e Geut, Woelige Hoek en Rockers entraal in jeugdbeleid Leusden VAD-bus in de greppel Gemeente werkt aan nieuw bestemmingsplan „Centraal Buitengebied" JU hr Volgende week in commissie OWRO CDA- vrouwen Gemeente produceert een notitie voor raadscommissie Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant i Geen krant ontvangen? WEGWIJS LEUSDEN '83/'84 BDU PERIODIEKEN GROENTE-, PERK- EN VASTE PLANTEN KWEKERIJ G. STUIVENBERG Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJN9 Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 671441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. d) •fr krant DINSDAG 31 MEI 1983 - 15e JAARGANG NO. 9 [Van één onzer verslaggevers LEUSDEN De aanstelling van een beroepskracht voor ongerencentrum De Geut, een goede en degelijke aanpak van jit open jeugd- en jongerencentrum, de ontwikkeling van eugd- en jongenswerk in de Woelige Hoek, de begeleiding yan jongerenvereniging JUID, het oplossen van het "Rockers- jrobleem" en het maken van een opzet voor de financiële jelljkstelllng voor het beheer van de jeugd- en jongerencentra n Leusden die vallen onder de Stichting Soccle. Dit zijn de zes concrete beleidsvoornemens die de gemeente voor de periode 1983/1984 heeft genomen. Verantwoordelijk wethouder Gijs yan Woudenberg laat dit de raadscommissie van welzijn en onderwijs schriftelijk weten bij de presentatie van de notitie over het jeugdbeleid in Leusden. Het blijft overigens bij de opsomming van de beleidsvoornemens; ze zijn niet verder uitgewerkt. De notitie jeugdbeleid zal maandag 6 juni worden esproken in de maandelijkse vergadering van de raadscom- nlssle. In de notitie worden aanbeve- ingen voor het te voeren beleid jedaan in verband met het ver lek per 1 augustus van de ambu- jnt funktionaris voor het jeugd- n jongerenwerk Hij houdt op net zijn bezigheden omdat de imeente zoals bekend zijn sala- i niet meer wil subsidiëren. Het ieuwe beleid ziet er volgens de mlotitie in zijn algemeenheid als vi olgt uit: het jeugd- en jongerenwerk hwiient in hoofdzaak te worden edragen door vrijwilligers astf om de deskundigheid van de u. rijwllligers te vergroten zal ka- Ho dervorming en training dienen te worden gestimuleerd en gesub sidieerd de afdeling Maatschappelijk Welzijn en Onderwijs van de ge meente zal een grotere rol moe ten gaan spelen bij de coördina tie van het jeugd- en jongeren werk. De gemeente ziet vanaf 1 au gustus een samenwerking met de Stichting Jeugdraad wel zit ten Het is nog de vraag of de stichting dat óók vindt, omdat ze het totaal oneens is met het jeugdbeleid van de gemeente Desalniettemin zouden met in gang van 1 augustus blijkens de gemeentelijke notitie de volgen de taken door Leusden en de Jeugdraad kunnen uitgevoerd worden: ONDERSTEUNING Stichting Jeugdraad verleent zijn diensten aan zowel de jeugd organisatie als aan de ongeorga niseerde jeugd van Leusden. advisering aan jeugd- en jon gerenwerk organisaties. verwijs funktie vervullen: con tact onderhouden met besturen en vrijwilligers door periodiek bezoeken van activiteiten kadertraining laten organise ren en stimuleren dat vrijwilligers hieraan deelnemen (Hiervoor is in 1983 f4 000,—beschikbaar). een vast spreekuur van wet houder en ambtenaar jeugdza ken instellen. COÖRDINATIE: in samenwerking met de Stichting Jeugdraad streven naar een gevarieerd aanbod van activiteiten en het op elkaar af stemmen van deze activiteiten. het verzorgen van publiciteit t.b.v. het jeugd- en jongeren werk opstellen activiteiten- agenda, presentatieboekje aan begin van seizoen, enzovoorts. kindervakantiewerk coördine ren contactbijeenkomst vrijwillig kader beleggen (uitwisselen van ervaringen). NIEUWE AKTIVITEITEN: begeleiden van nieuwe aktivi- teiten signaleren van behoeften on der jeugd en jongeren met name in de nieuwe wijken stimuleren van nieuwe vormen van jeugd- en jongerenwerk evaluatie voor het zomerreces van het afgelopen seizoen door raadscommissie, planadvies- groep en de Jeugdraad In Leusden zijn momenteel zes gebouwen waar regelmatig acti viteiten voor jeugd en jongeren worden georganiseerd: de Til, Blijhof, de Geut, de Moespot en Rust en Vrede. De Herv. Ger. Jeugdraad heeft plannen voor de bouw van een nieuw jeugdcen trum, Scoutinggroep Manitoba bouwt momenteel een nieuw troephuis. De verschillende jeugdorganisaties die zich op de Leusdense jongeren richten stel len zich tot doel (re)creatieve activiteiten aan te bieden aan jongeren tot 25 jaar. Er is zowel sprake van jeugd- en jongeren werk in verenigingsverband als van "open" jeugd- en jongeren werk. De door de verschillende groe pen voor jeugd-en jongerenwerk georganiseerde activiteiten zijn globaal genomen identiek: dis co, levende muziek, soos, spel, instuif, film, handenarbeid, dis cussie etc In totaal zijn er in Leusden zo'n vijftien jeugdorganisaties werk zaam: Leusden-Centrum: Stichting "de Til" (inclusief R K meisjesgilde en hobbyclub Ha- mersveld) Stichting "de Geut" Hervormd-Gereformeerde Jeugdraad Speel- en recreatievereniging "Blijhof" Jongerenvereniging "Virus" Stichting Manitobagroep (Scou ting groep) Jongerengroep "de Rockers" (inclusief "Shakers") Leusden-Zuid: Jongerengroep JUID PJGU "de Vallei-jongeren" Stichting "Speeltuin de Zonne bloem" Stichting Jeugdbelang Scouting Amersfoort e.o. Achterveld Stichting "Moespot" Stichting Jongerencontact Ach terveld KPJ afdeling Achterveld Chr. Jeugdvereniging "Con Amore" (N B. Het peuterspeelzaalwerk is buiten beschouwing gelaten). i LEUSDEN Een ongewoon tafereeltje was gistermorgen te zien toen een bus van de VAD, lijn 118, klem zat in een greppel langs de Aschatterweg De chauffeur, met twintig jaar rijer varing, had zijn gele bus bij het insteken van de buslus aan de Asschatterweg in deze positie gebracht. De bocht werd een beetje te krap genomen Normaal gesproken hoeft lijn 118 nooit een dergelijke ma noeuvre te maken Sinds de bu slus is aangelegd rijdt de bus vanuit Leusden-centrum over de Asschatterweg naar 't Sluisje, draait de Kanaalweg op en gaat vervolgens via een klein stukje nieuwe weg weer naar de As schatterweg om opnieuw door Leusden-centrum te kruisen. Gistermorgen was echter de Ka naalweg gestremd door een vrachtwagen die pijpleidingen voor het schoonmaken van het Valleikanaal moest afleveren. Lijn 118 was daarom genood zaakt een stuk over de Asschat terweg door te rijden om vervol gens achteruit de buslus in te draaien. Helaas werd de draai niet ruim genoeg genomen waardoor een van de achterwie len in de greppel zakte De VAD- bus kwam klem te zitten en ver sperde een tijdje de doorgang op de Asschatterweg. Om het sche ma van lijn 118 niet te veel in de war te laten lopen werd na het gebeurde een andere bus inge zet. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Commentaar: Onwijs pag. 3 Filmdag geslaagd pag. 3 Miniatuurtjepag. 3 Puupenkoppen wonnen voor het goede doelpag. 5 28 nieuwe EHBO- diploma's pag. 5 Aktie voor mannenzaal gasthuis pag: 6 Sport pag. 7 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. an een onzer verslaggevers) ILEUSDEN Bij de gemeente wordt momenteel gewerkt Tin de opstelling van een nieuw bestemmingsplan „Centraal lultengebled". In dat kader zijn door het adviesburo van |eldemlj een tweetal nota's opgesteld, die dezer dagen in schillende werkgroepen en commissies behandeld wor- Gisteravond was het de beurt aan de werkgroep „Ruimte- Ordening' van het inspraakorgaan CML. Volgende week •dag (7 juni) komen de nota's aan de orde in de vergadering de raadscommissie „Openbare Werken en Ruimtelijke tiening". Aan de hand van de geleverde commentaren iHen de nota's vervolgens worden verwerkt tot een concept werpbestemmingsplan. Het ligt in de bedoeling om in de ede helft van september van dit jaar een expositie aan het werpbestemmingsplan te wijden. lat Centraal Buitengebied is |jotaal 360 hectare groot. Het gebied omvat de ten zuiden Jlen westen van Leusden-cen- i gelegen gedeelten van het buitengebied, die niet vallen bin nen de bestemmingsplannen „Buitengebied Oost" en „Bui tengebied Den Treek". In het centraal buitengebied liggen de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden □uu I Verschijnt dinsdag an donderdag in de gemeente Leuedan. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons ksntoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- lljks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur 9*opand. Zaterdags gesloten. belangrijke gebieden „School- steegbosjes", „Langesteeg" en „Helligenbergerbeek". Het nieu we bestemmingplan, dat nu in ontwikkeling is, vormt een her ziening van delen van het uit 1959 daterende „Uitbreidings plan In hoofdzaak" en de daarop in 1966 aangebrachte gedeelte lijke wijziging. Na de voorbereidende fase verkeert de opstelling van het bestemmingsplan nu in het sta dium van „inventarisatie en zo nering". In de nota „zonering" van de Heidemij zijn gegevens verzameld met betrekking tot de bestaande plannen en visies, de aktuele situatie en de trends van uit het verleden voor de toe komst. Op basis van de inventari- satiegegevens is vervolgens een afweging van de betrokken be langen gemaakt. Deze afweging mondt in een in de tweede nota neergelegde zonering: een voor stel voor een indeling in deelge bieden, de toekomstige bestem mingen. STRUCTUURPLAN Bij de opstelling van de inven tarisatienota is gebruikt gemaakt van gegevens, die men reeds voorhanden had. Bijvoorbeeld binnen het kader van de opstel ling van een structuurplan voor deze gemeente waaraan nog steeds gewerkt wordt is het nodige onderzoek gedaan Die gegevens zijn nu ook gebruikt. Dat is op zich ook volslagen lo gisch, omdat de opstelling van het bestemmingsplan natuurlijk geen op zichzelf staande aange legenheid is. Het moet passen binnen een bepaald kader, waar toe niet in de laatste plaats de hoofdlijnen van het beleid voor het structuurplan, zoals die in april vorig jaar door de gemeen teraad zijn vastgelegd, behoren Op een hoger nivo geven het provinciaal streekplan (nu nog Utrecht-Oost; een nieuw streek plan voor de gehele provincie wordt voorbereid) en de Rijksno ta „Landelijke Gebieden" de grenzen aan waarbinnen ge werkt kan worden Het bestemmingsplan moet straks het juridisch kader vor men, dat een goede behartiging van de verschillende belangen in het gebied in hun onderlijke sa menhang waarborgt. De belang rijkste elementen in het plange bied vormen nu de landbouw, de natuur, de recreatie en het ver keer. Op grond van de hoofdlij nen van het beleid van het struc tuurplan kan daar straks na 1990 in het gebied Langesteeg wo ningbouw bij komen. 17 VEEHOUDERIJEN Wat de landbouw aan gaat geeft de inventarisatienota de in formatie. dat er in het gebied zeventien agrarische bedrijven te vinden zijn. Het zijn allemaal vee houderijen, gedeeltelijk intensie ve veehouderijen In de nota wordt de verwachting uitgespro ken, dat in verband met bedrijfs economische motieven, gere kend moet worden op een verde re uitbouw van de intensieve vee houderij ten nadele van de grondgebonden veehouderij. Dat betekent, dat een aantal be- driiven met de noodzaak van uit- grens woongebied Om dit gebied gaat het bij het bestemmingsplan Centraal Buitengebied breiding zal worden geconfron teerd. Het gaat daarbij om be hoorlijk grote gebouwen, voorde realisering waarvan in het nieu we bestemmingsplan de moge lijkheden geboden zullen moe ten worden Daar tegenover staat de ver wachting. dat het in enkele ge vallen tot bedrijfsbeëindiging zal komen Om hoeveel bedrijven het gaat is in sterke mate afhan kelijk van de ontwikkeling van woningbouw in het gebied. Ove rigens wordt in de inventarisatie nota duidelijk gesteld, dat in het belang van het agrarisch bedrijf sleven zo min mogelijk grond aan de landbouw onttrokken moet worden Behalve voor de landbouw is het Centraal Buitengebied ook vanwege zijn natuurlijke kwali teiten van groot belang Van de grootste natuurwetenschappelij ke waarde zijn de Schoolsteeg bosjes (onder protest van de ge meente door het Rijk aangewe zen tot natuurmonument) en de bosjes bij Lockhorst en de Heili genberg Ten aanzien van de na tuurlijke elementen in het gebied Binnenkort verschijnt Wegwijs Leusden '83/'84. Voor het plaatsen van een advertentie in deze gids kunt u kontakt opnemen met de Bameveld. Tel. 03420-16141 toestel 46. lijken de beide nota's een vooral conserverend karakter te dra gen. FIETSERS Het derde belangrijke element binnen het plangebied wordt ge vormd door de recreatie. Welis waar komen er binnen het plan gebied geen specifieke recre atieve voorzieningen voor, maar het gebied heeft wel enige recre atieve betekenis. Met name voor fietsers vormt dit een aantrekke lijk gebied door de afwisseling van landgoedbossen, de Heili genbergerbeek en agrarisch ge bied Bovendien ligt dit gebied LEUSDEN Het CDA-vrou- wenberaad houdt op vrijdag 3 Juni zijn eerste Jaarvergadering in de benedenzaal van De Kom aan de Hamersveldseweg. De aanvang is om 13.30 uur. De agenda is als volgt samenge steld: 1 Opening 2. Verslag secretaresse 3. Verslag penningmeester 4. bestuursverkiezing 5. Lezing van mevrouw An Veenstra over het emancipa tiebeleid vanuit CDA-ge- zichtspunt 6 Discussie en vragen 7 Rondvraag 8. Sluiting tussen Leusden-centrum en het recreatief belangrijke gebied Den Treek. In de nota's wordt nog eens melding gemaakt van het ontwerp-recratiebasisplan en de bezwaren die de gemeente Leusden tegen de inhoud daar van heeft. In een vierde belang binnen het gebied wordt gevormd door het verkeer. Door het Centraal Buitengebied lopen enkele we gen, die voor Leusden van be lang zijn, zoals de Lockhorster- weg, de Hamersveldseweg en de Heillgenbergerweg. In de nota wordt de verwachting uitgespro ken, dat er ten aanzien van het verkeer niet zoveel zal verande ren totdat Leusden in het ver lengde van de Randweg een aan sluiting krijgt op de Rijksweg 28. Dat zou leiden tot een gedeelte lijke ontlasting van de Heillgen bergerweg en Lockhorsterweg. De verkeersdrukte op Maanweg en Groene Zoom zou dan, zo verachten de opstellers van de nota, enigzins toenemen. In de volgende edities van de Leusder Krant meer over de in houd van belde nota's en de daaruit voortvloeiende diskus- sies. Bewoners en/of tijdelijke vertoevers van Vallei en Heuvelrug Het is de hoogste tijd alle aan Moeder Aarde toe te vertrouwen. Vanaf volgende week weer elders in deze krant. Nieuwstraat 62 - Scherpenzeel.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1