„Ik heb eigenlijk altijd verpleegster willen worden, Ik houd wel van verzorgen en vertroetelen" Onderscheiden mevrouw H. G. M. Kleinveld-Sijmons: Kindermarkt Biezenkamp „Hair" in De Til Vrouwelijke clown in Achterveld Inschrijven avondvierdaagse in Achterveld Programma zaalvoetbal Taxichauffeuse Logisch berede neren Kwalijk Vrouw nodig Perfectionist logmaals: moe- erlijke intuïtie Kan niet gene gerd worden Kwaliteit haal je bij tóDONK&ROMEYN 'd DONK ROMEYN DE LEUSDER KRANT Opbrengst collecte van Astmafonds Werkgroep Milieu educatie bijeen interview DONDERDAG 19 MEI 1983 door Karin Lakeman Op 29 april kreeg mevrouw H. G. M. Kleinveld-Sijmons (62) uit Achterveld een eremedaille Oranje Nassau in zilver. Ze kreeg deze medaille vanwege haar vele activiteiten in het maatschappelijk leven in Achterveld en Leusden. Ze is bestuurslid van de EHBO-vereniging in Achterveld, geeft EHBO-cursussen op scholen, ze is bestuurslid van de vereniging Welzijn Ouderen in Leusden, zit in het bestuur van het zangkoor van de katholieke kerk in Achterveld en is twaalf jaar bestuurslid geweest van de Katholieke Stichting voor onderwijs in de parochie van de Heilige Joseph (het katholieke schoolbestuur in Achterveld). ACHTERVELD - Het organise ren begon al op de lagere school Amsterdam-Noord, de ge boorteplaats van mevrouw Klelnveld. Als er iets geregeld moest worden, werd haar hulp Ingeroepen. Op de sportvereni ging was ze aanvoerster van towel het hockey- als het hand- lalteam. Na zeven klassen lagere school, ram ze als huishoudelijke hulp bij ten gezin terecht, maar dat beviel «et Ze ging in een sigarenzaak rerken, later bij een papierfabriek. In 1943 trouwde ze. Het was las- jg trouwen in de Tweede Wereld- jorlog. maar door middel van een iuwelijk hoopte het paar te voorko- nen dat meneer Kleinveld opnieuw mor arbeidsinzet naar Duitsland terd gestuurd De eerste tijd woonden ze in bij ie grootmoeder van de heer Klein- ,eld. aan de Randebroekerweg in tmerstoort. Na een jaar werden ze lal huis uitgebombardeerd Het ■chtpaar Kleinveld verhuisde naar ichterveld en begon daar een ga- agebedrijf Mevrouw Kleinveld ,,We zijn net helemaal niels begonnen. Het lak van de garage bestond uit golf- laten. er lag een lemen vloer, bo- endien stond er munitie van het sger opgeslagen De motorrijders ,an de Binnenlandse Strijdkrach- ïn waren onze eerste klanten angzamerhand hebben we de oei opgeknapt en uitgebreid." Er kwamen drie kinderen (twee dochters en een zoon), maar dat belette haar niet om bij de pomp te staan Behalve tankstation en ga rage. was het bedrijf meteen ook autorijschool, taxi-centrale en ver zorgde het zieken- en groepsver- voer (vervoer van leerlingen van bijzondere scholen). Mevrouw Kleinveld sprong af en toe in als taxichauffeuse. „Als de nood aan de man was, werd de hulp van moeder ingeroepen", zegt ze la chend. Ze herinnert zich nog haar eerste rit: „Ik moest een paar da mes van een poli-kliniek ophalen, maar ze wilden niet met mij mee Ze vertrouwden het niet, een vrouw achter het stuur Uiteindelijk heeft iemand van de polikliniek die vrou wen overgehaald om toch met mij mee te gaan Het garagebedrijf is vijf jaar gele den aan de zoon van het echtpaar overgedaan. Mevrouw Kleinveld en haar man wonen nu aan de Van Wedelaan in Achterveld Meneer Kleinveld is echter nog vaak in en rond de garage te vinden. „Hij kan er maar geen afstand van doen", verzucht mevrouw Kleinveld Naast het werk bij het garagebe drijf, was (en is) mevrouw Kleinveld zeer actief met andere bezigheden Vanaf de oprichting, in 1949, is ze al bestuurslid van de EHBO-vereni- ging in Achterveld Ze is dertig jaar penningmeesteresse geweest „Ik hoorde dat hier een EHBO-vereni- ging opgericht zou worden. Dat leek me wel wat Ik had al eens een EHBO-cursus gevolgd op de pa pierfabriek in Amsterdam Het sprak mij wel aan Ik heb eigenlijk altijd verpleegster willen worden. Ik hou wel van verzorgen en vertroe telen Maar ja, ik heb alleen maar zeven klassen lagere school ge volgd. Ik wilde vroeger nooit leren. Het had wél gemogen, maar ik had er geen zin in. Later heb ik daar heel veel spijt van gehad. Maar ver pleegster worden zat er dus niet in. Daar heb je meer opleiding voor nodig Die EHBO-vereniging is een soort surrogaat voor die verpleeg- stersdroom geworden Kleine huis-, tuin- en keukenon gelukjes, verkeersongelukken: me vrouw Kleinveld weet hoe ze moet handelen. „Vaak is het een kwestie van logisch beredeneren. Weten wat je moet doen en wat je beslist niet moet doen. Sommige mensen raken totaal in paniek als ze bloed zien Soms heb je nog meer werk aan de omstanders dan aan de slachtoffers zelf." Nog nooit is het haar overkomen dat ze niet wist wat ze moest doen. Kalm blijven en weten wat je moet doen: dat is het parool Ze kan overal tegen, zegt ze. „Het is nog nooit zo geweest dat ik iemand niet kon helpen, omdat ik een bepaalde toestand niet kon aanzien of iets dergelijks Als iemand tegen mij zegt dat hij of zij niet tegen bloed kan, dan zeg ik. „Bloed7 Dat is het schoonste wat er is!" „Het is weliswaar niet altijd even leuk Een keer is het mij overkomen dat een klein jongetje, dat ik nog EHBO gegeven had, tóch aan de gevolgen van een ongeluk over leed. In sommige gevallen kun je niets doen Daar voel ik me dan vanzelfsprekend niet prettig on der." Als er ongelukken in Achterveld gebeuren, wordt vrijwel altijd de hulp van mevrouw Kleinveld inge roepen Soms gaat ze er zelf achteraan „Laatst zat ik hier in de tuin te werken en toen hoorde ik een kind uit de buurt roepen: „Ma ma, Christiaan is uit de boom ge vallen'" Dan hol ik er toch even achteraan om te kijken of ik soms iets kan doen." Ook is mevrouw Kleinveld vaak als EHBO ster bij sportwedstrijden in Achterveld aanwezig. Dit jaar bij voorbeeld weer bij de Tour de Ju nior, een wielerwedstrijd in de buurt van Achterveld voor kinderen. Dat gaat dan niet zonder morren „Ik vind dat de mensen van die organi satie zélf maar een EHBO-diploma moeten halen. Dat kan altijd van pas komen Hetzelfde geldt voor het onder wijzend personeel in Achterveld „Wij hebben ooit twee onderwij zers bij ons op de cursus gehad de één was na een paar weken al ver dwenen, de ander heeft de cursus wel afgemaakt, maar heeft het niet bijgehouden (het EHBO-diploma verloopt als je niet regelmatig op een cursusbijeenkomst komt, red.). Dat vind ik een kwalijke zaak. Ze mogen best mijn hulp inroepen als er iets gebeurt, maar ik moet maar net even niet thuis zijn en dan heb je de poppen aan het dansen Met de Achterveldse EHBO-ver eniging heeft mevrouw Kleinveld jarenlang meegedaan aan speciale EHBO-wedstrijden Er wordt een „slachtoffer" neergezet dat hulp nodig heeft. Dit wordt allemaal ge speeld. Een EHBO-team van drie mensen moet vaststellen wat er mis is met het slachtoffer en vervol gens EHBO-voorzieningen treffen Een jury beoordeelt het handelen van het team. Mevrouw Kleinveld: „Wij waren altijd heel goed. We hebben rayon- en districtswedstrij den gewonnen. Bij de landelijke wedstrijden zijn we een keer twee de geworden Bij rayonwedstrijden kwam het wel eens voor dat er be paalde teams niet meededen om dat Achterveld meedeed Ze geeft cursussen EHBO in de zesde klassen van drie lagere scholen in Achterveld Ze vindt het leuk om te doen. hoewel de kinde ren niet echt gemotiveerd zijn „Ze vinden het wel interessant, maar als je vraagt wie er mee door willen gaan, is de animo niet groot Ach ja. EHBO moet je liggen. Je moet het ook durven Je moet het fijn vinden om je medemens te helpen. En ie dereen is altijd zo verschrikkelijk dankbaar als je EHBO-hulp gege ven hebt. Want echt hoor, het is geen pretje om een ongeluk te krij gen." Daarnaast verzorgt mevrouw Kleinveld voor de EHBO-vereni- ging de jaarlijkse afname van het bloedplasma in Achterveld, waar geen mens onder schijnt uit te kun nen komen. Behalve bestuurslid van de EH BO-vereniging. is mevrouw Klein veld ook lid van het dageiijks be stuur van de vereniging Welzijn Ouderen in Leusden (WOL), een overkoepelende organisatie die voor de belangen van ouderen op komt. In het bestuur zitten verte genwoordigers van onder andere De Zonnebloem, bejaardentehui zen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Mevrouw Kleinveld zit niet namens een organisatie in het bestuur, „maar", zo zegt ze, „ze hadden een vrouw in het bestuur nodig Eerst had ik er niet zo veel zin in Ik had toch al genoeg te doen. vond ik Toch ben ik me gaan informeren, ik heb een vergadering van de WOL bijgewoond en toen ben ik blijven hangen „Er waren weinig vrouwen die in het bestuur wilden, dus heb ik het maar gedaan. Maar, let wel, ik doe het omdat ik het leuk vind, hoor! Het is niet zo dat ik met tegenzin in dat bestuur zit, niet vanuit een roeping, maar gewoon, omdat ik er plezier in heb De WOL bestaat nu twee jaar. Er wordt geijverd voor een ontmoe tingscentrum voor ouderen, alleen is daar nog geen geschikte ruimte voor gevonden De WOL had het gebouw van de openbare kleuter school de Wipwap, die gaat verhui zen, op het oog, maar het ziet er naar uit dat deze ruimte aan de WOL voorbij zal gaan. Een ontmoetingscentrum is er dus nog niet. wel heeft de WOL het zogenaamde Tafeltje Dekje op po ten gezet. Mensen die om wat re denen dan ook niet kunnen koken, kunnen voor een gering bedrag een warme maaltijd thuisbezorgd krijgen. De eerste activiteit van de WOL was het schrijven van een boekje met praktische informatie voor ou dere mensen in Leusden hoe krijg ik mijn AOW, wat moet ik doen als ik in een bejaardentehuis wil. Al twee jaar wordt er - in samenwer king met de Afdeling Voorlichting van de gemeente - gewerkt aan dat boekje, maar het is nog steeds niet verschenen. Een teleurstelling, meent mevrouw Kleinveld „Be grijp jij dat nou?", vraagt ze „Intus sen is de informatie al wel weer verouderd." Mevrouw Kleinveld heeft daar naast nog vanaf 1966 tot 1978 in het bestuur van de katholieke scholen in Achterveld gezeten Ze heeft deel uitgemaakt van drie bouwcommissies voor drie nieuwbouwprojecten van de drie onder dat bestuur ressorterende scholen. „Ik heb daar altijd ontzettend veel plezier in gehad. Eigenlijk wordt je geacht om uit het be stuur te stappen als je 55 bent. maar ik vond het zo leuk om te doen, dat ik nog maar wat langer gebleven ben. Bovendien zat ik op dat moment in de bouwcom missie voor de St. Josephschool en daar kun je natuurlijk niet zo maar mee stoppen." Verder maakt mevrouw Klein veld sinds twee jaar deel uit van het bestuur van het kerkkoor van de katholieke kerk in Achterveld, Ze zingt al veertien jaar bij dit koor. ik ben een perfectionist", zegt ze. „Bij vergaderingen deed ik altijd veel mijn mond open omdat ik vind dat de dingen goed geregeld moeten worden. Toen er op een gegeven moment een plaats open was in het bestuur, zeiden ze tegen mij dat ik het dus maar moest doen „Zingen heb ik altijd met veel ple zier gedaan. Zondags zing ik na tuurlijk altijd en door de week zijn er de rouw- en trouwdiensten De op komst van de koorleden is dan veel lager dan op zondag. We hebben wel eens met z'n tweeen staan zin gen en het komt regelmatig voor dat we maar met z'n vieren zijn Normaal zijn we met 36 Toch vind ik dat je moet gaan als het maar even kan. Het is toch een soort ge meenschapsplicht. Het is toch fijn als er een koor is als je kinderen trouwen of als er bijvoorbeeld een familielid overleden is7 Een eremedaille dus voor me vrouw Kleinveld, Ze had er niet op gerekend Haar man lokte haar on der het mom van een boekhoud kundige kwestie naar het huis van hun zoon Tot haar verbazing trbf - mevrouw Kleinveld daar niet de boekhouder, maar burgemeester Rademaker, chef-kabinet G. Steijn en het Achterveldse raadslid H Os sendrijver aan „Ik wist echt niet wat er aan de hand was Pas later bleek dat ik die eremedaille kreeg „Ik was helemaal overdonderd. Die dag was ik behoorlijk van slag af Vlindertjes in mijn buik. Ik moest die dag twee huwelijksmissen zin gen, maar dat was toch niet zo als anders. Nee, hier rekent geec mens op." Ik ben er trots op. Ik begrijp de mensen niet zo goed die een on derscheiding weigeren. Het is toch een soort waardering voor het werk dat je gedaan hebt. Ik zal die onderscheiding wel ver diend hebben. We hebben het nog niet echt gevierd. Ik denk dat we binnenkort met de kinderen uit eten gaan." INGEZONDEN In de Leusder Krant van rljdag 13 mei jongstleden ilaatsten wij onder de Kop Moederlijke intuïtie kan niet lenegeerd worden" een in- lezonden brief van twee «oeders. In hun schrijven eageerden zij op een eerder ide Leusder Krant versche len artikel over de Onder lijsbegeleidingsdienst en 'II Plavuizen en vloertegels worden dikwijls zeer intensief gebruikt. Daarom is een goed advies over «lijtvastheld en specifieke toepassingen in uw voordeel. De deskundigen van v.d. Donk Homeyn weten er alles van. Havenweg 5. 3812 PR Amersfoort Telefoon 033-16946 gaven daarbij inzicht in hun praktijkervaringen. Helaas is uit het verhaal van moeder A een passage weggevallen. Daardoor is haar verhaal enigszins onbe grijpelijk geworden. Vandaag nogmaals het verhaal van moeder A, nu volledig: Moeder A „Toen ons kind nog een peuter was ontdekte ik als moeder al dal hij achter was met andere kinde ren, zowel lichamelijk als geeste lijk. De kleuterarls zei „komt wel goed. mevrouw Ik schakelde zelf de orthopeed in De peuterspeel zaal werd één grote mislukking. Het eerste haltjaar op de kleuter school leek te gaan, daarna ging het bergafwaarts Er kwamen allerlei psychische reacties te voorschijn, zoals van zindelijk naaronzindelt|k overgaan, (el reageren op kleine ongenoe gens. zich steeds meer terugtrek ken uit activiteiten, grote onrust 's nachts, iedere dag huilend naar school Herhaaldelijk praatte ik met de leid ster daarover Zij vond dat er niets aan de hand was. Zeil neuroloog ingeschakeld om een EEG ver zocht. Ik dacht zeil aan zuurstof te kort, wegens stuipen, bewuste loosheid en ademhalingsstoornis sen. Dat alles is gebeurd beneden de drie jaar De neuroloog constateert een motorische storing. De neuroloog geeft tabletjes om het plassen te gen te gaan. Ik was er niet gelukkig mee De toestand werd onhoud baar, door spanningen in het hele gezin door o.a. slapeloosheid. Via school nog steeds geen erkenning van de problemen. Als ouders be sloten we „We geven de school nog twee maanden dan eisen we. dat ze de OAD inschakelen Het bagatelliseren van onze problemen waren wij goed zat. Ik vond dat je niet van het idee uit kon gaan „We zien niets, we mer ken niets, dus is er niets." Door zo'n houding word je als moeder op een zijspoor geran geerd De OAD werd ingeschakeld. Het advies van de OAD was vaag. „Och. kan nog wel een jaartje kleu terschoolEindelijk' De arts van de GGD belde op Ze zei „Wan neer u het niet eens bent met de uitslag ot u denkt als moeder zijn de, er is meer aan de hand, maakt u dan een alspraak met mij." Dit ervaarde ik als een geschenk uit de hemel. Bij het bezoek van genoemde arts, werden na tien minuten mijn ver moedens bevestigd Conclusie arts: „Er is wel degelijk iets aan de hand." Het advies luidde: „Stuur het kind naar de LOM-school Ook het hoofd van de LOM-school consta teerde. alleen al bij het zien van het kind, dat er snel iets moest gebeu ren. Kort daarop werd het kind op de LOM-school geplaatst Het knapte zienderogen op LEUSDEN - De winkeliersver eniging van De Biezenkamp houdt komende zaterdag, 21 mei, de jaar lijkse kindermarkt op het plein in het winkelcentrum. Kinderen tot 14jaar mogen dan daar hun eigen winkel tje inrichten om spullen als postze gels. speelgoed en dergelijke te verkopen ot te ruilen Deze markt duurt van 14.00 tot 17 00 uur. ACHTERVELD - Ook dit jaar zal in Achterveld weer de avond vierdaagse worden georgani seerd. Deze zal worden gehou den op 30 en 31 mei en 1 en 2 juni. De start en finish zullen plaatsvinden bij „Ons Gebouw" aan de Hessenweg. Inschrijven voor deelname zal plaatsvinden op dinsdag 24 en donderdag 26 mei van 19 00-21 00 uur in de Regenboogschool aan de Walter van Amersfoortstraat. Er kan worden deelgenomen aan de 5, 10 en 15 km. Het inschrijfgeld beoraagt voor deelnemers tot en met 13 jaar 3,50 gulden en vanaf 14 jaar en ouder 4,50 gulden. De lei ders van de kindergroepen dienen eveneens het inschrijfgeld van 3,50 gulden te betalen. Alle deelnemen de leiders dienen 18 jaar of ouder te zijn. Dit jaar zijn de routes anders dan vorig jaar Er zijn nu gedeeltes bij waar het anders niet toegestaan is om te wandelen. De organisatie re kent er natuurlijk wel op dat men hier niets vernielt en er ook geen rommel achterlaat De laatste avond zal er na afloop weer een défilé worden gehouden Het tijd stip van vertrek en de route zullen nog nader bekend worden ge maakt, Wil men slechts een avond van de uitgezette routes wandelen dan is dit ook mogetijk. Het in schrijfgeld bedraagt dan 1,50 gul den LEUSDEN - Zaalvoetbalpro gramma voor 20 mei 1983 in De Korf: 1STE KLASSE B GS 76-Princesse 2DE KLASSE A DKRV/de Groene Panters- s Helo 2DE KLASSE B Falmer Fliers-Demis Roussos fan club 3DE KLASSE A 21.30 uur Liendert United-De Pin gel 22 30 uur: Ons Belang-Delta 82 18.30 uur. GS 76-Princesse 19.30 uur DKRV/de Groene Pan- ters-'s Helo 20.30 uur: Falmer Fliers-Demis Roussos fanclub LEUSDEN - In De Til aan de Hamersveldseweg wordt vrijdag avond 20 mei de (ilm „Hair" van regisseur Milos Forman gedraaid Deze gefilmde rockmustcal begint om 20.00 uur en de entree be draagt drie piek ACHTERVELD - Op donder dag 26 mei is er door de Stichting de Moespot een gezellige mid dag georganiseerd voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar. Om 14.00 uur zal voor deze kinderen de vrouwelijke clown Mariolino op treden. Deze clown is als danseres be gonnen bij de Nieuwe Danserije te Breda In deze periode trad zij ook als soliste op in Keulen Na de dansacademie in Rotterdam werk te zij drie seizoenen bij het Penta Theater. Na het behalen van het diploma docente dramatische vor ming in Utrecht besloot zij clown te worden De danstaal verdwijnt meer en meer en wordt overgeno men door de clown Mariolino. Zij is een sprekende clown met mimi sche aspecten Zij zingt en be speelt ook een aantal instrumen ten Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon. 033-941495 LEUSDEN - De collecte voor het Astmatonds heeft in de gemeente Leusden in totaal 6809,83 gulden opgebracht In Leusden-Centrum werd 4916.47 gulden opgehaald, in Achterveld 989,36 gulden en in Leusden-Zuid 904 gulden LEUSDEN - De werkgroep Mi lieu-educatie van het CML komt vanavond (donderdag 19 met) in vergadering bijeen in het ge meentehuis. Volgens de agenda wordt er onder meer gesproken over de komende huisvuilexpositie. een vroege vogelexcursie door landgoed De Boom en een be dreigde groeiplaats van wolfsklauw in Leusden. De vergadering begint om 20 00 uur.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5