord voor wat in '79 van de grond kwam. Ben en Cheni Wassink, die des tijds in Handsbeek woonden, kwam. betrokken toen op eigen ini tiatief uil een depot van de SOS- Wereldhandel in Wijchen enkele dozen koffie en thee, en mond tot mond reklame binnen de gemeen te zorgde voor de afname Inmid dels is dit initiatief al geruime tijd uitgegroeid tot een echte Solidan- teitswinkel, gevestigd Houtvester 2 in Leusden. tel 944603, en 't Laan tje 2 in Achterveld, waar behalve koffie en thee nog veel meer pro dukten uit de ontwikkelingslanden te krijgen zijn en ook prachtige volkskunst. Naast deze vaste ver kooppunten staat er ook elke laat ste zaterdag van de maand een kraam met allerlei artikelen in het winkelcentrum de Hamershof. Ook heeft een enthousiaste groep HBOV-ers alweer twee jaar elke week de leiding over een stand in school Geheel particulier initiatief vanuit de groep PROJEKTPARTNERS De Solidariteitswinkel verkoopt dus produkten van kleine zelfstan dige coöperaties (z.g projektpart- ners) in de Derde Wereld De kon takten ontstaan veelal via vrijwilli gers die daar werkzaam zijn. Het plaatselijke stichtingsbestuur, Lau ra Kooistra. voorzitster, Renze Ste- ringa, sekretaris. en Ben Wassink, Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. L lB Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: I Bertien Engelkens I Caspar van Loo [inlevering kopij en adver- Itenties: i |Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmid dag 1200 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administra- |lie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033- 1941495. I Abonnementsgeld: If 59,40 per jaar; |f 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Ais abonnee dient u de bant voor dinsdag- of don- perdagavond 18.00 uur te -ebben ontvangen. Is dat et het geval, neem dan intakt op met onze hoofd- lent bezorging (dinsdag donderdag tussen 18.30 19 30 uur), tel. 033- 0691 Bij geen gehoor «»|um u kontakt opnemen iet onze inspekteur bezor- tng, overdag 03420- '6141toestel 44 labestellen foto's: i meeste in de Leusder pant gepubliceerde foto's runt u nabestellen (met uit- bndering van archief- en istorische foto's), bij voor- [Abetaling van 5,- per ex- nplaar (formaat 13 x 18 i op giro: 871441 t.n.v ®U b.v te Barneveld, met fjidelijke vermelding van wenste foto, aantal, Jnrnmer van krant, pagina faarop de foto werd ge matst. U kunt ook kontant fetalen op ons kantoor, Ro- daallaan 9, Leusden/ intrum. igeveer drie tot vier we- i na betaling ontvangt u b gewenste foto's thuis LEUSDER KRANT Is i uitgave van de BDU- "ntenkombinatie te ("neveld. Achterbergh x heeft in z 'n 100 jarig bestaan duizenden woningen stijl\ol en gezellig ingericht 'n Hoekje hier, 'n kastje daar Achterbergh krijgt het voor elkaar Achterbergh Wonen altijd do moeite waard, onveerj. gratis kijkje ic nomen Amersfoort,Wcstsingel [I Tel. 033-13048 LEUSDEN - De Algemene Christelijke Jeugdbond voor Na tuurstudie en bescherming wil een afdeling in Leusden oprich ten. Daarom zoekt de bond leden tussen de 12 en 25 jaar in deze gemeente. De ACJN organiseer! elke week excursies door de natuur. De bond is een landelijke vereniging met di verse afdelingen waaronder een in Amersfoort. Van uit die afdeling wordt geprobeerd er een in Leus den van de grond te krijgen. Be langstellenden uit Leusden. die met excursies mee willen, kunnen elke zaterdagochtend om half ne gen terecht onder de klok in De Hamershof van waar men op weg gaat naar Amersfoort om zich bij de deelnemers van de excursie aan te sluiten. Voor 28 mei staat er een tocht naar en door Doorn op het programma, 4 juni gaat de ACJN naar Achterveld, 11 juni naar een wegbermenonderzoek in de omge ving en 25 juni naar Birkhoven in Amersfoort. Voor nadere informa tie kan men contact opnemen met Willem-Ard van de Heijde, telefoon 941508. ACHTERVELD - Maandag avond hield de Tour de Junior haar jaarvergadering. De voor zitter opende de vergadering met een hartelijk woord van wel kom. Hij was heel blij met de gro te opkomst. De notulen van de vorige jaarvergadering werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Uit het jaarver slag bleek dat er weer een heel actief jaar achter de rug was, met een aantal hoogtepunten. fn hét afgelopen seizoen werd de 25ste Tour georganiseerd. Er werd deelgenomen aan wielerwedstrij den in Engeland waar niet minder dan vijf etappe-overwinningen wer den behaald De Tour de Junior kreeg de van Rootselaar bokaal en de feestavond in verband met het 25-jarig jubileum werd een gewel dige avond Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat men ook in het afgelopen seizoen aardig ge boerd had. Het was gelukt om uit de rode cijfers te blijven en met een klein batig saldo af te sluiten De kascontrölecommissie had de boe ken van de penningmeester geheel in orde bevonden. H. van Dijk was aftredend als lid van de kascontrole commissie In zijn plaats werd benoemd H Ver steeg Deze commissie bestaat nu uit de heren H Legdeur, H van Ruitenbeek en H. Versteeg De bestuursleden Joh Ossen drijver en H Smit waren periodiek penningmeester, is (voor zover mogelijk) uitermate goed op de hoogte van en wil ook graag iets vertellen over de achtergronden van het werk van SOS-Wereldhan del. Als vertegenwoordiger van de groep uit Achterveld is Lucas Koek bij het gesprek aanwezig. De nadruk ligt vooral op twee za ken de symboolfunktie - de pro dukten zijn een middel om bewust wording rond de ontwikkelingspro blematiek te vergroten; de steun- funktie - de verkoop van produkten is een stimulans voor groepen in de ontwikkelingslanden, waarmee wordt samengewerkt. Deze groe pen zijn op hun beurt dan weer sti mulerend bezig in hun eigen land of streek. Daarom ook neemt de stichting SOS maximaal 40% van de totale produktïe over. Onlosmakelijk aan het produkt verbonden is de informatie over de producenten, hun cultuur en land en de relatie met de rest van de wereld Heel toegankelijk en prettig leesbaar, als folder geleverd bij elk artikel. UITGANGSPUNT Wat is het uitgangspunt bij de projektenkeuzen? Uitgangspunt zou moeten zijn een overeenstem ming van visie op de ontwikkelings problematiek en de oplossingen daarvan Daarom wordt ook ge zocht naar groepen of landen die zich proberen te bevrijden van een economisch systeem dat geba seerd is op ongelijkheid Bij het bepalen van de keuze ko men drie aspekten aan de orde het projekt, het produkt en de mogelijk- Produkten uit de Derde Wereld te koop in een kraam in De Hamershof. elke laatste zaterdag van de maand. heid tot het verschatten van infor matie Een voorbeeld de Titina-jam uit Guinee Bissau, letterlijk een pro dukt van Nederlandse ontwikke lingshulp. De jam komt uit een fa briek die is gebouwd met geld van het Ministerie van Ontwikkelings samenwerking Het is een kleine fabriek op het eiland Bolama, waar dertig mensen werken. Maar er is werk voor meer mensen vrouwen en kinderen van het eiland verza melen cashew-vruchten, waarvan ook jam wordt gemaakt Elke kilo levert geld op. De fabriek maakt vier soorten jam van vruchten, die na elkaar rijpen en geoogst wor den. Zo kan er tien maanden per jaar doorgewerkt worden. De pom poen, mango en cashew-vruchten komen van het eiland zelf, en voor de sinaasappel- en limoenjam ko men de vruchten van het vasteland van Guinee Een Nederlandse ontwikkelings werker schreef eens in een brief ,,De mensen zijn erg bij het werk betrokken, en men is trots op het eindprodukt Hier in het land zijn de produkten erg populair. Als op de fabriek veel fruit ineens aankomt, werkt iedereen door tot alles ver werkt is, ook het administratief per soneel tot aan de directeur toe.'' VERBROKEN KONTAKTEN Kan het ook zijn dat de kontakten met een projektgroep dusdanig verslechteren dat ze worden ver broken? Ook hiervan een voorbeeld, bin nen SOS-Wereldhandel waren twijfels gerezen over een projekt in Pakistan. Na onderzoek door een medewerker bleek, dat de man die ooit heel idealistisch was begon nen met het exporteren van spullen van kleine basisgroepen, de dikte van zijn eigen portemonnee steeds belangrijker was gaan vinden Hij had de basisgroepen in de steek gelaten en verkocht voortaan van kleine bedrijven die hun arbeiders puur uitbuiten. Samenwerking met deze man kon dus niet blijven Gezocht wordt nu naar mogelijkheden om met de oor spronkelijke basisgroepen weer in kontakt te komen Plaatselijke Leusdense kritiek op een goed funktionerend kontakt met een kleine blikfabriek in Viet nam kwam onlangs vanuit de groep bootvluchtelingen die in de ge meente woont Na de ontdekking van de blikjes ananas en de bijbe horende informatiefolder in de kraam op de Hamershof, zijn een aantal mensen uit de groep een avond gaan praten bij Chieni en Ben Wassink, Volgens de folder zouden zij om economische rede nen het land verlaten hebben. Maar volgens de woordvoerder was dat wat hem en zijn familie betreft, he lemaal met het geval. Hij had als onderwijzer ineens de opdracht ge kregen op een heel andere manier les te gaan geven, met andere boe ken Het kwam neer op een ware indoctrinatie van zijn leerlingen waar hij absoluut niet achter kon staan Daarom smaakte die ana nas hem niet zo lekker. Vellen vol zouden we nog kun nen schrijven met achtergrondver halen over de koffie, de thee, de honing, de wijn, de noten en de vaak schitterende kunstnijverheid, uit de Solidariteitswinkel. maar alle informatie en alle artikelen zijn ei genhandig te verkrijgen op de al eerder genoemde adressen Bo vendien bestaat er sinds enkele maanden zoiets als een „koffie- abonnement' Gemakshalve zo genoemd, hoewel het abonnement alle voedingsmiddelen kan omvat ten die de Solidariteitswinkels in Leusden en Achterveld verkopen ABONNEMENT Dit abonnement is opgezet om dat vanuit de groep van kontaktper- sonen rond de .winkel", die veelal ook in de kraam staan, toch een zekere barnère gevoeld werd tus sen de klant en de Solidariteitswin- kel Die weerstand ligt ook hierin dat de Solidariteitsprodukten min der makkelijk te koop zijn dan in de supermarkt, terwijl veel mensen toch vaker koffie en thee e.d. uit de Derde Wereld zouden willen ge bruiken. Vandaar dit ..abonnement" waarop artikelen staan die in elk huishouden regelmatig nodig zijn, sommige zelfs dagelijks Een der gelijke kaart is verkrijgbaar in de kraam, tijdens de openingstijden van de Solidariteitswinkels. Hout vester 2 in Leusden op donderdag avond van 18.00-20 00 uur en 't Laantje 2 in Achterveld, elke zater dag van 10 00-12.00 uur Op de kaart wordt aangegeven welke produkten regelmatig zullen worden afgenomen. In elke derde week van de maand worden de vaste bestellingen thuis bezorgd, of zo men wil, eens per twee maan den of per kwartaal Bi| de bestel ling ontvangt iedereen de meest re cente informatie over de produk ten: bijvoorbeeld de koffiekrant. Aan het abonnement zijn geen kos ten verbonden, ook niet aan het be zorgen De bestellingen moeten wel kontant worden betaald Een prima initiatief van de Soli dariteitswinkels. Zo kan daadwer kelijk hulp worden geboden En re gelmatig kopen is misschien een van de manieren om van hulp echte steun te maken. Op het ..koffie-abonnement" staat gedrukt: De Derde Wereld verdient beter, als het aan ons ligt aftredend Daar er geen tegenkan didaten waren ingebracht, werden beide bestuursleden herkozen. De inschrijving voor de komende Tour verloopt vlot. Er hebben zich reeds 125 deelnemers gemeld ter wijl er nog inschrijvingen onderweg zijn. Alleen bij de categorie van de 12-jarigen zjn er niet zoveel deel nemers De 26é tour zal dit jaar plaats vinden van 8-13 augustus De ron de van Achterveld zal plaats vinden op zondag 7 augustus De heren van de commissie die de feestelijkheden rond het 25-jarig jubileum hadden georganiseerd werd dank gebracht voor het vele werk dat zij hadden verzet. De rondvraag werd vlot afgewerkt. Vervolgens werden twee mede werkers van de Tour in het zonnetje gezet. Het waren de heer Smink en H. van Ruitenbeek, ruim 25 jaar medewerker van de Tourorganisa tie De voorzitter dankte hen heel hartelijk voor het vele werk dat zij hadden gedaan in het belang van de Tour de Junior ..Veel vrije tijd hebben jullie hieraan gegeven waar we jullie heel dankbaar voor zijn Beiden werd bloemen en een enveloppe aangeboden ,,We hebben het altijd met ple zier gedaan en zijn dankbaar voor de fijne medewerking die er altijd is geweest LEUSDEN - Onder het motto „Voel je voor het jeugdhonk iets, pak dan op tweede Pinksterdag de fiets" wordt op maandag 23 mei een sponsortietsenrally in Leusden gehouden. Dit evene ment wordt georganiseerd door de aktiviteitencommissie van de Hervormde/Gereformeerde Ge meente in Leusden. De op brengst van deze fietstocht zal een bijdrage worden in de reali satie van een nieuw jeugdhonk van beide kerkgenootschappen in Leusden. Deelnemers aan de rally moeten starten bij de Marcuskerk en wel om 14.00 uur. Er zijn drie routes, te weten van tien, twintig en dertig kilometer Het is de bedoeling de afgelegde kilometers te laten spon soren door familie, bekenden of an deren Wie daar niets voor voelt, kan voor 2,50 gulden aan de tocht meedoen ACHTERVELD - Van 8-13 au gustus zal dit jaar weer het jeugdwielerfestijn, de Tour de Junior, worden georganiseerd. Hieraan nemen ook dit jaar Weer ongeveer 130 rennertjes en ren- stertjes deel. Ze komen zowel uit eigen land als het buitenland. Om een en ander te kunnen ver wezenlijken, is het van belang dat de meeste deelnemers onderdak kan worden verschaft in tourgast gezinnen De gastgezinnen die reeds eer der hun medewerking verleenden, zullen door de huisvestingscom missies weer benaderd worden. Maar ook nieuwe gastgezinnen zijn van harte welkom. Degenen die ge negen zijn om een van de deelne mers of deelneemsters een week onderdak te verschaffen, kunnen zich opgeven bij Joh. Ossendrijver. Marterhoeve 22,3831 TA Leusden, tel 033-946126 Bij de opgave kunnen eventuele wensen kenbaar worden gemaakt, waarmee terdege rekening zal wor den gehouden Als blijk van waardering zal een waardebon van 35,- worden aan geboden, te besteden bij de plaat selijke middenstand. Tevens zal op donderdag 11 augustus weer de traditionele koffiemorgen worden gehouden voor de toermoeders Rozendaallaan 9 Leusden-C Een modieuze bril van bekende ontwerpers. Het Optiek- Gilde heeft oog voor de laatste ontwikkelingen. Volgt de inter nationale mode op de voet De collecties worden met zorg samengesteld en opgebouwd uit een internationaal aanbod De Groeneveld-opticien is in het bezit van de modernste oog- meetapparatuur. Correcte bediening en oprechte interesse voor het vak, zijn kenmerken van de Groeneveld-opticien, De De zichtbare uitbreiding van de mengvoederfabriek aan de Asschatterweg grootste trots is het enorme assortiment Van prettig voordelig tot hoogst exclusief Modebrillen voor jong en oud Op alle correctiebnllen l jaar gratis garantie! Welkom. Bij de Groeneveld-opticien. Aangesloten bij hei 'Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien. Leusden, Winkelc. Hamershof, Grutterij 3, tel. 033-944242 LEUSDEN - „Het blijft echt niet zo, maar wordt een stuk mooier". Aldus zegt Kees Wols winkel van de directie van meng voederfabriek De Zandbrinker- molen over de twee enorme in aanbouw zijnde silo's bij het be drijf. Volgens Wolswinkel wor den de nu zichtbare frames van de silo's afgedekt met platen die een lichte kleur krijgen. „Het contrast met de omgeving zal dan zeker een heel stuk min der zijn", meent hij. In januari van dit jaar is een start gemaakt met de uitbreiding van de Leusdense mengvoederfabriek. Vergroting van het bedrijf is nodig, doordat de produktïe die vroeger werd uitbesteed zelf weer ter hand wordt genomen. De beslissing over de uitbreiding viel toen de opvol ging in het bedrijf was geregeld Dat betekent dat de derde genera tie Wolswinkel klaar staat om de fabriek te blijven runnen De uitbrei ding behelst niet alleen de bouw van de meters hoge silo's, maar ook een vernieuwing van de fa briek, onder meer door het vervan gen van de oude machines. In okto ber zullen naar verwachting de werkzaamheden klaar zijn. De vergroting van „De Zandbrin- kermolen" is destijds bij het maken van het bestemmingsplan buiten- gebied-oost geregeld Vooruitlo pend op het rechtsgeldig worden van dit bestemmingsplan in februa ri van dit jaar (goedkeuring van de Kroon was nog nodig) gaf de ge meente op grond van artikel 50 van de Woningwet toestemming voor de bouw van de silo's Het nu gel dende bestemmingsplan lag onge veer vier jaar geleden ter visie.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3