Vrijwilligersorganisatie Onderdak" voorziet in een duidelijke behoefte „Vermoeiend, maar de moeite waard" O Achtervelders met transport naar Polen: Bijna 50 Achterveldse scholieren behaalden het EHBO-diploma Bromfietser gewond na aanrijding Loop eens wat wad Mllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll leusdea* krant Weglopen van huis gebeurt niet zo maar „Door alle ellende die ik thuis had meegemaakt, was ik niet meer in staat om goed na te denken over de toekomst, die boven mijn hoofd hing" Hlllllli lillllllllllU IIIIBIII //of»// Groeneveld voorogen I Marnix Kreyns I Bertien Engelkens I Caspar van Loo Verzoek Tijdelijke smg oplos- Ruimte in hun hart Onzekerheid Hoe u bij Groeneveld op zachte lenzen harde guldens kunt besparen. VRIJDAG 27 MEI 1983 plaatselijk nieuws „Weg van huis. Ik kon niet anders. Gek werd ik thuis bij mijn vader en stiefmoeder. Het gevoel dat ik me zelf niet meer kon zijn. Bijna zeventien was ik toen. Waar moest Ik naar toe?" Waar moet ik naar toe? Met die vraag kampen ieder jaar een heiboel mensen, die het thuis niet meer uit kunnen houden. Kinderen én oudere mensen, die besluiten om weg te lopen van huis. Voor hen zet zich de werkgroep .Onderdak" In. Een vrijwilligersorganisatie, die zich bezighoudt met de opvang van weglopers in die eerste heel moeilijke weken. Onderstaand verhaal geeft een impressie van wat het werk van „Onderdak" betekent voor de weglopers, de hulpverlenende instanties en de gastouders. Het is geschreven naar aanleiding van een onlangs gehouden bijeenkomst, waar alle betrokkenen met elkaar ervaringen uitwisselden. „Het was geen onbezonnen daad". Onafhankelijk Nleuws- I blad voor de gemeente Leusden. I Verschijnt elke dinsdag I en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Re da kt Ie: I Inlevering kopij en adver- I tentles: Ivoor het dinsdagnummer I tot uiterlijk maartdagmid- Idag 12.00 uur, voor het I donderdagnummer tot ui- llerlijk woensdagmiddag 112.00 uur, iRedaktle en administra tie: Kantoor Leusder Krant, iRozendaallaan 9, Leus- Iden-Centrum. Op werkda- Igen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot Il7 00 uur. Telefoon: 033- 1941495. Abonnementsgeld: If 59,40 per jaar; Jf 30,20 per half jaar; If 15,35 per kwartaal. «lachten bezorging: lAis abonnee dient u de Itrant voor dinsdag- of don- Iterdagavond 18.00 uur te «ebben ontvangen. Is dat ■net het geval, neem dan fontakt op met onze hoofd- igent bezorging (dinsdag |ïn donderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor tunt u kontakt opnemen het onze inspekteur bezor- bng, overdag 03420- f6141toestel 44 labestellen foto's: i meeste in de Leusder ■trant gepubliceerde foto's lint u nabestellen (met uit- pndering van archief- en 'storische foto's), bij voor- |tbetaling van 5,— per ex- mplaar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 t.n.v. OU b.v. te Barneveld, met pdelijke vermelding van wenste foto, aantal, [timmer van krant, pagina Jaarop de foto werd ge- laatst. U kunt ook kontant Betalen op ons kantoor, Ro- «ndaallaan 9, Leusden/ ntrum. geveer drie tot vier we- i na betaling ontvangt u t gewenste foto's thuis. I LEUSDER KRANT Is i uitgave van de BDU- ntenkombinatle te neveld. (door een medewerker) AMERSFOORT/LEUSDEN - „Het Is nog steeds erg moeilijk en pijnlijk voor mij om te vertel len wat ik anderhalf jaar geleden heb doorgemaakt. Ik ben toen weggelopen van huis. Het was geen onbezonnen daad. Het is een verschrikkelijke moeilijke stap om weg te gaan van je huls en je plek waar je jarenlang hebt gewoond en achter te laten wat je vertrouwd is en met lege han den op straat te staan. In mijn verbeelding had ik het al talloze malen gedaan: weggaan. Einde lijk heb ik het dan toch gedaan. Weg van huls. Ik kon niet anders. Gek werd Ik thuis bij mijn vader en stiefmoeder. Het gevoel dat Ik mezelf niet meer kon zijn. Bijna zeventien jaar was Ik toen. Waar moest Ik naar toe? Door alle el lende die ik thuis had meege maakt was ik toen niet meer In staat om goed na te denken over de toekomst die mij boven mijn hoofd hing." Dit is een kort stukje uit het ver haal van Marieke Een oud-gast van de werkgroep Onderdak. De werkgroep noemt de mensen die zij opvangt gasten. Onderdak heeft dit meisje inderti|d in een gastgezin geplaatst. De werkgroep Onderdak is een voorziening die gedragen wordt door alle maatschappelijk dienst verlenende instellingen in Amers foort. Te weten Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD), de Maatsch. Dienstverlening Eemland (MDE). het Protestants Sociaal Centrum (PSC) en het Jongeren adviescen trum (JAC). Elk van deze instellin gen heeft een vaste vertegenwoor diger in de werkgroep. De werkgroep Onderdak stelt zich ten doel mensen die om de één of andere reden in psycho-so- ciale nood zijn geraakt en waarbij naar huis teruggaan (tijdelijk) onge wenst en/of onmogelijk is, voor een korte periode - (in principe 14 da gen) - bij een gastadres een (eer ste) opvangmogelijkheid te bieden. Het verzoek tot plaatsing kan al léén geschieden door één van de aangesloten instellingen. Dit om er zeker van te zijn dat gedurende de plaatsing er zonodig ook daarna voldoende hulp en begeleiding kan worden geboden. Daarbij is het ook belangrijk be kend te zijn met de mogelijkheden en beperkingen van de opvang bij gastadressen Onlangs organi seerde de werkgroep - bestaande uit vrijwilligers - een avond voor oud-gasten, gastouders en de ver tegenwoordigers van de instellin gen van maatschappelijke dienst verlening. De opzet van deze avond was enerzijds om oud-gasten het ver haal over hun ervaringen met on derdak en aansluitend de opvang bij gastouders te laten vertellen en gastouders met elkaar te laten ken nismaken en van gedachten te la ten wisselen, anderzijds om de werkgroep gelegenheid te geven om gastouders en andere aanlei dingen actuele en praktische infor matie te geven over de gang van zaken in de werkgroep. Het eerste deel van de avond was gereserveerd voor de verhalen over ervaringen van de oud-gasten opgedaan in de periode van hun verblijf in gastgezinnen. Het was - zoals blijkt uit hierboven - voor sommige oud-gasten moeilijk om weer hun verhaal te vertellen, ter wijl anderen, al emotioneel zo los van die periode, dat fijn en gemak kelijk vonden. Tijdens het vertellen van de ervaringen was er steeds gelegenheid voor de aanwezigen om in te haken op hetgeen zij hoor den en vragen te stellen. Opvallend was in deze gesprekken met oud- gasten (die avond uitsluitend meis jes) de moeite die het gekost had om weg te gaan van het ouderlijk huis Een stap en beslissing die niet ondoordacht zijn genomen. Tijdenlang is er over nagedacht en getwijfeld of deze beslissing de juiste was. Moeite en pijn kost het om achter te laten wat vertrouwd en eigen is. Pijn en moeite en ellende kost het ook te blijven in een gezin waar in de sfeer ziek is. Er zijn si tuaties in gezinnen die vragen om ervan weg te lopen. Slechte rela ties met stiefouders, alcoholmis bruik van ouders, lichamelijke en geestelijke mishandeling en mani pulatie van kinderen noodzaken vaak de kinderen (jonge volwasse nen) die het betreft om weg te gaan en een eigen weg te zoeken in hun leven. Dat het zoeken ,.~*y die eigen weg erg moeilijk is en erg veel spanningen met zich mee brengt bleek uit deze verhalen. Op het punt dat deze mensen - weg van huis - niet meer weten waar hun heil en veiligheid en on derkomen te zoeken brengt on derdak" een tijdelijke oplossing door een kamer ,,met een hart" aan te bieden bij gastadressen. Deze mensen in nood zonder onderdak worden altijd verwezen door een instelling van maatsch. dienstverle ning die ook voor de begeleiding zorgt Hoe is het nu om bij een gastge zin tijdelijk je bivak op te slaan?" ,,lk was enorm opgelucht en dankbaar en ik had ook het gevoel dat ik enorm dankbaar moest zijn Daarom wilde ik me ook helemaal aanpassen aan het gerei waar ik geplaatst was en niet te veel aan dacht opeisen wat ten koste zou kunnen gaan van de eigen kinde ren. Heel fijn vond ik dat deze ou ders me gelijk de eerste avond hun huisregels vertelden waar ik me aan moest houden. Hele simpele dingen in feite zoals meehelpen met afwassen, tijden van thuisko men. eigen kamer schoonhouden etc Die regels gaven me houvast in die periode en bovendien had ik het gevoel dat ik iets terug kon doen door me aan die regels te houden," aldus één van de meisjes. Het al of niet vertellen van je re gels en gewoonten aan gasten le verde veel stof voor een vruchtbare discussie op voor de gastgezinnen Veel en goed is er gesproken over allerlei asppekten die verbonden zijn aan het gastouderschap Heel zinvol om ervaringen hierover met elkaar te delen De gastouders van ..Onderdak" zijn serieuze en gemotiveerde mensen, die ruimte hebben in hun huis en vooral in hun hart en daar om mensen willen opvangen, die tijdelijk om vervelende redenen geen onderkomen hebben. Men sen - vaak gaat om jonge mensen, maar volgens het jaarverslag klop pen ook van mensen in de leeftijds categorie van rond de 50 jaar aan bij Onderdak - die acuut dakloos worden en waar de reguliere instel lingen, zoals kindertehuizen, raden van de kinderbescherming, bege leide kamerbewoning, pleeggezin nencentrale en huisvesting geen oplossing kunnen bieden. In de praktijk komt het er vaak op neer dat de gastgezinnen mensen blij ven opvangen, langer dan de ge stelde 14 dagen, om de gevestigde organisaties te ontlasten. Instellin gen maken ook gemakkelijk ge bruik van deze voorziening en gaan daar op freewheelen De tijd dat iemand in een gastge zin doorbrengt is een tijd van onze kerheid Wat gaat er met me ge beuren9 Tegelijkertijd is het een tijd waarin jonge mensen erg zelfstan dig worden. Des te groter kan daar om de bewondering zijn voor de gastouders, die hun huis voor een periode openstellen voor een mens in nood en die mens de rust en warmte belangeloos (er staat slechts een kleine onkostenver goeding tegenover) kunnen en wil len bieden. Op mijn vraag naar hun motieven kreeg ik het antwoord: ,,Het zijn ge wone mensen die om onderdak vragen, geen losgeslagen figuren of drugsverslaafden Vaak denkt men dat deze mensen maar net doen waar ze op dat moment zin in hebben en hun ouders zat zijn en zo maar weglopen, maar men ver geet ook naar de andere kant te kijken. De oorzaak van het weglo pen van huis door jonge mensen ligt vaak ook bij de ouders zelf. Ou ders en gezinnen die zo'n slechte sfeer thuis hebben door b v drank misbruik of kindermishandeling dat het geen goede plek is voor een jong iemand om op te groeien tot volwassenheid. Wij als gastgezin nen moeten hier wel iets aan doen om dat de organisaties die er op dit gebied zijn met adequaat reage ren." Het tweede gedeelte van de avond werd besteed aan het geven van praktische en aktuele informa tie aan de gastgezinnen. Aandacht was er voor de vraag of de vergoe ding van 12,50 p. dag per gast gehandhaafd moest blijven of dat deze prijs omhoog moest. Alhoewel vele gastgezinnen niet van dit bedrag de kosten van hun gast konden dekken werd bij stem ming toch besloten om aan dit be drag vast te houden. Op de vraag of de periode van 14 dagen - de termijn die afgesproken is voor een tijdelijk onderkomen voor een gast - verlengd moest worden was de mening dat men moest vasthouden aan die termijn terwijl in uitzonderingsgevallen ver lenging afhankelijk van wederzijds welbevinden altijd mogelijk moest zijn De werkgroep Onderdak wordt geheel gerund door vrijwilligers De laatste tijd is er erg veel dis cussie over het werken met en door vrijwilligers. Welnu, Amersfoort heeft een werk groep die grotendeels draait met vrijwilligers Het blijkt dat niet alleen de organisatie als zodanig prima verloopt, maar dat het werk dat ge daan wordt niet alleen zinvol en nuttig is. maar ook voorziet in een behoefte waar in door de bestaan de organisatie niet is voorzien. ACHTERVELD - Enige tijd geleden las de heer Van We gen, bewoner van huize St. Joseph, een artikel In één van de dagbladen over een zekere mevrouw Breljer-Gits die acties had georgani seerd voor hulp aan de Po len. Dit sprak hem zo aan dat hij in Achterveld ook een dergelijke actie op touw zet te. Dank zij de medewerking van de Achterveldse bevol king en de plaatselijke mid- Chaufteur Toon Lammers. denstand werd deze actie een succes. Schoeisel, kle ding, levensmiddelen en ook geld kwamen vlot binnen. Met behulp van een aantal dames van de Zonnebloem werden de goederen gesor teerd. Uiteindelijk was het dan zover dat men dinsdag 10 mei 's morgens om vier uur kon vertrekken. Met een volgeladen vrachtauto be schikbaar gesteld door het garagebedrijf Lammers en een daarachter gekoppelde volgeladen aanhangwagen beschikbaar gesteld door het Jeugddorp De Glind, werd de reis aanvaard. De heer Van Wegen, de chauf feur Toon Lammers én me vrouw Breljer werden door een aantal personen uitge zwaaid onder wie de burge meester van Leusden. Dank zij de aanwezigheid van mevrouw Breljer verliep aan de grenzen alles vrij vlot. Zij had deze hulptransporten al meer gemaakt en kende het klappen van de zweep. Aan de Poolse grens had men wel even pech. Een voor hen gearriveerde vrachtwagen werd zo gron dig gecontroleerd dat dit eni ge uren kostte voor men ver der kon gaan. Na een ge sprek tussen mevrouw Brelj er en de Poolse douane mocht men zonder verdere controle verder gaan. Er werd slechts nu en dan even gerust voor een kopje koffie en wat te eten. Dit had het trio in voldoende hoeveel heid meegenomen. De volgende dag arriveerde men om 13.00 uur in het plaatsje Kaboel, de plaats van bestemming. Daar werd de auto veilig gesteld in de tuin van de pastorie en on der controle van douane ge opend. „Ik ben heel dankbaar dat Ik dit heb kunnen verwezen lijken en heb kunnen mee maken", aldus de heer Van Wegen. „Je maakt zo wel het één en ander mee. Tijdens een rustpauze kwamen er twee meisjes bij de auto. Ze kregen van ons enkele bana nen. Het was ontroerend hoe de dankbaarheid van die ge zichtjes straalde. Eén werd er opgegeten terwijl de an dere werden bewaard voor twee volgende dagen. Als men dat alles daar ziet denk Ik terug aan de bezettlngsja- De heer Van Wegen ren. Toen was hier ook alles op de bon, zoals dat daar nu zo Is". Ook voor de chauf feur Toon Lammers is het de reis van zijn elven geweest. „Ik heb het heel graag ge daan. Het was vermoeiend, maar wel een dankbare reis", aldus Lammers. Zowel de heer Van Wegen als Toon Lammers waren onder de in druk hoe de Polen leven. „Er Is wel blijheid, maar ook be zorgdheid en angst. Er is ook een bepaald wantrou wen tegenover elkaar", me nen belden. Vrijdags werd gestart voor de terugreis waarna men za terdagavond weer in Achter veld arriveerde. Mevrouw Breijer was in Polen geble ven. Dit was nodig in ver band met de distributie van de goederen. Is er geen con trole dan is de kans groot dat er veel van de goederen op de zwarte markt verdwijnen. Blijft men er bij dan komen de goederen wel op plaats van bestemming. ACHTERVELD - Woensdag avond vond In Achterveld de uit reiking plaats van de EHBO-di- ploma's voor de jeugd. Aan de cursus werd door leerlingen van drie scholen deelgenomen. Dit waren de basisscholen Onze Wereld, de Regenboogschool en St. Jozef. De cursus werd ook nu weer gegeven door mevrouw Kleinveld. hierin bijgestaan door mevrouw Van Eist, Gerda Jans sen. Nel Teunlssen en Ria Vos. In totaal waren er 49 kinderen die aan deze cursus deelnamen. Na afloop van het examen dat door mevrouw Kleinveld, de arts Boersema en mevrouw Van Eist werd afgenomen, bleek dat er slechts twee leerlingen moesten worden afgewezen. De avond van de diploma-uitrei king werd geopend door de heer Snijders van de St Jozefschool. Hij verwelkomde de aanwezige leer lingen en de aanwezige ouders. Hij zei het jammer te vinden dat er zo weinig ouders meegekomen wa ren Twee leerlingen verleiden vervol gens voor het voetlicht hoe de cur sus was verlopen en wat zij er ge leerd hadden Daarna werden er enkele demonstraties gegeven van eerste hulp verlenen bij snij-, schaaf- en brandwonden Ook liet men nog even zien hoe men de mond-op-mond-beademing toe past Dit alles werd met grote be langstelling door de aanwezigen gevolgd Voor de pauze werd door de leerlin gen mevrouw Kleinveld hartelijk dank gebracht voor de manier waarop zij de cursus had gegeven. Zij mocht een enveloppe met in houd in ontvangst nemen en werd in de bloemeties gezet. Ook de an dere dames en de arts Boersema kregen namens de leerlingen bloe men aangeboden Hierna volgde de uitreiking van de diploma's. Dit werd gedaan door de heer Boerse ma. LEUSDEN - Een Inwoonster van Nijkerk is woensdagmiddag licht gewond geraakt, nadat zij op haar bromfiets was aangere den door een auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising Ha- mersvelseweg/Burg. de Beau- fortweg. De wagen werd be stuurd door Z. van B. uit Leus den. De Nijkerkse werd met een gebroken sleutelbeen afgevoerd naar het ziekenhuis. LEUSDEN - Vanuit Leusden vertrekt zaterdag 4 juni een tou ringcar naar het Friese Pieterbu- ren waar wadlopers de over steek naar Rottumeroog maken. Dit onbewoonde eiland en be schermd natuurgebied is be kend om de talrijke vogelsoor ten. De wadlooptocht naar Rottume roog duurt circa drie tot vier uur. De deelnemers worden begeleid door gidsen die zijn uitgerust met porto foons en EHBO-spullen De terug tocht naar Pieterburen zal per gar- nalenschuit gebeuren. Voor meer informatie kan men terecht bil Ria Abels, tel. 941886 of bij Sjoerd Et- ten, tel. 940303 Aanmelden voor de tocht kan bij de heer Marringa, tel 03498-2328 tussen 12.30 en 13 00 uur en tussen 18.00 en 19 00 uur. Het contactlenssysteem van Groeneveld maakt dat mogelijk. CJ bespaart al f 130 bij aanschaf van originele Bausch Lomb con tactlenzen Bovendien zijn alle controles gratis. Bij nabestelling bespaart u nóg eens f 120. ziet. meer dan 250 harde Nederlandse guldens totaal. Zachte lenzen/veilige lenzen. Daar zijn intussen alle lensdragers van over tuigd Ze blijven goed op hun plaats en de irn- tatie die bij harde lenzen vaak optreedt blijft achterwege Bovendien went men gemakkelijk aan zachte lenzen zodat ze meestal binnen I \yeek de gehele dag gedragen kunnen worden Maar omdat zachte lenzen door de inwerking van het troanvocht op den duur minder helder worden is vervanging na 1 jaar meestal noodzakelijk. Daarom nepen de Gilde opticiens (33 over Nederland verspreid) het abonnements systeem in leven. En.Groeneveld is een Gilde Opticien Prijsgarantie staat zwart op wit. Uw recht op deze hoge korting en op gratis controle knjgt u zwart op wit op het Optiek Gilde Garantie Certificaat Dat certificaat is geldig bij alle 33 Gilde Opticiens Veilig en voordelig lenzen kopen plus: de zekerheid dat u altijd heldere lenzen hebt op de juiste sterkte. Dat biedt u het contactlens Aangestoten bij het systeem van Groeneveld. Leusden, Winkelc. Hamershof, Grutterij 3. tel. 033-944242 Voor zefeer beid en service, de Gilde-OptIdea

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3