XI Brand op bouwterrein waarschijnlijk aangestoken Loze blauwzuurgasmelding zorgde voor lichte paniek School blijkt zelf este voorspeller College verdeeld over Lockhorsterbruggetje Boekje van CML over straten Groenhouten Schaftlokalen en opslagplaats verloren Roda haalde 't niet Raad vergadert donderdag Vernielingen in garage V DU' KORTSLUITING DETECTOR TANKPLAATS School- en beroepskeuzetest ter diskussie Gemeentehuis vrijdag beetje dicht Vandaag in de Leusder Krant v Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Auto uitgebrand Man W Banken geverfd Retser gewond I FOTO-KOPIE NODIG? Gereedschap gestolen Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leuaden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. I* krant WOENSDAG 25 MEI 1983 - 15e JAARGANG NO. 7 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den twee schaftlokalen, een toiietgebouwtje en een op slagplaats van een loodgieter totaal door brand verwoest, het was voor de tweede maal in enkele maanden tijds dat er 's nachts brand woedde in de in aanbouw zijnde wijk Cla- verenblad. Naar de mening van Leusdens brandweer commandant Upperman ging het vrijdagnacht om een dui delijk geval van brandstich ting. Enige tijd geleden ging er op het terein waar Urbibouw-Brede- rode B.V. bouwt, een nissenhut in vlammen op. De loods brand de ook toen in de nacht tot aan de grond toe af. Toen de brandweer vorige week vrijdagnacht op de plaats van de brand arriveerde stond de hele boel al in lichter laaie. De brand is waarschijnlijk ont staan in één van de houten keten Een oplegger, die direkt achter de houten gebouwtjes stond, vatte echter ook vlam In de op legger bewaarde het loodgie- tersbedrijf v d Pol uit Soest haar materiaal Uit de oplegger kwa men op een gegeven ogenblik fraaie blauwe vlammen, voor deskundigen een teken dat er gas brandt. Omdat er op zo'n moment reke ning gehouden moet worden met explosiegevaar gaf bevelvoerder E. Becker opdracht om dekking te zoeken. Niet geheel ten on rechte zoals een later bleek. Met een doffe knal. die tot ver in de omtrek te horen was explodeer de er een gasfles. De brokstuk ken werden later vijftig meter verderop teruggevonden. Later volgde er nog twee harde knallen, het ging toen echter om de banden, die uit elkaar spron gen. In totaal is de brandweer vrijdag nacht enkele uren bezig geweest met het blussen van de brand Zondagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een autobrand nabij het Hotel de Treek Toen de brandweer arri veerde bleek het brandje echter al geblust Een uur later werd de brandweer gewaarschuwd voor een brand aan de Driftakkerweg. Het ging om een brand in een hooiberg, een verschijnsel dat tegenwoordig niet zo vaak meer voorkomt. Ook hier ging het om een geval van brandstichting, al was hier geen opzet in het spel. Een kind dat met vuur speelde veroor zaakte de brand in de hooiberg Een deel van de voorraad hooi ging verloren Vroeger werd de hulp van de brandweer regelmatig ingeroe pen voor een hooibrand. Het ging dan altijd om hooibroei. Te genwoordig wordt de tempera tuur in een hooiberg nauwgezet in de gaten gehouden Ook zijn er minder hooibergen nu boeren steeds vaker hun gras „inkuilen". LEUSDEN Het is de zaterdagformatie van v.v. Roda '46 niet gelukt vol gend seizoen uit te komen in de hoofdklasse van de Utrechtse onderafdeling. In een onverwachte pro- moliewedstrild tenen hot Utrechtse Hercules gin gen de Leusdense voet ballers met 2-0 ten onder. Beide doelpunten werden uit penalty's gescoord. Daardoor mag niet Roda maar Hercules de openge vallen plaats in de hoofd klasse gaan innemen. Bei de clubs waren in hun at- deling tweede geworden en mochten door het niet degraderen van w Baarn uit de vierde klasse KNVB uitmaken wie alsnog zou promoveren. Lees verder op de sport pagina. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wel of geen blauwzuurgaswolk? Voor de ze vraag zagen de mare chaussee, de rijkspolitie Leusden en de brandweer korpsen van Leusden en Amersfoort zich donderdag avond geplaatst toen op de tankwerkplaats aan de Kolo nel van Rooyenweg de blauwzuurgasdetectoren in eerking waren getreden. Lichte paniek was dan ook niet te onderdrukken, omdat het gas dodelijk kan zijn, af hankelijk van de hoeveelheid die men binnenkrijgt. Een met spoed opgetrommelde deskundige van de „Onge- valbestrijding gevaarlijke stoffen" constateerde dat er op de tankwerkplaats geen blauwzuurgas, maar ook geen ander gas was vrijgeko men. Het bleek allemaal bij zonder onschuldig te zijn: door kortsluiting waren de detectoren in werking getre den. Om ongeveer kwart voor negen donderdagavond werd er op de tankwerkplaats alarm geslagen toen de detector op concentraties blauwzuurgas wezen Op de werk plaats staan reservoirs met oplos singen van cyanidezout en chroomzout die het gevaarlijke blauwzuurgas kunnen vormen als met elkaar in aanraking komen. Waarvoor de oplossingen van cya nidezout en chroomzout dienen werd na herhaalde vragen van on ze kant niet bekendgemaakt Na het alarm op de tankwerkplaats werd de brandweer van Leusden opgeroepen. Omdat men in eerste instantie te maken dacht te hebben met een blauwzuurgaswolk werd de windrichting bepaald, die in dat geval niet gunstig voor Amersfoort bleek te zijn Brandweercomman dant Upperman voerde op dat mo ment al overleg met de rijkspolitie over het afzetten van wegen Om dat zowel de Leusdense brand weer als het korps uit Amersfoort de vermoede gasconcentratie inde lucht niet kon meten werd een des kundige van de „Ongevalbestrij- ding gevaarli|ke stoffen" opgeroe pen. die ressorteert onder de In spectie van het Brandweerwezen in Den Haag. In een mum van tijd was de man uit de Residentiestad in Leusden aanwezig Hij kon na een inspectie niets anders consta teren, dat er noch blauwzuurgas noch enig ander gas was vriigeko- men. Door het spoelen van de re servoirs was een detector nat ge worden en had kortsluiting in het systeem veroorzaakt. De detecto ren zijn op verschillende hoogten in de buurt van de reservoirs aange bracht, omdat het theoretisch mo gelijk Is dat door onvoorzichtigheid of lekkages blauwzuurgas wordt gevormd. In het geval wel gevaar lijk blauwzuurgas was vrijgekomen zou de bedreigde omgeving zijn geëvacueerd Jun één onzer medewerkers) LEUSDEN Onderwijs- achten staan veelal zeer iptlsch tegenover allerlei ooi- en beroepskeuzetes- dle In klassikaal verband •rden afgenomen. Toch Is zogenaamd „capacitei- onderzoek" wettelijk ver- it voor een kind dat naar iVO, Atheneum of gymna- wll. „De beste voorspel- ls de school zelf" aldus een medewerker van de onderwijs begeleidingsdienst (OBD) donderdagavond in de schoolraadvergadering. De schoolraad voor het open baar onderwijs in Leusden houdt binnenkort op te bestaan. Op de scholen kent men dan „Mede zeggenschapsraden" in plaats van de huidige oudercommis sies. De schoolraad wordt dan omgezet in een „Gemeenschap pelijke Medezeggenschaps raad". Voordat het zover is wil de huidige schoolraad, waarin ou ders. leerkrachten, onderwijs- 0n4ftiank«li|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden I PUSJI Verschijnt dinsdag an donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uu; geopend. Zaterdags gesloten. vakbond en gemeente zitting hebben, een soort alternatieve onderwijsnota aan de gemeente presenteren. Deze alternatieve onderwijsnota zou een aanvul ling en op zekere punten een vervanging kunnen zijn van de gemeentelijke onderwijsnota, die inmiddels alweer bijna vier jaar oud is. In de nota die de schoolraad gaat samenstellen wordt één hoofd stuk geheel gewijd aan deonder- wijsbegeleiding door de O.B.D In haar vergadering van vorige maand kwam de schoolraad niet verder dan een bespreking van een half hoofdstuk Vorige week ging de schoolraad verder met de overige paragrafen Hierbij kwam onder meer de school- en beroepskeuzetest ter sprake zo als die wordt afgenomen door de stichting S.B K in Amersfoort. Een stichting die overigens nau we banden heeft met de Onder wijsbegeleidingsdienst. In vakkringen staat het werk van de S B K al geruimte tijd ter discussie. De schoolraad wil zich niet in deze discussie mengen Toch werden er donderdag avond wel enkele woorden ge zegd over de S.B.K „De wet eist nu eenmaal een onafhankelijk onderzoek van leerlingen die naar de HAVO of V.W.O. willen" aldus Pieter Schuurman, medewerker van de onderwijsbegeleidingsdienst Het onderzoek dat de S.B.K. in Amersfoort doet is zo'n onafhan kelijk onderzoek. In de meeste gevallen blijkt de uitslag overeen te komen met hetgeen ouders en leerkrachten al lang wisten In een aantal gevallen botsen de meningen echter. Een „toela tingscommissie" moet dan de eindbeslissing nemen. De heer Schuurman is zelf voor zitter van de Amersfoortse toela tingscommissie en weet dus waar hij over praat. Dit jaar moet de commissie zich in slechts een vijftigtal gevallen een oordeel vormen over leerlin gen waarbij ouders, leerkrachten en capaciteitsonderzoek niet op één lijn zaten In de regio Amersfoort is het gebruikelijk dat de stichting S B K het capaciteitenonder- zoek op de scholen uitvoert in de zesde klas. Bij wijze van proef gaat men volgend jaar op school die daar prijs op stellen, ook al in de vijfde klas testen. Het is dan niet uitgesloten dat onverwachte zaken naar voren komen die dan in klas vijf en zes extra aandacht kunnen krijgen. Het staat ouders echter geheel vrij om zelf naar de stichting S B K te stappen om hun kind te laten testen. De uitslag van de test is altijd vertrouwelijk Als de ouders dat niet willen hoort de school niet eens dat het kind getest is bij de S.B.K. In de regio Amersfoort is het gebruikelijk dat de S.B.K. het capaciteitenonderzoek. zoals de wet dat in enkele gevallen voor schrijft, uitvoert Het is echter geen wet van Meden en Perzen dat de test door de Amersfoortse SBK wordt gedaan Ook ande re. onafhankelijke, instituten die zich bezighouden met school- en beroepskeuzetesten kunnen leerlingen onderzoeken Rapporten van dergelijke institu ten kunnen ook voldoende zijn om uiteindelijk toegelaten te worden tot de verkozen school (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een meerder heid van het college van B&W, burgemeester J. Rade- maker en wethouder Jan Wa genaar (VVD), kiest voor een nieuwe brug in de Lockhor- sterweg. De beide CDA-wet- houders hebben hun voor keur uitgesproken voor her stel van de huidige brug. Mor genavond zal in de vergade ring van de gemeenteraad een besluit vallen over de toekomst van het ruim zestig jaar oude bruggetje. Dinsdagmiddag is na de wekelijkse B&W-vergadering een voorstel naar de raad ge stuurd waarin drie mogelijk heden worden aangeboden: 1) de brug terugbrengen in de oorspronkelijke staat, waardoor er verkeer met een gewicht tot dertien ton over heen kan. Kosten circa 85.000 gulden (afschrijving tien jaar); 2) He brug herstellen zin nig dat ze geschikt wordt voor alle verkeer. Kosten cir ca 125.000 gulden (afschrij ving tien jaar); 3) een nieuwe brug ma ken. KosW.i ongeveer 236.000 gulden (afschrijving veertig jaar). De CDA-wethouders Gijs van Woudenberg en Fons Ummels hebben gekozen voor mogelijkheid twee, evenals de CDA-raadsfractie. Gezien de opstelling van de liberale wethouder Wagenaar zal de gehele VVD-fractie vóór een nieuwe brug zijn. In de laatste commissie finan ciën sprak D'6 zich voor een nieuwe brug uit en schaarde de PvdA zich achter het CDA. GPV/SGP stelde toen een standpuntbepaling uit tot de raadsvergadering van mor gen. De meningen van D'66 en PvdA in de commissie fi nanciën waren geformuleerd op basis van andere (lagere) bedragen. LEUSDEN De gemeente raad van Leusden komt morgen, donderdag 26 mei, in vergade ring bijeen. Aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1 Opening 2. Mededelingen 3. Notulen 4 Ingekomen stukken 5. Wijziging Algemeen Ambte narenreglement 6 Afvloeings- en herplaat singsregeling openbaar kleuter- en lager onderwijs 7 Aanwijzing archiefbewaar plaats 8 Vaststelling van de „Woon ruimteverordening gemeen te Leusden 1983" 9 Brug Lockhorsterweg (wordt nagezonden) 10. Vooroereidingsbesluit i.v.m. wijziging bestemmingsplan t.b.v bedrijf De Vor te Ach terveld 11 Verkoop kavel grond nabij boerderij Munnikove 12. Verkoop bouwgrond te Ach terveld 13. Aangaan van een ruilover eenkomst betreffende grond gelegen in het plan Groenhouten 14. Aangaan van een overeen komst tot beëindiging van een veehoudersbedrijf aan de Hamersveldseweg 15 Krediet voor aankoop van 13 stuks alarm-ontvangers en één portofoon 16 Voorlopige vaststelling jaar rekening 1980 bedrijf ge meentewerken, jaarreke ning 1980 Grondbedrijf, jaarrekening 1980 bedrijf centrale antenne inrichting en gemeenterekening over dienstjaar 1980 17 Rondvraag 18. Sluiting LEUSDEN De bewoners van de wijk Groenhouten hebben de zer dagen het boekje „Groen houten" in de bus gevonden, een uitgave van het Comité Milieu zorg Leusden over de verklaring van straatnamen in de wijk. Het boekje is rijk geïllustreerd met tekeningen. Het drukwerk is samengesteld door de werkgroep Milieu-edu- catie van het CML. In 1979 bracht deze werkgroep reeds een boek je uit met de verklaring van straatnamen in de wijk de Wete ring. die evenals in Groenhouten naar planten en bomen en aan verwante zaken zijn vernoemd In „Groenhouten" wordt uit voerig geschreven over het feit dat deze wijk nog opvallende sporen draagt uit lang vervlogen tijden, zoals de houtsingels op de erfscheidingen uit de twaalfde eeuw en de kleine bocht in de Dissel die al voorkomt op een topografische kaart uit 1664 Het omslag van het boekje toont een afbeelding van de in 1972 afge broken boerderij Groenhouten waaraan de wijk haar naam dankt. LEUSDEN - In een garage van een woning in Leusden-zuid hebben onbekenden dezer da gen vernielingen aangericht. De aanwezige hoeveelheden verf, zeeppoeder en eieren werden door de garage gestrooid. De ei genaar van deze autostalling, die niet was afgesloten, was gedu rende het Pinksterweekeinde niet thuis geweest. LEUSDEN - In verband met het jaarlijks uitstapje van het ge- meentepersoneel op vrijdag 27 mei a.s. dient men er rekening mee te houden dat een aantal af delingen slechts beperkt bezet zullen zijn. De afdeling Burgerza ken is echter de gehele dag ge sloten ook 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. Voor het doen van aangifte van overlijden en ge boorten kunt u tussen 8.30 en 9.30 uur bij de afdeling burgerlij ke stand terecht. LEUSDEN - Op de parkeer plaats van hotel Den Treek in Leusden is zondag een auto van Amerikaanse makelij uitge brand. De wagen, die was uitge rust met een LPG-tank, was na het starten in brand gevlogen. De auto brandde geheel uit. Gedeputeerde opende bejaardenwoningen in Achterveld 3 „Klimrakker" is basisschool in spé3 „De Vrije Kwasten" bestaan tien jaar5 Gratis films voor iedereen bij cinemaclub5 Kantongerecht Amersfoort 7 Roda niet gepromoveerd en ander sportnieuws .9 LEUSDEN - In de week na Pink steren worden alle openbare zit banken in Leusden van een nieuwe verflaag voorzien. Met behulp van de bekende bordjes „nat" zal wor den aangegeven wanneer een bank is geverfd en daardoor niet gebruikt kan worden LEUSDEN - Op de kruising Ha- mersveldseweg/Daf-plaats is vrijdag een fietser uit Leusden gewond geraakt, nadat hij geen voorrang had verleend aan een auto, bestuurd door een Inwoner van Leusden. De fietser, die over de Hamersveldseweg reed, dacht voorrang te hebben op de auto, die van de Daf-plaats bij De Hamershot kwam. Hel omslag van hel boekje ..Groenhouten Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Ten nadele van bouwmaatschappij UBA uit Uit hoorn zijn vorige week gereed schappen ter waarde van circa 3500 gulden gestolen. De spul len lagen opgeslagen in een wo ning aan Landjonker In de wijk Bosveld. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1