Eerste stap op weg naar rampenbestriidinqs-organisatie „Beeld op de Berg" toonaangevende manifestatie REGIONALISATIE BRANDWEER leusder hnnwfc id DE LEUSDER KRAN VRIJDAG 27 MEI 1983 plaatselijk nieuws 8 door Anco Mali WAAR IS DE BRAND? Dit jaar Is voor de Amersfoort- se brandweer een jubileumjaar. De beroepskern bestaat 40 jaar en de combinatie met vrij willigers 35 jaar. Aanleiding tot allerlei festiviteiten en onder meer een tentoonstelling. Maar de geschiedenis van de brand bestrijding gaat uiteraard veel verder terug. In het eerste gedeelte van de tentoonstelling wordt dan ook een historisch overzicht gege ven van brandpreventie en -be strijding vanaf de middeleeu wen tot de Tweede Wereldoor log. De maatregelen van de overheden, de ontwikkeling van de blusmiddelen (Jan van der' Heyden!), de organisatie van de brandweer, grote branden en dergelijke komen hier aan de or de. Dit gebeurt onder meer met behulp van documenten, foto's en tal van voorwerpen, waaron der een aantal oude brandspui ten. In het tweede gedeelte ligt het accent meer op het functioneren van de brandweer nu. Het brand- weerbedrljf wordt getoond in ve lerlei facetten, want men doet veel meer dan alleen branden blussen. En zelfs dat is tegen woordig een vaak uiterst ge compliceerde opgave (chemica liën e.d.). Ook hier veel foto's en materieel. Elke woensdag-, za terdag- en zondagmiddag verto ning van speciale brandweer films. Eveneens op aanvraag op andere tijdstippen. Een spectaculaire tentoonstel ling voor jong en oud. Te zien van 28 mei t/m 17 juli in Museum Flehlte, Westsingel 50 Amers foort. Telefoon 033-19987. Geopend: dinsdag t/m vrijdag 10-5 uur; zaterdag en zondag 2-5 uur. het rampterrein kunnen adviseren over de te volgen bestrijdingswijze, ,,hoe men de problemen de baas kan wor den". De regionale brandweercomman dant vertelt dat in de commando-kamer al kant en klare berekeningen liggen, opgesteld door het TNO, dat dus vrij snel maatregelen kunnen worden genomen. En te zijner tijd dat nog sneller kunnen als - vermoedelijk over een jaar of wee - de computer volledig is geïnstalleerd, met enkele tikken op de toetsen de ge wenste gegevens op het beeldscherm verschijnen. In die computer zullen ook het stra- tenbestand, de bijzondere objecten, alle plaatselijke kennis worden ingebracht. Voor dat laatste - bijv. welke stoffen in welke fabriek - zal een regionale inven tarisatie worden uitgevoerd Niet alleen kunnen daardoor rampen voorkomen worden, maar ook kapitaalvernietiging zegt de heer Borger, die er aan toe voegt, dat iedere gemeente ponds pondsgewijze in de kosten zal moeten bijdragen, ook het rijk bijdragen ver leent „Geen enkel plaatselijk corps be schikt over de mankracht en de midde len om zelfstandig de taken ter hand te nemen en uit te voeren die gelet op risiko's die we lopen, noodzakelijk z Het rendement is ontzettend hoog,e< ter met te berekenen. Alleen als hete keer misgaat kunnen we zeggen t het heeft opgeleverd'" De region brandweerorganisatie heeft van njksoverheid minimaal een 16 taken< gelegd gekregen, krijgt aan het eindv dit jaar een regionale piketdienst, wa in drie brandweerofficieren gaan m draaien. Die kan als het sein komt:,, redden het niet meer alleen" deope tionele leiding direkt ter zijde staan, REGIONALE BRANDWEEF HULPMIDDEL! Als op 11 november de gemeente sturen van de regio-gemeenten-t gemeesters, wethouders, raadsled, hopelijk ook de Commissaris der Ka gin en vertegenwoordigers van hel nisterie van Binnenlandse Zaken, ir Amersfoortse brandweerkazerne reeds ter beschikking staande md len om adequaat de noodzakelijket te verlenen zullen zien. zal niet ver ten mogen worden, dat de hulpve ners ten dele nog „moeten leren i De Amersfoortse brandweercorrm dant F. G. J. Borger. hel nieuwe gereedschap om te ga Voordat de organisatie zo Is als diei den moet zullen nog jaren voorbijg, „We gaan improviseren met heli op zo moei het. Maar we hebben redelijke spelregels" zegt de heer gers. die ook denkt aan de overwin van de taken van de Bescherming volking. Hij hoopt dat daarvoor volde de gediplomeerde vrijwillige beveN ders Ier beschikking zullen kon want sinds kort is het mogelijk dal vnjwilligers de officiersopleiding vok „Het volgen van die opleiding is ec wel een zware belasting voor men die daarnaast een werkkring bulter brandweer hebben Het Is overigens een vastati feit, dat het peil van de vrijwil brandweerlieden steeds beter wo zeker niet gezegd kan worden een 100% beroepscorps verl dlngsgewljs een beter corps la een uit een combinatie of alleer vrijwilligers beslaand brand» corps. En beroeps- en vrijwil brandweerlieden staan klaar or hun corps, de hulp te verlenen, van hen gevraagd wordt: bij bn bij rampen en calamiteiten. De re jp nale brandweer kan voor hen een jn langrijk hulpmiddel zijn, er toe dragen dat hun werk een hoog. 'f dement oplevert! k »i AMERSFOORT - Sinds de mens het vuur kent Is dat voor hen niet alleen vriend, maar ook vijand geweest. Be denken we alleen maar hoe vrijwel alle steden hun stadsbrand of branden ken nen, die vaak hele kwartieren in de as legden. Begrijpelijk dat - zeker in de steden - al snel pogingen werden onder nomen om die branden te voorkomen of bij brand de uitbreiding zoveel mogelijk te beperken. Er kwam een soort brandbestrijding van de grond, die aanvankelijk uit aangewezen burgers of vrij willigers bestond, in de meeste gevallen pas sinds enkele tientallen jaren door beroepskrachten is vervan gen of ermee is aangevuld, althans in de steden en grote re gemeenten. Al eeuwen lang Is de brandbestrijding een taak van het stadsbe stuur of de gemeente en dat zal ook in de toekomst zo blij ken. Omdat de maatschappij - de gemeenschap - langzamer hand door veel meer gevaren dan brand alleen wordt be dreigd, is de brandweer - vooral na de komst van de beroeps krachten - meer en meer tot een apparaat van technische hulpverlening uitgegroeid, waarop niet alleen bij brand, maar ook bij ongevallen, ram pen en calamiteiten een beroep wordt gedaan Rampen en ca lamiteiten, die zich niets van ge meentegrenzen zullen aantrek ken. Toen dat inzicht veld won, werd van de kant van de lande lijke overheid, mede in het ka der van een bestuurlijke reorga nisatie, gedacht aan een pro vinciale brandweerorganisatie, een opzet, die grote weerstand opriep, omdat men er een ver lies van zelfstandigheid in zag. REGIONALE BRANDWEER: EERSTE STAP Als wij met Amersfoorts' brandweer commandant, de heer J. G. J Borger, over de regionale brandweerorganisa tie praten, vertelt hij hoe al een jaar of elf geleden binnen het toenmalig samen- werkingsverbamd Eemland is begon nen met de opzet van een rampenbe strijdingsorganisatie via een vrijwillig overleg tussen de Eemlandgemeente: Amersfoort. Baarn, Bunschoten. Eem- nes, Hoevelaken, Leusden, Nijkerk en Soest. Als dit najaar - gepland is 11 novem ber - de regionale brandweer officieel realiteit gaat worden, zal daarmee te vens de eerste stap worden gezet op de weg naar een goed gecoördineerde hulpverlening door brandweer, politie, g.g.d.. etc. Dat wil uiteraard niet zeg gen, dat er in het verleden en op dit moment geen samenwerking is, maar het kan beter Omdat de brandweer in de afgelopen decennia duidelijk is uit gegroeid tot het technische hulpverle ningsapparaat, zal die brandweer in de toekomst ongetwijfeld de leiding krijgen over het gecoördineerd optreden van de z.g parate diensten bij branden en rampen. Daarbij zal iedereen zijn eigen specifieke taak blijven uitoefenen, maar het doel zal moeten zijn een zo efficient mogelijke hulpverlening. Met secondai re diensten - bijv het rode kruis - zal collegiaal samengewerkt moeten wor den De hulpverlening zo efficient en snel mogelijk. Dat speelt zowel bij rampen als ook bij brand: „met een vingerhoed kan je een begin van brand blussen!" WIE WAAR HET BEVEL? Hoewel de regionale brandweerorga nisatie mede is ingegeven door de toe genomen mogelijkheid van rampen en calamiteiten moet die regionale organi satie toch duidelijk worden gezien in het kader van een verbetering van de hulp verlening. Het is nu eenmaal mogelijk dat elk plaatselijk corps over het mate riaal. de kennis en de mankracht be schikt, die voor zeer specifieke gevallen noodzakelijk is. De plaatselijke com mandant, die het bevel blijft voeren, kan nu bijstand krijgen van de regionaal commandant en van specialisten, be schikken over de commando-verbin- dingswagen, dus een rechtstreeks kon- takt met de regionale alarmcentrale, over andere gezamenlijke hulpmidde len als de schuimblusauto, de hulpver leningswagen en de computer Sinds 1978 is door de regionale brandweercommandanten op een or ganisatiestructuur gedokterd. Uiteinde lijk is gekozen voor een heel strakke lijn/staforganisatie naar militair model, die echter ook bij heel wat grote burger organisaties in gebruik is „We hebben het zo eenvoudig mogelijk, bovenal dui delijk gehouden, ondubbelzinnig vast gesteld wie waar het bevel voert." Eem land is nog net op tijd geweest met haar regionale brandweerorganisatie, waar voor de rijksverlening nog in 1982 is afgekomen, „want ik heb de indruk dat als we later geweest waren, de bronnen waren opgedroogd." 9 GEDIPLOMEERDE OFFICIEREN De heer Borger vertelt, dat in de loop van de jaren er binnen Eemland - 8 gemeenten met 9 brandweercorpsen - een prettige verstandhouding tussen el kaar is ontstaan, men elkaar heeft leren kennen, niet vreemd meer tegenover elkaar staat als men gezamenlijk moet optreden. „Terwijl ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid houdt zijn de krach ten gebundeld „We kunnen nu op de meest economische wijze antwoord ge ven als het een keer misgaat Dat is niet vanzelf gegaan, maar de weg van het vrijwillig overleg is de juiste gebleken. „De grondgedachte daarbij was: als je afstapt van de gemeentelijke schaal moet je het met te groot maken. Denk aan de motivatie van de mensen die ermee te maken hebben'" Met enige trots konstateert de heer Borger, dat onze regio voorop loopt wat de organisatie van de hulpverlening be treft, dat terwijl de landelijke vorm 2 aan de Rijksbrandweeracademie opgeleide officieren is, de regio Eemland over 9 brandweer-officieren beschikt die de applicatiecursus hebben gevolgd, evenals 1 man van het rode kruis. „Als we nu ook de coördinatie met de politie en de g g.d. gaan inplannen heb ik de indruk dat we in Eemland heel goed gaan zitten ALS ER WAT GEBEURT „Eenheid in verscheidenheid" zou men de regionale brandweerorganisa tie als etiket kunnen opdrukken. Een ander etiket zou kunnen zijn. „samen doen als het moet". Hoewel in eerste instantie de nood zaak van een gecoördineerd optreden voor de buitenstaander waarschijnlijk meer zal aanspreken bij rampenbestrij ding kan toch ook bij brand de coördina tie verder onheil voorkomen „Bij brand, waar ook in de regio, kan binnen circa 3 minuten uitgerukt worden, dankzij de regionale alarmcentrale, die in de Amersfoortse brandweerkazerne is on dergebracht" Daarvoor zijn niet minder dan 10 brandwachten-centralist mini maal nodig. De „eenheid in verscheidenheid" zal vooral tot uiting komen bij rampen en calamiteiten, die ook in Eemland niet denkbeeldig zijn, hoewel we in de gun stige postie verkeren, dat hier eigenlijk geen heel zware industrie is. zoals in bijv het Rijnmondgebied. Maar Eem land is wel een kruispunt van verkeers-, spoor- en luchtwegen „Over het ver voer van gevaarlijke stoffen over de rail welen we vrij behoorlijk wat er gebeurt, Bovendien legt de NS strenge ver- voersnormen aan, zal een calamiteit ei- gelijk alleen kunnen plaatsvinden bij een concidentie, een toevallige samen loop van omstandigheden." Bij het vervoer over de weg kan men van een veel groter risiko spreken, om dat men daar soms minder korrekt, slor diger is „Het is al heel wat jaren goed gegaan als je het afmeet tegen het bij zonder grote aantal vrachtwagens dat dagelijks Eemland passeert." Maar als er nu eens een enorme kettingbotsing plaatsvindt, waarbij ketelwagens met gevaarlijke stoffen betrokken zijn of een Boeing 747 neerstort dan zal zeer effek- tiet opgetreden kunnen worden De re gionale brandweer zal namelijk over 2 officieren - waarvan er één hts oplei ding chemie heeft - en een onderoffi cier beschikken, die de commandant op rusthuis hebben meegewerkt, aan De Lichtenberg aangeboden De Hagenaar Theo van den Nahmer is aanwezig met zijn typisch mondain Haagse ietwat frivool elegante sfeer in een beeld als bijvoorbeeld „Promena de" Arie Teeuwisse en Theresia van der Pant laten diverse dieren zien, ter wijl Maja van Hall een aangrijpend lig gend gebonden figuur heeft ingezon den. De huidige beeldenplantage kunt u deze zomer elke dag bezoeken tussen 9.00 en 21 00 uur. Dit paard blijft in het bezit van het verpleegtehuis. Het is aangeboden door alle mensen die aan de renovatie hebben meegewerkt. Van Frank Letterie ziet u zijn verha lende beeld „De Mallejan" Het in de wintertuin opgestelde beeld van de spe lende paarden van hem is door alle be drijven die aan de renovatie van het en Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495 anl JUr in, Regionalisatie van de brandweer eerste stap op weg naar totale rampenbestrijdingsorganisatie in de regio Amersfoort Een kattebelle^e of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. to Z\ uu ÏW als het om snelheid én kwaliteit gaa'. tot AMERSFOORT - Als je de winter tuin betreedt, en je wandelt buiten rond langs de weelderig boomrijk omzoomde gazons vande tuin achter Rusthuis De Lichtenberg, dan waan je Je in landen met een beeldrijke tra ditie als Frankrijk en Italië. Zo maar spontaan verrezen zie je daar de bronzen beelden en klelnplastleken van twaalf Nederlandse beeldhou wers. Het is een toonaangevende manifes tatie op het gebied van de beeldende kunst, die gerust bijzonder en uniek voor Amersfoort en voor het centrum van ons land genoemd mag worden. Zeker voor de figuratieven onder de beeldhouwers. De manifestatie „Beeld op de Berg" is tot stand gekomen dankzij het itnitia- tief van de Stichting Ars Hospitalis, die ter gelegenheid van de afgeronde reno vatie van het rusthuis Utrechtseweg 299, de kans schoon zag om dit beel denfestijn te organiseren De parkachti ge tuinaanleg met de vele oude bomen en de door architekt T Hazewinkel ge creëerde wintertuin in het vernieuwde rusthuis boden een optimale entoura ge Door een klein bestuur van enthou siaste vrijwilligers waren de lijnen snel en efficiënt uitgestippeld, en de bij de bouw betrokken Peter van der Geest transporteerde, sleepte bielzen aan, en bracht met steekwagentjes de vaak massieve, onhandig hefbare beelden op hun plaatsen. BOEKJE Er werd een zeer professioneel uit ziend boekje uitgegeven, dat te elfer ure precies gereed kwam: „Beeld op de Berg Ars Hospitalis haalt het werk van twaalf hedendaagse beeldhouwers naar de parktuin van Rusthuis „De Lichtenberg" van 18 mei tot 15 augus tus." Dr. Drukker zorgde voor een fraaie fotoreportage en schreef een verant woording over de opzet van het kunst- gebeuren rond zieken-, verpleeg- en rusthuis. De opzet is altijd geweest, dat de aangebrachte kunst in de allereerste plaats de bewoners moest aanspreken Figuratieve kunst leek bij de beelden manifestatie dus voor de hand liggend Deze eerste beeldenexpositie is be doeld als „begrijpelijke" tentoonstel ling. Ook in dat realistisch verbeelden van mens, dier en uitingen is een grote verscheidenheid van invalshoeken mo gelijk De zwaan in vlucht van Amers foorts Pieter Starreveld is een heel an der dier dan de zwaan, die als de Griek se hoofdgod Zeus zijn geliefde Leda bezoekt, een gegeven dat door Gooit- zen de Jong en Jos Oehlen ter had werd genomen. En hoe verschillend zijn de diverse mensen uitgebeeld! Guus Hellegers is de man van de summiere suggestie. Zijn beelden zijn eigenlijk zo plat als een dubbeltje. In de tuin, heel mooi van totaalvolume, gestileerd en toch zeer krachtig van ex pressie In een van de vitrines in de wintertuin zijn van hem een echtpaar en een zwangere vrouw te zien, die dat opmerkelijk „platte-volumineuze" ver tonen. Heel typerend werk ook van Tineke Bot Van haar staat in de tuin de gesti leerde verbeelding van een vissersdorp dat gedraaid kan worden, en aan de achterzijde een gesloten physionomie vertoont. In dezelfde gevoelige, be weeglijke stijl is van haar in de tuin een bukkend meisje met haan te zien. Van Pieter d'Hont staat fier op het gras de verrukkelijke jonge Sebastiaan. Van de bekende beeldentuin-creator Nic. Jonk uit Groot Schermer zijn er en kele van zijn door gladde ronde vormen gekenmerkte beelden te zien als „de vrouw op één been", „lo en de wolk' (lo is weer één van de geliefden van Zeus) en „Eva en de slang"

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8