De Vrije Kwasten schilderen reeds tien jaar in Leusden Gratis films voor iedereen tijdens open dag cinemaclub Abstract werk Paul Parren in galerie Hakhorst Sabine" bij de Cinemaclub De Korf Zaterdag in De Korf Vrijdag Hobbiade Doorgereden na aanrijding Vrijdag wordt jubileumtentoonstelling geopend leusiler krant c, Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. Programma open dag cinemaclub „De Korf" DONDERDAG 26 MEI A.S. roep aan TROUWKAARTEN I Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt I u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. LEUSDER KRANT viïjetijds- schilders WOENSDAG 25 MEI 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN Het was in Lpril tien jaar geleden dat er in Leusder Krant een kort lericht In een kadertje ver- Jcheen, dat een oproep en >en voorstel inhield, om in leusden een amateur schil- jervereniging op te richten. initiatiefnemers waren wee hogere ambtenaren uit Imersfoortse gemeentelijke liensten, beiden niet zo heel |ong meer en neergestreken het voormalige Hamers- leid. Het waren de heren R.K. |an Itallie en A.C. Schouten, j waren van oordeel dat in (en snel groeiende plaats als leusden wel behoefte aan zo ten vereniging zou bestaan, Jemeer daar in de creatieve |feren van welvaart, welzijn vrije tijdsbesteding een |unstige wind woei. Al direct wamen de aanmeldingen linnen. Het waren er tiental len. I Op de eerste bijeenkomst, eind lei 1973, kwam niet iedereen Ipdagen, maar de huiskamer van 3 heer van Itallie was met vijf- Ben sympathisanten goed ge ijld De jongste was zeventien, e oudste over de tachtig. Bijna idereen voor iedereen een kieuw gezicht Allen moesten, op let rijtje af, een gesproken zelf portret leveren en vertellen wat Jij zich van zo een schilderclub loorstelden. Uit de discussie die lierna volgde werd wel duidelijk, lat de club ging bestaan uit een bntal liefhebbers, van wie elk z'n ligen gang wenste te gaan en leze vrijheid aan de ander op lelijke wijze gunde. Het mocht in leen geval een schooltje wor- len. waarin eventuele beteren de tinderen zouden gaan onder lijzen. Het enige lid dat zich desondanks al spoedig ging op werpen als docent werd met een beleefd zwijgen te verstaan ge geven, dat niemand van school- meesterij gediend was. Daarna waren er nog veertig leden. De club startte natuurlijk naamloos, zonder statuten, zon der huishoudelijk reglement. Maar al vlug na die kleine frictie kwam een van de jongste leden, Marion Treep, juridisch studen te. aandragen met de naam ..Vrije Kwasten". Een naam die insloeg door zijn dubbelzinnig heid en onmiddellijk werd aan vaard. Je kunt er alle kanten mee uit, en dat is van begin af aan ook de bedoeling geweest De heer A.C. Schouten werd de eerste voorzitter, tijdens zijn ziekte heeft de heer A. Kwinkelenberg hem vervangen en na zijn aftre den waren het J. de Groot en ten slotte Jan Jejee die de vereniging hebben geleid. Het maximum aantal leden is indertijd omwille van de over zichtelijkheid op dertig gesteld en uiteraard ook om bij exposi ties niet in het aanbod te verdrin ken. Een zondagsschildersclub biedt een mogelijkheid om met zijn werk naar buiten te treden, ook wanneer het naar technische en esthetische maatstaven beter achter de hand gehouden kan worden Voor alle duidelijkheid: leden van een amateurvereni ging mogen zich achter hun vrij blijvende status verschuilen, ter wijl zij de vrijmoedigheid behou den hun werk te tonen. In het besef van hun aantal overwinnen zij de vrees, die hun van een eenmansexpositie zou weerhou den Gebrek aan scholing en zelfkritiek zijn de onvermijdelijke nadelen, waarmee een amateur heeft te leven en die, van de andere kant. de criticus hem niet mag inpeperen De amateur geeft zich ten slotte niet uit voor kunstenaar, al droomt hij bij ver- A A .w.„- ,w v V 4 1 - Foto's van een expositie drie jaar geleden gissing wel eens het toch te zijn Hij moet redelijk blijven als hij voor zijn prestatie een vergoe ding vraagt. Zijn materialen zijn vaak duur. Het elan waarmee „Vrije Kwas ten" aan de slag ging is hartver- overend geweest. Het eerste jaar bracht meteen al vier exposities o.a. in het Astmacentrum en in de showroom van Pon in Leusden. Nieuw, enthousiast werk, vaak in zelfgemaakte lijsten, in nieuwe gebouwen, in een uit de grond gestampt dorp, bevolkt door jon ge gezinnen. Tentoonstellingen, te veel tentoonstellingen wel licht. Het doel van de vereniging, nl. de bevordering van de schil derkunst moest bereikt worden door het organiseren van exposi ties. Er zijn er ettelijke op touw gezet, voornamelijk in Leusden, maar ook wel in Amersfoort. Be halve Leusdenaren hadden zich ook geïnteresseerden uit omlig gende gemeenten gemeld. De overgrote ijver is wel eens uit de hand gelopen, de wanorde bij het inrichten was soms in drukwekkend.zodat de beschik bare oppervlakte met werkstuk ken bezaaid was Ballotage is nooit toegepast, als in strijd met het liberale uit gangspunt van de club De af spraak is altijd gehandhaaft en geeerbiedigd dat niemand het recht kon claimen een mede-lid te beoordelen. Dit informele ka rakter van de Vrije Kwasten" is zowel hun kracht als hun zwakte geweest en als de tekenen niet bedriegen zal dit wel zo blijven Primair is dat ieder zich op zijn gemak voelt Het bevorderen van de schilder kunst is als gevolg hiervan dan ook te hooi en te gras ter hand genomen. Sommige leden ge voelen behoefte aan gezamenlij ke werkbijeenkomsten, andere zijn typische einzelganger. Er zijn gedurende een paar winters gezellige avonden belegd in het Creatief Centrum de Hof, waar soms meer gebabbeld dan ge streken werd De laatste jaren gebeurde dit in de Til en in Groot Krakhorst Sociale activiteiten ontplooide de vereniging tijdens het zoveeljarig bestaan van Leusden en van Achterveld, in het kader van Leusden Aardig- Vaadig van de Lion's Club, en bij de Braderie van Bunschoten Op zoek naar geschikte localiteiten is de club welwillend ontvangen in bejaardentehuizen, in het wijk centrum De Groene Stee, in het St Elisabethziekenhuis, in Spar- rendam en in de gastvrije sho wroom van Pon's Volkswagens. Dat waren hele evenementen. Toch hebben de leden het als een manco in onze sterk groeien de gemeente ervaren, dat deze nooit de voortvarendheid heeft kunnen opbrengen de bouw te stimuleren van een eenvoudige accommodatie voor tentoonstel lingen van kleine omvang, van welke aard dan ook. HOOGTEPUNT Een hoogtepunt in de korte ge schiedenis van de vereniging was de expositie in de St Aag tenkapel Dat getuigde wel van overmoed; in het hol van de ove rigens met zo heel grote Amers- foortse leeuw was een officiëler kritiek te verwachten dan het vriendelijk gestemde Leusden kon of wilde geven Al eerder had de pers weinig vloeiende woor den gespandeerd aan hetgeen de Kwasten boden. De leden hadden hun wonden gelikt en waren onverdroten doorgegaan Toch Is kort daarna de stem ming grondig bedorven. Wat een ontspannen lustrumviering moest worden is door interne moeilijkheden verknoeid. Deze hadden niets met schilderen of tekenen te maken. Niettemin barstte de club, en scheurde. Veel sympathieke relaties gingen verloren. En commissie van goe de diensten slaagde er niet in de zaken te lijmen. Zo komt het dat in een vlek als Leusden twee amateurschilderclubs existeren, „Vrije Kwasten" en „Loysden in belde groepen werken nog enige leden van het eerste uur. Het ledenbestand heeft in tien jaren veel mutaties gekend, slechts drie leden zijn die tijd onafgebroken lid geweest Veel van de jongeren zijn verhuisd, de ouderdom eiste zijn tol. Het hui dige aantal medewerkers be draagt achttien en is vooruitbrei- ding vatbaar Wie tekent, schildert, etst. email leert of plastieken maakt is van harte welkom. De contributie is ran een onzer verslaggevers) IlEUSDEN Film, film en eens film. Dat is wat er iterdag te zien zal zijn in het jitlviteitencentrum „De orf' tijdens de open filmdag Cinemaclub „De Korf'. [Middags en 's avonds wor- er voor de verschillende eftijdscategorieën films ge- aid. Gratis te bekijen en nkleed met allerlei aktivitei- |Het begint zaterdagmiddag mei) met een officiële ope- door burgemeester mr, 'M Rademaker. Vervolgens >rdt de projektor voor de eerste al gestart voor de vertoning leen serie kinderfilms voorde irkleinsten. Het wordt een Disney-feest met films van meer Mickey Mouse en nald Duck Om 15.30 uur begint de verto ning van de Nederlandse kinder film ,,De bende van hiernaast". Regisseur Karst van der Meulen, die ook de televisieserie ,,De Ze vensprong" maakte, zal zelf aan wezig zijn om het een en ander over zijn film te vertellen en even tuele vragen te beantwoorden De film is geschikt voor kinderen vanaf tien jaar. Het avondprogramma gaat van start met de vertoning van een aantal slap-stick films. Het wordt een doorlopende voorstelling van ongeveer één uur, waarbij Wim Bor de stomme films als pianeur zal gegeleiden. De hoofdfilm van de avond wordt vanaf 20 30 uur gedraaid Het is de Amerikaanse avontu renfilm ..Smokey and the Bandit" met onder meer Burt Reynolds en Sally Field. Na afloop van de ruim anderhalf uur durende film is er nog de mogelijkheid om onder het genot van een drankje nog enkele stomme films met pianobegeleiding van Wim Borte bekijken. De aktiviteiten rondom dit film programma worden gevormd door een aantal kraampjes en een verloting. In de hal van De Korf en in de Korfzaal staan za terdag kraampjes opgesteld van boekhandel Hamershof (boeken over film en verfilmde boeken), muziekhandel Schouten (gram mofoonplaten met filmmuziek), Goffilex (filmverhuurkantoor met aktuele informatie), Cine- Leusden (de plaatselijke ama teur-filmclub) en de Cinemaclub De Korf zelf. Bij dat laatste kraampje kan men zich opgeven als lid Het bestuur van de film club hoopt dat veel mensen dat zullen doen, want met name om het ledental te verhogen organi seert de eenjarige filmclub zater dag de open dag. Voorts is er een verloting, waarmee onder meer taarten en filmkaartjes te winnen zijn. De loten hebben de vorm van een balpen, die is voorzien van een nummer. Het nummer op de bal pen is het lotnummer. Na afloop van de avondvoorstelling wordt de trekking gehouden Zoals gezegd zijn alle voorstel lingen zaterdag gratis. Wel heb ben leden van de Cinemaclub De Korf voorrang gekregen bij de uitgifte van de kaartjes De film clubleden kunnen tot en met vrij dag op de hen bekende adressen (De Korf en de Leusder Krant) kaartjes af laten stempelen Niet- leden kunnen zaterdag in -De Korf kaartje krijgen, telkens een half uur voor aanvang van de voorstelling. >ort Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hébben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie Kantoor Leusder Krent, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. I Dan reserveren we de boeken voor u. uit de selectie 1982 van de LEUSDEN Aanstaande vrij dag houdt basisschool De Hob- bit een grote hobby- en rommel markt. Vanaf 5 uur 's middags tot 7 uur worden allerlei oude en nieuwe spulletjes verhandeld. Kinderen hoeven zich niet te vervelen In de school wordt film gedraaid, buiten kunnen zegrab- belen, koek versieren, doelschie- ten en nog meer. Een aantal kin deren loopt mee in een vrolijke modeshow Voor groot en klein zijn er lekke re hapjes: pannekoeken, tosti's, soep. ijs met spikkeltjes en voor de dorstigen koffie, fris of een pilsje. De markt vindt plaats op het schoolplein Bij slecht weer ver huizen de kramen naar binnen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het volledige programma voor de open dag van de Cinemaclub De Korf. die aanstaande zaterdag wordt gehou den in het aktiviteitencenirum ..De Korf", ziet er als volgt uit: 13.30 uur: Opening door burgemeester J.WM Rade maker. 14.00 tot 15.00 uur: Doorlopende vertoning van Walt Disney- tekenfilms voor kleine kinderen. 15.30 tot 17.30 uur: Vertoning „De Bende van hiernaast" voor kinderen vanaf tien jaar. Regisseur Karst van der Meulen aanwezig. 19.00 tot 20.00 uur: Doorlopende voorstelling van korte slap stick-films met piano-begeleiding door Wim Bor. 20.30 tot 22.15 uur: Vertoning „Smokey and the Bandit". 22.30 uur: Trekking loterij De gehele dag zijn er in De Korf kraampjes met boeken, grammofoonplaten, film-informatie en informatie van de plaat selijke smalfilmclub en Cinemaclub De Korf zelf Kaarten voor de voorstelling kunnen door niet-leden van de filmclub telkens een half uur voor de voorstelling bij ,,de Korf" worden afgehaald (van de redaktie) LEUSDEN - Het bebbeo vao een bobby ls erf HJn. Er zljo rneoseo, die in bun vrije UJd taldtereo of klusjes opknappen san huls en erf, er zljo mensen, die fietsen of in auto's rondjes rijden voor een duizendkoppig publiek, er xijn menseo die hun vrije tijd gebruiken om te schil deren. En over die laatste ca tegorie gaat bet bier. Expres sief schilderen in de vrije tijd: steeds meer menseo vloden daar een grote voldoening in. Ook in de gemeente Leusden kan men tal van menseo vinden dit in bun vrije tijd kleorige schilde rijen msken, zo maar, omdat ae bet fijn vlodeo. De heer A. C. Schouteo, Ruiterhorst 21 te Leusden/Ceotrnm, telefoon 2367, is xo'o man, die schildert in zijn vrije tijd. Maar bij vil bet daarbij niet laten. Hij wil graag met aodere vrijetijds-scbilders in de gemeente Leusden kontakt krijgen om samen een vereni ging op te richteo van vrijetijds- scbilders, ot zoals de bekende uitdrukking is: van zoodagsscbil- ders. Misschien dat er samen naar vegen gezocht kan worden om bet eigen werk te kunnen expo seren in de gemeente Leusden. terwijl er ook ln bijeenkomsten gepraat kan worden over ideeën, technieken, en alles wat nog meer ter Sprake kan komeoteoaaozieo van bet schilderen lo de vrije tijd. Bent u xo'nvrlJeUjds-scbil- der of schilderes en hebt u be langstelling? Bel dan de beer Schouteo even! - Tien /aar geleden verscheen dit bericht in de Leusder Krant laag. Men kan zich aanmelden bij de secretariaat Drs. C.J.M. v.d Kar, Prins Frederiklaan 8, tel 033-940953 TENTOONSTELLING Het heeft alle leden veel ge noegen gedaan, dat het gemeen tebestuur zijn medewerking heeft willen verlenen aan de tot standkoming van de jubileum tentoonstelling in het gemeente huis. Dezezal geopend zijn op de werkdagen van vrijdag 27 mei tot dinsdag 7 juni Als thema heeft de club ..Vrijheid" gekozen, een thema dat niet eenvoudig te ver beelden is. De leden vragen dan ook aan de bezoeker enige cle- matie, wanneer hij bespreurt dat de vrijheid niet geheel en niet overal uit de kwast is gekomen. Ton Kwinkelenberg LEUSDEN - In eetcafé-galerie De Hakhorst, Waarden 25a, laat Paul Parren tot en met donder dag 2 juni zijn schilderijen zien. Het werk van Paul Parren is ab stract, en uitgevoerd in gemeng de techniek. Het is spontaan schilderwerk, dat met forse toets en veelal bewogen lijnvoering een krachtige expressie geeft aan Paul Parrens gevoels- en ge- dachtenwereld. Er zijn teksten verwerkt. Er zijn collageachtige elementen waar te nemen. Frag menten uit kranten zijn gedeelte lijk overgeschilderd. Stukken ra felig katoen zijn opgebracht en geïntegreerd. Zwarte zwiepende accenten suggereren heftige be weging. Hoewel de kleurstelling over het algemeen gedragen is. springt een fel rood hier en daar naar voren, soms gedeeltelijk getemperd door grijze overschilderingen, soms on geremd fel en krachtig de aandacht vragend. Het is sterk werk. dat te maken heeft met mensen en te kens. Paul Parren vat zijn ervarin gen samen in driehoeken, cirkels, rechthoeken en ruiten. Een enkele maal ook in een kruisvorm Altijd hebben zijn tekens te maken met mensen Op de achtergrond zijn die mensen overal aanwezig. Soms staart vanuit de verte een oog van elk van die mensen de toeschou wer aan. Soms vormen de mensen grauwe grotestadsmassa's, in schrille tegenstelling tot een cen traal geplaatst ongerept land schap. Op een vernauwende voor stelling komt de schim voor van een naakte vrouw met een luipaardach tige decoratie, die op de schoenen wordt voortgezet. Ook zijn de voorstellingen in drieën of tweeen aangeenge- voegd. Soms zijn tekens zo samen gebracht, dat ze architectuurfrag menten schijnen te suggereren, tekens, die door de mens in grote hoeveelheden worden opgericht. De openingstijden van de ga lerie zijn: dagelijks na 16.30 uur, zondags na 14.00 uur. De Hakhorst is op maandag de ge hele dag gesloten. ANCO MALI ACHTERVELD - Op de krui sing Hessenweg/Julianaweg in Achterveld veroorzaakte W. E. uit Barneveld afgelopen maan dag met zijn auto een aanrijding, waarna hij doorreed. Later kon hij door de politie worden opge spoord en aangehouden. De man bleek onder invloed te ver keren. Op de kruising in Achterveld wilde E., komende van de Julia- naweg, rechtsaf richting Barne veld rijden. Door een te hoge snelheid nam hij de bocht te ruim en ramde de wagen van E. E. uit Leusden, die de Julianaweg wil de indraaien. 99 (Van de filmredaktie) LEUSDEN In de Cinema- club De Korf wordt op donder dag 26 mei a.s. de uit 1981 date rende Nederlandse speelfilm Sabine" van regisseur René van Nle vertoond. In de hoofdrollen Rijk de Gooijer en debutante Benthe Forrer. Wanneer Nicky (Benthe For rer) vijftien jaar oud is. ontmoet zij haarvader Nick (Rijk deGooi- jer) voor het eerst tijdens diens zakenreis naar Aruba. Na eerst nieuwsgierig-afstandelijk op el kaar gereageerd te hebben, groeit er langzamerhand een vriendschap tussen beiden. Voor de vader heeft deze vriendschap tot gevolg, dat hij er een grote order voor laat lopen, voor de dochter groeit de vriendschap uit tot een verliefdheid, die zij slechts op twee manieren kan uiten: via jaloerse driftbuien en door het verzinnen van een vriendin, die verliefd zou zijn op een oudere man De film eindigt zonder dat hun gelijksoortige ge voelens op één niveau gekomen lijken te zijn. De film wordt zoals gebruike lijk vertond in het activiteiten centrum De Korf en begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open voor kaartverkoop aan leden en niet-leden (tijdelijk lid maatschap). Voorverkoop van kaarten via kantoor Leusder Krant (tijdens kantooruren) en in De Korf (elke dag vanaf 14 00 uur) Voor opgave als lid kan men terecht op het kantoor van de Leusder Krant en donderdag 26 mei in de Korf een half uur voor aanvang van de voorstelling en tijdens de pauze van de film Scène uit Sabinemet Rijk de Gooijer en Benthe Forrer.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5