Gratis voorstellingen trokken neer dan duizend bezoekers Geslaagde Zonnebloem boottocht SESLAAGD FILMFEEST CINEMACLUB DE KORF „Er is een duidelijke behoefte aan jeugdfilm-voorstellingen" lei int Aantrekkelijk programma 1983-1984 Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. *i TROUWKAARTEN Commentaren Meningen Onwijs Opbrengst Pinkster collecte Koolmezen (2) DINSDAG 31 MEI 1983 plaatselijk nieuws Van een speciale medewerker) LEUSDEN Meer dan duizend jonge en oudere Leusdena- en hebben zaterdag geprofiteerd van het gratis filmfeest, dat le eenjarige Cinemaclub De Korf organiseerde in het activitei- encentrum De Korf. Alle voorstellingen waren uitverkocht, (et bestuur van de filmclub was uiteraard tevreden over het teer: druilerige regen buiten, gezelligheid binnen. Hoogte- iunt voor de jeugd was de speciale voorstelling van de «kende jeugdfilm „De bende van hiernaast" van regisseur tarst van der Meulen, die persoonlijk naar Leusden was lekomen om de kinderen na afloop het één en ander te ertellen over de totstandkoming van de film en talrijke vragen jan jonge Leusdenaartjes beantwoordde. Burgemeester mr. I.W.M. Rademaker opende 's middags officieel het filmfeest, n zijn korte toespraak memoreerde hij het feit, dat Cinema- ;lub De Korf In haar éénjarig bestaan heeft aangetoond in een ehoefte te voorzien. Hij hoopte, dat ook In de komende jaren Ie vereniging veel succes zou hebben met haar programma an goede films. „Samen een film beleven is een goede zaak", aldus de heer Rademaker. NDERFILMFEEST Hoewel de doorlopende voor telling van tekenfilms pas om nee uur zou beginnen, was de van de Korf al ruim een uur erder gevuld met ouders en kin- teren, die bij de stand van de memaclub graag een gratis aartje wilden bemachtigen voor Ie voorstelling van half vier. Het dringen geblazen, maarnie- «and hoefde teleurgesteld te lorden. Verschillende tekenfilmfigu- Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Mamix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo nlevering kopij en adver- lenties: Voor het dinsdagnummer 'ot uiterlijk maandagmid- 12.00 uur. voor het londerdagnummer tot ui- lerlijk woensdagmiddag 12.00 uur. der W, Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus- len-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033- 141495. Abonnementsgeld: 159,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Vs abonnee dient u de ïant voor dinsdag- of don- Ierdagavond 18.00 uur te 'ebben ontvangen. Is dat lel het geval, neem dan tontakt op met onze hoofd- tgent bezorging (dinsdag sn donderdag tussen 18.30 m 19.30 uur), tel. 033- 40691 Bij geen gehoor unt u kontakt opnemen nel onze inspekteur bezor- mg, overdag 03420- 6141toestel 44. Nabestellen foto's: )e meeste in de Leusder trant gepubliceerde foto's unt u nabestellen (met uit- 'ondering van archief- en islorische foto's), bij voor- itbetaling van 5,- per ex- mplaar (formaat 13 x 18 m) op giro: 871441 t.n.v. SDU b.v. te Barneveld, met Melijke vermelding van iewenste foto, aantal, umrner van krant, pagina taarop de foto werd ge matst. U kunt ook kontant etalen op ons kantoor, Ro- endaallaan 9, Leusden/ tentrum. Ingeveer drie tot vier we en na betaling ontvangt u Ie gewenste foto's thuis. IE LEUSDER KRANT is en uitgave van de BDU- rantenkombinatie te 'arneveld. ren wisten de volle zaak in de ban te houden voordat ,,De bende van hiernaast" van start ging. Deze film, voor een deel opgeno men in Amersfoort, viel bijzonder bij de jeugd in de smaak. De zaal was afgeladen. Regisseur Karst van der Meu len, die tussen de kinderen de film voor de zoveelste keer mee maakte, kon tevreden zijn, ge zien de talrijke reacties, die de film aan de enthousiaste kinde ren ontlokte. Na afloop bleven enkele tientallen kinderen na, om met regisseur van der Meulen na te praten over deze en andere door hem gemaakte films en tele visie-series (zoals ,,De Zeven sprong"). De kinderen hadden duidelijk belangstelling voor allerlei za ken, maar ze vroegen zich vooral af, hoe ze zelf mee konden doen aan een nieuwe film van Karst van der Meulen De regisseur (hij woond in Baarn), vertelde dat hij, vóórdat hij aan de opnamen van een film begon, veel scholen in de omgeving bezocht om kinde ren uit te zoeken, die geschikt zouden zijn voor een bepaalde rol in de film. Hij kreeg dan ook de uitnodiging om in de toe komst ook eens op de Leusdense scholen te komen kijken..Baarn is toch niet zo ver?" vroeg een jongen hoopvol Van der Meulen beloofde niets, maar de hoop glinsterde in de ogen van adspirant-filmsterren. De niet alleen in Nederland maar ook In tal van Europese en oost-Europese landen bekende jeugdfilm-regisseur vertelde tot slot, dat hij bezig is aan een nieuwe jeugdfilm, die volgend jaar wordt opgenomen. Verder staat onder meer voor 1987 een televisie-serie op het program ma, „Kruistocht in spijkerbroek" naar het gelijknamige boek van Thea Beekman. SMOKEY De komische avonturen van Smokey and the Bandit trokken 's avonds eveneens een volle zaal Hoewel het avondprogram ma voornamelijk was bedoeld voor de ouderen, trok ook deze film voor een groot deel jeugdig publiek. Dat gaf aan de kassa van de Cinemaclub soms wat proble men, omdat 12 jaar als leeftijds grens was gesteld. Verschillen de. wat al tejeugdigefilmliefheb- bertjes probeerden die grens te omzeilen, wat lang niet altijd luk te Een volle zaal tijdens de kindervoorstelling van cinemaclub De Korf kennis maken met de aktiviteiten van de amateur-filmclub Cine Leusden, die in de hal een erg aantrekkelijk stand had inge richt, waar eigen gemaakte films werden vertoont, terwijl in de Gerard Cloosterman Deze dag heeft duidelijk aangetoond dat er onder de jeugd een grote be hoefte is aan dit soort festivitei ten") verzorgde de trekking, het slot van een geslaagd filmfeest FILMMARKT Naast de gratis filmvoorstellin gen konden geïnteresseerden Ook de avondvoorstelling trok een volle zaal zaak zelf de filmverhuurmaat- schappij Gofilex (waarvan de Ci nemaclub De Korf haar films be trekt) een informatiestand had ingericht en Boekhandel Ha mershof 's avonds present was met boeken op het gebied van film. Met name de jeugd maakte zich al snel meester van de pos ters, die Gofilex ter beschikking stelde. SLAPSTICK UIT DE OUDE DOOS In het avond-voorprogramma werden doorlopende films uit de oude doos vertoond Pianeur Wim Bor verzorgde regelmatig de muzikale omlijsting van dit aantrekkelijke voorprogramma. Bor zorgde ook voor de sfeermu ziek na afloop van de filmvoor stellingen en tijdens de trekking van de verloting, die de filmclub had georganiseerd. VERLOTING Voor de verandering had de Cinemaclub gekozen voor een wat aparte vorm van de loten: een balpen met ingegraveerde naam van de Cinemaclub en een num mer. Dat was tevens het lotnum mer Er waren verschillende aan trekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Jeugdraad-voorzitter van de nog jongeCinemaclubDe Korf. TEVREDEN Het bestuur van de Cinema club De Korf was na afloop tevre den over de zonder problemen verlopen dag. Voorzitter Piet Rijswijk vond dit filmfeest voor herhaling vatbaar, hoewel het bestuur wel van mening is, dat volgend jaar niet kon worden gerekend op een zo n grote be langstelling in mei als het weer wat beter zal zijn. „Het slechte weer van de afgelopen weken heeft natuurlijk in ons voordeel gewerkt". Overwogen wordt dan ook om te bezien of aan het begin van het jaar een dergelijke pro- motie-filmdag of -avond gehou den kan worden. Een andere konklusie van het bestuur was, dat er kennelijk grote belangstel ling bestaat voor het vertonen van jeugdfilms op zaterdagmid dag. Op korte termijn wil het bestuur bekijken of in de nabije toekomst in deze behoefte kan worden voorzien. Uiteraard dan tegen betaling van een jeugdig toegangsprijsje Waar veel kinderen ondanks de verschil lende aankondigingen via pers en aanplakbiljetten overigens ook nu al op hadden gere kend (van een speciale medewerker) LEUSDEN De Cinema club De Korf biedt tot en met april 1984 een aantrekkelijk filmprogramma voor haar le den. Na „Sabine", die vorige week werd vertoond, kunnen de leden in de komende maanden kijken naar „Ten" van regisseur Blake Edwards, „Missing" van Costa Gravas, „Being There", de laatste, schitterende film met Peter Sellers in de hoofdrol, „Rai ders of the Lost Ark" van Steven Spielberg en George Lucas (deze film komt in de plaats van de eerder aange kondigde „Stripes"), „The Shining", van Stanley Ku brick, „1941, de dag dat Hol- lywoord op z'n kop stond", van Steven Spielberg, „Close encounters of the third kind", eveneens van Spielberg, „The Godfather" deel I en II, „The postman always rings twice" van Bob Rafelson en de Franse film „Flic ou vouyou" met Jan Paul Bel- mondo. Een lidmaatschap van de Cinemaclub De Korf kost f 25,— per jaar (CJP-houders en 65+ krijgen f 5.— korting). Voor dit geringe bedrag kun nen leden maximaal vier toe gangsbewijzen per voorstel ling reserveren f2,50. Niet- leden kunnen ook toegangs bewijzen kopen, maar pas een half uur voor aanvang van de voorstelling en voor een bedrag van f7.50 per kaartje, (inclusief een tijdelijk lidmaatschap). De vereniging „Cinema- club De Korf" heeft officieel goedgekeurde statuten, ver zorgt maandelijks een nieuwsbrief waarin alle infor matie over komende filmpro gramma's. en geeft haar le den uiteraard inspraak ten aanzien van desamenstelling van het filmprogramma Be langstellenden kunnen voor alle informatie terecht bij Hans Meeuwesen, Albast 7 telefoon 940924 en uiteraard voor opgave als lid. Voor dit laatste kan men ook terecht op het kantoor van de Leusder Krant, Rozendaal laan 9, Leusden-centrum (tij dens kantooruren) Leden, die nog niet hebben betaald voor het seizoen 83- 84 kunnen daarvoor terecht op bovengenoemd adres. U krijgt dan tevens een nieuw bonboekje. De oude toe gangsbewijzen zijn niet meer geldig. LEUSDEN/ACHTERVELD Donderdag vond weer de jaar lijks terugkerende boottocht plaats voor zieken en bejaarden georganiseerd door de Zonne bloem-afdelingen van Leusden en Achterveld. De gasten en me dewerkenden werden in de sluis te Nfjkerk op de boot ontvangen. Ondanks de regen heerste er al spoedig een opperbeste stem ming aan boord. Namens de beide besturen werden de aanwezigen hartelijk verwelkomd door mevrouw Ou de Egberink. In het bijzonder verwelkomde zij de arts Den Toom, pastor Jansen, ds. Rid derbos en de heer Pelikaan die namens de gemeente de reis meemaakte Als reisleider fun geerde deze dag de heer Bun- nink, bestuurslid van de afdeling Leusden. Als verpleegkundigen waren aanwezig Wies Smit, Ans Coenen en mevrouw Soesber gen. De heer Bunnik gaf uitleg over de route die zou worden gevaren. Hij verwelkomde ook de kapitein en zijn echtgenote, het echtpaar Blom, die deze dag de boot De Maasvallei in het rechte spoor zouden houden. Door de aanwezige mede werksters werden hierna aan de gasten tekeningen uitgedeeld die door leerlingen van de Kin- derlandschool waren vervaar digd. De leerlingen hadden hun tekening in het teken van de Zonnebloemreis gemaakt en een wens voor deze dag op de teke ning geplaatst Ook het fruit dat op de tafels was geplaatst was door de leerlingen van genoem de school geschonken Door D Bijl werd alle aanwezi gen hartelijk welkom geheten en feliciteerde hij mevrouw Smink die deze dag haar 82ste verjaar dag vierde. Onder het zingen van lang zal ze leven werd haar een bloemetje overhandigd. Na de koffie kreeg men een aperitiefje gepresenteerd. Nadat dit was genuttigd was het inmid dels tijd geworden om de inwen dige mens te versterken. Eerst Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1983 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. werd de soep rond gedeeld die gemaakt was in de keuken van Lisudinahof en gratis ter be schikking was gesteld. Hierna volgde een heerlijke salade die was gemaakt door de kok van Nijenstede Het was inmiddels droog ge worden zodat men nu ook naar buiten kon kijken VERLOTING Na het rusten werden er gratis loten rondgedeeld waarna een verloting werd gehouden. De prijzen waren door een groot aantal personen geschonken. Na afloop van de verloting bleek dat er zoveel prijzen beschikbaar waren dat alle gasten een prijs kregen. De bedoeling was om door te varen tot aan Pampus en daar te keren. Daar de windkracht toe nam werd hiervan door de kapi tein vanaf gezien en keerde hij ter hoogte van Muiderberg. Van- daaruit ging het weer richting Nijkerk. Daar gekomen werd er weer gekeerd en ging het via de Eem richting Amersfoort. Voor dat met de broodmaaltijd werd begonnen dankte mevrouw Ou de Egberink allen die deze dag hadden meegewerkt aan het sla gen van deze tocht. Na de broodmaaltijd bleek men in Amersfoort te zijn gearri veerd en werd de thuisreis weer aanvaard. In zijn vergadering van jongstleden donderdag heeft de gemeenteraad een regel recht onwijs besluit geno men. Dankzij de stemmen van de leden van de CDA- en de PvdA-fraktie zal het brug getje In de Lockhorsterweg niet worden vervangen door een nieuwe brug, maar wor den opgekalefaterd. VVD, GPV/SGP en D'66 bleven met hun voorkeur voor een nieu we brug in de minderheid. Hetgeen te betreuren valt. Hadden de fraktles van CDA en PvdA de kwestie lou ter zakelijk bekeken, dan zouden ook zij tot geen enke le ander konklusie kunnen hebben komen dan dat het het verstandigste is om een nieuwe brug in de Lockhor sterweg te leggen. Zeker, een nieuwe brug in de Lockhor sterweg Is duurder dan het repareren van de nu gesneu velde. Daar staat echter ten eerste tegenover, dat de ge bruiksduur van een nieuwe brug veel langer zal zijn dan van de gerepareerde. De re paratie moet in tien jaar wor den afgeschreven, terwijl de kosten van een nieuwe brug over veertig jaar zouden kun nen worden uitgesmeerd. De jaarlast van een nieuwe brug zou dan ook niet hoger zijn geweest dan het bedrag dat ting komt te staan voor het herstel. In de tweede plaats is van groot belang, dat de bedrijfs zekerheid van een nieuwe brug aanzienlijker hoger zou zijn geweest. Een nieuwe brug zou zeker veertig jaar zijn meegegaan. Met de repa ratie van de 63 jaar oude brug blijven de onzekerheden groot. De konstruktie van de brug zal niet worden veran derd. Dat betekent dat de leu ningen In de brug die in het verleden nogal eens zijn ge raakt, waardoor het verval van het bruggetje mede werd veroorzaakt een even kwetsbaar als altijd zullen blijven. Ten derde valt ook een overweging van de duur van de reparatie tegenover de duur van bouw van een nieu we brug niet in het voordeel van het genomen besluit uIL Herstel en nieuwbouw duren beide even lang. In de wandelgangen ver zuchtte wethouder Jan Wa genaar donderdagavond: „Je gaat toch ook niet in een hele oude auto, waarvan de caros- serie versleten Is, nog eens een nieuw motor zetten. Ten zij het een old-timer is of zo." Met die toevoeging raakt de wethouder waarschijnlijk de kern van de gedachten- gang van CDA en PvdA. Die fraktles hebben niet op grond van een zakelijke overweging en gekozen voor het herstel van de oude brug, maar om emotionele redenen. Bij bel de fraktles leefde het gevoe len, dat met het verdwijnen van het bruggetje ook het karakter van de Lockhorster weg zou worden aangetast. Dat er sneller op deze weg zou kunnen worden gereden. Dat hogere overheden er misschien aanleiding in zou den vinden om een recht streekse aansluiting van Leusden op de Rijksweg 28 op nog langere baan te schui ven. Enzovoorts. Argumenten, die stuk voor stuk zonder veel Inspanning weerlegd kunnen worden. Helaas hebben ze donder dagavond de doorslag gege ven. De kans is niet gering, dat de gemeenteraad met dit besluit f 125.000,— over de verroeste balk gesmeten heeft. LEUSDEN De Pinkster col lecte van de Gereformeerde Zen- dings Bond, die onlangs gehou den werd In samenwerking met de Gereformeerde Bond, afde ling Leusden, heeft 2623 gulden opgebracht. Allen die hieraan hebben bijgedragen worden hartelijk dank gezegd. Weet u nog dat ik u be loofd heb om meer te ver tellen over ons mezen- paartje? Ik heb u verteld dat de man, in zijn gezang, uitriep dat hij een vrouw zocht en een woning be schikbaar had. Daar is dan nu een vrouw op af geko men, het huis beviel haar en dadelijk, na de inspec tie, Is ze begonnen met de inrichting. Eerst wordt een nest gemaakt van mos. Vele malen heen en weer vliegen met een snavel vol. Dan wordt het nest ge voerd met reeën- of konij nenhaar. Als het nest in de buurt van hulzen is, bij voorbeeld in het nestkas tje in onze tuin, dan wil het wel eens voorkomen dat er wollen of katoenen draadjes tussen zitten. Als na een paar dagen het nest gereed is, wordt 's morgens vroeg het eer ste witte ei, met roodbrui ne stippen, gelegd. Dit gaat zo door, elke dag een el, tot het legsel kompleet Is. Het aantal is meestal acht, soms een paar meer of een paar minder. Steeds worden de eieren zorgvuldig ondergedekt. Dan gaat het vrouwtje broeden, wat veertien da gen zal duren. Zij moet het alleen doen want hij heeft het veel te druk om zijn gebied te bewaken. Tegen de avond komt hij, met voedsel in de snavel, in de buurt van het nest. Hij laat het haar weten door een zacht 'tie-tsjer tie tsjer". Als hij antwoord krijgt gaat hij naar binnen. Na een dag of acht verlaat het vrouwtje dan het nest om buiten het voer in ont vangst te nemen. De ei eren moeten dan luchten. Deze periode wordt elke dag iets langer, tot de ei eren uitkomen. Als u ooit een pasgeboren meesje hebt gezien dan kunt u niet begrijpen dat zoiets levensvatbaar Is; een klein, kaal, rosescharmin- keltje met een, in verhou ding, grote snavel welke meteen, als het van de worsteling om uit het ei te kruipen is bekomen, opengesperd wordt. De eierschalen worden door de ouders direct uit het nest verwijderd, de jongen zouden zich er aan kun nen bezeren. De schalen worden niet zomaar uit het holletje gewerkt, maar tientallen meters meege nomen en willekeurig ver loren. Anders zouden eventuele rovers op het nest attent gemaakt kun nen worden. Het paartje, vooral het mannetje, krijgt het nu druk. De eerste da gen komt het voeren voor al op hem neer omdat het vrouwtje zoveel mogelijk in het nest blijft om de jongen te verwarmen. Dat lukt hem wel want een kin dersnavel is gauw gevuld. We laten hem voorlopig voeren en gaan volgende week verder met dit ver haal. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3