van rheenen Schoonheid en logica in het Kapelhuis mn Mannenzaal van P B- Gasthuis dringend aan restauratie toe i-fesrl NU SHOWROOMMODELLEN VERKOOP TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN KOM SNEL PROFITEREN. Aktie gestart om geld bijeen te brengen JUNMNRUILAKTIE VOOR WEINIG GELD NIEUWE MEUBELEN. VEEL GELD VOOR UW OUDE MEUBELEN BIJ INTERMEUBEL v. RHEENEN. BANKSTEL minimaal 300.- BERGMEUBEL minimaal 250.- EETHOEK minimaal 200 SLAAPKAMER (incl.kast)minimaal 250.- intermeubel 1.5 \33< ga,anV,e 1 oovonsvuvue 1 I w l°,e"eu «aai»0") BIJ AANKOOP VAN NIEUWE MEUBELEN VOOR UW OUDE MEER VOORDEEL-SERVICE EN GARANTIE BIJ INTERMEUBEL v. RHEENEN Showrooms Moderne meubelen slaapkamers, Langstraat 77, Barneveld. Tel. 03420 - 14100. Eiken meubelen, Amersfoortsestraat 35, Barneveld. Tel. 03420 13075 Ede, Grotestraat 60. Tel. 08380 10451. De meubelzaak met de grote i intermeubel AMERSFOORT - De laatste expo sitie van dit seizoen bij Galerie Het Kapelhuis, (die verlengd is tot en met zaterdag 25 juni) Is een heel bijzon dere. Het Is een overzichtstentoon stelling van het industriële vormge- vingswerk, dat vanaf 1957 in op dracht van Jacqueline en Bruno Da- nese uit Milaan Is vervaardigd. Er werd in die tijd in Italië een nieuwe maatschappijvisie ontwikkeld, en vele kunstenaars werden daardoor geïnspireerd. In film, beeldende kunst en Industriële vormgeving na men zij de draad der Ideologie over. Jacqueline en Bruno Danese achtten het van groot belang, dat het verant woorde ontwerp onder het bereik van een grote groep mensen kwam, zodat ook mensen met een krappere beurs zich met goed gevormde objecten kon den omringen. Daarom stelden zij aan de kunstenaars, met wie zij in zee gingen, de voorwaar de dat de objekten industriéel te ver vaardigen zouden zijn Materiaal en vormgeving moesten zich daar ook toe lenen Wat lieten zij voor artikelen vervaardi gen'' Dat waren serie-artikelen als as bakken, prullenbakken, kalenders, lij sten, bureausets, vazen, lampen, para plustandaards, kapstokken. Objekten, die veel mensen nodig hebben, en die vaak door de commercie in zulke lelijke tierelantijnvormen op de markt ge bracht worden, dat het hart je er bij om keert. Het opmerkelijke is, dat als je de prachtige tentoonstelling in het Ka pelhuis, die van beneden naar boven in chronologische volgorde is opgesteld, doorloopt, je de invloed ervan kunt con stateren, die inmiddels daarvan op de commercie is uit gegaan Vele vormen zullen worden herkend In de loop van de tijd zijn er vele bijna exacte kopieën door de commercie in allerlei landen gemaakt, vervalsingen, namaaksels, want de commercie volgt graag de weg van de minste weerstand, en zoals prof Crouwel het formuleerde „In de slopstream van een suksesvol produkt valt gemakkelijk een tweede prijs te behalen." Dat gebeurde met de Le Klint lampen, Pontistoelen, Eames- fauteuils ook. De Daneses lieten eveneens objek ten voor kinderen maken, waaruit di- daktische kinderspelen groeiden. Ook multiples of kunstzinnige herhalingsob- jekten, èn speciaal op het objekt afge stemd verpakkingsmateriaal, waarvan u vele fraaie voorbeelden op de ten toonstelling in het Kapelhuis kunt zien Zeer opmerkelijk is de uitstal-etage, vervaardigd uit ribcarton, dat met een voudige clips uitgespaarde halfronde gaten kan worden vastgezet. Objekten en accessoires vertegenwoordigen in niet geringe mate een kuituur, en geven uiting aan de eigen persoonlijkheid. Franco Meneguzzo ontwierp aan vankelijk de keramiek Later deed An- gelo Mangiarotti dat. Mangiarotti is ar- chitekt en ontwerper van gebruiksvoor werpen tot en met stedebouwkundige plannen. Bruno Maunari ging voor de Daneses vooral de mogelijkheden in metaal uitdiepen. Hij maakte beweeglij ke sculpturen, fonteinen, waarin stro mend water vormen in beweging zette, hij experimenteerde met belichting, ar maturen en kunsthandwerk Enzo Mari is de ontwerper, die het meest als alzij dig research heeft gepleegd. Hij is be trokken bij problemen van het op groeiende kind met het ontwerpen en samenstellen van boeken, spelen en speelplaatsen Hij doet onderzoeken naar het aangepaste gebruik van goed kope geprefabriceerde elementen, en naar giet- en vormtechnieken voor mas- saproduktie MONUMENTALITEIT Vrijwel alle objekten, die in het Kapel huis zijn te zien getuigen van een monu mentale opzet. Het zijn ontwerpen van mensen, die ook in objekten en kleine gebruiksvoorwerpen hun grootse visie en aanpak tot uitdrukking weten te brengen. Hun materiaalgebruik is tot in de perfectie uitgedacht, en toont grote eerlijkheid en logica. Vrijwel elk voor werp is weelderig in zijn belevingswe reld. Er zijn vele pure basisvormen te zien, die zo sterk zijn, dat hun vormge ving boven het toegepaste materiaal (pvc, kunststof, rubber) uitstijgt, zonder dat dit het materiaal geweld aandoet. En niets uit al die jaren is passé, alle vormen blijven keihard overeind. Je moet de tijd nemen om die sublie me kledingstandaards van Enzo Mari op hun juiste merites uit te testen Of om de schoonheid te ondergaan van zo', prachtige bureauset van Munan uit 1958, gepresenteerd in een doos van matgrijs aluminium. En wat een vondst en gave vormgeving bij de fruitschalen, voorzien van gaten om het fruit vers te houden' En wat een prachtige verhou dingen in die kleine étagèretjes met gla zen plaatjes van Munaril Boven ziet u een typisch voorbeeld van de bewogenheid van Mari ten aan zien van de werkzaamheden, die man nen en vrouwen in een porceleinfabriek verrichten. Hij kwam tot de conclusie, dat de vakmensen door de markteisen geen enkele eigen inbreng meer had den. en wilde hen heen en weer bij het produktieproces betrekken Zo kwam hij tot een serie ontwerpen, waarbij het ene stuk klei op het andere geplaatst moest worden. Hij werd hierbij geïnspi reerd door de volkskunst en door het eten door de Italianen van macaroni, spaghetti, ravioli. Er ontstonden scha len uit kleine vierkantjes, die op elkaar werden aangebracht, of uit stroken met en zonder tussenruimten, uit rondjes op elkaar, of uit rolletjes op elkaar, soms aaneengelegd als bij raffia-mandjes. De grootste expositie geeft een beeld van een grootse vormenrijk dom, samengesteld uit en opgeroe pen door eenvoudige materialen. In de aanstaande herfst komt Danese Mllano met glasvormen van een aan tal jonge kunstenaars uit. Want dat is het Interessante van deze Italianen: heel geleidelijk en doordacht blijven ze zich steeds vernieuwen! DINSDAG 31 MEI 1983 LEUSDER KRANT De Mannenzaal van het Pieters en Bloklandgasthuis Afbraak kon worden voorkomen, maar er was geen Monumentenwacht die in al die jaren na de restauratie een oogje in het zeil hield, die een wegge waaide pan op het dak verving of een lekkende goot repareerde. Na ruim ze ventig jaar is de waardevolle mannen zaal weer dringend aan de restauratie toe Een paar jaar geleden begon een aktie vanuit de Juniorenk,amer Eem- land. waarvan een zekere Drs B. J. G. Elias lid was In overleg met het bestuur van het Sint Pieters en Bloklands Gast huis werd een rapport opgesteld. Men ging met Monumentenzorg praten, wat uiteraard neerkwam op een verzoek om hulp Monumentenzorg vroeg om een up to date kostenberekening Wat zijn de meest noodzakelijke eenvoudige maatregelen om de zaak weer toegan kelijk le maken Dat rapport is door twee bijna afgestudeerde T H -studenten op- Ook de medisch historische hoek is nauw betrokken bij dit overleg in de per sonen onder andere van dr. Veldheer en de heer van Liburg van het Amstér- damse Medisch Encyclopedische Insti tuut. Ten bate van het Restauratiefonds is door Amersfoorts tingieter in de Kam perbinnenpoort een tinnen lepel ver vaardigd met een afbeelding van Sint Joris erop die voor 15,- is te verkrij gen bij de balie van Museum Flehite En er is een setje briefkaarten verkrijgbaar, alsmede een reproduktie van het oude reglement (tot 1907 en iets later waren er nog aparte vrouwen- en mannenza len Wat een gelukkige aanpassingen en vernieuwingen hebben er in de laat ste tientallen jaren plaats gevonden') Wanneer het Sint Pieters Gasthuis precies werd gesticht kan op dit mo ment nog niet met zekerheid worden gezegd. Waarschijnlijk bestond het reeds in 1379. Geschiedschrijver Van Bemmel zegt er het volgende over „Onder de Gasthuizen, die men hier vindt, is dat van Sint Pieter het grootste en voornaamste, staande op den Singel bij het Spuy. naast het Observan tenklooster, al voor den jaare 1390 door eenige voorname borgers gesticht Welke borgers met mededogen aange daan zijnde over de arme luiden, die daer elendig ende arm lagen, jae groo- ten honger ende kommer hadden, ende niemand toesigt daar over nam, alsoo in die tijden een groote nood onder de schamele gemeente was Maar voorna melijk wierdt dit huis opgericht voor zoodanige armen, elendige menschen, die bedvast ziek, kreupel, lam of blind waren, en veel hulp en oppassens no dig hadden." In 1404 kwam het gast huis onder de bescherming van de ste delijke overheid. Uit de fundatiebrief blijkt, dat het gasthuis bestemd was voor zieken, maar niet voor kinderen, razenden of melaatsen. Het gasthuis werd bestuurd door twee gasthuis- meesters. die onder toezicht stonden van de Gemene Broeders Men mocht aanvankelijk geen proveniers (mensen, die zich in het Gasthuis inkochten) op nemen. Later week men van deze be paling af Men nam steeds minder zie ken op. Alleen ouden van dagen, en ook proveniers. De broederschap verander de in een college van regenten, dat een vrij grote autonomie genoot Na 1490 is er lange tijd geen sprake meer van toe zicht door het Stadsbestuur Wel wordt tot 1663 de rekening afgelegd in tegen woordigheid van de Schout, maar daar na blijkt daarvan ook niets meer. GETROUWD Aan het zelfstandige bestaan van het Sint Pieters Gasthuis kwam een einde in 796, toen de revolutionaire stadsregering vier nieuwe regenten plus vier regentessen aanstelde. Dit bestuur bleef in functie tot 1804, toen een fusie plaats vond met het Blol lands (of Heilige Sacraments) Gas huls, dat krachtens een testamei van 3 september 1573 was gestlcl door Wouter van Blokland en zij echtgenote. Een nieuw bestuur va acht regenten en acht regentessa werd toen benoemd. Na 1878 wei het aantal teruggebracht tot twt maal zes, wat nu nog het geval Is. Heer Ellas van Flehite meldt ve heugd, dat het Restauratiefond Mannenzaal bij de Amersfoorters bi kendheid begint te krijgen. Laati was iemand 25 jaar getrouwd, en d zei: „Krijgen we weer blommen va vrinden en kennissen. Weet je wa we zeggen: Als jullie wat willen, sto geld op onze rekening, dan make wij dat bedrag over aan het Restauri tlefonds voor de Mannenzaal." De2 jaar bestaande Sóroptlmisten hel ben ter gelegenheid van hun jub leum eveneens een bedrag aan hi fonds geschonken, terwijl de Rotar club de jubilaressen verblijdde mi een zonnebloem van zeven briefje van vijftig gulden, eveneens bi stemd voor de Mannenzaal. Oc voor de Inrichting van de Mannei zaal, (die niet subsidiabel is), zal gel bijeen moeten worden gebracht vo< nieuwe gordijnen, lakens en deken Als dat allemaal is opgebracht is o| gebracht zal een uniek bouwwei weer opengesteld kunnen worde voor het publiek. AMERSFOORT - In een tijd waarin de promoting van Amers foort „in" is, is het van groot be lang om de aantrekkelijkheid van de oude Amersfoortse binnen stad enkele bijzondere accenten te geven. De inventarisatie van deze extra trekpleisters heeft plaats gevonden. Een daarvan is zo'n bijzonder objekt, dat er ge rust gesproken kan worden van een voor Nederland uniek monu ment. We hebben het over de mannenzaal van het Sint Pieters en Blokland Gast huis. gelegen achter de Gasthuiskerk aan de Westsingel. Bijna was dit be langrijke historische bouwwerk in het begin van deze eeuw afgebroken. Het gasthuis had dringend behoefte aan een nieuw gebouw, en de weduwe van Otto Scheltus van Leusden, die bijna 45 jaar regentes was geweest van de in stelling. liet een legaat na van tweehon derdduizend gulden, vrij van rechten, met de opdracht daaruit een nieuw ge bouw te bekostigen (plus de meubelen en roerende goederen van de Regen- tessekamer in dat nieuwe gebouw). De erflaatster had als wens te kennen ge geven, dat het nieuwe gebouw met front en hoofdingang aan de Westsingel moest worden geplaatst in de tuin ach ter de oude gebouwen. Het oude gast huis met Gasthuiskerk en de daarach ter gelegen mannenzaal zou daarna kunnen worden afgebroken Gelukkig tekende het Rijk in overleg met de gemeente Amersfoort bezwaren aan tegen de afbraak, en stuurde vanuit Den Haag de Rijksbouwmeester, de bekende (restauratie)architect Dr P. J H. Cuypers himself, naar Amersfoort. Cuypers zette in een vergadering van regenten uiteen, dat de gebouwen gro te culturele en historische waarde beza ten, en dat de oude mannenzaal een unicum van bouwkunst en bouwstijl ver tegenwoordigde en samen met de Gasthuiskerk als historisch monument in stand moest worden gehouden. De regenten lieten zich overtuigen Van Rijkswege werd voor restauratie van de gebouwen subsidie toegezegd Maar, net als vandaag de dag: die subsidie bleef maar uit, en de regenten moesten de minister persoonlijk in Den Haag gaan manen. De subsidie werd dras tisch verminderd, maar in 1912 kwam er dan toch een restauratie tot stand. Pie ter en Bloklands regent Tromp van Holst regent paste uit eigen zak de te korten van de restauratie bij. LEKKENDE GOOT gesteld, en zojuist afgeleverd Per on derdeel hebben zij aangegeven wat er mis is, en wat dat zal gaan kosten Op zeer korte termijn hoopt men nu met Monumentenzorg om de tafel te kunnen gaan zitten om te zien wat er mogelijk is RESTAURATIEFONDS Vorig jaar is het Restauratiefonds op gericht „Stichting Restauratiefonds Sint Pieters en Bloklands Gasthuis (mannenzaal) .met de bij de ABN Amersfoort geopende rekening nr 55 32 20 012. Gasthuisbestuur en Flehite participeren daar beiden in (net twee vertegenwoordigers, aangevuld met een vijfde persoon (ter voorkoming van staking der stemmen') en rnel enkele leden van de Juniorenkamer Eemland

Leusder Krant | 1983 | | pagina 6